99 99 BERGEN Nieuwe directeur Gemeentewerken benoemd De Eerw. Zusters Ursulinen in het goud Don Quichot FILMNIEUWS. VRIJDAG 30 JULI 1948 25c JAARGANG No. 30 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef RAADSVERGADERING De Raad kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. De van Ged. Staten ingekomen stukken betreffende goedkeuring van verschillende raadsbesluiten werden voor kennisgeving aan genomen. Ontslag en benoeming Aan de heer J. H. M. de Sonnaville werd overeenkomstig zijn verzoek ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand en in zijn plaats benoemd de heer W. Boon, met algemene stemmen. Nieuwe directeur gemeentewerken Om te voorzien in de vacature van Directeur van gemeente werken, ontstaan door het heen gaan van de heer J. H. Rogge veen, stelden B. en W. voor te benoemen de heer J. P. Blauw, thans waarnemend directeur. Met algemene stemmen ging de Raad accoord met dit voorstel. Draagbare motorpomp B. en W. stelden voor een bedrag van f 1600,uit te trek ken voor de aanschaffing van een „Homelite" draagbare motorpomp voor de brandweer, die tevens kon worden gebruikt voor het leegzuigen van rioolputten. De Raad had geen bezwaren. Premie voor woningverbetering en -splitsing Inzake het beschikbaar stellen van premie voor woningverbete ring- en splitsing stelden B. en W. voor een crediet ter beschik king te stellen tot een bedrag van ten hoogste f 10000,—. Hier door zou gedeeltelijk aan de heersende woningnood tegemoet gekomen kunnen worden. Na toelichting door de voor zitter kon de Raad zich hiermee verenigen. Adviescommissie bouwontwerpen In verband met het besprokene in de comitévergadering van 30 Juni j.l. stelden B. en W. voor over te gaan tot de instelling van een gemeentelijke adviescommissie voor de beoordeling van bouw ontwerpen. Wanneer er verschil van me ning mocht ontstaan tussen de gemeentelijke adviescommissie en B. en W., dan zullen B. en W. verplicht zijn de provinciale commissie te horen. Na enige discussie ging de Raad hiermee accoord. In de commissie zullen zitting hebben de heren J. H. Roggeveen, Kasper Niehaus en C. W. Royaards. Bosrand bij Sluislaan bouwterrein Het voorstel van B. en W. om het gedeelte van de bosrand langs de Sluislaan, waarop zich de resten van het badhuis van de voormalige Duitse weermacht bevinden, te bestemmen als bouw terrein ontlokte heel wat discussie. Verschillende leden uitten hun bezwaren. De heer Den Das zou er in normale omstandigheden niet aan denken, zijn stem hieraan te geven, maar nu er woning nood is? De voorzitter verdedigde het voorstel warm en had succes. Rondvraag De Rondvraag leverde niets bijzonders op. EXAMENS De volgende leerlingen van de Openbare MULO-school te Ber gen slaagden voor het MULO- diploma. Voor diploma B: Chr. F. Eriks. Voor diploma A:J. Amoureus, P. Hovenier, F. Sevenhuysen, E. de Munk, J. Mammen, E. Timmer, J. Kieft, N. de Jongh, allen te Bergen; J. Eduaard, H. de Vries, K. Jonker, G. Koeten en C. Vegter te Schoorl. Voor het toelatingsexamen HBS slaagden K. Bant, en W. de Vries te Schoorl, I. van de Zwan en G. Boot te Bergen. BERGER LUCHTPOST Zondag 25 Juli werden de jonge duiven om 9 uur gelost te Roosen daal, 127 km. Deze vlucht had mede ten doel de kas voor het TBC-fonds te versterken, door enige duiven voor 25 ct aan te tonen als eerst aankomende, waaraan prijzen ver bonden waren. Aankomst eerste duif te 11.05 uur. 1. Vrasdonk-Oldenburg, 2. Heij- stra-v.d. Kamer, 3. Nic. Volkers, 4. J. Heidbuurt, 5. H. Druiven, 6. Mevr. Pijper-Briefjes; DAUWTRAPPEN Zondagmorgen 4.30 uur vanaf de Lindeboom bij de Ruïne. Deze excursie is georganiseerd door de Badbode. K. J. V. O.-NIEUWS Enkele leden gaan naar de Volksdansen in het Openlucht theater op Zondag a.s. (adv.) HET LICHTFEEST Bergen baadde Woensdag avond in een zee van licht. Het jaarlijkse lichtfeest bracht weer duizenden op de been. Groten, kleinen, grijsheid, jeugd, heel Bergen was uitgelopen en trams en bussen voerden steeds meer kijklustigen aan. Een enorme mensenmenigte golfde en deinde rond de oude Ruïne, waar de duizenden lampions 1 in de bomen weer een fantastisch schouwspel boden. Ook in om liggende wijken had men zich beijverd om de verlichtingsavond tot iets onvergetelijks te maken. De Ruïnelaan met zijn meer dan duizend door de bewoners zelf vervaardigde lampions, de Kerk straat, de OldenSurglaan en de Russenweg wekten algemeen be wondering. Bijzonder mooi was de Stationsweg met zijn licht kronen en zuil en dan een deel van de Breelaan: hier gaf een monumentale poort toegang tot het rijk van zon, maan en sterren. Het is ondoenlijk alle particu lieren te noemen, die eigen huis of erf hadden verlicht, zoals bijv. de Duintax aan de Dorpsstraat, die daar lag als een lichtoase in donkere woestijn. Alle terrasen waren reeds vroeg overbezet en het lichtfeest duurde tot laat in de avond. Bergen s Harmonie, de onmis bare, luisterde alles op met vro lijke klanken. De politie maakte zich zeer verdienstelijk met het verkeer zo te regelen, dat het publiek geen last had van auto's en fietsen. JUBILEUMFEESTEN Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de commissie er even op te willen wijzen, dat de data van aangifte voor deel neming aan de optocht, vermeld in ons nummer van 23 Juli, in tussen zijn gewijzigd. Men zie hiervoor de advertentie in dit nummer. Tevens wekken wij besturen van verenigingen en particulieren nog eens op hun medewerking te verlenen tot het welslagen van de optocht. REüNIE BERGEN Klokslag twaalf uur in de mid dag van de 25ste Juli vertrok van het Centraal Station een extra- trein met zeshonderd oud-leerlin gen van de Kweekschool, het Pensionaat en de Huishoudschool te Bergen Nh., om het Gouden Jubilee te vieren van de Zusters Ursulinen. In Haarlem, Uitgeest en Alk maar voegden er zich steeds nieuwe bij, en toen tegen half twee de massa door de Zusters aan de hoofdingang aan de Loudelsweg werd verwelkomd, was deze aan gegroeid tot rond duizend. Er waren moeders van een groot gezin, die nu zelf reeds leerlingen en afgestudeerden heb ben van Bergen, grootmoeders zelfsdoorgewinterde schooljuffen en jonge krachten, mevrouwen en juffrouwen met uiteenlopende levensposities, getrouwd of niet. Achter de Kweekschool was een enorme tent gespannen van ruim vijftig meter lengte en vijf tien meter breedte, van voor tot achter volgeplaatst met lange witgedekte tafels, volgeladen met borden en glazen, versnaperingen en bloemen. Behalve de Z. E. Directeur Slijkerman, die eerst in stomme verbazing de hele feesttent met de roezemoezende, lachende, juichende menigte overzag, maar zich tijdig wist te herstellen, om de menigte van harte welkom te heten, was ook aanwezig Mgr. v. d. Burg, Deken van Amsterdam, die ruim twintig jaren de geestelijke leiding en lessen in Bergen heeft gegeven. Het was een feest, een brok gezelligheid, een grenzeloze har telijkheid. De oudste Zusters uit de beginjaren van de Stichting werden weer jong met de oud oud-leerlingen van vóór de eerste wereldoorlog en de jonge ren, die de herinneringen van de tweede oorlog en de evacuatie ophaalden. In de pauze na de limonade was het hele gebouwencomplex in alle gangen, zalen, lokalen en kamers gevuld met lachende en kwebbelende groepjes, die haar slaapcelletje of studiebank van vroeger nog eens moesten zien. Drie grote luidklokken waren nauwelijks bij machte de massa weer terug te roepen tot de tent voor het souper en tijdens het souper was er amper gelegenheid een lied uit het programmaboekje te zingen, te luisteren naar de revue van Thomasvaer en Pieter nel, of een speech af te steken voor de microfooniedere minuut moest worden uitgebuit om heel veel van vroeger op te halen, nog eens naar hartelust te lachen om de pret van voorbije jaren. Intussen droegen de Zusters ge holpen door pensionnaires en huis houdsters de schalen met soep, hors d'oeuvre, broodjes en tul band aan om de hongerige magen te vullen. De reünie is een van de luid sprekende getuigenissen, dat de Congregatie van de Bergense Ursulinen een krachtcentrale is geweest in de vijftig jaren van haar bestaan voor duizenden meisjes in het Bisdom. En met deze feestelijke bijeen komst van duizend oud-leerlingen werd de viering van het Gouden Jubilee besloten. BRUILOFT in het openluchttheater „De Bergense Spelers" ver volgden Zondagavond hun triomf tocht door het toneelwereldje, nu met een populair blijspel van Pieter Langendijk, getiteld „Don Quichot op de bruiloft van Ka- macho". Het openluchttheater was bijna tot de nok gevuld en de spelers hadden een enorm succes bij het talrijke publiek, dat hen overlaadde met bijvalsbetuigingen. Het stuk werd gedragen door de figuren van de dolende ridder Don Quichot op zijn knokige rozinant en zijn schildknaap Sancho Panza. A. J. Noordberger, die de rol van schildknaap ver vulde, had wel een dankbare taak en heeft zijn rol met talent en succes uitgebuit. Enig mooi was de scène, waarin de dolende ridder zijn degen trekt en de kok zich in postuur stelt met een schuimspaan, terwijl de „dappere" schildknaap van angst in een boom kruipt en vanaf dit veilige plekje zijn meester aan moedigt. Meesterlijk was ook weer het spel van Jac. van Baar als Meester Jochem de Rijmer. Het heeft geen zin alle spelers te noemen en het hele spel op de voet te volgen. Alleen nog het schitterend slottoneel, de apothe ose: als door handig manoeuvre ren de door de vader van de bruid geprotegeerde candidaat Kamacho is uitgeschakeld en Quiteria en haar held de edelman Bazilius in de echt verenigd zijn, dan volgt een toneel het penseel eens schilders waardig. Op de met bengaals vuur verlichte open plek in het bos wordt de bruiloft gevierd met muziek en dans en de in kleurige costumes gestoken gasten bewegen zich tussen de fonteinen met hun vonkenregen. Het was een fantastisch schouw spel. „De Bergense spelers", hun regisseur de heer Haakman en alle medewerkenden kunnen terug zien op een schitterend geslaagde avond. Woensdag 4 Aug. volgt een tweede opvoering en we twijfelen niet, of dan is 't openluchttheater te klein. OPERA-CONCERT Een evenement op muzikaal gebied De Bergense toonkunstenaar Herman Zaal, leeraar aan de Bijzondere Kweekschool voor onderwijzers en de Vakschool oor Meisjes in Den Helder, directeur van het Toonkunstkoor in Den Helder en de Koninklijke Koor- en Orkestvereniging Sappho in Hoorn en de afd. Toonkunst te Alkmaar, componist van vele zangspelen en een oratorium, lid van de staf van Gehrels Instituut, deze pianist, koorleider en muziek- paedagoog, heeft het muziek- minnende publiek ten zeerste aan zich verplicht door het initiatief te nemen voor een Opera-concert in De Rustende Jager. Als solisten traden op Maartje Kliffen, sopraan, Wiebe Drayer, tenor en Theo Baylé, bariton, met aan de vleugel de allround musicus Herman Zaal. Het concert had een enorm succes bij het talrijke publiek, dat op ondubbelzinnige wijze uiting gaf aan zijn grote waardering. Maartje Kliffen zong met haar glasheldere stralende sopraanstem aria's van W. A. Mozart, C. M. v. Wéber en Puccini. De tenor vergastte zijn auditorium op Aria van Tamino uit „Die Zauberflöte" van Mozart, Cavatine uit Faust van Gounod en Aria van de Hertog uit „Rigoletto" van Verdi. De bekende bariton Theo Baylé ontketende een storm van applaus met de Cavatine uit de barbier van Sevilla en de proloog uit Paljas van Leoncavallo. Hoogtepunten van de avond waren verder het Duet van Pa- mina en Papageno uit die Zauber flöte gezongen door Sopraan en Bariton, 't Duet van Butterfly en Pinkerton uit Madame Butterfly, en 't Duet van Micaëla en Don José uit Carmen van Bizet, ge zongen door Sopraan en Tenor, en niet te vergeten het Duet van Nadir en Zurga uit de Parel vissers van Bizet, gezongen door Tenor en Bariton. Herman Zaal was de volg zame accompagnateur en werd door de solisten steeds in de hulde betrokken. Het werd een concert, dat het muziekminnende publiek zich nog lang zal herinneren. TENNISWEDSTRIJDEN op de Molenkrocht Onder de vele seizoenattracties, welke Bergen de zomergasten voor de oorlog kon bieden, namen ook de tenniswedstrijden in Bergen aan Zee een belangrijke plaats in. Leembruggen, van Eek, van der Heijden, Borren, De Brauw, Hughan e.a. waren in het Bergen- aan-Zeese tournooi geen onbe kenden. Helaas, de banen werden ge durende de bezetting zwaar be schadigd, maar wat erger is: zo goed als alle grote hotels werden afgebroken voor de deelnemers aan een tournooi, die liefst niet op 5 km afstand onderdak zoeken, een groot bezwaar. Dit mag wel als één van de voornaamste oor zaken beschouwd worden, waar door de jaarlijkse matches in Bergen aan Zee nog niet terug keerden. Gelukkig waren er in Bergen- Binnen mensen, die begrepen dat de naam Bergen in de tennis wereld een bekende klank moet blijven en zo werden reeds in de zomer van 1945, toen van een „seizoen" nog helemaal niet ge sproken kon worden, door de directie van het Tennispark „De Molenkrocht" wedstrijden georga niseerd en.... met succes! De N.L.T.B., die inmiddels weer Koninklijke Ned. Lawn Tennisbond was geworden, zag dit ook. In 1947 werd toestem ming gegeven tot het houden van een A.B.-tournooi. Ook de VVV verleende in 1947 medewerking door welwillende beschikbaar stelling van de bekende oranje letters, die in het centrum van 't dorp „den volke kond deden", dat er voor tennislief hebbers iets bijzonders te beleven viel op de banen aan de Kruisweg. Waar het organiseren van een dergelijk tournooi hoge kosten met zich meebrengt, valt het zeer te waarderen dat ieder vrije toe gang tot het tennispark zal hebben. Vier dagen lang (van Donder dag 5 tot en met Zondag 8 Augustus) zullen de plechtige stemmen van de umpires, gezeten op hun hoge scheidsrechterstoelen, weerklinken en vier dagen lang zal er gekampt worden om de eretitels. Wij mogen voor de tennisvrienden slechts hopen, dat de weergoden hun goedgezind zullen zijn! Verschillende sterke spelers (uit Amsterdam o.a.) hebben reeds ingeschreven. De inschrijving sluit op Maandag 2 Augustus. Het wedstrijdcomité bestaat uit Mw A. J. van Limburg Stirum- Bogtman en de heren G. A. Timmerman, B. Verolme, P. Beyneveld en H. Bottinga (bonds- gedelegeerde). HET KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN cn de jarige dichter A. Roland Holst Het KCB opende Zaterdag middag een tentoonstelling van het werk van de dichter A. Ro land Holst, die dit jaar ter ge legenheid van zijn zestigste ver jaardag van alle zijden werd ge huldigd. Het KCB, aldus de voorz., Mr. Brunner in zijn ope ningswoord, had gemeend dit jubeljaar niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan en achtte zich gelukkig in staat te zijn gesteld 'n tentoonstelling in te richten ge wijd aan de jubilaris, een tentoon stelling in picturale omlijsting van werken van een tweetal jonge schilders. Na een vluchtige be zichtiging van het geëxposeerde begaven de talrijke aanwezigen zich naar De Rustende Jager, waar allereerst Mr Kamp het woord voerde. Spr. wees nog eens op de verhouding tussen Kunstenaar en niet-Kunstenaar, een onder werp waarover men niet uitge praat raakt. Het K.C.B., dat meer is dan een schildersvereni ging, aldus Mr Kamp, heeft geen rede tot klagen over de resul taten van zijn pogingen om een vruchtbare verstandhouding te scheppen tussen burgerij en kun stenaars, die nog door velen als onmaatschappelijk worden be schouwd. De burger moge in de eerste plaats streven naar het dagelijks brood, ofschoon de arbeidsvreugde vaak niet groot is en de vreugde wordt gezocht in verenigingsleven enz., de kun stenaar zoekt de vreugde in zijn werk, volgt zijn roeping en streeft niet in de eerste plaats naar ge win. Om te slagen, vervolgt Mr Kamp heeft de kunstenaar volgens Jo Spier, twee talenten nodigten eerste het talent, waarmee hij kunst maakt en ten tweede het talent om het eerste te gebruiken. Vaak duurt het jaren voor de kunstenaar heeft gevonden. Van dit zoeken, aldus eindigt deze spr., getuigt het werk van A. Roland Holst. Hierna betrad de dichter A. Roland Holst de catheder om allereerst mede te delen zijn vaste besluit om nooit weer 60 jaar te worden. Vervolgens herdacht hij zijn in 1927 op 63-jarige leeftijd over leden onvergetelijke vriend, Her man Gorter, die door zijn werk en zijn persoonlijkheid zoveel voor hem had betekend. Met de grootste aandacht volgden de aan wezigen het in de Gids verschenen artikel van de hand van A. Ro land Holst, getiteld„In Me- moriam Herman Gorter". Mr. Brunner sprak ten slotte zijn dank uit voor het optreden van de jarige en ofschoon hij kon begrijpen, dat de dichter oververzadigd was van alles wat met deze verjaring te maken had gehad, hoopte hij toch, dat de zestigjarige nog eens zestig jaar mocht worden. AANBESTEDING Door B en W werd Vrijdag morgen ten raadhuize in het openbaar aanbesteed het plaatsen van een Zweedse barak en in richten daarvan tot kantoorge bouw op een perceel gelegen aan de Karei de Grotelaan. Er waren 20 inschrijvingen ingekomen Peperkamp Dekker, Alkmaar f 15.500 Henselman Zn., Limmen f 13.990 Jac. v. Exter f 12.238 Gebr. Kuijper, Heiloo f 15.500 Kronenburg, Heiloo f 13.800 Fa. N. Bijl f 13.491 Gebr. Kops 12.246 Tervoort Zn., Egmond f 12.814 D. Beeldman f 13.485 Fa. Bot Zn., Alkmaarf 13.275 W. Barten te Alkmaar f 15.710 H. Rijkenberg te Alkmaar f 13.532 Fa. J. Houtenbos Zn. f 12.623 Wed. Jac. Houtenbos f 14.415 J. N. Schuyt, Alkmaar f 14.500 A. Prins f 14.444 J. G. Klomp f 15.600 D. Langendijk, Heiloo f 15.800 P. Opdam te Heiloo f 13.875 Fa. A. J. Kroon f 14.208 De raming bedroeg f 10.540. De gunning zal nader bekend ge maakt worden. „Een leven vol muziek" Vanaf a.s. Vrijdag draait in „De Rustende Jager" te Bergen een echte variëté-film. Acrobatiek en show van de beste soort. De film geeft een beeld van het leven van een artistenfamilie, die zich ten doel heeft gesteld het publiek het beste te bieden, wat op haar gebied is te bereiken en is daar wonderwel in geslaagd, hetgeen vooral op het einde van de film als een soort climax naar voren komt. Toegang 14 jaar. „Zonsondergang" Maandag draait weer een nieuwe film, waarin de adembenemende avonturen worden verhaald van zes blanken en één halfbloed meisje. De film brengt de toe schouwers in Afrika's gele hel, het gevaarlijke grensgebied tussen Abessinië en Somaliland. Gene Tierney, Bruce Cabot en George Sanders beleven een reeks van avonturen en myste rieuze gebeurtenissen, die zich weven om Zia, de exotische woes- tijnbloem. Kortom, een film vol spanning en sensatie. Toegang 14 jaar. Reeds nu kunnen wij mededelen, dat vanaf 20 Aug. vertoond zal worden, de wereldberoemde film „De beste jaren van ons leven". UeekUad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. ASTRA

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1