WeelMad ft 99 De Schoorlse Raad bijeen 1948 voor Bergen een matig goed seizoen Berdos I - Zeevogels I VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 25c JAARGANG No. 49 Verschijnt tc Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Leger des Heils Stichter William Booth Kerstfeest 1948 In grote lijnen zijn de plannen voor het komende Kerstfeest reeds bekend, wij stellen ons voor om evenals de vorige jaren, voor velen tot geestelijke zegen en materiële hulp te kunnen zijn. Weer zijn er de behoeftigen en de ouden van dagen en de zieken, die met het Kerstfeest naar ons uitzien. Ook zijn er de kinderen, zo vele buitenkerkelijke kinderen, voor wie het toch ook feest is, ook voor hen is het „Ere zij God". Wij weten dat U het Leger vertrouwt en dat zeer velen ons willen helpen met hun kerstgaven, om dit alles mogelijk te maken. Op 13, 14 en 15 Dec. hopen wij U met een lijst te bezoeken en op 20 en 21 December zal de Kerstpot wederom op de hoek Breelaan en Stationsstraat staan. Men lette goed op, dat op de lijst de naam van de stichter William Booth voorkomt, daar andere collectes door ons niet verantwoord worden. Wilt U gaven in natura be schikbaar stellen, dan vind U de Kerstmandjes van het Leger weer op de toonbank in verschillen de winkels en ook ontvangen wij graag warm wintergoed, voor namelijk voor kinderen. Zo kunt U ons helpen om velen een blij Kerstfeest te geven. De Berger Kunstkring De Haagse Comedie gaf Don derdagavond in De Rustende Jager voor een uitverkochte zaal een schitterende opvoering van „Mary, ik hou van je", een blij spel in 3 bedrijven van Norman Krasna, in de vertaling van Jan Teulings. In het midden van alle mense lijke drama's stond van oudsher de vrouw, om haar spelen zich nu als in het begin der tijden de conflicten af, die het leven kleur, spanning en romantiek ver lenen. Hier waren het Mary Mc Kinley en Lily Herbisch, die de verwikkelingen schiepen in het leven van John Laurence en zijn vriend Fred Taylor. Als beide vrienden bij de demobiisatie terugkeren naar Amerika, waar Mary al 3 jaren wacht op John, die van haar houdt, dan meent John zijn vriend, die hem het leven heeft gered, een dienst te bewijzen, door in 't buitenland een schijnhuwelijk te sluiten met Lily, die alleen als getrouwde vrouw het vreemde land mag betreden, waarheen haar vriend Fred gaat. Als dan blijkt dat deze al man en vader is, dan is Leiden in last, maar alles komt terecht. De wijze waarop Comedia dit naoorlogse stuk voor het voetlicht heeft gebracht, wekte algemeen bewondering. De Kunst kring heeft genoten van spel en stuk. Buitengewone algemene ledenvergadering V.V.V. te BERGEN De Vereniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer hield Woensdagavond onder voorzitter schap van de heer J. H. Rogge veen een druk bezochte buiten gewone ledenvergadering in De Rustende Jager. Na de aanwezigen en in het bijzonder de heer Vinkelenberg, directeur van de Federatie, te hebben welkom geheten, wees de voorzitter er op dat deze buiten gewone vergadering vooral was bijeengeroepen om zich te be zinnen op versterking van de geldmiddelen, die ontoereikend waren gebleken. Alvorens dit punt aan de orde te stellen wijdde de voorzitter waarderende woor den aan de nagedachtenis van Mw Taets van Amerongen, die zoveel voor Bergen had betekend. De vergadering stemde hiermee in door een ogenblik stilte in acht te nemen. Wat het afgelopen seizoen be treft, merkte de voorzitter op, dat gesproken kan worden van een matig goed seizoenhet hoofd seizoen was goed, de voor- en natijd bleven achter. Het bezet tingspercentage van hotels en pensions en huizen was in dit jaar 57 °/0 tegen 67 °/0 in 1947 (in 1939 was dit 54 °/0). Aan hotelhouders en verhuur ders gaf hij de welgemeende raad om zich niet schuldig te maken aan prijsopdrijving. Dit zou de goede naam van Bergen geen goed doen Op initiatief van Bergen was op een vergadering te Apeldoorn het vraagstuk over vacantie- spreiding aan de orde gesteld en straks zal in Den Haag dit zeer belangrijke onderwerp weer wor- en besproken. Mededelingen Nadat vervolgens nog enkele woorden gewijd waren aan de tuinwedstrijd en de goed verlopen verlichtingsavond, werden enige mededelingen gedaande indertijd getroffen regeling, dat allen, die vóór de oorlog als verhuurders bekend stonden, door huisvesting ongemoeid zullen worden gelaten, zal ook voor '49 gelden; er zal extra reclame worden gemaakt voor het voorseizoen; in combi natie met paal 33 zal weer een vergadering belegd worden te Bergen aan Zeede geruchten omtrent het verdwijnen van de tram zijn niets dan geruchten. Betreffende het nieuwe adres boek werd medegedeeld dat men druk bezig is met de voorbereiding. Of er weer met Schoorl zal worden samengewerkt is nog een vraag. Voorgelezen werd een tot het gemeentebestuur gericht schrijven van het Centraal Bureau Statistiek, waarin met grote waardering werd gesproken over de wijze, waarop Bergen de vreemdelingen statistiek verzorgt, die uniek werd genoemd voor ons land. Bestuursverkiezing In de vacature in het bestuur, ontstaan door het overlijden van de heer J. E. Miltenburg werd voorzien door de verkiezing van de heer F. L. Driessen, die 86 van de 110 uitgebrachte stemmen op zich verenigde. Begroting De aanvullende begroting voor 1948, die na de aanvulling in ontvangsten met f 8225,en in uitgaven met 9490,sloot, werd na enige discussie aanvaard. Versterking van de kasmiddelen Het bestuur stelde voor a. de contributie ongewijzigd te laten op f 3,b. krachtige actie te voeren tot het werven van donateurs, c. de bijdrage voor de bemiddeling te regelen als volgt: voor hotels en pensions 10 °/0 van de pensionprijs, vermenig vuldigd met het aantal bedden, met een minimum van f 5, voor gemeubileerde huizen on veranderd op f 3,50 en dan aan middenstanders en andere bedrij ven de gelegenheid te geven in een aanhangsel van de pension en kuizenfijsten hun adres op te nemen tegen een vergoeding van f 3,—. Over deze voorstellen ontspon zich een langdurige discussie, vooral de grote hotel- en pension houders hadden ernstige bezwaren tegen de voorgestelde regeling. Tenslotte werden de voorstellen aanvaard nadat het bestuur een wijziging had aangebracht in c, dat nu luidde: de bijdrage voor bemiddeling wordt geregeld in nader overleg met hotel- en pensionhouders en andere groepen belanghebbenden. Rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Verwer te willen bevorderen dat er bij paal 31 en paal 35 'n doorgang komt door de water staatsduinen, de heer De Sain meende dat er bij de tuinwed- strijden terdege rekening mee diende te worden gehouden of de eigenaar zelf zijn tuintje be handelt of dit door een tuinman laat doen. Mej. Kreb wees op de soms onjuist ingevulde bad- lijsten, op het parkeerverbod dat de vreemdelingen vaak last be zorgde en het late sluitingsuur dat de gasten uit de slaap hield. Mw Kuipers informeerde naar de middelen om te voorkomen dat vreemden, die hadden bespro ken, zonder enige schadevergoe ding weg bleven(schriftelijke over eenkomst kan helpen). Na de sluiting werden nog lichtbeelden vertoond van Oud- Bergen. HET WITTE KRUIS Het Witte Kruis hield Zater dag onder voorzitterschap van de heer W. de Vries een al gemene vergadering in het Wijk- gebouw. Van het hoofdbestuur was een verzoek ingekomen om de inder tijd aan het sanatoriumbouwfonds toegezegde bijdrage te willen toestaan voor een grondige res tauratie van Bos en Heide, dat zal worden ingericht voor TBC- patiënten, Het bestuur zal infor meren of het hele bedrag hiervoor nodig is. Van Huis- en Kraamverzorging was ontvangen het jaarverslag over 1945. Het ledental was in dat jaar met 135 pCt. gestegen van 170 tot 400. Einde '48 waren er al 750 leden. Aan alle aanvragen kon wor den voldaan. Er was één vaste verzorgster aangesteld voor 1 jaar. De voorzitter uitte zijn grote waardering voor de activiteit van de dochterafdeling. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het leden tal was gestegen van 950 tot 1020. Er was met het Wit Gele Kruis een overeenkomst gesloten inzake het in bruikleen afstaan van verplegingsmateriaal uit het Magazijn van het Witte Kruis. In het bestuur was een wijzi ging gekomen door het vertrek van de heer G. Taapken: in zijn plaats was tot voorzitter benoemd de heer W. de Vries. De rekening van de penning meester over 1947 sloot in ont vangsten en uitgaven met f 2598,42 en een voordelig saldo van f 74,91 Voor de afdeling T.B.C. waren de cijfers f 2545,54 en f 1036,87. Nadat de financiële commissie had gerapporteerd, dat zij boeken en bescheiden in de beste orde had bevonden, werd de penning meester gedéchargeerd onder dank zegging voor zijn accuraat beheer. Tot leden van de Kascommissie werden benoemd de heer Den Das en Leering. De begroting van het Witte Kruis werd voor 1949 vastgesteld op f 2825 in ontvangsten en uitgaven, die voor de T.B.C.-afdeling op f 2100. Met het oog op de meerdere werkzaamheden veroorzaakt door stijging van het ledental besloot de vergadering het bodeloon te verhogen van f 200 tot f 300. Tenslotte kwam nog in be handeling de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering. Over verschillende punten werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Tot afgevaardigden werden be noemd de heren W. de Vries en A. C. Winder. Na-uitreiking BONKAARTEN De na-uitreiking van bonkaarten 901 voor levensmiddelen zal plaats vinden te Alkmaar (kantoor Oude gracht 168). Voor de inwoners der Gemeente Alkmaar, op Donderdag 9 Dec. 1948 van 8.4512 en 2—4 uur. Voor inwoners van de buiten gemeenten op Vrijdag 10 Dec 1948 van 8.4512 en 24 uur. DE „VRIJE SCHOORL' TE BERGEN. Deze stichting hield Dinsdag 1.1. haar eerste jaarvergadering. De voorzitter van de stichting, de heer Vis, gaf een overzicht van de afgelopen cursus, waaruit bleek dat men met veel moeilijk heden te kampen heeft gehad en nog steeds te kampen heeft. Door de onbaatzuchtigheid van de leer krachten is men totnogtoe echter steeds de moeilijkheden te boven gekomen. De financiële positie van de school is echter uiterst zwak, wat begrijpelijk is omdat ze niet wordt gesubsidieerd. In de toekomst is er echter een moge lijkheid om subsidie te verkrijgen. Voorlopig zal men echter naar andere middelen moeten omzien om de school staande te houden. De school was tot nu toe ge vestigd in „De Arend", te Schoorl, hoewel de bedoeling van het be gin af aan is geweest dat de Vrije School te Bergen zou komen. Met ingang van 1 December vond men echter onderdak in het Dorps huis te Bergen, wat, althans voor lopig, een oplossing is nu men plotseling wegens ziekte van mej. Struik het huis „de Arend" moest verlaten. Het grootste deel der leerlingen woont in Bergen, zodat velen verheugd zijn dat nu het heen en weer trekken naar Schoorl tot het verleden behoort. De heer Vis lichtte nog uit voerig toe dat deze paedagogie is gegrond op een bewuste en overtuigde mensheids- en wereld beschouwing. Het onderwijs in de bewegingskunst die eurythmie ge noemd wordt, werd toegelicht in een demonstratie die de lerares in dit vak, mej. De Beaufort, voor de aanwezigen gaf. Na een geanimeerde gedachten- wisseling waarin allerlei praktische vragen werden besproken sloot de voorzitter de vergadering, waarbij hij de hoop uitsprak dat in de toekomst dit goede werk zou kunnen worden voortgezet omdat dit van de grootste be tekenis is voor de toekomst van onze samenleving. Het secretariaat van de Vrije School is gevestigd bij mr. A. F. Kamp, Rondelaan 1, te Bergen. NIEUWJAARSGROETEN NAAR INDONESIë Katholiek Thuisfront dat steeds het contact met alle Berger jongens in Indonesië levendig heeft gehouden gaat het a.s. nieuwe jaar goed beginnen. Het zal namelijk een boekje uitgeven „Nieuwjaarsgroeten uit Holland", waarin opgenomen de nieuwjaarsgroeten van alle ouders die zonen hebben in Indonesië en verder nieuwjaarsbrieven van verschillende plaatselijke vereni gingen. Elke Berger jongen in Indonesië zal een dergelijk exem plaar worden toegezonden. Indien er personen zijn die hun vrienden of kennissen, eventuele familieleden, een nieuwjaarsgroet wensen te brengen kunnen alsnog hun naam en adres opgeven bij de personen, vermeld in de ad vertenties voorkomend in dit blad tegen betaling van f 1,Adver- tentiet kunnen alleen nog worden opgegeven, Vinkenbaan 4, tel. 2342. Na Dinsdag a.s. kan niets meer worden aangenomen. THEOSOFISCHE VERENIGING Wij vestigen de aandacht op de advertentie, voorkomende in dit blad, over de lezing van Prof. Ir. E. L. Selleger over: „De betekenis van het Wajang spel". Een der doeleinden der Theo sofische Vereniging is de ver gelijkende studie van godsdiensten wetenschappen, teneinde een beter begrip te krijgen van het inner lijke leven der mensen in zijn grote verscheidenheid. Zo is het Wajangspel een uiting van het diepere leven der Indonesiërs. ZONDAGSDIENST ARTSEN Een bureau-ambtenaar bij Gemeentewerken benoemd De Raad kwam Woensdag middag in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burge meester Mr C. A. J. Jochems. De notulen gaven geen aan leiding tot op- of aanmerkingen en werden onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken en mededelingen Van het bureau „Esperanto bij het onderwijs" was ingekomen een verzoek adhaesie te betuigen aan het request aan de minister van O., K. en W. inzake ver plichte invoering van het Espe ranto op de kweekscholen. B. en W. stelden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer N. Kaag had niets tegen Esperanto, maar was niet voor invoering op de lagere schooldaar kon men de tijd wel nuttiger besteden. De heer C. Duin dacht er anders over; hij bleek een warm voorstander van onderwijs in Esperanto op de lagere school. Ook de heer Sevenhuysen zag in dit onderwijs grote voordelen voor het kind, dat nooit aan vreemde talen toe komt. De heer C. Kaandorp zou zich niet kunnen verenigen met een voorstel tot invoering op de lagere schoolzijns inziens eiste onze Nederl. Taal meer aandacht. De voorzitter vond het nut van Esperanto zeer twijfel achtig: practisch kwam men er niet ver mee. Met 5 tegen 2 stemmen werd ten slotte 't voorstel van B. en W. aangenomen. Van de Ned. Onderwijzers- Vereniging De Duinkant was ingekomen een verzoek om even als voor de ambtenaren ook voor het onderwijzend personeel ver plaatsingskosten te vergoeden. De Raad kon zich hiermee ver enigen. De Raad ging verder accoord met het voorstel van B. en W. om aan F. de Boer de helft te vergoeden van de reiskosten van zijn kinderen, die de Chr. School te Bergen bezoeken. Aan de Middelbare Meisjes school te Bergen besloot de Raad de gevraagde subsidie voor vijf leerlingen uit de gemeente Schoorl te verlenen. Benoemingen Tot benoeming van een onder wijzeres aan de openbare school a. d. Molenweg boden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. Mej. E. A. OverhofF te Apel doorn; 2. Mej. M. Brunink te Velsen; 3. Mej. R. Kiesel te Amsterdam. Benoemd werd Mej. OverhofF, die 7 van de 7 uitgebrachte stemmen op zich verenigde. Tot bureau-ambtenaar bij de dienst van Gemeentewerken werd benoemd de heer J. S. den Das te Schoorl, no. 1 van de voor dracht. Op no. 2, de heer G. Timmerman te Bergen werden 2 stemmen uitgebracht. Crediet-overeenkomst B en W stelden voor om voor 1949 een crediet-overeenkomst in rekening-courant aan te gaan met de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een maximum-be drag van f 10.000. De Raad ging accoord met dit voorstel. Kasgeldlening Met de voorgestelde kasgeld lening ten bedrage van f 150.000, rentende 13/4 pCt. 's jaars, kon de Raad zich eveneens verenigen. Premie voor woning verbetering en splitsing Tot toekenning van premie voor woningverbetering en split sing verleende de Raad een cre- diet tot een maximum van f 5000. Ten slotte hechtte de Raad nog zijn goedkeuring aan het voorstel van B en W tot be ëindiging van de gemeenschappe lijke regeling omtrent toelating van leerlingen uit de gemeente tot de openbare lagere scholen te Alkmaar. Door het per 1 Januari a.s. in werking treden van nieuwe be palingen in de L. O.-wet wordt de gemeenschappelijke regeling overbodig. De rondvraag leverde niets bijzonders op. LANDBOUWCURSUS Op initiatief van de afdelingen H. M. v. L. „Bergen" en „Schoorl" werd Dinsdagavond half acht in café Beeldman te Aagtdorp een cursus geopend in landbouw- werktuigkunde. Aanwezig waren 18 cursisten, benevens de leeraar, de heer A. J. Kareis en de com missie van toezicht. Na een korte inleiding door de heer H. Bruin, die het ontstaan en doel der cursus schetste, werd met de lessen aangevangen. Deze eerste les werd met grote aandacht ge volgd en ongetwijfeld zal een dergelijke cursus zijn nut afwerpen, daar de steeds meer uitbreidende mechanisatie in de landbouw- en veeteeltbedrijven het zeker ge wenst maken, dat de gebruikers vakkundig onderlegd zijn. SCHOORL I—TEXEL I: 2-3 Schoorl 3Foresters 4» 1-2 Sinterklaas bracht Schoorl geen puntjes in de voetbalschoen: Schoorl 3 moest met 1 2 het loodje leggen tegen Foresters 4 en Schoorl I moest met 2—3 in Texel I zijn meerdere erkennen, ofschoon gelijk spel beter de verhouding had weergegeven. Al spoedig na de aftrap kreeg Schoorl I de leiding na een fraai Texelaars scoorden echter al spoedig de gelijkmaker om even daarna de leiding over te nemen. Nog vóór de rust echter bracht Weiland met een schitterend schot de stand weer gelijk. 2—2. Na hervatting van het spel was Schoorl het meest in de aanval, maar wist dit overwicht niet in punten uit te drukken, zelfs opgelegde kansen werden gemist. 10 minuten voor het eindsignaal wist Texel zich uit de insluiting te ontworstelen en het werd 32 voor de gasten. Hoe Schoorl zich ook inspande, de gelijkmaker bleef uit, en zo eindigde deze aan trekkelijke, sportieve wedstrijd tussen de elftallen die de bovenste en de onderste plaats bezetten in hun afdeling met een 32 overwinning voor de Texelaars. Het programma voor Zondag a.s. luidt: Schoorl aH.R.C. c 11 u. Zeevogels IVSchoorl III 12 u. Schoorl IIKolping Boys II 2.30 u. SCHOORLSE BRIDGE CLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden Sinterklaaswedstrijd. Groep A 1. JonkerHalf Sr 95,5 2. Dames van Wijk Sr— Repko 110 3. Mevr. de Wildewan Wijk 111 4. DiederichPinxter 113 5. BekkerBeeldman 115 6. v. Twuyverv. d. Lelie 115,5 7. Mevr. Arpeau—IJssels 121,5 Groep B 1. HaasbroekAalders 90,5 2. Half Jr—Jes 100 3. RepkoMater 109 4. Mej. Lovinkv. Lienen 112,5 5. Dames Verboom—IJssels 114 6. NieuwlandVisser 124,5 7. Mw JochemsMr Jochems 136 Klachten over de bezorging van dit blad, gelieve men direct en rechtstreeks aan ons bureau door te geven, evenals bericht van verhuizing. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan s Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1 Aanvang Zondag 2.30 u. Terrein Nesdijk Overdekte tribune aanwezig Zondag 12 December Dokter VAN GELDER, tel. 2027 doelpunt van P. Duinmayer. De

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1