MetltSlad ft ff Bergen vergeel z'n jongens niel SCHOORL EGMOND AAN ZEE VERGADERING VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 25e JAARGANG No, 43 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Burgemeester Huygens opent druk bezochte fancy-fair Reeds 2'/2 jaar zorgt een ge zelschap dames en heren, onder aanvoering van de heer A. A. Tros, voor geregeld contact met onze jongens in Indonesië. „Wat uit den ooghen is, is haest ver- gheten," zegt een oud spreek woord, „uit het oog, uit het hart", maar hier is de innige band tussen burgers en hen, die ver van huis hun plicht doen, niet verslapt. Iedere maand krijgt elke jongen in den vreemde een brief met een overzicht van alles wat in Bergen heeft plaatsgevonden en enige rokertjes. Op verjaardagen wordt ieder verrast met een pakket en bij repatriëring zorgt het thuis front voor een „welkom". Dat dit alles op hoge prijs wordt ge steld, blijkt overduidelijk uit alle brieven. Maar.... nu liet de kas de bodem zien. Zou het mooie werk moeten worden opgegeven? De club ging niet bij de pakken neerzitten, maar organiseerde Zaterdag en Zondag in café Nieuwendijk op hoop van zegen een fancy-fair. Reeds bij de opening bleek het een succes te zullen worden, de gezellig ingerichte zaal was vol belangstellenden w.o. burgemeester en wethouder, de gemeente-secre taris, raadsleden, besturen van Bergen's Harmonie, Berger IJs- sportvereniging, VVV, Winke liersvereniging, Biljartvereniging, Berdos, Niwin, Oranjevereniging, enz. enz. De heer Tros heette als voor zitter van het Kath. Thuisfront alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn grote voldoening uit over dit blijk van medeleven met onze jongens overzee en hoopte, dat de dubbeltjes zouden rollen om het sympathieke werk te kunnen voortzetten. Burgemeester Dr W. Huygens getuigde van zijn grote waarde ring voor het mooie werk van dit thuisfront en bracht hulde aan de dames en heren, die er aan hadden meegewerkt. Spreker hoopte dat de Bergenaren als kinderen van één huisgezin zouden zorgen, dat het werk kon worden voortgezet. Hierna opende de burgervader de fancy-fair met 't eerste schot te lossen en zo de eerste dubbeltjes in de kas te storten. Anderen volgden het voorbeeld en spoedig was alles in actie, er werd met ringen ge worpen, met schijven gemanoeu vreerd, paarden in beweging gezet, voetballen in het net ge schoten, de hele afdeling Monte- Carlo met zijn vele vernuftige apparaten in werking gebracht enz. enz. en de dubbeltjes rolden en rolden. Nut en genoegen, utile dulci. DE DANS OM HET GOUDEN KALF De toneelvereniging St. Jan opende Donderdagavond het to neelseizoen met een prachtuit- voering van „Het gouden Kalf" een geestig blijspel van Mar. Janssen en Gerard Nielen. De Rustende Jager was tot het laatste plaatsje bezet en dank zij het uitstekende spel, hebben allen van begin tot einde volop ge noten van dit vrolijke stuk met zijn vele verwikkelingen. De toe schouwer maakt kennis met de familie Smith Vader een ambte naar in ruste, een echte goeierd, moeder altijd sukkelende met dienstboden en met lekkies in het kasboekje, de zoon een luie kwast, altijd blut en maar schulden makende, een dochter Eva, die met lippenstiffie en poederdoosie d'r gezicht zoekt te plemuren en dan nog een nicht Elly, een knappe vrolijke meid, die als betalend logée er bij inwoont. Als de familie door boven haar stand te leven, in financiële moeilijkheden is geraakt, komt plotseling het bericht, dat een schatrijke neef uit het buitenland, met zijn secretaris een tijdje komen logerentegen betaling. Moeder ziet hierin uitkomst, ook voor haar dochter en de gasten wordt een goede ontvangst be reid. Het nichtje Elly, prachtig ge speeld door T. Wijbenga-Tiebie zal de rol van hulp in de huis houding op zich nemen, daar Bertha, de dienstbode gaat ver trekken. Deze flapuit, die niet op haar mondje is gevallen (schit terend vertolkt door G. Groot- Tiebie) geeft de heren het sein „Weest op uw hoede" door hen te verraden wat zij van het ge val denkt: 'n losjee met centen en 'n nakende opscheppersfamilie met een huwbare dochter. De rijke neef, er niets voor voelende de rol van gouden kalf te spelen, ruilt met zijn secretaris van naam. Allen sloven zich uit, om de ver meende neef, d.i. de secretaris, zo aangenaam mogelijk te zijn, allen dansen om het gouden kalf, prachtig vertolkt door Ben Tiebie. De ware neef, Aat Groot, raakt intussen verliefd op het nichtje en vindt zijn liefde beantwoord. Als op een goede, of liever kwade dag, de verloofde van de secre taris, nu rijke neef, komt, dan ontstaat een reeks verwikkelingen, wordt de toestand hopeloos ver ward, schijnbaar onontwarbaar. Prachtig wordt het hele tweede bedrijf gespeeld, de zaal davert van de lach. In het derde bedrijf komt ten slotte alles weer terecht. Meteen uitbundig applaus gaven de aan wezigen uiting aan hun grote waardering van het gebodene. De spelers en hun regisseur de heer Jaap van Baar hebben alle eer van -ïun werk, kunnen met grote voldoening op deze eerste uitvoering terugzien. BE QUICK Onderlinge wedstrijden en kamp om de wisselbekers 187 leden van de gymnastiek vereniging Be Quick maten Maan dagavond in het gymnastiek-lo- kaal van de Ulo-school in on derlinge wedstrijd hun krachten aan brug, ringen, paard, rek en ladder en bij vrije oefeningen. Ouders en belangstellenden, die er bij tegenwoordig waren, kregen een goed idee van het kunnen van de Be Quick-ers. De jury van de Turnkring Alkmaar en Omstreken had geen gemakke lijke taak. Diploma's werden uit gereikt aan de volgende turners. Meisjes A Groep 11 Jenny Kurten, 2 Elly Broerse, 3 Joke Peters. Groep II: 1 Toosje Butterman, 2 Nelly v. d. Bremer, 3 Gondeke Frank. Groep III1 Henny Waiboer, 2 Josien Dey, 3 Alie Bak. Groep IV1 Joke v. d. Bremer, 2 Will Roekei, 3 Marta Strooker. Groep V1 Renate Eecen, 2 Greta Ruis, 3 Will Mantel. Jongens A Groep I: 1 M. Boorsma, 2 G. Vel, 3 G. Sieswerda. Groep II1 J. Kronen, 2 H. Kloosterboer, 3 K. de Goede, 3 Joop Bakker. Groep III: 1 H. Kokkes, 2 J. v. Reewijk, 3 H. Schuit, 3 M. Phi- lippo. Meisjes B le graad: 1 L. Knorre, 2 J. Nij- dam, 2 Tr. Schermerhorn, 2 R. Schermerhorn, 3 W. Koorn, 3 A. Schutte, 3 I. Zoll. 2e graad1 G. Verkuil, 2 D. Rikkering, 2 Th. de Vries, 2 J. Kokkes, 3 J. Kieft. Jongens B. le gr.1 H. v. d. Bremer, 2 K. Blokker, 3 A. Tamis. 2e gr.: 1 W. Remeyer, 2 C. Buizerd, 3 J. v. Pel, 3 D. Bakker. Wedstrijden om de Wisselbeker Dames le gr.1 A. v. d. Berg 79'/2 pnt., 2 B. de Rover 73 p. Dames 2e gr.: 1 Miep v. d. Berg 90^2 Pnt- 2 M. Hansen 89 pnt. 3 Mies v. d. Berg, 88 p. Miep v. d. Berg legde voor dit jaar beslag op de wisselbeker. Heren 2e graad: 1 B. Kuipers 88 p. 2 K. Schroor 83 p. 2 B. Boots 83 p. Heren 3e graad: 1 D. Aukes 80 p. 2 J. Busker 78 p. 3 P. Fransen 77 p. De bekerhouder K. Schroor moest de wisselbeker afstaan aan B. Kuipers. VOETBAL BERDOS—SCHOORL 1-0 Er was heel wat belangstelling voor deze wedstrijd. Als een wervelwind schoot Schoorl op het vijandelijke doel af, maar Ber dos keeper stond als een rots in de branding. 3 maal achtereen kregen de gasten een corner te nemen, maar doelpunten bleven uit. Zoetjes aan werden de aan vallen gevaarlijker, maar ook hier zonder resultaat. Met 00 ging de rust in. Na hervatting van het spel kreeg Berdos voordeel van de wind, die het spel de hele middag ongunstig beïnvloedde. Na ruim een kwartier spelen maakte J. v. Diepen het eerste en enige doelpunt van deze wed strijd. Berdos had de leiding 1-0. De Schoorlse keeper had misschien de bal kunnen hodden, maar. Hierna kwam Schoorl weer wat meer in de meerderheid en Berdos ontsnapte enige malen aan groot gevaar. Met 1-0 kwam het einde van deze snelle, aantrekkelijke wedstrijd. De hieraan voorafgaande wed strijd tussen Berdos 3 en Schoorl 3 eindigde met 3-1. VVV „NOORD- KENNEMERLAND" Burgemeester Mr C. A. J. Jochems Ere-voorzitter 1 VVV „Noord-Kennemerland" hield Maandagavond onder voor zitterschap van de heer M. W. v. d. Garde Jr haar najaarsver gadering in de zaal van Jb Swaan. Ondanks het slechte weer, was de vergadering goed bezocht, een verheugend feit, zoals de voorzitter het in zijn openingswoord uit drukte, deze toenemende belang stelling. Schoorl kon zeer tevreden zijn over de resultaten van het afgelopen seizoen. Klachten over verzorging in hotels en pensions hadden het bestuur in 1948 niet bereikt. Het ledental was, on danks de extra-bijdrage, die dit jaar was gevraagd Voor de kas, niet onaanzienlijk toegenomen. Medegedeeld werd, dat het gratis verspreiden van de ver- keerscourant met October moest worden gestaakt. De voorzitter bracht nog even in herinnering de succesvolle persdag en de buitengewoon gewaardeerde dag en avondwandelingen door de duinen onder leiding van de heer Stoelhorst, Boswachter Staatsbos beheer. Burgemeester Mr Jochems ere-voorzitter Het voorstel van het bestuur om Burgemeester Jochems te ver zoeken het ere-voorzitterschap van „Noord-Kennemerland" te willen aanvaarden werd met aller instemming begroet. Financiële commissie Tot leden van de commissie tot nazien der boeken van de penningmeester werden benoemd de heren C. de Leeuw en I. C. Tak. Pensionlijst en wandelkaart Na enige discussie werd be sloten dit jaar met het oog op het 40-jarig bestaan der vereni ging, een pensionlijst in boekvorm uit te geven. Het bestuur werd gemachtigd nieuwe wandelkaarten te laten drukken. Het zullen zwarte worden. Gekleurde zijn nog te verkrijgen bij de boekhandel Oldenburg. Contributie De extra-bijdrage, die dit jaar werd ingevoerd, zal blijven ge handhaafd in de toekomst. Begroting De begroting sloot in ont vangsten en uitgaven met f 2600. Na enige discussie over enkele posten, ging de vergadering er mee accoord. Informatie bureau De heer K. P. Zuurbier opende zijn uitgebreid jaarverslag met te constateren dat Schoorl kon terug zien op een uitstekend seizoen. De voedselvoorziening had nog wel wat moeilijkheden opgeleverd. De wenselijkheid werd uitgespro ken om wat meer toezicht op het kamperen. Dat het bureauhouderschap lang geen sinecure is, bleek uit de opsomming van de vele daaraan verbonden werkzaamheden. Zo dienden bijv. 1041 aanvragen schriftelijk en 622 mondeling te worden beantwoord. Bestuursverkiezing De aan de beurt van aftreden zijnde heren P. Blankenstijn en H. Hazebelt werden met bijna algemene stemmen herkozen. 40-jarig jubileum Het bestuur had gemeend het 40-jarig bestaan van Noord-Ken nemerland niet onopgemerkt voor bij te mogen laten gaan en stelde voor dit feit feestelijk te her denken. Het bestuur had nog geen vast omlijnde plannen. Er werd gedacht aan een verlichtingsavond en aan medewerking van alle mogelijke verenigingen. Leden, die plannen mochten hebben, werden verzocht die ter kennis van het bestuur te brengen; in de voorjaarsvergade ring zou dan alles definitief kunnen worden vastgesteld. Wie zal dat betalen? Ter tegemoetkoming in de kosten werd besloten een verloting te organiseren. Tot leden van de verlotingscommissie werden aan gewezen de heren P. Plankenstijn, J. Muelink en J. Schotvanger. PAST OP UW SAECK een premievrij Staatspensioen. De zaal van „De Rustende Jager" was tot het laatste plaatsje bezet, toen de heer A. Greeuw, voorzitter van de Prov. Bond voor Staatspensionnering het podium betrad, om na door de heer R. Wognum, voorz. van de plaatse lijke afdeling, met een kort woord te zijn ingeleid, in een gloedvolle rede te pleiten voor een premie- vrij staatspensioen. Spreker wees op het niet te beschrijven leed dat duizenden oudjes na een har de levensstrijd wachtte, als ze moegewerkt niet meer in hun levensonderhoud konden voorzien en dan aangewezen waren op steun van armbestuur of kerk of het genadebrood van kinderen moesten eten. De wet Talma bracht in 1913 een weinig licht in de duisternis bij 't bereiken van de 70-jarige leeftijd kregen allen, die in de laatste 10 jaren loondienst hadden verricht in 156 weken recht op f2.- per week (gehuwden f 3.-). Later werd dit f 3.- en f 5.- Maar hiermee was niet het leed voor allen weggenomen. Na de oorlog toen de lucht trilde van sociale hervormingen, bleef het niet bij woorden, als goddelijk recht op staatspensionnering, zoals Kuyper het zei, of zekerheid van wieg tot graf, zoals Mr. Oud wilde op federatie-vergadering te Schagen, maar kwam de Noodwet-Drees. Met vreugde en ontroering werd de noodwet begroet. De mening heerste: alles sal reg kom. Maar men vergat, dat een noodwet nog geen wet is en niemand minder dan Drees zelf liet de waarschuwing horenga onverzwakt door met propaganda. De Bond voor Staats pensionnering deed dan ook een dringend beroep op heel het Nederlandse volk om de strijd onverzwakt voort te zetten. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toe komst" luidt de spreuk op het monument op de afsluitdijk, aldus besloot de heer Greeuw zijn met de meeste aandacht gevolgde plei dooi, schaart u daarom allen ach ter het vaandel van de Bond voor Staatspensionnering, waarop met gouden letters de woorden „Niemand meer oud en arm". Na dit ernstige woord vroeg de dilettantenclub „Ons Genoegen" de aandacht voor haar vrolijk spel in 3 bedrijven „Je hebt 't of je hebt 't niet". Dank zij het uitstekende spel van deze dilettan ten werd de uitvoering een groot succes. Met een gezellig dansje werd de zeer geslaagde propaganda- avond besloten. W.W.W. WEEK-ENDS In de jeugdherberg te Schoorl vond voor de tweede keer een Wie Wat Waar week-end plaats. In zo'n week-end wordt een in leiding gehouden en zijn er excursies. Alle N.J.H.C.-leden kunnen hier aan deelnemen en ditmaal waren er een aantal individuele trekkers en treksters, enkele N.J.N.-ers en een groepje K.J.V.O.-ers. Zaterdags was er al een kleine tentoonstelling van schelpen en strandvogels en 's avonds sprak de heer Brakensiek over schelpen en Jan Ivangh over vogels. Zondags werd op de strand- excursie een zeldzame vondst gedaan, n.l. een schaalhoorntje, begroeid met zeewier. Verder een zeehond, Jan van Gent en geringde, aangespoelde postduif. In de jeugdherberg trok Zon dagsmiddags de tentoonstelling een groot aantal bezoekers. De jeugdherberg komt al aardig in de belangstelling, vooral tijdens zo'n week-end. Het is dan ook zeker de moeite waard om daar een kijkje te nemen tijdens uw wandeling. En al is er nog veel op te bouwen, steentje voor steentje bouwt hier de jeugd zelf aan een eigen tehuis. VOETBAL Van de wedstrijd Schoorl I-Ber- dos I, die Schoorl wederom met de oneven goal verloor 01 vindt U in dit blad een uit voerig verslag. Schoorl II speelde gelijk tegen RKAFC 4 (2-2). Berdos III won met 3—1 van Schoorl III, terwijl de adspiranten in den Helder met 21 ten on der gingen tegen HCSC a. Programma voor Zondag a.s. kwart voor 11, Schoorl a - Alc- maria d. 12 uur Schoorl 2Vios 2. 12 uur Alkmaar 4Schoorl 3. Half 3 Schoorl I—Zeevogels I. KLAVERJASWEDSTRIJDEN Woensdag 20 Oct. is door de Sociëteit „Duinviooltje" in „De Rustende Jager" te Schoorl een onderlinge klaverjaswedstrijd ge organiseerd. De uitslag was als volgt 1. N. Haasbroek—J. Korver 2. M. BeetsJoh. de Jong 3. N. Schuyt—W. Henneman 4. D. GroenP. Beeldman 5. A. BekkerP. Blankenstijn 6. A. NieuwlandTh. Knijnsberg 't Ligt in de bedoeling iedere week wedstrijden te houden, waar van eens per maand om prijzen, dus is het gewenst dat de leden zo min mogelijk verzuimen. SCHOORLSE BRIDGECLUB Uitslag van de Dinsdag ge houden wedstrijd. 1. Half Jr—Jes 94^2 P- 2. Bekker—Beeldman 95 p. 3. v. Twuyver—v. d. Lelie 97 p. 4. PinxterDiderich 97'/2 p. 5. Mw JochemsMr Jochems [99 V2 p. 6/7. Dames v. Wijk JrLovink [102 Va P- 6/7. Mw de Wildev. Wijk [102'/a P. 8. Dames Arpeau—IJssels 103 p. 9. AaldersHaasbroek 104 ll2 p. 10/11. Half SrJonker 106V2 p. 10/11. v.d. Garde JrVisser [106'/a p. 12. Echtpaar Repko 107'/2 p. 13. Dames v. Wijk Sr Aalders [lló'/a P- 14. Nieuwland—Pasma 123 p. VAN DE RAAD DER GEMEENTE EGMOND AAN ZEE Woensdagavond vergaderde de Raad der Gemeente Egmond aan Zee onder voorzitterschap van Burgemeester Niele. De volgende ingekomen stukken werden z.h.s. goedgekeurd. 1. Besluit van Ged. Staten, houdende vaststelling der jaar wedde van elk der Wethouders op f 350 van 1 Jan. 1948 af. 2. Goedkeuring van Ged. Sta ten op het besluit van de raad tot machtiging van B en W in zake grondtoewijzing aan de oor logsslachtoffers. 3. Bericht van Ged. Staten, dat de le suppletoire begroting 1947 van Maatsch. Hulpbetoon kan worden goedgekeurd. Kinderbijslagregeling B en W stelden voor de kinder bijslagregeling vast te stellen voor de ambtenaren, zoals door de Regering is toegestaan, n.l. f 150 per kind en voor kinderen, waar voor vóór 1 Mei 1945 kinder toelage genoten werd f 200 per kind. Zonder hoofdelijke stemming konden de leden van de raad zich hiermede verenigen. Salarisregeling Vervolgens stelden B en W de Raad voor een nieuwe salaris regeling vast te stellen, zoals deze is ontworpen in overleg met de vakbonden, inhoudende een verhoging der geldige wedden van 10 pCt. behalve voor enkele leden van het technisch personeel, die daarvoor niet in aanmerking kunnen komen, gezien de Rijks regeling. De voorzitter gaf hier op een korte toelichting, dat het hier personeel van de gasfabriek betrof. Aangaande het technisch personeel werd medegedeeld, dat getracht zal worden dit personeel op andere gronden een verhoging toe te kennen. Na deze toelich ting kon de raad dit voorstel goedkeuren. Wijziging straatbelasting Voorgesteld werd de straat belasting in dier voege te wijzigen dat van 1 Jan. '49 af daaronder ook vallen de percelen, die thans vrij van belasting zijn, omdat er geen kadastrale opbrengst van bekend is. Deze opbrengst ware te schatten. De opbrengst zal dan geschat worden op ongeveer f 1000 per jaar. Uit de toelichting, die de voorzitter hierbij gaf, bleek, dat de stichtingen en ko loniehuizen geen straatbelasting betaalden. De Voorz. merkte nog op, dat het niet meer als billijk was, dat genoemde instellingen ook mede bijdragen aan deze be lasting. De heer Van Pel infor meerde of er van die instellingen wel belasting geheven kon wor den. De voorz. antwoordde hier op bevestigend. De heer Koeman merkte nog op, dat het hier in stellingen van liefdadigheid betrof. De voorz. zeide dat de schattingen zodanig zullen zijn, dat de be lastingdruk niet te zwaar zal vallen. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Vervolgens werd voorgesteld de Commissie voor Vordering Woonruimte, die per jaar gekozen wordt, in haar geheel te herkiezen. Daar het hier een stemming over personen betrof, werd schriftelijk gestemd. Met alg. stemmen werd de Commissie herkozen. De voorz. had voor de stemming de namen gememoreerd, n.l. de heren: H. van Pel, J. Stam, Cor Blok, Joh. Dekker en J. Petri. Besloten werd voor '49 weder een rekening - courant - overeen komst en kasgeldlening te sluiten van f 550.000. Na enig debat werd aldus besloten. Als laatste punt van de agenda legde de voorz. aan de raad de 5 jaarlijkse afrekening voor van de bijzondere scholen in deze gemeente. Daaruit bleek, dat de Chr. school in de jaren 1943 tot en met 1947 te veel gebruikt heeft een bedrag van f 534,47 DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs; 10 ct. per m.m. met eeja minimum van f 1,

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1