„DE DUINSTREEK' Ook dm St. tiuctaas VAN DER SCHINKEL ten p&me Êatteê M Ruime Setteem# EEN DANKBAAR Wal Egmond aan Zee U biedt, koopt dat ergens anders niet! Jb. HEERE H. WESSELINGH H. Wesselingh Voorstraat 97 Egmond aan Zee H. VAN LINGE, WIJN'S BAKKERIJ met Sint Hitotaas om de spits Ooot een Ttuilhtoud J+ van Niekerk HET BEKENDE ADRES Ook de SfrmcmcUe l/lfliddensiand fraai mei Uaac tijd mee In Uei Siaacenmaaa<zUn [/an Boekhandel P. Jonker - Egmond aan Zee ten fijnêi&en Uit voorraad leverbaar A* BAS, Abonneert U op „De Duinstreek" TWEEDE BLAD No* 47 Vrijdag 26 November 1948 V oorstraat Egmond aan Zee zijn nog altijd Si. Nicolaascadeaux in voorraad Verder alle rookartikelen verkrijgbaar Doet uw St. Nicolaas-inkopen bij Grote sortering in prenten- en kleurboeken vanaf 25 cent Auto's, serviesjes, poppen, gezelschapsspelen enz. Luxe- en huishoudelijke artikelen. Kop en schotels f 1,25. Bij aankoop van f 10, wordt 20 ct. terugbetaald Vanaf 29 November alle dagen tot 10 uur geopend Het adres voor de Egmonden: Aan onze geachte Clientèle. Wij hebben voorradig een uitgebreide collectie artikelen van prima kwaliteit* Oude Jenever (Bols, Fockink, Boots, Melchers enz.) Jonge Jenever, Brandewijn, Citroenjenever, Cognac, Bessenjenever, schillen op Brandewijn, Voorburg, Fladderac, Likeuren (Bols, Boots, Fockink, Melchers, Wenneker en Rijnbende). Advocaat, Franse Cognac, (Hennesey, Courvoisier enz.) Port, Sherry, Vermouth. Zoete wijnen, rode en witte Tafelwijnen enz. Handel in Wijnen en Gedistilleerd Voorstraat 128 - EGMOND AAN ZEE Sint Nicolaascadeau is altijd Komt even kijken bij een mooi boek, een vulpen, Ball Point-pen, vulpotlood en spelen Wij hebben vele cadeaux voor jong en oud voor uw bestellingen naar het van ouds bekende adres Ook voor beschuitbakkerij zijn wij speciaal ingericht Wij zijn ruim gesorteerd in Oude Jenever, Wijnen, Likeuren enz. Voorziet U tijdig voor de a.s. feestdagen. Alleen prima kwaliteit gegarandeerd. Het enigste en juiste adres is: Egmond's Oudste Slijterij H. ROODHART POMPPLEIN 23, t.o. het Postkantoor, Tel. 203, Egmond a. Zee Alles zonder inlevering Banketletters van prima kwaliteit, Taarten, Harten, Hammen en Zalmstaarten, Taai-taai- en Speculaaspoppen, Marsepein letters Voor de schoen: Marsepein figuren Ziet onze etalages Voorstraat 46 Telefoon 217 Egmond aan Zee Electr. fietslantaarns Rijwiel-onderdelen Huishoud-artikelen Godin- en Haardkachels Beleefd aanbevelend Rund-, Kalfs- en Yarkensslagerij VOORSTRAAT 130 EGMOND AZEE FIJNE WORSTSOORTEN! Lezers en lezeressen van „De Duinstreek", slaat eens een blik op de advertentiepagina van dit nummer. Daar zult U vele goede bekenden vinden, die voor de komende feestdagen extra Uw aandacht vragen om eens een kijkje in hun etalage te nemen. Velen zoeken voor huisgenoten, vrienden en bekenden een ver rassing of een nuttig geschenk. Inwoners van Egmond aan Zee, de Egm. Middenstand gaat ook met haar tijd mee en zal ook voor U alle mogelijke service geven, om U tot haar clientèle te mogen rekenen. Mocht het enige jaren geleden nog een reden zijn Uw inkopen voor de feestdagen elders te doen, omdat de Egmondse middenstand U niet die keus kon bieden, die U in de stad trof, thans is dit veel verbeterd. En de Egmondse middenstander zal zijn keus steeds groter kunnen maken, als er ook meer afzet is. Inwoners van Egmond aan Zee, het een is een gevolg van het ander. Als U van nu af het besluit neemt bij Uw inkopen eerst eens te neuzen in Uw eigen dorp, en bij Uw leverancier eens te vragen naar het artikel, ook al is het niet voorradig, dan zal dat voor de middenstander een reden zijn, de mogelijkheid te onderzoeken, of het bedoelde artikel niet in voorraad kan worden genomen. Het kopen bij de U bekende Middenstand heeft grote voor delen. Vaak zult U door de eige naar van de zaak geholpen wor den, er ontstaat een band, die u b.v. in grote warenhuizen mist. Omgekeerd is het voor de Eg mondse Middenstand ook gewenst op geregelde tijden de ingezetenen op de hoogte te houden, dat zij ook ruim gesorteerd zijn, Onbe kend maakt onbemind. De Egmondse abonné's zoeken naar Egmondse advertenties in onze courant en de Middenstand vraagt om vergroting van de omzet. Een advertentie in De Duinstreek is het aangewezen middel om contact te houden met elkaar. Daarom zullen wij niet eerder rusten voor De Duinstreek in ieder huisgezin gelezen wordt en de Egmondse middenstand door middel van een advertentie U wekelijks toeroept: KOOPT IN UW EIGEN DORP!! VERGADERING VAN DE VV.V. Er staat weer een groot vuurwerk op de begroting Onder voorzitterschap van Burgemeester Niele vergaderde Maandagavond de VVV in de zaal van „Het Witte Huis". De Voorzitter heette de tal rijke aanwezigen, de zaal was te klein, hartelijk welkom en hoopte, dat de besprekingen een vlot verloop zouden hebben. Het eerste punt van bespreking was de zaal, waar de voorjaars vergadering zou plaats hebben. Na enig debat werd besloten hierover schriftelijk te stemmen. De uitslag was als volgt: Mevr. Kuijper (Bellevue) 39, Kager 5, de Wit 10, de Vriès 2. Besloten werd dus om de volgende ver gadering in Bellevue te houden. Uit het verslag van het Infor matiebureau bleek, dat er in het afgelopen jaar 2385 aanvragen om hotel-pension of kamer huur waren binnengekomen. Het aantal ingeschreven woningen was tijdens dit seizoen met 80 ver meerderd. Bij de behandeling van de be groting kwam de contributie verhoging ter sprake. Na een discussie werd men het er over eens, de contributie van f 2,50 op f 3,50 te brengen. Daar uit de discussie was gebleken welk groot voordeel de zakenlieden hebben bij 'n goed functionnerende VVV en een accuraat werkend informatiebureau hebben, stelden enkele zakenlieden voor, om die categorie meer te laten betalen. Besloten werd, dat deze personen in de gelegenheid worden ge steld, hun contributie vrijwillig te verhogen. Hierna werd de begroting goed gekeurd voor het jaar 1949, waar weer rekening werd ge houden met een groots opgezet vuurwerk. Voorts werd besloten om uit een oogpunt van propa ganda tijdens deze winter weer een feestavond te organiseren. De aftredende voorzitter, Burge meester Niele, werd na gehouden schriftelijke stemming met een grote meerderheid herkozen. (67 van de 76 stemmen.) Na de rondvraag, die geen nieuwe gezichtspunten opleverde sloot de voorzitter onder dank zegging de vergadering. GEEN GEBRUIK VAN GEMAAKT Van de bepaling, dat Oorlogs slachtoffers, die hun huis zijn kwijtgeraakt, onder overlegging van hun inschrijving op het groot boek, onder bepaalde voorwaarden een der gereedkomende huizen als hun eigendom kon worden aangewezen is geen gebruik ge maakt. Moet de oorzaak gezocht worden dat wanneer men aan het West- eind gewoond heeft, niet kan wennen aan de Oostzijde van het dorp? Wij vernemen, dat nu de tijd verstreken is, voor het behande len van b.g. aanbieding. P. SCHOTSMAN Op 54-jarige leeftijd is Maan dag te Egmond aan Zee plotse ling overleden, de heer P. Schots man, directeur der Gemeente bedrijven. Zijn heengaan betekent voor familie, vrienden en gemeente 'n zeer gevoelig verlies. De heer Schotsman, geboren te Edam, was eerst werkzaam in Lemster- land, Enkhuizen en Hoogezand. Met ingang van 22 Oct. '20 be noemde de gemeenteraad van Egmond aan Zee hem tot direc teur der gemeentebedrijven. Zelden zal de gemeenteraad een betere keuze hebben gedaan. Ijverig, nauwgezet en vol plichtsbetrachting als geen ander, wist hij de be drijven, die bij zijn komst in de plorabele toestand verkeerden, met grote energie tot bloei te brengen. Hoe groot de waardering voor hem in de gehele gemeente was, bleek wel toen hij in 1945 zijn zilveren ambtsjubileum vierde. De begrafenis heeft plaats gehad op Donderdag 1.1. op de Alg. Begraafplaats te Egmond aan Zee. SCHAKEN De uitslagen van de laatst ge houden clubcompetitiewedstrijden zijn: le afdeling: J. de Waal-A. v. d. Berg, afgebr. J. van Don-J. Koopman 04 G. v. d. Brink-P. Mante 10 J. Valkering-J. Zijp 0—1 2e afdeling: W. de Graaff-E. Konijn 10 J. Vendel-Jb. Admiraal 10 S. Genet-S. Admiraal 01 H. de Vries-C. Zijp 0,50,5 P. de Waard.G. Zijp 01 Maandag a.s. zal het eerste tiental in Den Helder de strijd moeten aanbinden met MSC IV, waarvan de sterkte nog niet bekend is. In elk geval komen de Egmonden I sterker uit dan vorig jaar, wat, naar wij hopen voldoende zal blijken om een overwinning te behalen. De „PRESIDENT STEIJN" gaat op de helling Dinsdagmorgen te ongeveer kwart voor negen werd het voor ieder inwoner van Egmond wel bekende geluid gehoord van de tractor van de Reddingsboot. En zoals altijd ging het van mond tot mond „De boot gaat uit". Een blik op het weer, dat helder en zacht was deed al spoedig de eerste gedachte aan 'n schip in nood plaats maken voor „oefening"? Neen, dat is uitgesloten. De schipper en zijn mannen oefenen alleen bij woeste zee. Bij informatie bleek ons, dat het tijd werd voor een grote revisie. Deze zal plaats hebben te IJmuiden. Egmond zal in die tijd niet zonder boot zitten, want de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij heeft nog een zusterschip van de „President Steijn" in reserve, n.l. de „Prins Bernhard." Deze is van hetzelfde type en zal tijdelijk in Egmond aan Zee worden gestationneerd. STICHTING SPEELTUIN Een Egmonds ingezetene heeft het initiatief genomen in deze gemeente een speeltuin te exploi teren. De plannen zijn groots van opzet. Deze speeltuin zal, yolgens de plannen, in de omgeving van het Gemeentelijk Sportpark komen. De verwezenlijking zou inderdaad voor de gemeente in een behoefte voorzien. EGMOND-BINNEN RAADSVERGADERING Vergadering van de raad van Egmond-Binnen op Maandag 22 November j.l. Voorzitter, Burge meester M. Niele, Secretaris mr J. J. Spit. Alle leden aanwezig. Na opening met gebed wordt de begroting voor het jaar 1949 aangeboden. Eveneens vindt aan bieding plaats van de rekening 1947. Deze sluit nadelig met f 33548,52. Hierbij moet echter rekening gehouden worden met nadelige saldi van vroegere dienst jaren, tezamen groot f 42372,59. In feite laat dus de rekening in financieel opzicht een vooruitgang zien van f 8824,07. Als commissie van onderzoek wordt, met uit zondering van de wethouders, de gehele raad aangewezen. De salarisregeling voor de secretaris vindt op 2 punten be strijding. Het wordt niet billijk geacht, dat bij combinatie van 2 gemeenten een salaris wordt be rekend alsof het 1 gemeente geldt. Ontegenzeggelijk geven 2 afzon derlijke gemeenten veel meer, ja zelfs dubbel werk. Ook wordt het niet juist geacht, dat de Eg mondse gemeente wordt ingedeeld naar het zielental. De beide Eg monden vallen door hun aard en ligging als bad- en toeristen plaatsen niet met gewone platte landsgemeenten te vergelijken. Daarom wordt het redelijk geacht, indien beide gemeenten in een hogere klasse zullen worden in gedeeld, hetgeen, ten aanzien van de wedden van de ambtenaren ter secretarie inmiddels is geschied. Met algemene stemmen wordt de heer C. van Pel ingaande 1 Jan. a.s. in vaste dienst aange steld als gemeenteopzichter. Diens jaarwedde f 600,is echter nog niet definitief. Bij de instelling van een Bouwbureau voor de beide gemeenten zal men hierop nader terugkomen, teneinde een rechtvaardige verdeling der wedde over de beide gemeenten te ver krijgen. Eveneens met algemenestemmen wordt de heer J. P. Wagner ingaande 1 October 1947 in vaste dienst benoemd tot contro leur der vermakelijkheidsbelasting. De heer Wagner was reeds vanaf genoemde datum, echter zonder enige vergoeding, als zodanig werkzaam. Bij de rondvraag informeert de heer C. Apeldoorn naar de ver keersborden aan de Oldenborgh- weg. Hem wordt medegedeeld, dat hierop door de P.W.N. af wijzend is beschikt. De Burge meester zal echter voor deze zaak een bespreking bij de Commis saris der Koningin aanvragen. Hetzelfde raadslid wijst op de slechte toestand van de rijwiel paden langs de Herenweg en stelt voor de grasberm tussen rijwielpad en weg te doen ver vangen door klinkerbestrating, zulks om het passeren op de smalle paden te vergemakkelijken. De heer J. Kok vraagt of de gemeente niet bemiddelend zou willen optreden terzake 't graven door de bewoners van de per celen aan de Egmonderstraatweg (zuidzijde) van een afvoergreppel, teneinde aan de slechte afwatering aldaar een einde te maken. De voorzitter belooft dit te zullen doen, terwijl wethouder S. Hop man nadrukkelijk waarschuwt, dat de greppel alsdan onder de Heren weg door lozing krijgt in de beek van J. de Waard, daar anders aldaar een vervuilende toestand zal ontstaan. De Heer P. Simons komt nog eens terug op het graven van een middenbeek in Hanswijk, welke afdoende wordt geacht om aan de slechte afwatering aldaar tegemoet te komen. Hem wordt toegezegd, dat over deze kwestie met het Kerkbestuur van de Hoef gesproken zal worden. Hetzelfde lid vraagt of, na de bouw van 18 woningen te Egmond-Binnen, de woningzoekenden van Egmond aan de Hoef ook daarvoor in aanmerking kunnen komen, het geen bevestigend wordt beant woord. Dit inspireert de heer C. Apeldoorn tot de vraag of inder daad vaststaat, dat er 18 wonin gen zullen komen. Uit het daarop volgende antwoord blijkt, dat vast staat dat er 8 woningen zullen worden gebouwd, maar dat de kans op 18 woningen zeer groot is. Hierna sluiting. OVERLAST De overlast, welke van straat honden ondervonden wordt, waar bij wij speciaal denken aan te velde staande gewassen, neemt dermate toe, dat van politiezijde streng zal worden opgetreden. Van nu af aan zullen geen waar schuwingen meer worden gegeven. Zonder pardon volgt proces verbaal met zware boete en zal het overlast veroorzakende dier worden afgemaakt. AANBESTEDING VUILNISOPHALEN Maandag a.s. om 14:15 uur zal op het gemeentehuis te Eg mond aan de Hoef worden aan besteed het ophalen van vuilnis voor 1948, n.l. I voor de dorps kom Egmond-Binnen, waaronder begrepen de Herenweg tot aan de grens Castricum en de St Albertsweg. II voor de dorpskom Egmond a.d. Hoef, waaronder begrepen de Herenweg tot aan de grens Bergen. Grepen uii Egmonds Historie De Twist. Na de uitspraak van Graaf Florjs in 1174, bleef de gespan nen toestand tussen abdij en Slot op de Hoef onverminderd voort bestaan. Eerder spitsten de vijan dige duel-verhoudingen tussen beide in de loop der jaren der mate toe, dat rake treffers op de duur niet uit konden blijven. Kwade Wouter van Egmond, zoon van Dodo, nam op zekere dag een monnik uit de Abdij gevangen en hield deze zolang in hechtenis, totdat hij van de kloosterling een bepaalde som gelds had afgeperst. Dit voorval is wel zeer typerend voor de toestanden uit die tijden en demonstreert duidelijk de zwakte van de toenmalige rechtstoestand in het maatschappelijk bestel. Na lange jaren van twist (om van strijd maar niet te spreken) tracht de Abt aan de onverkwikkelijke verhouding een einde te maken. De wijze, waarop hij te werk gaat is even typerend voor de toen bestaande kloosterverhoudingen. Buiten medeweten van zijn kloos terbroederen om beleent hij Wil lem (zoon van Kwade Wouter) schriftelijk met het advöcaatschap van Egmond. Dit bewijst, dat de leiding van het klooster toen niet die strakke eenheid kende, welke men er gewaand zou hebben. Of aan genoemde alleen van de Abt uitgaande leenbrief vol ledige rechtsgeldigheid moet wor den toegekend, mag met zeker heid betwijfeld worden. In elk geval is dit eigenmachtig hande len van de Abt, binnen de kloos termuren, een bron van onenig heid geworden, tengevolge waar van de leiding naar buiten ver slapte. De bewoner van het Slot greep onmiddellijk zijn kans en trachtte zonder ophouden van de onenigheid in de kloosterleiding te profiteren. Willem ging zich brutaalweg het rechtsgebied tussen Aremers- wet en Winnemerswet toeëigenen, terwijl zijn optreden zeer aan matigend werd, zeggende: „dat het aan hem stond, zoo de Mon niken in 't Klooster tegens eikan deren vochten, daarover te von nissen, en dezulke te straffen." In zijn overmoed ging Willem van Egmond zelfs zover, dat hij niet alleen de boeren en knech ten van de Abdij, maar óók de knechten, koks, bakkers en brou wers van de Abt voor hem dwong te verschijnen. Erger nog, hij ver bood hen de kloosterbroederen nog langer te dienen. Dit alles laat duidelijk zien hoe in de vroege middeleeuwen het verkrijgen van gravelijke rechten veelal enkel maar steunde op brutale op macht berustende toeëigening daarvan, hetgeen onwillekeurig de vraag doet stellen of het spreekwoord „Recht is het recht van de sterkste", (zo het al niet bestond) soms toen is ontstaan? Don de Zonnemaire. als Sint Nicolaascadeau naar Voorstraat 73 Egmond aan Zee Telefoon 423 Brood-, Koek en Banketbakkerij Voor de feestdagen Banket, Koek enz. enz. Julianastraat - Egmond aan Zee Met het oog op de te verwachten vraag naar onze artikelen ter gelegenheid van de a.s. feestdagenSt. Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar, adviseren wij onze geachte clientèle, om ter voorkoming van eventuele teleurstellingen voor al tijdig hun bestellingen te doen en hiermede niet te wachten tot de laatste dagen. Smederij C H O E B Et Rijwielhersteller Egmond aan Zee Specialiteit in Telefoon 326

De Duinstreek | 1948 | | pagina 4