FILMNIEUWS. EGMOND AAN ZEE Gemeenteraads vergadering CaccespOHdeHtie I HEDEN Zaterdag- en Zondagmiddag GROOT SINT NICOLAASFEEST Hotel „De Ruïne", Ruïnelaan 2, Bergen BEKENDMAKING - Burgemeester en Wethouders van Schoorl hebben besloten toe te staan, dat gedurende de periode van 1 tot en met 4 en van 22 tot en met 23 December a.s. de winkels voor het publiek tot uiterlijk des avonds 8 uur geopend blijven. In herinnering wordt gebracht, dat ingevolge het Rijks- zeeweringenreglement het betreden der buitenduinregel ter breedte van 300 meter, gemeten vanaf de buitenduinvoet in Oostelijke rich ting, verboden is. De Burgemeester van Schoorl, Mr. C. A. J. JOCHEMS VOETBAL 't Was Zaterdag en Zondag de dag van „Vrone En dat was helemaal niet nodig geweest. Zeer veel spelers van Schoorl, van jong tot oud, zoeken hun heil in indivic^eel spel, ze mogen dan eens twee, drie spelers voorbijgaan, maar op de volgende stranden zij en de kans is ver keken. Alleen snel, open spel kan redding brengen. Een geplaatste bal gaat nu eenmaal sneller dan één, die dribbelend opgebracht wordt. Bovendien speelt dan de verrassing een grote rol en de vijandelijke verdediging wordt uit elkaar gerukt. En verder: in kritieke ogen blikken niet het hoofd verliezen. Versterk dan even de verdedi ging en pingel vooral niet in de onmiddellijke nabijheid van het eigen doel. Al die dingen zijn Schoorl I Zondag j.l. in St. Pancras noodlottig geworden. Toen ze met de rust door doelpunten van Zoon en Dnin met 20 voor stonden, dacht niemand meer aan een nederlaag. De achterhoede begon toen echter vreemd te schutteren, het werd 2—1, maar onmiddellijk daarna maakte van Zoonen er 3— 1 van. Toen kwamen een aantal onge lukjes, Arie Mooy kreeg een trap, hij verloor zijn beweeglijkheid en door allerlei tegenslagen werd het in minimum van tijd 5—3 voor Vrone. Mooy moest door de ontvangen trap zijn plaats onder de lat aan Gerrit Minke- ma afstaan. Het bleef 53 en Schoorl verloor de kans om enigszins uit de gevaarlijke zone te komen. Het tweede was thuis tegen Vrone II al even onfortuinlijk. Vijf kwartier heeft het met 1 0 voorgestaan. Het laatste kwartier bracht twee doelpunten voor Vrone II en daardoor de over winning (1—2). Het verloop van de wedstrijd van de adspiranten tegen Vrone was ongeveer gelijk. Vrone a nam de leiding, maar onze kleine midden-voor maakte voor de rust nog gelijk. Na de rust waren de onzen in de meerderheid, maar het samenspel der voorhoede liet te wensen over. Dan volgt een uitval van Vrone en het is 21. Met deze stand brak het einde aan. Zondagavond hadden de voetballers een feestavond in de zaal van Nic. Schuyt, die uit stekend geslaagd is. De geest onder de voetballers is puik en Zondag zorgen zij voor de Sin terklaasverrassing. 't Programma voor die dag luidt: 11.30 uur Schoorl 3 - Foresters 4 2.30 uur Schoorl I - Texel I SCHOORLSE BRIDGE CLUB Dinsdag j.l. speelde de Schoorlse Bridge Club een wedstrijd tegen Klaver 4 uit Alkmaar. De resultaten voor onze plaats genoten waren: Groep A PinxterDiederich en Jonker Half Sr 43 63Mw Arpeau IJssels en BekkerBeeldman 65 35; v. Twuyverv. d. Lelie en dames Repkov. Wijk Sr 5 - 64. Groep B Mw de Wildev. Wijk en Half JrJes 65 45Haasbroek AaldersenMw en Mr Jochems 38 75; NieuwlandVisser en Mw v. Wijk Jr—Repko 54 - 60. Totaal 270 - 342. Schoorl verloor dus met 72 matchpunten. „LEVENSDRANG' Vanaf Vrijdag 3 Dec. a.s. wordt in bioscoop-theater „De Rustende Jager" te Bergen ge draaid de film „Levensdrang" met George Sanders en Linda Dar nell, waarvan de inhoud geba seerd is op Anton Chekov's „The Shooting Party". Het spel van George Sanders en Linda Darnell geeft aan deze rolprent een goed en emotioneel karakter, waaraan de spanning niet ont breekt, met de haat, de harts tochtelijkheid en natuurlijkde liefde. Het is ontegenzeggelijk een buitengewoon sterk gegeven, waarvan menig bioscoop-bezoeker van begin tot einde zal genieten. Toegang moet hier beslist ge houden worden op 18 jaar. „SCHIMMENJACHT" Vanaf maandag 6 December a.s. brengt men in de bioscoop een tractatie voor de sensatie-zoekende bezoeker in de vorm van een film met de bekende Peter Lorre, die in iedere scène het middelpunt vormt, n.l. „Schimmenjacht". Wat Peter Lorre, Michele Morgan en Robert Gunnings U in deze film zullen geven, zal ook U zeer sterk aangrijpen. Machtig om er over na te denken, schril om het op het witte doek te volgen. Toe gang 18 jaar. ASTRA. Voorbericht: Vanaf Vrijdag 17 December a.s. wordt niet ge geven zoals vermeld staat op de circulaires, die U thuis ontvangen heeft, de film „Vergelding" en „Gevangen Hart", maar de grote en fijne Amerikaanse showfilm „Licht het Anker" (Anchors Away). De gemeenteraad van Egmond aan Zee vergaderde Donderdag avond onder voorzitterschap van burgemeester Niele. Allereerst wijdde de voorzitter enkele hartelijke woorden aan de nagedachtenis van de heer Schots man; de raad nam één minuut stilte in acht. Begroting 1949 B en W boden de begroting voor 1949 aan, die zonder steun van het Rijk sluitend gemaakt kon worden. Besloten werd deze begroting in de commissie te onderzoeken. Grondaankoop Besloten werd ten behoeve van de heer C. Hoebe, als oorlogs slachtoffer een terrein aan te kopen aan het Pompplein, nadat de voorzitter op verzoek van de heer van Pel had toegelicht, dat de koopsom aan de gemeente, die alle grond voor de slachtoffers moet aankopen en weder aan hen moet verkopen, terugkomt uit de claim, die de gedupeerden hebben. Grondaankoop voor woningbouw Besloten werd tot aankoop van een terrein van ruim 1100 m2 tegen f 2600 tussen de Voor straat en de Stationsstraat, ten dienste van de woningbouwver eniging. Deze zal daarop aan voor- en achterkant, elk 2 zgn. duplex-woningen laten bouwen. In totaal komen er 11 van deze woningen, n.l. ook 7 aan de Watertorenweg, op bouwterrein, dat reeds aan de gemeente be hoort. Salarisregeling voor de gemeente-secretarissen Ged. Staten zonden om advies een definitieve salarisregeling voor de gemeente-secretarissen. B en W achtten het niet juist, dat daarin was opgenomen, dat 2 gemeenten van 6000 zielen, zo als de Egmonden, beschouwd werden als 1 gemeente, zodat dus geen enkele extra-vergoeding gegeven werd poor 't extra-werk, dat toch ontegenzeggelijk de ad ministratie van 2 gemeenten mee brengt. Voor de tegenwoordige functionnaris is deze zaak niet van belang, gezien het salaris wat hij thans heeft, maar op zich zelf is de regeling onjuist. De Raad kon zich hiermee volkomen verenigen. Voorts achtten B en W het niet juist, de gemeenten alleen naar het zielental in klassen in te delen. Zij stelden daarom voor, gezien de aard en ligging der Egmonden, die geen gewone plattelandsgemeenten zijn, deze in een hogere klasse te plaatsen. Ook hiermede kon de raad zich volkomen verenigen. Sterk ageer den de heren Snoeks en Koeman tegen de classificatie, die zij uit de boze achten en zeer onbillijk noemden, Een zwager van de overledene dankte voor de belangstelling, waarna de droeve stoet het kerk hof verliet, onder de indruk, dat een goed mens en een uitstekend ambtenaar ten grave was gedragen. „DJAHIN" Voor een totaal uitverkocht huis gaf de Arbeiderstoneelver eniging „De Flierefluiters" een opvoering van het Indische to neelspel „Djahin", van Th. Hart. Dit stuk verplaatst ons op een suikerfabriek in de Preanger Re gentschappen, waar ten Kate Sr de scepter zwaait. Deze beschouwt alles, wat niet volbloed Europeaan is als minderwaardig en hij toont dit vooral tegenover zijn fabri- cagechef Djahin-Holman, een Indo-Europeaan. Ten Kate Sr wordt hierin bijgestaan door zijn zoon Willy, die evenwel, wat karakter en inborst betreft niet in de schaduw van Djahin kan staan. Djahin is een nobele figuur. Dit blijkt zeer duidelijk als hij Willy van een wanhoopsdaad tegenhoudt, n.l. wanneer hij Georg Ezerman, een zwendelaar en woekeraar wil doden. Ondanks het feit, dat Willy hem steeds onheus had behandeld, redt hij hem. Willy vergeet dit niet, komt tot erkenning, dat die zo geminachte Indo, in wezen superieur is en sluit vriendschap. Djahin aanvaardt dit gaarne. Ook ten Kate Sr. wijzigt zijn houding, als hem ter ore komt wat Dja hin gedaan heeft en als hijzelf ook bijna het slachtoffer van Ezerman geworden is. Hij geeft zelfs zijn toestemming tot een huwelijk tussen Djahin en zijn dochter Emmy. Daarmee wordt in dit stuk aangetoond, dat het rassenverschil uit den boze is en uit deze zo verwarde wereld moet weggevaagd worden. De dominerende figuur in dit stuk is stellig Djahin, op voor treffelijke wijze vertolkt door de heer J. Speur. Hij beeldde de rol van halfbloed goed uit, sprak bijna, zoals een halfbloed spreekt, aanvankelijk wel iets te zicht en vooral wat zijn mimiek betreft iets te zwak. Hij is echter een zeer goede aanwinst voor De Flierefluiters. Emmy, de dochter van ten Kate Sr, vertolkt door Mej. A. Hartog, werd zeer goed uitge beeld. Steeds meer blijkt het, dat Mej. Hartog over een grote routine beschikt en een uitsteken de kracht is. De heer Joh. de Vries, in zijn rol van ten Kate Sr was goed op dreef. Nu en dan bleek hij even uit zijn rol te zijn, maar hij wist zich steeds weer spoedig te herstellen. Hij zal bij meerdere toneelroutine een zeer goede kracht worden. De heer G. Groen, als Willy, was zoals wij dat van hem ge wend waren. De onsympathieke rol van Georg Ezerman, werd vooral in het laatste bedrijf zeer goed vertolkt door de heer R. Zwemmer, terwijl opviel de rol van Mej. A. Kap als Sarina, een inlandse vrouw. Men kreeg wer kelijk de indruk met een echte inlandse te doen te hebben. De rollen van Ria, de vriendin van Emmy en Sidin, een inlandse jongen, respectievelijk vertolkt door Mevr. C. Waijen-Scholder en de heer H. Evers konden de toets der critiek doorstaan. De heer Jan Huijgen, de regisseur van „De Flierefluiters" met zijn echtgenote kregen een hartelijke ovatie. Tijdens de pauze werd de tra ditionele verloting gehouden, waaraan de Egmondse winkeliers weer spontaan hun medewerking hadden verleend. Een gezellig bal besloot de zo zeer geslaagde avond. STR ANDEXPLOIT ATIE Met het oog op de tijdige voor bereidingen voor het badseizoen 1949, stellen B. en W. tot 1 Febr. a.s. een ieder, die voor enige exploitatie op het strand in aan merking wil komen, in de gelegen heid daarvan opgave te doen en hun wensen kenbaar te maken. DIRECTIE GEMEENTE-BEDRIJVEN B. en W. hebben met de directie der gemeente-bedrijven tijdelijk belast de heer G. Herman te Hilversum, oud-directeur der gas fabriek te Hoogezand. Hoe slaat hei met de nieuwbouw in Egmond aan Zee? De huizen aan de Voorstraat, bij de ingang van het dorp, na deren meer en meer hun voltooiing. Binnen twee weken zal het eerste blok van vier woningen geheel gereed zijn. Eén van dit blok is thans al klaar. De rest van de 28 woningen zullen weldra volgen. Er wordt thans met man en macht gewerkt. Aanvankelijk stagneerde de bouw, wegens gebrek aan stenen. De aannemer liet het er echter niet bij zitten. Hij charterde een trailer en trok zelf naar Lobith om de benodigde stenen te halen. Een woord van waardering is hier op zijn plaats. Met het sanitair, waarvan de levering in het begin niet zo vlot liep, is het nu ook voor elkaar. Met de aanleg van straten voor deze nieuwe woningen is rekening gehouden met de plannen voor riolering. Hulde voor deze voor uitziende blik. Hoe vaak ziet men niet, dat nieuwe straten weer opengebroken moeten worden, met het gevolg, dat er op de duur kuilen in de weg ontstaan. Op de grond ten Oosten van deze huizen ligt een bouwverbod. Men is daar thans bezig met het aanleggen van bebossing. Het hoge duin, achter de gasfabriek, zal met dennen beplant worden. De entrée van het dorp zal hierdoor niet onaanzienlijk ver fraaid worden. Komende van de richting Den Hoef geven deze ruimgebouwde woningen 'n mooie indruk. ZEEVOGELS—RANDERS In deze zeer vlot gespeelde wedstrijd wist geen der partijen het doel te vinden. Beide elf tallen waren van ongeveer ge lijke sterkte. De voorhoede van Zeevogels wist enkele opgelegde kansen, deels door onzuiver schieten, deels door pech, niet te benutten. Een mooie ren van de Waard, wat een doelpunt scheen op te leveren eindigde naast de paal, terwijl de keeper niet in het doel stond. Zo ging het spel regelmatig op en neer, maar tot doelpunten kwam het niet. Keeper Mannes liep soms angstig ver uit zijn doel en Groot wist een maal rog het gevaar te keren, door de bal tijdig het veld in te trappen. Er werd over het algemeen zeer fair gespeeld en de uitslag 00 geeft ons inziens de krachts verhouding juist weer. EGMOND AAN ZEE EN HAAR INDUSTRIE Sinds korte tijd wordt er in Egmond aan Zee gewerkt om hier enige Industrie te krijgen. De oudste tak van Nijverheid is zeker wel het netten boeten. Op een drietal plaatsen worden thans nog netten gebreid. Bijna dage lijks zien we dat er tal van nieuwe netten „uitgevoerd worden naar IJmuiden. Van de nieuwere in dustrie noemen we de Diamant slijperij, waarvan U elders in dit blad een en ander kunt vinden. Egmond bezit thans ook een in richting voor Chemisch reinigen. Voor het adres verwijzen we naar de advertentie. In de toekomst zal Egmond ook nog een fabriek van Elec- trische apparaten krijgen, die in de omgeving van de gasfabriek zal worden gebouwd. Voor jong Egmond, voor zo ver zij niet naar Zee gaan of vervolgonderwijs genieten, zal er voldoende keus zijn, om een prettige werkkring in eigen plaats te vinden. In antwoord op een ingezonden stukje dd. 28-ll-'48, inzake ver gadering V.V. V. Egmond aan Zee, moeten wij de inzender mededelen, niet tot plaatsing te kunnen over gaan, daar de door hem bedoelde kwestie van zuiver persoonlijke aard is en niets met de belangen van de V.V.V. uitstaande heeft. RED. Ontslag F. L. v. d. Hagen Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer F. L. v. d. Hagen, als bedrijfs leider der waterleiding, ingaande 1 Febr. '49, wegens bereiken van de 65-jarige leeftijd. De heer v. d. Hagen heeft 34 jaar aan de waterleiding en 30 jaar voor het electriciteitsbedrijf gewerkt, aan beide bedrijven vanaf de oprichting en tot volle tevreden heid, waarvoor hem bij monde van de voorzitter grote erkente lijkheid betuigd werd. Zelf gaf hij te kennen, nooit spijt gehad te hebben van de aanvaarding van zijn betrekking in Egmond aan Zee, dat hem lief geworden was. Herziening APV De alg. politieverordening was van Ged. Staten teruggekomen met verschillende aanmerkingen. O.a. zag het college verboden plaatselijke protectie in een ventverbod, alleen voor niet in gezetenen en achtte men het niet juist café-bezoek door gesteunden te verbieden, terwijl de maximum snelheid niet verder dan tot 40 km beperkt diende te worden. De raad gaf aan de wenken ge hoor, behalve t.a.v. de gewenste bepalingen met betrekking tot het kamperen. Rekening 1947 De gemeente-rekening over 1947 werd door B en W aan geboden, sluitend met een nadelig saldo, inclusief dat van vorige jaren, groot rond f 62.000. Waar deze rekening met een nadelig saldo van f 72.000 begon, gaf de dienst 1947 dus op zichzelf een overschot van rond f 10.000. Loontoeslag secretarissen en ontvangers Juist voor de vergadering was nog ingekomen een verzoek van Ged. Staten om advies inzake toekenning van f 1..per week loontoeslag voor de secretarissen en ontvangers. Hoewel voor de Egmondse funtionnarissen van geen belang, verenigde de raad zich met het voorstel van B en W om niettemin gunstig te ad viseren. Na rondvraag volgde sluiting. Begrafenis P. SCHOTSMAN Onder zeer grote belangstelling werd Donderdagmiddag de heer P. Schotsman, in leven directeur der gemeente-bedrijven van Eg mond aan Zee, op de algemene begraafplaats aldaar ter aarde besteld. Onder degenen, die van hun belangstelling blijk gaven merkten we o.a. op het volledig college van B. en W. en verschillende leden van de Gemeenteraad, pastoor van Zanten, de doktoren Belonje en Moons, de directeur der Mij. Noordzeebad, de heer J. W. Kockx, de oud-directeur der Prins Hendrik Stichting, de heer van den Berg, verschillende collega's van de ontslapeneen ver scheidene gemeenteambtenaren. Het personeel der bedrijven flankeerde de baar, die met een schat van bloemstukken, o.a. van hetgemeentebestuur.de Egmondse Reddingsbrigade en de Mij. Noord zeebad, gedekt was. Als eerste voerde aan de groeve burgemeester Niele het woord. Hij vertolkte de dank van het gemeentebestuur, voor hetgeen de directeur dier bedrijven voor de gemeente vol ijver en in trouwe stipte plichtsbetrachting, in zijn functie voor de gemeente be tekende. De gemeente-secretaris, Mr Spit sprak als vriend gevoelvolle woorden van dank voor de door hem en andere vrienden onder vonden trouwe vriendschap. Hij was een waar vriend in de nood en zij zullen hem heel erg missen. Namens de vereniging van gas- fabrikanten betuigde de heer Steinkamp uit Haarlem zijn deel neming aan de weduwe en ook aan het gemeentebestuur dat een zo kundig ambtenaar verliest. De heer F. L. van der Haagen, bedrijfsleider van het waterleiding bedrijf getuigde van de waar dering van het personeel der be drijven voor hun chef en van de zorg, die hij altijd voor zijn per soneel had, ook in hun particu liere omstandigheden. Ds Veenhuizen uit Wormer- veer, vroeger te Egmond aan den Hoef, sprak namens de kerkeraad en als vriend woorden van dank en van troost. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL. Dinsdagavond organiseerde de Oudercommissie wederom een ouderavond, in de zaal van het O. K. Vereen.-gebouw. De zaal was tot in de uiterste hoeken ge vuld. De voorzitter, de heer C. Wijn heette de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom, waarna het Hoofd der school, de heer J. Gor ter het een en ander over de school mededeelde. Spreker begon naar aanleiding van een vraag van een der ouders van een leer ling uit de derde klasse, n.l. wan neer leert mijn kind nou eigen lijk eens schrijven. Hij zit nu al in de derde klas en schrijft nog niet. Ik heb, aldus de heer Gorter, toen gezegd, wacht U nog een jaar of drie en uw kind zal zeg gen, dat U niet kunt schrijven. Op de Openbare Lagere School wordt sinds vier jaar het blok schrift aangeleerd. Spreker noem de dit het schrift der toekomst. Het werk ziet er over het geheel genomen veel prettiger uit en wat vooral voor de eerste klasse een groot voordeel is, er kan vlugger met het taalonderwijs worden be gonnen. Leerlingen, die met Sep tember in de eerste klas kwamen, maken nu reeds dictee'tjes. Op 50°/o van de scholen in Neder land wordt het blokschrift onder wezen. Vervolgens deelde spr. mede, dat de school vanaf de 5e klas in twee afdelingen is gesplist. De ene afdeling leidt de leerlin gen op voor Mulo en H.B.S. of gymnasium, terwijl de andere af deling eindonderwijs geeft of voor bereidt voor het examen voor de Ambachtsschool. Van zelf spreekt, dat plaatsing in de ene of andere afdeling afhangt van de intellec tualiteit van de leerling. Dit jaar slaagden de leerlingen die zich voor het toelatingsexamen gymnasium hadden opgegeven met zulke mooie cijfers, dat zij vrijstelling kregen van het mon deling gedeelte. Na een opmerking over de ver zuimen, besprak de heer Gorter nog het schoolzwemmen. Als er een vak is waarvoor de kinderen enthousiast zijn, dan is dit zeker wel het schoolzwemmen. Dit wordt gegeven aan de leerlingen van de 5e en hogere klassen. Niet alleen het zwemmen op zich zelf, doch ook voor verbetering van de lichaamshouding van de kin deren, die neiging hebben om voorover te lopen, is het leren zwemmen van onschatbare waar de. Immers bij de schoolslag moe ten de kinderen flink het hoofd op houden. Hierna kwam de strijd tegen de z.g. beeldromans ter sprake. Spreker noemde deze lectuur niet aan te bevelen voor de jeugd. De kinderen worden er gemak zuchtig door, ze gunnen zich geen geduld meer om een gewoon boek te lezen, wat met het oog op hun taalvorming juist zo gewenst is. In dit verband wees spreker op de zo juist opgerichte Commissie voor Kinderlectuur te Egmond aan Zee, waarin zitting hebben Mej. A. Jansen en A. v. d. Steen, die inlichtingen geeft bij het aan schaffen van goede kinderboeken. Verder deelde het hoofd der school nog mede, dat er plannen zijn om een kinderzangkoor op te richten, waarvoor de mede werking zal Worden gevraagd van een deskundig leider, n.l. de heer Sombroek, dirigent van de Ge mengde Zangvereniging „Ziveo Na de pauze hield de heer J. P. Cuijpers een verhandeling over Nederlanders op Avontuur, met lichtbeelden, waarin hij in het bij zonder de overwintering op Nova- Zembla besprak. De plaatjes, vertoond met het voor de school aangeschafte nieuwe projectie apparaat, gaven een duidelijk beeld van de vele moeilijkheden, die onze voorouders daar hebben medegemaakt. De avond werd afgewisseld met zang door een klas schoolkinde ren en enige liederen van de Gemengde Zangvereen. „Ziveo". Deze jonge vereniging, die onder de bekwame leiding van de heer Sombroek staat, oogstte veel bij val en terecht. BENOEMD B. en W. hebben als 2e ambte naar ter secretarie in vaste dienst, ingaande 1 Jan. 1949, aangesteld de heer A. J. Blaauboer Jr., alhier. van 2 tot 5 uur cn 's avonds van 7 tot 10 uur SINT NICOLAAS ALS GAST. X Entrée vrij. Ieder kind ontvangt een verrassing. Voor huisbezoek telefoon 2760

De Duinstreek | 1948 | | pagina 2