Laatste Opvoering ZW öuUchot Of* de u&ft Hcnn&cha vaat de a.s. V.V.Y. OPENLUCHTTHEATER BERGEN FEESTARTIKELEN Boekhandel C. OLDENBURG, dank! teu Uatve eeuw wijs Meid Laawwtty C. 164- - ScUaod HEIN- EN KROOSWERKENL WONINGRUIL GEMEENTE BERGEN (N,H.) GEMEENTE BERGEN (Nh.) FILMNIEUWS. EGHOND AAN ZEE Adverteer! in dit blad H. M. Koningin Wilhelmina der Nederlanden Woensdagavond 25 Augustus 7.30 uur ZIE DE AFFICHES. Door de Directeur der Gemeentewerken te Bergen (N.H.) worden vóór Maandag 30 Augustus a.s. des voormiddags 10 uur prijs opgaven ingewacht voor het verrichten van hein- en krooswerken en het jaarlijks onderhoud van sloten en vaarten in de Gemeente Bergen (N.H.) over het jaar 1948/1949. Voorwaarden en inlichtingen zijn te verkrijgen vanaf Maandag 23 Augustus a.s. op werkdagen van 9—12 uur aan het Bureau Gemeentewerken, Karei de Grotelaan 11, Bergen (N.H.) De Directeur voornoemd J. P. BLAUW. Voor, door de gemeente Bergen erkende seizoenverhuurders, bestaat gelegenheid om een kleinere woning te ruilen voor een grotere. Uitsluitend schriftelijk zich te vervoegen bij de afdeling Huisvesting, Gemeentehuis, Bergen. DE BURGEMEESTER VAN BERGEN (Nh.) „De Beste Jaren van ons Leven" wordt deze week vertoond in bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen; hieronder laten wij een recensie volgen van Pater Henri de Greeve, die schrijft: Het is niet onmogelijk, dat vak mensen onder de filmcritici diverse bezwaren zullen hebben tegen de montage en opbouw van bepaalde zwakke plekken van deze film, maar dit zal niet verhinderen, dat heel Nederland ontroerd zal toekijken, want zij spreekt recht streeks tot het hart van iedereen. Daar zijn vooreerst de per soonlijke lotgevallen van deze drie mensen die uitgebeeld worden, in personen, gezichten, koppen, blikken en talloze momentopnamen, die men nooit meer vergeet. Wie vergeet nog ooit de matroos Homer Parrish met een uitdruk king als van een goedige runder- kop, wat primitief, wat links, wat stroef, maar hoe volstrekt onbaatzuchtig ten opzichte van zijn meisje, die met hem, een verminking, zou moeten trou wen. Zo zou ik gaarne, als ik ruimte had, een lange reeks van ontroerende momenten willen op sommen. Jammer is 't dat, overigens maar in een enkele scène, Marie Derry veel mensen zal stoten. Met enige centimeters textiel zou dit voorkomen zijn, zonder enige schade aan de film. Daar is tenslotte het probleem, dat drie uur lang de toeschouwer onafgebroken beklemt, het probleem van uit de oorlog terug gekeerde mannen in een wereld vol kleinheid, zedelijke ontwrich ting en met alle kameraadschap spottende zakelijkheid, een probleem, dat helaas niet opgelost wordt, of misschien toch.... want ons, al kijkend, overvalt zo'n ziedende afkeer tegen naamloos ploertendom, hetwelk oorlogen ontketent, dat daarin onuitge sproken de oplossing gegeven wordt. Aldus Pater Henri de Greeve. Toegang wordt verleend aan allen die de leeftijd van 18 jaren bereikt hebben. Dagelijks vertoningen, 's middags 2.30 uur en 's avonds 8 uur. FEESTEN IN EGMOND AAN ZEE Hulde aan de Postfanfare, de Rijkspolitie en de NACO Zaterdag was de dag van het hoogtepunt van het seizoen van de badplaats Egmond aan Zee. Liet het weer zich aanvankelijk niet zo mooi aanzien, toch bleef het droog en kon alles volgens programma worden afgewerkt. Neen, niet alles, maar dat was niet de schuld van het weer. Het aantal deelnemers aan de kinder spelen bedroeg 400, zodat te on geveer 1 uur gestopt moest wor den, met de mededeling dat Woensdag de wedstrijden zouden worden voortgezet. Als bijzonder heid werd medegedeeld, dat kin deren uit alle provincies van het land, uitgezonderd Zeeland, aan de wedstrijd meededen. Onder de bezielende leiding van de bekende Hilversumse badgasten, de heer en mevr. Dutmer, hadden de spelen een vlot verloop. De uitslagen van de kinder spelen waren als volgt Blokjesrapen voor jongens van 6 tot 8 jaar 1 Piet Hallewas, Am sterdam 2 Wim Rooseboom, Bus- sum 3 Govert Vlaskamp, Amstel veen. Blokjesrapen voor meisjes 6 tot 8 jaar1 Gonny Genet, Amsterdam; 2 Truusje Schipper, Hilversum 3 Rose Balogh, Zeist; 4 Joanneke Timmermans, Waal wijk. Ballopen voor jongens van 9 tot 11 jaar 1 Freddy Vijn, Amster dam 2 Joop van der Noort, Haar lem; 3 Wout Syraters, Amster dam 4 Jaap Dutmer, Hilversum. Ballopen voor meisjes van 9 tot 11 jaar1 Annie Karten, Zaan dam 2 Elly Jagers, Amsterdam 3 Karin ten Bokkel Huinink, Arn hem 4 Gerdie Blauw, Alkmaar. De rest van de kinderspelen moest worden uitgesteld. Wegens het grote succes besloot de feest commissie dan weer een volle feestdag te organiseren. De vol gende spelen zullen worden bij gevoegd. Vlaggetjessteken voor kleuters van 4 en 5 jaarHin dernislopen voor jongens van 12 tot 14 jaar; op reis, voor meis jes van 12 tot 14 jaar. Daarna van 2 tot 5 uur flessenrace voor paren en touwtrekken voor heren, aan te vullen met enkele andere spelen, indien er tijd voor be schikbaar is. Voor de middagwedstrijden was een grote belangstelling. De uit slag wasLevende stoelendans 1 Willy Koetsier, Delft2 Aafje Wijker, Egmond aanZee;3Emil de Munk, Amsterdam4 Piet Dekker, Egmond aan Zee. Kop pensnellen voor dames van 18 jaar en ouder1 Mevr. Roose boom, Bussum2 Mevr. Gier- bergen, Amsterdam3 Annie Bruining, Kollum. Kussenge vecht 1 Piet Dekker, Egmond aan Zee 2 Jan Gijswijt, Amster dam. Onder de vele fraaie prijzen, die uitgeloofd werden, waren ook verschillende, die door het enthou siast meelevende publiek beschik baar werden gesteld. Zo stelde de werkkledingfabriek „Ehco" uit Haaksbergen 50 K.L.M. speldjes beschikbaar. De directeur van de houtwarenfabriek „Emes" uit Hil versum loofde 10 bouwdozen uit. Zijn vrouw, die niet voor hem wilde onder doen, voegde er nog 10 tramwagens met aanhang wagens aan toe. De feestelijkheden des avonds werden ingezet met een vrolijke (Woensdag j.l, zijn de ouden van dagen uit Schoorl een heerlijk dagje uit geweest). Ja, ze hebben veel genoten, 't Is een fijne dag geweest en er heerste onder allen ook een opgewekte geest, 't Is toch echt, zo'n dagje toeren en je ziet zo nog eens wat op je late levensavond, 't brengt nog vreugde op je pad. Van de organisatoren was dit wel een groots gebaar: vreugde en blijheid te verschaffen aan de oudjes, eens in 't jaar, hen eens echt plezier te geven, zodat z' even uit de sfeer van het dagelijkse leven zijn, al is 't maar éne keer. 't Was weer eens een Schoorlse geste, hoe verdienst'lijk is het niet, dat men weer zovele oudjes eens een dag genieten liet! Kijk, dit siert elk ongetwijfeld, die een gave hiervoor gaf. Daardoor was ook deze dag weer zo in ieder opzicht „af". Dank aan d' organisatoren voor hun werk, spontaan verricht dank de vele goede gevers, die, bewust zich van hun plicht, elk een steentje daarvoor bijdroeg, zie dat geeft zo'n mooie klank! Daarom, allen: gevers, werkers, namens d' oudjes: hart'lijk dank! HENK VAN HEESWIJK. (Overname verboden) mars door het dorp van de Post fanfare uit Alkmaar. Het bestuur van de V.V.V. verzocht ons hier openlijk dank aan dit corps te brengen, want zij weten wel de manier om de stemming er in te brengen. Intussen begon de grote intocht van de bezoekers voor het vuur werk. Het autoverkeer werd door de politie langs de Wilhelmina- straat geleid, zodat de vele wan delaars en wielrijders in de Voor straat daar geen hinder van had den en omgekeerd konden de auto's doorrijden naar het strand. Een woord van hulde voor deze prach tige regeling aan het adres van de politie! Met dè regelmaat van een klok rolden de NACO-bussen binnen met belangstellenden uit de rich tingen Alkmaar, Heilooen Bergen en langzamerhand vormde zich een rijendikke haag langs de boulevard en op het duin bij de vuurtoren. Precies half tien snor de de eerste pijl de lucht in en nam het vuurwerk een aanvang. In een vlot tempo werden de ver schillende nummers afgestoken. Ettelijke nummers kregen van de duizenden toeschouwers een ap plausje. Zeer in de smaak viel een geheel verlichte acrobaat, die aan de hoge rek enige toeren vol bracht met tot slot de reuzen zwaai. In schitterende kleuren verscheen ten laatste met bran dende letters„Egmond uw keus", V.V.V. Het bestuur van de V.V.V. verzocht ons dank te brengen aan de Directie van de NACO te Alkmaar, voor de vlotte wijze van vervoer na afloop van het vuurwerk. PROPAGANDAFILM van de N.- en Z.- Hollandse Reddingmaatschappij Voor een stampvolle zaal velen moesten teleurgesteld weer huiswaarts keren werd Don derdagavond de propagandafilm van de N.Z.H.R.M. vertoond. Burgemeester Niele, als voor zitter van de plaatselijke commissie, opende met een hartelijk woord van welkom deze avond. De schipper van de President Steijn schetste in een gloedvolle rede de geschiedenis van de Maatschappij. Verschillende rampen waren de oorzaak van het ontstaan van de kustwacht in het jaar 1836. Na het vergaan van de Titanic werden de schepen uitgerust met reddingsmiddelen, die echter vaak onvoldoende bleken. Vanuit de wal moet assistentie kunnen worden verleend. Daarom werd in Nov. 1824 de Noord- en Zuidhollandse Redding maatschappij opgericht. Vervolgens gaf spreker een overzicht van de ontwikkeling van de reddingsmiddelen. In het bij zonder noemde hij de Insulinde en de Neeltje Jacoba, die het vermogen bezitten om zich na eventueel omslaan van de boot, weer op te kunnen richten. Dit is een uitvinding van een Neder landse scheepsbouwer. De heer Ten Bruggencate mocht een har telijk applaus in ontvangst nemen. Hierna werd door de heer Stikker de propagandafilm ver toond en nader toegelicht. Na afloop was gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De film gaf een goed beeld van het menslievend werk, dat door de bemanningen wordt verricht. Zeer voldaan keerden de be langstellenden huiswaarts en velen van hen zullen zeker een goede indruk gekregen hebben van het werk der Maatschappij en ervan doordrongen zijn, dat het beste materiaal ter beschikking wordt gesteld voor hen, die hun leven wagen om anderen van een wisse dood te redden. Steunt daarom het werk der Noord- en Zuid- Hollandse Redding maatschappij. Egmond aan Zee krijgt een officieel erkende cursus voor het Middenstandsdiploma Nu de laatste Candida ten voor het Middenstandsexamen geslaagd zijn, is de Middenstandscursus in de vorm, zoals die tot heden bestond opgeheven. Het Bestuur van de Egmondse Middenstands Vereniging heeft besloten tot het stichten van een afdeling van het Instituut voor Middenstandsont wikkeling, welke gaat opleiden voor het door de Vestigingswet Kleinbedrijf onmisbaar geworden Middenstandsdiploma Algemene Handelskennis. In het schoolbe stuur hebben zitting de heren P. v. d. Pol, voorzitter, Joh. Koeman, secretaris en J. Bas, penningmeester. Tot leraren aan deze cursus zijn benoemd de heren J. Gorter, J. P. Cuijpers en A. v. d. Steen. Laatstgenoemde heren gaven ook al reeds les aan de thans opgeheven cursus. De nieuwe cursus zal begin Septem ber aanvangen met twee klassen. De oud-leerlingen, die reeds een jaar les ontvingen kunnen zich laten inschrijven voor de tweede klasse (Examenklasse). Tot de tweede klasse kunnen eveneens worden toegelaten zij die reeds in het bezit zijn van het Mulo diploma of daarmee gelijkstaand overgangsbewijs. Nieuwe leerlin gen, voor de eerste klasse, kunnen alle inlichtingen bekomen bij de cursusleider, de heer A. v. d. Steen, Trompstraat 15. LAATSTE OPROEP Buitengewoon Staatspensioen Stichting 1940-1945 Het bestuur van de Stichting 19401945 verzocht ons opname van het volgende. Belanghebbenden, die menen in aanmerking te kunnen komen voor Staatspensioen op grond van het illegale verzetswerk in de jaren 1940'45 en tot heden hebben verzuimd hiervoor een aanvraag in te dienen, kunnen dit alsnog doen, hetzij mondeling of schriftelijk aan het Gem. Se cretarie te Egmond aan Zee of Egmond a. d Hoef en wel vóór 30 Augustus a.s. In aanmerking voor dit buiten gewoon Staatspensioen met supple tie van de Stichting '40'45Jkomen weduwen en wezen van illegale werkers of zij die in de verzets strijd lichamelijk of geestelijk letsel hebben opgelopen en dientenge volge hun beroep slechts ge deeltelijk kunnen uitoefenen. Verkeert men in twijfel om trent een geval, dan vrage men toch inlichtingen aangezien be handeling van het geval na 30 Aug. '48 niet meer mogelijk is. Een historisch overzicht van de regeringsperiode van samengesteld aan de hand van authentieke gegevens door FRANK VAN FALCKENOORT (Vervolg) Zeker, toen was er reden om weer wat ruimer adem te hale x Op de 14e September, precies 4 jaar, 4 maanden en 4 dagen na het uitbreken van de oorlog, werden Gronsveld, Eijsden en Maastricht bevrijd. Er was weer nederlands grondgebied ge zuiverd van de vijanden! Op de 17e September begon de strijd om Arnhem, na de lucht landingen in Wolfheze en Oosterbeek. Deze heroïeke strijd, die aan duizenden Engelsen het leven heeft gekost, bereikte niet het voorgestelde doel. De vijand was nog in staat, zij het ook met de uiterste krachtsinspanning, dit plan te verijdelen. De resten van de Geallieerde troepen moesten zich aan de overkant van de Rijn terugtrekken. Maar in Zuidnederland rukten de Geallieerden wel op! Op de 27e October werd de hoofdstad van Noordbrabant na een harde strijd bevrijd, op de 28e gevolgd door Tilburg. Geleidelijk aan trokken de bevrijders verder het land binnen en op 20 Januari trokken zij bij Roermond over de Maas, terwijl elf dagen later het laatste bruggehoofd van de duitsers bij Geer- truidenberg werd opgeruimd. En het was de 13e Maart 1945, dat Koningin Wilhelmina, na een afwezigheid van 4 jaar en 10 maanden, weer voet op neder landse bodem zette. De kleine, zwaar getroffen Zeeuwsvlaamse gemeente Eede was het voorrecht beschoren Haar het eerst te mogen begroeten. Welk een ontroerend moment is dit geweest, èn voor de bewoners van deze gemeente, èn voor onze Vorstin. Een verslaggever van het A.N.P., die deze historische gebeur tenis heeft bijgewoond, zegt hierover: „Ouder is Zij geworden in deze vijf jaren, maar Haar gang heeft niets van de oude veer kracht verloren en Haar blik, hoewel Zij zichtbaar aangedaan is, heeft niets van Haar vastberadenheid ingeboet. Uit Haar ogen straalt de energie van één, die steeds doelbewust gestreefd heeft naar de bevrijding van ons land en volk. Zó hebben wij Haar al die jaren gekend. Zó zagen wij Haar op die gedenk waardige 13e Maart weer in ons land terug Nog duurden de dagen, die dikwijls nog bang waren, lang. Maar eindelijk kwam de vijfde Mei... Des avonds om ruim acht uur werd de algehele capitulatie van de duitse weermacht in nederland bekend gemaakt, welke capitulatie op de 6e Mei, des avonds om 5 uur in Wageningen werd ondertekend, en wel in dit seizoen Blijspel in drie bedrijven van PIETER LANGENDIJK, door de BERGENSE SPELERS, onder leiding van J. A. Haakman. Kaartverkoop en plaatsbespreking Bureau V.V.V. Verzuimt vooral niet dit vermakelijke stuk te gaan zien. Diverse soorten VLAGGETJES FEESTHOEDJES PUNTMUTSEN MIRLETONS TOETERS met pluim rollen SERPENTINES door generaal Foulkes. m zijn kwaliteit als opperbevelhebber van de Geallieerde troepen in ons land, Prins Bernhard als opperbevelhebber der nederlandse binnenlandse strijdkrachten en generaal Blaskowitz als commandant van de duitse bezettings troepen. De dag tevoren reeds had onze Vorstin via de neder landse radio in Eindhoven een boodschap gericht tot de bevrijde Nederlanders. De bange vijf oorlogsjaren waren ten einde! Op de 23e Mei vestigde de Nederlandse regering zich weer te 's Gravenhage. Bij het afscheid uit Londen, waar onze rege ring zo'n lange tijd asylrecht en gastvrijheid heeft genoten, zeide een britse diplomaat tegen minister-president Gerbrandy o.m. over onze Koningin: „Zij overtreft in grootheid nog Prins Willem van Oranje." En hierin is in een paar woorden alles gezegd over de kwaliteiten, die onze Koningin als regerend Vor- stin in zo grote mate bezit. In de worsteling om de bevrijding van ons land ging zij voorop, ons steeds moreel steunend met Haar stem door de aether in die Bange jaren, waarin Zij steeds getuigde van Haar geloof in de toekomst, die weer goed zou zijn. Hoe Zij dat deed? Mag ik U enkele passages voorleggen uit de redevoeringen, die Koningin Wilhelmina gedurende de 5 oorlogs jaren heeft gehouden? Op 12 September 1940 zeide Zij o.m.: „Een volk, dat over levenskracht en een vaste wil beschikt, kan niet zonder meer door wapengeweld worden ten onder gebracht. De wapenspreuk mijner geliefde moeder: „de palm groeit tegen de druk in", yindt thans haar toepassing. Onze nationale polsslag is krachtiger, bewuster dan tevoren. Als een eendrachtig, aaneengesloten volk doorstaan wij de beproeving... En op 28 November 1942: „...De vijand heeft zich in u ver gist en misrekend. Hij wist niet, dat een Nederlander niét klein te krijgen is, dat diens weerstand altijd tegen de verdrukking in groeit. Hij gaf zich geen rekenschap van uw geweldige veer kracht, van een onuitroeibare hoop en vertrouwen, ja een zeker heid, dat de vijanden van God, die het boze willen uitdragen over ons dierbaar land, verslagen zullen worden..." 20 December 1942: „...strijders zijn wij allen: mannen, vrou wen en kinderen... Ik weet, hoe zwaar de strijd' op dit ogen blik is en hoe moeilijk het thans is voor ons geloof om te vol harden. Ik ondervind dit zelf. Maar indien wij, als wij ons moe of zwak gevoelen, ons blijven vasthouden aan die liefde als aan een zeer vaste rots, dan glijden wij niet af, dan zullen wij in onze donkere uren de lotsgemeenschap ervaren van Hem, die Zich voor ons liet nagelen aan het Kruis, die Zich niet ontzien heeft in te dalen in onze grootste duisternis. En deze verbonden heid geeft uitkomst en verlossing uit onze nood." En op 5 Mei 1945: „Onze taal ke.nt geen woorden voor het geen in ons aller harten omgaat in deze ure van bevrijding van geheel Nederland. Eindelijk zijn wij weer baas op eigen erf en in eigen haard... Laten wij allen thans de handen ineenslaan, gedreven door onze innerlijke kracht, onze plicht verstaan en niet achterblijven op de weg, waarop zij, die wij in zo hoge ere houden, ons voorgingen, de weg, die zij met hun hartebloed voor ons gewezen hebben..." HOOFDSTUK 12. VIJFTIG JAREN WIJS BELEID. En nu staan wij aan de vooravond van het vijftigjarig rege ringsjubileum van onze geliefde Koningin. Waarmede tevens Haar taak een einde genomen zal hebben. Want op de 1ste September van dit jaar zal Zij de regering overdragen aan Haar Dochter, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. Dan zien wij terug op een halve eeuw wijs beleid. Een rege-' ringsperiode, die haar weerga niet kent in de wereldgeschiedenis. Met Koningin Victoria van Engeland, die gedurende 42 jaren Koningin was over het britse rijk. Terugziende op deze halve eeuw is er slechts plaats voor dankbaarheid. Het is een groot voorrecht, dat wij in ons land een zo verstandige en wijze Vorstin hebben gehad. De geschied schrijvers zullen eens spreken over de gouden regeringsperiode van Koningin Wilhelmina der Nederlanden, in de dubbele zin des woords. Was een Prins Willem van Oranje, die de stoot gaf tot de bevrijding van ons volk en ons land van het Spaanse juk, de „Vader des Vaderlands", onze Koningin kan de „Moeder des Vaderlands" genoemd worden. Er is in deze halve eeuw in ons land veel goeds tot stand gekomen. En daarin heeft onze Koningin voor een groot deel het Hare bijgedragen. Veel was aan Haar initiatief te danken. Ik zeide het reeds in het begin van dit artikel: Onze Koningin was geen handtekeningenmachine. Integendeel: Zij nam per soonlijk deel aan de regering van ons volk. En de vruchten plukken wij allen thans van haar vijftigjarig wijs regeringsbeleid. Weldra zal Zij ontheven zijn van de zware taak, die ge durende een mensenleeftijd bijna op Haar schouders heeft ge legen. Een taak, die Zij op voortreffelijke wijze heeft vervuld. En waarop Zij en wij met voldoening en dankbaarheid zullen mogen terugzien. Moge Haar een zonnige levensavond beschoren zijn. En moge onze Prinses-Regentes Juliana, straks, als Zij Haar Moeder zal opvolgen als vorstin: Koningin Juliana, treden in de voetsporen, die ons land veel goeds hebben gebracht. God zegene onze Koningin Wilhelmina, straks Koningin- Moeder. God helpe en schrage onze Prinses-Regentes, straks Koningin Juliana. Tot heil van Nederland en het nederlandse volk! EINDE. i

De Duinstreek | 1948 | | pagina 2