No. 33. HENDRIK DE ZEEVAARDER KNAPT HET OP! ARTIS Watertochtjes fiettHotaeloot Amsterdamsche Bank t'aotkettti visite Haat Offet Volks- en Kinderspelen te Bergen M. VELDMAN, fkauiei- eu pfyOHstoffeu H* v* d* Elsken op 6 Septefw&ee Utrecht's Kunstogenlaboratorium Heren- en Dames-rijwielen BEZOEKT in uw vacaniie Amsterdam BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" Bergen. „ONDER HYPNOSE" „BOOMERANG" ZE ZIJN ER WEER De onvolprezen JunghanS WeltketS Kleine Dorpsstraat 9, Bergen Telefoon 2778 REPARATIE-INRICHTING fnaakt plastic kunstoren naac maat e*t Uleuc Kantoor Bergen, Breelaan 10, Telef. 2563 Stort uw overtollige kasmiddelen in REKENING-COURANT, of plaatst ze a DEPOSITO. Dagelijks geopend van 9—12.30 uur Pcackb sodxetitty FEUILLETON Door FRANK van FALCKENOORT EEN ROMAN VAN HET ZUIDHOLLANDSE PLATTELAND 7 Goedkope groenten Goedkope Groentenhal pening 6de Tentoonstelling Kunstenaars Centrum Bergen EEN ANDERE VROUW door zooh prachtige PERMANENT van, B.G.DOBBEN De Goede's JliywidkawLel Op 't gebied van oude KOPERWERKEN heeft jCea Pias „Ho! Ho!" roept Bimmelbam opeens. „Je praat te veelNeem een voorbeeld aan mij i sinds no. 30 van dit verhaal heb ik nog bijna niets gezegd! Als we de schat niet geheim houden, kan er van alles met ons gebeuren. Gisteren stond er nog een verslag over een verschrikkelijke roofmoord in de krant.... terwijl het lijf nog leefde, hebben ze het in de sloot gegooid. Het was Piet Konijn, een broer van jouw beroemde collega Adriaan konijn. Wees maar voorzichtig!" Het gezicht van Hendrik vertoont sporen van in gespannen nadenken. „Je hebt gelijk! Waarachtig!" „Ik heb trouwens dorst gekregen van al dat praten. Ik kan geen woord meer uit m'n keel persen, ugge, ugge.... Wat vindt U van een glaasje karnemelk?" Slechts met moeite weet de professor zijn teleurstelling te bedwingen. Met een bijna bovenmenselijke inspanning brengt hij z'n gezicht weer in een vriendelijke plooi en vraagt met een van emotie schorre stem„U vroeg een glaasje karnemelk? In mijn huiskamer heb ik nog een fles vol van dit kostelijk vocht. Een paar glaasjes kan ik er wel van missen.... misschien komen we toch nog tot zaken". „Wie weet...." antwoord Bimmelbam raadselachtig en voelt nog eens aan zijn door Grim- boud geteisterde hoofd. De professor draait zich om en begeeft zich, gevolgd door Bimmelbam en Hendrik de Zeevaarder naar zijn huiskamer, waar hij plaats neemt in een kunstig be werkte stoel en een uitnodigend gebaar maakt naar onze twee vrienden. ter gelegenheid van de aanvangende 10 uur op het Sportterrein aan de Kerkedijk. Let op het bericht in dit nummer. Meldt U in groten getale. De levende have is door belangrijke zendingen uit Afrika op nieuw uitgebreid. In de tuin zijn nu o.a. weer aanwezig GIRAFFEN, OLIFANTEN, NIJLPAARDEN, ZEBRA's, STRUISVOGELS, MENSAPEN, ZEELEEUWEN, NEUSHOORNS. Vanaf Vrijdag 6 Aug. a.s. ANNE CRAWFORD in de grote avontuurlijke CIRCUS-FILM (N.V. Succes-Toonfilm) Vanaf Maandag 9 Aug. a.s. DANA ANDREWS in de spannende film M.P.E.A.-film Avond-voorstelling Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag-, Maandag-, Dinsdag- en Woensdagavond 8 uur. Middag-voorstelling Zondag-, Dinsdag-, Woens dagmiddag 2.30 uur. Vanaf Vrijdag 20 Augustus a.s. „DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN". (toegang 18 jaar) (toegang 14 jaar) Gedurende het seizoen iedere DINSDAG naar het Alkmaardermeer, f 2.per persoon. DONDERDAG naar Schagen en Wieringermeer, f2,per persoon VRIJDAG naar Alkmaarse Kaasmarkt, f 1,50 per persoon. Kinderen beneden 10 jaar half geld Vertrek van Hargervaart 's morgens 8.30 uur Zomergasten van Groet en Schoorl, profiteert hiervan Inlichtingen bij de ondernemers en V.V.V. Groet, Tel. 323 De ondernemersSCHOONE en DE GRAAF Uit voorraad leverbaar Willem Barendzstraat 11 Telefoon 17935 Onbreekbaar, irriteren niet, worden niet aangetast. Niet te onderscheiden van natuurlijk oog. Kunnen steeds vergroot en verkleind worden. Spreekuur dagelijks na 7 uur, tot 14 Aug. Houtendijk A 181, Camperduin UB Kleermaker J. Oldenburglaan 29, Tel. 2546, Bergen Op een regenaevhtige morgen, toen enkele meiden, waaronder Heieen, met de was bezig waren in het achterhuis, trad Thijs binnen, drijfnat, omdat hij de gehele morgen in de najaarsregen buiten aan het werk was geweest. Heieen wilde weglopen, maar zag zich de pas afgesneden, omdat de andere deur, in verband met de wind, afgesloten was. Ze zuchtte en ging ijverig met haar werk door. Thijs liep tussen de jonge meisjes door, de een onder de kin strijkend, met de ander een praatje makende en eindelijk trad hij op Heieen af, belangstellend nagezien door de anderen, die allang de antipathie van de Groningse voor Thijs hadden be merkt. Ze waren nieuwsgierig, hoe of het af zou lopen, want hef lachende gezicht van Thijs en de strakke trekken op het gelaat van Heieen vormde een contrast. Plotseling, in een onderdel van een ogenblik, deed Thijs, of hij struikelde over de poot van een der waskuipen en om niet te valln pakte hij Heieen met beide handen om haar middel beet, zodat hun gezichten elkaar raakten. Vlug maakte Thijs van dit moment gebruik en gaf haar een zoen op de rode lippen, waar na hij haar weer los liet. r Schijnbaar verschrikt, maar als altijd half lachende, zei hij: ,,Wat een geluk, Leentje, dat jij er stond, anders had ik vast een ielijke smak gemaakt". Heleen was een ogenblik totaal verbluft. Alles was in een paar seconden gebeurd, maar niet zo snel, of de meiden hadden gezien, dat Thijs haar had gezoend. Nu week de verdoving en een gloeiend rood overtoog haar gelaat. Toen keek ze naar de nog steeds lachende knecht over haar en een driftgolf vloeide over haar. Ze nam 'n druipend stuk wasgoed en sloeg hem daar mede een paar malen in het gezicht, zodat het water en de zeep in grote spatten en vlokken wijd en zijd heenvlogen. ,,Daar heb je een paar zoenen terug, bruut, die je bent; daar, daar!" En bij elk woord kletste het natte goed in het gezicht van de verschrikte Thijs, die niet anders kon doen dan een goed heenkomen zoeken buiten de schuur. Met een paar passen was hij bij de deur en onder luid gelach van de vrouwen verdween hij met z'n zeepsop-gezicht, haastig naar buiten. Op de deel stond de jonge boer te praten met een andere knecht. Een ogenblik keken de beide jongelieden elkaar aan, totdat Dirk in een gulle lach uitbarstte om het koddige gezicht van Thijs, die wit van de zeepsop zag. Met een vloek verdween Thijs in de schuur, waar hij z'n gezicht afdroogde. Dirk begreep zeer wel, wat de oorzaak was en vond het op zichzelf zo erg niet; het was wel eens goed, want de jongen werd wel wat al te brutaal. Later op de dag hoorde Dirk van een der meisjes, dat Thijs Heleen lastig gevallen had en zij hem toen met een nat stuk wasgoed had bewerkt. Toen de arbeid van die dag afgelopen was, ging Heleen, als gewoonlijk nog eventjes een -eindje de weg op, vergezeld van haar vriendin Geertje, maar daar het de laatste dagen vrij guui- was, keerden ze weer gauw huiswaarts. In huis gekomen, wilde Heleen naar haar kamer gaan, toen de jonge boer haar riep. „Ik wilde met je praten, Heleen, wil je even meegaan naar de voorkamer?" O, dacht het meisje, dat zal natuurlijk zijn, omdat ik Thijs vanmorgen het achterhuis heb uitgeslagen. Goedhartig als ze was, had ze al dadelijk spijt gehad van haar driftig optreden en enigszins beschroomd» trad ze achter Dirk de mooie kamer binnen. „Ga zitten, Heleen. Ik hoorde vandaag van Jo, dat je wat met Thijs gehad hebt. Ik zag hem het achterhuis uitkomen en.nu, je weet zelf wel, hoe hij er uit zag. Ik hoop..." Ja, ik begrijp wei, wat u zeggen wilt, maar ik kan er niets aan doen. Het spijt me, dat ik hem heb geslagen, maar hij zal toch van me afblijven. En anders zal ik wel een andere dienst zoeken". Ze werd zenuwachtig, tranen kwamen in haar ogen. Dirk schrok op. „Natuurlijk zal hij van je afblijven", stoof hi op, „dat spreekt vanzelf. Hij heeft niet het recht ook maar één van onze meisjes lastig te vallen". Dirk stond op en liep met grote passen de kamer op en neer „Ik zal 't hem zeggen", vervolgde hij, „dat hij in de eerste plaats z'n handen van jou afhoudt. Als hij denkt, dat jij net bent als de anderen, heeft hij het mis. Jij bent onze huisgenote en een dochter van moeder's vriendin en als zodanig heb je aanspraak op m'n bescherming. Wat heeft hij je gedaan?" „O, hij struikelde en om niet te vallen pakte hij me beet en van de gelegenheid gebruik makend, gaf hij me een zoen" zei ze kleurend terwijl ze er met schaamte aan terug dacht. Dirk stond plotseling voor haar stil. „Wat?" stiet hij uit; z n gezicht stond onheilspellend. „Zoende hij je, zei je?" Heleen knikte toestemmend, verbaasd, omdat hij daarvan zo schrok. „k zal hem leren zoenen" snoof hij verontwaardigd. „Ik zal hem zoenen met de dorsvlegel; met m'n klomp zal ik hem zoenen, zo'n schobbejak! Wel verdraaid! Geen wonder, dat je h€m het achterhuis uitgetimmerd hebt. Wat heeft hij er te maken? Laat hij aan z'n werk blijven!" Heleen stond op en keek hem aan. „Trekt u 't zich niet zo aan. Hij is er voor gestraft en ik 'denk, dat hij zich in het vervolg wel in acht zal nemen". „Ik zal hem toch eens waarschuwen hierover", antwoordde Dirk. „Hij is hier op de boerderij om te werken en anders niet" „Doet u 't dan niet met de dorsvlegel of met een klomp?' vroeg Heleen. Dirk moest ondanks z'n boosheid even lachen. „Nee, omdat je met het zo vriendelijk vraagt, maar hij heeft het anders wel verdiend „Och kom, hebt u nooit eens een meisje gezoend?" vroeg zij schalks. Dirk werd verlegen en kleurde, terwijl hij aandachtig naar het geweven patroon van het vloerkleed keek. „Nu ja, dat wel, maar dat is toch heel wat anders". „Waarom is dat wat anders?" „Wel, dat waren gewone boerenmeiden uit de omtrek hier; die waren niet zoals jij". Hij zweeg verschrikt alsof hij teveel had gezegd. Ook Heleen schrok bij deze woorden, die meer bevatten, dan ze ogenschijn lijk inhielden. Dirk kreeg het eerst z'n positieven weer bij elkaar. In i,eder geval, Heleen, zal ik er voor zorg dragen, dat iets dergelijks niet meer voorvalt. En als er soms weer eens zoiets mocht voorkomen, je weet, wat ik je heb gezegd, toen je de eerste dag hier was; je zult in mij altijd een beschermer vinden Hij pakte haar hand en keek haar met een paar trouwhartige ogen aan. „Ik dank u", zei ze eenvoudig, net als de eerste maal en toen hij haar hand bleef vasthouden, voegde ze er aan toe: „Ik zou nu wel naar bed willen gaan". Verstrooid liet hij haar hand los en wenste haar goede nacht. Toen ze weg was, ging hij, in gedachten verzonken, aan tafel zitten. Hij dacht aan het meisje, dat zoéven de kamer was uit gegaan. Ze was zo mooi en zo lief. En die ellendeling van een Vermeulen waagde het zo'n lief wezen te zoenen! Dirk knarse tandde. Hij zou hem wel leren morgen, zonder dat Helen het wist. 't Was niet goed om zo'n vent nog de hand boven het hoofd te houden. Als hij eerst maar eens boer was op de Bel dam, dan zou Thijs de eerste zijn, die de laan Uitging, hij, met z'n huichelachtige, lachende gezicht. Er waren nog wel hardere werkers te krijgen dan Thijs Vermeulen. De volgende morgen, toen het werkvolk gegeten had en naar gewoonte Thijs en z'n vader ook binnenkwamen om bij de werk verdeling tegenwoordig te zijn, stond Dirk op en beval nog even te wachten, daar hij nog iets zeggen wilde aan allemaal. De knechts en meiden keken elkaar verwonderd aan, maar ook de boer zelf was verbaasd; wat was er nu aan de hand?" „Ik heb gisteren gemerkt", zo begon de boerenzoon, „dat er hier iemand is, die onze meiden tijdens het werk lastig valt. Ik behoef zeker niet te zeggen, dat zoiets niet meer gebeuren moet. De eerste de beste, van wie ik hoor, dat hij een van de meiden hindert, gaat onverwijld de laan uit. Dus houdt daar rekening mee." De boer zelf zei niets. Hij 'had zich sinds kort gewend, om niet meer openlijk met z'n zoon te twisten. Als hij nog meningsver schil had met z'n zoon, dan werd dit onder vier ogen uitgemaakt. Doch één was ér bij deze worden bleek geworden en een stroeve trek kwam op z'n gezicht. Met kleine oogjes keek hij beurtelings naar Dirk en Heleen, doch de laatste zat met een gloeiende kleur de laatste broodkruimels met een natte vinger van haar bord op te nemen. Allen waren verlicht, toen het dank gebed was uitgesproken en vlugger dan gewoonlijk liepen allen naar buiten. Toen 't merendeel van de knechts naar het land was, trof de jonge boer Thijs Vermeulen in de varkensstal aan, waar deze laatste de vette dieren zou gaan voeren. Zwijgend trad Dirk op hem toe en hem bij de kraag pakkende, zei hij; „Zet die voer bak neer en luister, want ik heb je wat te zetten". „Je hebt zeker wel begrepen, dat ik daareven speciaal jou bedoelde, hè? En je begrijpt zeker ook wel, dat dergelijke dingen als hier gisteren gebeurden, niet meer voorvallen zullen, hè? Als ik naar m'n natuur te werk ging, gaf ik je een pak slaag, dat je je leven lang zou heugen, maar terwille van haar, wier naam ik geeneens meer in jouw bijzijn wil noemen, zal ik je sparen. Wel wil ik je zeggen, dat het voor jou het'beste zal zijn, als je een andere boer zoekt. Ontslaan kan ik je nog niet, omdat ik geen baas ben, maar als ik eenmaal hier boer ben, dan zul jij de eerste zijn, die hier de laan uitgaat, begrepen? En nu,naar het land, stekels hakken; dat varkens voeren kan de staljongen wel doen! Vooruit!" Thijs keerde zich met een woedend gezicht om, liep naar buiten en smeet met een. slag de deur van de varkensstal achter zich dicht. Uit de wagenschuur haalde hij de hak en begaf zich naar het land. Thijs was razend op de jonge boer en als hij ge durfd had, had hij hem in de varkensstal aangepakt, maar daar voor was hij te lafhartig. Hij was een branie met z'n mond, maar in werkelijkheid was hij zo bang als een wezel. Die ver vloekte kwast hield natuurlijk van die meid, en die meid van hem, anders had ze zich niet steeds zo op een afstand van hem gehouden, van hem, Thijs Vermeulen, de knapste jongen uit de polder. Was het niet om razend te worden? En die meid had hem natuurlijk aan de jonge boer verraden. Thijs ziedde van woede, alleen al bij de gedachte, dat die kleine Groningse hem weerstreefde. Zij was de eerste van allen, die niets van hem wilde weten, en Thijs had dit al heel spoedig bemerkt. En toch was hij vast besloten, ten koste van alles, dat zij, evenals de andere meiden, naar zijn pijpen zou dansen. Wat drommel, als hij aan een van knapste boerenmeiden uit de polder vroeg, of ze een avondje met hem mee ging dansen naar Achterkerk, sprong ze een voet in de lucht en die trotse deern keek niet eens naar hem om. {dij had maar één vinger uit te steken en zelfs de een of andere boerendochter werd de zijne, en die prinses, dié pauw, die maar geen gewone boerenmeid was, sloeg hem met een stuk wasgoed om de oren als de eerste de beste kwajongen. En nu kwam die vervloekte wijsneus er ook nog tussen. Maar die zou hij wel leren, die aap! Dat was maar een klein kunstje. En die kleine prinses zou hij ook wel temmen, reken maar! En nu werd hij als de eerste de beste dagloner aan het stekels hakkn gezet. Dat was het toppunt! Hij, Thijs Vermeulen, die nooit anders op het weiland werkte als met melken of in de hooitijd, moest nu, als een koejongen, stekels hakken. Hij knarse tandde van drift! Des middags met etenstijd, toen het werkvolk van het land kwam, waren Heleen en nog enkele andere meiden bezig het wasgoed aan de lijnen te hangen. Ze zag Thijs ook aankomen, maar na de waarschuwing van Dirk duchtte ze geen kwaad meer van hem en daarom ging ze gewoon door met haar werk. Trijs treuzelde wat, zodat hij achteraan bleef, kwasi z'n klom pen schoonmakende. Toen keek hij eens rond en liep daarna met bedachtzame schreden op de meisjes toe. Hij bleef bij een hun ner staan en vroeg: „Lien, ga je vanavond mee naar Achterkerk? Er is een filmavond in de „Dubbele Sleutel". De ogen van het meisje schitterden. „Nou, Thijs, dat spreekt vanzelf; wat graag. Hoe laat begint het?" „Acht uur", antwoordde de jongen. „Zorg maar, dat je om half acht klaar bent". „Best", was het antwoord en toen vervolgde ze met een on deugende lach, wijzende op Heleen: „Zeg, Thijs, waarom vraag je haar nooit eens?" „Die?" schamperde Thijs. „Die prinses? Ik zal wel oppassen, dat ik haar niet breek. Want, zie je, ze is te voornaam voor ons slag volk. Ze is een koningsdochter en met prinsessen valt niet te spotten, k heb liever een eenvoudige boerenmeid, zoals jij, dan een hooghartige prinses". (Wordt vervolgd.) koopt men in de Wij hebben puikbeste aardappelen, alles meel op de schotel. Probeert U ze eens en U blijft klant. Ook hebben wij alle soorten fruit en...... goedkoop, o.a. Hoornse pruimen. Yellow Transparant, honingzoete druiven, pracht meloenen, schitterende perziken, fijne handperen enz. Ook hebben wij nog een beetje limonade en advocaat zonder inlevering. Dus allen naar Dorpsstr. 86, Tel. 2069, Bergen Zondags geopend voor geschrapte aard appelen van 912 uur 7 AUG. n.m. 3 uur 0 van het in „Het Huis met de Pilaren" Kerkstraat 2 Bergen ZIJ WORDT Gedipt Dome s - en Herenkapper DORPSTR.2I BERGEN TEL 2266 leveren wij uit voorraad 1 I (Ook zorgen wij voor kisten voor het buitenland.) Verhuur van Tandems Heren-, Dames- en Kinder- rijwielen. Bergen Telefoon 2379 Altijd iets aparts, Spoorstraat 27, Alkmaar HvitbBcr vsx

De Duinstreek | 1948 | | pagina 4