HET WITTE KRUIS OM TE ZINGEN!! Gemengd Koor „De Stem des Volks" BERGEN BcrdosI - Nieuwe Niedorpl FSLMNIEUWS. SCHOORL Aty&nene \JecyadetUiQ, VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 25c JAARGANG No. 47 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Nu is het tijd te BERGEN onder leiding van JOH. ALGRA REPETITIE VRIJDAGS 7.30 uur in het DORPSHUIS, BERGEN. KUNSTENAARSCENTRUM BERGEN De Kunst van de laatste honderd jaar in woord en beeld Prof. Dr J. Q. van Regteren Altena, hoogleeraar Kunstgeschie denis te Amsterdam hield Dins dagavond in de dancing van De Rustende Jager voor leden en kunstlievende leden van het K.C.B. een causerie met lichtbeelden, waarvoor grote belangstelling bestond. De voorzitter van K.C.B., Mr Kamp, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de spreker van deze avond. Ver volgens wijdde hij enige gevoel volle woorden aan de nagedach tenis van Mevr. Rutgers van der Loeff, van wie het K.C.B. zoveel steun had mogen ondervinden. Aan de hand van fraaie licht beelden maakten de aanwezigen hierna kennis met verschillende stromingen in de schilderkunst van de laatste honderd jaar. Een nieuw stadium ging de Kunst in met Manet, die de dingen niet wou schilderen zoals zij waren, maar zoals ze zich aan zijn oog voordeden. Monet en anderen baanden verder de weg naar het impressionnisme. Genoemd werden verder Degas, Gebr. Maris, e.a. Dan openbaart zich een reactie tegen het impressionnisme. Men wil vaster opbouw en naar uit drukking van geestelijke waarden. Namen als Seurat, Gauguin, Paul Cézanne, Vincent van Gogh, Matisse, Jan Toorop volgen en dan komen op het witte doek voorbeelden van het cubisme, waarbij de voorstellingen als uit kristallen zijn opgebouwd. Het „harnasmens" van Léger toont hoe armen en benen zijn geredu ceerd tot grondvormen, de vormen worden verbrokkeld. De stroom gaat verder. Pablo Picasso geeft de dingen niet meer in hun drie dimensionale gedaante weer, de aanhangers van absolute Kunst als Kandinsky verbreken elke band met de werkelijkheid, drukken hun ontroeringen uit in abstracte lijnen, vlakken en kleuren. De abstracte kunst wil de wetten van de perspectief laten vallen. Na de pauze wees de spreker aan de hand van een bladzijde uit een der oudste boeken er op hoe de abstracte Kunst van nu, aanknoopt bij die uit lang ver vlogen tijd. Ook werden nog naast elkaar gezet twee clowns van Cézanne en van Picasso. Nadat spreker tenslotte nog enkele vragen had beantwoord, was Mr Kamp de tolk van de aanwezigen met Prof. Dr Regteren van Altena hartelijk dank te zeggen voor zijn interessante causerie. IN DONKERE DAGEN. De toneelclub „Pro Domo" trad Donderdagavond in „De Rustende Jager" op met „In donkere Dagen" van René Bosch. De schrijver blijkt geen onbeken de te zijn in het kleine dorpje, dat wereldje op zich zelf, waar geen wereldschokkende gebeurte nissen voorvallen, maar waar als in de grote wereld liefde, haat, jaloezie, laster enz. enz. de men selijke ziel beroeren. Het was de grote verdienste van de leden van deze toneelclub deze niet ongewone dingen zo voor het voetlicht te brengen, dat het talrijke publiek de ganse avond werd geboeid, meeleefde met de kleine dorpe lingen. A. J. Noordberger was de vro lijke caféhouder, die zich niet uit zijn humeur liet brengen door zijn heerlijk mopperende Griet, R. Kleverlaan was hun verwende, van het goede pad afgedwaalde zoon, G. Stockman en H. Mole naar zorgden als kunstschilder Fons en de dochter van de rijke Molenaar voor „le roman d'amour" E. H. Ruiter gaf een prachtver- tolking van de oude zwerver Dorus, Pater Dorus, die zich steeds verheugde in al het mooie op Gods aarde, die geen afgunst kende, dit „vat vol wijsheid", die leefde in het vaste vertrouwen dat „alles sal regkom". De spelers en hun regiseur J. A. Haakman kunnen op een goed geslaagde avond terugzien. De Stevenistenband zorgde voor entr' acte muziek en bal. BERDOS—LSVV 3-1 Ondanks de Holland-België- wedstrijd werd er Zondag in Bergen toch gevoetbald: om 12 uur brachten de Langedijkers de bal aan het rollen op het Berdos- terrein aan de Nesdijk. Het was vooral na de rust een aantrekkelijke wedstrijd met veel mooie spelmomenten. Of schoon de gasten de eerste helft voor de wind speelden, ging het hun toch niet voor de wind. Na 20 minuten spelen nam Berdos, dat met twee invallers in het veld stond, de leiding met een mooi schot van del.binnen Dekker, 10. De LSVV-ers kregen ook hun kansen, maar Fortuna was niet met hen. Al spoedig na de rust ver grootten de gastheren nog hun voorsprongJan Schmidt plaatste uit een hoekschop de bal hoog voor het doel, waar de lange 1. binnen Dekker gereed stond om het leer onhoudbaar in te koppen, 20. Het enthousiasme steeg, de spelers gaven elkaar niets toe. Dank zij het schitterende werk van de Langedijker doelverdediger die enige malen een luid applaus oogstte, duurde het nog een twintig minuten voor de score nog werd opgevoerdhetzelfde tweemanschap van zoéven zette weer een corner om in een doel punt, 3—0. Nog gaven de gasten het niet op, moedig streden zij verder, tot zij enkele minuten voor het einde de voldoening smaakten na een schermutseling voor het doel hun harde werken te zien beloond met een welverdiend tegenpuntje 3-1. Scheidsrechter Prins uit Alk maar, die de wedstrijd leidde, hield de teugels strak. Velen langs de lijn waren het niet al tijd eens met zijn toepassing van de buitenspelregels, maar een ge joel als hij de België-Holland ontmoeting bleef uit. SCHAAKCLUB „TREIN 7.28" De uitslagen van de gedurende de maanden October en Novem ber gehouden schaakcompetitie van de in dit jaar opgerichte schaakvereniging „Trein 7.28" zijn als volgt: Klasse I 1 W. Bison en E. de Boer. 2 D. Mosk. Klasse II 1 B. Boersma Jr. 2 B. Boersma Sr. 3 J. ter Burg. INBRAAK In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd er naar wij ver nemen pit de garage van de wasserij De Lelie een auto met wasgoed ontvreemd. De auto is intussen teruggevonden, maar van dader(s) en wasgoed geen spoor. BERGER LUCHTVAARTCLUB Dezer dagen hield de BLC haar jaarlijkse Donateursavond in de Openbare Lagere School. Voorzitter Groenewoud gaf in zijn openingswoord een over zicht van de Clubactiviteit in het afgelopen seizoen. De BLC bezet op het ogenblik de zevende plaats in de prestatie-competitie van de KNVL en haar 35 leden hebben al weer heel wat modellen op stapel staan voor het volgende seizoen. H. Miltenburg hield een lezing over de Convairliner, het nieuwe vliegtuigtype, dat vanaf Januari op de Europese Lucht lijnen der KLM zal ingezet worden ter vervanging van de Dakota. Dat was voor gezagvoerder A. van Ulsen, die beschermheer van de club is, aanleiding om het bestuur uit te nodigen voor een rondvlucht met dit ideale toestel. Dit nobele voorstel werd met een hartelijk applaus ont vangen. Hierna vertelde Chris Ivangh over zijn Raketexperi menten, waarmee hij al enkele jaren met succes bezig is. De avond werd opgeluisterd door een muzikaal ensemble, met vo cale medewerking van The Black three, hetgeen zeer bij het pu bliek in de smaak viel. Tevens was er nog gelegen heid om een kleine tentoonstelling van Zweefmodellente bezichtigen, waarvoor veel belangstelling be stond. „Onderwereld" is de titel van de film, welke deze week in Bioscoop „De Rustende Jager" vertoond wordt. Deze naam komt goed tot zijn recht, het is n.l. een goed opgezet werk over de zwarte handel. Dit gebeurt op een vrolijke manier, met echte droge Engelse humor, welke wordt weergegeven door Sally Gray en Trevor Howard. Een en ander gaat gepaard met een spanning, die verschillende angstige, maar toch ook weer vrolijke momenten brengt. Weliswaar geen klasse film, maar wel een ontspanning, wordt U geboden. Toegang 18 jaar. „De Stenen Bloem" is de tweede film van deze week, de eerste en grote Russische speelfilm in kleuren. Men zal wellicht meerdere malen van dit werk gehoord hebben, daar het zeer bekend is geworden door zijn prachtige kleuren en bovendien een aardig sprookje uitbeeldt. Deze film is wel zeer bijzonder geschikt voor de jeugd, waarvoor wij hem dan ook bijzonder kunnen aanbevelen. Toegang alle leeftijden, maar zoveel mogelijk onder geleide. Zondagmiddag 2.30 uur speci aal matinée met de film „Stenen Bloem". ASTRA MET „ALGEMEEN WELZIJN" NAAR CANADA. „Amerika, dou lan fen dream en winsken, ho great en ryk, ho moai fen sé tot sé, zong Van der Meulen in zijn „Lanforhuzerssang". Het is in dit „taflechtsoard for tüzenen fen minsken", dat „Al gemeen Welzijn" Maandagavond met Dr. v. d. Sleen als gids eens een kijkje gaat nemen. Canada is het land van belofte, waar duizen den en duizenden h.a. vruchtbaar land schreeuwen om volk, terwijl hier het volk schreeuwt om land. Velen hebben hun geboortegrond al vaarwel gezegd om in Canada een betere toekomst voor zich en hun kinderen te zoeken. „Frysk en Fry", wykblêd foar it Fryske Folk, dat geregeld contact onder houdt met vele emigranten, gaf dezer dagen onder het hoofd „Hoe giet it mei üs emigranten yn Ca nada een bloemlezing uit stapels ingekomen brieven. De meningen van al die men sen, die allen vol idealen en grote toekomstdromen de grote plas overstaken in het afgelopen jaar, lopen nogal uiteen. Allen waren het er over eens, dat de ontvangst allerhartelijkst was, maar schrijft de een„wie ik mar wer yn Fryslanhwa 't oer emigrearjen tinkt, kin ik dat nea genöch öf- riede; hwat is it hjir finwennich, hwat wie Fryslan moai". Uit andere brieven klinkt een heel ander geluid. „Wij zitten hier op een mooie farm in een prachtige natuur. O hwat ha wy hjer in moai plakje, ik wol myn libben hjir wolslite". Een ander schreef „Wij zijn blij, dat wij hier zitten en al werd ons een gratis terug reis aangeboden en een aardig spulletje in ons vaderland, wij zouden het niet aanvaarden". De indrukken lopen dus nogal uiteenmen kan het verschillend treffen en het is niet zo ge makkelijk een goed emigrant te zijn, het afleggen van oude zeden en gewoonten en het aanpassen aan nieuwe is niet zo eenvoudig, vereist een ijzeren wil. Ja beste Keetje, zegt een oude .spreuk: wat je hebt, dat weetje, maar wat je krijgt, dat weet je niet Intussen wekken wij een ieder gaarne op, Maandag met „Alge meen Welzijn" een kijkje te nemen in Canada. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in ons vorige nummer. Plattelandsvrouwen bijeen Op de druk bezochte bijeen komst van de Plattelandsvrouwen in de zaal van de heer G. Klop sprak Dr Aleid Johan H. A. Wensink, Psycholoog uit Utrecht over het onderwerp„De angst in het zieleleven van het kind". Met de wel allergrootste aandacht volgden de moeders als de natuurlijke opvoedsters van het kind dit zo belangrijke onderwerp. Na een blik achterwaarts te hebben geworpen op de jaren, dat wij vaak aan twijfel en wan hoop ten prooi leefden aan de rand van een krater en er op te hebben gewezen hoe mannen en vrouwen thans nog gebukt gaan onder het verlies aan geestelijk houvast, betoogde spreker, dat de angst en vrees van vele vol wassenen gelukkig niet was over geslagen op het kind. De normale angst, aldus Dr Wensink, vormt een steeds terug kerend verschijnsel in ons leven, ligt verankerd in een paar oer driften, n.l. drang naar zelfbehoud en drang naar liefde. Uit het eerste ontstaat een gevoel van vrees, uit het tweede een gevoel van angst. Aan de hand van voorbeelden zette spr. het ver schil tussen angst en vrees uiteen. Vrees voelt het kind bijv. voor iets, waarmee het voor de eerste maal kennis maakt, bijv. een hond. Gewenning aan dat onbekende, zal vrees wegnemen. Geheel anders is de uit drang naar liefde voortkomende angst. Hierbij wil het kind niet zijn leven zeker stellen, maar het wil vereniging van het eigen leven met het liefdesobject, het wil niet alleen zijn, vrees voor geïsoleerd te zijn, geeft angst. Een kind huilt als het donker is, als niet meer de lichte, kleurrijke dingen kan zien, waarvan het houdt. Ook ouderen, die op een donkere weg lopen te fluiten, of te zingen, tonen pavor nocturnus. Na zo in grote lijnen het ont staansproces te hebben geschetst, gaf spreker enkele richtlijnen om angst te voorkomen, weg te nemen. Bij de angst ontstaan uit dreigend gemis aan liefde, doet de moeder graag alles om het kind te be vredigen, neemt het op schoot, bij zich in bed enz., maar loopt zo gevaar een dwingerig kind, een huilebalk te maken. Fout is, als dan de vader kort en drastisch een einde moet maken aan de toestand; dan ontstaat angst voor boze vader. Bij het aanroeren van het pro bleem van de straf wees spr. er op hoe 't geven van de juiste straf een kunst is, die eerst na veel misgrijpen wordt geleerd. Tussen vergrijp en straf dient 'n goede verhouding te zijn. Vooral nerveuze kinderen vragen een maximum van zelfbeheersing van de opvoeder. Men late zich, aldus spreker, niet bang maken door nerveuze kinderen. Men harde hen lichamelijk, make er geen kasplantjes van. Bij de keuze van prentenboekjes waarschuwde spreker tegen de vaak schitterende illustraties, die echter van funeste invloed kunnen zijn. Spreker ein digde zijn uiteenzettingen met de moeders er op te wijzen hoe wenselijk het is, dagelijks een ogenblik rust te nemen bij wan deling of goed boek, om zich zo de nodige zelfbeheersing te kunnen opleggen bij haar moeilijke taak van opvoeding. GEZINSZORG Nadat enkele weken geleden op een vergadering van het Witte Kruis de wenselijkheid was ge uit van het oprichten van een onderafdeling voor Gezinszorg en een commissie in het leven werd geroepen, om de oprichting voor te bereiden, kon Donderdagavond alles verder worden geregeld. De commissie smaakte de vol doening de vergadering te kunnen mededelen, dat reeds 240 leden wensten toe te treden. Een reglement werd vastgesteld en de contributie bepaald op drie gulden (voor niet-leden van het Witte Kruis f 5). In het bestuur zullen zitting nemen de dames Dapper-Stade- gaard (voorz.), Koeman (secr.), Sevenhuysen (penn.). Beukers en Zr Sneyders de Vogel. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven bij de bestuursleden. „DE KOMEDIANTEN" op de planken De Harger Toneelvereniging „De Komedianten" trad Zater dagavond in Café Klop op met een blijspel in 3 bedrijven van R. Feenstra „Ontspoorde Jeugd." Het publiek maakte kennis met de in weelde levende familie Kwint, juist op het ogenblik, dat de heer des huizes, eigenaar van een groot warenhuis in de val van een faillerend buitenlands huis werd meegesleurd. Om de financiële moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, was hij genood zaakt drastische bezuinigingsmaat regelen door te zetten, wat ver wijdering gaf tussen hem en zijn verwende vrouw en dochters. Alleen de beide zoons, vertolkt door de Gebr. Klop, stonden aan de kant van de vader en ook de zo rijk aan levens ervaring zijnde grootmoeder (Mw v. d. Velde). Natuurlijk kwam alles op zijn pootjes terecht en waren de toeschouwers er in het laatste bedrijf getuige van hoe een gelukkig hereend gezin op oudejaarsavond feest vierde. Het was voor de Komedianten geen lichte taak zo te spelen, dat het publiek meeleefde met de personen op het toneel, meevoelde met de heer des huizes, waarvan de heer J. Jansen een schitterende ver tolking gaf, minachting voelde voor moeder en dochters, goed getypeerd door de dames Ooster- baan, Wognum en Mundt, het de borrelende student Puck, dit sociaal-economisch conglomeraat, prachtig uitgebeeld door Chr. Grau, van harte gunde, toen hij de kamer werd uitgegooid, en tenslotte Doortje's man Marius, G. Klop Sr, toejuichte bij zijn metamorphose van pantoffelheld tot held. Dat deze dilettanten er in ge slaagd zijn deze taak te vervullen, bleek duidelijk uit het luide applaus, dat na elk bedrijf door de zaal klonk. Jammer alleen dat er zoveel lege stoelen bleven in de zaal, de Harger Toneelvereniging had waarlijk beter verdiend. VOETBAL Alle Schoorlse elftallen hadden Zondag rust. Niettemin steeg Schoorl I een stapje op de com petitie-ladder, doordat LSVV I en Vrone I verloren. Zondag a.s. is het voor Schoorl I een be langrijke dag, want dan moeten de „Rode Leeuwen" inSt Pancras de strijd aanbinden tegen Vrone I. Wanneer Schoorl I met hetzelfde élan als tegen Wieringerwaard de strijd ingaat, dan is een over winning niet onmogelijk. Daardoor zou het degradatie-gevaar voor Schoorl minder ernstig worden. Het feest, dat Schoorl Zondag avond in de zaal van Nic. Schuijt geeft, zou dan nog feestelijker zijn. Verder staan op het programma: Zaterdag 3 uur: Schoorl a Vrone a Zondag half drie: Schoorl 2 Vrone 2 Vrone I Schoorl I SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden wedstrijd. 1 Haasbroek—van Twuyver 51,5 2 Aaldersv. d. Lelie 52,5 3 Dames van Wijk SrRepko 55,5 4 Mw v. Wijk JrRepko 56 5 Dames IJssels—Verboom 59,5 6/7 Mw de Wildev. Wijk 61 6/7 Beeldman—Bekker 61 8 JesHalf Jr 61,5 9 JonkerHalf Sr 65,5 10 Mw JochemsMr Jochems 67 11 VisserNieuwland 69 BERGEN Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Geeft U op als lid van het Zondag a.s. Aanvang 2.30 uur Terrein Nesdijk op Zaterdag 4 December a.s. n m. 5 uur in het Wijkgebouw. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Jaarverslag over 1947. 5. Financieel verslag over 1947. 6. Verslag van de commissie tot het na zien der rekeningen over 1947. 7. Benoeming van een commissie als voren over 1948. 8. Begroting 1949. 9. Beschrijvingsbrief Algemene Vergade ring met benoeming van een afge vaardigde. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. HET BESTUUR.

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1