No* 51. HENDRIK DE ZEEVAARDER KNAPT HET OP! ten gaed gestaagde uitvoemg HiëumaatsfoiïtitiM J. SHIT Jr., BERGEN BOEKHANDEL C. OLDENBURG - SCHOORL Visitekaarten Ruiter en Nooitgedagt schaatsen Drukkerij Oldenburg, Schoorl Nadat nog een blik geworpen was op onderwijs, culturele zaken, sociale zaken, en verschillende verordeningen, eindigde de voor zitter zijn relaas met zijn hartelijke dank te betuigen voor de mede werking, die hij dit jaar had mogen ondervinden van de Raadsleden, de Wethouders, de secretaris en de ambtenaren ter secretarie. De heer Blankenstijn bracht als oudste in jaren de Burge meester hulde en dank voor wat hij in '48 voor de gemeente had gedaan en wenste hem gezond heid en kracht om ook in de komende jaren voor de belangen van Schoorl op de bres te staan. Prachtige opvoering van „BAZIN EN KNECHT" door „Ons Genoegen" De toneelvereniging „Ons Ge noegen" gaf op de tweede Kerst dag een uitvoering in De Rustende Jager van „Bazin en Knecht", een toneelspel in 3 bedrijven van Theo op de Beeck naar de ge lijknamige roman van Rudolf Utsch. Terwijl de kerkklokken nog na klonken, het aangrijpende „Stille Nacht" nog over de wereld klonk en Engelenstemmen zongen van vrede op aarde en licht in duistere nacht, stelde „Ons Genoegen" de talrijke aanwezigen (de zaal was geheel bezet) voor ogen enkele „misbruycken van deze verdorven werelt", speelde het een spel van verdachtmaking en laster. Het leed, dat de jonge meesteresse van een grote hoeve in het Rijn land werd berokkend door haar medemensen, dat is de simpele in trige van het stuk, waaraan de schrijver als proloog had kunnen toevoegen de woorden van Brede- ro: „Is "t dat ghy yet merckt, leest of siet, dat quaat is, schuwt dat, doettet niet." De spelers hebben van dit stuk een mooie vertolking gegeven. Het moge voor een vereniging moeilijk, vaak ondoenlijk zijn de spelers zo te kiezen, dat allen beantwoor den aan de eisen, ook de* phy- sieke, welke de auteur zich voor ogen heeft gesteld (men is nu eenmaal genoopt de rollen onder de vaste groep te verdelen en kan niet als in Amerika voor ieder stuk die spelers engageren, die speciaal beantwoorden aan de eisen.), hier was men bij de rolverdeling wel zeer gelukkig geweest en ook de kleinste rollen waren goed bezet. De rol van Mathilde, de jonge zelfbewuste, wilskrachtige bazin van de hoeve, had moeilijk een betere vertolkster kunnen vinden dan Mej. M. den Das. A. Mooy speelde overtuigend de meester knecht Karei, de ernstige jonge man met taaie wilskracht, die zich onafscheidelijk verbonden voelde met de hoeve. Prachtig was het spel van Mw Den Das- Steen als vrouw Schubben, de Moeder van de ontaarde zoon Titus, waarvan Jb. Kuyper een goede uitbeelding gaf. Alle spelers te noemen, heeft geen zingeen enkele kleinere rol schoot te kort en zelfs van het kleine rolletje van het schoolgaande ventje maakte de jeugdige artiste in de dop, Lidia Kok, iets moois. Summa summarum, een prach tig geslaagde avond. Abonneert U op „De Duinstreek" FILMAVOND Zaterdagavond 8 Jan. geeft de Schoorlse bestuurdersbond haar jaarlijkse filmavond, met als hoofd film „Nachten van Spanning". Gezien de reputatie dezer Arfi- film, belooft deze avond ook weer een goede te wordende toe gangsprijs is zo laag mogelijk ge steld, n.l. op f 0,60, waardoor iedereen van deze avond kan ge nieten. Kaarten zijn reeds in voor verkoop verkrijgbaar bij de be stuursleden der aangesloten bonden zijnde, G. Smit, Teuglaan; W. Pastoor, Laanweg; Jb. Siekman, Koningsweg en Hulshof, Catrijp. Zie verder de advertentie in het volgende nummer. Gezinsverzorging Op 1 Jan. 1949 treedt boven genoemde vereniging in werking. Als gezinsverzorgster is Mej. H. Bootsma aangesteld. Aanvragen om hulp kunnen de hele week worden ingediend, maar uiterlijk Vrijdags vóór 3 uur, bij één der leden van het dagelijks bestuur. De aanvragen moeten vergezeld gaan van een bewijs van de huisarts, waaruit blijkt, dat de huisvrouw volkomen rust nodig heeft. Het dagelijks bestuur bestaat uit Mevr. Dapper, Hereweg B 20, Catrijp, voorzitsterMevr. Seven- huijsen, Onderweg, penningm. Mevr. Koeman, Burg. Peecklaan C 244, secretaresse. N.V. De afd. Schoorl van de N.V. hield Maandag een h.h. verga dering ten huize van de heer Kriek. Na het h.h. gedeelte hield de heer Hoekstra een voordracht over de geschiedenis der zieken verpleging. Na dit interessante betoog vertelde hij nog over zijn eigen werk in de ziekenverpleging. 29 Jan. zal de afd. een open bare avond beleggen met toneel, declamatie enz. Event, baten zullen ten goede komen aan de kleuterschool. EGMOND AAN ZEE DOKTER BELONJE gaat de gemeente verlaten Dokter Belonje gaat per 1 Jan. a.s. de gemeente verlaten. Hij legt de praktijk neer en zal zich te Rotterdam vestigen, waar hij be noemd is tot controlerend genees heer bij de P.T.T. Velen zullen zonder twijfel zijn heengaan betreuren. Op 2 Januari zal er gelegenheid zijn van de scheidende geneesheer afscheid te nemen. De nieuwe huizen bijna gereed De 28 woningen, die in onze gemeente in aanbouw zijn, zullen binnenkort gereedkomen. Reeds zijn er enkele in gebruik genomen, terwijl de overige in dee.k. maanden successievelijk gereed komen. Deze huizen zijn reeds aan de vele ge gadigden toegewezen, zodat de verhuizers het binnenkort druk zullen hebben. De nieuwe woningen zijn een mooie aanwinst voor de gemeente en verfraaien de entrée van het dorp in niet geringe mate. IJSPRET VAN KLEUTERS gestoord door baldadigheid van een grote lummel. Maandagmorgen waren een 10- tal jeugdige Egmondertjes bezig de eerste beginselen van de kunst van het schaatsen machtig te wor den op het vijvertje in de tuin van de Prins Hendrik Stichting. Gevaar voor de jeugd is daar niet aan verbonden, omdat er hoog stens een decimeter water staat. Daar Egmond aan Zee geen sloten en vaarten bezit is dit vijvertje voor de jeugd een waar eldorado. Voor groteren is dit vijvertje te klein om te rijden en dit heeft tot gevolg dat de groteren hun vermaak zoeken in de omgeving van de vijver. Vlak bij de ingang staat een grote vlaggestok. De pen uit het onder ste gedeelte halen was het werk van een ogenblik, met het gevolg, dat de hoge stok met een zwaai naar beneden viel. Gelukkig be vonden zich op die plaats geen kinderen, anders was de ramp niet te overzien geweest. De vlaggestok werd lelijk be schadigd. Het is te begrijpen, dat de Directeur van de Stichting de baan liet ontruimen. Het hek ging op slot en uit was het met de ijspret. OUDERAVOND IN DE O.L.S. Maandagavond had in de Openbare Lagere School een ouderavond plaats, die speciaal belegd was om de ouders in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het werk hunner kinderen en naar aanleiding daar van een onderhoud te hebben met de betrokken leerkracht. Deze avond is een overweldigend succes geweest. De leerkrachten hadden nu tijd en gelegenheid om met ieder een onderhoud te hebben, wat op een gewone ouderavond, waar in de regel de pauze voor aangewezen wordt, geen tijd is. Te ruim half elf verlieten de laatste bezoekers de lokalen. Het provinciaal bos in aanleg De aanleg van bebossing op het terrein van het P.W.N. nabij de gasfabriek, is thans vrijwel voltooid en strekt zich uit van Egmond aan den Hoef tot de eerste huizen van Egmond aan Zee. In de toekomst zal men van Egmond aan den Hoef naar Eg mond aan Zee kunnen gaan over een toegangsweg, die aan beide zijden bebost is. Het Lied van de Zee St Ardalio speelde Zondag avond in het parochiehuis voor een overvolle zaal „Het Lied van de Zee", een vissersspel in drie bedrijven. Van het begin tot het einde heeft dit vissersspel de aanwezigen geboeid, niet alleen door de wijze, waarop dit stuk ten tonele werd gebracht door de leden van St. Ardalio. Allen waren uitstekend in hun rol en de regisseur had wel de juiste personen voor de verschillende rollen uitgezocht. Hopman, als Giel Poot, de stuur man van de Vrouwe Maria, was uitstekend als stugge zeeman, terwijl de andere hoofdrol, Zwarte Door, door Marie Bakkum, ook buitengewoon goed vertolkt werd. Met hen moet zeker in één adem de heer Snoeks genoemd worden. We zijn het van hem gewend, dat hij zich op de planken even goed weert, als op zijn post kantoor. Als Hein Smoor, matroos op de Vrouwe Maria, heeft hij de zaal weer kostelijk vermaakt en doen schateren van het lachen. Hij is een geboren toneelspeler, die bij een kleine hapering vlot weg doorspeelt en met een kwinkslag een leemte tot een lachsucces maakt. Van de vele kleinere rollen mogen zeker niet ongenoemd blijven mej. Bruinenberg, als Sien Slons, het manke orgelwijf, waar van zij een zeer humoristische vertolking gaf. Ook de heer J. Schuyt had een rol, die voor hem geknipt was, namelijk van de bemiddelende oom Koossie. Al met al, was het voor St. Ardalio een succesvolle avond, waarvan op 2 Januari a,s. een reprise zal worden gegeven. De pauzes waren wat lang, maar daarvan maakte de heer Kager gebruik om zijn talent op de piano te bewijzen en dat deed hij op onnavolgbare wijze, zó zelfs, dat menigeen opmerkte „Die is zijn carrière mis gelopen". Dat was dus de hoogste lof. Een werkelijk gezellige ver loting vulde voorts de pauzes aan, terwijl tot slot, nadat pastoor Hupperts alle medespelenden be dankt had, de benen nog even van de vloer gingen. PINOKKIO In de gezellige zaal van „De Vergulde Valk" trad de kinder toneelvereniging „op eigen .wie ken" een onderafdeling van het Egmondse Toneelgezelschap „De Flierefluiters" voor de eerste maal in het openbaar op en wel met het geestige blijspel „Pinok- kio". Mochten de verwachtingen omtrent de uitvoering misschien niet al te hoog gespannen ge weest zijn, men werd hierin vol komen bedrogen. Wat de jeugdige speelsters en spelers presteerden was van een buitengewoon goed gehalte en geeft hoop voor de toekomst. Voor de toeschouwers was het een waar genot, hen aan het „werk" te zien. Hun spel muntte uit door een ongekunsteld heid, eenvoud en charme. Bij het merendeel was van een z.g. plankenkoorts geen sprake. Dit verslag leent zich er niet voor de inhoud van het stuk uitvoerig te vermelden. Genoeg zij, dat als draad door het gehele stuk loopt het motief, dat de slechte, niet oppassende en ondeugende jongens een leven tegemoet gaan van teleurstellingen en tegenslagen, terwijl de deugdzamen beloond worden. Dat het publiek met het spel meeleefde bleek wel uit het har telijk gelach, dat dikwijls opklonk en het applaus dat aan het slot tot een ware ovatie aangroeide. De heer Koelink, voorzitter van „De Flierefluiters" richtte zich met een hartelijk woord Bioscoop „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN x 1 Jan. „VIER STAPPEN IN DE WOLKEN" Speciaal 1 Jan. a.s. 's middags te 2.30 uur en 2 Jan. a.s. 's middags te 2.30 uur en 5 Jan. a.s. 's middags te 2.30 uur speciaal Jeugdmatinée met de grote Deense teken film „DE TONDELDOOS". (Toegang alle leeft.) x 7 Jan. „HAMLET" Het grote succes van Laurence Olivier. Toegang 14 jaar). x 14 Jan. „WATERLOO BRIDGE". Een sterke speelfilm met x 28 Jan. „DE BURGEMEESTER VERLIEST ZIJN Alle soorten leerwerk Ruïnelaan 11 W Ww^wW^w Wwrvw If WW WWW w Ruime sortering voorhanden bij van dank voor het goede werk, dat hij voor de kinderen verricht had, tot de heer Stobbe, onderwijzer aan de Openbare Lagere School. Onder luid applaus werd hem een boekwerk aangeboden. Een verloting, waaraan de winkeliers van Egmond aan Zee weer spontaan hun medewerking hadden verleend, was het slot stuk van deze genotvolle avond. FILMNIEUWS. Vier stappen in de wolken Deze film van Allessandro Blasseti, is een bijzonder goed geslaagde Italiaanse film. Hij ver haalt het gewone dagelijkse leven van een handelsreiziger op een spannende wijze, met de nodige humor. De man wordt plotseling voor een moeilijk vraagstuk ge zet, doordat hij een meisje ont moet, dat hem een voorstel doet, daar zij in tamelijk moeilijke om standigheden verkeert. Verbijsterd door dit voorstel, weigert de man aanvankelijk, maar een plotselinge opwelling doet hem besluiten met haar mee te gaan. Bij het ouderlijk huis, een rijke hoeve, waar alles de goedheid van het landleven inademt, ont staat dan een tragisch-comische situatie van gelukkige boeren mensen, die een feest aanrichten, omdat hun dochter inmiddels ge trouwd is teruggekomen en een kind verwacht. Met een zeldzame fijngevoeligheid voor datgene wat precair is en aanstoot zou kunnen geven, wikkelt Blasseti dan de intrige af. De ijle, kunstmatige band, die de man en dit meisje verbinden, is een bijna onzicht baar weefsel, dat ieder moment ruw kan worden verbroken. Dit moment komt dan ook gauw. De Vader van het meisje ontdekt het bedrog. De handels reiziger ziet zich gedwongen tot een verklaring met alle dreigende gevolgen voor het meisje. Deze doodgewone reiziger echter, deze schijn-echtgenoot van één dag, heeft iets ontdekt, wat de boer in zijn verdriet niet meer kan ziende goedheid van het meisje. En hij pleit voor haar, met grote warmte en menselijkheid. Hierdoor getroffen, aanvaardt de boer zijn dochter en het kind. En de zor gelijke man, die midden uit zijn miserabel huwelijksleven „Vier stappen in de Wolken" deed en even een vergezicht mocht hebben op een geluk, dat hem definitief voorbij gaat, keert terug naar zijn huis in de stad, waar de kijvende commanderende stem van zijn echtgenote losbreekt, zo dra hij de deur binnen is. En hij weet, dat hij maar één plicht heeft„gewoon verder leven" Verzuimt deze film van de maand vooral niet. Zij bezit het vermogen om de mensen stil de bioscoop te doen verlaten. De toegang voor deze film is 18 jaar. Vertoningen van deze film zijn vanaf Zaterdag 1 Jan. a.s. tot en met Woensdagavond 5 Jan. '49, des avonds om 8 uur, terwijl de middagvoorstellingen (1 Jan. a.s. (Nieuwjaarsdag) Zondag middag en Woensdagmiddag te 2.30 uur) speciaal gehouden wor den «óor de grote Deense ge kleurde tekenfilm „De Tondel doos", welke voor de jeugd wel heel bijzonder geschikt is, daar zij een sprookje behandelt van de aan iedereen bekende Anderssen. Kinderen en ouderen raden wij ten zeerste aan dit geestige pro gramma, met zijn prachtige mu zikale omlijsting te gaan zien. Toegang alle leeftijden. ASTRA Hooi- en Strohandel J. LAAN wenst zijn geachte cliëntèle en vrienden een Gelukkig Nieuwjaar. Wij hebben weer een aardige sortering HoiOeg-T V£T. 51-2. Luchtig springt Hendrik de Zeevaarder en stapt nonchalant over het lichaam van de verslagen Grimboud heen. „Boontje komt om zijn loontje!" zegt hij en strijkt liefkozend over de zware knuppel. „Of beter gezegdGrimboudje komt om zijn houtje!" Hij lacht de verbaasde en een beetje verontwaardigde Bimmelbam midden in zijn gezicht uit en slaat verwaand het stof van de mouwen, „Hmm.... tja.... gaat hij verder, „ik bedoel het eigenlijk zo kwaad niet, maar het is toch maar goed dat ik niet mis geslagen heb. Het was anders slecht met je afgelopen. Overigens, voordat ik het vergeet te zeggen: Je bent een suffert!" „Wat zeg je?" vraagt Bimmelbam woedend. „Een suffert 1" herhaalt Hendrik vriende lijk. „Een doodgewone suffert!" Maar laat ons nu gaan, het wordt tijd dat we de tocht naar het geheim van 't document voortzetten. We hebben al veel te veel tijd verlorenBimmelbam aarzelt nog even. „En de professor dan vraagt hij bedrukt. „Hij heeft zich in de ure des gevaars een goede vriend be toont, we kunnen hem toch niet laten liggen De professor op de grond kreunt even en begint tekenen van terugkerend bewustzijn te geven, duizelig doet hij pogingen om weer overeind te krabbelen, maar het lukt nog niet erg. „OohM n arme hoofdals mijn machtig brein maar niet beschadigd is...." steunt hij. „Het loon der zonde!" constateert Hen drik tevreden en stapt in zijn auto. Even later rijden ze weg. presenteert binnenkort onderstaande filmprogramma's (toegang 18 jaar). Buitengewoon geestige en originele film. Film van de maand. (GEEN middagvoorstellingen). Vivien Leigh en Robert Taylor. (Toegang 18 jaar). X 21 Jan. „LASSIE COME HOME". (Toegang alle leeft.). Kan een hond een hoofdrol spelen? Lassie bewijst dit in deze tedere kleurenfilm. 24 Jan. „TWEE ZUSJES UIT BOSTON". (Toegang 18 j.) Met in het middelpunt de onvergetelijke JIMMY DURANTE. HOOFD". (Toegang 14 jaar). Een komisch stuk met twee bekende „stars" nl. Irene Dunne en Charles Boyer. x eerste helft der speelweek vanaf Vrijdag t./m. Zondagavond. tweede helft der speelweek vanaf Maandag t.Jm. Woensdagavond. (Wijziging van programma's voorbehouden). (Zie reclame-biljetten). U rijdt beter op uw schaatsen die door ons geslepen zijn

De Duinstreek | 1948 | | pagina 2