lnletkUai Veie Cetueelen Het Openluchttheater weer geopend De defense S^etets oogsten nieuwe tanweten door „Schoorl's Gemengd Koor" BERGEN Met de ouden van dagen op stap Officiële Bonnenlij st VRIJDAG 23 JULI11948 25c JAARGANG No. 29 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef zo laag mogelijk worden gesteld, dat die voor belangstellenden geen bezwaar behoeven te zijn. DE PARADIJSVLOEK „De Bergense spelers" traden Woensdagavond weer op met „De Paradijsvloek" van Alph. Laudy en weer waren honderden naar het openluchttheater gekomen om dit grootse „treurspel van de mensheid" mee te beleven in deze ongerepte natuur. Weer maakte dit treurspel 'n machtige indruk op het publiek. G. Stockmann was als Adam weer treffend in zijn leed, zijn wanhoop, Tr. Bleeker ver tolkte weer de rol van „de mensen moeder Eva", C. Berkhout was weer Kaïn in zijn slechtheid en wanhoop, J. Bernards de vinder van het paradijs en Mea Coppens de gelukzoekende Lia. Jac. v. Baar, die het vorige jaar zo luide werd toegejuicht was in de rol van slaaf weer onovertroffen. Kortom dank zij het uit nemende spel van alle medewer kenden werd de vertoning evenals het vorige jaar weer een volledig succes. Onder ademloze spanning volgden alle toeschouwers het hele gebeuren en na afloop gaf het opgetogen publiek met een oorverdovend applaus uiting aan zijn grote waardering van het gebodene. DON QUICHOT op de bruiloft van Kamacho in het openluchttheater Zondag a. s. voeren De Ber gense Spelers in het openlucht theater „Don Quichot" van Pieter Langendijk op, een populair blij spel, dat in 1711 voor het eerst onder veel toejuiching werd ver toond en sêdert heel wat keren werd opgevoerd, in 1717 voor de Czarin van Rusland. Langendijk heeft de stof voor zijn blijspel ontleend aan de roman van Cervantes, waarvan de strek king was een persiflage op de dweperij met de oude ridderver halen. Langendijk, die bij het schrijven van zijn blijspelen uit ging van de idee, dat men de mensen kon verbeteren door hun lachende de waarheid te zeggen, schrijft „Ik voer hem hier ten schouw- tonele, opdat hij met zijn zotternij voor anderen (zijns gelijken) spele dat alle waan maar zotheid zij Het stuk speelt in een bos bij een dorp in Mancha, waar het huwelijk zal worden voltrokken tussen Kamacho, een rijke boer, en Quiteria, die echter trouw beloofd had aan Bazilius, een edelman, helaas „een arme kaele neet." Dan verschijnt Don Qui chot de la Mancha, een edelman, die door het lezen zijn zinnen heeft verloren en zich inbeeldt een dolend ridder te wezen, ten tonele, vergezeld van zijn schild knaap Sanche Pance. Er spelen zich heel wat komische scènes af, waarin ook de kok Vetlassoepe en de gelegenheidsverzenmaker een belangrijke rol spelen, vóór het huwelijk tot stand komt, maar dan tussen Quiteria en de arme edelman Bazilius. Het stuk is geknipt voor open luchtspel en als nu het weer een beetje meewerkt, dan is het sncces verzekerd. VOLKSDANSEN IN OPENLUCHTTHEATER Op 1 Aug. a.s. des avonds half acht zullen volksdansgroepen uit Zwitserland en Frankrijk in het openluchttheater nationale dansen uitvoeren in de kleder dracht van de betrokken streken. Het nog nader te vermelden pro gramma zal worden uitgevoerd door „Volkstanzkreis Barn" o.l.v. Chapuis en door „Les amis de la danse populaire" o.l.v. Mej. Marcelle Albert. Naar de directie van de Volks hogeschool te Bergen ons mede deelt, zullen de toegangsprijzen JUBILEUMFEESTEN Bij de a.s. Jubileumfeesten zal als in 1945 bij de Bevrijdings feesten weer een optocht worden georganiseerd. De optocht-com missie (J. A. Haakman, voorz., P. Hopman Sr., secretaris) doet daartoe een beroep op de be sturen van verenigingen en par ticulieren om hun medewerking te verlenen en stelt de inschrij ving open op Vrijdag 6 Aug. van 19-21 uur en Zaterdag 7 Aug. van 15-17 uur, beide keren in het Dorpshuis. Er is een commissie benoemd om eventuële deelnemers van advies te dienen bij de samenstelling van een nummer (H. Duits, A. Kollmer, G. Kooyman en J. Sax). De optocht zal worden ge houden op 31 Aug. en om 13 uur in de Stationsstr. worden op gesteld. Als prijzen zijn uitgeloofd voor groepen en vierwielige voer tuigen f 125, f 100, f 75, f 50 en f 25voor paren f 50, f 35, f 25, f 15 en f 10 en voor enke lingen fraaie kunstvoorwerpen. BERGEN'S HARMONIE CONCERTEERT Op Sint Margriet, de beteke nisvolle en gevreesde dag in de volksweerkunde, waarvan het heet „regent het op Sint Margriet, zes weken lang een natte tied", op deze dag waagde Bergens Har monie het een concert te geven in de Muziektuin en.... mocht zich verheugen in prachtig weer. Geen blaadje aan de bomen be woog er, het was een lust op deze stille avond in deze mooie omgeving te luisteren naar het mooie programma, dat o.l.v. de heer Pranger werd uitgevoerd. Na een mars van Alford en de Lustspielouverture van Kelar Bela volgde het steeds graag ge hoorde „Watermuziek" van Han del. Met „Anna Bolena" van Donizetti werd het eerste ge deelte besloten. Na de pauze werden nog ten gehore ge bracht „Le nouveau Seigneur de Village" van Boildieu en een tweetal hier minder be kende werken „Atoi" van Wald- teufel en „Mosaïque de l'Opera Nabuchodonosa" van Verdi en weer gaf het publiek met een hartelijk applaus uiting aan zijn waardering. Met een mars van onze plaats genoot J. C. Beekman werd het concert besloten. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Op Zaterdagmiddag 24 Juli om 3 uur, zal de voorzitter van het Kunstenaars Centrum Bergen, Mr O. R. E. Brunner in het huis met de pilaren, Kerkstraat 2 te Bergen de tentoonstelling openen van het werk van de dichter A. Roland Holst. Tevens worden schilderijen en reliefs geëxposeerd van Dirk Kouwenaar en Jaap Mooy. Na afloop vindt in De Rustende Jager een samenkomst plaats van genodigden, die hun uitnodigings kaart gelieven mede te brengen. In deze bijeenkomst zal de dichter enkele zijner verzen lezen. WIE? Het Ned. Rode Kruis vraagt collectrices I De afdeling Bergen van het Nederl. Rode Kruis verzoekt hen, die zich als collectrices voor de jaarlijkse Rode Kruis Collecte te Bergen op 31 Juli a.s. beschik baar willen stellen, voor 29 Juli a.s. zich schriftelijk op te willen geven bij de secretaris, Beuken laan 1. DE OPENBARE SCHOOL OP REIS De schoolreizen van de open bare school behoren weer tot het verleden. Alle zijn heel goed geslaagd en werden begunstigd door tamelijk goed weer. De klassen 5, 6 en 7 brachten een week door in Oosterbeek, terwijl de leerlingen uit dezelfde leerjaren van de o. 1. school aldaar een tegenbezoek in Bergen brachten. Bij deze uitwisseling stond het „leren" op de voorgrond, al werd natuurlijk het pretmaken niet ver geten. De rivier met de uiter waarden, de steenfabrieken en de gierpont, de Veluwe, het Open luchtmuseum, Burger's dierenpark, het Aquarium, de viskwekerij van de Ned. Heidemaatschappij, de prachtige omtrek van Arnhem, het waren de hoogtepunten van deze week. En welke jongen zal, nadat hij aan de lange tafels in de Kersenbongerd zijn buikje heeft rondgegeten, ooit vergeten, dat in de Betuwe veel fruitteelt is!? Treffend was de laatste dag, toen de kinderen een bezoek brachten aan het Airborne-Kerkhof, waar namens de jeugd van Bergen bloemen werden gelegd bij de graden van de dappere jonge mannen, die hun leven gaven voor onze vrijheid. Het werd voor kinderen en ge leiders een onvergetelijke week. De vierde klasse bleef wat dichter bij huis en wisselde drie dagen met de vijfde klasse der o. 1. school te Edam. Ook deze kinderen hebben veel geleerd en genoten. Bezocht werden Volen- dam, het mooie Edammer strand bad, de grote kerk met de ge brandschilderde ramen en het aardige museum. Hoogtepunt was de reis naar Amsterdam met een bezoek aan Artis. De derde klasse maakte een eendaags reisje naar Amsterdam en bezocht ook Artis. De kleintjes, de 1ste en 2e klasse, tenslotte, gingen naar Eg mond aan Zee en via de herten kamp van Alkmaar naar de speel tuin „de Bedriegertjes", vanwaar ze 's avonds met Bergen's Har monie voorop in optocht naar de school trokken. OPSCHUDDING in het rustige Bergen Een uit Indië gerepatrieerde en zijn broer vierden Zondag deze thuiskomst met een bezoek aan Bergen en kwamen 's avonds terecht in Hotel De Oude Prins. Terwijl ze buiten zaten passeer den twee wachtmeesters van de politie. Nadat een der gebroeders deze ordebewaarders enkele min der vleiende woorden had toege voegd ontstond een vechtpartij, waarbij harde klappen werden uitgedeeld. Het voorlopige slot van deze feestviering was, dat beide heren in verzekerde be waring werden genomen. Het laatste bedrijf zal wel elders wor den afgespeeld. BERGER LUCHTPOST Zondag werd door de heren Vrasdonk-Oldenburg deelgeno men aan de fondvlucht vanaf Li moges, 800 km; de duiven werden aldaar in vrijheid gesteld 's mid dags te 3.15 uur. Door de late lossing zijn de duiven verplicht voor de nacht een veilige rust plaats te zoeken en zetten de reis 's morgens weer voort. De eerste duif werd geconstateerd Maandagmiddag te 3.15 uur en is dus precies 24 uur onderweg geweest. Een fraaie prestatie! Tevens werd de eerste con- coursvlucht met jonge duiven ge houden, geboren in 1948, vanaf Roosendaal, 127 km; deze werden gelost om 1 uur. Aankomst eerste duif te 3.13 uur. 1 Heijstra-v. d. Kamer, 2. Nic. Volkers, 3. Vras donk-Oldenburg, 4. H. Druiven, 5. J. Heidbuurt, 6. C. Pijper en J. de Cocq van Delwijnen. Kun je nog zingen, Zing dan mee 31 Augustus zal worden be sloten met een concert bij de Ruïne, te geven door alle koren te Bergen met Bergen's Harmonie. Aller medewerking wordt ver zocht om dit grootse plan te doen slagen. Al vroeg in de morgen was het een hele drukte in de buurt van de Hertenkamp. Van alle zijden naderden de oudjes, ver gezeld van kinderen en klein kinderen, die opoe en opa uit geleide deden. Het bestuur en een hele staf van helpsters was druk in de weer om de 220 ouden van dagen een goed plaatsje te bezorgen in bus of auto. Dan nog hier en daar een bezorgde stem „zit je goed opoe" en „dag opa, veel plezier" en dan zette de karavaan zich in beweging, nagewuifd door half Bergen. Voorop gingen twee motorrijders van de Rijkspolitie, verkeersgroep Alkmaar, die prachtig werk deden en de lange stoet overal veilig door het drukste verkeer ook in Amsterdam leidden. De reis ging langs de duinkant en overal ge noten de plezierreizigers van het prachtige natuurschoon op deze mooie zonnige morgen. De eerste pleisterplaats was het Natuurbad Velserend met het Café-Restau rant Y. Minkema, waar allen zich te goed deden aan een heerlijk kopje koffie en de inwendige mens wat versterkten voor het volgende gedeelte. Hoe zachtkens glijdt ons bootje 's Namiddags werd een rond vaart gemaakt door de grachten en havens van A'dam met de mooie boten van „De juiste koers". De inscheping verliep vrij vlot en spoedig gleed ons bootje door Achterburgwal, Singel, He rengracht, Amstel, Oosterdok en Haven 't IJ, waar de golfjes vrolijk bij 't boord op en neer dansten. De gids vestigde onver moeid de aandacht van de pas sagiers op merkwaardige punten. Zovernamen ze door zijn scheeps roeper dat de Schreierstoren her innerde aan de tranen, die hier gestort werden ah de vissers uitvoeren, dat het distributie kantoor de wijdse titel draagt van „Schrik van alle vrouwen" en zag men het huis van Rem brandt, voer men voorbij reuzen- stomers en zelfs een Noorse walvisvaarder en voer men onder vele van de 460 bruggen die A'dam moet tellen, door, tot eindelijk weer het punt van uit vaart was bereikt. Het spelevaren was een genot voor de gasten geweest. Na het debarqueren, dat zonder ongelukken verliep, werden de auto's weer opgezocht en ging het naar de Apollohal om de in wendige mens weer op te kwikken. De fotograaf was intussen steeds in de weer geweest om mooie momenten vast te leggen op de gevoelige plaat, zodat later nog eens weer genoten kan worden van de herinnering. Wij gaan nog niet naar huis Neen, maar wel naar Alkmaar. Nu door de Zaanstreek met zijn vele fabrieken en verder naar 't Noorden weiden met grazende koeien en hooiende boeren. De laatste pleisterplaats was De Muziektuin, waar een warme maaltijd wachtte, en declamatie van Piet Nanne. Het was hier dat de heer Dingerdis, zich tot tolk maakte van allen, met bestuur, helpsters en allen die op enige wijze hadden meegewerkt om de ouden van dagen zo'n onvergetelijke dag te bereiden, van ganser harte dank te zeggen. Met zachte drang werden de grote kinderen tenslotte weer naar hun plaatsje geleid en ging het met de beide witgehelmde rijders van de verkeersgroep Alkmaar voorop, huistoe. Half Bergen was uitgelopen om de reizigers te verwelkomen en Bergen's Harmonie liet vrolijke muziek horen. De stoet maakte een ererondje rond de Herten kamp en toen was het.... tot 1949! in een duinpan Vrijdag 23 Juli te Groet (Wagenmakersweg) Aanvang Dinsdag 27 Juli te Schoorl (Munnikenweg) 8 uur FEESTAVOND v. d. Berger Schoolvereniging De Rustende Jager was tot het laatste plaatsje bezet, toen de jeugdige Klara Braam voor het voetlicht trad om allen, die nieuws gierig waren naar de Revue 1948 hartelijk welkom te heten. Zij zei haar auditorium niet te willen vermoeien met een lange rede voering en kondigde daarom maar meteen het eerste nummer van het interessante programma aan: Chinese schimmen. Prachtig werd het liedje van de Baanveger ge- illustreerd door de schimmen op het witte doek. Als een volleerd conferencier, die handig de ver schillende nummers aan mekaar babbelt, kondigde zij vervolgens de „Boze vernielers" aan, le en 2e klassertjes, waarvan enkelen steeds weer vernielden wat anderen met zoveel zorg hadden gebreid, getimmerd en schoongemaakt. „De Parade van de tinnen soldaten" had een overweldigend succes de dappere mannen met hun krijgshaftige houding imponeerden én werden luide toegejuicht. De 5e klasse kwam met iets heel mooisBruidsvaart in de sneeuw. Tegen'n door de heer Busschbach geschilderd décor speelde zich het gehele gebeuren af en zag men bruid en bruidegom, wederzijdse familie en kennissen in feest- kleedij, voorbijtrekken. Met een „Zangles" van de 6e en 7e klasse werd het eerste gedeelte besloten. Na de pauze werd vervolgd met „Het televisietoestel, een drama? in 3 bedrijven, de klok- kenwinkel, gymnastiekles en drama op Corsica. De gymnastiekles was prachtig en deed de zaal schudden van de lach. De 6e en 7e klasse vergastten de aanwezigen op een viertal liederen, telkens tegen een passend décor. De 5e klasse kwam met een geleende koekepan, die niet alleen zou dienen om voor het schoen makertje pannekoeken te bakken, maar tevens om in de toekomst het onweer te bezweren. En nu, aldus onze conferencier, hebt U de school horen zingen, hebt U ze zien spelen, nu rest nog de dans. Gedanst werd een Menuet van Boccarini, ingestu deerd onder leiding van Dans instituut Harms alhier. De dans werd keurig uitgevoerd en was door de fraaie costumes en mooie belichting een prachtig slot van deze in alle opzichten geslaagde feestavond. DE MIDDELBARE MEISJESSCHOOL EXPOSEERT Op de tentoonstelling van handwerken, handenarbeid, teke ningen en opstelwerk viel veel leerzaams, veel interessants te zien. Mevr. H. A. H. v. d. Laan- Bosch wees vol trots op wat de meisjes, ondanks de materialen- schaarste, de materialennood op het gebied van handwerken en handenarbeid hadden weten te bereiken. Van vlaggedoek hadden vaardige vingers fraaie kleedjes getoverd, van zeildoek waren echt practische wasschorten gemaakt voor kampeersters, er waren theetafelkleedjes, theemutsen, ma- cramé-werk enz. te veel om op te noemen. De kinderkamer werd met bijzondere trots getoond. In een keurig wiegje lag daar de baby omringd door een schat van kledingstukjes, lakentjes, slopen, kussens en wat er maar meer komt kijken bij zo'n kleine wereld burger. De afd. handenarbeid gaf veel te bewonderen op het ge bied van papierarbeid, kartonwerk, leerwerk en metaalbewerking, alles getuigde van vaardigheid en smaak. De heer Kuyper vertelde met geestdrift over een genomen proef met fantasie-tekenen en wees met voldoening op de vaak verrassende resultaten van wat hij noemde; „muziek in kleurenvorm". Het geëxposeerde opstelwerk was een buitengewoon interessante verzameling en gaf de aandachtige beschouwer enig idee van de wijze, hoe hier wordt gewerkt. Hier kan niet worden gezegd: „Jeder schlaft und Einer spricht, das nennt man Unterricht," neen, hier werken alle meisjes naar be paalde opdrachten. Interessante resultaten lagen hier ter inzage: autobiografieën, prentenboekjes voor zusjes, versjes en verhalen voor de jeugd, pro- en contra opstellen, gidsen van eigen woon plaats, studies over sagen en my then (Lohengrin, Faust, Tristan en Isolde) studies over een auteur, waarvoor de leeszaal medewerking verleende, opstellen over een be paald tijdvak, waarvoor samen werking van leerkrachten op het terrein van aardrijkskunde, ge schiedenis, letterkunde, kunst enz, nodig is. Al met al een tentoon stelling voor ieder, die belang stelt in onderwijs en opvoeding. 45 JAREN OP DE DRIESTAL Het was op 26 Juli 1903, dat onze bekende plaatsgenoot, de heer C. Groot zich in Anna- Paulowna vestigde als schoen maker. Bij de watersnood in 1916 spoelde hij daar weg en plantte hij zijn driestal in onze gemeente. Jaren lang ging het nu zoals René de Clercq het in zijn Lapper Krispijn zegt: „ik zitte mijn schoen tje te naaien en trekke mijn draadje toe." Nog eenmaal zou hij moeten vluchten, toen de horden uit het Oosten zijn driepoot onder de voet liepen, maar nauwelijks was de weg vrij of hij plaatste zijn stoeltje weer in Bergen en weer klopte hij de pennen in het leer. Intussen hield ons schoenmakertje zich niet altijd bij zijn leest: als er op andere wijze wat te ver dienen viel, dan smeet hij de spanriem op zij en zocht zijn voordeel als lotendebutant, wissel- loper of krantenbezorger. Het zal de heer Groot, voor wie werken nog steeds leven is, aan het einde van deze 45 jaren, niet aan belangstelling ontbreken en wij voegen gaarne onze beste wensen bij de vele, die hem op 26 Juli zullen gewprden. GESLAAGD. Onze plaatsgenote Mej. Gees van Dijk slaagde voor het te Den Haag gehouden Staatsexamen voor Muziek M. O.-akte, theo retisch gedeelte, hoofdvak piano. „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs; 10 ct. per m.m, met een minimum van f 1, Medewerking van PIET DALENBERG, bas; NICO AKKERMAN, piano Kinderen beneden 16 jaar hebben alleen toegang onder geleide. De datum van het derde concert wordt nader bekend gemaakt. Voor het tijdvak van 25 Juli t/m 7 Aug. geven de volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor brood 047-2 brood 800 gr. brood (geldig t/m 31 Juli) 048-2 brood 200 gr. brood (geldig t/m 31 Juli) 049 Brood 400 gr. brood (geldig 31 Juli) Alle bonkaarten 808 054 Algemeen 400 gram brood of 1 rants, gebak. Tabak- en Versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808 79. 83 Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak.

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1