No. 52. HENDRIK DE ZEEVAARDER KNAPT HET OP! GROTE OPRUIMING Amsterdamsche Bank fl&tuVOêtstetöitfy tiet ttfeMsUuw ZOKDER en VOOR PUNTEN COMITÉ OUDEN VAN DAGEN TE BERGEN J. P. STRIJB0S Pluimveehoudersvereniging faaw&fyüdztiïify op Htaofida# 7? Jat*. '49 Hoenderpark »De Doorntjes" Staatsiateu Uwft U fituMteu EENDAGS KUIKENS I Gaat U mee, dames en heren? WaadtMn 1 Zaal „NIEUWENDIJK", Bergen Woensdag. 19 Januari a.s. „DIK TROM en zijn DORPSGENOTEN" „Met kijker en camera onder de vogels FEUILLETON l l KORVER, Mevr. S. Keijzer Fa. A. Kofman Zoon fttaeinUtecif> »HARM0NIA« T. VAN DIEPEN, Stationsstraat 5 BERGEN N.V. Kantoor Bergen, Breelaan 10, Telef. 2563 Wij verlenen CREDIETEN „Bergen en Omstreken", Opgericht 1926 Doorntjes 20 BERGEN Telefoon 2669 Doorntjes 20 BERGEN Telefoon 2669 Wel, naar de repetitie van de KOORVEREEN. „BERGEN" i dirigent JAC. KORT j| AANVANG 8 UUR - door HENK VAN HEESWIJK 2. Gedipl. Pedicure AAN HUIS TE ONTBIEDEN Openbare psychometrische seance £en Trapse!, van B.G.DOBBEN Mui6fc£T VGT. „Ja, zie je vertelt Hendrik onderweg, „aan de andere kant van de grote steen is heel wat gebeurd, maar dat behoef ik je niet te vertellen, want dat kan je thuis in de krant lezen. Toen ik weer terug keerde, was de steen verdwenen, waar schijnlijk vond Adalbert hem niet meer nodig. Adalbert is je bet-bet-overgroot vader en woont meestal in de jas, die wij een hele tijd in de auto meegenomen hebben. Hij heeft de eerste keer ook in zijn woede, toen wij bewusteloos waren, aan prof. Grimboud verteld, dat wij op zoek naar een schat waren. Je ziet dus een echte BimmelbamNou en toen ik hier vlak bij het kasteel was, hoorde ik een verschrikkelijk rumoer. Het hele ka steel was gevuld met woedende mensen en dieren. Een papagaai heeft me ver teld wat er aan de hand was. Alles hebben ze kapot geslagen, alle uitvindingen ver nietigd, zodat de professor geen kwaad meer kan doen. Nou en toen alles weg was hoorde ik uit deze uitgang het ru moer van rennende voeten en ik dacht dat zou Grimboud wel eens kunnen zijn. Nou en toen gaf ik de eerste die hier uitkwam een dreun op zijn hoofd. Een geluk dat jij het niet was En nu rijden we hier, de jas zijn we kwijt, Grimboud is buiten gevecht gesteld en in mijn zak zit nog veilig en wel de kaart met het geheim, waarmee ik maar zeggen wil, dat ik dit karweitje maar weer eens fijn opgeknapt heb. Ship Ahoy!" Van 17 tot en met 29 Januari Bovendien 10 tot 20°/0 korting. Alles prima kwaliteit goederen o.a. Wollen Dames-pullovers en vesten. Wollen sportkousen alle maten. Schorten, sokken, dames-, heren- en kinder-ondergoederen, shawls, kleedjes enz. enz. aan Handel, Landbouw, Industrie en Middenstand Dagelijks geopend van 9-12.30 uur l3ü 's avonds 8 uur in Café NIEUWENDIJK te BERGEN Aanmelding nieuwe leden Levert Uw kuikentoewijzing in bij het Uitsluitend le kwaliteit Hoofdagent voor Noord-Holland; Qj Wij hebben zo juist in studie genomen het WEIHNACHTSORATORIUM fa van Joh. Seb. Bach, uit te voeren ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan w in November a.s. s Wij repeteren iedere Maandagavond van 8—10 uur in het Verenigingsgebouw, W Karei de Grotelaan. (I De repetities van onze vereniging geven U als zangeres of zanger zanggenot U voor de volle 100%, doch dan moet U zich nu direct melden. op DONDERDAG 20 JANUARI a.s. nam. 2.15 en 8 uur in „De Rustende Jager", van de AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN, afgewisseld door komische tekenfilms en 2 kluchten v. Stan Laurel en Oliver Hardy w.o. „Het Spookschip". De middagvoorstelling is uitsluitend voor hen, die over een gratis toegangsbewijs beschikken en voor zover er plaats is, voor belangstellenden tegen plaatsbewijzen a f 0.75, zo ook des avonds. Plaatskaarten verkrijgbaar bij Boekhandel THOMAS DE HAAN'S BoekhandelC. ZWAKMAN, Dorpsstraat 62 Aanvang 1,30 uur, 4 uur en 8 uur op veler verzoek nogmaals de schitterende Nederlandse sprekende film Voor de vele kinderen, die we moesten terug sturen, omdat de zaal vol was, een buitengewoon mooie kans, om de Schager Dik Trom toch nog te zien op 't witte doek. •-Ook voor oudere mensen is het een bijzonder mooie film. Entrée 's middags 50 cent, 's avonds 75 cent, belasting inbegrepen. Kaartverkoop vanaf 12 uur aan de zaal op de dag der voorstelling. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllilllllllllllllllMIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIHIIII Over tt op WOENSDAG 26 Januari in het „Oranje-Hotel" te Bergen Kaarten en plaatsbespreking De Haan's Boekhandel. Leden-kaarten Buerweg 9 llllllllllllllllilillllillliiillllllilililiiiiiliiiiillliiilllllliiliiiilllllliiiiiiillllllllllilllllllllllllllllllliiiiliniiiiiiiiiiiiliiillllllllll Roman van een menselijke vergissing Tegen de nacht zocht Kees de slaapwagen op, maar het duur de geruimen tijd, voor dat hij in slaap kon komen. Daarvoor was er plotseling te veel veranderd. Doch 'het was reeds dag, toen de trein Roosendaal binnenreed en hij moest zich haastig aankleden voor de douanecontrole. Ten slotte was hij tooh in de nanacht in een diepe slaap gevallen. HOOFDSTUK II, Amsterdam heeft in de vroege voorjaarsmorgen iets aantrek kelijks. Noch zomer, noch winter geven aan deze wereldstad enige bekoring. In de zomer is het de drukkende hitte, die als een be klemming op de grote stad rust; in de winter is het ijzige kilte, die een stad zo anaangenaam kan maken. Maar in het stralende voorjaar ,als des morgens de zon boven de oude, hoge huizen uit straalt en zich spiegelt in het onbeweeglijke water van de oude grachten, als de mussen hun hees getjilp uit de bottende bomen laten horen, dan heeft Amsterdam iets bekoorlijks over zich. Kees Blokker stond in de zijgang en keek naar de oude «tad. Het was meer dan twee jaar geleden, dat hij haar had verlaten. Er ging iets in hem om, want het was ten slotte zijn geboortestad. Kende hij niet ieder plekje en elke straat? Zuchtend, als vermoeid van de lange reis, stond de D-trein eindelijk stil aan het brede perron van het Centraal-Station: Krui ers liepen bedrijvig heen en weer en ontfermden zich over de vele grote, met etiketten beplakte koffers. Zelf had hij slechts een klein koffertje bij zich met enig lijfgoed Spoedig was hij bene den en met een lach op zijn gezicht betad hij het Stationsplein. Trams reden af en aan: taxi's snelden met hun vrachtje weg, de binnenstad in; en krantenverkopers riepen hun keel schor. Kees Blokker had enige tijd op het brede plein gestaan, als ge fascineerd door het bonte tafereel, dat zich voor zijn ogen ont vouwde. Parijs was mooi en druk, wellicht nog drukker dan Am sterdam, maar Amsterdam was toch mooier. Langzaam ging hij nu verder. Hij keek eens op zijn horloge: nauwelijks negen uur. Voor tienen zou hij wel niet terecht kun nen bij de notaris, dus had hij alle tijd om een kuiertje te maken. Kalm liep hij het Damrak op, langs de Beurs en de Bijenkorf. Kees stak de Dam over en liep de Kalverstraat in. Vandaar zou hij op zijn gemak het Spui langs gaan, over het Singel en het Koningsplein naar de Keizersgracht. Een flinke wandeling in de voorjaarsmorgen was wel eens prettig. En hij liep altijd graag in Amsterdam, als hij er in lange tijd niet was geweest. Om tien uur was hij bij het kantoor van notaris Bronkhorst gearriveerd ,een deftig oud herenhuis. Kees liep de trap op en trok aan de zware bel, die galmend oversloeg in het statige ge bouw. Kort daarop werd de deur geopend door een'jongeman. Kees vroeg de notaris te spreken, waarna hij werd binnengela ten. ,,Wie kan ik U aandienen, mijnheer?" „Zegt U maar, dat Kees Blokker uit Frankrijk er eindelijk is.' De bediende vertrok en nodigde hem enige ogenblikken later uit mee te gaan naar het kantoor van de notaris. Twee paar ogen zagen hem nieuwsgierig aan, toen hij binnenstapte en rustig groette. De notaris nodigde hem uit te gaan zitten en Kees zette zich kalm in de aangeboden stoel. „Als ik het goed begrepen hebt, bent U Kees Blokker?" vroeg de notaris, nadat hij de andere man als candidaat-notaris De Wil de had voorgesteld. „Jawel," antwoordde Kees. „U kunt zich natuurlijk legitimeren?" „Vanzelfsprekend," antwoordde de ander, terwijl hij zijn pas, alsmede enkele andere papieren uit zijn portefeuille haalde. De beide notarissen zagen deze papieren zorgvuldig na en vergele ken zo nu en dan een en ander met bescheiden, die in een grote portfeulle voor hen op tafel lageno. Na enige tijd gaf de notaris de documenten terug en zei: „LI hebt dus onze oproep in de bladen gelezen?" „Jawel," was het antwoord van de bezoeker, „dat is te zeg gen, een der directeuren van de Peugeot-fabrieken in Clermont- Ferrand, waar ik werk, had de oproep gelezen. Zelfs lees ik nooit kranten, dus ik heb het feitelijk aan hem te danken, dat ik thans hier ben." „U hebt Uw oom, de heer Nicolaas Jan van der Steen goeod gekend, nietwaar?" „Jawel, 'hij was na het overlijden van mijn ouders mijn voogd. De laatste twee jaren heb ik hem niet meer gezien, nadat wij enig ongenoegen hebben gehad." „Dat weet ik," antwoordde de notaris, die zichtbaar zenuw achtig was. „Ik ben er van overtuigd, dat hier thans de wettige erfgenaam staat van de heer Van der Steen en niets belet ons thans meer om het testament aan U voor te lezen. Zo als U be kend is, had de heer Van der Steen geen verdere familieleden dan U. Aangezien U niet in redhte lijn van het afstamt, was de heer Van der Steen volgens de Nederlandse wet geheel vrij be treffende zijn nalatenschap. Daarom heeft mijn overleden cliënt enkele legaten vermaakt aan zijn personeel .alsmede aan liefda dige inrichtingen. Maar ik zal U thans het testament voorlezen." Kees zat in spanning en luisterde met aandacht naar de droge opsomming van de legaten, die zijn oom had vermaakt aan zijn huisknecht, zijn huishoudster, de tuinman en verschillende inrich tingen van liefdadigheid. Nu zal het komen, dacht hij, toen de notaris verder ging: „De overblijvende som groot honderd vier en tachtig duizend gulden, alsmede mijn tegoed op de Banque de Bruxelles en de Banque National te Parijs, mijn woonhuis en tuin in Aerdenhout, mijn meubelen en het verdere huishraad en mijn bibliotheek met boeken, vermaak ik aan Cornelis Blokker, hoewel ik er niet van overtuigd ben, dat mijn geld aan hem goed besteed zal zijn. Om althans enige voorwaarden te saheppen, die als garantie kunnen gelden voor een degeelijk beheer van dit geld, komt bovenom schreven nalatenschap aan mijn neef Cornelis Blokker op de vol gende voorwaarden: 1. De ongedurigheid en wispelturigheid van hem heeft mij steeds veel verdriet bezorgd. Na mijn dood zal hij moeten kun nen aantonen minstens één jaar in betrekking te zijn bij een en dezelfde patroon. 2. Om te voorkomen, dat een vrijgezel in zijn zorgeloosheid en onvoorzichtigheid met mijn geld de verkeerde weg opgaat, verlang ik, dat mijn neef, als mijn erfgenaam .binnen zes maanden na mijn dood wettig gehuwd moet zijn met een ter goeder naam en faam bekend staande vrouw. Voldoet mijn neef aan deze beide voorwaarden, dan benoem ik hem als mijn enig erfgenaam van al mijn geld en bezittingen, hierboven nader omschreven. Kan hij op de gestelde termijn niet aan beide voorwaarden voldoen, dan vervalt dit vermogen, alsmede mijn bezittingen aan onder staande verenigingen Kees luisterde nauwelijks nog naar de opsomming van de ver schillende philantropische verenigingen, die allen een deel van het geld van zijn oom zouden ontvangen, als hij niet aan beide voorwaarden voldeed. En hij zat nog, geheel verbouwereerd, na te denken, toen de voorlezing van het testament al lang was af gelopen. „Tot zover de laatste wilsbeschikking van Uw oom, mijnheer Blokker," besjoot de notaris, waardoor Kees weer enigszins tot zic'hzelve kwam. „Als ik het dus goed begrijp," zei Kees ontnuchterd, ben ik erf genaam, als ik aan twee voorwaarden voldoe. Met andet.e woor den: tot zolang krijg ik geen cent in handen." „Juist, mijnheer,' antwoordde de notaris droog, „Die voorwaar den zijn: U moet minstens één jaar in dienstbetrekking zijn bij dezelfde patroon en u moet binnen een half jaar na de dood van Uw oom getrouwd zijn met een ter goeder naam en maam be kend staande vrouw. Ik zou thans wel van U willen vernemen, of U aan deze beide voorwaarden kunt voldoen. U zeide zoeven in Frankrijk te werken, nietwaar?" „Jawel,' antwoordde Kees, bij de Peugeot-autofabrieken in Clermont-Ferrand. Aan de eerste voorwaarde voldoe ik, want ik werk er reeds ruim twee jaar zonder onderbeking. „Dat kunt U natuulij'k bewijzen." „Informeert U maar," antwoordde Kees droogjes. „Belt U de directie van die fabriek maar op." „Dat kan ook op e&n andere wijze geschieden, mijnheer. Maar nu de tweedge voorwaarde: Bent U getrouwd?" „Neen," antwoordde Kees verder. Hij wilde er aan toevoegen: gelukkig niet, maar hij dacht aan de erfenis en slikte nog juist deze toevoeging in. „Dan bent U wellicht verloofd?" „Ook dat niet." „Maar U hebt allicht trouwplannen." „Dat wil zeggen," zei Kees lachend, „een half uur geleden nog niet, maar voor zover ik weet: op het ogenblik wel. „Ongetwijfeld 'hebt U dan reeds een aanstaande vrouw op het oog?" „Neen, maar dat is geen bezwaar. In een half jaar tijds is die wel gevonden." „In een half jaar zal dat wel gaan, maar ik vrees, dat U de tweede voorwaarde niet goed begrepen hebt, of dat U niet juist hebt geluisterd, toen ik haar voorlas. Uw oom verlangt namelijk in zijn testament, dat U binnen zes maanden na zijn dood gehuwd zult zijn met een ter goeder naam en faam bekend staande vrouw, „Nou," zei Kees nudhter, „een half jaar is toch zes maanden?" „Zeker," vervolgde de notaris onverstoorbaar, „maar U schijnt niet teweten, dat Uw oom reeds meer dan vijf maanden dood is. De zes maanden na zijn overlijden zijn dus een heel eind heen verstreken Kees sprong op van zijn stoel: „Wat vertelt U me nu' Is oom Klaas al zo lang dood? Maar waarom heb ik daarvan dan niet eerder beridht gehad?" „Om de eenvoudige reden, dat U bij Uw laatste bezoek aan Uw oom geen adres hebt achtergelaten en wij daarom niet wisten, waar wij U moesten zoeken. Wij hebben reeds advertenties ge plaatst in de voornaamste Nederlandse bladen. Toen dit geen resultaat opleverde, zijn we gaan adverteren in de buitenlandse bladen, tot twee keer toe en, eerlijk gezegd, mijn confrater en ik begonnen reeds te wanhopen, tot U vanmorgen hier in levende lijve verscheen. Dat wij U niet eerder konden bereiken, is niet onze schuld. Wij hebben gedaan, wat menselijkerwijs mogelijk was." Kees zonk weer op zijn stoel terug. De notaris had gelijk. Hij kon niet helpen, dat Kees Blokker altijd een zwerver was geweest. Nu ondervond hij zelf de minder aangename gevolgen van zijn rusteloze natuur. „Maar," begon hij opnieuw, „vertelt U mij dan eens, wanneer precies oom Nicolaas is- overleden?" „Dat is geweest op de negen en twintigste November van het vorig jaar." Kees dadht na. „En nu hebben we 23 Mei. Dat wil dus zeggen, dat ik nog zes dagen tijd heb om te trouwen?" „Jawel, mijnheer Blokker," „En als ik dus niet binnen zes dagen getrouwd ben, vervalt de gehele erfenis en krijg ik geen cent in handen?" „Zo is het inderdaad, mijnheer." „Maar m'n lieve man, hoe kom ik in 's hemelsnaam binnen zes dagen aan een vrouw?. En nog wel een, die ter goeder naam en faam bekend staat?" De notaris baalde zijn schouders op. „Dat is iets, wat ik ook niet weet, mijnheer," antwoordde de notaris. „Ik ben Rechts uit voerder van de laatste wil van Uw oom en als zodanig heb ik alle moeite gedaan om U te vinden. Dat U eerst thans hier bent, is niet mijn sChuld." Blokker dacht even na. „Zes dagen," mompelde hij, „dat is toch practisch onmogelijk. Gestel, dat ik iemand weet, die hals over kop met me trouwen wil. Dan moeten we toch veertien dagen of drie weken in ondertrouw staan, alvorens we mogen trouwen. In die tussentijd zijn de zes maanden na het overlijden van oom Klaas om en ffffft, weg is de erfenis." „In bizondere gevallen is een ondertrouwtermijn van veertien dagen niet nodig. Zoals gezegd: in bizondere gevallen en naar ik meen, kan hier van een dergelijk geval sprake zijn. Indien U een en ander aan een ambtenaar van de burgerlijke stand uiteenzet, dan meen ik, dat U zelfs binnen vier en twintig uur kunt trouwen." „Dat is allemaal heel mooi, maar om te trouwen is in de eerste plaats voor mij een vrouw nodig." mopperde Kees, „en, volgens de wil van oom Klaas, nog wel één, die ter goeder naam en faam bekend staat. Die zijn ook niet opgeschept." „U hebt niet een bizondere hoge dunk van de Nederlandse vrouwen," meende de candidaat-notaris te moeten opmerken. „Ik kan U slechts dit adviseren," besloot de notaris; „zoekt U zo spoedig mogelijk een nette vrouw, trouw er mee en dan kunt U de erfenis 'komen halen. Echter, de laatste dag is de 29e Mei. Daarna vervalt het geld, de woning en alle andere bezittingen van mijn overleden cliënt aan anderen." (Wordt vervolgd.) Verkrijgbaar bij de collecteur Voorweg C 121 Schoorl Telefoon 265 Giro 234936 Bij uitloting onmiddellijk nieuwe nummers Trekking 24 januari Broekbeeklaan 23, Bergen voor: Tuinaanleg tuinverandering tuinonderhoud Wacht dan niet tot het drukke voorjaar maar geef nu meteen uw opdracht aan: Tuinaanleg en onderhoud Russenweg 18 - Telef. 2229 - Bergen De Ned. Vereen, van Spiritisten afd. Bergen. Op Donderdag 20 Januari des avonds 8 uur in Hotel KREB, Breelaan Medium Mevr. C. Stam-Filmer uit Amsterdam. Toegangsprijs leden 25 ct„ niet-leden 50 ct. Zaalopening 7.30 uur. - Aanvang 8 uur. Bezoekt vooral deze avond 1 Onze bibliotheek is Ruïnelaan 17 Boeken beschikbaar ook voor niet-leden a 10 ct. per 14 dagen. Gedipl. Dames-en Herenkopper DORPSTR.2I BERGEN TEL.2266

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4