No- 45. HENDRIK DE ZEEVAARDER KNAPT HET OP! Radio-Toestellen mei \Jis$mj^a*td Gebr. FRAAIJ, Alkmaar Utaftaganda-avand Amsterdamschc BankN v „ÓnJUp&wU jeugd" Haat Offee DANSEN NUTTIGE GESCHENKEN D.S.J.V. „Nieuwe Koers" de Qaede's RiiwieUedtiif - Betten üJectrisch koken A. uau du Hitst H, T, V, „DE KOMEDIANTEN WOKKE WOKKE Europees Federalisme Café NIEUWENDIJK Voor Verhuizingen Bond voor Slaaispensionnering aid. Bergen BAL NA BAL NA Kantoor Bergen, Breelaan 10, Telef. 2563 BAL NA! BEZOEKT THANS Friese winteraardappelen 25 kg f 1,75 Kom maar eens kijken FEUILLETON Vrije Jeugd Beweging en onze plaats daarin. Bloemkwekerij Lijtweg 44 - Bergen Cyclamen f 1,50 Bladbegonia f 1,00 Primula Sinensis f 0,35 Kleine begonia f 0,30 4 voor f 1,00 Gevulde bloembakjes Het voordeligste adres 6 en T^apsel van B.G.DOBBEN TANDTECHNICUS „THE SORROW EXPELLERS" Ned. Vereen, van SPIRITISTEN Afd. Bergen (N.-H.) GROTE openbare avond Bimmelbam loopt, erg onder de indruk, achter Pro fessor Grimboud aan. De weg is er ingewikkeld, door allerlei vertrekken, waar de vreemdsoortigste voor werpen opeengestapeld liggen, door lage gangen en eindelijk bereiken ze weer de kamer waar ze de dag hiervoor nog gedrieën karnemelk gedronken hebben. „Aaahzegt Grimboud en zijn gezicht lijkt ineens al minder zorgelijk. „Ah.... hoe kon ik dat vergeten.... hoe is dat mogelijk vraag ik u? U staat mij toe zegt professor en zonder Bimmelbams antwoord af te wachten grijpt hij naar een nog half gevuld glas karnemelk en giet het schielijk naar binnen. „Dat moet ik gisteravond hebben laten staan gaat hij verder en likt zijn lippen af. „HèDat doet me goed 1 Karnemelk is uitstekend voor de gezondheid en verheldert de geest. Alleen jammer dat mijn maag het zo slecht verdraagt. Maar hoe komt dit glas eigenlijk op tafel? Ik heb gister de glazen netjes weggeborgen.... nu herinner ik mij alles weer.... Wel wis en zeker! Ik heb de glazen weggezet.... WAAR IS DE FLES?'' Zenuwachtig grist hij de kruik uit de kast en schudt hem heen en weer, maar het gewone geklots van de vloeistof blijft uit. „Zie je wel!" krijst Grimboud en keert zenuwachtig de fles ondersteboven. Een enkele druppel slechts maakt zich traag van de rand van de kruik los en spat als een grote witte ster op de stoffige vloer. „Ha Ik dacht het welMijn kostbaarste kruik is door een of andere onverlaat, zonder de minste eerbied voor fijne dranken, zomaar leeggedronken. Alsof het water wasDat is natuurlijk het werk van die drie en dertigduizend maal vermaledijde Adalbert!"' Wanhopig rent onze professor het vertrek op en neer. Opeens blijft hij echter staan en geeft een hese gil. Met een sprong is hij bij een deur en stoot haar open. Even later zakt hij kreunend op een bankje ineen. Door de open deur is een ruimte zichtbaar, vol met stukgeslagen instrumenten. De uitvindingen van Grim boud uit voorraad leverbaar Schoutenstraat 18 Telefoon 4795 O.a.: handwarmers, stuurtassen, beenpijpen, bagagetassen, bellen, handschoenen, prima leren motorkappen, voetpompen, zadels enz. enz. Autopeds, Fongers-, Hercules-, Royal-Cycle- en Batavus Heren- en Damesrijwielen uit voorraad Nog enkele gebruikte Heren- en Damesrijwielen op Dinsdag 16 November 1948, des avonds 8 uur, in Café Nieuwendijk Spreker: A. GREEUW uit Heiloo, Voorz. Prov. Bestuur van Nh. met medewerking van de heer SCHILP uit Castricum, met zijn levensliedjes en de STEVONISTEN-BAND uit Bergen. Entrée leden f 0,50, niet-leden f 0,75 (bel. inbegr.) Kaarten verkrijg baar bij F. de Beurs, Tuindorpweg 6; S. Visser, Molenkrochtlaan 6 J. Hoek, Berkenlaan 16a en Keppel, Dorpsstraat. Verder 's av. a.d. zaal Koopt Staatsobligaties of Inschrijving Grootboek om AANWASBELASTING en HEFFING IN EENS te voldoen. U bespaart ca. 2 °/0. Ook verlenen wij onze bemiddeling bij verkoop van GROOTBpEKINSCHRIJVINGEN. DAGELIJKS GEOPEND van 9-12.30 uur. brengt U op ZATERDAG 20 NOVEMBER in de zaal van de heer G. KLOP te HARGEN het prachtige toneelstuk in 3 bedrijven Aanvang 8 uur. Zaal open 7 uur. Entrée f 1,25 plus bel. de Boomkwekerij „Sursum Corda" te Schoorl Speciaal bedrijf voor alle soorten bomen, heesters, rozen, vaste planten Telef. 285 Aanbevelend P. van Bodegraven Als extra reclame deze week: beslist puike Let wel, huisvrouwen, d.i. slechts 7 cent per kg Puike blauwe 25 kg f 2,00 afname 100 kg f 7,50 Kwaliteit gegarandeerd Echte fijne duinaardappelen 25 kg f 2,50 beste uien 25 ct. zandwortelen 25 ct. goudgele andijvie 25 ct. geschr. worteltjes 25 ct. gesneden rode kool 25 ct. gesneden andijvie 25 ct. gesneden groene kool 25 ct. vers gekookte bietjes 25 ct. 25 ct. f l.~ f 1,— f 1,— f 1,~ f l.~ en nog veel meer koopjes adverteert niet voor niets maakt U het leven veel goedkoper Wat onze zaak betekent, dat weet de huisvrouw die rekent Oldenburglaan 1 TEL. 2037 Alles gratis thuisbezorgd en op gewenste tijd 5 p. 5 p. 3 p. 3 p. 2 p, 2 p. 2 p, 2 p. 2 ons gesn. soepgroenten 4 p. mooie sterappelen 4 p. mooie moesappelen 3 p. mooie Jonathan 3 p. mooie goudreioetten 2 p. mooie Cox oranje Door FRANK van FALCKENOORT EEN ROMAN VAN HET ZUIDHOLLANDSE PLATTELAND - 18 - Hij had haar een lange brief geschreven, waarin hij in de aller eerste plaats zijn verontschuldgingen aanbood en de reden uiteen zette van zijn zonderlinge houding op die bewuste avond. En bij de brief was een prachtig electrisch fornuis bezorgd, met het verzoek dit te willen aanvaarden als bewijs van verzoening en tevens als huwelijkscadeau. Hugo had het köstbare geschenk eerst willen terugsturen, maar de drie vrouwen hadden hem op dit besluit doen terugkomen. Hij had ten slotte toegegeven en een briefje met een dankbetuiging uit naam van hem en zijn vrouw teruggeschreven. Het was een koel, vormelijk epistel geweest, want hij voelde een onverklaarbare afkeer voor de Beldam en zijn bewoners en hij was blij, dat Heieen nu voor goed van de Bullebak vandaan was. Ook het personeel was niet achter gebleven. ,,Ja, chef", had Spierenburg, een van zijn intiemste collega's, enkele dagen voor zijn trouwen gezegd ze noemden hem al chef, dat was om er aan te wennen ,,ja, chef, we hebben het niet zo gauw voor elkaar kunnen krijgen, maar dat is je eigen schuld. Je had ons in elk geval toch wel een maand van tevoren kunnen waarschuwen, dat je van plan was je vrijheid te ver liezen -neen, laat me uitspreken, alle respect voor de andere sexe, maar ik blijf maar liever vrijgezel, dan ben ik zeker van mijn vrijheid. Maar ik bedoel maar, dan hadden wij het spul voor je trouwen nog voor elkaar gehad. Maar als je terugkomt van je huwelijksreis zo noemen ze dat, niet? dan is alles voor mekaar enne maar ik zou temet mijn mond voorbij praten. Basta. Je zult wel zien, dat je collega's ook nog wel wat voor hun nieuwe chef en zijn vrouw over hebben". Maar het cadeau kwam toch nog mooi op tijd. Toen ze van het stadhuis terugkwamen, stond het cadeau van het personeel reeds bij de andere in de wonng aan de Voorstraat: een prachtige staande schemerlamp. Hij had een plaatsje gekregen in de hoek van de voorkamer. En dat was nog niet alles geweest. Want op de dertigste April, toen de bel in „De Phoenix" het einde van de werktijd luidde en Knoop voor de laatste maal in negen-en- dertig jaar zijn kantoortje had afgesloten, gingen de zetters en drukkers niet weg, maar bleven in de drukkerij, die met guir landes en bloemen versierd was. Boven de deur van de drukkerij en ook boven die van het woonhuis was een soort van erepoort geïmproviseerd met een groot „Welkom" in het midden. Knoop en zijn vrouw liepen nog eens door de drukkerij, waar zij zoveel jaren hun brood verdiend hadden. Weemoedig dacht de oude man aan de gelukkige jaren, die hij en zijn vrouw hier hadden doorgebracht. Nu was zijn tijd gekomen: de tijd om plaats te maken voor een jongere leider. Thans brak voor hem een periode van rust aan en zou een ander zijn taak overnemen. Hij had zijn rust verdiend. Negen-en-dertig jaren was een behoorlijke tijd. Maar liever was hij nog een poosje aan het werk gebleven, in zijn vak, dat hij zo lief had. Enfin. Af en toe zou hij nog wel eens een kijkje gaan nemen in „De Phoenix". Geschreeuw en geroep van „daar komen ze!" hadden hem uit zijn overpeinzing doen opschrikken en zo vlug zijn stramme benen het veroorloofd hadden, was hij naar voren gelopen. Met gejuich hadden de gezellen en hun gepensionneerde chef het paar in hun auto verwelkomd. Toespraken waren er gehouden, er was gedronken en gegeten, er waren handen gedrukt en toen was ieder zijn weg gegaan. Knoop en zijn. vrouw naar hun nieuwe woning in de stad, de gezellen naar hun huizen en de nieuwe chef en zijn jonge vrouw naar de fraai versierde woning. En de volgende dag was gewoon het werk begonnen, met dit verschil, dat Hugo Kastelein de plaats van Knoop had ingenomen. Een nieuwe kapitein stond nu op het schip. Men was al spoedig gewend. Het leven ging op de drukkerij zijn gewone gang en geen wanklank verstoorde het geluk van het jonge paar, totdat Op een heerlijke zomeravond in Juni zat Heieen met een hand werkje op de bank voor het huis te genieten van het heerlijke weer. Hugo was nog bezig met wat schrijfwerk, want er waren een groot aantal nieuwe orders binnengekomen. Heieen had hem zo juist een kopje thee boven gebracht en gevraagd, of hij niet ophield met zijn werk, maar in weerwil van het verlokkende weer wist hij aan de verleiding en bekoring weerstand te bieden. Zijn plicht ging vóór alles. Maar hij had toch beloofd spoedig naar beneden te komen. En nu zat ze op de helderwitte bank een huwelijksgeschenk van Knoop en zijn vrouw en haakte zonder op haar werk te letten, maar keek over de smalle dijk naar de overkant van de veensloot, waar in het mulle zand twee kinderen met de hofhond stoeiden, een grote lobbes, die met zich liet sollen. Een enkele maal liep er een boerenknecht of een paar meiden voorbij, die haar naar gewoonte groetten, wat met een hartelijk knikje- werd beantwoord. In de lindeboom en langs het dijkje kwetterden en sjilpten de vogels en ver weg klonk het geratel van een voort snellende trein. Daar kwam iemand op de fiets aan en reed de dijk af, het erf op tot vlak bij de bank, waar Heieen zat. Ze sprong overeind. „Geertje! Wat leuk, zeg, dat je me eens komt opzoeken". Ze begroetten elkaar hartelijk. Het meisje zette de fiets tegen de muur en kwam bij haar vroegere vriendin zitten. „ik ben blij", ze ze, terwijl ze met een zakdoekje het warme gelaat koelte toewuifde, „dat je het leuk vindt, dat ik eens kom. Want eerlijk gezegd, durfde ik eerst niet". „oen je waarom nietf „Zie je, je bent zo geheel anders geworden, hè, je bent nu mevrouw". Naïef keek ze Heieen aan. „Maar", vroeg Heieen verbaasd, „waarom ben ik dan anders geworden? Hoe bedoel je dat?" „Ja", antwoordde Geertje, een beetje verlegen, „zie je, je was eerst een boerendienstbode, hè, op een boerderij, maar je bent nu ja. de vrouw van een meesterknecht met een mooi huisje". Heieen lachte. „Dacht je nu, dat ik je daarom niet meer wilde aanzien? Nou, Geertjelief, maak je daar maar niet bezorgd over, hoor! Ik blijf voor jou altijd Heieen en je kunt net zoveel keren komen als je wilt. Kom maar eens een keer op een Zondag met je verloofde, wil je?" Het meisje schudde ontkennend het hoofd en stak haar linker hand naar voren. „Wat nu?" vroeg Heieen, verbaasd kijkend naar de hand zonder ring, „is je verloving verbroken?" „Ja", antwoordde Geertje droefgeestig. „Alles is uit". Heieen kreeg medelijden met haar. Nu begreep ze, waarom het meisje -haar opgezocht had. Ze stond op en legde haar arm om Geertje heen. „Kom meer naar binnen", zei ze, „en stort je hart maar eens vrij voor me uit". Toen Geertje wat tot bedaren was gekomen, schonk Heieen haar een kopje thee in en zei: „Zie zo, je zult eens zien, hoe je dat opgelucht heeft. En vertel nu eens, waarom Gerrit en jij niet meer met elkaar gaan". „Ik zelf heb het uitgemaakt", verklaarde Geertje, terwijl ze haar roodomrande ogen bette, „en eigenlijk, omdat hij jou be ledigde". Heieen zette grote ogen op. „Mij beledigde? En hij kent me nauwelijks!" „Ja, zie je, dat komt door dat geval met de jongen boer. Je weet wel. hè? Die avond hoorde onze Teunis hem immers schreeuwen. Teunis heeft zo het een en ander verteld aan Gerrit. Je weet, hoe dat zo gaat, hè? Als ze wat te kletsen hebben, dan moet de hele buurt het weten. Nou, en Zondagavond kwam het zo ter sprake tussen ons, toen wij op de dijk wandelden. Hij zei zo, dat jij een boer niet goed genoeg vond en dat je daarom de nieuwe chef van „De Phoenix" getrouwd had". Heieen lachte. - „En is dat alles? Maar, lieve kind, daar had je toch geen ruzie over behoeven te maken!" „Dat was nog niet alles, hoewel ik toen al kwaad werd en tegen hem zei, dat jij echt van je man hield. Maar toen lachte hij me uit en zei, dat hij van het personel van de drukkerij had gehoord, dat de nieuwe chef alleen chef kon worden, als hij getrouwd was en daarom alleen met jou zo halsoverkop ge trouwd was. Het was toch de bepaling van de directeur, mijnheer De Knijff, dat de nieuwe chef vóór 1 Mei getrouwd moest zijn. Op die voorwaarde zou je man de oude chef kunnen opvolgen. En toen hij dat gezegd had, werd ik zo kwaad, dat ik meteen weggelopen ben van hem en de volgende dag stuurde hij mijn ring en schreef mij, dat hij met zo'n driftkop als ik was niet meer wilde gaan". En weer barstte het meisje in een snikken uit. Heieen legde vertroostend haar arm om het tengere lichaam heen, maar kon dadelijk geen woorden van troost vinden. De naïeve, onschuldig uitgesproken woorden van Geertje hadden haar een steek gegeven. Ze voelde een verkilling in zich opko men. Maar waarom eigenlijk? Geertje hief haar betraand gelaat naar haar op. „Ik heb je toch niet gegriefd, Heieen?" Onmiddellijk beheerste de jonge vrouw zich en kustte het bevende meisje met volle hartelijkheid. „Wel, neen, meid. En wat die verdachtmakingen betreft, trek je er niets van aan, hoor, wij houden allebei van elkaar en zijn erg gelukkig". Geertje gaf een zucht van verlichting. „Ik dacht wel, dat het kletspraatjes waren en daarom wilde ik het je vertellen". Maar Heieen had het gevoel, alsof ze eensklaps een steen in haar binnenste voelde. De lamp brandde al, toen Hugo eindelijk in de huiskamer kwam. Geertje was al een poosje weg. Hij kuste haar en toen ze zijn lippen op haar mond voelde, moest ze onwillekeurig denken aan de woorden van Geertje. Maar onmiddellijk bande ze die gedachten weer uit zich weg. De volgende avond was Heleen op de fiets naar de stad gegaan om enkele noodzakelijke dingen te kopen. Zij was nog even bij haar schoonmoeder aan geweest en kwam zodoende wat later dan gewoonlijk thuis. Het begon al te schemeren, toen ze met de fiets aan de hand het plaatsje kwam oplopen. Nadat ze de boodschappen in de keuken had gelegd ze zou ze morgen wel uitzoeken en opbergen, daar was ze nu te moe voor liep ze de kamer in. „Dag!" begroette ze vrolijk. „Een beetje laat, hè? Ik ben nog even bij moeder geweest. Ze had het zo stil". Heleen kustte hem en hij kustte haar koel terug, iets, wat haar verwonderde. Anders was hij veel onstuimiger, maar ze besloot net te doen alsof ze niets bemerkte. Nadat ze hoed en mantel had afgedaan, schonk ze thee in, die in de pot stond te pruttelen en als alle avonden nam ze een handwerkje op, terwijl Hugo een sigaret rookte en de krant las. Af en toe keek hij echter verstrooid op en het viel haar op, dat hij bijzonder stil was. Na een poosje legde hij de kranten opzij en haalde een brief uit de zak, die hij begon te lezen. Daarna borg hij hem weer op, en trommelde met zijn vingers op tafel. Toen ontmoetten hun blikken elkaar. Heleen lachte, maar hij vertrok geen spier. Eindelijk verbrak hij de ondraaglijk geworden stilte. „Zeg", begon hij enigszins weifelend. Het scheen, alsof hij haast niet durfde beginnen. „Hoe lang is je vader al dood, Heleen?" „Vader?" (Wordt vervolgd.) Diverse fornuizen en platen uit voorraad leverbaar. Fornuizen vanaf f 215,Voor inlichtingen en algehele demonstratie: TECHN. BUREAU MEIJER Ruïnelaan 3, Tel. 2514, Bergen en de organiseren een lezing over: Te houden door de heer B. Molenaar Donderdag 18 Nov. n.m. 8 uur in 't Dorpshuis. Kaarten a 30 ct. op Doorntjes 22 en Eikenlaan 17 per stuk voor Gedipt Dome s-en Herenkopper DORPSTR.2! BERGEN TEL 2266 Breelaan 5 BERGEN Tegenover het station. Spreekuren dagelijks van 10-12 en 1-2. Transparant tanden met goudknopbevesti- ging,'<zeer licht en sterk. Reparaties na afspraak in 4 uur gereed. Inlichtingen gratis de gehele dag. (^□□□□□□□□□□oaciciaciaaDDCiaa Zaterdagavond 8 uur Zondagmiddag 4 uur Zondagavond 8 uur Muziek op DINSDAG 16 Nov. a.s. met de Heer ZWAAN uit Enkhuizen. Demonstraties met wichelroede, magne tisme en aardstralen. Kaartverk. aan de zaal vanaf 13 Nov. a.s. Voor niet-leden entrée fl. Kaarten leden uitsluitend a.d. zaal op de avond f0.25. Aanvang 8 uur. Vergeet niet deze avond bij te wonen PLOMPBR - BERGEN vi t 4* i

De Duinstreek | 1948 | | pagina 4