99 99 Stkootüs fyewkHout BERGEN DE RAAD FILMN1EUWS. VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948 25c JAARGANG No. 44 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef IN SPOED-VERGADERING De Raad van Bergen kwam Dinsdagavond in spoed-vergade- ring bijeen onder voorz.-schap van Burgemeester Dr Huygens. Afwezig waren de heren Dr Hemelrijk, Swaag, Onrust en Baron Taets van Amerongen. De agenda bevatte slechts een drietal voorstellen van B en W le het voorstel om per 15 Nov. een vaste geldlening aan te gaan tot een bedrag van f 210451,64 tot dekking van tekorten van de gewone dienst over 1942, '43, '44 en '45, af te lossen in 30 jaarl. termijnen. 2e het voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening groot f 85168,37 tot dekking van kap.- uitgaven van vroegere dienstjaren. Waar voor deze lening nog geen offerte was binnengekomen, vroegen B en W machtiging om op de te verwachten aanbieding in te gaan, zulks om te voorkomen, dat weer een spoedvergadering bijeengeroepen zou moeten worden. 3e het voorstel om de door het Bestuur van de Berger School vereniging in de gemeentekas ge storte waarborgsom ad f 315. zijnde 15 pCt. van het ter be schikking gestelde bedrag voor verandering van de rijwielberg plaats tot hulp-leslokaal, te be leggen bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Graven- hage. Na een korte toelichting door de voorzitter werden de voor stellen aangenomen. Hierna volgde nog een be spreking over school-tandverzor- ging. Onder auspiciën van de kinderhygiëne worden pogingen gedaan om te komen tot een Stichting, die de tandverzorging aan alle scholen in Bergen, Schoorl en Egmond mogelijk zal maken. De Raad juichte deze plannen toe en had er geen bezwaar tegen om de eerste jaren financieel te steunen. Bij de rondvraag informeerde Mr Sluis naar de stand van het onderzoek naar de autosloperij. Het overleg is nog gaande. De heer Broersma stelde de vraag of het niet mogelijk zou zijn vergunning te geven tot het bouwen van een houten woning. De voorz. had geen bezwaar tegen solide, dubbelwandige wo ningen als de Zweedse, indien de bouwverordening zich er niet tegen verzette. Weth. Brak deelde mede, dat op enkele verzoeken reeds afwijzend was beschikt. Een half uurtje na de opening sloot de voorzitter de spoed vergadering, RUND VEEFOKKERS VERGADEREN De Rundveefokvereniging „De Duinstreek" hield Vrijdagmorgen in Café Hilbrand haar jaarlijkse najaarsvergadering onder voor zitterschap van de heer N. Kaag. In zijn openingswoord gaf de voorzitter zijn voldoening te kennen over de grote opkomst van de leden, z.i. een blijk van opgewekt verenigingsleven. Spr. meende, dat dit jaar wel eens een topjaar kon blijken voor de veehouders; er waren z.i. reeds symptomen te onderkennen van een naderend verval en men zou alle krachten moeten inspannen om moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. Medegedeeld werd, dat enkele leden waren toegetreden tot de K. I. (kunstmatige inseminatie) te Stompetoren. Het bestuur was van oordeel, dat voorlopig een afwachtende houding van De Duinstreek tegenover het vraag stuk van kunstmatige bevruchting te prefereren was. Voor de vaste krachten van de vereniging was dit jaar een betere salarisregeling ingevoerd. Jaarverslag Hoogtepunt van deze morgen was weer als steeds het jaarver slag van de Controleur-Stam boekhouder de heer Jb Broersen. Het ledental was gestegen tot 136. Met voldoening werd her innerd aan de zeer geslaagde fok- veedag, waarvan Ir L. de Vries, rijksveeteeltconsulent getuigde, dat de organisatie zeer goed ge regeld was. Deze deskundige wees tevens op de goede tot zeer goede productiecijfers, on danks de zeer lichte grond, waarop door de leden wordt geboerd. Wat de melkcontröle betreft, werd er in het verslag op ge wezen, dat de leden de nieuwe controle ver boven de 4-weekse prefereren. Onderzocht werden 25000 monsters. Bij 136 leden was in gebruik 2327 ha grasland en 138 ha bouwland, per bedrijf dus 17 ha grasland en 1 ha bouwland. Aanwezig waren 2172 melk koeien en 1457 kalveren, pinken, schotten, dekstieren en vetweiders. De gezondheidstoestand was niet bepaald rooskleurig te noemen. Het gehouden T.B.C.-onderzoek had geleerd, dat van de 3018 onderzochte dieren er 331 of 11 reageren. Deze 331 rea- geerders waren verspreid over 50 bedrijven. 86 leden zijn in het bezit van een T.B.C.-vrije vee stapel. De samensteller van het verslag wees op de gunstige resul taten bereikt met inspuiten tegen mond- en klauwzeer en maakt verder melding van longworm bij het jongvee enz. en toonde zich maar matig tevreden over de gezondheidstoestand. Uitvoerig wees het verslag op de uitkomsten van de melkcon tröle en de resultaten op ver schillende bedrijven. De houders van bedrijven met lage productie kregen de raad hun bedrijf economischer in te richten, de koeien in weelde te houden door er minder aan te houden of door meer kunstmest te gebruiken, eerder te maaien en 't hooi te ruiteren, waardoor eiwitrijker voer wordt gewonnen, het om- weidsysteem toe te passen, de slechte koeien op te ruimen en de goede te laten dekken bij de allerbeste stier.... Aan het einde van zijn uit voerig en leerzaam verslag wijst de samensteller er op dat men het doel niet enkel moet trachten te bereiken door de melkcontröle gezamenlijk ter hand te nemen maar ook gezamenlijk alle aan dacht moet besteden aan de be vruchting der dieren, waarbij voor de kunstmatige inseminatie misschien een rol is weggelegd. De aanwezigen onderstreepten met een hartelijk applaus de woorden van dank, die de voor zitter de wakkere controleur- stamboekhouder bracht voor zijn jaarverslag. Wateronttrekking aan de duinen bedreigt boeren in hun bestaan Pater Gerritsen van de St. Adelbertus Priory kwam nog te rug op het ver op achter komen van de bedrijven te Bakkum en 't Woud hetgeen niet alleen werd veroorzaakt door de lichte grond soort, maar ook door de wateront trekking door het Prov. Water leidingbedrijf. Volgens het ver slag zouden de veehouders te Bakkum en 't Woud f 50 per koe per jaar minder ontvangen dan de collega's uit hun omge ving en hun bedrijf ten gronde zien gaan, als er geen maat regelen werden genomen. Pater Gerritsen verzocht het bestuur zich met een goed gedocumen teerd verzoek tot de bevoegde instanties te wenden. Het bestuur zou gaarne de nodige aandacht schenken aan dit vraagstuk. Langs de hele duinstreek waren de gevolgen van de wateronttrekking reeds merkbaar. Na de rondvraag, die niets op leverde, sloot de voorz. de ver gadering. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE MASKERSPELERS Op 10 en 11 Nov. a.s. zal door de Maskerspelers in De Rustende Jager voor het voet licht worden gebracht het to neelspel in 3 bedrijven „De Heilige Vlam" van W. Sommer- set Maugham. Dit boeiende, vlot geschreven stuk, waarvoor in de grote steden grote belangstelling bestond, zal ook in Bergen zeer zeker in de smaak van het publiek vallen. Voor niet-donateurs zijn nog plaatskaarten verkrijgbaar bij de boekhandelaren Schoelink en De Haan, zomede aan de zaal. Een gezellig bal zal de avonden besluiten. Oorlogsgraven In ons land zijn zeer vele graven van Geallieerde militairen, die hun leven gaven om ons te helpen bevrijden. Kunt U zich nog herinneren, hoe het ons in de oorlog verboden werd op die graven bloemen te leggen? Dat alles is nu voorbij. Wij zijn weer vrij, vrij om ons zelf te zijn, vrij ook om onze vrienden, die gevallen zijn, te eren. De begraafplaatsen, waar de Geallieerde strijders liggen zijn vredig en goed verzorgd. Wij kunnen de nabestaanden laten overkomen om die kerkhoven te bezoeken, wij kunnen hun, die het onmogelijk is over te komen goede foto's zenden, waarop zij kunnen zien, hoe hun mannen en zoons rusten, in de schaduw van hun eigen vlag, te midden van vrienden; wij kunnen hun films sturen van herdenkingsplechtig heden; wij kunnen jaarlijks op 17 September, bij de ontroerende Pilgrimage van de Airbornes naar Oosterbeek en Arnhem, gastvrijheid verlenen aan de hon derden overlevenden en familie leden, die de gevallenen komen herdenken. Dit alles kunnen wij doen, dit alles willen wij ook doen. Maar hiervoor is geld nodig. Wilt U ons helpen geld hier voor verzamelen? Natuurlijk!!! Geeft U dan op als collectant voor de Klaprooscollecte op Za terdag 13 Nov., aan een van de onderstaande adressen. A. Huygens-Bruynzeel tel. 2421 W. H. Poot-Hansen tel. 2423 JONGEREN SPREKEN OVER DE JONGEREN De Democr. Soc. Jongeren Vereniging de „Nieuwe Koers" en de Vrije Jeugd Beweging, afd. Bergen organiseerde een bijeen komst in het Dorpshuis om eens te praten over wat de jeugd bezig houdt. De heer Offringa heette namens beide organiserende verenigingen de aanwezigen wel kom en na een korte uiteenzetting van doel en streven van beide verenigingen gaf hij het woord aan de heer J. Fekkes, die dit jaar als afgevaardigde van de V.J.B. aan het internationale jeugdcongres te München had deelgenomen, dat was georgani seerd door het Duitse weekblad Echo der Woche onder het motto „Ruf an die Deutsche Jugend." Spreker wees op verschillende verschijnselen, die zich in de wereld van de jongeren voor doen en die de schijn wekken alsof de jeugd er maar op los leeft. Het gebrek aan idealisme, dat de ouderen de jeugd ver wijten is aldus spreker gebrek aan belangstelling van de jongeren voor de idealen van de ouderen. Overal meende spreker een gevoel van onmacht bij de jon geren te kunnen constateren en daarvoor heel wat oorzaken te kunnen opsommen. Slechts bij enkele groepen, als bijv. de ortho doxen, zag hij nog rustige zeker heid, vertrouwen. De vraag „is er nog perspectief voor de jon geren" meende spreker te mogen beantwoorden met ,,'t socialisme". De lezing ontlokte heel wat debat en critiek. Burgemeester Dr W. Huygens vond het betreurens waard, dat de jeugd niet veel belangstelling zou tonen voor de internationale problemen, zoals hij uit de lezing had menen te kunnen beluisteren. Niet het socialisme zou de jeugd met nieuwe idealen kunnen bezielen, maar de democratie, het moderne christendom. De organiserende jeugdverenigingen stellen zich voor om meer dergelijke avonden te organiseren. De Middelbare Meisjesschool te Bergen Waarom horen we zo weinig van de MMS de laatste tijd? Gebeurt er niets, dat de moeite van vermelding waard is? Op deze vraag past de mededeling van de volgende feiten als ant woord een groot aantal leerlingen volgt de cursussen in koken, kin derverzorging en opvoeding en eerste hulp bij ongelukkende beide eerste worden gegeven door leraressen aan de huishoud school, de laatste door Dr Dijk- huyzen, oud-directeur van het Centr. Ziekenhuis in Alkmaar: naar alle waarschijnlijkheid wor den de kosten van deze cursussen dit jaar door het Rijk vergoed; Godsdienstlessen aan Katholieke leerlingen worden gegeven, die aan Protestantse leerlingen wach ten op de nieuwe predikant uit Bergen aan de leerlingen uit de 5e klasse geeft Mevr. Dekker-Maat- huys met veel succes een cursus in bloemschikken, schoolzwemmen wordt regelmatig beoefend; op 8 October werd een wan deltocht georganiseerd door de waterleidingduinen op 1-3 October genoten de 3e, 4e, 5e klasse van een volks- liederenprogramma, uitgevoerd door Liesbeth Sanders-Herzberg Op 20 October vertoonde de schrijver-cineast Dick Laan een serie prachtige films aan alle klassen, Mevr. Rus opende de voorstelling met een film van het zomerfeest 1948 der MMS. op 25 October hield de heer Ponstijn een voordracht over Vincent van Gogh; Op diezelfde dag bracht de 5e klasse o.l.v. de natuurkunde- leraar een bezoek aan de gas fabriek te Alkmaar; op 27 October werd een padden stoelenexcursie geleid door Dr Swanenburg de Veye; op 28 October voerde Indra Kamadjojo Indonesische dansen uit voorlopig staan nog op het programmaeen voordracht van Anthony van Kampen over zijn reis naar Nieuw-Guinea, een voordracht van de Zwitserse schilder Jan Terwey over mo derne schilderkunst, een harp- concert van Rosa Spier, een to neel-, declamatie- en zangavond in „De Rustende Jager", terwijl een 10 daagse reis naar Zwitser land wordt voorbereid, Het spreekt wel vanzelf, dat er naar wordt gestreefd, het ge wone werk onder dit alles niet te doen lijden. Tenslotte de mededeling, dat de A- en B-school samen 175 leerlingen tellen. PHILIPS ERKEND RADIO-SERVICE Naar aanleiding van een paar advertenties in onze laatste num mers brachten wij dezer dagen een bezoek aan het Techn. Bureau Meijer in de Ruïnelaan. Toen we langs verschillende trapjes het laboratorium van de nieuwe radio-dokter hadden bereikt en wat waren bekomen van onze verbazing over de grote ver scheidenheid van instrumenten en onderdelen, was de heer Zweytzer zo vriendelijk ons iets te vertellen over deze nieuwe inrichting. De firma Meyer was erkend als radio-service, handelaar en be schikte over de fabrieksgegevens van alle Philipstoestellen en was in staat alle originele onderdelen te leveren. Vele nieuwe leden hebben zich reeds aangemeld. Mochten er nog dames en heren zijn, die lid wensen te worden, dan kunnen zij zich opgeven tot uiterlijk Vrijdag 12 Nov. op de repetitie-avond. Na die datum en tot na het jaarlijks concert, kunnen geen nieuwe leden meer worden aangenomen. Hedenavond GEEN repetitie wegens ziekte van de Directeur Werkt een toestel niet goed, is het ziek, de heer Zweytzer is als radio-technicus, radio-dokter, in staat de afwijking, de ziekte te onderkennen en..... te genezen. Waar aanschaffing van een nieuw toestel nog niet zo vlot gaat, zal de luisteraar hier hulp kunnen zoeken en.... vinden. Welkom radio-dokter! Declamatie en muziekavond gewijd aan het werk van A. ROLAND HOLST Nadat de KCB deze zomer ter gelegenheid van de 60ste ver jaardag van de Bergense dichter A. Roland Holst een tentoon stelling had ingericht van werk van de jarige, (bij welke gelegen heid de alom gevierde kunstenaar mededeling deed van zijn vaste besluit om nooit meer zestig jaar te worden) vroeg het Vrijdag avond nog eens de aandacht voor zijn werk. Nu als toen bleek weer hoe algemeen de bewonde ring is voor dat werk, ondanks het feit, dat velen zijn dichtwerk beschouwen als zeer duister, mys terieus. Gemakkelijke lectuur is het zeker niet en alle aandacht wordt gevergd Hoe zijn wij hier geland, waartoe.... vanwaar? Ligt ergens aan het strand dat vreemde schip nog klaar? En als het anker is gelicht, naar waarnaar waar? De pianist Hendrik Willem Polderman opende deze avond van Kunst met „Drei Nacht- stücke" op. 23 van R. A. Schu mann. De declamatrice Jantien van Eek gaf een boeiende voor dracht van een tiental gedichten uit de bundels Onderweg, Voor bij de wegen en Belijdenis van de stilte. Hoogtepunt van de avond was het declamatorium „De geheime zee", een cyclus van zes gedichten van A. Roland Holst (uit Voor bij de wegen) met muziek van Henri Zagwijn. Na de avond van ingespannen luisteren gaven de aanwezigen met een hartelijk applaus en bloemen uiting aan hun grote waardering. FEESTAVOND VAN TUIN- EN OOSTDORP Terwijl verschillende buurt verenigingen, die na de bevrijding als paddestoelen uit de grond verrezen, reeds lang het tijdelijke met het eeuwige hebben ver wisseld, verkeert de buurtvereni ging Tuin- en Oostdorp nog steeds in blakende welstand, mag zij zich verheugen in de sympathie van alle Tuin- en Oostdorpers en.... Tuin- en Oostdorpertjes. Want de kleintjes hebben telken jare hun uitstapje, zoals de ouderen hun feestavonden hebben. Giste ren was het weer een avond van vermaak in De Rustende Jager, waar allen konden genieten van een klucht, bewerkt door Mar. Janssen naar Jan Verhoeven ge titeld „Je hebt 't.... of je hebt 't niet". Er is onbedaarlijk gelachen om de dolle scènes in dit spel en Janus Prent vierde triomfen. Allen, die van plan zijn nog eens een hoofdprijs in de loterij te winnen, weten nu alvast hoe ze niet moeten doen als hun wens vervuld wordt en voelen misschien iets van de waarheid in Moeders woorden; Geld is toch niet alles". Met een gezellig dansje werd de avond besloten. BAZAR Hierbij vestigen wij de aan dacht op de bazar, die de Vrij zinnig Hervormde Vrouwenver eniging van plan is volgende week Dinsdag te houden in het Provinciaal Centrum. Er zal veel moois zijn te zien en.... te koop (zonder puntenDe opbrengst wordt besteed aan een liefdadig doel. Zie verder de advertentie in dit nummer! BERGEN—OUDESLUIS 0-1 Een talrijk publiek was komen opdagen om getuige te zijn van deze ontmoeting. Werden de toeschouwers bij de vorige thuiswedstrijden van B.S.V. wat teleurgesteld en klaagde men toen over te weinig enthousiasme, ditmaal ontbrak het niet aan geestdrift. Er werd hard gewerkt van begin tot einde. De eerste helft van de gelijkopgaande strijd wist geen der elftallen het verder te brengen dan tot een corner. B.S.V. mocht wat meer in de aanval zijn, de scherpschutters ontbraken en.... de verdediging van Oudesluis stond als een muur, die niet week, hoe er ook op werd gebeukt. Met 00 ging de rust in. 10 minuten na hervatting ontsnapten de gasten aan een groot gevaar, maar dan kwamen ze onweerstaanbaar opdringen en hadden succes. Oudesluis had de leiding 0-1. De strijd ging met onverminderde geestdrift verder. Beide elftallen kregen kansen, maar ook Fortuna sprak een woordje mee en deze grillige lotbeschikster was deze middag nu niet bepaald op de hand van Bergen. Met 01 kwam het einde van deze mooie wedstrijd, ofschoon gelijk spel beter de verhouding van de krachten had aangegeven. Voetbal is nu eenmaal voor een deel een kansspel. Scheidsrechter Jester houdt uit A'dam hield de teugels strak, toonde zich een prima leider. „Lief maar lastig", welke film vertoond wordt in bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen, is een van de films, waarbij de toe schouwer voortdurend zit te lachen, of men wil of niet. Elke nieuwe scène is een aaneenschakeling van komische acties. U ziet o.a. George Brent, Virginia Mayo en vele bekenden uit de filmwereld. De vrolijke en fijne acteur George Brent (Arthur Earthleigh) delft het onderspit tegenover zijn vrouw. U ziet hem in deze film verward in de meest lachwekkende situa ties. Verder kunt U in deze film zien, dat de man dikwijls tot rare dingen wordt gedwongen. Toegang 14 jaar. „Het Spel is uit", waarschijnlijk beter bekend bij de bezoekers en bezoeksters onder de naam van „It always rains on Sunday" is een typische Michaël Balcon productie-film. Aan de speelkracht van Googie Withers, Jack Warner en John Mc Callum mag men niet vergeten even speciaal de aandacht te schenken. Zij ver tolken hun rollen op meesterlijke wijze. De film heeft een inhoud, een gegeven, sterk en subliem, voor elke bezoeker. Deze film werd door de Engelse pers met grote lof genoemd. Men begrijpt reeds wat een Michaël Balcon film moet zijn, als men denkt aan bijvoorbeeld „Het tweede gezicht" en de met groot succes vertoonde film „Frieda". Actie.... Spanning.... Spel.... U kunt dit gaan bewonderen Maan dag 8 Nov. Toegang 18 jaar. Ueekê&ad DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan s Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag 7 November Dokter LUGTEN, tel. 2700

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1