Dtie Concede* 9e keet H. ioffe De Raad van Bergen bijeen door „Schoorl's Gemengd Koor" „De Paradijsvloek" wederom in hei Openluchttheater VRIJDAG 9 JULI 1948 25e JAARGANG No- 27 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Bmnen en Egmond a. d- Hoef De Raad der gemeente Bergen kwam Woensdagavond in open bare zitting bijeen onder voor zitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. Nadat de notulen waren vast gesteld en enkele ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, kwam aan de orde het verzoek van de Oranje-ver eniging om een subsidie van f 500,voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het a.s. re geringsjubileum van H.M. de Koningin. Het verzoek werd in gewilligd. Het voorstel van B. en W. om f 2137,34 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen tot dekking van de aan de schoolgebouwen van de Berger Schoolvereniging toegebrachte oorlogs- en bezet- tingsschade ontmoette geen tegen kanting. De Raad voteerde vervolgens f 210000,— voor de bouw van „De Merelhof", f 110000,— voor de bouw van 12 woningen en f 45000,— voor de bouw en inrichting van barakken voor het onderbrengen der diensten ge meentewerken, sociale zaken en wederopbouw. Kermis Van V.V.V. was nog inge komen een schrijven, waarin bezwaren werden geopperd tegen het houden van kermis, en waarin werd te kennen gegeven, dat men die gaarne op een andere plaats zag. De voorzitter wees er op, dat het terrein aan de Karei de Grotelaan met het oog op de elke dag te verwachten barakken niet meer beschikbaar was. Wat verder het kermishouden zelf betrof, meende deze, dat het als ouderwets volksvermaak toch wel aardig kon zijn en dan.... de f 4700,— staangeld was voor Bergen een niet te versmaden bedrag. Nadat nog enige raadsleden hun mening hadden geuit, werd de zaak verschoven tot een latere bijeenkomst. De Raad ging accoord met 't voorstel van B. en W. tot aan schaffing .van een nieuwe vuilnis wagen de oude verkeerde in zo'n toestand, dat reparatie niet meer verantwoord was. Na beëdiging van de heer J. H. M. de Sonnaville als gemeente ontvanger en het afscheid van de heer J. H. Roggeveen, directeur van gemeentewerken, kwam de Rondvraag De heer C. W. Ellis waar schuwde tegen de ontsiering door reclame-en verkeersborden, waar aan Mr Sluis nog toevoegde, dat niet elke partij zich scheen te be;perken tot de haar toegewezen ruimte. Politiek duel Naar aanleiding van een schrij ven van de Burgemeester aan de communistische partij, dat ver gaderen in een lokaal alleen kon worden toegestaan als er geen luidsprekers op de openbare weg werden geplaatst, stelde de heer J. Broersma de vraag: is het uw bedoeling ons in een uitzonde ringspositie te plaatsen? De Burgemeester antwoordde, dat aan alle partijen dezelfde voorwaarde was gesteld, wat niet inhield, dat tegen de communis tische partij dezelfde welwillende houding zou worden aangenomen als tegenover andere partijen. De heer Broersma zei deze houding te betreuren, die wel zeer afstak bij de houding van de aartsbisschop van Praag, die een mis celebreerde ter gelegenheid van de jongste gebeurtenissen. De heren Ellis en Min dachten er als Katholieken anders over, wat Mr Sluis deed opmerken, dat hij graag gezien had, dat ook deze heren de houding van de geestelijkheid in Praag hadden afgekeurd. Dr Hemelrijk (P. v. d. A.) stelde voorop, dat hij in beginsel tegen het bespreken van politieke vraag stukken in de raad was, het zou de goede verhouding kunnen ver storen. Nu echter de heer Broersma door het uiten van zijn vermeende grief en het vervolg, een dispuut als het ware had uitgelokt, aldus spreker, wilde hij de volgende vraag stellen„staat de heer Broersma achter zijn partij, waar diede houding in Tsjecho-Slowakije goedkeurt?" „Om hierop te kunnen antwoorden," aldus de heer Broersma, „dien ik eerst veel beter te zijn ingelicht over de verhoudingen daar." Dr Hemelrijk zei dit antwoord te hebben verwacht: was het „ja" geweest, de heer Broersma zou moreel het recht verloren hebben aanspraak te kunnen maken op onze democratische vrijheden, was het „nee" geweest, hij zou in botsing gekomen zijn met zijn partij. De voorz. gaf ten slotte te kennen dat hij de heer Broersma als raadslid gaarne respecteerde, doch hem, zodra hij ageerde als lid van de C.P.N. slechts zoveel rechten te moeten toekennen als nodig was. Na de rondvraag ging de Raad in comité. De heer J. H. Roggeveen neemt afscheid Burgemeester Huygens gaf uiting aan zijn gevoelens van dankbaar heid en waardering voor het vele, dat de scheidende directeur van gemeentewerken in de 29 jaren, dat hij in Bergen werkzaam was geweest, voor de gemeente had gedaan. Hij hoopte, dat de thans schei dende nog vele jaren zou mogen genieten van het schone, waarvoor hij al die jaren had gevochten en dat met dit heengaan, de samen werking niet zou zijn afgelopen. Als aandenken werd de heer Roggeveen de gemeentepenning aangeboden en tevens een geschenk naar keuze. Nadat nog verschillende spre kers het woord hadden gevoerd, waarbij allen uiting gaven aan hun grote waardering en de hoop uitspraken, dat de heer Roggeveen een prettige levensavond mocht wachten, dankte de scheidende zichtbaar geroerd voor de vele vriendelijke woorden die getuig den van waardering voor zijn werk, zijn levenswerk. NAAR DE KERMIS Naar de Kermis? „De hemel behoede mij", schreef Augustijn aan zijn vriend Hildebrand, (Ca mera Obscura), „de Kermis, die allerakeligste mislukking van pu blieke vermakelijkheid, die pa rodie en charge der feestvreugde, dat ideaal ener opwinding over niets, het tegendeel van al wat welluidt, welstaat en welvoegt". Gelukkig voor de exploitanten waren te Bergen deze dagen heel velen de mening van Hildebrand toegedaan, waar hij schreef: „het zou toch wel raar wezen, dat dingen, die voor jaar en dag voor genoegens in de wieg gelegd zijn en sinds jaar en dag voor genoegens aangenomen, geheel en al hun bestemming zouden mislopen en de volkomen onge schiktheid hebben om mensen met goede gewetens vrolijk en gelukkig te maken." „De Berge naars, die gewoonlijk stil en ern stig zijn," aldus Mw M. van Reenen-Völter in De Heerlijkheid Bergen, „gij moet ze zien als er Kermis is, dan zijn ze in hun vrolijkheid en uitgelatenheid niet te herkennen." Veel is er intussen veranderd, maar toch heerste er op de eerste dag overal een ge zellige drukte en Bergenaars en gasten genoten van hetgeen ge boden werd. En dat was dit jaar niet weinig. Bergen is de laatste jaren wel vooruitgegaan, meende de heer D. Schrijnemaker, voorz. van de vakgroep kermisinrichtingen en dit jaar zijn de modernste in richtingen hier vertegenwoordigd. Er was voor elck wat wils. Olie bollen, nougat, paling en al wat de tong maar strelen kon, gelegen- leden om te draaien, te zweven en zelfs onder te duiken, een Daan om met duizelingwekkende snelheid rond te tollen met een autootje, enz. enz. Vissers en Nimrods konden hun hart op halen. De slagen op het hoofd van Jut bezorgden menigeen, een ridderorde. Voor het Griekse Wondertheater was het: boeren, burgers en buitenlui, gaat dit zien en nauwelijks verstomde de stentorstem of alles .stroomde naar binnen. Het theater van de bekende familie Mullens mocht zich de eerste avond in de bijzon dere belangstelling verheugen. Summa summarumer heerste de eerste kermisdag een gezellige drukte in Stationsstraat en van Reenenpark. Klokslag twaalf was het taptoe. FEESTCONCERT IN DE MUZIEKTUIN. Ter gelegenheid van de verjaar dag van Prins Bernhard gaf Ber gen's Harmonie onder leiding van de heer P. Pranger Dinsdagavond haar tweede openluchtconcert in dit seizoen. Geopend werd met het spelen van 't Wilhelmus. Het hierna volgende programma bestond grotendeels uit werken, die ook veertien dagen geleden ten ge hore waren gebracht. Dit in ver band met de minder gunstige weersomstandigheden op 15 Juni, waardoor te velen het toen ge- bodene hadden gemist. De talrijke aanwezigen, onder wie ook burgemeester en mevrouw Huygens, genoten van de schone muziekHandel's „Watermuziek", fragmenten uit „Atilla" van Verdi en de ouverture „Le Nouveau Seigneur du Village" van Boil- dieu, welke op deze stille avond zo goed tot haar recht kwam. Het bewegingloze bladerdak over koepelde een in grote aandacht luisterend publiek, dat na elk nummer gul was met zijn applaus. En terechtEr werd met overgave en gevoel gemusiceerd, zoals wij dat trouwens van de Harmonie gewend zijn onder de bezielende leiding van dirigent Pranger. Het concert werd besloten met enkele pittig gespeelde Vaderlandse melodiën. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Het KCB organiseerde Zater dag een tentoonstelling van wer ken van leden in de „Kunstzaal Boendermaker". Het had naar Mr Kamp in zijn openingswoord mededeelde, aanvankelijk in de bedoeling gelegen te exposeren in de localiteiten van „de Ploeg" te Groningen en de Groninger Kunstbroeders hier uit te nodigen, doch nu dat niet wel mogelijk was gebleken, had KCB besloten tot het houden van deze tentoon stelling. De mening werd geopperd, of het geen aanbeveling zou ver dienen, dat bij een volgende* ge legenheid een der kunstenaars zelf het openingswoord sprak en het publiek inlichtte over het ten toongestelde. Verschillende schil ders hadden van hun werk inge zonden. H. Kuyten o.m. een mooi bloemstuk, Huygens een mooie Kermis in avondlicht, v. d. Idzert een goede tekening, J. Saxs een teer winterlandschap, K. Colnot een fris bloemstuk, F. Kamstra een kloek zelfportret in gedempte kleur, de Leeuw grote sombere werken, Jaap de Carpentier een fijn stilleven, H. Lugt van Schoorl spreidde smaak en degelijk vak manschap ten toon, zoals een van zijn bewonderaars het uit drukte, die bijzonder getroffen was door zijn met smaak uitge voerd Perzisch tapijt. Het pas geballotteerde lid Dirk Trap debuteerde met grote doeken. HERMAN RINKET S VARIÉTÉ Terwijl het buiten kil en vochtig was, heerste er Donderdagavond in de Rustende Jager, die tot het laatste plaatsje bezet was, een echt vreugdevolle stemmingHer man Rinket's Variété toverde alle narigheid weg. „Met een beetje liefde", de nieuwste Radio- Revue. Lou Bandy, Frans du Mee, Joop de Leur, Coby Beek, Jopie Kapper, Karei Brouwer, zij allen vierden triumfen. Het pu bliek vermaakte zich kostelijk en juichte de artisten luide toe. FILM-NIEUWS Spencer T racy en Mickey Rooney op het witte doek vanaf Vrijdag 9 Juli a.s. in bioscoop „de Rustende Jager" te Bergen in een film van naam „Men of BoystownAllen zal bekend zijn de buitengewoon mooie film „Jongensstad" van voor de oorlog. Deze film echter is nu pas uit gekomen, als vervolg op de voor oorlogse. Wel is waar mag ik vermelden, deze film niet ver geleken mag worden met de voorganger, maar het spel van Spencer Tracy blijft men ook in deze film bijzonder waarderen. Zijn rol, n.l. de menselijke rol als „father" Flanagan wordt door hem op meesterlijke wijze vertolkt. Het is een avontuur, een mense lijke geschiedenis uit het werke lijke leven, eerlijk, oprecht en uit het leven en uit de harten der jongere gegrepen. Een film met inhoud tot en inet. Vertoningen vinden plaats op Vrijdag-, Zater dag- en Zondagavond te 8 uur en Zondagmiddag te 2.30 uur. Toegang 14 j. Maandag-, Dinsdag- en Woens dagavond te 8 uur en Dinsdag en Woensdagmiddag te 2.30 uur geeft het bioscooptheater de ge legenheid tot het volgen van een Durbin-film, waarover wij niets hoeven te zeggen. Zowel het spel als de muziek en zang van haar komen in deze film wel bijzonder op de voorgrond. Men mag daarom dan ook zeggen, dat deze rolprent haar vreugdevolste en hartelijkste film is uit haar bekende serie. Als tegenspeler van Deanna mogen wij ook hier zien optreden de bekende Charles Laughton. Deze film „Kim wil op de planken", toegang alle leeftijden zal wel druk aftrek hebben, maar dat verdient zij ook wel. in een duinpan Vrijdag 23 Juli te Groet (Wagenmakersweg) Dinsdag 27 Juli te Schoorl (Munnikenweg) VERKIEZINGSUITSLAG te Bergen KALP. 1558 235 1523 P.v.d.A. 1251 392 1378 A. R. 281 143 205 C.P.N. 233 59 302 C.H.U. 114 69 84 VVD 625 334 414 St. Ger. v 2 1 - Onafh. Nat. Gr. 29 11 - Weiter 61 19 - Middenst. Partij 23 10 - BILJARTEN De in café Nieuwendijk ge speelde wedstrijd, 500 tegen 125 caramboles tussen de biljartkunste naar Van der Laan uit Amster dam en de heer Feld uit Bergen eindigde met een overwinning van de laatste. De heer van der Laan had 479 caramboles, hoogste serie 113. Na afloop maakte de heer Van der Laan nog een serie kunststoten, die algemeen werden bewonderd. TENTOONSTELLING OP DE M.M.S. Op 14 Juli ('s middags en 's avonds) en 15 Juli ('s morgens) organiseert de M.M.S. voor ouders en genodigden een ten toonstelling van handwerken, handenarbeid, tekeningen en op- stelwerk der leerlingen. De leer lingen schenken thee. V erantwoording V eluwekampen In dank ontvangen van Mej. M. E. te B. f5,— Mej. R. te B. f 2,50 Hr R. te B. f 13,- Totaaal f 20,50 Giro K.J.V.O. 306350. Het zal niemand verwonderen, dat „De Bergense Spelers" hun groot succes van het vorig seizoen „De Paradijsvloek" hebben ge kozen voor de openingsvoorstelling van het thans aangebroken seizoen op 14 Juli''a.s. Velen zullen dit plan appreciëren. Wie het vorig jaar dit door omstandigheden heeft gemist, kan dit gemis her stellen, terwijl nieuwe gasten in de gelegenheid zullen zijn dit aan grijpend spel van eenvoudige amateurs, dié zich op niets anders laten voorstaan dan op hun enthousiasme voor goed toneel en op hun edele bedoelingen een zuiver spel op te voeren. De, naar wij hopen, schone zomer avond-sfeer in het openlucht theater, de stemmingsvolle ver lichting en de artistieke grime der executanten zullen ongetwijfeld het hunne daartoe bijdragen. De welbekende auteur Alphons Laudy, die 1 Juli zijn gouden journalistenjubileum heeft gevierd heeft in dit stuk zijn ziel gelegd en het voor deze tijd herschreven. Het verheugde hem innig, dat hij deze interpretatie van zijn treurspel een der beste kon noemen van die, welke hij ge durende meer dan een kwart eeuw aanschouwde. Het V.V.V.-bestuur en de regisseur, de heer Haakman hopen, dat de voorstelling precies om half acht kan aanvangen, daar het binnenkomen van laatkomers een storende werking uitoefent op spelers en spel en.... voor de aanwezigen zeer hinderlijk is. Toegangskaarten (ook in voor verkoop) zijn tegen billijke prijs verkrijgbaar aan het V.V.V.- bureau en bij de boekhandelaren. Zondag 25 Juli heeft de première plaats van een geestig blijspel, eveneens van een Nederlandse auteur, n.l. „DonQuichotte op de bruiloft van Kamacho" van Pieter Langendijk. Over dit bij uitstek voor de openlucht geschikte spel volgen te zijner tijd nog nadere bijzonderheden. Noteert U; 14 Juli en 15 Aug. „De Paradijsvloek", 25 Juli, 4 en 25 Augustus: „Don Quichotte" Bijzondere regeling voor scho lieren, f 0,50 voor scholierrang. DISTRICTSDAG VAN DE GIDSEN Om het onderling contact te bevorderen hielden de gidsen uit het District Alkmaar Zondag o.l.v. de districts-commissaresse Mej. A. Kruise een samenkomst in 't Openluchttheater. Begunstigd door goed weer hielden de plm. 300 jonge mensen zich onledig met vlaggenseinen, declamatie, volksdansen enz. enz. TENNISWEDSTRIJDEN op de Molenkrocht Het eerste week-end Het Tennispark „de Molen krocht" aan de Kruisweg was Zaterdag en Zondag j.l. bevolkt met een groot aantal vrienden en vriendinnen van de edele tennissport. Vooral de deelname van Alk- maarders bleek naar verhouding aanzienlijk te zijn. Met de dis- tricts-kampioenschappen aldaar in zicht vormde het C-tournooi in Bergen voor hen klaarblijkelijk een welkome „generale repetitie". De jeugd speelde apart in voorrondes en was deze keer goed opgekomen, hetgeen een verblijdend teken genoemd mag worden. De sportieve geest, welke kenmerkend is voor de Molen- krochttournooien, viel ons ook ditmaal op, toen Zondag, na de regenval, wedstrijdleiding en spelers gezamenlijk aan het werk togen om de banen in de kortst mogelijke tijd weer bespeelbaar te krijgen. Hierdoor nog kon een behoorlijk aantal par tijen worden afgewerkt en werd in enkele gevallen reeds de demi finale bereikt. A.s. Zaterdag en Zon dag worden de finalen gespeeld. De eindstrijden Zondagavond juist op tijd, d.w.z. kort voor het invallen van de duisternis werd het jaarlijks sportfestijn in het Tennispark „De Molenkrocht" voor spelers uit de C-klasse besloten. Met het donker worden kwam ook de regen, gelukkig net te laat om als spelbreker te kunnen optreden. Er is met veel animo gestreden om de ere-titels in dit C-tournooi. De winnaars behoorden allen tot de jongere generatie. Als drievoudig kampioen kwam de heer J. Boersma te Hoorn uit de bus. In het heren-enkelspel versloeg hij de heer C. van Mens uit Zaandam met 6-2, 3-6, 6-1. In het heren-dubbel moesten G. Bevers uit Alkmaar en A. Jansen uit Bergen het onderspit delven tegen de „Horinezen" J. Boersma en L. Radema, 2-6,2-6. Het ge mengd-dubbelspel leverde een eerste prijs op voor mej. M. Eyken en J. Boersma (beiden uit Hoorn), die met 6-3, 6-4 wonnen van mej. H. Tasche en J. Haasbroek uit Alkmaar. Het dames-enkelspel was voor mej. A. Kroone (Hoorn). Zij bracht het tot een overwinning in 3 sets 4-6, 6-1, 6-1) tegen mej. A. de Rie (Alkmaar). Ook de eerste prijs dames- dubbel ging naar Hoorn. Mej. A. de Haan en mevr. de Haan uit Bergen konden het niet bol werken tegen de beide cracks uit de stad van J. P. Coen. De uitslag was hier 7-5, 6-1 voor de laatsten. Aan het eind van dit in alle opzichten geslaagde tournooi reikte de heer B. Verolme de prijzen uit met een toepasselijk woord. Hij complimenteerde mevrouw Van Limburg Stirum met het 30-jarig bestaan van het tennispark. Mevrouw Boonen bood namens de leden bloemen aan en zo werd tenslotte van de vele vrienden uit alle delen van Noordholland afscheid genomen, nadat spr. dank had gebracht aan de wedstrijdleider, de heer G. A. Timmerman voor diens uitstekend werk. De uitslagen Heren-enkelspel, kwartfinale C. van Mens (Zaandam) slaat P. Leering, 6-0, 7-5. E. Melching (Alkmaar) sl. M. de Haas (Alk maar), 6-1,4-6, 6-4. G. A. Timmer man sl. G. Schoenmaker (Hoorn), 6-2, 5-7, 6-1. Boersma (Hoorn) sl. B. Verolme 6-1, 6-2. Halve eindstrijden: C. van Mens sl. E. Melching, 6-1, 6-2. J. Boersma sl. G. A. Timmer man, 6-1, 6-3. Finale: J. Boerstna sl. C. van Mens, 6-2, 3-6, 6-1. Heren-dubbelspel kwartfinales J. Haasbroek (Alkmaar) en P. Koster (Heiloo) sl. H. en B. Olie (Alkmaar), 6-4, 6-4. L. Ra dema (Hoorn) en J. Boersma ffleekttad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f ASTRA Medewerking van PIET DALENBERG, bas» NICO AKKERMAN, piano Kinderen beneden 16 jaar hebben alleen toegang onder geleide. De datum van het derde concert wordt nader bekend gemaakt. Inw. gasten 1946

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1