No. 47. HENDRIK DE ZEEVAARDER KNAPT HET OP! AMANDELEN aangekregen Wenst U een ukte- BANKETLETTER? Heeft U eeu imqe Ivaae iedete Hmvtom! WOKKE J. B uismans B Haat m Een reuze gemak macdd U ltd twut GOEDKOPERI de (fade's iiiwieMedtijf - Betpeu B. G. D0BBEN Dorpsstraat 21, Bergen, TEL. 2266 Bergen's Speelgoedwinkel W. BUSKER, Kerkstraat 5 NUTTIGE GESCHENKEN v,ndt^ln KORT HAAR, de grote mode DE CAD0RICIN ST. NICOLAAS A. Kofman Zoon Sint Nicolaas P. MEIJER. BEZOEKT THANS de Boomkwekerij „Sursum Corda" te Schoorl uismans Dakkerijen VOOR DE SINT NICOLAAS BANKETBAKKERIJ KREB BANKETLETTERS MET AMANDELEN FEUILLETON Wij hebben een kleine partij Dan raden wij U aan vroegtijdig uw Sint HLcataas-besteMinfy Ofv te peven Banketbakkerij Schrama Kroon v.h. H. H. w. Kieyberg Oude Prinsweg 1 TEL. 2562 Bergen Wat zal St. Nicolaas dit jaar brengen ««((O)))))) ««O»)) ((O» (0) Techn. Bureau MEIJER, Ruïnelaan 3, Bergen, Tel. 2514 Breelaan 16 Tel, 2025 Bergen BESTELT^ OOK TIJDIG UW SPECULAAS KORTE, GOLVENDE KRULLEN PERMANENT bij uitnemendheid weet wel ""'W' ü"f.\ ]a, het is wel een orkaan, die onze Grimboud te oogsten krijgt. Van de zelf verzekerde professor, de uitvinder van talloze martelwerktuigen, de bezitter van een uitzonderlijk museum, van deze pro fessor is niet veel meer over. Het is al leen nog maar een zielig oud mannetje dat zachtjes voor zich heen klagend naast de ingang van zijn eertijds zo trotse mu seum zit. Bijna onschadelijkmaar nog niet helemaal.... Professor Grimboud slaakt een diepe zucht en richt zich weer een beetje op. „Deze zaal was geheel gevuld met figuren, die in hun eeuwige verstarring getuigenis aflegden van mijn brillante vernuft, van mijn superioriteit, van mijn geestkracht. Kortom, van alles wat mij zo geheel verschillend doet zijn van de stumperige massazegt hij met zachte stem tegen Bimmelbam. „Hier, op deze voetstukken hebben eeuwen lang beroemde personen en dieren gestaan. Onbewegelijk. Verstijfd door de kracht van mijn hypnotiseermachineIk heb ze vertroeteld alsof het mijn eigen kinderen waren, elke morgen bracht ik hier uren door met afstoffen, kleding en schoenen poetsen van mijn standbeelden. Ha, hal" De professor lacht even bitter en gaat dan verder: „En nu is weer eens be wezen wat men tegenwoordig onder dankbaarheid verstaat. Een of andere bandiet, misschien wel Adalbert, heeft de betovering verbroken en ze allemaal uit hun verstijving gewekt. En hier ziet U nou het resultaat...." „Ik begrijp U niet", zegt Bimmelbam. „Wat is een hypnotiseermachine en wie is Adalbert?" In plaats van echter te antwoorden slaakt Grimboud een schorre kreet en is opeens verdwenen. Een een zame beer, die al die tijd onbewegelijk op zijn voetstuk was blijven staan, geeuwt opeens luidruchtig en springt met een plof op de grond.... Ga kijken bij U zult een geweldige collectie vinden Speciaal bedrijf voor alle soorten bomen, heesters, rozen, vaste planten Telef. 285 Aanbevelend Pi V 3 O Bodegraven Of bent U erg verkouden, heeft U een gevoelige rug, een onprettig koud bed, of stof-, was-, strijk-, kook-, warmte-, warmwater- en licht-problemen Dit alles kan de Sint bij ons voor U oplossen. Ook op radiogebied is de Sint heel graag bij ons, want hij wil 't volgend jaar geen klachten horen! yjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiij[i Hygiënisch bereide en machinaal gesneden s Hutspot Boerekool Groenekool Rodekool Andijvie Uien Prei Erwtensoep Soepgroenten Alles panklaar Beslist puike winteraardappelen 25 kg. f 1.75 De mooiste blauwe 25 kg. f2. De beste duinaardappelen 25 kg. f 2.50 5 pd. beste Uien 25 ct. 6 pd. zandwortelen 25 ct. 2 pd. gekookte biet 25 ct. 3 pd. geschrapte wortelen 25 ct. 2 pd. Hutspotgroente 25 ct. 2 pd. Rode kool 25 ct. 2 pd. Groene kool 25 ct. 3 pd. mooie Goudreinetten f 1 4 pd. mooie Sterappelen f 1 4 pd. beste Moesappelen f 1 Alles gratis thuisbezorgd. Tel. 2460 2018 Zonder inlevering onbeperkt Speculaas Taai-Taai Strooimoppen Gevulde Speculaas Roomborstplaat Marsepain Marsepain figuren Taartharten f 1.-, f 1 St. Nicolaastaarten f 1.40 per 500 f 0.75 per 500 f 0.75 per 500 f 1.50 per 500 f 0.30 per 100 f 0.45 per 100 f 0.50 per 100 .50, f2.50, f3.50, f3.—, f5.-. gram gram gram gram gram gram gram f4,50 f7.- Taarten-harten met Roombotercrême opgespoten, met marsepain opgemaakt 50 cent VERHOGING Slechts MET inlevering BANKETLETTERS BOTERSPECULAAS STUKJES BANKET BANKETSTAVEN 1 ons boter of margarine a f 1.50 1f 1.00 1f 1.50 1 f 1.50 O.a.: handwarmers, stuurtassen, beenpijpen, bagagetassen, bellen, handschoenen, prima leren motorkappen, voetpompen, zadels enz. enz. Autopeds, Fongers-, Hercules-, Royal-Cycle- en Batavus Heren- en Damesrijwielen uit voorraad Nog enkele gebruikte Heren- en Damesrijwielen 1 TELEFOON 2037 llllllllilllllllllllIlllllllllllllliIlllllllllllllllllIIllllllllllillllllIIIIHI Spreek met ons en het komt in orde Door FRANK van FALCKENOORT EEN ROMAN VAN HET ZUIDHOLLANDSE PLATTELAND - 20 - Thijs veegde zorgvuldig zijn voeten, hing zet pet aan de kap stok en liep het keurige gangetje in, haar achterna in de achter kamer. „Ga zitten", nodigde ze uit, niet koel, maar ook niet bijster vriendelijk. Thijs nam plaats en stak een sigaret op. „Kijk eens, Leentje, eh Heieen wilde ik zeggen, tenminste, als je het goed vindt, dat ik je nog bij de voornaam noem". Heieen weerde het af en hij vervolgde: „Ik wil eerlijk bekennen, dat ik me niet altijd correct tegen over je gedragen heb, toen je nog op de Beldam diende. Maar ja, we hebben allemaal onze fouten. En ik heb er veel spijt van, dat ik je toen bij de spoordijk heb lastig gevallen. Daarvoor wilde ik je in de allereerste plaats mijn verontschuldigingen aan bieden. Én dat pak slaag, dat ik toen van je man kreeg, was verdiend, eerlijk verdiend. Het heeft me opgeknapt. Ik ben er anders door geworden". Hij wachtte even en keek door zijn oogharen naar de jonge vrouw om te zien, hoe zij zijn woorden zou opnemen. Heieen voelde zich onbehaaglijk. Ze haalde de schouders op en ant woordde: „Och, dat ben ik al lang vergeten. Praat er niet meer over. Dat is~in orde". „Maar daarvoor ben ik niet alleen gekomen", zo vervolgde de jongeman sluw. „Kijk eens, in de Molenpolder waren we allemaal blij, toen wij hoorden, dat je met de nieuwe chef van „De Phoenix" ging trouwen. Je kreeg het daardoor beter als je het had op de Beldam. Maar nu horen wij jammer genoeg, dat jullie niet best met elkaar overweg kunnen en Heieen rees overeind. „Hoe kom je aan die onzin?" stootte ze uit. „Wie strooit dergelijke praatjes rond?" Thijs wuifde met zijn hand. „Laten we elkaar niet voor de gek houden, Heieen, de hele polder weet het immers. In zo'n kleine negorij als hier blijft zo iets toch niet verborgen. We weten toch allemaal, dat je man vóór de eerste Mei getrouwd moest zijn, daar anders dat mooie baantje van chef voor zijn neus voorbijging. En hij kende jou toen pas ook door mijn toedoen dus wat lag er meer voor de hand, dan dat hij jou trouwde? Nu heeft hij zijn baantje, dat hij zo graag wilde hebben, maar de liefde zat blijkbaar niet erg diep, want jou verwaarloost hij nu al enkele weken. Neen, vertel me niets, ik weet er alles van. Hij zwerft iedere avond hier in de streek en zit dan met de boeren in de café's te drinken en te kaarten. Als je mij niet gelooft, moet je het maar eens aan anderen vragen. Vraag het je vroegere vriendin Geertje Trader maar eens. Die is hem Zondagavond nog tegengekomen op de dijk. Toen had-ie meer op, dan goed voor hem was". Heieen ontstelde bij deze woorden. Nu herinnerde zij zich, dat Hugo die Zondagavond bijzonder laat was thuis gekomen en op de trap wat gestommeld had. Dat kwam natuurlijk, omdat hij wat onvast op zijn benen had gestaan. En de volgende morgen had hij zich verslapen, wat nog nooit gebeurd was. Zo erg was het dus nu al geworden. Thijs vervolgde, ziende dat zijn woorden hun gewenste uit werking hadden: „Nou dacht ik bij mezelve zo vandaag: Thijs, je moest eens naar dat jonge vrouwtje gaan en er met haar over praten? Want wat heb je zo aan je leven? Je bent jong en levenslustig en je zit je hier te verkniezen naast een man, die je verwaarloost en je aan je lot overlaat, die zelf 's avonds gaat boemelen, nu hij zijn baantje toch heeft. Ik heb medelijden met je, Heieen, en daarom ben ik vanavond bij je gekomen. Je moet daar geen genoegen mee nemen". „Maar wat vind je dan, dat ik moet doen?" „Nou", zei Thijs, inwendig lachend, dat alles zo mooi rolde, „dat is, dunkt me, toch duidelijk: hem met gelijke munt betalen. Laat hem eens een poosje aan zijn lot over, zoals hij jou aan je lot overlaat. Pak je boeltje bij mekaar en smeer 'm een poosje. Zoek ergens in de provincie voor een tijdje onderdak, desnoods een betrekking en dan zul je eens zien, hoe gauw je man je weer leert waarderen". Heieen dacht geruime tijd na. Weg gaan, bij Hugo vandaan Daar had ze nog nooit aan gedacht. Maar het idee was nog zo gek niet. Misschien zou het helpen. Misschien zou hij dan tot inkeer komen en tot de ontdekking, dat hij verkeerd had gedaan. Thijs bemerkte tot zijn groot genoegen, dat de woorden, zo zorgvuldig gekozen, indruk maakten. En voorzichtig ging hij verder: „Kijk eens, het betekent natuurlijk niet, dat je voor goed van hem vandaan moet gaan. Maar alleen maar een poosje. Je schrijft hem een briefje, dat je zo niet verder met hem wilt leven en dat je daarom weg bent gegaan. Als hij dan nog van je houdt, zal hij je spoedig genoeg weer ophalen en alles is dan weer in orde. Zie eens, Heieen, we houden allemaal van je in de Molenpolder en we willen niet, dat jij ten gronde gaat, omdat je man je links laat liggen. Daarom, pak hem eens goed aan. Wanneer je hulp nodig hebt bij een en ander, kun je op mij rekenen. Ik zou je wel ergens in de buurt van Gouda aan een kamer kunnen helpen en misschien weet ik dan ook wel een tijdelijke betrekking voor je op een boerderij. Dan ben je niet afhankelijk ook". Heieen dacht weer na. Argeloos als ze was, voelde ze niet, dat Thijs op deze manier een nieuwe poging deed om haar in zijn bezit te krijgen. Ze wist immers ook niet, dat Thijs, sedert hij dat pak slaag van Hugo had gekregen, de jonge drukkerijchef de dood had gezworen en dat hij vast besloten was om hem, waar mogelijk, te treffen. Sluw als de jonge boerenknecht was, begreep hij wel, dat hij zulks niet beter kon doen dan door hem zijn vrouw te ontnemen. Als ze eerst maar eenmaal weg was, dicht bij hem, natuurlijk op dezelfde boerderij waar hij nu enige werkte, dan zou hij haar wel spoedig onder zijn invloed brengen. De jonge Vermeulen was er nog altijd van overtuigd, dat hij voor de vrouwen onweerstaanbaar was. En toen gebeurde het. Heieen had juist een kopje thee voor Thijs ingeschonken en beiden zaten tegenover elkaar, toen Hugo binnenstapte. Toen hij die avond op zijn fiets was gestapt, met het doel een cafétje in de buurt te bezoeken, had hij, kort na zijn vertrek, pech gekregen. Het voorwiel van zijn fiets begon te kraken en te slingeren en liep ten slotte tegen de voorvork. Hugo was afgestapt. Thuis had hij nog een goed voorwiel staan. Hij zou dus maar terugkeren en de wielen even verwisselen, dat bete kende een klein half uurtje oponthoud. Lopende was hij terug gekeerd en meteen rond het huis gelopen naar het schuurtje, waar hij het andere wiel te voorschijn haalde. Achter het huis had hij zijn fiets ondersteboven gezet en met een sleutel schroefde hij het kaduke wiel los. Toen had hij stemmen gehoord in zijn woning. Verwonderd had hij het werk even laten rusten; had zijn vrouw bezoek? Hij hoorde de stem van Heieen en daarna die van een man. Wie zou dat kunnen zijn? Hij was, met de sleutel in zijn hand, de keuken in gelopen en aan de deur, die toegang gaf naar de kamer, had hij tot zijn grote ergernis en woede bemerkt, dat het Thijs was, die in zijn huis met zijn vrouw zat te praten. Wat een brutaliteit! Maar zijn woede werd nog groter, toen hij de laatste woorden van de jonge Vermeulen had verstaan: Ik zou je wel ergens in de buurt van Gouda aan een kamer kunnen helpen Even was Hugo nog besluiteoos in het keukentje blijven staan, toen had hij met een forse greep de deur geopend en dreigend was hij naar binnen gestapt. Heieen gaf een gil: „Huug!" Thijs schrok, toen hij het dreigende, niets goeds voorspellende gezicht van Kastelein zag, hij wilde overeind komen, maar met een sprong was Hugo bij hem. „Ploert!" brulde hij, razend van woede en voor iemand goed en wel wist wat er gebeurde, liet Hugo met een vreselijke slag de zware sleutel neerkomen op het hoofd van de jonge boeren knecht. Deze probeerde de slag te ontwijken door opzij te buigen, maar zwaar kwam het ijzeren voorwerp neer op zijn linkerslaap. Met een snorkend geluid zakte Thijs terug in zijn stoel, achterover, zonder nog één woord te zeggen. Uit een brede wonde tussen oog en oor begon bloed te vloeien. Zijn hand, die hij opgeheven had om de slag af te weren, zakte lang zaam omlaag, tot ze het tafelblad had bereikt; daarop bleef ze, met gestrekte vingers, rusten. Het lichaam zakte scheef, de mond ging half open het leven was uit de jongeman ont vloden. Verbijsterd, meteen ontnuchterd, stond Hugo te kijken naar het bloedende hoofd. Een ontzetting kwam over hem, de sleuttel viel uit zijn hand met een doffe klap op het vloerkleed. Zo stonden beiden, man en vrouw, bijna een minuut te kijken naar het levenloze lichaam van de jonge Vermeulen. Toen barstte Heieen in een zenuwachtig snikken uit. De spanning brak en ook Hugo kwam geheel tot zichzelve. „Ik heb hem gedood", fluisterde hij, „ik heb hem gedood". Na enkele ogenblikken stond Heieen op en liep naar haar man. Ze legde haar armen om hem heen en snikte: „Huug, jongen, wat heb je nu gedaan. Haal gauw een dokter, misschien is hij nog niet dood. Misschien Huug schudde langzaam het hoofd. „Hier baat geen hulp meer", zei hij langzaam. „Hij is dood, Heieen, hij zal je niet meer lastig vallen, nooit meer. Maar ik heb mijn geluk ook doodgeslagen. Ik heb een mens gedood, dat betekent voor mij het einde van mijn carrière, dat betekent voor mij de gevangenis. Heieen, vrouwtje, waarom heb je hem binnengelaten". Hij maakte langzaam haar handen, die nog steeds om zijn hals lagen, los en wilde de kamer verlaten. Onmiddellijk was ze weer bij hem en greep hem bij zijn jas vast. „Wat ga je doen? Waar wil je heen?" vroeg ze hees met vertrokken gezicht. Kalm keek hij haar aan en dacht na. Toen pakte hij haar beet bij de schouders, zo heftig, dat zij bijna een gil van pijn gaf. (Wordt vervolgd.) dat de prijzen van bloeiende kamerplanten in de maand December belangrijk hoger zijn door de grotere vraag aan de veilingen wegens de feestdagen. Daarom koopt hij altijd zijn bloeien de planten en bakjes bij de bloemisterij van Russen weg 18 - Tel. 2229 BERGEN want, feest of geen feest, daar blijven de prijzen van de zelfgekweekte producten hetzelfde. Dus wacht niet tot de laatste dag met uw bestelling. Wij bezorgen aan huis 1 Voor de a.s. Stofzuigers, straalkachels. Strijk ijzers, theelichten, Philips scheer- apparaten vanaf f 39,00, hand dynamo's, rijwiellampen, electrische dekens f 31.85, voetbal-mascottes in de clubkleur „Duinranders" en voetbalvereen. „Schoorl" a f 1,00 Beleefd aanbevelend, Hereweg C 42 - Schoorl - Telef. 216 Ned. Vereniging van SPIRITISTEN „HARMONIA" afd. Bergen. Dinsdag 30 November GROTE OPENBARE ETHISCHE BLOEMENSEANCE door Mevrouw Mulder-Schaalekamp uit Amsterdam, des avonds 8 uur, in hotel KREB, Breelaan, entree leden f 0.25, voor niet-leden f 0.50. Neemt allen een paar bloemen mede. Opening zaal half acht.

De Duinstreek | 1948 | | pagina 4