ft ft DE TIJD „DE DUINSTREEK DE SCH00RLSE GEMEENTERAAD de vaamtiet peeft een \aat-avetmld faacwU&elUity DONDERDAG 30 DECEMBER 1948 25e JAARGANG No- 52 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef De belangrijke verhoging van de prijs van het courantenpapier is aanleiding dat in overleg met en met goedkeuring van het Directoraat Generaal voor de prijzen, krachtens prijsvaststelling No. 21991072.621809 de abonnementsprijs van ons blad ingaande 1 Januari 1949 wordt verhoogd van f 0,75 tot f 0,81 per kwartaal of van f3,tot f 3,24 per jaar. DE UITGEVER. Uitgever, Verslaggevers, Colporteur en Personeel van wensen alle lezers een gelukkig en voorspoedig 19 4 9 die ons gegeven is £ch óuecdenlung. Oft- Oude^aac De Oudejaarsavond noopt ons als het ware om even stil te staan in de roes van het leven. Duide lijker dan ooit constateren we op deze avond, dat alweer een een jaar verstreken is. Een jaar, waarin we geworsteld en ge zwoegd hebben voor ons dagelijks brood, voor onze idealen en voor onze liefhebberijen. En we con stateren, dat het jaar ons eigenlijk geen tijd genoeg gegeven heeft om alles te doen zoals we het wel graag hadden gewild. Hoe ouder we worden, hoe sterker we gaan beseffen, dat de tijd toch zo vlug gaat, ons leven toch eigenlijk zo kort is. De jeugd meent, dat de tijd nog onmetelijk is, dat ze over „plenty" tijd be schikken kunnen om hun plannen te verwezenlijken. Doch met het stijgen der jaren komen ook zij in tijdnood. En dan is het zoals wij dat nu op deze laatste avond van het jaar overpeinzenwat hebben we weer veel onvoltooid moeten laten, wat is de tijd omgevlogen zonder dat wij bereikten wat nuttig en nodig zou zijn geweest. We nemen ons dan voor om te trachten in het nieuwe jaar de tijd nuttiger te gaan gebruiken nog nuttiger. Maar ach, ook dat jaar zal ons weer leren, dat het artikel tijd ons te karig is toe gemeten. De uren, dagpn en maanden zullen verstrijken en we zullen er weer niet mee uit komen. Aan het slot zullen we wederom constateren, dat we dit en dat wel hadden willen doen als we maar meer tijd hadden gehad. Voor wie inderdaad „leven" wil, d.w.z. niet alleen vervuld zijn van de dagelijkse materiële beslommeringen, maar ook wil proéven van wat het leven ove rigens kan bieden, is er zo ont zaglijk veel belangwekkends en men komt aan het meeste niet toe. Wat zou ons leven rijker kunnen zijn als we maar meer tijd hadden. De een zou de meerdere tijd willen besteden aan de verwezenlijking van zijn idealen, een ander aan weten schap, een derde aan reizen om landen en volkeren te leren kennen, een vierde aan lezen, een vijfde aan kunst, enz. enz. En als we eens even stil staan in deze woelige tijd en om ons heen zien wat er allemaal is, dat te wensen overlaat, wat zouden we dan nog een hoop meer tijd willen en kunnen gebruiken! Moge onze wens voor het nieuwe jaar dan zijn, dat het ons veel tijd zal gunnen om datgene te doen, waar ons hart naar uit gaat. Dat zal ons allen ook ge lukkiger maken en daarmee de wereld beter. Dat geluk moge dan in 1949 in grote mate Uw deel worden, wij wensen het U van harte toe. BERGEN KERSTAVOND R.K. Vrouwenbeweging Voor een tot de laatste plaats bezette zaal van De Rustende Jager gaf het gezelschap „Homo Ludens" uit Amsterdam een Kerst programma, dat een groot succes is geworden. Homo ludens, dat wil zeggen: spelende mens, bracht voor de pauze een Kerstspel, of was het een Kerstverdieping of_-gedachte Afwisselend volgde declamatie, zang en dans, een geheel vormend tot een programma van hoog kunstgenot. Na de pauze bleef de Kerst stemming, doch in cabaretvorm. Adams, die een gevoelvolle bariton is, zong twee Franse Kerstliederen: „Messe de minuit" en „Noël pour la' mour de Maria" in een bewerking van Willem Pijper, waarna Stien van Leeuwen met een grappig Vlaams accent „Driekoningen - triptiek" decla meerde. Het beste van de avond was een dans op het Partita No. 2 van Joh. Seb. Bach. Deze dans, die zeer goed werd uitgevoerd door Truus Takes en Silf Foulides, stelt hoge eisen aan de danseressen, omdat de één de melodie der bovenhand, de ander die der onderhand volgt. Hierna zong Cath. Huimans nog enkele Hollandse en Franse Kerstliedjes hiervan was „Noël" van Saint Saens in de bewerking van Cath. van Rennes verreweg het beste. En last not leasteen gegeven uit de oude Franse tijd „De redding van de rovers", naar Ed. Veter man. Hierin speelde Adolfs: de baljuw; Stien van Leeuwen: de oude vrouw en Ben Heuler: de rover. Maryke van Straten, de zeer bescheiden pianiste (zij kwam geen enkele maal in 't gezicht) bege leidde alle nummers verdienstelijk op de vleugel. Een avond waarop ten volle is genoten, wat werd bewezen door het geweldige applaus. C. P. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE KOORVERENIGING „BERGEN" CONCERTEERT De Koorvereniging „Bergen" gaf Donderdagavond in De Rus tende Jager een Kerstconcert onder leiding van haar dirigent Jac. Kort en m.m.v. de tenor Peter Dogger en de pianist Simon Halie Het concert stond geheel in het teken van de Kerstfeestviering. Het Koor zong voor de pauze met Simon Halie aan de vleugel Psalm 149 van Ant. Dvörak en Psalm 13 van Fr. Liszt. Na de pauze vormde het Weihnachts- oratorium van H. Müllerde hoofd schotel. De tenorsolo droeg het reciet voor, Mevr. G. Beeldman Rensink bracht de boodschap van de Engel Gabriël en als alt-soliste trad op Mej. Kraak. Met een hartelijk applaus gaf het publiek uiting aan zijn waardering van 't ten gehore gebrachte. De beide dames-solisten werden bloemen aangeboden. De tenor zong ver der nog 3 Biblische Lieder van Dvörak en een drietal Weihnachts- lieder van Peter Cornelis, die zeer gewaardeerd werden. De pianist Simon Halie, die hier de laatste jaren een goede bekende en graag gehoorde gast is geworden, bracht ook nu weer zijn auditorium in verrukking, vooral met Pastourelle en Toccata van Poulenc, Prelude van Proko- fieff en Gopak van Moussorgsky. Het tot een ovatie aangroeiende applaus verstomde pas toen de kunstenaar nogmaals aan de vleugel plaats nam en de Vuur- dans van De Falla liet horen. Al leken ons de ogenblikken van ontroering, van schoonheids ontroering, die we bij vorige ge legenheden mochten beleven, deze avond schaarser dan toen, het werd al met al een uitvoering, waarop Koor, dirigent en mede werkers met voldoening kunnen terugzien. CONCERT BERGEN S HARMONIE Zoals blijkt uit de advertentie in dit blad, geeft Bergen's Har monie op Donderdag 6 Januari een concert in „De Rustende Jager". Op deze avond kan men de gehele vernieuwde en vernik kelde instrumenten bezichtigen. De kosten dezer vernieuwing en de aankoop van een klokkenspel bedragen rond f 2000. Dit bedrag is grotendeels een geschenk van de donateurs en diverse vereni gingen, hetwelk vorig jaar met het 50-jarig jubileum aan Bergen's Harmonie is aangeboden. Het bestuur hoopt dan ook dat er van de donateurs en de schenkers van dit bedrag, grote belangstelling zal bestaan voor dit concert en zij ook de morele steun niet zullen onthouden aan een vereniging, die daar ook uit cultureel oogpunt recht op heeft. Er zijn nog verschillende ver nieuwde instrumenten zoals fluit, clarinet, trompet enz., waarvoor leden of leerlingen gezocht wor den en dit is een prachtavond om zich met het bestuur in ver binding te stellen en e.e.a. te be spreken, de kosten zijn heel ge ring en kan /oor niemand be zwaarlijk zijn. Donateurs hebben toegang op vertoon der persoonlijke donatie- kaart 1948-49 (2 pers.) nieuwe donateurs kunnen zich opgeven 's avonds aan de zaal en hebben dan tevens recht van toegang. Programma's worden gratis aan de zaal verstrekt. Toont uw belangstelling en symphatie, voor Bergen's Harmonie KLEUTERSCHOOL VOLKSONDERWIJS Een druk bezochte Ouderavond De in de openb. lagere school gehouden ouderavond van de Kleuterschool Volksonderw. mocht zich in een grote belangstelling verheugen. De voorzitter vandeafd. Volks onderwijs, de heer S. J. Nijdam, wees in zijn openingswoord op het grote belang van Kleuter onderwijs, dat helaas, ondanks de toezeggingen van verschillende autoriteiten nog steeds op wette lijke regeling wacht en is aange wezen op particulier initiatief. Spr. deed de verheugende mede deling, dat er hier in Bergen grote dingen staan te gebeuren: er is een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe kleuterschool, die 3 lokalen en een speellokaal zal bevatten en waaraan drie leer krachten zullen zijn verbonden. Tot leden van de oudercommissie, die het contact tussen school en huis zal bevorderen, werden be noemd Mw. Van der Meyden, Mw. de Vries, Mw. Blauw en de heren Hoogland en van Rees Vellinga. Hierna volgde het hoogtepunt van de avond; een lezing van Mej. G. van Trotsenburg, hoofd van de kleuterschool. Met de grootste aandacht volg den de aanwezigen haar uit eenzettingen, haar warm pleidooi voor het kleuteronderwijs. In haar boeiend betoog liet zij duidelijk uitkomen de grote waarde van geschikte bezigheid, die het kind boeit en tegelijk biologisch en psychologisch leerzaam voor hem is, die hem leert zich te concen treren en zijn lichamelijke vaar digheid en lichamelijk vermogen te oefenen. De oude volkswijs heid „Ledigheid is des duivels oorkussen" geldt in zeer bijzondere mate ook voor het kind en reeds voor het zeer jonge kind. Dat hebben alle grote opvoeders ge zien, het is de verdienste van Fröbel en Montessori, dat zij vooral aan de kleuters hebben ge dacht. Het door de in 1782 ge boren Friedrich Fröbel uitgewerkte stelsel zou de „oude gek," zoals badgasten in het plaatsje Lieben- stein de meer dan 60-jarige be titelden als zij hem dagelijks met kleine kinderen zagen rondspringen in de ganse wereld beroemd maken. Het gesproken woord werd geïllustreerd met beelden op het witte doek. Daar zag men de kleuters in actie, druk bezig met wat Fröbel zijn jonge vriendjes had nagelaten. Aan het einde van de gezellige en leerzame ouderavond, waarop de aanwezigen zelfs werden ver rast met een verfrissende dronk en een versnapering, deed de voorzitter nog een mededeling, die met algemeen applaus werd begroet; Mej. G.van Trotsenburg laat haar plan om te vertrekken naar Rotterdam varen en blijft behouden voor de kleuterschool Volksonderwijs te Bergen! voor de tiende maal in 1948 bijeen Het kamperen verder aan banden gelegd Onder voorzitterschap van Bur gemeester Mr Jochems kwam de Schoorlse Raad Woensdagavond voor de laatste maal in 1948 in openbare zitting bijeen. Ingekomen stukken Naar aanleiding van het ver zoek van het Bestuur van de Schoorlse Bestuurdersbond om de woningcommissie uit te breiden met één lid, vertegenwoordigende de moderne vakbeweging, stelden B. en W. voor de commissie alsnog uit te breiden met één lid, waartoe een voordracht zal worden ingediend. Het ingediende verzoek van de Vereniging Gezinsverzorging om een subsidie van f 1000, en 't verzoek van het R.K. Kerk en Schoolbestuur om een subsidie van f 1000,ten behoeve van een binnenkort op te richten kleuterschool besloot de Raad op voorstel van B. en W. bij de a.s. gemeentebegroting te be handelen. Maatsch. Hulpbetoon Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid van Maatsch. Hulpbetoon, de heer H. Selhorst, werd herbenoemd. Begrotingen B. en W. boden de volgende begrotingen voor het dienstjaar 1949 aan: a. Maatsch. Hulpbetoon. In Ont vangsten en Uitgaven sluitende met f 19305,54 met een gem. subsidie van f 16500, b. Gasbedrijf. De begroting sloot voor de Gewone dienst in Ontvangsten met f 36664,en in Uitgaven met f 35564,met een batig saldo van f 1100, De Kapitaaldienst sloot in O. en U. met f 6900, c. Gem. Vleeskeuringsdienst Ge wone dienst f 2560,in O. en U. met f 318,— onvoorziene Uitgave. Kapitaaldienst f 2000. d. Gemeentebegroting. Gewone dienst in O. en U. f 248757,07 met f 494,24 onvoorziene Uit gaven. Kapitaaldienst in O. en U. f 264.953. De leden der Raad werden benoemd in de commissie van onderzoek der begrotingen. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling ener 7e suppletoire begroting voor 1948 werd door de Raad aanvaard. Het kamperen aan banden gelegd Waar de ervaring heeft geleerd, dat het kamperen nogal wat te wensen overliet, stelden B. en W. verschillende wijzigingen en aan vulling van de politieverordening voor. Hierdoor zal o.m. ontdui king van de kampeerbepalingen door het huren van een terrein kunnen worden voorkomen. B. en W. elk jaar een bepaald aan tal kampeerlicenties kunnen uit geven om te beletten, dat het kamperen ongebreideld zou kunnen doorgaan, ongewenste elementen kunnen weren door het verplich tend stellen van een door de Ned. Kampeerkaarten-centrale van de A.N.W.B. afgegeven kampeer- kaart of paspoort. Verder zullen de sancties op het zonder vergunning kamperen worden verscherpt door de kam peerterreinhouders mede aanspra kelijk te stellen voor naleving der verordeningen. Honden zullen op kampeer terreinen en in kampeerlocalitei- ten niet mogen worden toe gelaten. Geen der raadsleden opperde bezwaren tegen deze verscherpte maatregelen, alleen verzocht de heer C. Duin om een soepele toepassing van de verordeningen. Rondvraag Bij de rondvraag uitte de heer Blankenstijn zijn misnoegen over het lang uitblijven van het uit breidingsplan. Met het oog op de 357 woningen die er tot en met 1960 mogen worden gebouwd achtte hij het dringend nodig, dat de gemeente wist waar gebouwd mag worden. SCHOORL IN 1948 Als in '47 nodigde Burgemeeser Mr Jochems ook in de laatste raadsvergadering in 1948 de leden uit een ogenblik om te zien en een blik te werpen op de in '48 afgelegde weg. Wat herstel en vernieuwing betreft, bleek er veel tot stand gekomen en was er alle reden tot tevredenheid. Schoorl is een goed eind op weg zich in een nieuw kleed te steken. Achter stand in onderhoud wegen en publieke werken is grotendeels ingehaald. Het wegennet werd aanzienlijk verbeterd door het aanbrengen van een slijtlaag op de Bosmansweg, de Omloop, de Burgemeester Peecklaan, de Gor- tersweg, de Slotlaan, en de Idens- Langzaam klinken twaalf slagen In het middernachtelijk uur, Zij verkonden ons de boodschap: ,,'t Leven is zo kort van duur". Met de laatste slag versterft weer 't Moegeworden oude jaar, In der tijden schoot geborgen 't Nieuwe is weer daar. Strijd en leed, vaak diepe smarte, Gaf het jaar dat ging, Maar ook vreugd en schone [stonden, Ook veel zegening. Aanvaarden wij het nieuwe jaar, Wij brengen het een groet, En treden het met nieuwe hope, Vertrouwend tegemoet. Het Kerstlicht heeft ons weer [gesterkt. Het Kind, door God gegeven, Roept ons tot werken en tot strijd, De goede strijd ten leven. Oudejaar 1948 laan. De Schoorlse Zeedijk werd afdoende hersteld. Het rijwielpad BergergrensCamperduin, dat in de oorlog zeer had geleden en waarvan het herstel practisch neerkwam op een nieuwe aanleg, werd voltooid. Met de geleide lijke vernieuwing van de grote straatweg SchoorlGroetCam perduin werd voortgegaan. Ver schillende andere wegen zullen volgen en de hoop werd uitge sproken, dat Schoorl medio '49 zijn weg naar zee zal hebben. Tot herbeplanting van de Nollen, die van grote waarde zijn als recreatie-terrein, is be sloten. Als resultaat van de gemeen telijke nieuwbouw ter leniging van de woningnood kon worden gewezen op de 9 woningen, met welker bouw 7 Sept was be gonnen en waarvan 5 de vol tooiing naderen. De acquisitie van bouwterrein heeft de aandacht van het gemeentebestuur. Opge merkt werd, dat ook particulieren enige activiteit op het punt van woningbouw gaan vertonen. De bouw van een nieuwe school zal 7 Januari worden aanbesteed, 'n lang gekoesterde wens zal dan in vervulling gaan. Woonruimteverdeling was even als overal in de lande het zorgen kind van het gemeentebestuur. Vordering van woningruimte heeft slechts in enkele gevallen plaats gevcyiden. In verscheidene ge vallen werd gebruik gemaakt van de z.g. premieregeling tot ver betering en herstel van woningen en splitsing daarvan. De straatverlichting werd na herhaaldelijk aandringen bij het Prov. Electriciteitsbedrijf weer op het vooroorlogse peil gebracht. Het streven is thans gericht op verdere uitbreiding, wat voor Schoorl als seizoenplaats nodig wordt geacht. Wat de Gemeente-financiën betreft, wees de voorzitter er op, dat de gemeente als gevolg van de regeling Noodvoorziening uit haar noodlijdendheid is verlost. De begroting 1948 zal sluitend zijn. Het vreemdelingenverkeer mocht niet stilzwijgend voorbijgegaan wordenhierin toch bestaat de voornaamste bron van in komsten voor de bevolking. Be droeg het aantal overnachtingen in '47 rond 160000, in 1948 met zijn minder gunstig weer werd het geraamd op 140000. Op de 26 met gemeentelijke vergunning geëxploiteerde kampeerterreinen en boerderijen werden in '47 ontvangen 12200 kampeerders met 70000 overnachtingen en voor '48 zullen de cijfers ongeveer hetzelfde zijn. Uit hoofde van kampeerleges ontving de gemeente dit jaar f 6619,-. (Vervolg op pagina 2) MeMtad DE DUINSTREEK f« 1 januari Dr LUGTEN, Tel. 2700 2 Januari Dr POOT. Tel. 2423 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel. Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. jonker, Vo&rstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per mm. met een minimum van f 1 MAARTJE N. ZWAAN

De Duinstreek | 1948 | | pagina 1