ft 99 BERGEN AAN ZEE IN VLAGGENTOOI dtie CoMetle* toilit Houtudl VRIJ ENTREE DANCING GEEN KERMIS i door „Schoorl's Gemengd Koor" AMUSEMENTSHAL „ROSITA VRIJ ENTREE PRINSESSELAAN 20 - BERGEN Bergen - Alkm. Boys SCHOORL VRIJDAG 16 JULI 1948 25c JAARGANG No. 28 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef 9 Maart j.l. stak Burgemeester Dr W Huygens de eerste spade in de grond als symbool van de wederopbouw van Bergen aan zee. Gisteren 13 Juli werd het centrumplan van het wederop- bouwplan officieel voor het ver keer opengesteld. Van alle huizen wapperde vrolijk de driekleur en er klonk opgewekte muziek, toen een grote schare belangstellenden zich verzamelde voor het met een lint afgesloten gedeelte van de nieuwe weg. Aanwezig waren de 89-jarige oud-burgemeester, de heer J. v. Reenen, burgemeester Dr W. Huygens en echtgenote, de Gem. Secretaris, wethouders en raadsleden, de heer Blauw, wnd. directeur, het VVV-bestuur, het bestuur van Paal 33, de heer Groenewegen, supervisor, de heer De Vassy, directeur van het streekbureau Noordholland West, de heren Klos en Van Duyn resp. aannemer en uitvoerder van het werk. Burgemeester Dr W. Huygens sprak zijn dank uit aan allen, die hadden medegewerkt om dit ge deelte tot stand te brengen en getuigde van zijn grote voldoening over de aangename samenwerking met de vereniging Paal 33, een samenwerking, waaraan hij bij zondere waarde hechtte. Vervolgens knipte (Je zeven maanden oude Lenie Zeiler, de kleindochter van de helaas te vroeg ontslapen heer C. F. Zeiler het lint door, dat de toegang versperde tot Jac. Kalfweg en de Zeiler-Boulevard. Met een fraai bloemstuk in de armen betrad de jongste telg uit de familie Zeiler, wier naam onverbrekelijk verbonden is met Bergen aan zee vervolgens de nieuwe weg. Tegelijkertijd lieten een 120-tal kinderen hun ballonnetjes op, die zich schitterend in het stralende zonnetje verhieven en vlug weg zeilden naar? Hopenlijk zullen er spoedig berichten van de vin ders binnenkomenaan elk bal lonnetje was n.l. een gefrankeerd kaartje bevestigd met verzoek dit te willen opzenden aan de secre taris van Paal 33. De houder van de ballon, die de grootste afstand aflegt, krijgt een prijsje De heer Berkhouwer, voorz. van Paal 33, sprak zijn voldoening uit over het tot stand gekomene en hoopte dat bij het verdere gedeelte een even grote voort varendheid zou worden betracht. Als herinnering aan deze dag bood hij de gemeente namens Paal 33 een monumentale elec- trischeklok aan, die door de Burge meester dankbaar werd aanvaard. De heer Roggeveen sprak nog namens VVV en hoopte, dat Bergen aan Zee binnen niet te lange tijd tot de mooist.e badplaats zou worden. De heer De Vassy prees het gemeentebestuur voor de grote voortvarendheid, die het had betracht bij de wederopbouw en zei er niet aan te twijfelen, dat Bergen aan Zee een der mooiste badplaatsen zou worden. Dan zal in vervulling gaan de profetie van Vondel: „Al leyt er veel verwoest, En wil daarvan niet ijzen. Het sal met grooter glans. Uit asch en stof herrijzen." Toen werd de dag besloten met een waar verbroederingsfeest tussen Bergen en Bergen aan Zee, waarbij 't niet ontbrak aan rheto- risch vuurwerk. Voor de kinderen van bewoners en gasten te Bergen aan Zee was het 's morgens feest geweest, dank zij de goede zorgen van het bestuur van Paal 33 en van de dames Grondsma- Blauw en Smid-Haasbroek. Prof. Remidol wist de jeugd te ver maken met zijn goocheltoeren en de Poppenkast deed de rest en dan nog de vele versnaperingen 1 ZOMERFEEST van de M.M.S. Op de zomerse Zaterdag 10 Juli vierde de M.M.S. te Bergen haar zomerfeest. |'s Morgens was het sportterrein van B. S. V. de verzamelplaats van ongeveer de gehele school, die zich opstelde om onder leiding van Mw Jonker- Jonker vrije oefeningen uit te voe ren. Het was een lust voor het oog om deze schare jonge meisjes in actie te zien op de met zon over goten groene mat en het talrijke publiek, zich op de tribune koester end in het heerlijke zonnetje, ge noot dan ook zichtbaar en juichte de jeugdige turnsters hartelijk toe. Als no 2 vermeldde het pro gramma een Hordenloop voor leerlingen van 3 en 4 a tegen 4 b. Aangemoedigd door medeleer lingen zocht elk zo spoedig moge lijk de finish te bereiken. Niet allen waren rank en vlug als een hinde, maareen mis lukte sprong verhoogde slechts de vrolijkheid van de toeschouwers. 4 B trad tenslotte zegevierend uitde kamp: in 75,2 sec. waren de 80 m afgelegd. De estafette van 1 A tegen 1 B bracht nieuwe sensatie en ein digde met de zege van 1 A: 7 maal 60 meter in min. 58.43 sec. 3 A en 4 A kwamen ver volgens uit tegen 4 B in een hand bal-wedstrijd. Beide partijen bleken volkomen aan mekaar gewaagd en na heel wat gefladder over het veld en vele grappige momen ten was de stand nog 00. Penalty's zouden de beslissing moeten brengen, maar na 3 ron den was de stand nog dubbelblank. Tenslotte gelukte het 4 A één maal de verdedigster te passeren. 3 B zou hierna haar krachten meten op de 80 meter hardlopen. Snelste was S. de Koning met de tijd van 10,8 sec. 2 A en 2 B bon den tenslotte de strijd tegen elkaar aan op de hindernisbaan. 't Ging over een horde, een denkbeeldige sloot en een bank om dan te wor den opgehouden voor een korfbal worp en te eindigen met zaklopen. 2 B was de baasde drie groepen legden het parcours af in de to tale tijd van 1 min. 37,4 sec. Nog eenmaal stelden allen zich op voor een herhaling van de vrije oefeningen en toen was het woord aan de leidster Mevr. Jon ker-Jonker. Zij dankte in de eerste plaats de heren Boot, Visser, Har- tog en Spijkerman en Mevr. Rix voor hun medewerking en nam toen afscheid van haar leer lingen. Een pijnlijk ogenblik voor haar, te scheiden van het werk aan de M.M.S. dat haar zo lief ge worden was, te scheiden van de meisjes, die zo'n grote plaats in haar hart hadden veroverd. Toen traden de 5 triomphators naar voren om uit handen van de heer Daalder, directeur van de M.M.S., de zege tekens in ont vangst te nemen, geen met een gouden mes in een heilig woud gesneden lauwertak aldus de heer Daalder, maar een lint met op schrift, bestemd om in de klassen te worden opgehangen. Nog was het niet uitde leer lingen van IV B traden naar voren en namen bij monde van Mej. N. Hildering hartelijk afscheid van de scheidende lerares onder hetaan- „DE RUSTENDE JAGER' BERGEN op Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag, Zondagmiddag ZaterdagavondZondagavond - Entree f 1,50 bieden van een zichtbaar blijk van waardering. 's Namiddags werd het zomer feest voortgezet in het openlucht theater. Allereerst werden onder leiding van A. Veenenbosen met Mej. G. J. Scholten a. d. piano een vijftal liederen ten gehore gebracht. Waar anders der nach tegalen gang de eenzame wandelaar in verrukking brengt, zong nu de blijde, zorgvrije jeugd haar vreugde uit„Wij zijn nog jong.... en dat is fijn" jubelden al die meisjesstem men. En na een paar „zonnelied- jes" (uit dankbaarheid voor het prachtige weer) klonk het be moedigend „Vivons en chantant" in navolging van Dr J. P. Heye, die alzong „Een lied, een lied, uw leven lang". Met het door de heer Daalder gedichte en door Corn. Jonker getoonzette „School lied" werd het muzikale gedeelte van deze middag besloten. Indra Kamadjojo trad hierna op met enige Indische dansen, die ons, zoals de heer Daalder het later uitdrukte, iets nader brachten tot het geheim zinnige Indië. Met de grootste aandacht volgdende aan wezigen deze exotische kunst- uitignen van Java, Bali en Sumatra, waarbij I. K. telkens een toelich ting gaf. Gedemonstreerd werden een dans van een leerling, die zijn meester hulde betuigt, van een prins, die zijn geliefde zoekt en van een ijdele vorst, allen Javaanse dansen. Gewezen werd op de be wegingen van hoofd en handen, HENRIËTTE DAVIDS viert triomfen Het ensemble Ferry met als gast Henriëtte Davids trad Donderdagavond in De Rustende Jager op voor een uitverkochte zaal. Ferry trad op als conferencier en babbelde de zeer uiteenlopende attracties van deze avond aan elkaar. Hij had er gauw de echte stemming in. Vrolijke ogenblikken bezorgde hij het enthousiaste publiek o. m. ook met zijn met Tini Lavell gespeelde schets „De gastronoom". De Annebelle's wer den luide toegejuicht bij haar liedjes en dansen. Onder de grootste spanning volgde het publiek de manipulaties van de goochelaar Balsamo. Het hoogtepunt van de avond was het optreden van Henriëtte Davids. Onder een oorverdovend ap plaus trad zij voor het voetlicht en toen de toejuichingen even bedaard waren vertelde zij over haar Amerikaanse reis, over New York, over Hollywood en zong zij haar liedjes. Als zij zingt: „Ik ben Heintje Heintje Davidsin mijn genre heel alleen" dan toont een ieder het hiermee eens te zijn en zingt alles dapper mee. Onder een tot een ovatie aan groeiend applaus brengt Ferry haar ten slotte hulde en biedt haar namens de directie van De Rustende Jager een fraai bloem stuk aan. Het optreden van het ensemble Ferry met Heintje Davids als gast werd een volledig succes. in een duinpan Vrijdag 23 Juli te Groet (Wagenmakersweg) Dinsdag 27 Juli te Schoorl (Munnikenweg) Medewerking van PIET DALENBERG, bas; NICO AKKERMAN, piano waarvan alles een bepaalde be tekenis heeft. Van geheel andere aard waren de Balinese dansen. Was bij de Javaanse het gelaat roerloos als een masker, hier leef den de ogen. De muziek was veel levendiger en het costuum bloem rijker. Indra Kamadjojo gaf een dans van een herdersjongen en van een prins, die door de goden was veranderd in een vogel, om hem zo in staat te stellen zijn vijan den te ontvluchten. Het buitengewoon interessante, boeiende programma werd beëin digd met een tweetal dansen van Sumatra, een tweegevecht en een oogstdans in de maanverlichte nacht. Het schitterend geslaagde zomer feest werd besloten met een ge animeerd bal-champêtre in de sprookjesachtig verlichte tuin van Duinvermaak. OPERA-CONCERT te Bergen Naar wij vernemen bestaat er voor het Opera-concert dat a. s. Donderdagavond 22 Juli in De Rustende Jager zal worden ge geven veel belangstelling. Zowel van de kant van de gasten als van die van de inwoners wordt het initiatief om in het seizoen een goed concert met vooraan staande kunstenaars te geven, ten zeerste toegejuicht. Maartje Kliffen, Theo Baylé, en Wiebe Drayer zullen o. m. het bekende trio uit Gounod's Faust zingen, terwijl de tenor en bariton het eveneens bekende duet uit de Parelvissers van Bizet ten gehore zullen brengen. Verder worden uitgevoerd werken van Weber, Puccini, Verdi, Mozart en Rossini. Theo Baylé zal o. m. zingen de proloog uit Paljas en de beroemde Cava- tine van Figaro uit de Barbier van Sevilla. Aan de vleugel de Bergense toonkunstenaar Herman Zaal. Autoped veroorzaakt VERKEERSONGELUK Op de Breelaan veroorzaakte een knaapje Woensdagmiddag door plotseling met zijn autoped de weg over te steken een ver keersongeluk. Een uit de richting Schoorl komende auto remde om een aanrijding te voorkomen met het gevolg dat de auto op de natte weg slipte en tegen een boom reed, waaronder een meisje uit St. Pancras stond. De chauffeur liep een bloedende hoofdwonde op en het meisje brak haar boven been. Het knaapje nam de benen met zijn autoped en de auto moest worden weggesleept. De spoedig ter plaatse zijnde geneesheer, Dr J. F. Vos ver leende de eerste hulp, waarna het meisje door de goede zorgen van het Rode Kruis werd vervoerd naar het Ziekenhuis te Alkmaar. Dat kleine kinderen door het roekeloos oversteken met hun autopeds niet meer ongelukken veroorzaken aan de Breelaan en elders, verbaast velen. OPENLUCHTTHEATER BERGEN Met het oog op het minder gunstige weer besloot het Bestuur van VVV de eerste opvoering van Alph. Laudy's meesterwerk „De Paradijsvloek" door De Bergense Spelers, uit te stellen tot Woensdag 21 Juli. Chr. NAT. ONDERWIJS Voor "het toelatingsexamen H;B.S. zijn geslaagd: Elly Zwart en Frans Bijlsma, en voor het GymnasiumGerdi Verkuil, Elly Zwart, Frans Bijlsma en Rudi Deighton. Alle zijn leerlingen van het Chr. Nat. Onderwijs, Dr v. Peltlaan 5 te Bergen. BERGEN's HARMONIE CONCERTEERT Bergen's Harmonie, de onmis bare, die dezer dagen weer haar zo gewaardeerde medewerking verleende bij het gouden feest der Eerw. Zusters Ursulinen en bij de blijde incomste van de jeugd na hun jaarlijks schoolreisje, geeft a. s. Dinsdag 20 Juli wederom een concert in de Muziektuin aan de Hoflaan, onder leiding van de heer P. Pranger. Op het programma staan wer ken van Verdi, Donizetti, Boil- dieu, Walteuvel e.a. Het concert begint 8 uur en de toegang is vrij. NATIONAAL HULDEBLIJK Op 22, 23 en 24 Juli a.s. zullen te Bergen de speldjes van het comité Nationaal Huldeblijk ver kocht worden. Het is de wens van Hare Majesteit de Koningin, dat de opbrengst der speldjes, welke op f 0,50 per stuk gesteld is, gebruikt wordt voor een nuttig doel. Het Comité Nationaal Hul deblijk zal de opbrengst aan wenden ten behoeve van de Kankerbestrijding. Moge het Regerings-jubileum voor velen aanleiding zijn om door het kopen van een speldje aan het mooie doel mede te werken. BERGEN-ALKM. BOYS Zaterdagavond 17 Juli a.s. aan vang 7.30 uur,, speelt het le elf tal van „Bergen" een voetbal wedstrijd tegen een sterke com binatie van de Alkm. Boys op het sportterrein aan de Kerkedijk. Dat de Alkm. Boys in een sterke formatie opkomen blijkt wanneer men weet, dat er 7 spelers, w.o. doelman Kramer, uit het eerste elftal zijn opgesteld. Dit kan dus een zeer aardige wedstrijd worden, waarvoor, ook van de zijde der pensiongasten, grote belangstelling zal bestaan. Als voor-wedstrijd, welke om 6.30 uur zal aanvangen, spelen de A-adspiranten van „Bergen" en Alkm. Boys tegen elkaar. Vermelding verdient, dat de Boys adspiranlen in de na-competitie ongeslagen het kampioenschap van Alkmaar behaalden. Zaterdag 17 Juli, 's avonds 7.30 uur Terrein Kerkedijk BERGER LUCHTPOST Voor de eerste maal zijn de duiven voor de fondvlucht op 4 Juli naar Chateauroux per vlieg tuig verzonden en werden Zater dagmorgen in de reismanden ge daan. Geschiedt de verzending zoals gebruikelijk per spoor, dan moesten ze reeds Donderdagavond worden ingekorfd en zijn de vo gels dus veel langer onderweg. Daar de lossing echter döor de weersgesteldheid pas om 10.30 uur plaats vond, konden de vo gels voor de duisternis hun hok bijna niet bereiken. Zondagavond om 9 uur kwam de eerste duif te Bergen aan. De afstand be droeg 680 km. le was de aan getoonde duif van de heer Nic- Bakker, 2e C. Pijper. Verscheidene vogels zijn nog niet teruggekeerd. 11 Juli werd gevlogen vanaf Pont St. Maxence, 402 km., gelost om 11.20 uur, aankomst eerste duif te 4.40 uur, 1 N. v.d. Kamer, 2 K. Vrasdonk, 3 W. Heijstra. BERGER SPORTVERENIGING „BERGEN" Afd. Handbal Velen zal het bekend zijn, doch anderen uit Bergen en omgeving zullen nog nimmer hebben ver nomen, dat sinds een jaar aan de BSV „Bergen" een handbal afdeling voor dames is verbonden. Het vorig jaar werd reeds met 2 elftallen aan de competities van het Ned. Handbal verbond deelgenomen, waarbij het le elf tal in haar afdeling op de tweede plaats wist te eindigen. Voor zo'n jonge vereniging kan dit zeker een succes worden genoemd. Om de prestaties der vereniging op hoger plan te brengen kunnen nog vele dames, zowel uit Bergen als haar om geving, die het handbalspel willen beoefenen, als lid worden ingeschreven. Tevens bestaat de mogelijkheid voor meisjes vanaf de leeftijd van 12 jaar om zich als adspi- rant-lid te laten inschrijven. Daarnaast kan men de ver eniging als donateur of donatrice steunen. De wekelijkse training voor de leden, welke onder deskundige leiding staat, wordt gehouden op Woensdagavond. Meldt U daarom spoedig als lid, donateur of donatrice bij de Secretaresse Mej. C. Dekker, Jn. Oldenburglaan 23, Bergen. U bevordert daardoor de groei van het mooie handbalspel. TIJDELIJKE OPKLARING Om de velen die naar hier waren gekomen om „waar de Noordzee vriendlijk bruisend Neerlands smalle kust begroet", vacantiegenoegens te zoeken en nu slechts regen, regen, regen vinden, te behoeden voor heim wee naar hun eigen gedoetje, eigen thuis, eigen vertrouwde om geving, organiseerde het bestuur van V.V.V. Noord-Kennemer- land een cabaretavond in „De Rustende Jager". Het bekende Duo Wi-jo met de medewerkers Liesje Mors, Annie Hof en Prof Remidol zou den trachten wat vrolijkheid te brengen op de donkere kille dagen, zouden zorgen voor een tijdelijke opklaring. Dit ensemble slaagde hierin wonderwel. Prof. Remidol begon met zijn gasten te voorzien van warme kleding, die hij zo maar uit een lege kist toverde. Dit gaf al een behaaglijke stemming en het avondje in Volendam met klom pendans en zang deed de gezich ten al meer en meer ontplooien: De laatste helft van Wi-Jo deed de vreugde hoog oplaaien met zijn relaas over zijn reis naar de Alkmaarse Kermis, waar hij zo „verlegen lekker uit weest had" met zijn betere helft. Wim hielp als straatveger no 1 dapper mee om alle narigheid, alle rommel weg te vegen en toen de duif met d' olijftak ten tonele kwam en Liesje, de nachtegaal, haar „Gebed voor de vrede" zong, toen daalde er vrede in de harten der gasten. Weg waren alle zorgen. Een goedgeslaagde poging, waarop V.V.V.-bestuur, Wi-Jo en medewerkers ende gasten met voldoening kunnen terugzien. OPBRENGST COLLECTE De totale opbrengst van de actie voor het Prins Bernhardfonds in de gemeente Schoorl heeft be dragen f 68,58. iK/eekttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr, Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Kinderen beneden 16 jaar hebben alleen toegang onder geleide. De datum van het derde concert wordt nader bekend gemaakt. rlriffr w If w fFyfFF 9 tt

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1