99 99 BERGEN BERGER KUNSTKRING Bergen l-Zouaven I F1LMNIEUWS. SCHOORL ALGEM. NED. NIEUWE BONKAARTEN AFhALEN! Help U Zeilt VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 25c JAARGANG No. 45 Verschijnt tc Bergen, Bergen jaan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef met een sensationeel proces Paul Steenbergen gehuldjgd! De Haagse Comedie trad Don derdagavond in De Rustende Jager op met een spel in 3 be drijven van Ayn Rand, getiteld „De nacht van de 16e Januari Er was grote belangstelling voor het proces tegen Karen André, verdacht van moord op haar patroon, de bankier Björn Faulkner, die in de nacht van 16 Januari op mysterieuze wijze om het leven kwam. De tot publieke tribune dienende zaal van De Rustende Jager was tot het laatste plaatsje bezet en de aandacht bleef gespannen tot het laatste moment. Was hier sprake van moord, was er sprake van zelfmoord? De verklaringen van de getuigen a charge, wezen op het eerste, de getuigenissen van de getuigen a décharge deden het andere vermoeden. Het was buitengewoon raadselachtig. De officier van justitie vroeg schuldig verklaring aan moord met voor bedachte rade, de verdediger wees de jury op gebrek aan be wijzen en op het niet aanwezig zijn van enig motief tot moord. De jury sprak tenslotte het niet- schuldig uit. Het publiek gaf op ondubbel zinnige wijze blijk van zijn waar dering voor deze opvoering. De voorzitter van de Berger Kunstkring, de heer Haakman, huldigde aan het slot Paul Steen bergen, die dezer dagen de avond herdacht, dat hij 25 jaren geleden voor het eerst de planken be trad, en die deze avond schitterde als verdediger van de jonge vrouw en bood hem als herinne ring aan deze avond een boek werk aan. 2 Dec. komt De Haagse Co medie terug en wel met het blij spel „Mary, ik hou van je". INSTALLATIE en INTREDE VAN Ds. A. B. BEKIUS. Een grote schare was Zondag morgen op de hoogtijdag van de nieuwe voorganger van de Ned. Herv. Gem. aanwezig in de Ruïne Kerk. Ds. E. A. J. Plug van Eg mond a. d. Hoef hield zijn in stallatie-rede naar aanleiding van Jesaja 52 7. Spreker wees er op hoe hier in het jaar 691 was geland Willebrord en in dit land van de Kaninefaten „het goede had geboodschapt". Veel is er sedert veranderd, maar de kerke lijke gemeente bleef, de fakkel van het geloof werd verder ge dragen. Thans, aldus eindigde deze prediker, staat de nieuwe voorganger klaar om de blijde boodschap verder door te geven, ontvangt deze dienaar met alle blijdschap. 's Namiddags bij installatie en intrede was geen plaatsje onbezet in het bedehuis. Ook vertegen woordigers van kerkelijke en burgerlijke gemeenten in de om trek en van de burgerlijke gemeen ten Bergen en Koedijk gaven blijk van hun belangstelling. Voorganger was weer Ds. Plug. Na ps. 100 volgde schriftlezing uit Efeziërs 6 10 enz. en een korte uitleg van het predikambt in Bijbel woorden. Toen was het grote ogenblik gekomen voor predikant en gemeentemet een „ja ik van ganser harte" als antwoord op de installatie-formule, was de band gelegd tussen de nieuwe voor ganger en de gemeente. Het nieuwe avontuur was begonnen, zoals Ds. Bekius, die hierna de kansel had bestegen, het uitdruk te, het nieuwe avontuurhoe zal het gaan, zullen de stijl van ge meente en predikant overeen stemmen Voorop sta, dat beide moeten samenwerken en dat het daarbij niet gaat om predikant of gemeente, maarom de eer van God. De nieuwe herder wekte al len op om samen biddende het werk te beginnen. Van de hierna geboden gelegen heid om in het Dorpshuis Ds. en Mevr. Bekius te begroeten, werd druk gebruik gemaakt. FEDERATIEF EUROPA. Welke kans heeft de vrede in een wereld, waarin de naties onderling verdeeld zijn? De vrede zal weinig kans heb ben om stand te houden, wan neer de volkeren van elkaar ge scheiden blijven door grenzen, die aan een geregeld onderling ver keer grote moeilijkheden in de weg leggen. Sedert geruime tijd is men nu echter bezig te trachten verande ring in deze gang van zaken te brengen. Aan deze pogingen wordt vorm en leiding gegeven door de Federalistische Beweging. De Federalisten willen, onder het motto „Europa één in een ver enigde Wereld", Europa maken tot een federatie van staten, a.h.w. tot een Verenigde Staten van Europa. Onder de namen van de deel nemers aan het grote Federalisten congres te Den Haag trof men o.a. de namen aan van Churchill, de Franse ex-premier Paul Rama- dier en pater Henri de Greeve. Het leek de plaatselijke afdelingen van de Vrije Jeugd Beweging en van de Democratisch Socialistische Jongeren Vereniging „Nieuwe Koers" zeer gewenst aan deze belangrijke maatschappelijke stro ming eens aandacht te besteden. Deze verenigingen zullen daarom op Donderdag 18 November in het Dorpshuis een lezing or ganiseren onder de titel„Euro pees Federalisme en onze plaats daarin". De spreker zal zijn de heer B. Molenaar uit Amsterdam, die ons zal inlichten over dit onderwerp, dat een levensbelang is voor West-Europa. Men zie verder de advertentie in dit blad. AANBESTEDING Door Burgemeester en Wet houders van Bergen werd Don derdagmorgen ten Raadhuize aan besteed het plaatsen en inrichten van een houten kantoorbarak aan de Karei de Grotelaan. Inschrijvers waren G. Borsjes Jr., Schermerhorn f 6736 Jac. v. Exter, Bergen f 6400 Fa. A. Rijkenberg, Alkmaar f 6996 Fa. A. Peperkamp, Alkmaar f 8200 J. Ory, Alkmaar f 8120 Gebr. Opdam, Heiloo f 7919 Th. Bakkum, Alkmaar f 7500 G. Zut, Burgerbrug f 7686 P. Buis, Oudorp f 7620 D. Langedijk, Heiloo f 7217 Gebr. Schuit, Egmond a. d. Hoef f 7250 D. Beeldman, Bergen f 6995 Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. NEDERLANDS PADVINDSTERSGILDE Het Ned. Padvindstersgilde, afd. Bergen meldt ons Het NPG bouwt aan haar clubhuis. Daarvoor is geld nodig zoals u wel begrijpt, en we hebben nog niet voldoende, want bouwen is duur, ook al zijn we nog zo bescheiden in onze eisen. Zaterdag 13 Nov. zult U 's middags een versierde handkar door de straten van Bergen zien rijden, voortgeduwd door Pad- vindsters. Zij komen huis aan huis vragen of er nog lege flessen zijn en men die wil afstaan. Flessen zijn n.l. geld waard en op deze manier proberen wij aan geld voor ons clubhuisje te komen. Wil een ieder alvast eens kijken of men iets voor ons heeft, en dat klaar zetten, dan zijn wij U zeer dankbaar. WELKOM THUIS Met het troepentransportschip „Waterman" is op 10 Nov. in deze gemeente uit Indonesië te- ruggekekeerd. A. A. A. A. Beussen, matroos le klas Oor logsvrijwilliger, wonende alhier, Breelaan 34. Toekomstig adres, Russenplein 2s. Berdos—RKAFC 2-0 Nadat AFC de bal aan het rollen had gebracht, nam Berdos spoedig het spel in handen en na 15 minuten spelen maakte de 1. buiten uit een mooie voorzet van Jb. van Diepen het eerste doelpunt, 10. Berdos bleef geregeld in de aanval en na 40 minuten was het de 1. binnen D. Dekker, die de stand op 20 bracht, waarmee ook de rust inging. Na de thee weer hetzelfde beeld, Berdos was weer steeds in deaanval. Verschillende schoten, die nu de lat raakten of rake lings overgingen, hadden bij 'n beet je meer geluk evenzoveel doelpun ten kunnen opleveren. Berdos be haalde dan ook een volkomen verdiende overwinning. De thuisclub kwam met een gewijzigde opstelling, die zeer goed heeft voldaan en waarvan nog veel verwacht kan worden, als ook de geestdrift van heden blijft. De scheidsrechter leidde zeer goed wat er veel toe heeft bij gedragen, dat het een goede wed strijd is geworden. A.s. Zondag: Aanv. 2.30 uur. Terrein Kerkedijk SCHAAKLEVEN IN BERGEN Blijkens een advertentie in dit blad wordt er een oproep-gericht tot de schaakspelers. Nu de lange winteravonden weer voor de deur staan zullen velen eep wel kome afleiding vinden in het schaakspel. Daarom wordt er Dinsdagavond in „Spoorzicht" een vergadering gehouden, waarin de aanwezigen zich kunnen uit spreken of er deze winter door- geschaakt zal worden en zo ja, welke avond hun dan het beste schikt. Komt dus allen! „La Dame de Monte Cristo", welke film vertoond wordt vanaf Vrijdag 12 Nov. a.s. in bioscoop „De Rustende Jager" heeft een gegeven uit de Franse tijd. Wij mogen gerust zeggen, dat dit soort films, evenals de andere echte Franse films, boven aan staan. U zult in deze film zien hoe een vrouw op de meest avontuurlijke wijze tot grote daden komt. Zij bereikt dit door haar grote charme en bekoorlijkheid, waardoor elke man wel onder haar invloed moet komen. Zij sleurt U mee langs de duistere paden des onheils en zij brengt U ook tevens tot een goed einde, waaraan menige be zoeker onder het spel wel eens zal twijfelen. Bovendien kunnen de dames zeer in het bijzonder genieten van de echt Franse klederdracht, waartoe velen nu overgaan. Toegang 18 jaar. „Stan en Ollie" komen daarna op het witte doek, gelukkig maar, dat zij ook eens in de „Rus" mogen optreden. Heeft men in deze zware en duistere tijden geen opfrissertje nodigwelnu daarvoor hebben wij deze film naar Bergen laten komen. Deze geeft U een kijkje van hetgeen zij mee maken in een Zigeunerkamp, Zigeuner liefde, en nog zoveel meer Zigeu neraangelegenheden. Het geheel is werkelijk de moeite waard om eens te gaan zien. De film is wel niet nieuw meer, maar absoluut de beste in dit genre, zoals ,,'t zit in de lucht" de beste film was van George Formby. Toegang elke leeftijd. ASTRA JONGE LANDBOUWERS GEVRAAGD IN NIEUW-ZEELAND Hoge Lonen! De emigratie naar Canada staat bijna stil tot er a.s. voor jaar weer emigrantenschepen varen. 11 December echter maakt de „Volendam" voor éénmaal een reis haar Australië. Hier mede kunnen ook reizen zij die een visum voor Nieuw-Zeeland hebben en reeds lang op scheeps gelegenheid wachten. Nu doet zich een mooie kans voor, voor ondernemende jonge landbouwers en landarbeiders. Nieuw Zeeland heeft zich n.l. bereid verklaard ook 100 flinke jonge Nederlandse land bouwers, die met de „Volendam" willen vertrekken een visum te geven. Zij zullen hoofdzakelijk op melkbedrijven worden geplaatst in overleg met het Ned. Gazant- schap in Nieuw-Zeeland. Het loon is aantrekkelijk, n.l. 5.6.6 per week, omgerekend dus ruim 5 pond 6 shilling a f 10,70 een pond, dat is plm. f 58.-. Bovendien krijgt men kost en inwoning of in de zeldzame ge vallen, waarin men hier zelf voor moet zorgen nog een vergoeding van 1.5 of ongeveer f 13.40 per week. Nederlanders zullen zich in Nieuw-Zeeland spoedig thuis ge voelen. Het klimaat is heerlijk, de positie van de arbeider en de sociale voorzieningen zijn zeer goed, de taal, Engels, evenals in Australië en Canada, leert de Nederlander gemakkelijk aan. Alleende tijd is kort. 11 December vertrekt het schip en voor wie mee wil valt er nog heel wat te regelen. Wie er iets voor voelt, moet dus niet lang aarzelen, maar zich spoedig op geven. Men krijgt dan uitvoeriger inlichtingen, waarna men spoedig een besluit zal moeten nemen. Alleen jonge landbouwers tot de leeftijd van ten hoogste 32 jaar komen in aanmerking, dat is eer eis van de Nieuw-Zeelandse rege ring. Bovendien genieten onge- huwden de voorkeur. Er mogen wel een aantal jonge echtparen bij zijn, maar uitsluitend zonder kinderen. Aanmelding moet geschieden of bij de Stichting Landverhuizing Nederland, Lange Voorhout 20, of bij de Centrale Stichting Land- bouw-Emigratie, Raamweg 26, beide te Den Haag. Van ieder moet er een rapport van het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn omtrent vakbekwaamheid en an dere dingen. Om tijd te winnen kan men daar meteen al zelf naar toe gaan. De Arbeidsbureaux zijn ingelicht. BUURTFEEST De buurt Voorweg-Onderweg ging Zaterdagavond potverteren in de zaal van Nic. Schuijt. Er was nog geld overgebleven van de Bevrijdingsfeesten in 1945, dat na enige tijd geblokkeerd te zijn geweest, nu was vrijgekomen. De toneelvereniging „St. Jan" uit Bergen kwam met „Het Gouden Kalf". Wij hebben in dit blad reeds eerder een verslag hiervan gegeven en ook nu weer oogstte „St. Jan" veel bijval. Het spel van alle medewerkers was zeer goed. De een was wel iets meer geroutineerd dan de ander, doch dit deed aan het geheel niets af. Er is onbedaarlijk ge lachen om de komische situaties en dolle verwikkelingen en al willen wij geen namen noemen, een uitzondering willen wij maken voor Mevr. G. Groot-Tiebie in de rol van Bertha. Haar creatie was in één woord kostelijk. In de pauze werd koffie met gebak geserveerd en na afloop bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Bouwvakarbeidersbond De afd. Schoorl van de Ned. Bouwarbeidersbond organiseerde Dinsdagavond in de zaal van Nic. Schuyt een propaganda-film- avond. De voorzitter, de heer A. van Buuren, sprak in zijn openings woord zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Hij wees de arbeiders op het grote belang van meerdere ontwikkeling ook in verband met medezeggenschap in de bedrijven en wekte hen op om de ontwikkelingscursussen te volgen. Mededeling werd gedaan van de a.s. filmavond op 8 Jan., en de cursusvergaderingen op 18 Jan. en 15 Maart. Als spreker trad op de heer Wevers uit Amsterdam, lid van het distr. bestuur van de A.N.B. Spreker wees er op, dat de or ganisatie, die in de oorlogsjaren practisch was vernietigd, na de bevrijding weer was opgebouwd De sociale positie van vóór de oorlog vergelijkende met die van thans, meende spreker te mogen constateren dat er belangrijk werk was verricht. Gewezen werd op vacantieregeling, 't tot stand komen van een risico-fonds en de ouderdomsvoorziening. Dat alles stemt tot dankbaar heid, maar is nog te perfection- neren. Nodig is echter, aldus spr., een krachtige organisatie, die in staat is te strijden voor behoud van het verkregene en tot ver volmaking. Spreker wekte allen op om op te treden als propa gandist voor de organisatie, het ledental van 41000 dient belang rijk opgevoerd. Het gesproken woord werd omlijst door beelden op het witte doek. Buitengewoon interessant was de vertoning van de reis van kinderen van Ned. Bouwvak arbeiders naar Denemarken, waar zij hun vacantie zouden door brengen. DE SCHOORLSE BRIDGECLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden wedstrijd. 1 Bekker-Beeldman 63 2 Pinxter-Diederich 64 3 Half Sr.-Jonker 68 4 Dames v. Wijk Jr.-Lovink 77,5 5 Visser-Nieuwland 78,5 6 Dames v. Wijk Sr.-Repko 85,5 7 Mevr. Jochems-Mr Jochems 87,5 8 Repko-Pasma 90,5 9 Mevr. de Wilde-v. Wijk 91 10 Dames Verboom-IJssels 91,5 11 Haasbroek-Aalders 92 12 Mevr. Arpeau Jr.-v.d. Lelie 98,5 13 Half Jr.-Jes 104,5 VOETBAL Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Als dat zo is, ziet het er voor Schoorl best uit. Onze jongens wonnen Zondag met niet minder dan met 101 van de Alkm. Boys b. Ook het tweede elftal boekte succes en klopte de Randers 3 in Alkmaar met 10. Het derde kon het niet tot een overwinning brengen en ver loor thuis met 3—0 van C.S.V. 3. Het eerste heeft de weg naar de overwinning nog niet terugge- vonderf. Zondag waren ze te gast bij L.S.V.V. I. Het begon zo goed. Spoedig had Schoorl de leiding met 1—0. En de onzen bleven aanvallen, maar de één voor, de ander na durfde het beslissende schot niet te lossen. Langzamerhand ontworstelde L.S.V.V. zich aan de druk en slaagde er in nog voor de rust de leiding te nemen met 31. Na de hervatting kreeg Schoorl het voordeel van de wind, aan val op aanval volgde, maar het beslissende schot ontbrak. Dan Wij maken onze lezers er op attent, dat op de vol gende data en plaatsen nieuwe bonkaarten af te halen zijn: SchoorlDonderdag! 8 No v. alle inwoners; Groet, Dinsdag 16 Nov., alle inwoners. een uitval van de Langedijkers en 't is 41. Weer trekt Schoorl ten aanval en het gelukte Klop de eindstand te brengen op 4—2. Zondag komt Wieringerwaard op bezoek. Die wedstrijd kan ge wonnen worden, mits onze spelers hun vrees om te verliezen in de kleedtent laten. Snel, open spel en.... schieten! Programma voor Zondag a.s. half drie Schoorl I—Wieringer waard I. half drie Limmen 4 Schoorl 3. half een Helder b Schoorl a. i Handigheid is iets, dat in een huishouding onmisbaar is. Hoe vaak gebeurt het niet, dat er iets gerepareerd, opgeknapt of ver anderd moet worden, waarvoor we niet de timmerman of de smid kunnen halen, omdat het die moeite niet waard is. En dan zijn er nog ontelbare andere karweitjes, waarvan we zoveel profijt kunnen hebben, als we maar wisten hoe ze aan te pakken! We hoefden niet zo gauw oude voorwerpen weg te gooien of naar de zolder te transporteren, en onze huis- houdkas zou er wel bij varen. En kunt U het zelf niet.... zet Uw echtgenoot dan maar aan 't werk! Hij kan U zeker bij aller lei werkjes helpen. Hebt U een lekkende kraan in de keuken? Sluit dan eerst de hoofdkraan af, en schroef dan het bovengedeelte van de kraan. Daarin zit een moertje: schroef dit los, haal het oude leertje er af en schroef er een nieuw (in een ijzerhandel verkrijgbaar) in. Het leertje (dat zo nodig bijgesneden wordt) moet even groot zijn als het plaatje dat er bovenop zat, en dat er weer tegen aan ge schroefd wordt. Nu wordt het moertje weer vastgeschroefd en de kraan op het onderstuk ge draaid. Kleine lekken in de waterlei dingbuis kunnen tijdelijk dicht gestopt worden met een stukje zeep. Daarna moet de loodgieter er natuurlijk even bij komen. De zak van de stofzuiger kunt U weer stofdicht maken door het goed aan de binnenkant in te wrijven met paraffine. Een droogrek, dat ons in de winter zeker van pas zal komen, kunnen we zelf maken van twee klerenhangers, waarin 5 gaten geboord zijn. U koopt 5 meter touw, knipt dit in 5 delen, en bindt deze stukken met de uit einden aan de klerenhangers. Deze worden op een afstand van 1 m van elkaar gehangen. Voor zwaar dere stukken kunnen in plaats van touw stokjes gebruikt worden. Deuren, waarin barsten komen, kunnen we zelf bijwerken door de barstjes met schoenwas in de kleur van het hout dicht te stop pen. Ook bestaan er lijmsoorten in tubes, die voor dit doel speciaal bruikbaar zijn. Twee ouderwetse nachtkastjes kunnen een heel aardig bureautje opleveren. Zet de kastjes 1 m uit elkaar, haal een blad van triplex of een ander dun soort hout bij de timmerman en spijker dit op de kastjes, zodat in het midden een ruimte wordt opengehouden voor de knieën, en aan elke kant een kastje komt te staan. Het geheel wordt in dezelfde kleur geverfd of gebeitst. Nu kunnen de deurtjes er uitgehaald worden met een extra plankje er in hebben we dan een paar aardige boeken kastjes gekregen. Inmaakpotten die gebarsten zijn worden weer heel gemaakt door de barsten met paraffine dicht te maken. Ook kunnen de barsten aan de buitenkant met vuurlak worden bestreken. Open naden in de kachels zijn slecht voor de gezondheider komen dan verbrandingsproducten in de kamer. Daarom mengen we ijzerkit aan met water tot een papje. Hiermee worden de naden dichtgesmeerd. De ijzerkit ver hardt in de lucht en wordt met de kachel meegepotlood, zodat er dan niets meer van te zien is. Ueekêiod DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1