BERGEN SCHOORL EGMOND AAN ZEE NIEUWE BONKAARTEN AFHALEN VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1948 25c JAARGANG No. 31 Verschijnt tc Bergen* Bergen aan Zee* Schoorl* Schoorldam* Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef VOLKSDANSEN in het Openluchttheater Begunstigd door schitterend weer en ten aanschouwe van een dui zendkoppige menigte werden Zondagavond onder auspiciën van de Volkshogeschool door de „Volkstanzkreis Barn" en „Les amis de la danse populaire" Zwitserse en Franse volksdansen gedemonstreerd in het Openlucht theater. De Zwitsers openden het pro gramma op deze voor hen zo grote dag, nationale feestdag, met het Zwitserse volkslied, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Vervolgens kwamen dansen uit Bernbiet, Französische Schweisz, Graubün- den, Innerschweiz en Appenzell. De schilderachtige nationale kle derdracht gaf aan het geheel een bijzondere bekoring. De Fransen, die in alles veel levendiger, be weeglijker waren, demonstreerden een bele rij volksdansen op de tonen van de „vielle", een eigen aardig instrument, dat veel ge lijkt op een guitaar. Het publiek uitte op uitbun dige wijze zijn waardering van het gebodene, dat vaak herin nerde aan onze eigen volksdansen als Driekusman, de Schotse Trye, Japie sta stil en hoe ze verder mogen heten. VOLKS- EN KINDERSPELEN Het programma voor de a. s. Oranjefeesten begint er zeer aan trekkelijk uit te zien. Behalve de reeds in dit blad aangekondigde optocht en wat er nog meer zal komen, zullen op Maandag 6 September, voormiddags tien uur, op het Sportterrein aan de Ker- kedijk, de navolgende Volks- en Kinderspelen plaats hebben: 1Wedloop met ei op een lepel, voor meisjes 69 jaar. 2. Hardlopen op handen en voeten, voor jongens 6—9 jaar. 3. Balschuiven, voor meisjes en jongens 1012 jaar. 4. Schoen in de zak, voor meisjes 1316 jaar. 5. Paalworstelen, voor jongens 13—16 jaar. 6. Jas in de mand, voor dames 17—24 jaar. 7. Fietsen met hindernissen, Mastklimmen en zaklopen, voor Heren 17—24 jaar. Dit alles om zeer fraaie prijzen, w.o. voetbal, schoenen, fruitman den, glas- en aardewerk enz. enz. 8. Wedstrijd met hindernissen op transportfietsen met mand, voor slagers, bakkers, kruideniers e.d., om geldprijzen van f 25,— f 15,—, f 10,— en f 5, 9. Ringsteken voor paren op krui wagens, om geldprijzen vanf 40,— f 25,—, f 15,.en f 10,—. 10. Gecostumeerde voetbalwed strijd; voor iedere speler een aardige verrassing. Voorts trac- taties aan, alle deelnemers. Aanmeldingen kunnen nu reeds plaats hebben bij de navolgende comitéleden P. Borst, Sluislaan; M. Bult, OosterwegH. H. W. Kleijberg, Meerwijkpark; J. Kroon, Prin- sesselaanA. A. Tros, Vinken- baan; J. Zoon, Tuindorpweg. Als laatste dag van aanmelding zal het comité op Zaterdag 14 Augustus van 4 tot 8 uur zitting houden in het Dorpshuis. Niemand verzuime van deze zo echt ouderwetse en vermakelijke feesten te genieten. Alle inlichtingen worden gaarne door het Comité verstrektkijkt voorts naar de advertentie in dit nummer en verdere mededelingen in „De Duinstreek", op raambil jetten en programma's. VERKEERSTELLING Dat het tijdens de verlichtings avond op 28 Juli j.l. druk was, moge blijken uit de volgende cijfers van de verkeerstelling, die ons werden verstrekt door het Bedrijf Gemeentewerken. Het verkeer werd opgenomen tussen 19 en 21.30 uur aan alle toegangen tot de gemeente. Ge durende deze tijd kwamen de vol gende voertuigen Bergen binnen rijden5820 fietsen, 610 luxe auto's, 62 vrachtauto's, 32 bussen, 222 motorrijwielen. THE RAMBLERS Richard Strauss moet eens ge zegd hebben: „Boven alles loof ik wanneer een vrouw eindelijk stil en een muziek ten einde is." Te Bergen dachten velen er Don derdagavond wel even anders over op defe mooie avond was de zaal van De Rustende Jager ge heel gevuld met een geestdriftig publiek, dat The Ramblers een enthousiaste ontvangst bereidde en het gezelschap de hele avond met bijvalsbetuigingen overlaadde. Nummers als Esquire, Je vous aime, Zip a dee doo dah, enz. vielen geweldig in de smaak en de zangers Thielemans, Poppink en Barendse ontketenden een storm van applaus met liedjes als „Open de deur", „Hij wel", „O Susanna" en „Tjonge, jonge, dat is mooi." The Ramblers onder aanvoering van Theo Uden Masman boekten wel succes. KLEINE KINDEREN WORDEN GROOT en een Poedel lust ook taartjes De laatste schooldag was voor 28 van de 90 leerlingen der open bare kleuterschool een gewichtige dagze zouden na de vacantie niet meer terugkeren naar deze hun zo vertrouwde omgeving, maar een plaatsje krijgen op de „grote" school. Zoals ouderen bij het bereiken van een nieuwe mijlpaal op hun levensweg gewoon zijn even een blik terug te wer pen op het afgelegde gedeelte, zo liet ook Mej. Trotzenburg haar pupillen in een aardig gymnastiek- lesje nog eens demonstreren hoe het „was", tot groot vermaak van de talrijke aanwezige moeders, voor wie dit even zovele prettige herinneringen betekenden. Men zag de baby's weer schommelen in hun wiegje, zag ze een tijdje later op handen en voeten op verkenning uitgaan, fwas getuige van hun eerste wankele schreden, zag ze vervolgens naar het kleu terschooltje trippelen, spoedig met springtouw, autoped of fiets. Be geleid door de zang van de onderwijzers (een piano is de kleuterschool nog niet rijk, dat wacht nog tot een of andere cresus zich ontfermt over de kleintjes) voerden de kleuters alles keurig en correct uit. Het hoogtepunt van de feest middag was het optreden van Prof. Remidol, die de kleuters inwijdde in de grote geheimen van de goochelkunst. Met een liedje, waaraan de moeders, of schoon eerst wat aarzelend, dapper mee deden en de nodige ver snaperingen werd de mooie mid dag besloten. Intussen had een grote zwarte poedel, die niet was genodigd, zich zelf maar onthaald op taartjes en nog wel op 17 stuks BERGER LUCHTPOST In de Hertenkamp te Bergen welke door aanwezigheid van pauwen, kalkoenen, verschillende eendsoorten enz. zeer aan aan trekkelijkheid heeft gewonnen, kunt U thans ook sierduiven be wonderen. Door de Berger Luchtpost zijn 2 koppels aangeboden, n.l. een koppel Steinheimer Bagadetten (de bruine) en een koppel Mode- nezers (dit is een klein soort duiven). De woningnood ten spijt is voor de nieuwe bewoners een keurige villa ingericht, aangepast aan de omgeving en voorzien van een rieten dak. Het verschil tussen post- en sierduiven bestaat hierin, dat post duiven worden gekweekt voor het vliegen over afstanden in de kortste tijd, terwijl de kleur geen rol speelt. Bij de sierduiven echter is de kleur en tekening het voor naamste. Ook het oriënterings vermogen is bij de sierduiven veel minder ontwikkeld. Als de duiven aan hun nieuwe omgeving gewend zullen zijn en vrijuit rond vliegen, zullen zij zeker ook uw aandacht trekken. De vlucht met jonge duiven werd Zondag gehouden vanaf Kathelijn Waver, 178 km, ze werden gelost te 7.30 uur, aan komst le duif te 10.40 uur. 1Heystra-v. d. Kamer 2. Vrasdonk-Oldenburg HANDBALTOURNOOI B.S.V. op 22 Augustus 1948 Op 22 Augustus a. s. organiseert de Berger Sport Vereniging een dames-handbaltournooi, waaraan vier verenigingen zullen deelnemen n. 1. een Vrone-combinatie (St Pancras), A.V.A. I (Alkmaar), S.D.L. I (Groot-Schermer) en B.S.V. I (Bergen). Het is de eerste maal, dat B.S.V. een der gelijk tournooi organiseert. Ze heeft dit vooral gedaan, met het oog om wat meer bekendheid met het handbalspel te verkrijgen. Daar Vrone en A.V.A. in een hogere klasse spelen dan S.D.L. en B.S.V. kunnen spannende wedstrijden worden tegemoet gezien. De loting voor dit tournooi heeft inmiddels plaats gehad, waarbij de Vrone-combinatie tegen A.V.A. I zal uitkomen (welke wedstrijd om 1.30 uur aanvangt) en daarna om 2.30 uur zal S.D.L. I tegen B.S.V. I spelen. De ver liezers spelen na de voetbalwed strijd, welke tussen de handbal wedstrijden wordt gespeeld, om 5.15 uur, terwijl de finale tussen de winnaars om 6.15 uur zal aan vangen. Ongetwijfeld zullen talrijke be zoekers, ook van de zijde der pensiongasten, dit belangrijke tournooi bezoeken, waardoor men een indruk kan krijgen omtrent het spelpeil in dit gewest. CONCERT Bergen's Harmonie geeft op Dinsdag 10 Aug. wederom een concert in de Muziektuin aan de Hoflaan. Onder leiding van de heer Pranger zal het volgende programma ten gehore worden gebracht Het concert begint om 8 uur, de toegang is vrij. ZONDAGSDIENST ARTSEN STRANDFEEST Zondag 8 Aug. zal te Cam perduin het traditionele strand feest worden gehouden. Verschillende kinderspelen staan weer op het programma. Evenals andere jaren zal ook ditmaal voor jongens van 12 tot 14 jaar een wedstrijd worden georganiseerd in het maken van zandfiguren. Men staat vaak versteld van de fantasie en kunstzin van de jongens. Dit zal dan ook wel weer het hoogtepunt van het strandfeest zijn. Alle kinderen, die zich voor de spelen hebben opgegeven, ver zamelen zich op het terrein van Café Hakof te Groet, vanwaar zij in optocht naar Camperduin zullen marcheren, 's Avonds 8 uur zal het bekende Groeter Cabaret- en Amusementsgezelschap „Elck wat Wils" een uitvoering geven in de grote danstent naast Café Hakof te Groet, waarna een bal de dag zal besluiten. DE JUBILEUMFEESTEN TE SCHOORL Bij gelegenheid van de Be vrijdingsfeesten in 1945 werden verschillende buurtcommissies op gericht, die elk in hun eigen wijk, de versiering ter hand namen. Het plaatselijk Oranje-Comité, zou het ten zeerste op prijs stellen, indien deze commissies die werk zaamheden met de a.s. feesten wederom wilden verzorgen, zodat het gehele dorp een feestelijk aanzien zal krijgen. Wat de optocht betreft, deze belooft reeds thans goed te zullen slagen. De animo blijkt zeer groot te zijn. Men kan zich hiervoor nog steeds opgeven bij de comi téleden, die desgewenst ook alle verdere inlichtingen verstrekken. GOED AFGELOPEN. Woensdagmiddag had op het kampeerterrein bij de Schoorlse molen een ongeval plaats, wat door het kranig optreden van een Alkmaarse jongen goed is afge lopen. De 2-jarige Keesje v. d. Noord uit Amsterdam, viel spelen derwijs in een twaalf meter diepe waterput. Op het geroep snelde de 13-jarige Kees Havik toe en kon nog juist een handje van de kleine drenkeling grijpen. Door zijn ongemakkelijke houding op de putrand moest hij het kind echter weer loslaten en meende zich zonder bedenken in de put te laten zakken, in de hoop met het kind weer boven te komen. Inmiddels waren enige mannen bij de put gekomen, die Havik vasthielden, terwijl hij zich in de diepte liet zakken. Hij mocht het genoegen smaken het ventje direct te kunnen grijpen, waarna beiden uit hun hachelijke positie werden verlost. Een woord van lof aan deze dappere jongen is hier wel op zijn plaats. Door zijn kordaat optreden mocht hij het leven van de kleine redden. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer P. J. Kaandorp, slaagde voor het dezer dagen te Haarlem gehouden toelatingsexamen tot de Middel baar Technische School aldaar, voor de afdeling electro-techniek. GROETER KERMIS De Komedianten op de planken Groet heeft zijn driedaagse kermis weer gehad. Oud en jong, inwoners en'gasten, allen hebben genoten van dit jaarlijks terug kerende feest. Dat er dit jaar veel minder vermakelijkheidsinrichtingen op het terrein stonden dan gewoon lijk, als gevolg van de vele ker missen in de buurt, deed aan de vreugde geen afbreuk en bezorgde de exploitanten een voordeeltje: immers veel varkens maken dunne spoeling. Er viel te draaien, te zweven, te schieten en op andere wijze zijn geluk te beproeven en er waren volop oliebollen, paling enz. Café's en danstent mochten zich verheugen in grote belang stelling. Op Kermismaandag deed of beter gezegd haalde de Harger Toneelvereniging „De Komedian ten" ook een duit in het zakje. Voor een stampvolle zaal van de heer Klop traden ze op met een door Jac. Braun naar het Amerikaans bewerkte klucht, ge titeld „Remplaganten". Het was een en al zotternij, dat het en thousiaste publiek kostelijk amu seerde. G. Klop, de kruier, die voor tien dagen tot remplagant van de prins werd aange wezen en er in zijn mooie pakje en met z'n helm, die hem een recht krijgshaftig voorkomen gaf, niet uitzag als iemand, die doods benauwd is voor zijn klein wijfje, Mevr. Oosterbaan als roetzwarte negerin, die de groothertog stuipen op het lijf jaagt, als zij aan hem wordt voorgesteld als de prinses aan wie hij om staatsbelangen een huwelijksaanzoek heeft te doen en dan Chr. Grauw, de Griek, de voorzitter van de ver eniging van Koningsmoordenaars, die zwaaiende met revolver en dreigende met' handgranaten op het toneel de grootste verwarring sticht en de zaal doet daveren van de lach. De Komedianten en hun regissenr de heer D. Meelis kunnen tevreden zijn met hun succes. JUBILEUMFEESTEN Het comité voor de jubileum feesten vergaderde in het Raad huis en heeft het volgende pro gramma opgesteld. De dag waarop Egmond aan Zee zal feestvieren is bepaald op Zaterdag 4 September a.s. Des morgens zullen kinderfeesten wor den gehouden. Het comité zal hiervbor evenals in vorige ge legenheden de medewerking vragen van de onderwijzers en onder wijzeressen uit de gehele Ge meente. De kinderen kunnen zich dan op Donderdag 2 September bij hun eigen klasse onderwijzer(es) aangeven. Voor deze kinderwedstrijden zullen fraaie prijzen worden be schikbaar gesteld. Des middags zullen er athle- tiek wedstrijden worden gehouden, zoals 100 m hardlopen Heren, 80 m Dames, 800 m heren, 4 X 100 m estafette dames en een wielerwedstrijd over een af standvan 1600 meter. Deze laatste wordt in twee gedeelten gehouden. Een voor de leeftijd van 14 tot 17 jaar en een voor deelnemers boven de 17 jaar. De wedstrijd zal worden besloten met een nummertje touwtrekken en bij voldoende deelname aan een wed strijd tussen bakkers, met hun bakkerskarren in het bedienen van klanten. Des avonds zal de gymnastiek vereniging „Achilles" een korte demonstratie geven, die met schijn werpers of fakkels verlicht zal worden. Na afloop van deze demonstratie wordt een fakkel optocht gehouden. Het comité zal er voor zorgen, dat op een drie tal adressen in Egmond aan Zee fakkels te koop zijn. De avond wordt besloten met een open luchtbal. Het feestterrein zal ge legen zijn in het dorp, n.l. in de Wilhelminastraat tussen Tromp straat en Julianastraat. DE DIENST BERGEN EGMOND AAN ZEE GEOPEND Met ingang van Maandag 2 Augustus opende de NACO de busdienst Bergen-Egmond aan Zee. Geheel in alle stilte vertrok Maandagmorgen de eerste bus uit Bergen. Geen toespraken, geen vlaggen en toch wordt hier mede weer een schrede gezet op de weg naar de wederopbouw. Thans heeft Egmond aan Zee al de vooroorlogse verbindingen weer terug. En Bergen? Bergen krijgt een rechtstreekse verbinding niet alleen met Egmond aan Zee, maar de bussen rijden door naar Castricum (Station) met aansluiting op de treinen naar Amsterdam en Haarlem en om de twee uur een verbinding met Beverwijk en IJmuiden. Hierdoor wordt het voor de gasten mogelijk om op een gemakkelijke manier een be zoek te brengen aan de grootste sluizen, de vissershaven en de pieren te IJmuiden. DE STIER ten bate van de Stichting '40-'45 De toneelgroep van de vereni ging Vroom, Vrij en Blij zal Donderdagavond in de zaal van De Vergulde Valk een opvoering geven van het toneelstuk „De Stier uit Californië". De gehele ontvangst komt ten bate van de Stichting '4Q-'45. Dit stuk, dat in de afgelopen winter twee maal voor uitver kochte zalen werd opgevoerd verdient zeker aller belangstelling en u steunt het mooie doel der Stichting. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal en bij de heer Over- pelt, Voorstraat, bestuurslid van de afd. Egmond van de Stichting 1940-1945. Ten gerieve van onze lezers geven wij hieronder een over zicht van de tijden, waarop men aan de verschillende uitreikbureaux de nieuwe bonkaarten kan afhalen. GROET Maandag 9 Augustus, 9.30-12 en 1-3 uur. Alle inwoners. SCHOORL: Dinsdag 10 Aug., 9.30-12 en 1-3 uur, alle inwoners. EGMOND-BINNEN: Woens dag 11 Augustus, 9.30-12 en 1-3 uur, zelfverzorgers. Donderdag 12 Augustus, de zelfde tijden, niet-zelfverzorgers. EGMOND AAN ZEE: Woens dag 11 Augustus, 9.30-12 en 1-3 uur, alle" inwoners. WANNEER KOMT HET VUURWERK IN EGMOND AAN ZEE De V.V.V. in Egmond aZee ontvangt de laatste dagen her haaldelijk uit Alkmaar en om geving telefoontjes met de vraag Wanneer komt het vuurwerk in Egmond aan Zee? Het is ook langzamerhand traditie geworden dat Egmond een vuurwerk aan biedt. Thans verzoekt de V.V.V. ons aan onze lezers bekend te maken, dat dag en uur vastgesteld zijn. Het vuurwerk zal plaats hebben op Zaterdagavond 14 Aug. om half 10. Het belooft een groots schouwspel te worden. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen er 67 nummers worden afgestoken. Overdag zullen de strandfees ten gehouden worden en voor het vuurwerk zal getracht wor den de medewerking van een muziekcorps te verkrijgen om de tienduizenden bezoekers, die ver wacht worden eerst in een feeste lijke stemming te brengen. Voorts vernemen wij nog dat er op 11 Aug. des avonds in de Voorstraat ter hoogte van de kruidenierszaak van Jan Daalder een openluchtfilmpje zal worden vertoond. LOOS ALARM Het scheelde niet veel of de badgasten hadden de Redding boot President Steijn zien uitvaren, want de kanovaarder J. Visser was reeds uren op zee en tegen donker was hij nog niet terug gekeerd. Juist voor de boot zou uitvaren kwam de eenzame roeier weer behouden aan land. De burge meester heeft het kanovaren nu meteen radikaal verboden, daar er toch altijd gevaren aan ver bonden zijn. SCHOOLFEESTJE O. L. S. De leerlingen van de Open bare Lagere School maakten Vrij dag met hun leerkrachten het jaarlijkse schoolreisje. De tocht ging ditmaal naar Schiphol. Met grote belangstelling werd geluis terd naar de uitleggingen van de rondleider. Er viel heel wat te bezien. Vervolgens werd een be zoek aan het Muiderslot gebracht. Vooral de leerlingen van de hoogste klassen genoten hiervan het meest omdat de figuren als Floris V en P. C. Hooft waar van zij op de geschiedenisles al meermalen hadden gehoord, thans voor hun gingen leven, nu zij hier hun verblijfplaats en ge bruiksvoorwerpen zagen. De dag werd besloten met een bezoek aan de speeltuin Oud- Valkenveen, waar naar hartelust werd genoten. Voor de Egmondse jeugd die nog te jong is om op zee te gaan kanovaren, was de kanovijver een eldorado. Te ongeveer half negen rolden de bussen met zingende kinderen het dórp weer binnen, wat dan het einde was van een heerlijke dag. Ueekêlad „DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Engelandvaarders, mars W. Schild Ouv. Le Nouveau Seigneur du Village, [F. Boïldieu. Anna de Boulen, opera fantasie. [G. Donizetti. Selection uit de Vogelkoopmafi, C. Zeiler. Fantasie uit Faust Ch. Gounod Wiener Praterleben, wals, S. Translateur Fantasie uit Nabuchodonosor, G. Verdi Mars finale. Zondag 8 Augustus Dr POOT, Tel. 2423 t

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1