99 B.S.V. I - DE RIJP I BERGEN SCHOORL Hu U Uei cU tijd SCHOORL'S GEMENGD KOOR!!!! FILMNIEUWS. „de Ottyïnpiade 194-8" VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1948 25c JAARGANG No. 38 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef MEVR. M. E. BARONESSE TAETS VAN AMERONGEN VAN REENEN TEN GRAVE GEDRAGEN Baronesse Taets van Ame- rongen overleden! Er ging een schok door de gemeente bij het bekend worden van het plotse linge overlijden van deze voor aanstaande vrouwe, die zulk een grote plaats innam in het open bare leven. Vrijdagmiddag werd het stoffe lijk overschot op de algemene begraafplaats aan de schoot der aarde toevertrouwd. Een grote schare had zich rond de met bloemen overdekte baar ver zameld om de ontslapene nog een laatse groet te brengen. Onder de aanwezigen merkten we op Burgemeester Huygens en echtgenote, de heer de Vries, gemeentesecretaris, Mr Wende- laar, oud-Burgemeester van Alk maar, het bestuur van het Ned. Rode Kruis, afd. Bergen-Schoorl, de heer G. van Terwisga op richter en oud-voorz. van het N. R. Kruis, het bestuur van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer, en het bestuur van de Oranjevereni ging. Ook een deputatie van de transportcolonne van het N. Rode Kruis was aanwezig. Verschillende sprekers voerden het woord. De 90-jarige oud burgemeester van Reenen sprak als Vader en oudste familielid een roerend woord van afscheid tot zijn dierbare dode, die hem na het heengaan van zijn diepbe- treurde vrouw, wier evenbeeld zij was, steeds tot steun was ge weest. Zij had het werk van haar Moeder voortgezet. Hij getuigde, dat het hem als oude Vader goed deed, dat er op deze middag zo veel belangstelling werd getoond en dankte allen voor de hulde aan zijn dochter bewezen. „Mary", aldus besloot de zwaar beproefde oude Vader, „je ziel zal #bij mij blijven tot mijn ster vensuur". De heer Du Thill van Volen- hoven schetste in grote trekken het leven van de thans ontslapene haar liefde voor de jonge bad plaats, hoe zij met opgeheven hoofd alle lasten tijdens de eva cuatie had aanvaard en na de bevrijding vol illussies terugkeerde. Haar vrienden hadden alle be wondering voor haar onverzette lijkheid en haar berusting in het hogere. Namens de afd. Bergen-Schoorl van het Ned. Rode Kruis sprak mevr. Heringa Schuiling en ge waagde daarbij van haar grote toewijding en hoe er nimmer te vergeefs een beroep op haar ge daan werd als er leed moest worden verzacht of nood gelenigd. De heer Wixforth, die vele jaren het voorrecht had gehad met de thans overledene zitting te hebben in de museumcommissie, sprak van de gezellige wijze, waarop zij alles leidde en dankte voor het vele, dat zij tot stand had gebracht. Burgemeester Dr Huygens bracht namens de gemeente een laatste groet aan de vrouw, die zoveel had betekend voor Bergen, voor het „dorpje kleen", dat zij zo lief had. Mej. C. Asman, die vele jaren op het kantoor te Bergen aan Zee had gewerkt, sprak hierna met door tranen verstikte stem een woord van afscheid. De heer Roggeveen schetste als voorz. van V.V.V. haar grote liefde voor ons mooie dorp, waar voor zij zoveel had gedaan. Nadat de heer Teding van Berkhout nog een afscheidswoord had gesproken, waarbij hij wees op haar bewondering van de na tuur, van Gods schepping, kreeg Ds Bierman, die voor deze ge legenheid uit Voorburg was over gekomen, het woord. „Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaar, of zo wij zeer sterk zijn, tachtig jaar" aldus Ds Bierman en hij ver volgde „Gelijk het gras is ons kortstondig leven, Gelijk een bloem.... Wanneer de wind zich over het land laat horen. Dan knakt haar steel...." Spr. eindigde ten slotte met de verzekering, dat allen die de thans ontslapene hebben gekend liefgehad, haar hun zegenbede mee geven. De heer A. v. Reenen, een neef van de overledene, dankte allen voor de getoonde belang stelling. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker. Reqiëm aeternam dona éi, Domine. Heer, geef haar de eeuwige rust. TOESTAND SLACHTOFFERS PADDENSTOELEN VERGIFTIGING Na het droevig overlijden van Mevr. Baronesse Taets van Amerongen, kunnen wij thans mededelen, dat de toestand van de overige patiënten, Baron Taets van Amerongen, de heer en mevr. Van Alpben en mej. J. Wijnberg vrij goed is te noemen. In ieder geval is er van direct levensge vaar geen sprake meer. J.l. Vrijdag kwam de zoon van de familie van Alphen, die in Brits-Indië vertoefde, per vliegtuig uit Calcutta aan om zijn Ouders te bezoeken en het was prettig voor hem te vernemen, dat het grootste gevaar voorbij was. LEGER DES HEILS MUZIEKKORPS concerteerde in de Ruïnekerk Het Leger des Heils Muziek korps van Haarlem I, dat in ver band met het 60-jarig jubileum van het corps te Alkmaar, daar haar medewerking verleende, maakte Zondagmiddag een uit stapje naar Bergen, waar Nov. '45 een buitenpost werd gesticht en waar het Leger des Heils zich in veler sympathie mag verheugen. Het korps gaf o.l.v. kapelmees ter B. Schut te Haarlem een con cert in de Ruïnekerk. Uitgevoerd werden selecties, marsen, waar onder de typische Leger des Heils- mars „Gladsome Morn," kwar tetten, een solo van de tenor J. Bon met orgelbegeleiding en niet te vergeten de beide quintetten voor trombones „Triumph" en „Calvery". Met de meeste aandacht wer den de prestaties van dit uit 30 muzikanten bestaande korps ge volgd, dat, zoals Maj. Ph. van Dalen, div. off. van N.-Holland, Utrecht en Gelderland opmerkte, met zijn muziek God wil loven en danken. EEN LUTHERSE KERKDIENST in Bergen Nh. Voor zover na te gaan is, zal het a.s. Zondagmorgen voor het eerst in de geschiedenis van Bergen zijn, dat er een Lutherse kerk dienst zal worden gehouden. In verband met een weekend van de Lutherse jongeren in Noordholland, hetwelk in het Provinciaal Centrum der Her vormde Kerk wordt gehouden, zal n.l. a.s. Zondagmorgen, 3 October, des morgens te half 9 een Lutherse Kerkdienst worden gehouden in de Ruïnekerk. Over eenkomstig het Luthers principe zal de dienst liturgisch zijn. In de dienst gaat voor de Eerwaarde Heer J. K. Schendelaar van Den Helder, Catecheet der Lutherse Kerk, die zal spreken over „Benauwenis der vrijheid". Als orgelist zal dienst doen de heer J. F. Jaanus, orgelist der Lutherse kerk van Bussum. In de dienst zal mevr. T. Jaanus- Rebel, altzangeres te Bussum, solistische medewerking verlenen. Verwacht wordt, dat voor deze Lutherse godsdienstoefening te Bergen, welke mogelijk is dank zij de zeer welwillende mede werking van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente, grote be langstelling zal bestaan ondanks het wat vroege aanvangsuur. KERKCONCERT Vrijdag 15 October a.s. wacht de liefhebbers van muziek en zang weer een concert in de Ruïnekerk. Medewerkenden zijn: Trude Westerouen van Meeteren, alt mezzo Jan Keessen, concertmeester van het concertgebouw-orkest, viool en Jac. Kort, bekend organist te Amsterdam en dirigent van 't Gemengde Koor te Bergen, orgel. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in ons vol gende nummer. Raadsvergadering De Raad kwam Maandagavond in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems. Wethouder Selhorst kon, of schoon zijn toestand iets verbeterd was, wegens ongesteldheid niet aanwezig zijn. Mededelingen. De voorzitter begon met de heuglijke mededeling, dat enkele reeds lang gekoesterde wensen in vervulling schijnen te zullen gaan: de gelden voor de bouw van een nieuwe school te Groet, zij het dan een zeer eenvoudige, zijn door Ged. Staten goedgekeurd, zodat het wachten nu is op de mede werking van de departementen van onderwijs en wederopbouw; Schoorl krijgt zijn door velen zo vurig begeerde wandel- en rijwiel pad naar zee, mits aan zekere voorwaarden wordt voldaan en ondanks het protest dat door het bestuur van V.V.V. Groet-Cam- perduin was ingediend. De heer Blankenstijn bracht als raadslid en bestuurslid van V.V.V. Noord-Kennemerland de Burge meester dank voor zijn bemoeiingen inzake de weg naar zee, waarin Schoorl een levensbelang ziet. Benoemingen. Nadat de Raad korte tijd in comité had vergaderd, werd in de vacature van gemeente-arts, ont staan door het ontslag van Dr. Heringa, voorzien door de be noeming van Dr. F. H. Risselada. Tot tijdelijk klokopwinder te Schoorl werd benoemd R. Koning. Met de voorstellen van B en W tot het aangaan van enige kasgeld leningen, ging de Raad zonder discussie accoord. Rondvraag. De heer Sevenhuijsen wees op de vervuiling van verschillende verhuurde wegbermen. Mevrouw Jansen informeerde naar de moge lijkheid van het doortrekken van het rijwielpad langs de Duinweg en van het plaatsen van een licht bij het postkantoor. De heer Blankenstijn vroeg naar de ver harding van de Paardenmarkt, waarop de voorzitter mededeelde, dat er een post voor op de be groting staat; het wachten is op de goedkeuring. VREEMDELINGENVERKEER GROET-CAMPERDUIN SEIZOEN 1948 Het seizoen '48 is ten einde, de gasten zijn voor het merendeel vertrokken, de rust is wederge keerd langs der duinenrand. Tal loos velen uit vrijwel alle pro vincies hebben dit seizoen in Groet en Camperduin weer va- cantiegenoegens gemaakt en rust gevonden en de ingezetenen zijn er niet slecht bij gevaren. Een terugblik werpende op de achter ons liggende maanden, meende een der bestuursleden van VVV te kunnen constateren, dat het seizoen in het algemeen goed was geweest. Pensionhouders, verhuurders en neringdoenden maakten goede zaken. Een uit zondering diende te worden ge maakt voor de strandexploitanten die alle reden tot klagen hadden het vaak ongunstige weer lokte niet uit tot een bezoek aan het strand. Onze zegsman wees er op, dat het slechte weer, dat de strandexploitanten handicapte, ne ringdoenden en café-houders extra voordeel brachtden een zijn dood is den ander zijn brood. Het sei zoen begon al vroeg: Mei was al goed. De aanvragen overtroffen verre het aanbod, het bestuur had dan ook gemeend te moeten afzien van het maken van reclame om nog meer teleurstellingen te voorkomen. Groot was het aan tal kampeerders, die hier hun tenten hadden opgeslagen. Voor de liefhebbers van cijfers diene, dat voor de hele gemeente 2000 vergunningen zijn afgegeven in '48, zodat veilig mag worden aan genomen, dat ruim tien duizend personen op deze wijze voor korter of langer tijd van mooi Schoorl hebben genoten. Nog weer anderen kwamen met hun vaartuigje naar Groet en de Jacht haven aan de Jaagkade lag dan ook geregeld vol drijvende wo ningen. Om al die vacantiegangers wat afleiding te bezorgen orga niseerde het VVV-bestuur ver schillende concerten, wandelingen, toneeluitvoeringen, kinderfeesten, enz. Tot de meest gewaardeerde attracties behoren wel de onder leiding van de heer T. E. Jansen, boswachter Staatsbosbeheer, ge houden duinwandelingen. Honder den genoten op deze wijze van de mooie duinlandschappen en, aldus de secr. van VVV, zullen meer waardering krijgen voor onze duinen, medewerken om verwoestingen tegen te gaan waar mensen de duinen op en af draven, verdwijnt de plantengroei en treedt gevaar van verstuiving op met al de gevolgen van dien. Het indertijd gebeurde ten N. van de Boulevard teScheveningen, waar het vroeger zo hoge duin dreigde te verdwijnen door ver nieling door druk bezoek en waar men tot afsluiting besloot over te gaan, moge tot afschrikwekkend voorbeeld strekken. Prikkeldraad moet niet nodig zijn. Buitengewoon gewaardeerd werden ook de concerten, die Schoorl's Gemengd Koor gaf op een idyllisch plekje in de duinen. Schoorl's Fanfarecorps De Vriend schap maakte zich verdienstelijk met zijn muzikale rondgangen en bracht heel wat leven in de brouwe rij. Vereerders van Thalia, de muze van het toneel, konden zich amuseren bij de uitvoeringen van de Harger Toneelclub en het cabaretgezelschap Elck-wat-wils en vrienden van Terpsichore konden enkele malen per week hun hart ophalen op de dansvloer. Ook de jeugd werd niet ver geten: het jaarlijkse strandfeest was maar geen pretje voor een driehonderd kinderen! De voorgenomen rondvaarten naar Alkmaar en het Noords Venetië troffen het buitengewoon slecht dit jaar: het weer lokte vaak niet uit tot zo'n boottocht. Summa summarumGroet en Camperduin zijn tevreden. En de vacantiegangers Tal van tevreden heidsbetuigingen zijn ingekomen bij het VV V-bestuur. Vol ver trouwen zien Groet en Camper duin seizoen '49 tegemoet. DOOR ESPERANTO NAAR TIROL In Augustus hebben een aantal Nederlandse Esperantisten, w.o. vele Schoorlaars en een Bergenaar het buitenkansje gehad 14 dagen in Tirol door te brengen. Na een lange vermoeiende, maar hoogst interessante reis o.a. door Zwitser land, langs het Züricher Meer bij avond, kwamen we om half twee 's nachts in Landeck, ons doel aan. We werden afgehaald door onze gastheren en gastvrouwen en genoten weldra van een diepe slaap. De volgende morgen werden we pas gewaar, waar we terecht gekomen waren. „Ons" huis stond, aan de voet van een hoge berg, in het prachtige dal van de snel- stromende Inn. We hadden een prachtig uitzicht op de omringende bergen, waarvan er enkele met sneeuw bedekt waren. In de helderschijnende zon een prachtig gezicht Het was geen erg rustige vacantie, die we in Tirol hebben om lid te worden van Meldt U aan op de eerstvolgende repetitie VRIJDAGSAVONDS in zaal NIC. SCHUIJT! doorgebracht. We hebben veel bergen beklommen! 't Was lang niet altijd gemakkelijk om bij de sneeuw of bij het alpenbloempje Edelweiss te komen. Maar we hebben beide bereikt. Een zeer bekend Schoorldammer (hij heet Jo) plukte de bloem, hangende aan een rotsblok, met zijn voeten We zijn naar Innsbruck geweest (zwaar geteisterd) en zijn daar met een kabelbaan en een zweef- baan (nogal griezelignaar de top van de hoge berg Hafelakar geweest. We hebben in dezelfde week gezwommen en sneeuw ballen gegooid. We hebben een feestavond gehad en zijn met een auto naar de Italiaanse grens ge weest. 't Was in één woord een prachtige vacantie. Nu, zo'n vacantie kan ieder een hebben. Daarvoor hoef je juist geen Esperantist te zijn. Als U zo denkt hebt U 't mis Allereerst is onze reis door Esperanto veel, heel veel goed koper geweest dan voor de ge wone touristen. Door Esperanto hadden wij contact met de be volking. We hebben de Oosten rijkers goed leren kennen. We hebben met ze gezongen, gedanst, gegeten, gesproken en zijn daar door 14 dagen één grote familie geweest. Bij ons waren ook nog twee Russen, die liever niet naar hun Vaderland terugkeren, omdat ze de vrijheid liefhebben en enkele Franse soldaten, zodat 't nog een echte internationale bijeenkomst is geworden. Wij hadden voor 14 dagen voedsel meegenomen. Dat was gelukkig, want de voedseltoestand in Oostenrijk is nog zeer slecht. Boter ziet men er nooit, melk krijgen alleen de allerkleinste kinderen. Alles is veel en veel duurder dan bij ons, en veel slechter van kwaliteit (Wij mogen heus niet mopperen!) Vooral de kinderen kun je de slechte voeding aanzien. Wanneer er een beroep op U gedaan wordt Oostenrijkse kinderen op te nemen, denkt U er dan aan, dat ze het hard en hard nodig hebben. En zij hebben geen schuld Ik zou nog veel kunnen ver tellen over onze reis, maar ik mag de gastvrijheid van de re dactie niet misbruiken. Tot slot moet ik getuigen van onze grote dankbaarheid ten opzichte van onze gastvrije vrienden in Landeck (vooral de Familie Hilkersberger) en Meester Bant, die met veel moeite en volhouden 't voor elkaar gekregen heeft, dat wij zo goedkoop 14 zulke heerlijke dagen gehad hebben. W. B. BRIDGE Dinsdag j.l. hield de Schoorlse Bridge Club haar jaarvergadering in „De Rode Leeuw". De speel avonden bleven vastgesteld op Dinsdag om half acht. Getracht zal worden dit jaar een zestal wedstrijden te spelen tegen ver enigingen uit de omgeving. Voorts zal op 12 October een onderlinge bridge-drive om prijzen worden gehouden, terwijl omstreeks Kerst mis een grote bridge-wedstrijd zal worden uitgeschreven. Nieuwe leden kunnen zich elke Dinsdagavond om half acht in „De Rode Leeuw" aanmelden. VOETBAL Zondag a.s. zal Schoorl haar gerestaureerde terrein opnieuw in gebruik nemen. Het is ver legd, geegaliseerd en daarna van graszoden voorzien. Het droge voorjaar was niet gunstig voor de werkzaamheden, maar dank zij de medewerking van enkelen is er van gemaakt, wat er van te maken viel en Zondag a.s. starten we „op hoop van zegen". Om elf uur spelen de adspi- ranten tegen Watervogels a. Onze jongens hebben de competitie met 2 overwinningen ingezet. Zij zullen ook nu hun beste beentje voorzetten en rekenen er daarom ook op, dat velen, speciaal hun ouders en vrienden, van hun be langstelling zullen doen blijken. Om 12 uur speelt het tweede tegen Alkm. Boys 4 en om 2 uur het eerste tegen R.K.A.F.C. I. Het derde speelt 's morgens om tien uur reeds in Alkmaar tegen Alcmaria 6. Op Zondag j.l. wonnen alleen de adspiranten en wel in den Helder met 41 van H.R.C. c. Bravo jongens! Het eerste, zowel als het tweede moesten met de oneven goal het onderspit delven tegen Water vogels I en Kolping Boys II. Schoorl I verloor in den Helder met 1—0 en Schoorl II in Oudorp met 32. Bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen In ongeveer 130 minuten zal het publiek een sportfestijn kunnen beleven, dat tot op heden zijn weerga niet gevonden heeft. Het zal de laaiende strijd kunnen meemaken tussen de snelste lopers hier op aarde; tussen Dillard en Patton, La Beach en MacCor- quodale. Het zal stil en zwijgend het drama in de sport gewaar worden, wanneer Gailly de dappere Belg, op een gegeven, tragisch moment zijn rol uitgespeeld weet. Het zal juichen bij de daverende overwinningen van de glorie van Holland, Fanny Blankers-Koen. Kortom door het initiatief van de altijd vooruitstrevende J. Ar thur Rank Organisation en door het vakmanschap van een Castle- ton Knight, zal het publiek van de wereld kennis maken met de veertiende Olympiade, die niet slechts de kleurenfilmreportage van een werkelijk sportgebeuren wil zijn, maar tevens de brenger van een boopschap, namelijk die van de vriendschappelijke, spor tieve rivaliteit, welke door 6000 athleten in Londen werd uitge dragen. Het is werkelijk een groots, adembenemend meesterwerk, dat een unicum is in de geschiedenis van de filmgroots door zijn nergens verminderende artisticiteit, door zijn brillante kleuren, door zijn verbluffende close ups en door zijn enerverende spanningen, die telkens weer een hoogtepunt vinden. Astra. Nieuw aangewezen Bonnen. Voor het tijdvak van 3 t/m 16 Oct. 1948 zijn van de Tabaks en versnaperingenkaarten enz., QA, QC 808 aangewezen de bonnen 109, 110, 113 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Voorts is tot nader order geldig Reserve H Tabak 50 gr. scheerzeep of 100 gr. scheercrême of 400 gr. snelscheercrême. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 1 Oct. worden gebruikt. Voor het tijdvak van 27 Sept. t/m 9 Oct. is reeds de volgende bon voor vlees aangewezen 244 Vlees 100 gram vlees tteekêtad DE DUINSTREEK" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag 3 October n.m. 2.30 uur Terrein Kerkedijk

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1