99 99 KRONINGSLIED BERDOS I BERGEN I DaMied en fye&ed BERGEN VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 25c JAARGANG No. 34 Verschijnt tc Bergen, Bergen'aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Bezoekt heden, Vrijdagavond „Meester Pathelin" in het van Reenenpark. - Aanvang 8.15 uur. Nu Wilhelmina, Koninginne, Haar Hoge Taak heeft neergelegd, Is ons in dit weemoedig scheiden, Door God een zegen toegezegd, Want in ons harte is geboren, De drang tot grote dankbaarheid, Tot God, Die ons haar heeft gegeven, Een dienaresse, toegewijd. Een halve eeuw mocht Zij regeren, En droeg met ere Hare Kroon, God geve Haar Zijn vrêe des harten, Op Haar beleid het hoogste loon. Haar enigst Kind, ons' Juliana, Een telg uit het geliefd geslacht, Zal straks de Hoge Taak vervullen, Maak Haar bereid tot wat Haar wacht. Wij danken U, Algoede Vader, Op deze grote, plechtige stond, Breng Neêrland's Volk steeds tot U nader, Wij vragen 't U uit hart en mond. De band: Oranje en Neerland samen, Zij blijve steeds in Uwe" hand, O Zegen onze Wilhelmina, De Moeder van ons Vaderland. Pas gekroonde Koninginne, Juliana, thans Vorstin! Met de blijde dag van heden, Stemt heel Nederland jubelend in. Op deez' grote, blijde, plechtige stond, Klinkt een juichtoon blijde in het rond Koninginne, wees gegroet 1 Juliana, wees gegroet! Reeds als kind waart gij de hope Van ons ganse Vaderland, Thans legt God het heil van Neerland, Het beleid in Uwe hand. In vertrouwen is ons hart tot U, Daarom klinkt alomme blijde nu: Koninginne, wees gegroet! Juliana, wees gegroet! Vader, zegen Juliana, Onze Prins en hun Gezin, Wees met hen in vreugd en lijden, Dan wordt alles tot gewin. Koninginne, richt Uw oog op God, Hij bestuurt ons aller, ook Uw lot, Zoek bij Hem steeds inzicht, kracht, Voor de Taak, die nu U wacht. Jubelend klinkt langs veld en dreven: „Juliana is Vorstin! Een prinsesje van Oranje Werd weer Nêerlands Koningin U verbindt een oude, hechte band, Met ons aller dierbaar Vaderland, Koninginne, wees gegroet! Juliana, wees gegroet! DE GROTE DAG Op de gouden feestdag van de „Moeder des Vaderlands" ver enigden „groten, kleinen, grijs heid, jeugd," allen de borst ge tooid met oranje, zich 's morgens als „Kinderen van één huisgezin" bij de Ruïnekerk om het grote feest in te luiden. Vaderlandse liederen klonken en Burgemeester Dr W. Huygens sprak zijn ge meentenaren toe. Hij wees op het vaste verbond tussen Neder land en Oranje en hoe Oranje het svmbool was van de eenheid van ons volk. Aan de hand van drie eeuwen historie schetste spr. hoe de band steeds hechter, steeds inniger was geworden „Wat be zwijken zal, onze trouw staat pal Het voorstel om de hoge Jubilaresse telegrafisch geluk te wensen en uitdrukking te geven aan Bergen's warmste wensen voor de toekomst, werd met in stemming begroet. De 's namiddags gehouden op tocht bracht weer heel wat mensen op de been en werd een waar succes. Het begon weer wat te lijken op de vroegere bloemen corso's en het zal de jury heel wat hoofdbrekens gekost hebben om tot een beslissing te komen. De prijzen werden toegekend in de le afdeling aan 1Praalwagen (Gezamenlijke Chr. Verenigingen) 2. Landbouw (M. Veldt en H. Bruin), 3. Holland—Indië één! (Buurtvereniging Tuin- en Oost dorp) en Intocht van H. M. Koningin Wilhelmina in Leeuwar den in 1898 (Rijvereniging Ken- nemer Ruiters) 4. Afsluiting Zuiderzee (Padvindersgroep de Duintrappers). 5. Heden (Be Quick), 6. Nationale kleuren te paard (Geurts). en in de 2e afd. aan 1. De Prin sesjes (S. Schouten), 2. Zwaan (Meisje P. Smit), 3. Versierde fiets (E. Kuilboer), 4. Clown (H. Borgering), 5. Versierde fiets (C. Abbo), 6. Wagentje (Kroon), 7. Crinoline pop (G. Nowens), 8. Fiels (Koning), 9. Rijwiel (C. Hopman) en 10 Fiets (Sijpheer). 's Avonds heerste er vooral rond de Ruïne weer een gezellige drukte en wekten de fraaie ver lichting die was aangebracht bij De Rustende Jager en Het Raad huis aller bewondering. Een dui zendkoppige menigte genoot van het concert, dat leden van plaat selijke zangverenigingen met bege leiding van Bergen's Harmonie o.l.v. de heer J. C. Beekman gaven bij de Ruïne. Machtig klonk het laatste nummer „Neer- lands roemrijk verleden" met declamatie van G. Stockmann. FEESTEN TE BERGEN 4 September is het bal in dancing en café's en op de dansvloer in de open lucht. 's Avonds zal het terrein van de Ruïnekerk door Bengaalse verlichting de aandacht trekken 6 Sept. 7.45 uur, R.K. Kerk, ge zongen Votief Mis van de H. Geest. 9 uur Interkerkelijke dienst i.d. Geref. kerk. Om 10 uur wordt een aanvang gemaakt met volks- en kinderspelen op het sportter rein aan de Kerkedijk. De feesten worden besloten met een fakkel optocht door het dorp. Als bij zondere attractie wordt van 31 Aug. 6 Sept. een étalagewed strijd gehouden, waaraan door 73 winkeliers wordt deelgenomen en waarbij het publiek als jury optreedt. Ds Bierman neemt afscheid Ds H. N. Bierman, die op 22 Aug. 1943 voor het eerst de kansel betrad te Bergen, nam Zondagmiddag juist vijf jaren later afscheid van zijn gemeente met het oog op zijn aanstaand vertrek naar Voorburg. Het bedehuis was tot de laatste plaats bezet, toen de scheidende leeraar de kansel beklom om nog een maal het evangelie te verkondigen aan de gemeente, waarvoor hij van 6 Aug. '44 had gearbeid. In een korte inleiding wees Ds Bierman er op, dat hij bestormd werd door gevoelens van zeer uiteenlopende aard, gevoelens van dankbaarheid en.... weemoed. Banden moeten bij scheiden nu eenmaal worden losgemaakt, vaak verscheurd en dat geeft pijn. Partir c'est un peu mourir. We zingen telken jare „ach, wij vinden waar wij staren, niets bestendigs hier beneen" maar toch.... In ieder bestaat nu eenmaal de drang om het bestaande vast te houden. De scheidende herder sprak vervolgens naar aanleiding van Handelingen 20 32. Dit woord van Paulus was ook een afscheids woord, een woord gericht tot vrienden en geloofsgenoten. Als Paulus had ook de scheidende prediker het vertrouwen, dat zijn werk zou worden voortgezet; de arbeid blijft, al wisselen de arbeiders. Tenslotte richtte Ds Bierman zich nog met een kort woord tot de consulent, de kerkeraad, de kerkvoogden, de organist, de koster, het koor, de zondagsschool leidsters en de vrouwenvereniging. Nadat het koortje „Opwaarts" een afscheidsgroet gezongen had, zong de gemeente de scheidende staande Gezang 223 toe. Nog eenmaal sprak Ds Bierman de zegen uit over zijn gemeente en toen was het ogenblik van scheiden daar. Van de in het Dorpshuis ge boden gelegenheid om nog per soonlijk afscheid te nemen van de heer en mevr. Bierman werd door zeer velen gebruik gemaakt. ZONDAGSDIENST ARTSEN BEKERWEDSTRIJDEN Ten aanschouwe van een grote schare voetballiefhebbers en be gunstigd door schitterend weer, maakte BSV Zondag een aan vang met haar seriewedstrijden om de in 1935 uitgeloofde wissel beker „De Bergenaar". Tot heden was er geen enkele vereniging in geslaagd definitief beslag te leggen op de beker, die driemaal achtereenvolgens of vijf maal in het geheel dient te worden ge wonnen. Ook dit jaar zal de be slissing nog niet kunnen vallen, immers Alkm. Boys wonnen in '35 en '44, BSV in '36 en '37, Alcmaria in 40 en 42, Wieringer- waard in '45, Schoorl in '46 en Shell in '47. Acht elftallen be traden deze middag de arena om in sportieve strijd te kampen om de erepalm. De bekerhoudster Shell wist na prachtige strijd met 20 te winnen van de Alkm. Boys en plaatste zich hierdoor in de demi-finale. ZFC won met 1.0 van Alcm. Victrix na een uur snelle, meer malen forse kamp. De vrij slappe strijd tussen Berdos en ODlZl eindigde met 40 en tenslotte wist Bergen zijn tegenstander Randers uit te schakelen met 4—1 na een mooie spannende kamp. Volgende Zondag volgen de demi finales en de eindstrijd. Voetbaltournooi om Wisselbeker „De Bergenaar" Z.F.C. II—SHELL I Aanvang 1 uur Aanvang 2.15 uur FINALE JUNIOREN Aanvang 3.30 uur FINALE WISSELBEKER Aanvang 4.45 uur KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Het K.C.B. organiseerde in de Sociëteit van „Het Huis met de Pilaren" nog een tentoonstelling van werken van eigen leden. De opening van deze tentoon stelling, aldus de voorzitter Mr Brunner in zijn openingsrede be tekent feitelijk het begin van het einde, want behoudens een ten toonstelling van kindertekeningen en zo mogelijk ook een van volks kunst, welke het bestuur zich voorstelt te houden, is deze expositie de laatste in dit seizoen, in ieder geval de laatste van werk van eigen leden. Terugblik In gedachten terugblikkende op de verschillende exposities, die gehouden werden, meen ik, aldus vervolgde Mr Brunner, te kunnen vaststellen, dat de K.C.B.- leden in hun werk een „van alles wat" gegeven hebben. Velerlei richtingen zijn in hen vertegen woordigd. En het oordeel van de toeschouwers, de belangstel lenden en de critische beschouwin gen is al even verschillend ge weest als het geëxposeerde werk. Wat de een mooi vond, vond een ander lelijk. Hierover na denkende, kwam mij onwillekeurig in de gedachte een uitspraak, welke ik eens jaren geleden ge lezen heb in een tijdschriftartikel. Het was een beschouwing van de bekende Engelse criticus Herkers Read. Read beklaagde zich er over, dat de Engelsen als volk geen smaak bezitten. Niet dat zij een slechte smaak hebben. Neen, zij bezitten in het geheel geen smaak door hun gebrek aan gevoel en selectief vermogen, essentiële fac toren voor goede smaak. Hij schrijft dit toe aan de geestelijke gesteldheid van de Brit, die in alles hardnekkig vasthoudt aan bepaalde geijkte normen, conven ties en tradities. De Brit is wars van het ongewone, het uitzon derlijke, het abnormalehij is min of meer een kuddedier in aesthetische zin. Zijn smaak is een standaardsmaak. Hoe staat het nu met ons Hollanders in dat opzicht beter? vraagt Mr Brunner dan en hij antwoordt Onze geestelijke bouw, onze ge aardheid, ons wezen verschilt zeer zeker veel van de Engelsman. Maar uit zich dat ook in onze smaak Is ook onze smaak veelal niet veel meer dan een soort Grootste Gemene Deler! Roeping van de kunstenaar Hoe staat het met onze kun stenaars in dit opzicht? Zijn onze kunstenaars, onze schilders in het bijzonder er zich wel steeds van bewust, dat zij als kunste naar leidinggevend behoren te zijn in de ontwikkeling van de smaak van het publiek, van het volk? Vertoont onze schilder kunst niet het gevaar van zich te verliezen in een vaag inter nationalisme enerzijds of in con ventionele schoonheidsuitingen anderzijds? Is de kunstenaar, zijn onze kunstenaars er zich van be wust, dat zij niet alleen aesthetici zijn, die zelfzuchtig en zelfge noegzaam zich uitleven in vorm, kleur en lijn en alleen in hun persoonlijke schoonheidsbeleving opgaan, maar dat zij ook een geestelijke roeping te vervullen hebben en dat hun een sociale taak is opgelegd in de maat schappij Behoort de kunstenaar niet behalve aestheticus ook profeet, moralist, hervormer, desnoods apostel te zijn?! Waar is v de schilder, vervolgt Mr Brunner zijn betoog, waar is de schilder, die bezield door een ideaal of gedreven door een gevoel van opstandigheid, ons wat te zeggen heeft, die hekelt of aanklaagt, die profeteert of ons een spiegel voorhoudt?! Kortom, een schilder behoort niet onverschillig te staan tegenover de problemen van deze tijd; hij behoort niet buiten de maatschappij te staan, levend in zijn eigen wereldje, als een enfant terrible, maar hij dient midden in deze wereld te staan en welbewust de drager te zijn van verheven gedachten en emoties Spreker eindigde zijn rede met de verzekering, dat hij deze ge dachte zonder enige pretentie slechts in het algemeen gaf ter overdenking van onze schilders. HiernrPmaakten de aanwezigen een rondgang door de beide ten toonstellingslokalen om kennis te maken met werken van J. van Herwijnen (Bosrand, Huis in bos, Lijsterbes, een Stilleven), D. Filarski (Herfst, Tulpen, Parijs, Giocorno, Nunspeet, Bloemen en vruchten), Ch.Toorop (Bouquet), en D. Vis (verschillende portret ten in krijt en serie etsen Winter 1945). NOODLOTTIG ONGEVAL op de Bergerweg Toen de 80-jarige Sp. uit het Hof van Sonoy, het Tehuis voor Ouden van Dagen te Alkmaar, Zondagmorgen de Bergerweg wilde oversteken terwijl een bus naderde, werd zijn weifelende houding hem noodlottig. Een aanrijding was niet te vermijden, met het noodlottig gevolg, dat de oude man ernstig gewond werd. Een toevallig passerende dokter verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer door de goede zorgen van Het Rode Kruis naar het St. Elisabeth- Ziekenhuis werd overgebracht, waar hij aan de bekomen ver wondingen overleed. EEN AVONDJE VAN KLEINKUNST Voor een tot het laatste plaatsje bezette zaal trad Donderdag avond de bekende Chiel de Boer in De Rustende Jager op met enige medewerkers. Met zijn testproeven, zijn hersengymnastiek had de klein kunstenaar al gauw contact met zijn auditorium. Groot succes boekte hij met zijn schimmenspel „de simultaanvrijer," ,,'k Heb de zomer in het hoofd" en „de Kringloop van de wijn". De beide dames Dini van Amstel en Katja Berndsen vergastten de zaal op ernstige en vrolijke lied jes als ,,'t Glas van geneugten", „Ierland", „de wekker", „le bon- heur est entré dans mon coeur" e.a. en werden luide toegejuicht. De aanwezigen profiteerden van de naar het heette toevallige aan wezigheid van een goeie vriend, die in onvervalst Amsterdams 'n beschouwing gaf over het con certgebouworkest en een loflied zong op de burgervader nu het alle dagen van de zomer weer jofel kermis zou zijn. Zijn schep pingen vielen bijzonder in de smaak. Al met al een prachtavond van Kleinkunst. BERGER LUCHTPOST De laatste vlucht met jonge duiven werd Zondag 29 Aug. gehouden van St Quèntin, 330 km. Ze werden gelost om 7.15 uur, aankomst le vogel te 1 uur. 1. Nic. Volkers, 2. Heijstra- v.d. Kamer en 3. Vrasdonk- Oldenburg. Tevens zijn de na vluchten be gonnen, waaraan oude en jonge duiven kunnen deelnemen. De eerste vlucht ging van Roozendaal, 120 km, lossing 9.15 uur, aan komst eerste duif 11.10 uur. 1. H. Druiven, 2. J. Heidbuurt, 3. C. de Waard, 4. Heijstra-v.d. Kamer, 5. Vrasdonk-Oldenburg, 6. J. de Cocq' v. Delwijnen en 7. D. Beers. Nieuws voor tennislief hebbers Tot besluit van het tennissei- zoen worden op 4, 5, 11 en 12 September op de gravelbanen van het Tennispark „De Molenkrocht" a.d. Kruisweg z.g. Parkwedstrijden gehouden, wedstrijden voor spe lers uit de C-klasse, zowel juniores als seniores. Slechts de sterkste spelers en speelsters, bijv. zij, die reeds enige malen een C. tour nooi hebben gewonnen kunnen niet inschrijven. Voor het overige kan ieder deelnemen. Voor de zwakkeren ligt hier „de kans" om wedstrijdroutine op te doen. ZOMERZEGELS De verkoop van Zomerzegels is ten einde. Dank zij de waarlijke enthou siaste medewerking van ver schillende dames en de altijd zo welwillende hulpvaardigheid van onze postdirecteur, is de ver koop vlot verlopen. Er is ver kocht voor f 1188,42. Dank aan allen voor de geboden hulp. Moge de opbrengst van de zegels weer medewerken om leed te verzachten. U. V. V. Afdeling Bergen Ter nadere aankondiging wordt bericht dat de tochten naar de tentoonstelling „de Nederlandse Vrouw 1898-1948" op 10-13-14 September zullen vertrekken 8.30 uur van het van Reenenpark. Thuiskomst plm. 18.30 uur. Vriendelijk verzoek kaartjes mede te brengen. HANDBALTOURNOOI Begunstigd door prachtig weer hield BSV Zondag zijn eerste handbaltournooi. Voor dit sport- feest had Burgemeester Dr Huy gens een vergulde lauwerkrans en de Voorzitter van B. S. V. een vergujpe lauwertak, de Brandweer-commandant en een bestuurslid van BSV ieder een medaille. Het werd een interessant tour nooi met vele spannende mo menten. Een Vrone combinatie uit St. Pancras won van A.V.A. uit Alkmaar met 5.0 en SDL uit Groot Schermer van B.S.V. met 10 na verlenging. In de strijd tussen de ver liezers won BSV met 31 van A.V.A. na verlenging. In de fi nale tussen Vrone en SDL wist tenslotteVrone de zege te be halen zij het slechts met 10. Reeds in het eerste kwartier werd het eerste en enige doelpunt gemaakt. Vrone gaf mooi samenspel te zien en was vaak zeer gevaar lijk, maar de doelverdedigster was niet te passeren. De voor zitter van BSV reikte de prijzen uit met een toepasselijk woord en bracht dank aan allen, die hadden medegewerkt om dit eerste tournooi tot iets moois te maken. Uitslag1 Vrone van St. Pancras, 2 SDL van Gr. Schermer, 3 BSV van Bergen, 4 AVA van Alkmaar. koopt oude Icopecu/ecUen tegen de hoogste prijs I □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□ODD Wukttad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Bij het afscheid van Koningin Wilhelmina, als Koningin van Nederland. (Wijze: „'k Wil U o God mijn dank betalen") MAARTJE N. ZWAAN Zondag 5 Sept. Dr POOT, tel. 2423 B.S.V.-icrrein, Kerkedijk Programma voor Zondag 5 Sept. (Wijze Waar de blanke top der duinen) MAARTJE N. ZWAAN LEO PLAS Spoorstraat 27 - ALKMAAR

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1