Bibliotheek WAARSCHUWING. EGMOND AAN ZEE EGMOND AAN DEN HOEF FILMNIEUWS. Op de> bifatstcmd Ingevolge art. 1 der Woonruimtewet 1947 is het verboden woon ruimte in gebruik te nemen of in gebruik te geven zonder voorafgaande toestemming van Burgemeester en Wethouders. DIT GELDT OOK VOOR GEMEUBILEERDE VERHUUR. (Alleen voor zomergasten wordt een uitzondering gemaakt). Indien men zich voor de wintermaanden wenst te vestigen in gemeub. kamers, moet dus vooraf een vergunning worden aan gevraagd. Deze zal in de regel alleen worden verstrekt voor door ons erkende verhuurders en dan alleen onder de voor waarde, dat de huurder nimmer aanspraak op ongemeubileerde ruimte binnen de gemeente zal maken. Pensionhouders en gemeub. verhuurders worden dus gewaar schuwd niet voor de wintermaanden te verhuren alvorens zich te vergewissen dat de huurder de vereiste vergunning bezit, daar voor deze huurder voor het zomerseizoen geen woonruimte beschikbaar is. Burgemeester en Wethouders van Bergen (N.H.) Dr. W. HUYGENS, Burgemeester. W. DE VRIES, Secretaris. Ministerie van Economische Zaken DISTRIBUTIEDIENST VOOR DE KRING ALKMAAR MEDEDELING VOOR WINKELIERS, GROSSIERS EN FABRIKANTEN In de publicatie van vorige week is weggevallen de DINSDAG TE BERGEN, op welke dag de bakkers en textielhandelaren en indien voorgeschreven, de slagers, de door hen ingenomen bonnen dienen in te leveren. H. Bredewout met Gouwenaar Rex GG, 1ste prijs; in de kleine rassen L. Burgering met Blac and Tan, 1ste G, 1ste prijs; Kwinke- lenberg met Blac and Tan, 2de G, 2de prijs. 's Avonds om 8 uur werd de verloting gehouden, waarvan de voorzitter gebruik maakte om de aanwezigen op te wekken lid te worden. De uitslag van de verloting is: prijs lot 1 zes kippen met haan 874 2 slachtkonijn 506 3 taart 634 4 fruitmand 661 5 worst 78 6 konijn 194 7 fles wijn 774 8 pot honing 487 9 fles kersen 137 10 konijn 111 11 fles peren 910 12 half pond boter 973 13 blik bonensoep 940 14 scheerapparaat 515 15 pakje shag 877 De prijzen kunnen worden af gehaald bij de heer L. Burgering, Hereweg, Schoorl. MET DE PLATTELANDS VROUWEN afd. Schoorl en Groet naar de tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" Woensdagmorgen 15 Sept. om half acht vertrokken een 60-tal dames van bovengenoemde afd. naar Den Haag. 't Was al vroeg dag, maar het is het waard ge weest. Wat hebben wij veel ge zien. De koningin en prinses in haar huiselijk leven. De vrouw in oorlogstijd en dan de diverse kamers, oude en nieuwe stijl, 't was een pracht, vooral 't verschil in de kraamkamer was geweldig, geef mij maar een moderne kraam kamer. 't Leven in de vrouwen kampen in de laatste oorlogsjaren, bracht ons weer terug in de ellende, waarin zovelen van ons geleefd hebben, wat ook in de hongertochten werd weergegeven. Dan niet te vergeten: wat een vrouw door de handen gaat, als ze 3 kinderen heeft en geen hulp. De stapels porcelein en wasgoed, alsook de ingrediënten voor de dagelijkse maaltijd, 't Was alle maal even interessant. Veel be langstelling was er begrijpelijk ook voor de mode in de loop der jaren en de klederdrachten. Wij hadden gewoon tijd en ogen te kort. Mede namens alle leden, dank ik het bestuur van de bond heel hartelijk, voor deze mooie dag. Ook onze dank aan de chauffeurs, die ons weer heelhuids thuis brachten. L. D. v.d. GARDE-JONKER Woensdag j.l. is de tweede groep naar deze tentoonstelling geweest, welke tocht ook weer uitstekend en tot volle tevredenheid van de deelneemsters is geslaagd. NATIONAAL HULDEBLIJK De speldjesverkoop ten bate van de kankerbestrijding, heeft in deze gemeente opgebracht een be drag van f461,09. Eerstvolgende uitlening op VRIJDAG 1 Oct., des nam. van half vier tot half vijf. Dat van een goed lid van een voetbalclub meer wordt gevraagd, dan alleen voetballen, mogeblijken uit onderstaande berijmde ont boezeming, waarvoor wij op ver zoek een plaatsje inruimen. Vóór het spel Na een dag van goede arbeid komt ontspanning voor de mens, Spelen met het „bruine monster" is voor velen levenswens. Vlug wordt dan het daag'lijks pakje opgehangen in een hoek Een kwartiertje na de thuiskomst, staat men in de korte broek. Haast geen tijd om nog te eten; in de ene hand nog brood, In de and're voetbalschoenen, fietsend als een idioot. Bij het speelveld aangekomen, bijna haast geen adem meer. Dan maar lopen, koppen, trappen met dat bruine stukje leer. Is het spelen afgelopen, gaat weer elk zijn eigen gang. En men hoort ze dikwijls mop'ren: och, wat duurt die week toch lang. Nimmer zal er één gaan denken wie dat veld heeft klaargemaakt wie toch zorgt voor bal en netten, dit is iets wat hem niet raakt. Hoe het elftal wordt gevormd, och, dat zijn hun zaken niet Meestal zijn het enk'le mensen die men daaraan werken liet. Als zij zelf maar kunnen trappen, want de rest, dat laat hun koud. Men begrijpt niet dat er hierdoor nooit een „CLUB" wordt [opgebouwd. Zij, die al hun vrije uren geven aan de voetbalsport, moeten naar critiek nog luist'ren, wat hen veel gegeven wordt... Welaan Liefhebbers van voetbal, spaart uw wenken, geeft uw [kracht. En wacht niet om mee te helpen tot de „arbeid" is volbracht. W. J. H. OPLEIDING VOOR DIAMANTSLIJPER De Diamantslijperij' van de fa. Slijper uit Amsterdam is thans gereed gekomen en zal binnen enkele weken worden geopend. Dan zullen in Egmond aan Zee een twintigtal jongelui opgeleid kunnen worden tot diamantslijper en een vak kunnen leren, dat een behoorlijk bestaan waarborgt. Niet alleen is de opleiding in Egmond aan Zee gratis, maar er wordt direct reeds een vergoeding aan de leerlingen betaald. Deze vergoeding bedraagt voor de eerste 6 maanden f 3,50 per week, daar na f 5,- per week en na 9 maan den f7,- per week. Na een jaar half-knechtsloon afwisselend van f20,- tot f25.- per week. Deze voorwaarden gelden na gebleken geschiktheid, terwijl an derzijds, bij hogere dan gemid delde prestaties een extra beloning zal worden toegekend. Deze gelegenheid tot opleiding in een goed vak is wel bijzonder gunstig. Voorheen moest voor deze opleiding f 300 a f 500 wor den betaald door de leerling. Gegadigden voor deze opleiding moeten eerst gekeurd worden en getest. Van degenen die zich hiervoor aanmeldden, is reeds een 10-tal jongelui aangenomen, zodat er nog 10 geplaatst kunnen wor den. In aanmerking komen jonge lui van 14 tot 20 jaar uit Eg mond aan Zee, Egmond-Binnen, Bergen, Alkmaar, Heiloo of Castricum. Schaakvereniging DE EGMONDEN Donderdagavond j.l. opende de schaakvereniging De Egmonden in haar clubhuis De Westerkim aan de Boulevard haar winter seizoen met de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Besloten werd o.a. de speelavonden voorlopig op Donderdag te handhaven, als mede evenals verleden jaar een actie tot werving van nieuwe leden in te zetten. In verband met de nijpende toestand der financiën, tengevolge waarvan de vereniging nog steeds met mate- riaalschaarste (klokken) zit te kampen, werd voorgesteld ofwel de contributie te verhogen, dan wel de leden van een tiental, dat een uitwedstrijd speelt in de ver voerskosten te laten bijdragen. Tot dit laatste wordt besloten. In verband met het gemis van het zo broodnodige schaakmate riaal was het de nog jonge schaak vereniging gedurende de afge lopen zomer niet mogelijk in het kader der VVV gezellige schaak avonden, simultaanseances, vier kampen e.d. te organiseren. Alles zal in het werk worden gesteld, dit voor het komende seizoen doorgang te doen vinden. De beide heren Blok werden in de kascontrolecommissie gekozen, terwijl de heer J. de Waal bij acclamatie tot voorzitter werd her benoemd. Teneinde de opkomst der leden op de speelavonden te stimuleren, zulks in hoofdzaak met het oog om de speelsterkte op te voeren, werd besloten, dat elk lid, dat zonder wettige reden van verhindering een speelavond verzuimt, de voor die avond voor hem vastgestelde partij als ver loren krijgt genoteerd. Behalve opvoering der speelsterkte, beoogt men hiermede bovendien nog een grotere bloei in het schaakver enigingsleven te verkrijgen. Even als vorig jaar zullen voor de aan vang der speelavonden theorie lessen worden gegeven, die voor beginners leerzaam geacht worden. Na vaststelling van het Regle ment en rondvraag volgde sluiting. Zzwcyfyds-nieuws- Het programma voor a.s. Zondag luidt S.S.V. I (Stompetoren) Zee vogels 2: 2.30 uur. Zeevogels 3 G.V.O. 52.30 u. Zeevogels a Hugo Boys b: 1 uur. Zeevogels b Meervogels b (Akersloot): 12 uur. Al stelde het tweede Zondag j.l. teleur, we verwachten in Stompetoren beter resultaat, te- méér, daar een volledig elftal in het veld zal verschijnen. Nooit versagen 1 Het derde gaat natuurlijk op de victorie-weg voort. En wat gaan onze adspiranten doen? In eigen home laten jullie je toch zeker niet verrassenHet beste voetbalbeentje voor. Zeevogels I—Berdos I Voor de rust speelt Zeev. tegen de straffe westenwind, welke na genoeg van doel tot doel staat. De thuisclub neemt terstond het initiatief, dat zij voor de rust geheel in handen weet te houden. Maar nog hebben de spelers zich niet warm gespeeld of het te ver uitlopen van doelman Mannes wordt Z. noodlottig en zeilt een bal van de Berdos-linkervleugel in de verlaten doelmond van de thuisclub. Niet ontmoe digd speelt Z. onverstoorbaar verder. De achterhoede weet de weinige aanvallen der gasten so lide af te grendelen en daarna met beheerst positiespel goed op peil staande tegenaanvallen op te bouwen, welke door de voorhoede mooi worden overgenomen. In deze periode laat Z. over de gehele linie een behoorlijk par tijtje voetbal zien. Een schot van G. Kleverlaan suist net voorlangs het Berdos-doel. Met de thuis club geregeld in de meerderheid, ook uit technisch oogpunt, breekt de rust aan. Daarna kan het spel van Z. de hoogte van voor de rust niet meer halen. De wind blijkt telkens weer de onberekenbare factor te zijn, waar de thuisspelers echter geen voldoende rekening mee houden. Dan komt een snelle aan val, een goede voorzet van rechts en een keurige kopbal van G. Kleverlaan brengt de stand op gelijke voet. Kort daarop hetzelfde uit een corner. Nu is het C. Kleverlaan, die onhoudbaar inkopt, dat na dien het winnende doelpunt blijkt te zijn. Berdos komt in deze periode meer los en laat beter voetbal zien dan voor de rust. Vlak voor het einde weten zij het Z.-doel enkele malen nog gevaarlijk te benaderen, doch de stand bleef 2—1 voor Zeevogels. GESLAAGD! Onze plaatsgenoot H. Egbers slaagde dezer dagen voor de acte L. O. „De Rustende Jager" te Bergen „STAATSVIJAND No. 1" De film, welke vanaf Vrijdag 24 Sept. wordt vertoond, is bij uitstek geschikt voor hen, die van sterke films houden. Het gezegde: „De werkelijkheid is soms vreem der dan de fantasie", is op deze film van toepassing. Het gegeven is geput uit het archief van het Amerikaanse Ministerie van Fi nanciën. Alle in deze film voor komende personen bestaan of bestonden in werkelijkheid. Staatsvijand no. 1 i3 een film, welke een ieder voldoening zal schenken en die met ere het vaak misbruikte praedicaat „sensatio neel" mag dragen. Toegang 18 jaar. „ZIGEUNERBLOED" In de tweede helft der week draait weer een kleurenfilm, met Margareth Lockwood in de hoofd rol. Dit verhaal met zijn wilde avonturen past uitstekend bij haar en het is ongetwijfeld de beste rol van Margareth Lockwood sinds lange tijd. Toegang 18 jaar. ASTRA NEW LOOK? Wat dragen de filmsterren in „Zigeunerbloed" Hoewel de film „Zigeuner bloed" zich in het tijdperk 1830 afspeelt zien wij in de toenmalige mode en die van thans heel veel overeenstemming. De beeldige toiletten, die Margareth Lockwood en Patricia Roc in bovengenoemde Technicolor dragen, zijn van zulk een snit en lijn, dat ze in de hedendaagse balzaal zouden op vallen en men zou zeggen: „Dat is nu het laatste modesnufje". De tegenstanders van de nieuwe mode, t.w. langere rokken, smalle taille en verbrede heuplijn, zullen beslist hun mening wijzigen, wanneer men op het witte doek de lief tallige sterren Margafeth en Pa tricia de stijlvolle toiletten met gratie en charme ziet dragen. Klyvende Uewondering1 B.G.DOBBEN Productietoeslag geëindigd Winterkwartieren in ge reedheid gebracht De dagen korten, het gezoem onzer bijtjes vermindert, houdt straks geheel op. De tijd is voorbij, dat deze nijvere diertjes vliegen van bloem op bloem, overal nec tar purende, die later als heer lijke voedzame honing op veler tafel zal prijken. Nu het seizoen voorbij is, de productieslag is geëindigd, nu kan de imker zijn balans opmaken. De resultaten zijn nogal verschillend de een kon slingeren, de ander moest bijvoeren. In het algemeen was voor onze bijenhouders de dracht op kool zaad goed, op klaver een mis lukking en op heide teleurstellend. Een onzer imkers zag reeds 15 Febr. stuifmeel binnendragen van els en hazelaar. Helaas volgden van 19 tot 25 Febr. winterse dagen. 28 Febr. volgde een grote reinigingsvlucht. Begin April werd een grote voorjaarsinspectie ge houden, waarbij bleek, dat de volken goed hadden overwinterd. Er was weinig voedsel verbruikt en de volken telden weinig doden. De imker, die vorige herfst had gezorgd voor sterke volken met jonge koningin en veel jonge bijen en voldoende voedsel en stuifmeel op de juiste plaats, zag zijn moeite wel beloond. 10 April konden de volken worden overgebracht naar de drachtstreken. Ook hier geldt de imkerspreuk„wie goed wil bijen, moet heien en kleien", d.w.z. moet trekken naar klei- en heidestreken. Ondanks de gevaren verbonden aan het trekken, ondanks het feit, dat reizen is speculeren, trekt de imker er hier toch op uit om zijn bijtjes dichter bij de nectar- bronnen te brengen. De Bangerd, waar kruisbessen, pruimen, en later appels en peren lokten, was voor velen het eerste doel. Dank zij het goede weer, werden hier goede resultaten bereikt. Van hier ging het naar de koolzaadvelden, waar in Mei heel wat werd verzameld, zodat de slinger kon draaien. De klaveroogst was bij velen nihil, een mislukking; een enkele meende, dat de bijtjes in die ene warme week „pittig" hadden ge haald. Ofschoon de heide, dank zij het natte weer, dit jaar flink ont wikkeld was, viel de oogst velen tegen, maar een enkele waste vreden. En nu gaat de imker de grond slag leggen voor het volgende jaar: sterke volken met jonge koningin, veel jonge bijen, de nodige mondvoorraad op de beste plaats en dan rust, rust en nog eens rust, tot in de natuur alles weer tot nieuw leven ontwaakt. En de imker? Terwijl zijn bijtjes schijnbaar slapen, gedenkt hij aan de woorden van Baron von Berlepsch, een onzer grootste imkers:,, Vor allem lernt Theo rie, sonst bleibt ihr praktische Stümper euer Leben lang". (Voor alles, leert theorie, anders blijft gij uw leven lang practische stumpers) en tracht door studie zijn kennis van het bijenleven te verrijken ZONDAGSDIENST ARTSEN der Vereniging voor een PERMANENT van Gedipl. Dome s-en Herenkapper DORPSTR.2I BERGEN TEL 2266 Zondag 26 Sept. Dokter LUGTEN, tel. 2700

De Duinstreek | 1948 | | pagina 2