Hel itfeMsUuwetiik r De fre*nee*ite ScUaad vraagt offertes van grond voor de bouw van gemeente-woningen. GEMEENTE SCHOORL De BURGEMEESTER van SCHOORL SCHOORL Olympia Dt Utu t*i T/Hcuc. UuyyeH&-ftcuy*t>zed BIOSCOOP »DE RUSTENDE JAGER« BERGEN (Nh.) 7 Jan. 14 Jan. 21 Jan. 24 Jan. 28 Jan. Abonneert U op „De Duinstreek" FEUILLETON DISTRIBUTIEDIENST VOOR DE KRING ALKMAAR Uitreiking Bonkaarten en Tabakskaarten 903 Bij de thans plaats vindende uitreiking van bonkaarten 903, wordt ter vervanging van de uitgereikte tabakskaart 901 resp. diversen- kaart 901 een nieuwe tabakskaart QA 903 resp. QC 903 uitgereikt. Hiertoe dient men op de uitreiking (zie de stempeling op de lopende bonkaart 901), behalve de stamkaarten en de inwisselbonnen voor de bonkaarten, tevens de bonnen „Tabak 07" en „Diversen 10 van de tabakskaart 901 resp. diversenkaart 901, mede te brengen. Aanbiedingen onder opgave van prijs en kadastrale ligging in te dienen bij Burgemeester en Wethouders. Gegadigden (alleen gemeentenaren) voor het vrijkomend perceel Duinweg C 93 (huurprijs f 41,50 p.m.) gelieven zich schriftelijk aan te melden bij B. en W., uiterlijk 10 dezer. De Burgemeester van Schoorl, Mr. C. A. J. JOCHEMS. zegt allen, die hem Nieuwjaarswensen toezonden, gaarne dank en wenst hun wederkerig een VOORSPOEDIG 1949. Berdos Wieringerwaard t 3-2 „Begunstigd" door een vliegende Zuidwester speelde Berdos zijn eerste' wedstrijd in het nieuwe jaar. De strijd speelde zich in hoofdzaak af op de noordelijke helft van het terrein, waar roodbroeken (W ieringerwaard) en groenhemden (Berdos) in bonte warreling door een krioelden om het leer, dat een speelbal was van de storm, te bemachtigen. Had vóór de rust de doelverdediger van Berdos vrijwel geheel rust, in de tweede helft kon de keeper van de gasten wat op zijn verhaal komen. Berdos kreeg al gauw de leiding door een schot van G. Bos en binnen een kwartier werd de stand door dezelfde schutter op 2-0 gebracht. Na hervatting leek het eerst of eenzelfde spelbeeld zich zou herhalen, weer alles op de noor delijke helft, waar nu één der gastheren onder de lat stond. Maar plotseling wisten de gast heren door te breken en met het leer tegen de storm op te tornen en mocht G. Bos het genoegen smaken voor de derde maal te scoren. 3-0. Dan kregen de gasten uit W.Waard hun kans. Nadat zij het Berdos' doelverdediger een ogenblik angstwekkend benauwd hadden gemaakt, wisten zij hem te passeren. 3-1. Het eerste tegen- punt was geboren, dat spoedig na een strafschop werd gevolgd door een tweede. 3-2. Veel moois leverde de ontmoeting verder niet op, integendeel: 10 minuten vóór het einde moest één der gastheren helaas uit het veld worden gedragen. De penalty, die volgde, leverde niets op. Zo kwam het einde met 3-2. Een welverdiende overwinning voor Berdos, dat technisch beter was dan zijn tegenstander. TENTOONSTELLING KINDERTEKENINGEN SCHOORL Door de welwillende medewer king van het gemeentebestuur van Schoorl is het mogelijk ge worden de expositie der kinder tekeningen, georganiseerd door het KCB in samenwerking met de leerkrachten der lagere scholen, ook te Schoorl te doen plaats vinden. Het oude Raadhuis i.s daartoe beschikbaar gesteld. In verband met de plaatsruimte, worden slechts de tekeningen van de Schoorlse jeugd tentoonge steld op Zaterdag, Zondag en Maandag, 8, 9 en 10 Januari. Wij verwijzen voor bijzonder heden naar de advertentie in dit nummer. SCHOORLSE BRIDGECLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden wedstrijd. 1. v. Twuijver-v. d. Lelie 51 2. Familie Komijn 53 3. Haasbroek-Aalders 55 4. Dames IJssels-Verboom 56l/2 5. Jonker-Half Sr. 57 6. Mw. de Wilde-v. Wijk 58 7. Bekker-Beeldman 601 /2 8. Familie Jochems 631/2 9 en 10. Mevr.v.WijkSr.- Half Jr. 66'/2 Pinxter-Diedèrich 66'2 11. Nieuwland-Visser 72'/2 Daar liep door 't gehucht, een wonder gerucht. Het was nu eens niet van een jonge boerinne, maar van.... Olympia. danken langs deze weg de velen, die hun bij de jaarwisseling een gelukwens zonden. Zij wensen allen eveneens een voorspoedig 1949 toe. Olympia zou in aantocht zijn en op het punt staan om met Schipper Boot aan het roer en met de vlag in top de zaal van Nic. Schuijt binnen te vallen. En werkelijk, bij nader onderzoek bleek ons, dat deze geruchten nu eens op waarheid berusten. Olympia, de kranige Schoorlse gymnastiekvereniging, die nog steeds groeit en bloeit, is druk in de weer met het treffen van de laatste voorbereidingen voor een over enkele dagen te geven uit voering. Wat wij er van mochten zien, wekt het vertrouwen, dat het weer zal worden een genotvolle avond en een ongezochte propaganda voor gymnastiek, die jong en oud gezond en fit houdt. Men zal de jonge mensen weer kunnen bewonderen bij vrije en rhythmische oefeningen, grond- gymnastiek, aan paard, brug, hoogrek enz. en kunnen genieten van muziek, zang (waarbij zelfs een ode aan mooi Schoorl), schit terende costumes, fraaie decors en fantastische belichting. Kortom het wordt weer een avond, zoals alleen Olympia die weet te orga niseren. VOETBAL Schoorl mocht ook de eerste Zondag in het nieuwe jaar het zoet der overwinning niet smaken. Het eerste verloor tegen de R.K.A.F.C. I in Alkmaar met 5 1 presenteert binnenkort onderstaande filmprogramma's „HAMLET' Het grote succes van Laurence Olivier. Toegang 14 jaar). „WATERLOO BRIDGE". Een sterke speelfilm met Vivien Leigh en Robert Taylor. (Toegang 18 jaar). „LASSIE COME HOME". (Toegang alle leeft Kan een hond een hoofdrol spelen? Lassie bewijst dit in deze tedere kleurenfilm. „TWEE ZUSJES UIT BOSTON". (Toegang 18 j.) Met in het middelpunt de onvergetelijke JIMMY DURANTE. „DE BURGEMEESTER VERLIEST ZIJN HOOFD". (Toegang 14 jaar). Een komisch stuk met twee bekende „stars" nl. Irene Dunne en Charles Boyer. 31 Jan. „NANOOK' (toegang 14 jaar.) Een beklemmend epos uit het hoge Noorden, vooraf de ge kleurde film over het maken van het Engelse „STAAL". (Hollands Commentaar). „ROBIN HOOD" (Toegang 14 jaar). De gekleurde avonturenfilm met ER ROL FLYNN. „TILL WE MEET AGAIN" (Toegang 18 jaar). Met de geweldige acteur GEORGE BRENT. (Wijziging van programma's voorbehouden (zie reclamebiljetten) 4 Febr. 7 Febr. en het tweede ging in dezelfde stad met 21 ten onder tegen Alkmaar II. De omstandigheid, dat het eerste met drie invallers moest uitkomen, waardoor het tweede danig verzwakt was, was aan de laatste nederlaag niet vreemd. Programma voor Zondag a.s.: 2.30 u. Schoorl IRanders I 12 u. R.K.A.F.C. IV—Schoorl II 11 u. C.S.V. IIISchoorl III Roman van een menselijke vergissing door HENK VAN HEESWIJK 1. HOOFDSTUK I. In de grote autofabrielk van Peugeot te Clermont-Ferrand heerste de gewone bedrijvigheid. Vanuit de reusachtige montage hal klonk het rusteloze lied van de arbeid, door honderden werk lieden verricht; in de haven lagen de grote schepen, die hun la dingen grondstoffen losten of de nieuwe glimmende auto's laad den. Op de proefbaan van de fabriek snorden de wagens, be stuurd door bekwame mecaniciens, dit tot taak hadden de pro ducten der fabriek te keuren, alvorens ze werden afgeleverd aan het publiek. Achter het stuur van een dezer wagens zat een blonde jonge man van omstreeks dertig jaar. Rustig klopte de motor in het binnenste van de prachtige cabriolet en na enkele ritten reed de monteur weer naar het voorplein, vanwaar een paar collega's met belangstelling naar de proefrit hadden gezien. Haast geruis loos stopte de auto en lenig sprong de jongeman van aChter het stuur vandaan. „Hij is best", was zijn oordeel, „alleen moét de koppeling nog even worden nagezien. De overgang van de tweede in de derde gaat iets te stroef. Dat kan nog wel verholpen worden." Een andere man ging nu adhter het stuur en de sierlijke wagen werd even de montagehal binnengereden om de bewuste koppe ling te controleren. Daarna zou het bekende rode kaartje aan het stuur bevestigd worden, getekend door de mecanicien en de chef monteur. En dan ging de wagen zijn toekomst tegemoet; weldra zou èèn der franse zakenlieden, diplomaten of regeringsambtena ren hem zijn eigendom kunnen noemen. Ofwel zou de wagen naar èèn der omliggende landen getransporteerd worden, in ruil voor deviezen, het zo noodzakelijke ruilmiddel, waaraan ook Frankrijk in deze na-oorlogse jaren zo'n schreeuwend gebrék had. De jongeman, die zoeven de proefrit had gemaakt, stond nog te praten met zijn collega's, toen een jongere employé op hem toetrad. ,,Of monsieur Blokker even bij directeur Legrand wilde komen." ,,Zo, zo, Blokker,' zei een der mecaniciens glimlachend, „dat betékent promotie of ontslag. Nog wel bij één der bazen in hoogst eigen persoon!" „We zullen wel zien," antwoordde de aangesprokene onver stoorbaar, terwijl hij na een korte groet de employé volgde naar het directiegebouw. Hij haalde werktuiglijk even zijn slanke vin gers door zijn lange, blonde haren, trok zijn das recht en klopte daarna aan de deur van de directeurskamer. Op het korte „entrez" draaide hij de knop om en betrad het grote vertrek, waar directeur Legrand van de Peugeot-fabrieken achter een bureau zetelde. Deze draaide zich een kwart slag om en keek de binnengekomen mecanicien onderzoekend aan. Blok ker boog kort en vroeg: „U hebt mij laten roepen, mijnheer?" „Jawel ,als U tenminste Kees Blokker bent." Na een bevesti ging vervolgde de directeur, een krant in de handen nemend; „u bent uit HollanH afkomstig, nietwaar?" „Jawel, mijnheer." De directeur keek even in het blad en vervolgde: „Hebt U wel eens géhoord van de heer Bronkhorst, notaris te Amsterdam?" De jongeman dacht even na en antwoordde toen: „Gehoord ja; hij behartigt de belangen van een oom van me." t De directeur knikte bevestigend op dit antwoord. „Ja, ja," ant woordde hij raadselachtig, „dan hebben we dus de goede. Die oom heet,ja, hoe 'heet die oom ook alweer?" „Van der Steen, mijnheer,' antwoordde Blokker, nog steeds niets begrijpende. „Dan is er geen vergissing mogelijk," concludeerde de direc teur. „Luister eens, Blokker, die oom van U is onlangs overle den enEnfin, lees zelf maar eens. De directeur reikte zijn ondergeschikte de krant over en wees naar een advertentie. Kees las: HERHAALDE OPROEPING. De enige erfgenaam van wijlen Nicolaas van Van der Steen, in leven gepensionneerd Rijksambtenaar te Aer denhout, Kees Blokker, woonplaats thans onbe kend, waarschijnlijk vertoevende in Frankrijk, wordt dringend verzoéht zich zo spoedig mogelijk naar Am sterdam te begeven en zich te vervoegen bij Notaris G. F. Bronkhorst, wonende en kantoor houdende te Am sterdam, Keizersgracht Blokker las de advertentie twee over en keek toen de direc teur lachend aan, „Dat betékent dus, dat ik in Amsterdam een erfenis in ontvangst kan nemen," zei hij lachend. De directeur glimlachte eveneens. „Dat denk ik ook", ant woordde hij. „Het beste lijkt me, dat U Uw overall uittrekt en zo spoedig mogelijk naar Amsterdam vertrekt. Er gaat een mid dagtrein naar Holland, dan bent U morgenvroeg in Omsterdam. Wat denkt U daarvan?" De jongeman dacht even na en zei toen: „Ja, dat lijkt me wel het beste, indien U er geen bezwaar tegen hebt." „Onzin, bezwaar. Een erfenis moet je nooit laten wachten. Hoe zit het6 Hebt U genoeg reisgeld?" Blokker krabde zich achter het oor: „Nou, bekende hij eer lijk, „dat zal er om spannen. Ik heb nooit erg veel geld kunnen overhouden en „Ja, ja," ladhte de directeur, „dat begrijp ik. Ik ben ook jong geweest. Ik zal de kas machtigen U een maand salaris uit te beta len, dan zult U zeker voldoende hébben voor de reis. Apropos, wat bent U van plan te doen, als U die erfenis hebt?" Blokker lachte ondeugend en zei: „Dat zal er van afhangen, hoe groot het bedrag is. Hoe groter het is, hoe minder de kans bestaat, dat ik nog wat ga doen. Misschien koop ik wel wat Peugeot-aandelen, als ze tenminste safe zijn De directeur, die als echte Fransman gevoel voor humor had, stond op en klopte zijn ondergeschikte joviaal op de schouders. „Gébruik Uw verstand en maak het geld niet dadelijk op. Enfin, dat moet U zelf maar uitmaken. Als U genoeg hebt van het boe melen, kom dan maar weer terug in de fabriek. Zover ik *weet, bent U een ujtstekened inrijder en die kunnen we gébruiken. Ver trek nu maar en ga het geld halen aan de kas. En veel succes. Toen Kees Blokker enkele uren later in de D-trein op weg naar Holland was, had hij gelegenheid om alles nog eens rustig te overdenken. Zo ben je inrijder in een autofabriek en zo ben je erfgenaam, geworden van Joost mag weten hoeveel geld. Die ouwe oom Klaas, dat hij hem niet had vergeten! Zo best hadden ze toch nooit met elkaar overweg gekund! Nou ja, dat was, eer lijk gezegd, ook zijn eigen schuld geweest. Vroeger, als jongen van een jaar of twintig, hield hij van een vrolijk leven. Waarom ook niet? Een vaste baan had hij nooit. Dan werkte hij hier, dan weer ergens anders. Hij was nu eenmaal rusteloos van aard en kon het nooit lang bij eenzelfde baas uithouden. Twaalf am bachten en dertien ongelukken, zei oom Klaas altijd. Wat was hij al geweest! Tuindersknecht, chauffeur, bakkersknecht, kan toorbediende, los arbeider, wegenbouwer, krantenbezorger, por tier, reiziger. Van alles had hij gedaan en altijd geld verdiend. Zelfs in de ergste crisisjaren voor de oorlog. Nu ja, het bleef nooit lang in zijn zak. Daarvoor verdiende hij het ook niet. Zo gewon nen, zo geronnen. Hij hield van plezier en van reizen. Vooral van reizen. Als hij een paar maanden veel verdiend had, nam hij z n ontslag en maakte een reisje naar Frankrijk, België of Duitsland. En zo zag hij wat van de wereld en het leven. Waar was hij al geweest! Maar altijd was hij weer naar Holland teruggekeerd en als de nood een beetje erg begon te nijpen, dan klopte hij in de regel bij oom Nicolaas aan. Allererst kreeg hij dan een standje over zijn ongedurig leven, vervolgens een zedepreék, waarop de belofte van beterschap volgde en ten slotte een cheque, voldoen de om het enige weken te kunnen uitzingen. Handig en gewillig als hij was, had hij dan al spoedig weer ergens een baantje gevon den en dan ging het weer een poosje goed. Totdat zijn rusteloze natuur weer begon te spreken en hij opnieuw voor een poosje wegtrok. Toen kwam de oorlog en daarmede de bezetting van Neder, land. Klaas was, toen de oorlog uitbrak, vertegenwoordiger van een wijnfirma. Daarmee was al spoedig niet veel meer te verdie nen, zodat hij maar weer eens aanklopte bij zijn oom Klaas. Hier ging het weer als gewoonlijk: een standje, een zedepreek en ten slotte een bedrag aan geld, waarmee Kees het een poosje kon uitzingen. Gedurende enige maanden was hij chauffeur op een vrachtwagen, maar aangezien zijn baas voor de bezettende macht ging rijden en Kees daar weinig voor voelde, nam hij ook hier zijn ontslag, zorgeloos als altijd. Maarnaar gelang de bezetting langer duurde, werd de toestand voor Kees moeilijker en toen hij een oproep kreeg van de Arbeidsbeurs om zidh te melden voor werk in Duitsland, deed Kees, wat hem onder de gegeven omstandigheden het beste bleek; hij dook onder, ergens op de Veluwé bij een boer, en wachtte daar de tijd af, dat hij weer kon gaan reizen en trekken. Toen het eindelijk zover was, had hij niets te klagen gehad over zijn natje en droogje, maar geld had hij niet, dus zijn weg voerde weer naar oom Klaas in Aerdenhout. Maar deze achtte ditmaal de maat vol. Kort en bondig bracht (hij zijn neef aan het verstand, dat zijn portemonnaie ditmaal ge sloten, en het chequeboek dicht bleef. „Ga eerst nu maar eens bewijzen, dat je je leven wilt beteren," had oom Nicolaas gezegd. „Ik heb er nu genoeg van om je iedere ker weer opnieuw op het paard te helpen. Je blijft maar een zwerver en je komt zo nooit vooruit in de wereld. Zoek nu eerst maar eens een vaste betrekking en een vrouw. Wanneer je ge trouwd bent en je het langer dan een half jaar achtereen bij één en dezelfde baas hebt kunnen uithouden, dan mag je weer eens bij me aankloppen. Tot zolang is voortaan de deur van mun huis voor jou gesloten." En daarbij was het gebleven. Kees Blokke.r stond na dit ge sprek weer op straat, even berooid als hij een half uur tevoren had aangébeld. Doch Kees had wel moeilijker ogenblikken in zijn leven gekend en vrolijk fluitende ging hij in het bevrijde Nederland op zoek naar werk. Hij hield wel van oom Klaas, doch op zijn manier. Ten slotte kon hij het niet helpen, dat hij zo'n rusteloze natuur had. Binnen een dag had hij weer een baan, ditmaal als bordenwas ser in een groot restaurant, dat tijdelijk voor Canadese soldaten in gebruik was genomen. En Kees waste dagelijks de borden tot z'n handen er rauw van werden, maar hij hield vol. Hij maakte grappen met de vrolijke soldaten en onderofficieren, rookte en gelse sigaretten en at en dronk van de overheid, die de bevrijders hadden meegebracht. Tot hij er op zékere dag plotseling weer genoeg van kreeg en op Maandagmorgen niet meer terug kwam. Hij had genoeg van de borden en van het benauwende zeepsop water. Bovendien was z'n portemonnaie weer tamelijk goed ge vuld, niet alleen met guldens, maar ook met dollars en nadat hij zijn papieren in orde gemaakt had, trok hij over de Belgse grens en vandaar over de Franse. Nederland had voorlopig weer voor hem afgedaan. De laatste trekpleister was altijd oom Klaas ge weest en daar bleef de deur nu voor hem gesloten. Wat moest hij dan nog langer in dat kleine Nederlandje doen? Frankrijk, daar was ruimte en daar zou hij ook wel werk kunnen krijgen. En Kees, de avonturier, vond er werk. Na verschillened rond zwervingen door het geteisterde Frankrijk werd hij te Clermont- Ferrand aangesteld als arbeider in de Peugeot-autofabrieken. Hier verdiende 'hij een behoorlijk loon en door zijn ijver was hij al spoedig monteur én van monteur bracht hij het tot mecanicien en van mecanicien tot mecanicien-inrijder. Twee jaren werkte hij nu al bij de Peugeot en als oom Klaas niet plotseling het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld, of een ander tot universeel erfgenaam had benoemd, dan zou Kees Blokker wellicht tot de tijd, dat hij pensioengerechtigd zou zijn, de nieuwe producten van de Peugeot-fabrieken hebben ingereden en misschien een aardige Frangaise tot vrouw hebben genomen. Het lot beschikte echter anders en op deze mooie voorjaarsdag zat hij in de sneltrein, op weg naar Amsterdam. Kees poogde zich te verdiepen in de lectuur, die hij op het station had gekocht, maar telkens dwaalden zijn gedachten af. Dan keek hij weer eens uit het raam naar de snel wegvloeiende landschappen of de kleine stadjes en dorpen, waar de sneltrein door reed, of hij keek voor zich uit en dacht na. Was hij nu wer kelijk in zijn leven zo'n nietsnut geweest? Een boemelaar toch in geen geval. Nu ja, hij hield van plezier, maar dat plezier vond hij in reizen en trekken. Als je jong bent, dan moet je wat van de wereld en het leven zien. Daarvoor ben je jong. Want als je ten eeuwige dagen bij dezelfde baas blijft, dan kom je ook niet ver der. En doorgaans had hij toch altijd nog goed zijn brood ver diend, al bleef hij nooit lang bij dezelfde werkgever. Dat hij niet hokvast was, 'kon hij ook niet helpen. Hij had nu eenmaal altijd een zwerversnatuur géhad en hoe prettig hij ook het werk vond bij de Peugeot-fabrieken, het was toch prettiger om er nu weer eens een poosje uit te zijn. Bovendien lag er in deze reis iets avon tuurlijks: je ging een erfenis halen. Zou het veel zijn? Oom Klaas was geen millionair, maar hij had als rijksambtenaar altijd behoorlijk verdiend en waar hij al tijd vrijgezel was geweest, nooit veel kosten gehad. Na zijn pen sionering was hij rustig gaan leven in het mooie Aerdenhout. Een bescheiden villa was z'n eigendom en daar leefde oom Ni colaas met als zijn enige liefde zijn bloemen en zijn boeken. Het zou wel een behoorlijk bedrag zijn, wat oom Klaas hem had na gelaten, maar hij kon toch niet bevroeden hoeveel. (Wordt vervolgd.)

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2