99 Coiued Al zei U zo'n keel opf door „Schoorl's Gemengd Koor" Bij het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Koningin gesloien wegens vacantie Boekhandel-Drukkerij C. Oldenburg, Schoorl BERGEN BERGEN I R.K.A.F.C. I SCHOORL VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 25e JAARGANG No. 32! Verschijnt fc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef wij zijn van 23 tot cn met 31 Augustus a,s. onherroepelijk Dit geldt zowel voor de drukkerij als voor de boekhandel Vrijdag 27 Augustus zal „De Duinstreek" dus niet verschijnen Men gelieve eventuele publicaties op te geven voor het nummer van 20 Augustus -in een duinpan Maandag 16 Augustus te Schoorl (Munnikenweg), S uur Medewerking van PIET DALENBERG, bas; NICO AKKERMAN, plano KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN In de sociëteit van „Het Huis met de pilaren" werd Zaterdag middag voor de zesde maal een tentoonstelling geopend, nu van werken van K. Niehaus, (een tweetal composities met enige fi guren en een interieur), Constant Nieuwenhuis (la lune, vegetatie, promenade, wilde beesten, opstan dige dieren) H. Lugt, (zonnebloe men), en avondstemming aan het Garda-meer), F. ten Holt (figuren- studies en rivierlandschap), A. Bos Eyssen, (pastelbloemen, Variété- artisten en pension), van Jeane Kouwenaar-Bijlo (ontwerp bronzen deur voorstellende de legende van St. Julianus de Offervaardige van Gustave Flauber en andere beeld houwwerken) en Lilo Hubers- Scheuffler (geweven kleed). Mr Brunner opende als voor zitter van het KCB de tentoon stelling met een enkel woord. Wat zal het oordeel zijn over dit werk van oudere en jongere generatie? Zal het zijn als dat van een jonge man, die bij een vorige expositie op de vraag of hij belang stelde in de kunst, ant woordde: ja, maar niet in dit soort, waarvoor ook mijn leer meester geen waardering had. Mr Brunner meende een derge lijk kortzichtig oordeel van een leraar niet te moeten verwachten is miskenning en verguizing niet steeds het deel geweest van kun stenaars, die iets anders brachten dan wat men gewend was. Hebben niet een Dürer, een Rembrandt een van Gogh en zovele anderen ook blootgestaan aan vernietigende critiek? Een ieder praat over kunst, al naar zijn verstand of.... onverstand, aldus de voorzitter. Na deze korte inleiding maakten de aanwezigen een rondgang langs het geëxposeerde. Er was werk dat zeer gewaardeerd werd, er was werk, waarover de meningen uiteenliepen en waar bij als gewoonlijk, wanneer de meningen omtrent aesthetische waarde in het geding zijn, de discussies eindigden met een sussend „de gustibus non dispu- tandum". Het zou interessant zijn eens te vernemen wat indruk zo'n ten toonstelling zou maken op Mr Floris B. Bakels, die onlangs in Elseviers weekblad de verzuchting slaakte„wij worden op de meest geraffineerde wijze voor de gek gehouden" en verontwaardigd uitriep: „genoeg van de cynische impotente humbug, genoeg van de critici, die hierin altijd maar weer veel meer weten te zien dan een gewoon mens". St Jan met LEVENSSCHADUWEN De Bergense toneelvereniging St Jan trad Donderdagavond in De Rustende Jager op met een toneelspel van Joh. van Eeckelen, getiteld „Levensschaduwen". Met de grootste aandacht volgde het publiek dit aangrijpende stuk en vaak kon men een speld horen vallen. Donkere wolken pakten zich samen boven het huis van de fabrikant Volmars en het leven van schijngeluk zou wreed worden verstoord. Zware financiële zorgen drukten hem en als hij meent zijn vrouw en kinderen niet onkundig te mogen laten van de toestand, dan staat hij alleen met zijn zorgenzijn vrouw die onbezorgd in weelde en overdaad heeft ge leefd is geen steun voor hem en zijn oudste zoon, die met geld heeft gesmeten? Nog is de maat niet vol. Zijn broer, een oude, ronde zeerob, komt binnenvallen en dan zal de fabrikant worden herinnerd aan zijn jonge jaren, aan de ontmoeting met een jonge vrouw, een ontmoeting, die niet zonder gevolgen is gebleven. Maar als de nood op het hoogst is, is de redding nabij, alles sal regkom. Paul de jongste zoon, de stille werker, redt het gezin van de financiële ondergang, alle scha duwen trekken weg, het gezin begint een nieuw leven. Dank zij het prachtige spel van alle medewerkenden werd de uit voering een volledig succes. Alle spelers te vermelden heeft geen zin, alleen voor Aat Groot de joviale oude zeerob, de man met z'n hart van goud, menen we een uitzondering te moeten maken, hij toch was de man die de scheve dingen recht zette. BERGEN S HARMONIE IN DE MUZIEKTUIN Een talrijk publiek genoot Dinsdagavond weer van het con cert, dat in de muziektuin door Bergen's Harmonie werd ge geven o.l.v. de heer Pranger. Het was bladstil en het publiek volgde aandachtig de verschillende nummers. Het programma werd geopend met een mars van Schild „Engelandvaarders" en vervolgd met enkele goede bekenden als Le Nouveau Seigneur du Village van Boïeldieu, een wals van Trans- lateur „Wiener Praterleben", en „Nabuchodonosor" van Verdi en andere, lang bekend, maar steeds nog lekkernij voor het gretig oor. Bijzonder in de smaak vielen „Selection" uit de Vogelkoopman van Zeiler en „Annade Boulen" van Donizetti, waarin de grote pistonist Den Das zijn grote kunnen toonde. Met een pittige mars werd de avond besloten. Met veel applaus gaf het publiek uiting aan zijn waardering. Met het oog op de komende feesten zal het laatste tuinconcert in dit seizoen niet gegeven wor den op Dinsdag 24 Aug., maar op Dinsdag 17 Augustus. Bevolking Bergen Het aantal inwoners dat per 1 Juni 8224 bedroeg (3748 man nen en 4476 vrouwen) steeg in de maand Juni tot 8242 (3766 mannen en 4476 vrouwen). OPTOCHT JUBILEUMFEESTEN Het aantal deelnemers, dat zich heeft opgegeven voor de optocht op 31 Aug. is bevredigend te noemen, maar kan nog groter zijn. Vooral enkelingen en paren zijn nog welkom. Daarom is de gelegenheid tot aanmelding nog opengesteld a.s. Zaterdag l4 Aug. van 35 u. in het Dorpshuis. Daarna tot 18 Aug. bij een der leden van de optocht-commissie, J. Gerritsen, Kerkstraat of J.v. d. Grijspaarde, Tuindorp. Wacht men te lang, dan is men er niet van verzekerd, dat opname in het programma nog mogelijk is. Talm niet langer! KELLNERS EN KASTELEINS in 't geweer voor t.b.c.-bestrijding Kellners en kasteleins gaven ten aanschouwe van een duizend koppige menigte Donderdagavond op het BSV-terrein een open luchtvoorstelling onder regie van scheidsrechter Buster ten bate van de t.b.c.-bestrijding. Vooraf gegaan door Kennemer ruiters en tamboers van St. Ceacilia kwamen de beide elftallen in alle mogelijke costumes naar het veld en werden met luid gejuich ontvangen. Nadat de heer Men- sing, voorzitter v. h. comité voor t.b.c.-bestrijding allen dank ge zegd had voor hun medewerking ter bereiking van het schone doel en Dr Ten Klei er zijn vreugde over had uigesproken, dat zo'n grote schare zich had verzameld rond het veld, kon het spel be ginnen. De bal werd aan het rollen gebracht en spoedig draafden pierrot, cowboy, indianenhoofd, Volendammer, koks, clown en zelfs opoe met d'r mutsje op en nog een paar schonen achter het leer aan, dat het een lieve lust was. Er waren prachtige sprinters, een hechte verdediging en bovenal als hoogste kwaliteit bezaten de elftallen teamspirit. De zonder lingste capriolen werden gemaakt tot groot vermaak van het en thousiaste publiek. Het eerste be drijf van de klucht eindigde met 2 2. Na de rust ging het weer gelijk op. Aan aanmoedigende kreten geen gebrek: hup opoe, zet 'm op, enz., enz. De dikke grensrechter kon het tempo niet bijhouden en peddelde op zijn karretje langs de zijlijn. Het was alles hoogst ver makelijk. De in alle opzichten geslaagde voetbalklucht eindigde met 4—4. Kellners en kasteleins bleken volkomen aan mekaar gewaagd, ze kunnen terugzien op een mooie avond, die heel wat dubbeltjes in het laatje bracht voor het mooie doel: TBC-bestrijding. ZANGREPETITIE Zoals reeds vele leden van plaatselijke zangverenigingen be kend is, wordt op 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van het re geringsjubileum van H. M. de Koningin een concert gegeven. De repetities voor dit concert, waaraan velen hun medewerking hadden toegezegd zijn reeds enige maanden gaande. Doch hoe is het over het algemeen, men maakt voornemens welke om een of andere reden toch niet ten uitvoer worden gebracht. Zo is het ook hier, het repetitiebezoek blijft vooral de laatste maanden beneden verwachting. Dit kan slechts schade betekenen aan de uitvoering van het concert. Veel kan er echter nog worden goedgemaakt. Er resteren nog een drietal repetities n.l. op 12, 19 en 26 Augustus des avonds te 8 uur precies in de tuinzaal van restaurant „Duinvermaak" aan de Breelaan. Zangers en zange ressen noteert U deze data en tracht er niet een te verzuimen. Er worden enkele unosones uit gevoerd, doch daarnaast een BEKERWEDSTRIJDEN op iet BSV-terrein 29 Aug. en 5 September zullen de seriewedstrijden om de in '35 uitgeloofde wisselbeker „De Bergenaar" worden voortgezet. Op dit jaarlijks terugkerende tournooi zal de bekerhoudster Shell de beker hebben te ver dedigen, daar nog geen der deel nemende verenigingen er in ge slaagd is er driemaal achtereen of vijfmaal in het geheel beslag op te leggen. In de jaren '35, '36, 37, 40, '42, '44, '45, '46 en '47 (<"i '38, '39, '41 en '43 werd niet gespeeld) traden achtereen volgens als overwinnaars uit het strijdperkAlkm. Boys, BSV, BSV, Alcmaria2 (2 x), Alkm. Boys, Wieringerwaard, Schoorl en Shell. Het programma voor 29 Aug. opent met een tournooi voor Juniores. 10 uur Alkm. Boys a BSV a, 11.15 uur ZFC a-Alc- maria Victrix a. De finale is vastgesteld op 5 Sept. 15.30— 16.40 u. Voor de seriewedstrijden is het programma vastgesteld als volgt 29 Aug. A 1314.10, Alcm. Victrix II—ZFC II. B 14.15—15.25 Alkm. Boys Shell I. C 15.3016.40 ODIZIBerdosl. D 16.45-17.55 Randers I- Bergen I. 5 Sept. E. Winnaar Awin naar B 1314.10. F. Winnaar Cwinnaar D 14.15-15.25. Finale 16.45 17.55, winnaar E winnaar F. HET VIERDAAGSE TENNISTOURNOOI Mevr. Rommelaar uit Enschede drievoudig kampioene Het vierdaagse tennisfeest in het tennispark „De Molenkrocht" behoort weer tot het verleden. Alles had een vlot verloop, en er heerste een gezellige sfeer, die Pluvius, die op de laatste dag bepaald met het verkeerde been uit bed gestapt was, niet ver mocht te verstoren. De spelers lieten zich niet afschrikken, alleen had het spel er onder te lijden. Nylon-rackets deden Zondag op geld. De toeschouwers hebben menigmaal kunnen genieten van mooie spannende partijen, zoals Zaterdagavond bij het volleyduel tussen de heren Stumpel en Holst. We geven hieronder de resultaten. Heren enkelspel. Kwart finale: Holst sl. Schuurman met 75,61 Stumpel sl. J. Eecen 64, 62. C. ten Raa sl. Mosk 63, 75. A. Bosma sl. J. Reys 62, 16, 6-4. Halve finale: Holst sl. Stumpel 60, 6—2. A Bosma sl. C. ten Raa 61, 6-4. werk voor dames en gemengd koor van G. F. Handel en een vierstemmig gemengd koor van Ed. Ponten. Hier wordt nu naast het doel dat wordt nagestreefd een ge legenheid geboden aan de zangers wereld van Bergen te tonen wat deze vermag door samenwerking. Noteert dus de data 12, 19 en 26 Augustus en niet te vergeten de datum der uitvoering 31 Augustus a.s. ('s avonds te 8 uur). HULDEBLIJK Verkoop speldjes ten bate kankerbestrij ding De ve.-koop van de speldjes a f 0,50 ten bate van de kanker bestrijding in het kader van het aan te bieden huldeblijk aan H.M. de Koningin gaat in deze gemeente uitstekend. Reeds een 1500 speldjes zijn verkocht. Het is evenwel op- merkefijk dat nog vele inwoners het speldje niet dragen. Dit kan twee oorzaken hebben, of zij hebben er nog geen gekocht, of het is op een ander costuum be vestigd. Naast het goede doel Finale G. W. Holst sl. Dr Bosma 6-0, 6-0. Herendubbel. Kwart finale: Boerrigter en Kluitman sl. Jansen en Boonen 60, 61. Dr Lugten en H. Schwalbach sl. Eecen en Timmerman 108,64. ten Bruggencate en Mosk sl. Olgers en Van Dijk 62, 64. Gebr. ten Raa sl. Rommelaar en Timmerman 108, 63. Halve finales Boerrigter en Kluitman sl. Lugten en Schwalbach 62, 62. ten Bruggencate en Mosk sl. Gebr. ten Raa met 10—8, 63. Finale: Op nader te bepalen dag en uur Dames enkelspel. Kwart finale: Mw Holst sl. Mw Dutilh 36, 6-4, 6-3. Mw Rommelaar sl, Mw Fikke 6-2, 6-2. Mw Bosma sl. Mej. Eecen 6—4, 4-6, 6-3. Mw Boonen sl. Mw de Buyzer 6-1, 6-2. Halve finales: Mw Rommelaar sl. Mw Holst 6-3, 6-0. Finale Mw Rommelaar sl. Mw Boonen 6-0, 6-4. Dames dubbelspel Kwart finale De dames Bosma en Van Leeuwen sl. de dames Holst en De Buyzer 6-3, 7-5. De dames Mac Donald en Rom melaar sl. de dames Boonen en de Haan 6—0, 6—1. Finale: Mw Mac Donald en Mw Rom melaar sl. Mw Bosma en Mw v. Leeuwen 6—4, 6—2. Gemengd dubbelspel. Kwart finale Mw Holst en G. W. Holst sl. Mw Fikke en Olgers met 62, 6-1. Mw van Duren en Kluitman sl. Mej. Keizer en Timmerman 62, 6-2. Mw Rommelaar en Dr Bosma sl. Mw Lugten en D. Mosk 7-5, 6-0. Mej. Eecen en G. Eecen sl. Mw Boonen en C. W. Bosma 75, 6-2. Halve finale: Mw Holst en G. W. Holst sl. Mw v. Duren en Kluitman 60, 6-2. dat wordt beoogd moet deze speldjesactie worden beschouwd als een spontane uiting van mede leven met onze geliefde Vorstin. Ieder Nederlander behoort getooid te zijn met de beeltenis onzer Koningin. Nog slechts enkele weken scheiden ons van de feestdag. Gedurende de feesten zullen er in deze gemeente geen speldjes worden verkocht. Slechts een klein aantal grote gemeenten hebben dit voorrecht, hetwelk om prac- tische redenen is toegekend. Immers er moeten geen speldjes overblijven; dit zou kunnen ge beuren indien iedere gemeente over een voorraad beschikte. Tot en met 28 Augustus a. s. zijn speldjes verkrijgbaar bij de volgende adressenKunsthandel Hopman, Kunsthandel J. Ruiter, Sigarenmagazijn H.- de Jonge en sigarenmagazijn H. Drieënhuizen. Een ieder die dus nog niet in het bezit van een speldje is, kan het zich aanschaffen op boven genoemde adressen. Wacht echter niet tot de laatste dag. Er wordt slechts besteld in overeenstemming met de afname. Mw Rommelaar en Dr Bosma sl. Mej. Eecen en G. Eecen 6—3, 6—3. Finale: Mw Rommelaar en Dr Bosma sl. Mw Holst en G. W. Holst 7-5, 6-2. De heer B. Verolme reikte hierna met een toepasselijk woord de prijzen uit, die alle vergezeld gingen van een oorkonde. Spr. meende het tournooi alleszins ge slaagd te mogen noemen. De deelname van A klassers had wat groter kunnen zijn. Het werd de leiding, die zich steeds bezorgd maakt over het niet op tijd klaar zijn, wel zeer gemakkelijk gemaakt door de spelers en in dit verband kregen de dames een extra pluimpje voor de getoonde moed bij het trotseren van de regenbuien op de laatste dag. Alvorens allen 'n tot ziens toe te roepen, richtte de heer Verolme zich nog met woorden van dank tot alle mede werkenden en tot de vriendelijke gastvrouwe Mevr. Limburg- Stirum. De heer G. W. Holst uit Amsterdam was de tolk van alle spelers met hartelijk dank te zeggen voor de genotvolle uren hier op De Molenkrocht doorge bracht tijdens dit vierdaagse ten nisfeest. BERGER LUCHTPOST Zondag 8 Aug. werd met jonge duiven gevlogen vanaf Vilvoorde, 195 km. Op deze afstand werd door een duif van Mevr. Pijper- Briefjes 'n uitzonderlijke prestatie verricht, door déze afstand in een recordtijd van 1 uur en 3 min. af te leggen. De duiven werden gelost om 7.30 uur en deze vogel was te 8.33 uur reeds weer op het hok aanwezig. Het opmerke lijke is, dat in Alkmaar en om geving de tweede duif te 9.05 uur werd geconstateerd en de vogels vervolgens met tussenpozen van seconden binnenkwamen. Hij vloog dus een half uur vooruit. Door deze vogel is een prestatie ver richt, die zelfs door onze „Fanny" niet is te evenaren. 1. Mevr. Pijper-Briefjes 2. H. Druiven 3. Vrasdonk-Oldenburg 4. Heijstra-v. d. Kamer 5. Nic. Volkers Rode Kruis afd. Bergen-Schoorl De Rode Kruiscollecte heeft te Bergen f 1042,31s opgebracht en te Schoorl f 177,59s, in totaal dus f 1219,91. STRANDFEEST Het alom bekende Kinderstrand feest kon door het noodweer op j.l. Zondag, hoewel alle voorbe reiding was getroffen, niet worden gehouden. Het plan om in verband hier mede de kinderen enige uren op andere wijze in de danszaal van de heer Hakof, met een gochelaar enz. bezig te houden, kon even min voortgang hebben, daar het verblijf in die tent levensgevaar lijk werd. Tot ontruiming werd besloten, wat een tegenvaller voor alle aanwezigen was. Bij goed weer zal thans het feest op Zon dag a.s. worden gehouden. Ver trek met muziek van het terrein Hakof des middags één uur. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m, met een minimum van f 1,, Kinderen beneden 16 jaar hebben alleen toegang onder geleide. Pensionhouders en kamerverhuurders worden verzocht hun gasten op dit mooie concert attent te maken. Zondag a.s., 2.30 uur Terrein Kerkedijk

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1