EEN JONGENSBROEKJE Hé ftimavGkd Schoorlse Bestuurdersbond J. Ridder H. v. d. ELSKEN UtsetH V.V.V. BERGEN „Nachten van spanning" Protestants Interkerkelijk Thuisfront P.I.T. EEN KONINKLIJK WOORD OVERGENOMEN fyoedluHty feuit T axi A. van Hitst De Haan's Boekhandel, Bergen is gesloten wegens inventarisatie VLAG IN TOP s s Personeeltekort dames- et* HeteMedih# Café NIEUWENDIJK de ^etmaueui tiet kassei Bergense Modevakschool VERPLEEGHULPEN GEVRAAGD SaHatatium „ZONNESTRAAL" Hilversum EEN WARME NACHTJAPON RIJBEWIJS-ETUIS - Boekh. Oldenburg, Schoorl Openbare Vergadering Uit e&t vzcsietzn In&CZHfl&totcilOH Voor Verhuizingen Maak zelf uw japonnen enz* op Zaterdagavond 8 Januari a.s., 8 uur, in de zaal van de heer Nic. Schuijt, Schoorl Als hoofdfilm wordt vertoond: Entree f 0,60. Kaarten verkrijgbaar bij G. Smit, TeuglaanW. Pas toor, Laanweg; Jb. Siekman, Koningsweg; Hulshof, Catrijp Afdeling Bergen Nh. op Donderdag 13 Januari a.s., des avonds om 8 uur, in Gebouw „Rehoboth", Dr. van Peltlaan 1 te Bergen De heer J. H. ZELDENRIJK te Haarlem spreekt over het onderwerp: TOEGANG VRIJ Elke grote verandering in de mode ligt op het gebied van de dameskleding. De heren staan wat dat betreft ver op de achter grond. Aan één kant is dat maar gelukkig, aan de andere kant bezorgt dit ons echter moeilijk heden. Een japonnetje dat te kort is geworden of aan de hals ver sleten is, kunnen we weer als nieuw maken door er een geruit bovenstukje op te zetten en om gekeerd kan een geruit jurkje op geknapt worden met effen stof in een harmoniërende tint. Maar bij de heren gaat zoiets helaas niet. Zij zouden raar opkijken als we in hun gestreepte pantalon een effen kniestuk gingen zetten! Begint een pantalon te slijten, dan is er maar één wegafdanken. Bij het colbertjasje dat nog goed is kopen we dan maar een fan tasiebroek, dan hebben we ten minste weer een geheel. Het kan nog net 1 De door de heer des huizes afgedankte pantalon hoeft echter niet dadelijk naar de voddenman. Zo verspillend is op het ogenblik wel haast geen enkele huisvrouw. Wie handig is, weet er al gauw raad mee, en zij die minder be dreven is in het naaien wordt hier een handje geholpen. Stel dat de pantalon die U beschikbaar hebt niet alleen een winkelhaak op de knie heeft, maar ook van achteren al ver steld is. Ondanks deze gebreken kunnen we uit de beste stukken nog een jongensbroekje maken. De delen van het broekje worden geheel uit de bovenzijde van de pantalon geknipt, zodat de ver sleten knieën kunnen uitvallen. Van achteren wordt meteen een rond stuk in het broekje gezet want, al zou de pantalon van achteren nog niet versteld zijn, dan is hij daar toch erg dun, en zou met een paar weken zeker door zijn. Dit zou weer opnieuw tijd kosten voor het verstellen van het broekje. Het ronde stuk wordt uit een van de pijpen geknipt. De schouderbanden die over de rug gekruist worden kunnen uit het onderste gedeelte van de pijpen genomen worden, evenals het dwarsbandje over de borst. Op dit bandje maken we een paar kruissteken of een monogram, waardoor het geheel meteen wat kinderlijker aandoet. Hoe verstellen wij een broekje? In jongensbroeken worden van achteren altijd ronde stukken gezet en geen vierkante. Dit staat veel mooier en is sterker omdat bij vierkante stukken de kans be staat dat de hoekjes gaan uit scheuren. De pijpen van het broekje worden eerst op elkaar gespeld en ook de achternaad wordt vast gespeld, zodat deze plat blijft lig gen. Het kapotte stuk wordt nu uit de beide pijpen geknipt. We tornen de stukken uit elkaar en leggen de delen zo op de nieuwe stof, dat de strepen (wanneer die er tenminste in zitten) precies in dezelfde richting lopen. Wanneer dit goed gedaan wordt, is er van het verstellen bijna niets te zien. Zorgvuldig knippen we langs de kapotte lapjes met dubbele □aden de verstellappen uit. In het broekje zelf tornen we de naden ongeveer 5 cm. los en zet ten de nieuwe stukjes precies recht er in. De pijpen worden weer dichtgestikt en tenslotte de naad van achteren naar voren. De aangegeven maten zijn be rekend voor de leeftijd van 4-5 jaar. El X WEET U HET AL Goedkope Groentenhal TANDTECHNICUS van 10 tot cn met 14 Januari Zaterdag 15 Jan. weer geopend Voor advertenties en brieven voor „De Duinstreek" aan bovenhuis bellen GYMNASTIEKVERENIGING „0LYMPIA" I H U H O ZONDAGAVOND BAL NA ERNSTIG IN Sanatoria Een der meest ernstige en be smettelijke ziekten is wel de nog steeds veel voorkomende t.b.c. De strijd er tegen wordt reeds lange jaren gevoerd en practisch algemeen worden plaatselijke en landelijke verenigingen tot be hartiging der belangen van t.b.c- patienten geldelijk gesteund. Wie kent niet de telkenjareweerkerende Emma-bloemcollecte door onze zo geliefde Koningin-Moeder Emma ingesteld? De overtuiging dat hier niet stilgezeten mag worden, heeft on getwijfeld een ieder. Maar niet bekend zal zijn het grote tekort aan verplegend personeel in de sanatoria. Over dit belangrijke euvel willen wij het in deze regelen hebben. De gevolgen hiervan kunnen zeer ernstig zijn. Hoort U slechts wat een sociaal werkster in een door haar uitgebracht rapport vermeld: „Ik kom nogal veel bij arbeidersgezinnen in ver band met het werk, dat ik doe. De laatste twee weken heb ik veel gezinnen bezocht waar één van de gezinsleden aan t.b.c. lijdt. Het is afschuwelijk, welke toe standen je dan vindt en ik vraag me af of „men" daarvan wel voldoende op de hoogte is. Na tuurlijk horen we dikwijls, dat er zoveel patiënten op opname liggen te wachten, maar ik zou wel willen dat al de meisjes, die nog twijfelen of zij wel of niet in de verpleging willen gaan, eens een middagje meekonden om eens met eigen ogen te zien, hoe wanhopig de toestand in vele gezinnen is. En dan te weten, dat er frisse bedden in ruime ziekenzalen leeg staan, wegens gebrek aan personeel. Ik, en zeker velen met mij, vragen ons af of dit nog langer kan doorgaan. Dit gaat om de gezondheid van geheel ons volk en zal ge dragen moeten worden door ge heel ons volk". Uit een onderschrift, hetwelk een Belgisch blad plaatste, na vermelding van bovenstaand rap port, mogen wij het volgende memoreren: Met de schrijfster van het rapport zeggen wij„Het gaat om de gezondheid van ge heel ons volk, waarvoor ons ge hele volk ook paraat moet zijn. Ieder van ons kan hiertoe bij dragen. Gij Vaders en Moeders, door uw dochters, die de roeping in zich gevoelen om verpleegster of verzorgster in ziekenhuizen of sanatoria te worden, u hiertegen niet te verzetten, opdat zij dit edel menslievend werk aanvatten." Het sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum is onlangs uitge breid met 100 bedden, doch geen enkele plaats hiervan kon wor den benut, wegens ernstig per soneeltekort. We behoeven hier weinig aan toe te voegen, alleen ditmeisjes leest met aandacht de oproep tot verpleegster in de adverten tiekolommen van dit nummer onzer courant en vraagt U ernstig af: Heb ik hier geen roeping, geen plicht te vervullen? door een PERMANENT van B.G.DOBBEN De U.V.V. dankt Heeft U stof, wij verwerken deze Jan Oldenburglaan 29 Bergen -Telefoon 2546 Aanmaakhout! Kurkdroog aanmaakhout f 0,95 per grote mand. Kachelblokken f45,-per 1000 kg. Droge kachelblokken f 0,95 per mand. Afnemers van grote hoeveelheden en wederverkopers genieten reductie. Aanbevelend, GERBEN MINKEMA, Zaterdagavond 8 uur Zondagmiddag 4 uur Zondagavond 8 uur Muziek „THE SORROW EXPELLERS" waar U trots op is waar U van houdt vindt U bij Tel. 2104 Bergen De aanmeldingsformulieren voor de lijst van gemeubileerde huizen zijn verzonden. Tevens worden de ieden, die een middenstands- of ander bedrijf uitoefenen, herinnerd aan de mogelijkheid om het adres van hun zaak in het aanhangsel van bovenbedoelde lijst op te doen nemen. (Zie aanmeldingsformulieren). De gebruikelijke zitdag op het informatiebureau voor mondelinge opgaaf van een en ander, heeft plaats op Maandag 10 Januari a.s., van 1012 en van 13.3046 uur. De copie sluit onherroepelijk op 12 Januari; wie te laat komt moet wachten op de tweede druk. Meldt U dus tijdig Over de pensionlijst volgt nog een aparte mededeling. HET BESTUUR. Tel. 2210 Mevr. M. M. TEN HAVE Zuidlaan 20 Neem teken-, knip- en naailessen Ook opleiding voor costumière, coupeuse en lerares Knippatronen naar maat niet jonger dan 20 jaar Salaris f 57,50 f 74,16 per maand plus vrije kost, vrije inwoning, vrije bewassing. We zitten al weer midden in de winter en raken al aardig aan de kou gewend. Dat moeten we ook wel. Dit jaar is ons nog wel een strenge winter voorspeld. En al is het helemaal niet zeker dat dit uit zal komen, we moeten toch zorgen dat we warme kleren hebben, want ook in een kwakkel- winter kunnen we het te pakken krijgen. Het modepraatje van iedere week zou animerender zijn als we niet steeds weer moesten praten over degelijkheid, en voor al het telkens „van oud nieuw maken" gaat ons wel eens ver velen. Liever zouden we ons be zig houden meteen mooi japonnetje van wollen stof, en dan natuur lijk van een stof die we te kust en te keur in de winkels konden kopen. Maar die tijd is er no eenmaal nog niet, toch kunnen we zo nu en dan al aardige stoffen kopen, onder meer flanel. Van roze of blauwe flanel Ditmaal gaan we een nacht japon maken, die wel haast een middagjapon kon zijn. Waarom zou onze nachtjapon ook niet mooi en gezellig mogen zijn? Eens hoorde ik iemand zeggen: „Zet er de schaar maar in, het is toch maar een nachtjapon, dat komt er niet zoveel op aan". Een fou tieve redenering, want het be hoeft niet eens veel meer moeite te kosten om er iets gezelligs van te maken. Deze nachtjapon is gemaakt van effen flanel, bijvoorbeeld roze of lichtblauw. De nacht japon valt op de grond en wordt in de taille bijeengehouden door een ceintuur. Van voren is er een geborduurd stuk in gezet. We kunnen dit stuk het beste eerst borduren; voordat de nacht japon in elkaar wordt gezet. Het stuk is omlijnd met twee kleine randjes, die we in kleine steel- steekjes met de hand er langs maken. Het voorstuk is bezet met kleine vierkantjes die in twee kleuren om en om geborduurd worden. De open vierkantjes zijn eveneens gemaakt van kleine steelsteekjes, terwijl de gesloten blokjes zijn opgevuld met lange steekjes van een cm., eerst van boven naar beneden en daarna van links naar rechts. Voor de sluiting is een pasje aangebracht van de hals tot even onder de taille, ter breedte van enkele centimeters, dat tevens voor garnering dient. De ceintuur is onder het pasje bevestigd en wordt opzij gestrikt. Op iedere punt van het kraagje zijn drie blokjes geborduurd. Voor het borduren gebruiken we uitsluitend wasechte zijde. Op een roze nachtjapon geeft het borduren met wit en lichtblauw een heel aardig effect. Meer sprekende kleuren moeten voor het borduren van een nachtja pon natuurlijk nooit gebruikt worden. Het patroon van deze nacht japon (het patroon van het boven stuk kan later voor een blouse gebruikt worden) kunt u bestellen bij de redactie van dit blad in de maten: I bovenwijdte 98 cm., II bovenwijdte 108 cm. na be taling van f 0,75. Voor dit model is 4,25 m. flanel nodig. vira J dat bij ons de Zeeuwse blauwe J aardappelen 6V2 ct- Per kg. kosten bij afname van 25 kg. J Ook hebben wij nog J o.a. Goudreinetten 80 ct. per kg. J Stoofperen, zoete appelen, 3 pd. J 4 voor f 1.- Wij hebben ook nog 4 jonathans, Bellefleuren, Sterappelen J Ook zijn wij met groente goedkoop J 4 Ook hebben wij nog mandarijnen 4 zonder bon. 4 Dus allen naar de 4 j Dorpsstraat 86 - Tel. 2069 - Bergen Waar ze van die heerlijke Advocaat i hebben voor f 2.- per fles. Grote 4 flessen f 3.50. 4 Duinweg D47 Schoorl Telef. 209 voor Uw Breelaan 5 BERGEN Tegenover het station. Spreekuren dagelijks van 10-12 en 1-2. Transparanttanden met goudknopbevesti- ging, zeer licht en sterk. Reparaties na afspraak in 4 uur gereed. Inlichtingen gratis de gehele dag. ^jllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj^ op ZATERDAG 15 en ZONDAG 16 JANUARI a.s. n.m. half acht in de zaal van de Heer NIC. SCHUYT. Entree Zaterdag f 1,50; Zondag f 2,- Plaatsbespreking aan de zaal Zaterdagmiddag 3 uur precies bij loting Voorverkoop van kaarten bij Mevr. G. Delver, Aagtdorp P Beeld man, Schoorl; Mej. T. Ens, Schoorldam en A. Leeuwenkamp, Groet ^ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiin7 PLOMPER BERGEN Gedipl. Dome s - en Herenkopper D0RPSTR.2! BERGEN TEL 2266 onderstaande winkeliers hartelijk voor hun medewerking, verleend bij het samenstellen der Kerstpakketten. N. Bakker, Dorpsstraat 118 joh. van Balen, Dorpsstraat 80 Blankendaal, Molenstraat Buisman, Molenstraat A. Büster, Oosterweg 17 J. Grooteman, Stroomerlaan 9 Gebr. Hoogvorst, Kerkstraat 4 D. Koning, Dorpsstraat 52 J. Kaandorp, Lijtweg 57 G. H. Koolmees, Jan Oldenburglaan 5 J. Louter, Ruïnelaan 4 J. Kleene, Voert 10 A. Maasen. Breelaan 12 A. Ooijevaar, Dorpsstraat 12 F. J. Roos, Dorpsstraat 1 Th Ruijter, Oosterweg 1 G. Schekkerman, Dorpsstraat 86 H. Vijn. Loudelsweg 43 Vrasdonk Zn., KI. Dorpsstraat 1 P. de Waard, Molenstraat 16 Wokke, Jan Oldenburglaan Schrama Kroon, Oude Prinsweg 1 Fa. de Wijs Broers, Kerkstraat 1 Afname 10 manden franco huis bezorgd. Houthandel „De Waker", Duinweg D 22 - SCHOORL - Tel. 432 DANSEN door het (Loosdrechtseweg - Tel. 61144385) Goede sociale voorwaarden en prettige werkkring. „Zonnestraal" verzorgt de eerste aanschaf dienstkleding. Voor sollicitatie of het vragen van inlichtingen kan onderstaand strookje aan de Geneesheer-Directeur worden ingezonden. Ondergetekende wonende straat, huisno. geboortedatum wenst te solliciteren naar nadere inlichtingen omtrent de betrekking van verpleeghulp naar aanleiding van de advertentie in „De Duinstreek". doorhalen wat niet van toepassing is.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4