K.V.P. LIJST 1 UIT EGMOND'S HISTORIE „Ensemble FERRY" Masse afuitt) Hei Troelstra-oord heropend Uitreiking bonkaarten Bestrijding Coloradokever Verkiezing Tweede Kamer der Staten-Generaal. EGMOND AAN ZEE EGMOND-BINNEN non-stop-bonte-avond-programma HENRIËTTE DAVIDS EGMOND AAN DEN HOEF FILMNIEUWS. Melk van de bon Ministerie van Economische Zaken DISTRIBUTIEDIENST VOOR DE KRING ALKMAAR De uitreiking der bonkaarten 810 zal plaats vinden in het tijdvak van 6 Juli tot en met 24 Augustus a.s. in de gebruikelijke uitreik- lokalen. Voor de uitreikdata raadplege men de bovenstaande strook van de bonkaarten 808, waarop de datum van uitreiking is gestempeld. Na-uitreiking bonkaarten 808 De na-uitreiking van de bonkaarten 808 zal plaats vinden op Maandag 5 Juli a.s. van 912 en 2—4 uur, kantoor Oudegracht, Alkmaar. De Burgemeester van Bergen (N.h.) vestigt er de aandacht op, dat alle verbouwers van aardappelgewassen verplicht zijn in de periode van 30 Juni t/m 10 Juli 1948 ten tweede male het gewas op alle met aardappelen beteelde percelen binnen deze gemeente ge legen, te bespuiten of te doen bespuiten op de reeds eerder bekend gemaakte manier, zulks ter bestrijding van de coloradokever. Zij, die zich reeds voor de eerste bespuiting hadden opgegeven ter Gemeente-secretarie of bij de spuiter A. Jansen, Filarskiweg 24 alhier, behoeven zulks thans niet wederom te doenandere belang hebbenden, die thans alsnog aan de van gemeentewege geregelde bespuiting wensen deel te nemen, gelieven zich zo spoedig mogelijk op te geven bij genoemde spuiter. Tegen hen, die nalatig blijven aan bovenstaande verplichting gevolg te geven, zal zeer streng worden opgetreden. BERGEN (Nh.), 29 Juni 1948. De Burgemeester voornoemd, Dr. W. HUYGENS. GEMEENTE SCHOORL De Burgemeester der gemeente Schoorl maakt bekend, dat zij, aan wie ingevolge artikel 57a der Kieswet machtiging is verleend in deze gemeente aan de stemming deel te nemen en die in verband met onjuiste adressering nog geen oproepingskaart hebben ontvangen, hun oproepingskaart kunnen afhalen op Maandag 5 Juli a.s. van 912 uur ten gemeentehuize. SCHOORL, 29 Juni 1948 De Burgemeester voornoemd, Mr. C. A. J. JOCHEMS. De Burgemeester van Schoorl brengt ter kennis van belang hebbenden, dat in de periode van 30 Juni t/m 10 Juli a.s. het gewas wederom dient te worden bespoten tegen de coloradokever. Degenen, die zich reeds bij de eerste periode voor bespuiting door de gemeentelijke dienst hebben opgegeven, behoevenzich niet weder aan te melden. Voor nadere bijzonderheden nopens de wijze van bespuiting zij verwezen naar de aanplakborden. SCHOORL, 29 Juni 1948. De Burgemeester voornoemd, Mr. C. A. J. JOCHEMS. JUBILEUM van „De knijper op z'n staart" Ter viering van het 12 ll2- jarig bestaan van „De knijper op z'n staart", werd op 29 Juni een reisje gemaakt, langs de duin rand naar Amsterdam, waar in hotel 't Polderhuis een kopje koffie werd gedronken. Via Hilversum, langs de A.V.R.O.-studio en het prachtige raadhuis ging het naar de Betuwe, over de Rijn met het pont en dan op Nijmegen aan, waar de lunch werd gebruikt. Hier werden de voorzitter-, de secretaris en de penningmeester gehuldigd en werd hen als aan denken aan hun harde werken een geschenk aangeboden. De terugtocht werd aanvaard en ongemerkt naderde weer het einde. In Amsterdam werd tot slot nog een gezellig uurtje door gebracht. Bij de vrolijke klanken van Arie zijn accordeon ging het nu huis toe. Het was een prachtige reis en alles prima verzorgd. Een bijzonder woord van dank aan de heer Jn Bakker, die voor rookwerk- had gezorgd. Namens alle leden van „De Knijper" „Tot de volgende reis". Vrolijk wapperden Zaterdag de vlaggen van het N.V.V. en de Stichting Troelstraoord, aan de gevel van het Troelstraoord op de Boulevard te Egmond aan Zee als teken van vreugde over de heropening van het eerste deel dat op de puinhopen herbouwd is, en als welkom aan een hon derdtal belangstellenden, die de vreugde meebeleefden. De voorzitter van het N.V.V. de heer E. Kupers sprak een welkomstwoord. Dank zij de hulp van de Minister van Wederopbouw is het mogelijk gebleken een deel van het Troelstraoord nu te her openen. Architect Mulder en aan nemer Asman volbrachten dit met hun arbeiders, die met toewijding werkten aan hun eigen gebouw, het gebouw voor de arbeiders, 350000 mannen en vrouwen, ver enigd in het N.V.V., met hun gezin een millioen mensen om vattend. Hopenlijk zal het gelukken in 1949 het gehele gebouw weder herbouwd te krijgen. Dan zullen er 120 mensen hun vacantie doorbrengen, op welk aantal reeds gerekend is voor de eetzaal waarin nu deze opening plaats heeft. Mogen de arbeiders hier een prettige vacantie genieten! Om allen te gerieven zullen veel meer Troelstra oorden nodig zijn. Moge dit Troelstra oord daartoe een aansporing vormen. De Metaalbewerkers Bond bood als geschenk aan de complete uitrusting aan tafelzilver, de Gra fische Bond schonk f 1000, nader te besteden, de Centrale Bond van T ransportarbeiders schonk vlaggen, de Fabrieks- en Landarbeiders Bond een nader overeen te komen passend ge schenk, Piet Bekker een mooi schilderstuk. Nog vele andere geschenken en een schat van bloemstukken zijn ontvangen, waarvoor het Bestuur zeer erken telijk is. Op hoge prijs werd gesteld dat Burgemeester en Wethouders van Egmond aan Zee met de Gemeente Secretaris aanwezig waren. Vroeger was de verhouding met het Gemeente Bestuur altijd reeds vriendschappelijk. Dat moge zo blijven Na woorden van welkom tot de verdere autoriteiten, werd een programma uitgevoerd, dat door de VARA werd uitgezonden, waaraan meewerkten Nap de Kleijn, viool, Alice K. Heksch, piano, Hetty Blok, voordracht en Jo Hekkert van Eijsden, zang. Tal van sprekers voerden het woord. Architect Mulder dankte voor het vertrouwen en de pret tige samenwerking en bood een schilderij aan van Johan van Hel, voorstellende het Mirande vuur. Namens de Algemene Raad bood de commissie van v. d. Hilst Fijlstra-van den Heuvel schil derijen van de schilder Jelle Troelstra, aan herinnerend aan de bezetting en de herrijzenis in vrijheid. Burgemeester Niele wees in zijn gelukwens op de ravage, die 1945 te zien gaf. Toen volgde een moeilijke periode, maar nu is Egmond enigszins herleefd. Het deed hem genoegen, dat de heer Kupers, die de eerste steen legde voor het verwoeste T.O., die het in de bezetting ook moeilijk had, thans deze dag mocht beleven. Veel dragen de arbeiders bij aan de herbouw van Nederland en daarom wordt hun een gelegenheid als deze, om van hun vacantie te genieten, graag gegund. De Ge meente zal alles doen, wat mogelijk is, om te zorgen, dat men in Egmond een prettig vacantieoord vindt. Evert Vermeer sprak namens het Partijbestuur van de Partij van de Arbeid. In de herbouw van het T.O. wordt weergegeven, wat de vakbeweging voor ons volk deed. Uit de puinhopen is het N.V.V. herrezen, dat de stoot geeft tot de wederopbouw van ons volk. Voor de toekomst van dat volk is de samenwerking nodig van het N.V.V. en de Partij van de Arbeid. Daarvan is dit gebouw een symbool. Nog tal van andere sprekers voerden het woord en deden hun woorden van geschenken vergezeld gaan. De Bond van Fabrieksarbeiders bood een com pleet servies Hotel-porselein aan. De Arbeiderspers een deel van de bibliotheek-voor regenachtige dagenDe Amsterdamse bestuur ders Bond vulde deze gift nog aan, Frans Nienhuis, namens de Vema, beloofde gratis met zijn gezelschap te zullen komen om op regendagen cabaretvoorstel lingen te geven, de Firma Heringa en Wütrich schonk een electrische klok en zo waren er nog tal van kleinere geschenken. Uitvoerig bedankte de heer Kupers alle sprekers en schenkers, terwijl hij in zijn slotwoord spe ciaal hulde bracht aan de secre taris, de heer Van Dugteren, die tijd noch moeite gespaard had om de herbouw van het T.O. te bevorderen. (Luid applaus) Hierna bestond gelegenheid 't gebouw te bezichtigen, dat voor lopig ruimte biedt voor 40 logeer gasten. In de ruime hal is een fraaie gedenkplaat aangebracht, waarop staat „Op 26 Juni 1948, na herstel van zijn verwoestingen door de Nazi tirannen, toege bracht in de jaren 1940'45, wederom in gebruik genomen en aan onze beschavingsarbeid gewijd. Het bestuur van het N.V.V. en de Stichting Troelstra Oord." In deze hal zal ook geplaatst worden de bronzen plaquette van Troelstra, door de Egmondse aannemer Th. de Graaff tijdens de verwoesting uit het oude T.O. gered en na een onderduikperiode, thans met een geestig speechje door deze aan het Bestuur over handigd. Na afloop der plechtigheid werd door het bestuur aan alle genodigden een lunch aangeboden. Op Maandag 5 Juli a.s. zullen de eerste gasten het herboren Troelstra Oord weder bevolken. GESCHENK PAKKETTEN van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis Dinsdagmorgen ontvingen de kinderen van de openbare en bijzondere Lagere Scholen te Egmond aan Zee een geschenk pakket van het Am. Jeugd Rode Kruis. In elk pak zat, behalve nuttige en aangename artikelen, ook een kaart, vermeldende de naam van het kind, dat het pakket had klaargemaakt. De be doeling is, dat de kinderen be richt van ontvangst naar Amerika sturen en.... dat het daarbij niet blijft. De mogelijkheid wordt hier mede geopend tot een weder zijdse kennismaking van leefwijze en gewoonte, mededeling over de plaats van inwoning, kortom, alles wat waarde heeft om te vermelden. Het geheel wordt geleid door het Ned. Jeugd Rode Kruis. Het Ned. Jeugd Rode Kruis staat niet op zich zelf, het moet meer gezien worden als een actie van het Ned. Rode Kruis, die tot doel heeft de Rode Kruis- gedachte onder de jeugd te brengen en deze als het ware voor te bereiden op het volwassen Rode Kruiswerk. Dit is het fundament voor een wereldvrede. Ir. De Vassy over DE WEDEROPBOUW In een vergadering van de Partij van de Arbeid sprak Ir de Vassy over „Hoe staat de Partij v. d. Arbeid tegenover de Wederopbouw". Dit, vooral voor de inwoners van Egmond aan Zee zo be langrijke onderwerp, in verband Katholieke Volkspartij, Schoorl) Zieken, ouden van dagen enz., die niet in staat zijn op andere wijze het stembureau te bereiken, kunnen zich voor vervoer per auto opgeven bij F. G. J. Maeijer, CatrijpP. J. Bijl, Onderweg A. J. Dapper, Aagtdorp. met de vele huizen, die tijdens de bezetting zijn afgebroken, had dan ook de volle belangstelling. Voor de pauze behandelde spr. de financiering van de door de oorlog beschadigde huizen. Vol gens het ontwerp wet, komt die hier op neer, dat eigenaars, die een- huis hadden en dat zelf (of hun kinderen en kleinkinderen) bewoonden de volle 100 pCt. vergoed krijgen. Na een korte beschouwing over de geleide economie bij de wederopbouw, die volgens spr. zeer nodig was, om de materialen zo te besteden, dat zij gebruikt werden, daar waar zij het meest nodig waren, hield spr. een korte pauze, waarin gelegenheid ge geven werd tot het stellen van vragen. Hier mochten ook vragen van persoonlijke aard, betreffende de wederopbouw gesteld worden. Van deze laatste gelegenheid werd een druk gebruik gemaakt, omdat verschillende oorlogsslacht offers bijzonderheden hadden, waar zij wel het oordeel van een deskundige over wilde horen. ORANJEFEESTEN In verband met de a.s. Oranje feesten is het Oranje-comité alhier haar voorbereidende werkzaam heden begonnen. Het plan is deze feesten groots op te zetten, hetgeen mogelijk is, indien ieder een zijn medewerking verleent. De bedoeling is om met lijsten langs alle ingezetenen te komen, waarvan de opbrengst, begrijpelijk het grootse der feesten zal be palen. De verwachtingen van het comité zijn hoog gespannen. KINDERUITZENDING Hoe goed het initiatief tot de oprichting van Kath. Kinderuit zending in deze gemeente is ge weest blijkt wel uit de vele kin deren, die hier vandaan naar elders uitgezonden konden worden. In 1947 vonden 10 uitzendingen plaats. In de eerste helft van 1948 behoefde sl'echts 1 kind uit gezonden te worden, in de tweede helft echter, naar thans valt te overzien, zes, te weten 2 in Juli a.s. en 4 in September a.s., terwijl nog 1 kleutertje naar Krabben bossen in Brabant zal uitgezonden worden. Dat deze uitzendingen voor de afdeling zware financiële offers vraagt behoeft geen betoog. Daarom ii^steun aan deze afdeling, die een mooi sociale oogmerk heeft, zeer noodzakelijk. BENOEMD Door de onderwijs-vereniging der L.T.B. is met ingang van 1 September a.s. tot hoofd van de onlangs opgerichte lagere land bouwschool te Egmond-Binnen benoemd de heer A. M. van den Berg, thans hoofd van de R.K. School aldaar. Toneelzaal „De Rustende Jager" Bergen Nh. Dir. G. Diesfeldt Het befaamde presenteert op Donderdagavond 8 Juli, 8 uur precies, een schitterend met de succes-revue LACH-DEVIEZEN! Eerste wederoptreden van na haar terugkeer uit Hollywood Verder optreden van; TINI LAVELL, de.goudblonde revue-ster FERRY, de populaire tekst- en toondichter DE ANNEBELLE'S Co., zang en dans in topvorm BALSAMO AND LADY-ASSISTENT, Meester goochelaar en manipulator, prijswinnaar Int. Concours Paris 1948 CO VAN DE HEIDE-WIJMA, pianovirtuoos met zijn bekende „verzoekprogramma" Komische schetsen soli's duo's trio's enz. Regie en algehele leiding FERRY Muzikale illustratie CO v. d. HEIDE—WIJMA Prijs f 2,50 (belasting inbegrepen). Plaatsbespreken van 11 12 uur op de dag der uitvoering. OPENING KAMPEERTERREIN 'Zaterdagmiddag j.l. beleefde de Hoef een bijzonder feit, n.l. de officiële opening van het B.P.V.-kamp (Bruijnzeel Personeel Vereniging) aan het Nachtegalen- pad alhier. Tien rood-witte zomer huisjes geven in verspreide ligging tekening en kleur aan de groene duinrand. Met een open uitzicht op het nabije lieflijke dorpje en tóch volop in de vrije natuur, is het terrein in één woord ideaal gelegen. 130 gezinnen zullen de 10 huis jes gedurende 13 weken bewonen. De mooie natuur en gunstige ligging van Egmond-Binnen als kampeer- en toeristenoord zijn nog te weinig bekend. Moge met de opening van dit kamp voor onze gemeente een toekomst met gouden perspectieven zich ont sluiten. Bij ernstig aanpakken valt er onder goede leiding op dit gebied voor Egmond-Binnen nog heel wat te bereiken. Zouden de tijden niet rijp zijn om in de Hoef ook eens aan een V.V.V. te gaan denken? Mens.... durf te leven Bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen presenteert vanaf Vrijdag 2 Juli tot en met Woens dagavond 7 Juli, dagelijks 2 voorstellingen te 2.30 uur en te 8.00 uur, de onovertroffen fijne film „Mens durf te leven", toe gang voor elke leeftijd. Deze film, wij mogen zeggen deze unieke film geeft een gegeven, dat aardig en gezond is voor iedereen. Het is een zeer op wekkende film, met lacheffecten die dieper gaan dan de vrolijk heid van het ogenblik. Het is een warme, een menselijke comedie, met het psychologisch inzicht en de sociale tendenzen, van de „top"- films van deze tijd. Ik raad U deze film te gaan zien, daar de zorgen van de ver- mogensaanwasbelasting de dwang bevelen en de woningnood en al Uw persoonlijke lasten, door deze rolprent verlicht worden, misschien wel weggevaagd. Pessimisten en al degenen die aan levens-moeheid lijden, vergeet dit alles en bezoekt deze week eenmaal ons bioscoop-theater. Daar de directie een zeer grote toeloop verwacht, raadt zij U om uw plaatsen tijdig te bespreken, ('s morgens van 1112 uur aan de bioscoop-cassa). ASTRA Distributie van melk aan consumenten voorlopig opgeheven De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, naar officieel wordt mede gedeeld, besloten - in afwachting van een definitieve beslissing, welke eerst in het najaar kan worden genomen, wanneer meer gegevens bekend zijn over de vooruitzichten voor de kracht- voedervoorziening en de uitkoms ten van de teelt van ruwvoeder- gewassen - met ingang van Donderdag 1 Juli de distributie van consumptiemelk en consump tiemelkproducten voorlopig op te heffen. Voor de aflevering van melk, bestemd voor verwerking b.v. tot consumptieijs, chocolademelk e.d. blijft het stelsel van toewijzingen tot nader orde gehandhaafd. Be staande melkverwerkingsverboden zoals bijv. het verbod tot het verwerken van melk in brood blijven eveneens gehandhaafd. De verwachting bestaat, dat ook gedurende de aanstaande herfst en winter de opheffing van de melkproductie gehandhaafd kan blijven. Er kunnen zich echter omstandigheden voordoen, zoals b.v. een tegenvallende melkpro ductie of een belangrijke toename van het verbruik, welke mede met het oog op de belangen van onze export van zuivelproducten de wederinvoering van de melk- distributie noodzakelijk zouden kunnen maken. De zuivelbedrijven en melkin richtingen zullen van het Bedrijf schap voor zuivel nader admini stratieve voorschriften ontvangen. Voorspraak van FLORIS X Kennelyk zy alle Geloovige Christenen, dat Florens, tiende Grave van Holland, zoone van Diderik, negende Grave, in hoope dat God hem daar voor zal beloonen, 't verschil, 't geen er ontstaan was, tusschen 't Klooster van Egmond, en Dodo, Berwouts zoone (dewyl hy voor gaf dat het ampt van Kloosters Voorspraak, en 't recht der ge- heele Abdye, zyn erffelyk leen was, en de Klooster-broeders dit wederspraaken) geslist en byge- legt heeft. Weshalven de Grave op 't advys zyner Raaden en Edelen geordonneert, en voor een groote vergadering van menschen uit spraak gedaan heeft, dat de Grave van Holland alleen is, en blyft wettig Advocaat der Kerke van Egmond; en dewyl de Kerke in het mindere geen Voor spraak ontbeeren kan, daarom heeft Hy opentlyk vastgestelt, dat de geen, dien de Grave der Lands en de Abt des Kloosters, met gemeen goedvinden daar toe mochten verkiezen, des Kloosters Advocaat zy; en die bedieninge, niet uit eenig gunstbewys, maar volgens overeenstemming, zoo lang behouden zal als de Abt en Grave dienstig zullen oordeelen. Aan en over deeze zaak waren als getuigen alle de Broeders van Egmond, Boudewyn des Graven broeder, Albuin en Hugo, Ca- pellanen, Luso Geneesheer, Floris van Voorn, en zyn broeder Diderik, Ysbrand van Haarlem, en zijn broeder Gerard, Simon, Gale, en zyn broeder Nikolaas, Willem van Teylingen, Albert Banjaart, Costyn van Muyle, Gerbrand en zijn broeder Eilger, Everard, Diderik, Allard, Hugo van Akersloot, en zeer veele anderen. Aldus gedaan in den jare 1174, de zevende Indictie, den 3. van Wynmaand. Na deze uitspraak is Dodo ten tweedemaal, in overeenstemming met de uitspraak van Graaf Floris tot advocaat der Kerke herbe noemd. Hierna heeft Dodo de bouw van het slot op den Hoef, waar aan zijn vader vele jaren geleden was begonnen, voltooid„welk Slot in onze moeder tale ten deezen dage toe den naam draagt van Op den Hoef". DON DE ZONNEMAIRE

De Duinstreek | 1948 | | pagina 2