99 99 is leven m BELANGRIJK BERICHT SCHOORLS GEMENGD KOOR BERGEN SCHOORL VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 25c JAARGANG No. 40 Verschijnt te Bergen» Bergen aan Zee» Schoorl» Schoorldam» Groet» Camperduin» Egmond aan Zee» Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De uitgever van „De Duinstreek" brengt ter kennis van de lezers, dat de mogelijkheid bestaat tot verzending van een beperkt aantal abonnementen per luchtpost naar in Indië verblijvende militairen. De Verzendkosten zullen tenminste f 3,00 en ten hoogste f 4,00 per kwartaal bedragen. Zij, die voor deze verzending in aanmerking wensen te komen, dienen dit zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 12 Oct. a.s. op te geven aan de administratie „De Duinstreek", Laanweg C 164, Schoorl, onder opgave van hun naam en adres en de naam en het Veldpostadres, (rang, naam, legernummer, onderdeel en naam Veldpostkantoor of postkantoor van be stemming) van de militair te wiens naam het abonnement gesteld dient te worden. Men ontvangt binnen enkele weken bericht of aan de aanvraag tot verzending al dan niet voldaan kan worden, met opgave hoeveel de verzendkosten zullen bedragen. Provinciaal W aterleidingbedrijf van Noordholland Sedert 1935 is het waterver bruik met 66 0 o toegenomen, terwijl het gemiddelde aantal abonne menten sedert 1935 slechts 20 °/0 is gestegen. De afgeleverde hoeveelheid water bedroeg in 1947 22442403 m3 tegen 19142913 m3 in 1946. Dit is dus eg i stijging met 17°/0 in één jaarDeze bedenkelijke toe neming van het waterverbruik in de laatste jaren plaatst het be drijf voor grote technische en financiële problemen. Zij is niet te verklaren door een evenredige toeneming van het aantal abonnementen en even min door toeneming der water beschaving. Immers ultimo 1946 was van het aantal aangesloten woningen in het voorzieningsge- bied nog slechts 5,7 °/0 voorzien van een bad, 3°/0 van een douche en 50,7 °/0 van een watercloset. Ook aan een bovenmatig gebruik voor tuinbesproeiïng is de grote stijging van het waterverbruik niet te wijten: voor slechts 4,3°/0 der aangesloten woningen is een abonnement voor tuinbesproeiïng gesloten. Het staat vast, dat in de laatste jaren, maar vooral in 1947, en ook in het lopend jaar, in ernstige mate waterverspilling heeft plaats gehad en nog voorkomt. Tijdens vorst laat men de kraan maar doorlopen inplaats dat men de binnenleiding aftapt en afsluit. In warmte-perioden laat men de kraan eveneens doorlopen en wordt overmatig en onnut veel water verknoeid. Dit euvel heeft een dusdanig grote omvang aange nomen, dat onder de huidige om standigheden daaruit ernstige ge volgen kunnen voortvloeien, n.l. onvoldoende druk en zelfs stop zetting van de watertoevoer. Een zo grote waterafneming als door de geconstateerde verspil lingen is ontstaan, vereist nieuwe technische voorzieningen, 'n groter pompvermogen, nieuwe leidingen met ruimere diameters, enz. Als gevolg van de stagnatie in de uitvoering van werken gedurende de bezettingsjaren en de daarna opgetreden ernstige materialen- schaarste, is reeds een belangrijke achterstand ontstaan in de tech nische uitrusting van het Bedrijf, die voor een normale ontwikkeling nodig zou zijn geweest. Eenvoudig onmogelijk is het om extra voor zieningen te treffen, die door de waterverspilling noodzakelijk worden gemaakt. Daarvan is het onvermijdelijke gevolg geweest, dat de water voorziening op sommige plaatsen tijdens perioden van abnormaal groot verbruik niet voldeed aan de eisen, die het publiek gewoon was te stellen, d.w.z. op elk ge wenst tijdstip een ongelimiteerde hoeveelheid water te kunnen af tappen. Dit zal helaas ook het geval in de toekomst moeten zijn, als de „kwaden" onder de aan geslotenen zich nog langer aan waterverspilling te buiten gaan. Wat erger is: alsdan zullen de vele „goeden" onder de aange slotenen daaronder ook hebben te lijden 1 Met de grootste aandrang wordt aller medewerking ingeroepen om tot een aanzienlijke beperking van het waterverbruik te geraken, zodanig, dat de behoeften aan water nog ten volle worden be vredigd, doch het verbruik tot het noodzakelijke blijft beperkt. PROPAGANDA AVOND ESPERANTO Woensdagavond werd in het Verenigingsgebouw door de Es- perantovereniging U.N.U.E.C.O. uit Heiloo een zeer geslaagde propaganda avond gehouden. Na een korte opening door de voorz. werd het woord gegeven aan de spreker, de heer G. J. Degenkamp. In een boeiend betoog zette hij de doelstelling van het Espe ranto uiteen, na uitvoerig over de „schijn" wereldtaal, het Engels gesproken te hebben. Kort na de oorlog was het vooral oud-minister Bolkestein en met hem vele anderen, die het Engels propageerden. Inderdaad is deze taal, dank zij haar be trekkelijk eenvoudige grammatica de moedertaal van millioenen mensen, maar dit neemt niet weg, dat zich tal van moeilijkheden voordoen, vooral wat uitspraak en spelling betreft. Bovendien speelt de nationale trots een zeer grote rol. Immers, Rusland, Polen, Japan en nog verschillende andere landen zullen nooit de positie van het Engels willen verstevigen ten koste van hun eigen taal. Voor een volk, dat zich zelf respecteert en eerbied heeft voor zijn eigen cultuur, zou dat op de duur on dragelijk worden. Esperanto daarentegen is een neutrale taal, die door geen enkel volk gesproken wordt. Spreker verwierp echter met zeer grote stelligheid de onjuiste mening, dat Esperanto niet moeilijk is. Inderdaad zijn de taalregels zeer eenvoudig en berust de taal op een logische grondslag, doch het vereist van de leerling een zekere mate van inspanning. Men moet zich hierdoor evenwel niet laten weerhouden het Esperanto te leren, aangezien deze taal een prachtig middel is om de ver broedering tussen de mensen en de volken te bewerkstelligen. Tenslotte wekte spreker allen op, zich aan te melden voor deel name aan een op te richten cursus. Na de pauze werd een toe passelijk toneelstuk „Door Espe ranto naar Wereldvrede" opge voerd. In dit toneelstuk werd inderdaad goed uitgebeeld, dat Esperanto de wereldvrede en daarmee de verbroedering tussen de volkeren bewerkstelligt. Na afloop ontvingen de spelers een welverdiende ovatie. Een tiental dames en heren gaven zich als toekomstig Espe rantist op. Jhr. Ir C. E. W. v. PANHUYS TEN GRAVE GEDRAGEN Maandagmiddag werd onder grote belangstelling het stoffelijk overschot van Jhr. Ir. C. E. W. van Panhuys op de algemene begraafplaats ter aarde besteld. Als jong ingenieur maakte de thans overledene kennis met Ber gen, toen hij een halve eeuw ge leden de metingen langs het Bergen aan Zee-se strand en in de Zee daarvoor verrichtte, nu 50 jaren later zou hij na een welbesteed leven een laatste rust plaats vinden in Bergen. Onder de velen, die zich rond de onder bloemen bedolven groeve hadden verzameld om nog een laatste groet te brengen, be vonden zich vertegenwoordigers van de Rijkswaterstaat Haarlem namens de Dir.-Gen. Rijkswater staat, van de cultuurtechnische dienst, van de Geologische dienst, van de Vereniging tot verbete ring van woningen in den Haag, van de Centr. Bestuurstechnische Dienst, de secretaris van de Ver. Delftse ingenieurs, de Pres. Dir. Ned, Heidemaatschappij. Verschillende sprekers voerden het woord. Allereerst sprak de zoon, ook namens Moeder, een afscheids woord tot de geliefde dode en toen trad de oude 90-jarige oud burgemeester J. v. Reenen naar voren om thans binnen een kort tijdsverloop ten tweeden male een laatste woord te richten tot een beminde dode, nu tot zijn schoon zoon. De voorzitter van de Cen trale Bestuurstechnische commissie bracht in herinnering hoe de overledene zijn krachten had ge geven aan de verbetering van de afwatering van de Nederlandse bodem, een vraagstuk van het hoogste belang voor de Ned. landbouw. Het bestuur van de Ver. tot verbetering van woningen in Den Haag, waarvan de overledene 15 jaren deel had uitgemaakt, getuigde van de grote toewijding, waarmee deze beminnelijke man zijn taak had opgevat. De directie van de geologische dienst wees op de zeer bijzondere plaats, die Jhr. Ir van Panhuys in het be stuur had ingenomen en op de grote waardering van het perso neel van deze geologische dienst. Met gebed en zegen door Ds Van Royen uit Amsterdam werd de plechtigheid besloten. De zoon dankte allen voor de eer aan zijn Vader bewezen. Kunst na Arbeid Bovengenoemde toneelvereni ging hoopt 25 Nov. a.s. haar 45-jarig bestaan te herdenken met de opvoering van het klucht spel in drie bedrijven Een vriend komt over", door Jan Timmer. De uitgeversmaatschappij „Vesta" te Winschoten, die het stuk van onze dorpsgenoot aankocht, heeft met deze uitgave een ongekend succes. De eerste druk was spoedig geheel uitverkocht, zodat een 2e druk binnenkort zal ver schijnen. De persbeoordelingen, ons door de uitgever toegezonden, zijn unaniem gunstig. De Leeuwar der Courant schreef: „Een pittige, vlotte klucht; de schrijver is niet vervallen in het oude recept, dat bijna alle kluchtspelen kenmerkt, doch heeft door een geheel nieuwe frisse dialoog, een kluchtspel op gebouwd dat mede door de prima vertolking van diverse rollen, een groot succes behaalde. „Kunst na Arbeid" heeft meer malen bewezen een blijspel of klucht met succes voor het voet licht te kunnen brengen, en ga randeert, dat alles in het werk wordt gesteld de bezoekers een mooie avond aan te bieden. Do nateurs van „Kunst na Arbeid" berichten wij, dat einde dezer week de donatiegelden worden geïnd. Nieuwe donateurs kunnen zich opgeven bij de Haan's boek handel. BERGEN S MANNENKOOR Bergen's Mannenkoor maakte j.l. Zondag met hun vrouwen en de beschermheer Dr W. Huygens een uitstapje naar Hilversum. Begunstigd door fraai herfst weer vertrok het gezelschap in drie bussen van de Fa. Schalk wijk, te negen uur, vanaf het re petitielokaal om eerst een bezoek te brengen aan het vliegveld Schiphol, alwaar de prestaties van de KLM bewonderd werden. Vervolgens ving de tocht aan naar Hilversum, waar onder ge zellige kout het middagmaal werd genuttigd. Toen brak het ogenblik aan, waarop Bergens Mannenkoor zijn volle aandacht had gevestigd. Het concerteren voor de Vara microfoon. Het lampje in de studio gaf het sein en als eer§te nummer klonk „De Arbeid" naar een ge dicht van onze dorpsgenote Mej. Maart je Zwaan en getoonzet door Jac. Al. Vervolgens het Musica Proi- bita van Gaston, waarin de solo partij gezongen werd door het lid van het koor de heer Ryvordt om te besluiten met „Het Brei stertje" van Olman. De algemene indruk was, dat het concert zeer geslaagd mag genoemd worden en dat Bergen's Mannenkoor niet voor het laatst in de Vara-studio zal optreden. De dirigent Karei Böhne een woord van lof voor het werk, hetwelk hij met zijn mannen ver richt heeft. Na nog een hartige dronk ge bruikt te hebben in 't „Hof van Holland", waar op verzoek nog „Morgenidylle" van Olman werd gezongen, vertrok het gezelschap naar Carré om daar het verdere gedeelte van de avond gezellig door te brengen. Het dorpsklokje sloeg één uur toen Bergen s Mannenkoor te rugkwam in het dorpje aan de duinenrand, zeer voldaan over deze goedgeslaagde trip. LEGER DES HEILS In alle afdelingen van het Leger des Heils in Nederland wordt deze maand een Oogst en Dankfeest gevierd met een bazar. De opbrengst van deze bazar zal besteed worden voor het zendingswerk in Indonesië. Blijkens de advertentie in dit blad, zal de afdeling Bergen deze bazar op Maandag 11 en Dins dag 12 October houden in het Dorpshuis, waarvoor men tot een bezoek wordt uitgenodigd. Op Zondag 10 October zullen in verband met het Oogst- en Dankfeest bijzondere samenkom sten worden gehouden, zowel speciaal voor de jeugd, als ook een openbare samenkomst. Men raadplege verder de ad vertentie in dit nummer. DUO WI-JO vijftien jaren op de planken 1 Na bijna drie maal vijf jaren te zamen te hebben afgelegd, trad het bekende Duo Wi-Jo Donder dag aan de vooravond van het vierde lustrum op in De Rustende Jager. Er zullen in wijde omtrek maar weinig plaatsen of plaatsjes zijn, waar het in de loop der laatste 15 jaren niet voor het voetlicht trad en waar de prestaties van dit tweetal niet hogelijk werden gewaardeerd. Hun zegetocht begon al in de winter van '33 op '34. Na op een voetbalfuifje groot succes te hebben gehad met enige voordrachten, vattèn Wim Lake- man en Jo de Leeuw in 1933 het plan op om ook op andere plaatsen op te treden. Zij zochten en vonden steun bij Nico Splinter en G. v.d. Brink, (later ook bij J. v. Alfen en Jb Smit) die voor hen een programma samenstelden en voor de muziek zorgden en toen werden de stoute schoenen aangetrokken, werd de grote stap gewaagd. De première ging te Schoorldam en.... het werd een succes. De goede uitslag werd een aansporing om vol te houden en.... het lukte. Het tweetal werd meer en meer bekend, ook door de radio, waarvoor zij in de loop der jaren 34 maal optraden, en per aspera ad astra, ook hier werden langs hobbelige wegen de sterren bereikt. Zij zwierven met hun Fordje en later met een grotere wagen met aanhang door Holland, Fries land, Groningen, Drente, Overijsel, Gelderland en vierden overal triumfen. Toen het publiek andere eisen begon te stellen, meer afwisseling, meer verscheidenheid vroeg, werd uitgezien naar medewerkers. Velen zullen zich nog herinneren de Honolulu-Koninginnen, de John's Hawaians, de tapdanseres Loeki Tip, de Kamiki-meisjes, Peter Presti, de Rico's, de verbluffende prestaties van Prof. Remidol, de grote leerling van Pancrates, en anderen. Medewerkers kwamen, medewerkers gingen, maar Wi en Jo waren onafscheidelijk, bleven meldt U dan ook aan als lid van op volgende week VRIJDAG in zaal NIC» SCHUIJT 15 jaren in volle harmonie samen werken en hun vrienden hopen, dat zij ook in het vierde lustrum nog veel mogen brengen, wat kan dienen tot ontspanning, lering en vermaak. Op deze eerste avond gaven de aanwezigen weer on dubbelzinnig blijk van hun waar dering van het gebodene. Er is met aandacht geluisterd naar de Noordhollandse nachtegaal Liesje Morsch als zij kweelde „In 't land der liefde" (woorden van W. Lakeman, muziek van Her Zaal), er is onbedaarlijk gelachen om het Westfriese boertje met zijn wonderkoe, genoten van de klep- perhoutserenade, die de Spanjaard zijn Bianca bracht, tevergeefs gepoogd iets te begrijpen van de verbluffende staaltjes van goochelkunst en telepathie, die de professor ten beste gaf, ge griezeld bij het nachtelijke mysterie met spoken enz. enz. Kortom er is genoten van het echte elck-wat-wils-programma, dat in sneltreinvaart werd afge werkt. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL TE BERGEN Bij Koninklijk Besluit van 17 Augustus 1948 is aan de Middel bare school voor meisjes met in gang van 1 September 1947 rijkssubsidie verleend. Reeds eer der was deze school door de Minister van Onderwijs erkend als middelbare meisjesschool, wat inhoudt, dat de school voldoet aan de eisen, welke gesteld wor den voor de erkenning van het einddiploma met de daaraan ver bonden voorrechten. Een nieuwe aanwinst voor B.S.V. Dat B.S.V. niet stil zit, blijkt weer eens uit het feit, dat men nu Dinsdag 12 Oct. a.s. een nieuwe lichtinstallatie op het terrein in gebruik gaat nemen om de training intensief ter hand te kunnen nemen. Zij, die een training bij kunst licht nog niet eerder hebben ge zien, worden aangeraden eens 'n kijkje te gaan nemen aan de Kerkedijk. Voor de goede orde volgen hieronder de trainingstijden Dinsdags, welpen van 6—7 uur, adspiranten van 78 uur en senioren van 89 uur. Woensdagavonds handbal: ad- spiranten van 5—6 uur en de senioren van 89 uur. Wij wensen B.S.V. van harte geluk met deze aanwinst. BSV - DE RIJP 0-0 Druilerig weer, een glad veld met vele valpartijtjes, de echte geestdrift ontbrak ook ondanks de luide aanmoedigingskreten van het niet zeer talrijke publiek. Het was alsof Fortuna, de grillige lotbeschikster, het er op gezet had, deze middag eens alles eerlijk te delen tussen beide elftallen. Beide kregen hun portie pech, beide misten opgelegde kansen, otüdat de schutters faal den, beide kregen zes corners te nemen. Bergen ontsnapte aan groot gevaar, toen een der gasten over de bal heentrapte, die vlak voor het doel lag. De Rijp kroop door het oog van de naald, toen de Berger schutters bij een pe nalty wegens hands, de bal kei hard schoot tegen de paal. De wedstrijd eindigde met 00, zo dat gasten en gastheren tenslotte ook de kostbare puntjes nog eerlijk moesten delen. ZONDAGSDIENST ARTSEN GEGUND Door de commissie Weder opbouw Wieringermeer is bij onderhandse inschrijving aan P. Ruiter te Bergen opgedragen het maken van electr. installaties in 30 boerderijen in de Wie ringermeer. \Zt#ein<leUntyeHvulteu Sei&ae+v 794-8 Het seizoen '48 loopt ten einde. Duizenden uit alle delen van ons land hebben weer dit „laatste enigszins tekenachtige dorp aan Hollands westelijke kustkant", zoals Hildebrand het in zijn Ca mera Obscura uitdrukte, opgezocht. Hotels, pensions, gemeubileerde kamers, alles was in het hoog seizoen bezet, een groot aantal vacantiegangers had (helaasmenen sommigen) zijn tenten opgeslagen op kampeerterreinen, honderden beleefden onvergetelijke dagen door het Esperanto-congres of bij de Midzomerwandeltochten, die „Door weer en wind" dit jaar organiseerde en dan kwamen er nog velen per bus, per fiets of per apostelpaarden een dagje naar mooi Schoorl. Behoudens enkele late gasten, hebben de talloos velen, die dit jaar rust of vermaak te Schoorl zochten, hun haardsteden weer opgezocht. Schoorl is weer voor de Schoorlers. Dat Schoorl zijn gasten niet teleurgesteld heeft, moge blijken uit de vele afspraken, die er al weer voor het volgende jaar zijn gemaakt en uit de vele aanvragen, die reeds nu dagelijks binnenkomen. De duinen met hun bossen hebben wel de" grootste aantrek kingskracht voor de vreemdelingen, dit landschap, waarvoor de stu denten van de bosbouwfaculteit der universiteit van Oxford met vertegenwoordigers uit alle delen van het Britse Empire op hun studiereis dit jaar zoveel be wondering toonden en waarvan Frederick J. May, leider der 97 man sterke Engelse groep Espe rantisten, die het congres in Schoorl bezochten, schreefwe hebben genoten van het prachtige landschap, dat we voordien in ons museum voor beeldende Kunsten Nationaal Art Gallery in Londen hadden bewonderd, maar het is veel mooier om het echte te zien. Duizenden hebben dit jaar, vooral als het weer geen strand- genoegens mogelijk maakte,, ge noten van de wandelingen door de beboste duinen, waar de vele door de goede zorgen van V.V.V. Noord Kennemerland aange brachte aanwijzingen langs de wegen, die thans het hele gebied doorkruisen, het de wandelaars zo gemakkelijk maakten. In de stilte van zo'n omgeving moet de dichter Ludwig Holty hebben uitgeroepen: O wunderschön ist Gottes Erde und wert, darauf vergnügt zu sein, drum will ich, bis ich Asche werde, mich dieser schónen Erde freun. Hoogtepunten voor de gasten waren de wekelijkse wandeltochten o.l.v. de deskundige gids, de heer H. W. Stoelhorst, boswachter bij het Staatsbosbeheer, het waren uren „tot leeringhe ende ver- maeck". Onvergetelijk waren de avondwandelingen door het duin bij fakkellicht, opgeluisterd door de vrolijke klanken van Schoorl's fanfarecorps. Maar Schoorl, dat grotendeels drijft op het vreemdelingenver keer en dat zich telken jare in steeds toenemende belangstelling mag verheugen, bood zijn gasten meer. Om de velen, die naar hier waren gekomen om „waar de Wetkêlad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag 10 Oct. Dokter VAN GELDER, tel. 2027

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1