h m fc) BERGEN RAADSVERGADERING Bergen I - Berdos I SCHOORL VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 25e JAARGANG No. 48 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De Raad kwam Maandagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr W. Huygens. Van de heren Jb. Swaag en H. L. Baron Taets van Ame- rongen was bericht van ver hindering ingekomen. Alvorens de vergadering te openen richtte de voorzitter woor den van innige deelneming tot de heer J. Onrust, in verband met het overlijden van diens echtgenote. De Raad -verleende aan het historisch genootschap „Oud West Friesland" een bijdrage van f 25 in verband met de komende herdenking van het 25- jarig bestaan van het genootschap. Aan de vereniging „Pro Juven- tute" werd voor het jaar '48 een subsidie verleend van f 25. Aan het request van het bu reau „Esperanto bij het onder wijs" aan de Minister van O.K. enW„ inzake verplichte invoering van het Esperanto op de kweek scholen, besluit de Raad over eenkomstig het voorstel van B en W geen adhaesie te betuigen. Kosten vervoer schoolkinderen B en W stelden voor om ge durende het tijdvak van October tot en met Maart aan D. Vlaar twee derde der kosten te ver goeden van vervoer van kinderen naar de School, aan MevrM. J. Moens de totale kosten over ge noemd tijdvak en aan A. Ser- penti de totale kosten gedurende het gehele jaar, met uitzondering van de vacantie. De Raad had hiertegen geen bezwaar. Aanschaffing leermiddelen Van de St Adelbertusschool was ingekomen een verzoek om medewerking voor de aanschaffing van katechismusboekjes. Over eenkomstig het voorstel van B en W besloot de Raad de ge vraagde medewerking te verlenen. Kasgeldleningen De Raad ging accoord met het voorstel van B en W tot het aangaan van kasgeldleningen voor de dienst 1949 tot een be drag van ten hoogste f 959.000. Sneeuwploeg Voor het sneeuwvrij houden van het bijna 100 km lange wegennet in deze gemeente achtten B en W de aanschaffing van een sneeuwploeg noodzake lijk en het uittrekken van het daarvoor nodige bedrag van f 2250 verantwoord. De Raad besloot tot aankoop. Financiering Woningbouw De Raad hechtte zijn goed keuring aan het voorstel om aan de heerHoutenbos een geld lening te verstrekken van f 1219 onder verband van tweede hypo theek, op de voet van financierings regeling woningbouw 1947. Huurovereenkomst De Raad ging tenslotte nog accoord met het voorstel tot het aangaan van een huurover eenkomst met het rijk, te rekenen van 1 Maart '43 af, voor het aan de gemeente in eigendom toebehorende perceel Karei de Grotelaan 17, in gebruik bij de rijkspolitie als groepsbureau met dienst-boven woning, tegen een huurprijs van f 840 per jaar. Legesrechten De voorgestelde verordening op de heffing van rechten onder de naam van leges werd na enige discussie aangenomen. Rondvraag De heer Ellis informeert naar het vliegveld. De voorz. kan alleen antwoorden, dat de be langstelling hiervoor de laatste tijd toeneemt. De heer Sluys vraagt naar de stand van de kwestie autosloperij. De provinciale verordening ver biedt in landelijke gedeelten het opslaan, bergen enz. van afbraak, puin enz. enz. enz. Het door Alkmaar aangeboden terrein werd door aanvragers niet geaccepteerd. De heer Broersma vestigt de aandacht op de gebrekkige ver lichting van de Groeneweg bij de Bergerweg en van de Noord laan. De heer Den Das geeft de raadsleden de raad van eventueel te hunner kennis gekomen gebreken even kennis te geven aan het G.E.B. Hierna ging de Raad in comité. Zondag a.s„ n.m. 2.30 uur Terrein Kerkedijk. Donateurs van beide verenigingen vrije toegang. Première van EEN VRIEND KOMT OVER Debuut van de Berger Accordeon Vereniging. „Kunst na Arbeid" bracht Don derdagavond in „De Rustende }ager" een klucht in 3 bedrijven van de Bergense auteur Jan Tim mer voor het voetlicht. Er was een overweldigende belangstelling voor de première van dit toneelstuk, waarmede de dichter-zanger Jan Timmer onlangs de toneelliteratuur heeft verrijkt. Er is de hele avond genoten van de vele verwikkelingen, die door het onverwacht binnenvallen van een oud vriend van de heer des huizes worden teweeggebracht in de huishouding van Dirk Hoek. De gast Peter Kroet, gerepatrieerd plantage-eigenaar, was in waar heid oom Ferdinand, zwager van Hoek, een held die danig onder de plak zat van zijn ega, tante Mia en op het huis moest passen, toen zijn vrouw een paar week jes ging logeren bij de fam. Hoek. Om hem ook een paar prettige dagen te bezorgen lood sten Hoek en nog een paar samen zweerders hem heel handig binnen als een oud vriend, na hem zo te hebben vermomd, dat zelfs zijn vrouw hem niet herkende. Er is van harte gelachen en geapplaudiseerd bij de opvoering, die „Kunst na Arbeid" gaf van deze handig in elkaar gezette klucht met zijn vlotte dialogen en vele verwikkelingen, die leidden naar een bevredigend slot. Met veel kleur en charme is het geheel ten tonele gebracht. Zonder uit zondering hebben allen zich ge geven en verrasten zij de zaal vaak door vlot samenspel. Om een paar rollen te noemende rol van Hoek werd keurig ver zorgd door Poldervaart, Mevr. van Santen was een goede gast vrouw, de dochter en haar ver loofde werden op uitstekende wijze gespeeld door Jo Pels en Jan Timmerman, Auke Postuma had groot succes als neef Elias en vooral als buttler, een creatie van tante Mia, gespeeld door Mevr. Schotte, Ank Schoen als Ella en last but not least Liesbeth Buys als bijdehand dienstmeisje. Op ondubbelzinnige wijze gaf het publiek uiting aan zijn grote waardering en toen de schrijver ten tonele verscheen groeide het applaus aan tot een ovatie en werden bloemen aangedragen. Aan de première ging vooraf het debuut van de 10 maanden oude Berger Accordeon Vereni ging. Onder leiding van haar dirigent A. v. d. Wolf, bracht zij enige nummers ten gehore op een wijze die een goede belofte voor de toekomst inhoudt. Mevr. Venema-Schoen decla meerde een werkje van Jan Tim mer, getiteld „Ons hart is bij hen", een opwekking om onze jongens in het verre Oosten niet te ver geten. CONCERT EN VOORDRACHT OP DE M. M. S. Ter inwijding van de gerestau reerde vleugelpiano een idee van Cornelis Jonker gaf Simon Halie voor alle leerlingen van de Middelbare Meisjesschool te Ber gen een piano-concert. Wie het geluk heeft, een dergelijke uit voering bij te wonen, wordt niet alleen getroffen door de groots heid der muziek en het talent van de kunstenaar, maar ook door de overgave van het publiek kinde ren en jonge mensen blijken wijd open te staan voor de invloed van iedere kunst. Enkele dagen later sprak Anthony van Kampen voor de hoogste klassen over zijn reis naar Nieuw- Guinea. Stof en voordracht boei den het publiek tot het einde. HOE GAAT HET BIJ DE KOORVERENIGING „BERGEN" De lezers, die weten, dat de heer Corn. Jonker per 1 Juli 1.1. zijn ontslag nam als dirigent van de Koorvereniging, zullen zich deze vraag wel meermalen ge steld hebben en het wordt tijd dat zij een antwoord krijgen. Welnu, Jonker vertrok, doch niet zonder het bestuur zijn gewaar deerd advies gegeven te hebben t.a.v. een plaatsvervanger en de Koorvereniging heeft ondervonden dat het volgen van dit advies de man bracht, die deze taak in alle opzichten kan vervullen. De heer Jac. Kort heeft nu 4 maanden de leiding en zag kans in die tijd met het koor een programma in te studeren, dat op Donderdag 23 December a.s. in „De Rustende Jager" zal worden uitgevoerd. Kort is, evenals Jonker, een man die van aanpakken weet en zijn enthousiasme weet over te brengen op de Koorleden en hij zal U op 23 Dec. a.s. het resul taat van zijn werken doen horen. Voor bijzonderheden verwijzen wij U naar de advertentie elders in dit blad. BAZAR van het Ned. Padvindstersgilde De afd. Bergen van het Ned. Padvindstersgilde ijvert voor een eigen home. Om hiervoor de nodige geldmiddelen bijeen te garen, organiseerde de afdeling met haar 24 padvindsters en 21 kabouters, naast de dezer dagen ingezette flessenactie, dit weekend in het Huis met de Pilaren een fancy-fair. De jongelui mochten zich in grote belangstelling van de zijde van het publiek verheugen en reeds dadelijk bij de opening liep het stormgroot en klein verdrong zich bij tombola en andere gelegenheden, om hun dubbeltjes te offeren voor het mooie doel, dat deze jonge mensen nastreven, een eigen clubhuisje. VERGADERING V.V.V. GROET-CAMPERDUIN. De Voorzitter wees er in zijn openingswoord op, dat Groet- Camperduin zich dit jaar in 30 pet. drukker bezoek had mogen verheugen dan in '47, ondanks het minder gunstige weer. Spreker noemde het nieuwe rijwielpad een uitkomst voor Groet. Overigens meende hij, dat Groet wel wat stiefmoederlijk werd bedeeld wat wegen betrof. Aan de verhuurders werd de raad gegeven, steeds de afspraken vast te leggen bij con tract, dit voorkomt moeilijkheden. Er was besloten V.V.V.-schild jes van de A.N.V.V. gratis ter beschikking te stellen van de leden. Zij zullen echter het eigendom blijven van de vereniging. Te Camperduin zullen borden worden geplaatst met vermelding van hoog- en laagwaterstand. Het bestuur had zich tot de bevoegde autoriteiten gewend met het ver zoek een publieke telefooncel te plaatsen te Camperduin. Aan de Oranje-vereniging was een bedrag van f 200 toegezegd voor verlich ting en versiering bij feestelijke gelegenheden. De voorzitter wees er nog eens op, dat juiste adresvermelding bij correspondentie vertraging kan voorkomenGroet is voldoende, Schoorl geeft oponthoud. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid de heer S. Gutker werd met algemene stemmen her kozen. Het uitgebreide verslag van de bureauhouder meldde o.m. dat er dit jaar 1287 schriftelijke aan vragen waren binnengekomen tegen 983 in '47. Van de deel nemers aan de N.H.-stempeltoch- ten hadden 300 hier hun boekje laten afstempelen. In het verslag werd de klacht geuit, dat in 't begin van het seizoen de vreem delingen vaak niet de op bonnen verkrijgbare waren konden be trekken van de winkeliers alhier, wegens onvoldoende bevoor rading. De verlotingscommissie deelde mee, dat er 1500 loten waren ver kocht. De verloting had een saldo van f500 opgeleverd. Over de enkele nog niet afgehaalde prijzen zal in de voorjaarsvergadering worden beslist. De strandfeestcommissie rap porteerde, dat de ontvangsten f567,45 en de uitgaven f536,23 hadden bedragen. Voor het res terende bedrag vanf31,22 zal een eigen vlag worden aangeschaft. Dank werd gebracht aan de h.h. Koomen en Kosbu voor het be schikbaar stellen van fraaie prijzen. De animo voor de tuinwedstrijd had groter kunnen zijn. Voor de burgerwoningen waren prijzen toegekend aan H. Nottelman, W. Snip en J. Nottelman, voor de boerderijen aan Jb. v. d. Oord, C. Duin en G. Bakker. Uit het verslag van de duinwandeling commissie bleek dat voor de in Juli en Augustus gehouden wande lingen veel belangstelling bestond 75 tot 150 wandelaars genoten van deze tochten. De commissie bracht een woord van dank aan de heren Jansen, boswachter S. B. B., Snip van S. B. B., Jb. Bouwen en G. Dalenberg en de dames Stoop en Vriendjes die Op de rustplaatsen de wandelaars met een geurig kopje thee verrastten. De begroting werd in ontvang sten en uitgaven vastgesteld op f 1780 met een post onvoorzien van f 110. Bij de rondvraag kwamen heel wat verlanglijstjes voor de dag. J. Vriendjes vroeg om een licht punt bij de Munnikenweg te Cam perduin, A. H. Koomen infor meerde naar de mogelijkheid van verhuring van de bunker, P. Kos zou 't van belang vinden als er ook op Zondag van Camperduin een bus vertrok vóór negen uur, J. Meedendorp zou het voor velen een gemak vinden als er een brievenbus werd geplaatst tussen Ca trijp" en Groet. De heer P. Kos achtte de leges- kosten die kampeerders en kam peerterreinhouders hebben te be talen een willekeurige en onrecht vaardige belasting; de heer Vos wees er op, dat te Schoorl twee maal per week en te Groet maar eenmaal vuilnis werd opgehaald en v. d. Garde Jr. had de klacht vernomen dat honden het strand bevuilden. Het bestuur beloofde van alle wensen en klachten goede nota te zullen nemen. MET „ALGEMEEN WELZIJN" NAAR CANADA. De leden van „Algemeen Wel zijn" maakten onder leiding van Dr. M. G. v. d. Sleen een buiten gewoon interessant uitstapje naar Canada, naar het land waar reeds duizenden Nederlanders een be staan hebben gevonden en dat nog bestaansmogelijkheden biedt aan duizenden nieuwe emigranten. De deskundige gids en gezellige causeur leidde de vacantiegangers van O. naar W., van N. naar Z. door dit grote rijk vol afwisseling. Er werd een kijkje genomen in Quebec, de oude hoofdstad van de oorspronkelijk Franse Kolonie, en de Engelse stad Montreal, waar onze 100000 tulpen zich blijkbaar geheel thuis gevoelen en in Ottawa waar bij de regeringsgebouwen even halt werd gehouden. Als in een caleidoscoop volg den verder de meest verschillende bezienswaardigheden op het witte doek. De Niagara bood een schit terend schouwspel met de regen boog in het verstuivende water van de waterval, dan weer zag men bergen met gletschers, en even later langs hellingen de nooit te vergeten gele en rode herfst kleuren van de eschdoorn (Maple sugar en rock). Van de planten- en dieren wereld trokken heliothropen, ane monen, pelikanen, aalscholvers, elanden en bisons de aandacht. De gids bracht zijn gezelschap naar valleien met vruchtencultuur, naar de modelboerderij van een fries, naar een prairie, waar soms na een paar regenjaren een jaren lange periode van droogte volgde, liet hen kennis maken met bisons, maakte een uitstapje naar het Peace River district, het noorde lijkste plekje met tarwebouw om dan weer een ogenblik te pleiste ren bij het zonnedansfeest van Indianen enz. enz. enz., ja, er verscheen zelfs een stekelvarkentje op het witte doek, dat elke avond een bezoek bracht aan een oude dame om met de zuigfles te wor den gevoederd. Het wasvoor „Algemeen Wel zijn" een onvergetelijk uitstapje. ELCK WAT WILS Als het Groeter Cabaretgezel schap „Elck wat wils" de trom roert, dan loopt heel Groet uit en verzamelt zich in het zaaltje van Jan Hakof om daar samen geperst in de kleine ruimte de dorpsgenoten toe te juichen. Een profeet wordt niet geëerd in eigen land Als het Groeter cabaret optreedt, loopt het zaaltje tjokvol, komen zelfs geboren Groeters uit wijden omtrek, tot Amsterdam en Helder, een kijkje nemen. De speelruimte moge zeer beperkt zijn, bij de aankleding van het toneel de grootste soberheid be tracht, zonder fraaie décors en schitterende belichting, never mind, het kan niet schelen, het is de sfeer die onweerstaanbaar trekt, de niet te beschrijven en voor een buitenstaande^, niet te voelen Groeter sfeer. Met een liedje, vrolijk, ernstig en soms ondeugend, een schetsje enz. weten de Elck-wat-wils-spelers die hun pappenheimers kennen, de aanwezigen te boeien, al lukt het de ene keer ook wat beter dan een andere keer. Voor het eerst had het gezelschap op deze avond medewerking van buiten ingeroepen: het nummer, waarop velen zich gespitst hadden, een poppenkastvertoning, nu niet als in '46 met levende poppen, die met hun onnavolgbare mimiek en gebaren nog niet vergeten zijn, maar met levenloze mario netten, waaroor een kunstenaar de koppen had vervaardigd, moest helaas vervallen en nu zou Emil Moretti de opengevallen plaats vullen. Deze duivelskunstenaar slaagde daarin volkomen en ver toonde verbluffende staaltjes van zijn goochelkunst. Enkele nummers van het pro gramma? De rasechte Groeter C. Hoog- vorst was in het pakje van een Amsterdamse vuilnisman gekropen en hanteerde de bezem als een oud-gediende bij het opruimen van het kleine vuil. Gaarne had deze philosophisch aangelegde bezemridder meer opgeruimd, zo als corruptie en ander vuil, dat zich in deze verdorven wereld vertoont, maar zijn taak lag elders. Het vreugdevuur laaide hoog op toen A. Nottelman zich als huis houdster kwam presenteren bij twee ouwe vrijgezellen, prachtig vertolkt door Druyven en C. Gutker, die beu van piepersjassen en bordenwassen en meer van die klusjes, uitzagen naar een vrouw. De zaal schaterde van de lach, toen het ouwe, droge hout licht ontvlambaar bleek te zijn en er de zotste scènes volgden. Van heel andere aard was het laatste nummer vóór de pauze, een stukje zeemansleven in de stamkroeg, waar de matrozen bij trijntje en wijntje hun vrije tijd doden. Een tikje weemoed viel te beluisteren, als de ouderen bleken te hunkeren naar een eigen thuis. Het zeergevariëerdeprogramma werd besloten met een éénactertje „Meneer de Inspecteur". Der traditie getrouw was het natuurlijk „bal na". FEEST VOOR DE JEUGD Sinterklaas moest zijn voor nemen om Woensdag een bezoek te brengen aan Schoorl helaas opgeven. Dichte mist en gladde wegen maakten de reis te ge vaarlijk. De jeugd helemaal te leurstellen kon de kindervriend ook niet. Hij wendde zich daarom tot de buurtwinkeliers met het verzoek hem te willen helpen. Velen waren hiertoe gaarne be reid en ze nodigden de jongens en meisjes van Schoorl uit, voor een prettige middag in de zaal van Nic. Schuyt. 400 kinderen werden hier ont haald op taai-taai, borstplaat en een schitterende filmvoorstelling, verzorgd door Citex-Reisbioscoop uit Noord-Scharwoude. Het werd voor de jeugd een echt mooi feestje. Dank je Sin terklaas en helpers! HET MODERNE WEESKIND Over bovengenoemd onder werp zal op Donderdagavond 9 December a.s. om 8 uur Ds G. W. van Deth, directeur van de Ver. Kinderzorg Noordholland een causerie met lichtbeelden houden in de Ned. Herv. Kerk te Schoorl. Ieder die belang stelling heeft voor het kind in nood zal zeker trachten deze avond bij te wonen. Ds van Deth hoopt te vertellen over zijn werk onder de ver waarloosde jeugd in Noordholland en iets te laten zien van de op voedingsproblemen, die hier bij te pas komen. Hier gaat een wereld open, die dichtbij is en die toch velen niet kennen. Hier zien wij hoe geschonden kinderlevens kunnen veranderen en vernieuwen. In een wereld waar veel wordt afgebroken zien wij een stuk prachtige opbouwende arbeid. ZONDAGSDIENST ARTSEN .1 III/, L Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag 5 December Dokter POOT, tel. 2423

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1