I/Veekikd 99 99 Het lUcstfeest noded BERICHT HET WAJANGSPEL Van SPAR tot KERSTBOON Jóec&tUckt BERGEN NIEUWE BONKAARTEN ww WVVWVWIFW DONDERDAG 23 DECEMBER 1948 25e JAARGANG No, 51 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef In verband met Nieuwjaarsdag zal ons blad de volgende week op DONDERDAG verschijnen. Copie voor dat nummer dient dus één dag eerder te worden ingezonden, d.w.z. berichten enz. uiterlijk Dinsdag en advertenties Woensdag tot uiterlijk 12 uur. kieuwiaacsgtaeien In het volgend nummer zal even als voor de oorlog wederom ge legenheid bestaan tot het plaatsen van een Nieuwjaarsgroet. Men kan deze opgeven aan ons Bureau of aan de bezorgers. De prijs hiervan bedraagt f 1,a contant per 3 regels; elke regel meer 30 cent. T entoonstelling Kindertekeningen Onder leiding van een com missie uit het Kunstenaarscentrum Bergen is, in nauw contact met de onderwijskrachten der lagere scholen te Bergen en Schoorl, een tentoonstelling van kinder tekeningen voorbereid. Ruim 700 tekeningen, door de leerlingen van alle scholen voor deze expositie gemaakt, worden in de danszaal van „De Rustende Jager" te Bergen tentoongesteld op 28, 29, 30 en 31 December a.s. (geopend 10 12, 2—4 en 8—10 uur). Bovendien zal op Woensdag avond 29 December a.s. om 8 uur, naast een korte toelichting op het geëxposeerde door mr. D. Vis, een causerie worden gehouden door de heer J. Smit uit Rotterdam. Deze spreekt over het onderwerp „Hoe ziet het kind? en illustreert zijn lezing met lichtbeelden. Tentoonstelling en voordrachts avond verdienen de werkelijke belangstelling van ouders en op voeders. Zij zijn vrij toegankelijk voor aangeslotenen bij het K.C.B., voor niet-leden voor resp, 10 ct. en 25 ct. per persoon. Gaarne wordt aanbevolen het werk der kinderen te gaan zien en de voordrachtsavond te bezoeken. Zo mogelijk zal een gedeeltelijke expositie ook te Schoorl plaats vinden in Januari. Men zie verder de advertentie in dit nummer. KERSTSPEL IN DE RUïNEKERK De afd. Bergen van de VCJB voerde Zondagavond met Mej. A. Heemskerck-Veekens aan het orgel in de Ruïnekerk het Kerst spel „De Heilige Nacht" op, geschreven voor lekespelers door L. Bonga. Ds A. B. Bekius sprak in zijn kort inleidend woord van een hoogtepunt in de Advent en noemde het een verheugend feit, dat ook in Bergen een kring van jongeren zich geroepen voelde de prediking te brengen in de donkere wereld. De z.g. „spreker" kondigde de talrijke schare, die zich had ver zameld bij de stal van Bethlehem waarboven de ster flonkerde, het grote gebeuren aan en achter eenvolgens werden verschillende episoden gedramatiseerd; de engel Gabriël kondigt Maria de blijde boodschap aan, Maria en Jozef ondernemen de verre tocht naar Bethlehem, vinden ten slotte met moeite een plek, waar het Kindeke zal worden geboren, de herders in het veld, de komst van de 3 Wijzen, Koning Herodus en ten slotte allen rond de kribbe, alles afgewisseld met engelenzang. Met „Stille nacht" werd het spel be sloten. Het was alles kinderlijk een voudig en er ging een eigen aardige bekoring van uit. De Kerstwijdingsdienst eindigde met gebed en het zingen van gezang 26 4. SCHILDER EN POTTEN BAKKER in de Bergense Kunsthandel In de bekende Bergense Kunst handel van de Fa P. Hopman werd Zaterdag geopend een Kersttentoonstelling van werken van de Bergense Kunstschilder Nico Berkhout en kunstvoort brengselen uit de kleiwaren-ateliers St. Joris in het Limburgse Maas dorpje Beesel. Van de jonge Bergense kunst schilder trokken vooral de aan dacht het H. Avondmaal, Kerst mis, Christophorus als bescherm heer van het verkeer, een kleur rijk bloemstuk, 'n stilleven (zwart- krijttekening) en een zelfportret. De ceramische kunst was ver tegenwoordigd door klassiek ge vormde vazen, potten en kruiken, beeldwerk van religieus gehalte e.a. Wat kunstenaar en vakman innig samenwerkend uit dode klei hebben getoverd, wekte be wondering, het was prachtig van vorm en kleur. Geëxposeerd waren o.m. Madonna met Kind van broeder Gilbert, Sint Chris- toffel, Madonna van Leo Jung- blut, St. Joris met de draak van leerling van Lücker, vazen met kunstzinnige decoraties en mooie kleuren. Er wordt thans reeds een be gin gemaakt met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten 903. Voor Bergen: A t.m. G Maandag 27 Dec. 9.30-12 uur H t.m. O Dinsdag 28 Dec. 1-3 uur P t.m. Z Woensdag 29 Dec. Zelfverzorgers en inwoners van Bergen aan Zee Donderdag 30 December. De Chr. Gem. Zangvereniging „BERGEN" debuteert De Chr. Gem. Zangvereniging „Bergen" gaf Vrijdagavond haar eerste uitvoering onder leiding van de heer Paul Kok uit St Pancras. „Wo man singt, da lass' dich nieder", zei Schiller reeds, „böse Menschen haben keine Lieder" en zo was dan deze avond het Witte Kerkje vol met belang stellenden in dit nog geen jaar oude koor. Na een kort inleidend woord van Ds Telkamp, die er o.m. op wees, dat dit koor de kunst in dienst stelde van het geloof, werd het programma geopend met „Kerstmis van Dina Appeldoorn, gevolgd door „Aan Bethlehem's sterre" van Guido Gezelle, ge toonzet door Pennartz. Na de eerste aarzeling te hebben over wonnen, gaf het koor vervolgens een mooie vertolking van „Wie genlied der Hirten" van Reimann. Het „Russische Vesperkoor" van Bortnianski met het slot „Jubilate, Amen" deed duidelijk het goede stemmenmateriaal uit komen. Het vrouwenkoor zong zeer verdienstelijk „O, Kersnacht, scho ner dan de dagen" van Moss Wolf en „Uit hoge hemel daalt Hij neer" van Hans v.d. Bogert. De „Kerst-Cantate" van A. Swiers met Mevr. Boorsma aan het orgel vormde het slotnummer van dit Kerstprogramma dat een echte Kerstmissfeer schiep. De voordrachtkunstenares Mw A. M. v.d. Mandele declameerde ter afwisseling een vijftal nummers, die onder ademloze stilte werden beluisterd. Tijdens de uitvoering had ieder zich onthouden /an bijvalsbetui gingen, maar aan het slot barstte een welverdiend applaus los en Ds Telkamp getuigde, dat hij blij was met de geboorte van dit koor. Wat dirigent en koor in één jaar hebben bereikt, dwingt be wondering af en doet veel ver wachten van de toekomst. Onder auspicium van de Theo sofische vereniging hield Prof. Ir E. L. Selleger in hotel Kreb een openbare lezing over „De be tekenis van het Wajangspel". Spreker begon met er op te wijzen, hoe bij Wajang, dat scha duw betekent, drie elementen vallen te onderscheiden, t.w. een lichtbron, een voorwerp en een schaduw. Tussen voorwerp en schaduw bestaat een verhouding als tussen een drie-dimensionaal en een twee-dimensionaal lichaam. Een schaduw is een projectie in een bepaalde stand, elke stand geeft een andere schaduw. Wij, aldus spreker, zijn in onze persoonlijkheid ook te beschouwen als een schaduw hier op aarde van ons ware wezen, van ons ego. Dit ego is een veel meer omvattend wezen dan de per soonlijkheid met haar eigenschap pen, die zich door de stoffelijke vorm op deze aarde openbaart. Ons lichaam is naar waarheid slechts een voorbijgaande schaduw van ons zelf. Prof Selleger vertelde verder, hoe men op Java, de bakermat van het wajangspel, stil en eer biedig neerhurkt bij het grote witte doek, waarop de schaduwen zullen verschijnen van de wajang poppen, die de vertoner, de dalang, tussen lichtbron en scherm plaatst, en hoe deze zijn publiek hele nachten in gespannen aandacht houdt met de heldendichten, die Hindoes en Boeddhisten naar Java gebracht hebben. Deze ver- halen#geven de rol weer, die helden en hemelse wezens ten opzichte van onze wereld ge speeld hebben en nog spelen. De heldendichten zijn bekend onder Boeren lei op uw saeck Geen bestaanszekerheid bij volkomen vrijheid I Holl. Maatschappij van Landbouw vergadert De afd. Bergen van de Holl. Maatsch. van Landbouw hield in Het Huis met de pilaren een ledenvergadering onder voorzit terschap van de heer H. Bruin. Nadat verschillende huishoude lijke zaken waren afgedaan, de beide aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden, de heren G. Franzen en M. L. Alderlieste waren herkozen en in de vacature, ontstaan door het emigreren naar Australië van de penningmeester, was voorzien door de verkiezing van de heer Y. Bruyn, kreeg Ir W. Merkx, secretaris der Stichting van de Landbouw voor Noord holland het woord. Alvorens het toekomstige land bouwprogramma aan te snijden, wierp spreker een blik achter waarts naar de dertiger jaren, opmerkende, dat een herhaling van die toestanden niet tot de onmogelijkheden behoorde. „Hetgeen er geweest is, dat zal er zijn", zei reeds de Prediker, „en hetgeen er gedaan is, dat zal er gedaan worden, zodat er niets nieuws is onder de zon." De tijden van schaarste raken voorbij, weer zullen de producten overvloedig zijn, maatregelen tot beperking zullen overwogen worden. De vraag of bij volkomen vrijheid bestaanszekerheid voor de boer mag worden verwacht bij de huidige stand van zaken, meende spreker met een volmon dig „neen" te mogen beantwoor den. Het spel van vraag en aanbod zou theoretisch de prijzen van de producten bij schaarste moeten doen stijgen, maar in werkelijkheid zou geleide economie remmend werken de belangen van andere be volkingsgroepen kan de overheid niet uit het oog verliezen. In ons landje met betrekkelijk weinig cultuurgrond en een steeds toe nemende bevolking, spreekt men veel over opvoering van de productie door intensivering. Zal hierdoor de kostprijs dalen? Het is een bekend woord, dat de laatste zak kunstmest het minste effect geeft! Zal mechanisatie de naam van „Ramayana" en „Mahabharatha". Het eerste heeft tot hoofdfiguren de grote helden koning en wijze „Rama", voor beeld van deugd, opofferingsge zindheid, waarheid, met zijn vrouw „Sita", symbool van reinheid, zijn broers en de grote tegenstander „Ravanade koning der demonen. Een belangrijke bijfiguur noemde spreker nog de apenkoning „Hanuman". In het tweede epos, de Mahabha- rata, die duizenden jaren later speelt, treden als hoofdfiguren o.m. op „Sri" de goddelijke leeraar-vorst, die een nieuw licht in de duistere wereld brengt en „Arjuno", zijn geliefde leerling. Ook hier weer strijd tussen licht en duisternis, goed en kwaad. De samenspraak tussen leeraar en leerling, de „Bhagavad Gita" (d.i. Lied van de Verhevene) is een diep religieus philosophisch gedicht en in vele talen vertaald. Bij het vertonen van verschil lende wajangpoppen vertelde Ir Selleger interessante bijzonder heden omtrent de betekenis van vorm en kleur: goud duidt prin selijke waardigheid aan, een zwart lichaam duidt op het hoogste, rozerood op het gelaat wijst op liefde, hardrood op wreedheid, een opgedraaide haarwrong ver raadt de krijgsman enz. Spreker eindigde zijn met de meeste aandacht gevolgde lezing met er op te wijzen hoe wij er zelf in ons leven lering uit kunnen putten door in ons zelf te schou wen", te komen tot „zelfkennis". Bij het beantwoorden van ver schillende vragen werden nog enkele punten nader toegelicht. uitkomst kunnen brengen? Een combine moge een uitkomst zijn in Canada met zijn extensive cultuur, hier ligt het wel even anders. De boer zal er verder rekening mee moeten houden, dat invoer van krachtvoer in de toekomst beperkt zal zijn. Zijn eigen grond zal hem het nodige veevoeder moeten leverende aardappelen leveren voldoende zetmeel, maar de oplossing van het eiwitprobleem bezorgt de boer meer hoofdbrekens. In dit verband wees spreker op rant soenbeweiding met electrische af rastering en het gebruik van kunstweiden. Hierna werd een blik geworpen op de zijnde en in wording zijnde organisaties van de landbouw. In de landelijke en provinciale apparaten zullen werkgevers en werknemers in gezamenlijk over leg heel wat moeilijkheden onder de ogen hebben te zien en ver schillende commissies verdiepen zich reeds in tal van vraag stukken. Het al of niet slagen van de Stichting voor de Landbouw zal, aldus spreker, voor een niet ge ring deel afhangen van de werk zaamheid van de districtsbesturen de stem uit de praktijk kan niet worden gemist. Of de Stichting voor de Land bouw ordenende bevoegdheid krijgt, of dat het wenselijker zou zijn deze te laten voortbe staan naast een te scheppen pu bliekrechtelijk lichaam? De voorzitter zou de Stichting willen behouden als strijdorgaan of zoals hij het uitdrukte, als kankerorgaan. Op deze causerie van de heer Merkx volgde een levendige ge- dachtenwisseling. Men was het er wel over eens, dat er gebonden vrijheid moest zijn voor enige bestaanszekerheid, maar alles wat van boven komt, voelt de boer als dwang. Een stem uit de vergadering achtte uitvoering door een plaatselijk orgaan de oplossingdan zouden de maatregelen dienen te worden uitgevoerd naar de bedoeling en niet naar de letter. In verband met de geruchten over aardappel teeltbeperking, informeerde een ander of de aardappelmoeheid moest dienen als stok achter de deur. De heer Merkx wees er op, dat men niet diende te ver geten, dat ziekte onze export ten zeerste zou kunnen bemoeilijken; bloembollen en heesters konden als waarschuwing dienen. Veen koloniale boeren hadden dit al ingezien en zich zelf beperking opgelegd. Ook het kunstmestprobleem kwam nog op het tapijt. We hebben ons blind gestaard op de kunstmeststoffen, maar.... hebben we niet de grond vergeten? Van groot belang achtte de spreker een goede combinatie van orga nische en anorganische meststoffen. Een ander sprak zijn bezorgd heid uit voor de daling van de waterstand langs de duinkant en achtte beperking van onttrekking van water uit de duinen door het waterleidingbedrijf noodzakelijk. De heer Merkx merkte op, dat dit verschijnsel zich ook open baarde in streken waarvan ont trekken door waterleidingbedrijf geen sprake was als bijv. op Texel. Intussen is hierover een onderzoek gaande. Nadat nog andere problemen waren besproken zwegen eindelijk de stemmen en dankte de voor zitter de heer Merkx voor de weldadige woordenvloed die hij had doen nederdalen over de ver gadering en riep hem onder in stemming van alle aanwezigen een spoedig tot weerziens toe. Burgerlijke Stand BERGEN O, Heilig Licht, dat zoveel eeuwen Op aarde kwam in donkere nacht, Gij hebt aan duizenden, millioenen, Uw heerlijk woord van vreè [gebracht. En toch... in weedom en ellende Is de aarde, als in barensnood, Verwarring, chaos, egoïsme. Onzuiverheid... het leed is groot. Hoorthoortde klokken luiden, Het woord van liefde en vree, Deelt God aan alle Zijne schepselen In Heilige Kerstnacht mee. O mens, de Heiland is geboren, Een Kindje, hulploos, klein, Dat door Zijn al-opofferend leven Een redder ons wil zijn. Zijn last is licht, Zijn juk is zacht, De Liefde draagt het al' Het Koningskind uit Hoge sfeer, Ligt in een schamele stal. Zijn eis is: Liefde, zuiverheid, Deemoedigheid.... Zijn Kracht Wordt in ons mensen hier op aarde, In zwakheid tóch volbracht. De zachte krachten zullen eens Het grootst geweld verwinnen, Het Heilig Kind van Bethlehem, Wil in ons harte binnen. O openen wij ons hart voor Hem, Hij leert deemoedigheid, Hij geeft ons Kracht tot goede wil, Moed tot gehoorzaamheid. De klokken luiden.... houdt de [adem in.... Liefde! Vergeving!.... Een [nieuw begin! Heilig Kindje, leidt Gij ons lot, Heiland, wijs Gij ons de weg [tot God. Kerstmis 1948 „MOEDER, mogen we een doos van die zilveren ballen kopen, en zo'n grote punt om er boven op te zetten, en een slinger die zo mooi schittert en Dit is een vraag, die veel moeders tegen Kerstmis te horen krijgen. De winkels liggen ook zo vol met allerlei moois en de kinderen willen de kerstboom graag zo schitterend mogelijk maken. Maar moeder kijkt be denkelijk. Al die glazen pracht- dingen zijn zo duur en de kerst boom zelf moet ook nog gekocht worden Waarom laat U de kinderen zelf niet voor de versiering van de boom zorgen? Ze hebben dan een prettige bezigheid in de va- cantie, beleven dubbel plezier van de boom en het kost moeder lang niet zoveel. Sterren, ballen en slingers. Voor de huiskamer kiezen we een niet te grote boom, waar nog wat wortel aanzitdeze kan stevig in een grote bloempot met zand gezet worden. Om de pot wordt een stuk rood papier ge speld en het zand wordt bedekt met uitgeplozen watten, om sneeuw te suggereren. De boom wordt op een laag tafeltje gezet in een hoek van de kamer; daar komt hij goed uit en niemand loopt er tegenaan. We kopen een pakje zilver en goudpoeder een paar vellen gekleurd papier en zilverpapier en wat engelenhaar. Nu kunnen de kinderen aan het werk gaan. Op dun karton tekenen ze ver schillende figuren, zoals sterren, klokjes en paddestoelen en knip pen die uit. Deze worden nu verzilverd, gebronsd of met papier beplakt. De sterren krijgen een staart van smalle reepjes zilverpapier. Van rood papier worden de hoedjes van de padde stoelen gemaakt, waarop hele kleine plukjes witte watten geplakt worden. Ook met wat appels en peren is een leuk effect te bereiken. Ze worden helemaal met zilverpapier bedekt, aan de steel komt een draadje om ze aan de boom te hangen, en zo lijken het net grote zilveren ballen. Dan zijn er nog de dennenappels, die met goud poeder verguld worden. De meisjes die al een beetje naaien kunnen maken grappige kerstmannetjes, die ook onder de boom kunnen staan. Van een paar rose lapjes, gevuld met wat ten wordt een lijfje gemaakt. Dit krijgt een rood jasje aan met een randje van watten. Dan worden met een paar steekjes ogen, neus en mond op het gezichtje gebor duurd een rood mutsje op het hoofd, een baard er aan geplakt en de kerstman is klaar. De boom begint zo al aardig te lijken. Kransjes van suiker en chocolade komen nu aan de beurt, die aan een stevig draadje opge hangen worden. Van zilverpapier wordt nog een aantal lange, heel smalle repen geknipt. Deze komen aan alle kanten van de boom naar beneden te hangen. Slingers worden gemaakt van gekleurd crèpe-papier. Dit wordt in lange repen geknipt van on geveer 3 cm. breedte. De repen wor den 'n aantal malen opgevouwen en dan aan beide kanten tot bijna in het midden ingeknipt, - zodat franjes ontstaan. Door een paar repen aan elkaar te plakken krijgen we 'n mooie lange slinger, die we een beetje uitrekken en tenslotte opdraaien. De takken worden hier en daar bestoven met plukken watten of engelenhaar en de kinderen kun nen trots zijn op hun zelfversier- de kerstboom. Eén goede raad Hebt u kaars jes in de boom, houdt dan een natte dweil bij de hand een bran dende tak is dan direct uitgedoofd. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1. van 12 tot 18 December 1948 Geboren: Ingrid Kristine, d.v. Piet Marsman en Aaltje Jetske Veldhuizen. Ondertrouwd: Gene. Gehuwd: Gene. Overleden; Rinske Visserman, 71 j„ echtg. van jan Gorter. Cornelia Geertruida, 52 jaar, echtg. van Gerard Huting. MAARTJE N. ZWAAN

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1