ft 99 BERGEN Berdos I - L.S.Y.Y. LEGER DES HEUS FILMNIEUWS. SCHOORL VRIJDAG 19 NOVEMBER 1948 25c JAARGANG No. 46 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef DE MASKERSPELERS MET „DE HEILIGE VLAM" De Maskerspelers openden het seizoen met een schitterende op voering van het toneelspel van W. Sommerset Maugham, getiteld „De heilige vlam". De schrijver had in navolging van Bredero in een voorbericht „tot den goetwillighen leser" kunnen schrijven: „lek stel u hier naactelijk en schilderachtig voor ogen de misbruyeken van dese laatste en verdorven werelt, niet uyt haet, noch om yemandt te vertoornen noch te verbitteren, maar om.... alle mensen te ver beteren." Een jongeman (prachtig gespeeld door Jan van der Zwan, die als debutant schitterde aan de hemel van deze dilettantenvereniging) stort met zijn vliegtuig omlaag met het noodlottig gevolg, dat hij als ongeneeslijk invalide voor zijn leven gekluisterd wordt aan bed en stoel. Hij draagt z'n lot met een bewonderenswaardig ge duld en verbergt zijn lijden voor zijn jonge vrouw en zijn omgeving. Alleen de pleegzuster die hem omringt met haar onzelfzuchtige liefde, kent zijn lijden. Een jongere broer komt uit Amerika en 't duurt niet lang of hij en de schoonzuster gaan van elkaar houden. Als de jongeman na 't gebruik van één slaaptablet niet weer ontwaakt, en iedereen denkt aan hartverlamming, komt de verpleegster met de beschuldiging van.... moord. Even wordt het onrustig in de zaal, dan volgt men onder ademloze spanning de onthullingen: niet één maar zes tabletten zijn de zieke gegeven; zelfmoord is uitgesloten, de enige die bij het ziekbed is geweest, is. Stella de jonge vrouw. Is zij de schuldige, zij die een kind verwacht van haar zwager? De moeder, een vrouw met levens ervaring neemt het op voor de jongelui, kan het niet zo slecht vinden als twee jonge mensen zich overgeven aan de instincten, die de natuur in hen geplant heeft, het aangeboren sexuële gevoel is even normaal als de honger en even sterk als het ver langen om te slapen. Fel is zuster Wayland (welke rol prachtig vertolkt wordt door To Olden- burg-v. Geemen) in haar oordeel het lijkt wel of dat de wereld van vandaag beheerst, maar.... men kan niet leven zonder te eten en te slapen, doch wél zonder toe te geven aan sexuële honger. Na spannende scènes komt dan een spannend slot: de vrouw, die hem het leven had gegeven, heeft hem 't leven weer ontnomen. De moeder, waarvan Greet Beeldman-Rensink een prachtige uitbeelding geeft, heeft haar zoon kort na het ongeval beloofd, hem in staat te zullen stellen een einde aan zijn leven te maken, indien het hem ondragelijk werd. Deze nacht vroeg hij om nog een tablet.... zij gaf hem vijf en loste daarmee haar belofte in. Lijkschouwing blijft achterwege, hier zal geen aards rechter oordelen. Met een tot een ovatie aan groeiend applaus werd de spanning verbroken. De Maskerspelers kunnen met hun regisseur G. Kooyman met grote voldoening terugzien op deze uitvoering. HERVORMD JEUGDWERK in Noordholland Gedurende het afgelopen week end waren een zestigtal leiders, leidsters en bestuursleden van verschillende soorten Hervormd Jeugdwerk in de Classis Alkmaar in conferentie bijeen te Bergen in het Provinciaal Centrum der Ned. Herv. Kerk. Vertegenwoor digd waren CJMV, CJVF, Jonge Kerk, NPG-X en VCJC. Voor het eerst waren daar vrijzinnigen en orthodoxen in een uitstekende verstandhouding twee dagen bij een om te beraadslagen over gemeenschappelijke belangen. Ds. J. Borghardt uit Den Helder hield een principiële en boeiende inleiding over „Ons jeugdwerk als teken van het Koninkrijk Gods". Gemeenschappelijke kerk gang vond plaats in de Ruïne- kerk bij Ds A. B. Bekius. Na uitvoerige besprekingen werd eenstemmig besloten het hier ge legde contact te bewaren en te verstevigen in een classicale Her vormde Jeugdraad, waar men zich verder zal beraden en waar gemaakte plannen zullen worden uitgewerkt. Naar verluidt zullen er meer van deze weekends ge organiseerd worden, alsmede een Toogdag voor Hervormde jonge ren in Alkmaar op Tweede Paas dag 1949 en een kamp. In de classis Hoorn is men bezig een zelfde weekend voor te bereiden om het werk te starten. Er blijkt een nieuwe frisse wind te gaan waaien door jong Hervormd Noordholland DRUKBEZOCHTE OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL Nadat de voorzitter van de oudercommissie de aanwezigen een hartelijk welkom had toege roepen, in 't bijzonder de inspec teur van het lager onderwijs en de spreker van deze avond, liet het hoofd der school verschillen de voorvallen uit het afgelopen schooljaar nog eens de revué passeren en deed enkele mede delingen over de naaste toekomst. Tot leden van de oudercom missie werden inplaats van de af tredende leden Mevr. Eriks en de heren Kaptijn en Arkenbout, die niet herkiesbaar waren, benoemd Mevr. Stroomer (Bergen a. Zee), Mevr. Bekius en de heer Sijpheer. Kinderlectuur. Hoofdschotel was de lezing van de heer D. L. Daalder. „Wat willen onze kinderen op een be paalde leeftijd lezen" en „wat mogen ze lezen Op de eerste vraag antwoordde spreker met de resultaten te vermelden van een onderzoek ingesteld op een drietal scholen en een onderzoek van Charlotte Biihler. Interessant was het te vernemen hoe de kin deren van 8 tot 13 jaar denken over sprookjes, Robinsonverhalen, sagen, avonturen en meisjesboeken en de motivering van hun mening. Bij het beantwoorden van de tweede vraag wees de heer Daal der er op, dat hij in tegenstelling met Montessori, sprookjes geheel in overeenstemming vond met de kinderlijke mentaliteitkinderen hongeren naar emotie, ze vinden vergelding vanzelfsprekend, het goede moet beloond, het kwade gestraft. Een kinderboek wil spr. artistiek verantwoord zien en daar naast paedagogisch en zedelijk, geen „wormkruid met suiker". Moeten avonturen geheel verban nen worden? Neen, aldus spreker, kinderen hebben recht op boeken met helden, waartegen ze kunnen opzien. Maar geen Pietje Bells. Ernstig werd gewaarschuwd tegen de z.g. beeldboekjes, waardoor de jeugd systematisch tot mis daad wordt voorbereid. Spreker eindigde zijn interes sante lezing met de raad geef uw kind geen boek, dat ge niet eerst zelf gelezen hebt. TONEELVERENIGING „KUNST NA ARBEID". Voor de opvoering van de klucht in drie bedrijven„Een vriend komt over", van onze plaatsgenoot Jan Timmer, bestaat grote belangstelling. Twee ver enigingen uit Amsterdam en Alk maar, die dit stuk eveneens in studie hebben, bestelden reeds een 40-tal plaatsen. Kunst na Arbeid trekt steeds volle zalen, zodat het nu dubbel noodzakelijk is zich vroegtijdig van plaatskaarten te voorzien. Verwacht wordt dat op 25 Nov. geen plaats meer onbezet zal zijn. Een gezellig bal zal als steeds de avond besluiten. Kaarten kunnen worden besteld bij de boekhandelaren De Haan en Schoelink. OPENSTELLING POSTKANTOOR Met ingang van 1 December e.k. zal de openstelling van het postkantoor zijn als volgt Postdienst Op werkdagen van 8—12.30 u. en 14—19 uur. Op Zaterdag van 813 uur. Telegraaf- en Telefoondienst Op werkdagen van 8—12.30 u. en 1419 uur. Op Zaterdag van 812.30 uur en 14—19 uur. 12 uur Hollandse Maatschappij van Landbouw. Het was voor de leden van de afd. Bergen van de Hollandse Maatschappij van Landbouw en hun dames, die zich Dinsdag in „Het Wapen van Bergen" had den verzameld, een avond om niet licht te vergeten. Wat de heer K. van der Knoop daar op het witte doek toverde, was wel geschikt om het hart van de boer sneller te doen kloppen. Hier klonk niet het oogstlied v. Staring „Sikkels klinken, sikkels blinken", maar het meer moderne van Mr Kamp „Tractors blinken, tractors klinken". Het was alles modern, hyper modern. Tractors trokken de schijven- ploeg met eg, gecombineerde zaai en wiedmachines, verzorgden de bietenteelt, andere zag men bezig met het aanaarden van aardappels enz. enz. enz. Motorsproeimachines bonden de strijd aan tegen de vijanden van de gewassen, ja een helicopter was in actie om een dodelijke stof te verspreiden. Een groots schouwspel was het, toen een 15-jarig meisje met een reuzen- combine over het veld trok om koolzaad, rogge enz. te oogsten en verder te bewerken. Het zou ons te ver voeren hier alle bijzonderheden te memoreren. Een luid applaus weerklonk, toen de laatste wagen binnenreed. Enkele kortere films gingen vooraf. Interessant waren de op namen over de rijstteelthet in orde maken van de sawah's, de kunstige irrigatiewerken met zeer eenvoudige middelen, de houten ploeg getrokken door twee kar bouwen, het planten, schoonhou den, oogsten enals slot mu ziek en dans. De kleurenfilm van de bollen- vellen en het bloemencorso in Lisse wekte algemeen bewonde ring, schitterende opnamen. De heer H. Bruin, voorzitter van de afdeling, was wel de tolk van alle aanwezigen, toen hij de heer v. d. Knoop hartelijk dank zei voor het gebodene en hem een tot weerziens toeriep. VOEDSELPAKKETTEN NAAR OOSTENRIJK Iemand, die een pakket wil zenden naar iemand van welke nationaliteit ook, kan dit pakket aanbieden bij de Afdeling Inten dance van het Ned. Rode Kruis, Leeghwaterplein 27, Den Haag. De inhoud der pakketten mag bestaan uit hetgeen men hier in 1 week aan gedistribueerde levens middelen ontvangt plus bonvrije levensmiddelen. Inclusief verpakking mag het niet zwaarder zijn dan 5 kg (be slist niet meer!) De pakketten moeten voorzien zijn van naam en adres van afzender en geadres seerde, liefst in blokletters of machineschrift. De verzendkosten bedragen f 3,— per pakket (drie gulden). Men kan het ook versturen franco per van Gend en Loos. Op het pakket, zowel als op de vrachtbrief naam en adres van geadresseerde en naam van af zender vermelden 1 Op de dag van verzending moeten de f 3,— verzendkosten, zomede een opgave van de inhoud van het pakket per aangetekende brief worden opgezonden aan Intendance Ned. Rode Kruis, Leeghwaterplein 27, Den Haag. Op de linkerbovenhoek van de enveloppe vermelden: „Pakket Oostenrijk". U ontvangt dan per post een kwitantie. (Niet per giro of postwissel voldoen, daar hier door de verzending een maand kan worden opgehouden!) Ter dekking van de onkosten in Oostenrijk behoeven de ont vangers slechts 3 shilling te be talen. Het Rode Kruis zorgt voor de nodige douane- en uitvoer- formaliteiten. De pakketten zijn aan douane-contröle onderhevig. De verzending vindt eens per maand plaats. Met het oog op tijdige verzending wordt geadvi seerd de pakketten gedurende de tweede helft van elke maand ter verzending bij de afd. Inten dance aan te bieden of aan dit adres te zenden. Voor Kerst pakketten moet dit dus gebeuren tussen 15 en 30 November. Naar andere landen en met name naar Duitsland worden door het Ned. Rode Kruis geen pak ketten verstuurd. (Op elk Kerst pakket plakt het Rode Kruis een aardig zegel met erop „Gelukkig Kerstfeest". Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij Mw H. L. Schuil-de Leth, Buerweg 9 te Bergen (telefoon 2086). Bergen bouwt voor zijn OUDEN VAN DAGEN Burgemeester en Wethouders besteedden Dinsdagmorgen ten Raadhuize aan het bouwen van achttien woningen voor ouden van dagen en een daarbij be horend dienstgebouw. Er was grote belangstelling voor de aan besteding van deze z.g. Merelhof. 38 inschrijvingen waren inge komen. Laagste inschrijving f 140042, hoogste f 191800. Het begrote bedrag was f 146947. BERGEN-ZOUAVEN 1-1 BSV had Zondag de Lutje- broekers op bezoek. Het werd vooral in de eerste helft een aan trekkelijke, snelle wedstrijd. 10 minuten na de aftrap wist W. Brouwer met een mooi schot BSV de leiding te bezorgen. Verder ging de bal snel van doel tot doel en meermalen viel er mooi samenspel te bewonderen. De gasten kregen in de eerste helft heel wat corners te nemen, maar doelpunten bleven uit. Na hervatting van het spel weer hetzelfde beelder werd fel gestreden, tot een der gast heren wegens een ongeoorloofde handeling uit het veld werd ge stuurd, wat een fluitconcert tot gevolg had. De spanning steeg, tot 10 min. voor het einde N. Bakker de gelijkmaker scoorde, 1 1. Met deze stand kwam het einde van deze spannende, door scheids rechter v. Dalen geleide wed strijd. Het is de afdeling Bergen van het Leger des Heils een bijzonder genoegen ter herdenking van het 3-jarig bestaan aan te kunnen bieden het machtige filmwerk „De tien geboden". Deze sublieme film, die in IJmuiden en Haarlem avonden achtereen volle zalen trok, zal slechts eenmaal in Bergen ge geven worden op 1 Dec. a.s., 's avonds 8 uur, in de zaal van Café Nieuwendijk, Dorpsstraat. 's Middags 3 uur zal een spe ciaal kinderprogramma gegeven worden met tractatie. Men reser- vere nu reeds de avond van 1 Dec. voor de film „De tien geboden" en lette op de adver tentie in „De Duinstreek" van de volgende week. In verband met de Kerstfeest uitdeling aan behoeftige gezinnen en zieken, menen wij goed te doen nu reeds een ernstige op roep te moeten laten horen om gedragen boven- en onderkleding en schoeisel. Door de dure levensomstan digheden zal een stukje kleding in vele gezinnen een welkom Kerstgeschenk zijn. Aanbiedingen worden gaarne ingewacht door de secretaresse van de L. d. H.- gezinsbond, Mevr. v. d. Hilst, Breelaan 5. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer W. H. de Fraiture is geslaagd voor zijn artsexamen. KLAPROOSCOLLECTE De opbrengst van de collecte ten bate van het Ned. Oorlogs graven-comité heeft opgebracht f 337,42. ZONDAGSDIENST ARTSEN De glorieuze terugkeer van een onvergetelijke film. Natuurlijk kent U Mr. Chips nog. En het zal U ongetwijfeld evenveel genoegen doen als het ons deed, dat de goede oude grijze Mr. Chips weer in Nederland op het witte doek te zien is. Voor hen, die het niet weten: „Goodbye Mr. Chips" is het ver haal van een schoolmeester, een schoolmeester van de goede oude soort. Op zijn 20ste jaar kwam Chips (hij heette toen eigenlijk Mr. Chipping) op Brookfield Col lege aan, vol grote plannen. Op zijn 80ste jaar nam hij pensioen. Een oude, wijze man, bemind door geslachten van jongens, die langs hem waren getrokken. En daar tussen in lag het leven van een doodgewoon mens, van een dood gewone schoolmeester, zoals er zo velen zijn. Een leven, niet vol schokkende gebeurtenissen misschien, maar rijk aan kleine dingen, prettige en verdrietige. De roman, „Goodbye Mr. Chips" van James Hilton werd indertijd door honderdduizenden gelezen. Millioenen zagen en werden ont roerd door de film, die een jaar voor het uitbreken van de oorlog, door de wereld trok. Thans kunt u de kennismaking met de onver getelijke film hernieuwen. Behalve Robert Donat, die toen al een be roemdheid was, zult u de „nieuwe" ster Greer Garson ontmoeten. (In haar eerste rol). En stellig zult u waardering hebben voor acteurs als Paul Henreid en John Mills, die sindsdien de toppen van de filmroem hebben bereikt. Een bewonderenswaardig en absoluut onvergetelijk programma wordt vertoond in Bioscoop „De Rustende Jager" te Bergen, vanaf Vrijdag 19 November. Vanaf Maandag 22 Nov. a.s. geeft het theater de gelegenheid voor het bewonderen van het grote succes-werk in kleuren, met prachtige muzikale begeleiding, van Walt Disney's „Fantasia". In dit programma wordt gebracht „Toccata en fuga in D Mineur (Johann Sebastiaan Bach)De Notekraker-suite (Peter Tchai- kowsky) t' Apprente Sorcier (Paul Dukas) Le Sacre du Printemps (Igor Stravinky) Zesde Symphonie „Pastorale" (Ludwig van Beethoven)Dans der Uren (Amilcare Ponchielli) Une nuit sur le Mont Chauve (Mo deste Moussorgsky Ave Maria (Franz Schubert). Toegang 14 jaar, met vermel ding, dat tijdens de voorstelling geen personen meer worden toe gelaten. ASTRA. CULTURELE COMMISSIE SCHOORL Hoewel het lang geleden is zal men zich nog heel goed die prachtige warme concoursdagen herrinneren in Mei. Door de zeer late afrekening van de Westfriese Bond kon het comité pas op 16 November de slot vergadering houden. Het gehele concours passeerde nog eens de revue, de harde werkers werden, speciaal door de Voorzitter van het fanfare corps, gehuldigd. Maar vooral de financiën werden bekeken. Ge lukkig kan een bescheiden batig saldo aan „de Vriendschap" worden afgedragen. Het garantie fonds wordt dusnietaangesproken; intussen dankt het comité de burgerij voor de grote welwillend heid, waarmee dit fonds in zo ruime mate werd toegezegd. Het concours is voorbij, de culturele commissie, die zo eendrachtig heeft samengewerkt, blijft echter. De muzieknis is het eerste doel en wie weet, wat er nog eens zal opdagen. SCHOORL- WIERINGERWAARD 2-0 Schoorl moet weer een ietsje van zich laten horen, heette het dezer dagen in een sportrubriek, anders komt deze ploeg in de lappenmand. Welnu Schoorl heeft laten zien, dat het nog volmaakt gezond is: met een 20 over winning kwam het zegevierend uit de strijd. Hoewel W. in de eerste helft het voordeel van de wind had, was Schoorl het meest in de aanval. Kort voor de rust wist J. Roos uit een mooi door G. Minkema aangegeven bal aan Schoorl de leiding te geven, 1 0. Na hervatting nam Wieringer- waard het spel geheel in handen. Tal van hoekschoppen werden genomen op het Schoorlse doel, maar de verdediging stond als een rots. De uitvallen van Schoorl, in het bijzonder, die van de l.buiten Weyland, waren echter zeer gevaarlijk. Uit een van de uitvallen wist P. Duin de score op te voeren tot 20. Toen gaven de gasten het op. VOETBAL Laten de adspiranten nu Zondag j.l. in den Helder met 31 van Helder b verliezenWare dat niet het geval geweest, dan zouden de drie Schoorlse elftallen, die op die dag in het veld waren geweest, de volle buit hebben binnengehaald. Schoorl III won van Limmen IV in een uitwedstrijd met 42, terwijl het eerste elftal thuis met 20 Wieringerwaard klopte. Schoorl is daardoor met een drietal andere verenigingen can- didaat voor de laatste plaats. Maar.... als Schoorl blijft aan pakken, zoals zij Zondag j.l. deed, dan is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat Schoorl binnenkort een paar plaatsjes hoger komt te staan. Zondag, 28 November, moet Schoorl naar Vrone en als dat een overwinning wordt, dan is Schoorl op het goede pad. Zondag a.s. staat in verband met de landenwedstrijd België Nederland, de fcompetitie voor alle Schoorlse elftallen stil. UeMad DE DUINSTREEK De heer D. L. Daalder over kinderlectuur. Zondag 21 November Terrein Nesdijk Een avond tot leeringhe ende vermaeck. Fa Breed Hoogwoud f 166000 D. Beeldman Bergen f 160200 E. Borsjes Schermerhorn f 168085 „Bowa" Beverwijk f 185500 Gebr. de Boer te Hazerswoude f 164300 P. Buis Oudorp f 180600 R. Bot Alkmaar f 155630 N. Duinmeyer Alkmaar f 165300 A. v. Duin Noordwijk aan zee f 165400 Evelein Duinker Beverwijk f 157750 Jac. v. Exter Bergen f 155000 A. 6 de Geus Heiloo f 179000 C. de Geus Zn Broek op L. f 181350 A. J. Kroon Bergen f 151750 Gebr. Kooyman Schoorl f 191800 Kops Bergen f 167585 Kops Zn Heiloo f 167500 J. Klomp Bergen f 158500 A. Klomp Beverwijk f 153312 Marquering Bergen f 155200 Fa P. Meyer Wijk aan zee f 140042 C. Noort Bergen f 140647 Fa Oudejans Zaandam f 172000 Ory Alkmaar f 167500 Riek de Haan Alkmaar f 150375 Rizzi Stor Castricum f 152648 Jb Rampen Bergen f 162960 Gebr. Schuyt Egmond aan zee f 154000 joh. Seysener Hillegom f 172400 N. Sibbel Vierlingsbeek f 186481 L. J. Schuit Egmond-binnen f 150500 J. Wittebrood Beemster f 174500 v.d. Wal Smit Amsterdam f 159777 C. Westerhuis Amsterdam f 176000 Fa Tervoort Egmond-binnen f 185000 Wonda Oldenburg Bergen f 149800 G. W. Zandkuyl Utrecht f 177193 J. Zijlstra Leeuwarden f 189950 Zondag 21 November Dokter VAN GELDER, tel. 2027 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1