ff BERGEN Paddenstoelen iMcyiftiyinfr jan P. Stcijbos- Betten - SijbeUaespel 2-1 SCHOORL VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 25e JAARGANG No. 37 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BRANDMEESTER MEYER GEDECOREERD Dinsdagavond 7 uur was het aantreden voor de Brandweer nu niet om hier of daar de strijd aan te binden tegen „de rode haan", maar om Brandmeester Meyer te huldigen met het oog op zijn dertig-jarig jubileum bij de brandweer. Dertig jaren had deze brandweerman zijn dorp, de gemeenschap onschatbare dien sten bewezen en steeds was zijn devies geweest: „Indien 't gemeen U roept besorght het als uw eigen" (Vondel's Roskam). Nadat Burgemeester Dr, W. Huygens de voor de kazerne opgestelde manschappen had geïnspecteerd huldigde hij de jubilaris in hartelijke, waar derende woorden. Spreker memo reerde hoe de brandmeester steeds paraat geweest was als de ge meenschap een beroep op hem deed en „hoe hij door prettige samenwerking een goede geest in het corps had helpen scheppen en eindigde met hem toe te wensen, dat het hem gegeven mocht zijn om nog vele jaren op de ingeslagen weg voort te gaan. Bij deze gelegenheid werd de jubilaris toegekend de zilveren medaille van de Nederl. Vereni ging van Brandw.-commandanten. Hierna speldde de burgemeester de jubilaris het eremetaal op de borst en liet die vergezeld gaan van een oorkonde. De commandant de heer J. Blaauw, huldigde de brandmeester namens het hele brandweercorps, dat trots was op zijn collega en eindigde met hem het beste toe te wensen op zijn reis naar de volgende mijlpaal. De hartelijke woorden gingen vergezeld van een fijne taart en.... bloemetjes voor Mevr Meyer. De heer Meyer zeide aange naam verrast te zijn door deze huldiging en dankte voor de vriendelijke woorden en goede wensen. En toen rukte de brandweer uit naar de Ruïne, niet om een torenbrandje te blussen, maar om te proberen of het haantje van de toren met een waterstraal zou zijn te bereiken. Vlug waren de ladders geplaatst, de slangen uit gelegd, de schijnwerpers gericht en.... in een minimum van tijd.... stond het haantje onder de douche. De brandweer is paraat! LOCOMOTIEF ONTSPOORD Bello krijgt kuren Toen Bello Zaterdagmorgen even rondreed om dan weer voor zijn karretje te worden gespannen, maakte ons zwartje een zijsprong en plaatste zich dwars over de rails: een veer schijnt door het breken van een bout los te zijn geraakt. De passagiers konden per bus gelukkig nog op tijd Alkmaar be reiken. Spoedig waren de onge vallenwagens met personeel ter plaatse om alles weer in orde te brengen. RAADSVERGADERING De Raad kwam Maandagmiddag in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. Van de 13 raadsleden waren er 7 met of zonder kennisgeving afwezig. In deze buitengewone open bare zitting werden door de Burgemeester de in de grondwet aangebrachte wijzigingen plechtig afgekondigd. Nadat de voorzitter tenslotte nog enkele gedeelten uit de me mories van toelichting had voor gelezen, werd de openbare zitting gesloten. WILHELM TELL De Zwitserse vrijheidsheld De leerlingen van de hoogste klassen van de Openbare Ulo school hadden dezer dagen een Zwitserse gast in hun midden. De heer Schmidt, onderwijzer te Briischhüsli, nam na te zijn ver welkomd met een Zwitsers berg lied, gezongen door de meisjes van de vierde klas, plaats achter de lessenaar, om de leerlingen te vertellen over de oorsprong van de „Eidgenossenschaft". In een boeiend verhaal schetste hij de nationale opstand tegen de Habs- burgers. Als het ging om hun vrijheid, waren de Zwitsers „hart wie die Berge, auf denen sie wohnen". Wilhelm Teil, de vrij heidsheld, kreeg leven en gestalte door Herrn Schmidts pakkende voordracht. Diepe indruk maakte de eed, die de eerste jagers, herders en vissers elkaar zwoeren op de jongelui. Afschuw verwekte Gess- ïé?t's optreden. Tot besluit werd het Bannerlied gezongen. Na de vertoning van een berg- fllmpje,' richtte een van de leer lingen het woord tot de gast om hem te danken voor de mooie avond en bood hem als herinne ring een oorkonde aande beide gezongen liederen op kunstige wijze omlijst door enige Hollandse tafereeltjes, eveneens werk van één van de leerlingen. Nadat enkele dagen de wildste geruchten door Bergen hadden gelopen over paddenstoelenver giftiging, kwam Dinsdag het ont stellende bericht, dat een der in het Centraal Ziekenhuis te Alk maar opgenomen patiënten, Mw M. E. Baronesse Taets van Amerongen-Van Reenen, reeds was overleden. Met haar gaat een zeer bekende persoonlijkheid van ons heen, en haar plotseling overlijden zal in brede kring diep betreurd worden. Zij interesseerde zich buitengewoon voor alles, wat het „dorpje klein daar aan der duinenrand" betrof en had een groot aandeel in het openbare leven Requiëscat in pace. BERGEN's HARMONIE kwam, blies en overwon Op het door het Chr. Har monie Corps Excelsior te Parrega (Friesland) ter gelegenheid van zijn 55-jarig bestaan georgani seerde Groot Nationaal Muziek concours, waaraan door 25 corpsen werd deelgenomen, behaalde Ber gen's Harmonie Donderdag in de ere-afdeling voor Harmoniecorp sen een eerste prijs met 252 punten. Gespeeld werden „The Middy", mars van Kenneth J. Alford en Ouverture „Le nouveau Seigneur du Village" van F. Boildieu. Met dit hoogste aantal punten verwierf Bergen's Harmonie nog een extra prijs. In de 's avonds gehouden ere-wedstrijd legden de Bergenaren beslag op een tweede prijs. OPROEP Op 22 October a.s. zal een tweede transport Oostenrijkse kinderen ons land binnenkomen. Van het eerste transport moch ten wij 3 kinderen in Bergen ont vangen, die dank zij de uitsteken de pleeggezinnen als vrolijke, ge zonde kinderen, die een flinke gewichtstoename vertoonden, ons land weer verlieten. Beide transporten gingen uit van de samenwerkende vereni gingen, de stichting „Humanitas" het N.V.V. en de P. v. d. A. Voor het tweede - transport komen wij nog enige pleeggezin nen te kort. De kinderen worden over het gehele land verdeeld, maar U zult het wel met mij eens zijn, dat Bergen met haar om streken een ideaal oord voor deze ondervoede kinderen is. Zodra de kinderen in ons land zijn, wor den ze medisch onderzocht en is er een ongevallenverzekering voor hen afgesloten. Als de kinderen in uw gezin komen, vallen ze, evenals uw eigen kinderen, onder de gratis en vrijwillige zieken fondsregeling. N iet-aangeslotenen kunnen eventueel dokters- en apothekerskosten vergoed krijgen van de commissie. Ze blijven drie maanden en U kunt voor drie maanden bonnen toegewezen krijgen. De kinderen hebben aller eerst rust, gezonde buitenlucht en goede voeding nodig. Ze zullen daarom geen school bezoeken. De leeftijd varieert van 6 t/m 13 jaar. U kunt de leeftijd en het geslacht opgeven daarmee wordt zoveel mogelijk rekening gehouden. Daar het hier ondervoede kinde ren betreft, durf Tk ook een be roep te doen op die gezinnen, die niet rechtstreeks met boven genoemde organisaties in contact staan. Bij onze U.N.A.C.-gave bepalen we toch ook niet, voor welk kind deze bestemd is Laten wij vooral ook eens terug denken aan de hulp van het buitenland, die wij voor onze kinderen moch ten ontvangen. Ook de Neder landse kinderen worden door ge noemde organisaties niet vergeten. Deze zomer gingen b.v. 300 kin deren uit Amsterdam naar Fries land. Weet U noodgevallen, geeft U ze ons op en wij zullen al het mogelijke doen, om ook deze kinderen te helpen. Mogen, zoals voor onze zomer gasten, ook voor deze kleine win- tergasten vele deuren opengaan. Mocht U, door welke omstandig heden dan ook, geen kind kunnen hebben, zend ons dan een kleine (of grote) bijdrage, daar dit werk veel, heel veel geld vraagt. Bij voorbaat onze hartelijke dank. Opgaven en inlichtingen bij Mevr. L. Schuil-de Leth, Buer- weg 9 te Bergen. Het gironummer is 345 133 (hulp voor het Oostenrijkse kind). TENNISTORNOOI Tot besluit van het tennisseizoen werden op de gravelbanen van het bekende Tennispark „De Molenkrocht" vierdaagse Park wedstrijden gehouden. Er was heel wat belangstelling voor deze wedstrijden, die een vlot verloop hadden en begunstigd werden door goed weer (alleen de Zater dagmiddag kon beter). Er viel veel mooi spel te be wonderen. Een verrassing was de verschijning van een nieuwe ster aan de tennishemel, de jonge P. Leering. Heren Enkelspel Demi FinaleH. Smit (uit Hoorn) sl. J. Boersma 64, 63. P. Leering sl. van Wijk 62, 63. Finale: H. Smit sl. P. Leering met 11—9, 75. (P. Leering toonde duidelijk vermoeidheid door 't achtereenvolgens spelen van verschillende wedstrijden). Heren dubbelspel Demi finale: K. ten Bruggencate en D. Mosk sl. Boersma en H. Simt 6-3, 2-6, 6-4. v. Wijk en Schellinkhout sl. Bos en Leering 4-6, 6-3, 6-4. Finale: K. ten Bruggencate en D. Mosk sl. v. Wijk en Schel linkhout met 6—2 (beëindigd wegens duisternis). Dames Enkelspel Demi finale: Mw v. Wijk sl. Mej. Beemster 60, 62. Mej. Eijken sl. Mej. C. v. Limburg- Stirum met 62, 7—9, 6—3 ('n mooie partij Finale: Mw v. Wijk sl.- Mej. Eijken, 6—4, 6—1. Dames Dubbelspel Demi finale: Mw v. Wijk en Mw Maaskant (Hoorn) sl. Mej. Eijken en Beemster (Hoorn) 63, 64. Mw Mac Donald en Mw Boonen sl. Mej. C. v. Limburg- Stirum en T. Winder 61, 60. Finale: Mw v. Wijk en Mw Maaskant sl. Mw Mac Donald en Mw Boonen 62, 6—2. Gem. Dubbel Demi Finale: De Heer en Mw v. Wijk sl. Mw Maaskant en Boersma 6—0, 63. Mw Mac Donald en Timmerman sl. Mej. C. v. Limburg-Stirum en K. v. Limburg-Stirum met 6—2, 6—2. Finale: Mw Mac Donald en Timmerman sl. de heer en mw van Wijk 5—4, 63. (een mooie partij). De heer Boersma uit Hoorn reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit na eerst de be wondering van de deelnemers aan dit tornooi te hebben uitge drukt voor de wijze v/aarop de wedstrijden waren georganiseerd en de organisatrice Mw Van Limburg-Stirum hartelijk dank te hebben gezegd voor de prettige ontvangst die hun hier ten deel was gevallen. De jeugdige C. v. Limburg- Stirum werd verrast met de scheidsrechtersprijs als zichtbare waardering voor het vele en goede werk, dat zij tijdens dit tournooi had gedaan. En toen was het: tot ziens in 1949. naar Bergen Op Woensdag 20 October komt de bekende bioloog Jan Strijbos naar Bergen om daar onder auspiciën van de Blauwe N.V. en de K.J.V.O. een lezing te houden over zijn reis naar de Zuidpoolstreken met de Willem Barendz. De zaal van het Oranje-Hotel zal zeker te klein blijken voor de velen, die mee willen reizen naar deze voor ons zo onbekende streken. Toegangsbewijzen en plaatsbespreken vanaf heden in de Haan's Boekhandel. WELKOM THUIS Dezer dagen zullen repatriëren onze plaatsgenoten de le luite nant H. S. Tengbergen (Bergen aan Zee) en soldaat J. Kuitwaard (Baakmeerdijk). BEROEP AANGENOMEN Ds Bekius te Heerenveen nam het beroep naar. Bergen aan. Bergen speelde Zondag zijn eerste thuiswedstrijd in deze com petitie. Er stond een stevig windje van doel tot doel. Ofschoon BSV de eerste helft voor de wind speelde, ging het de gastheren lang niet voor de wind en scheen het alsof de gasten de beide puntjes mee naar huis zouden nemen. Wel was Bergen steeds in de aanval, maar aan de schot vaardigheid ontbrak veel, het en thousiasme was zoek in de voor hoede. Na een half uur spelen, brak Sijbekarspel door en gaf de midvoor M. Klop zijn club de leiding. Met 01 ging de rust in. Na hervatting kreeg BSV al spoedig een paar corners te nemen en na een paar mislukte mooie kansen kwam eindelijk de gelijk maker 1 1Er zou een half uur gespeeld moeten worden, voor de Graaf eindelijk het winnende punt voor BSV scoorde ondanks het mooie werk, dat de keeper van Sijbekarspel de hele wedstrijd deed. DUEL OP HET GROENE LAKEN In de tot amphitheater inge richte zaal van De Rode Leeuw vond Woensdagavond een bil jartwedstrijd plaats tussen René Gabriels (België), oud-wereldkam pioen en P. v. d. Pol (Nederland), kampioen van Europa, ten bate van de Niwin. De voorzitter van het pl. Niwin- comité, burgemeester Mr Jochems heette de aanwezigen welkom en leidde de beide matadors met een kort woord in bij het publiek. Spr. dankte beide spelers voor hun bereidvaardigheid hier hun kunst te stellen in dienst van het mooie doel, dat de Niwin na streeft. Verder richtte de voorz. waarderende woorden tot de Ned. Biljartbond, de Belgische Bond, het Distr. Alkmaar en de Schoorlse biljartvereniging De Vriendschap. Er zou worden gespeeld twee maal 400 caramboles, cadre 35 twee met vrij middenvak. Gabriels opende de wedstrijd en maakte in 6 beurten 3+6+54 +0+62+29=154 carr. terwijl v. d. Pol met 158+1+25+88+87 +41=400 car. de eerste partij won. De tweede partij, die na de pauze volgde, gaf een heel ander spelbeeld en bracht de toeschouwer nog meer in verrukking. Her haalde malen werd de stilte in de zaal onderbroken door een plotseling opklinkend applaus. Nu trad Gabriels als overwinnaar uit de strijd met 0-52-0-348, terwijl v. d. Pol het loodje legde met 6-0-4-112 is 122 car. De voorz. was de tolk van alle aanwezigen, toen hij de beide spelers hartelijk dank zei voor het genot, dat zij de biljartlief hebbers deze avond hadden be reid. Bloemen zegden de rest. Scheidsrechter was de heer Min uit Bergen. Konijnen- en pluimveevereniging „DE DUINSTREEK" Zondag werd een keuringsdag gehouden in de zaal van de heer Schuijt. Er waren 90 dieren te keuren; als keurmeester was de heer Hannema uit Winkel aan wezig. In de zware rassen behaalde de heer Bootsma met jonge VI. reus ram, 1ste G, een 1ste prijs: in de midden rassen behaalde de heer Zander met wit-Wener ram, lste ZZG, een eerste prijs en werd winnaar van de wisselbeker. De heer Zwaan uit Bergen be haalde de 2de prijs met wit-Wener ram, 2de ZZG. K. Bakker, het jongste lid, de 3de prijs met wit Wener voedster, 3de ZZG de heer Sevenhuijsen uit Schoorldam de 4de prijs met wit-Wener voedster, ZG. Verder behaalde K. Bakker met blauwe Wener ram, lsteZG, een lste prijs; Jac. Zander met Rijn lander ram, GG, 2de prijsA. Hoogvorst met Zilvervos zwart G, 3de prijs. In de kortharige rassen Weektlad DE DUINST Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,.

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1