DE VROUW Htoakl de Meten r BESPARING OP VEEVOER Besftotik# eft BIOSCOOP »DE RUSTENDE JAGER« BERGEN (Nk.) EGMOND AAN ZEE J V 21 Jan. „BAMBI", de nieuwste creatie van Walt Disney. 28 Jan. „DE BURGEMEESTER VERLIEST ZIJN 31 Jan. „NANOOK" (toegang 14 jaar.) 18 Febr. „BETOVERING OM LA BOHÈME" 21 Febr. „DE ROVERSSYMPHONIE". Feestelijke ouderavond in samenwerking met VOLKSONDERWIJS De oudercommissie van de Openbare Lagere School en de Afd. van Volksonderwijs hadden Woensdag een grote feestavond georganiseerd in de zaal van „De Vergulde Valk". Na het openingswoord van de voorzitter betrad Ds Bloemhof het podium, die een propaganda- rede hield voor „Volksonderwijs". Spreker had tot onderwerp gekozen „kenterend getij". Na een korte uiteenzetting, waaruit bleek, dat nog 38 pCt. der kinderen de openbare school bezoekt, gemiddeld over geheel Nederland, betoogde Ds Bloem- hoff dat het principe van de openbare school niet is een bloed loze neutraliteit doch dat het gaat om een overtuiging en een principe. Achter dit principe staat een 3-delig beginsel. Ie De Openbare School gaat uit van de pluriformiteit van de mens. 2e Streven naar eenheid van land en volk en 3e het grote mooie beginsel van de verdraagzaamheid. De heer Gorter, hoofd der school dankte Ds Bloemhof? voor zijn gloedvolle rede. Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met ernst en luim door het gezelschap André Carrell. Het werk van de NIWIN werd ook niet vergeten. De 4 Morali's, die uitsluitend voor lief dadige doelstellingen werken, gaven een paar nummertjes ac- crobatiek ten beste, waarbij velen hun tekenen van verbazing niet onder stoelen of banken staken. De Morali's werkten belangeloos mede, maar bij het uitgaan werd een collecte gehouden voor de NIWIN. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer H. Bos slaagde dezer dagen voor het practijk diploma Boekhouden van „De Associatie". LOOP DER BEVOLKING De bevolking de gemeente be droeg op 1 Jan. totaal 3154 zielen. In de loop van '48 vestigden zich 192 personen, terwijl er 178 vertrokken. Er werden 72 kinderen geboren, terwijl er 37 personen zijn overladen. Zodoende steeg het zielental der gemeente tot 3203 op 1 Jan. '49. Dientenge volge zal o.a. het aantal raads leden bij de dit jaar te houden gemeenteraadsverkiezingen van 7 tot 11 stijgen. ZEEVOGELS-VRONE2-2 Zeevogels moest dit keer met 3 invallers spelen, waaronder de veteraan Groot. Deze kweet zich behoorlijk van zijn taak. Deze wedstrijd tegen Vrone was zeer spannend. Nadat een schitterend doelpunt van Kleverlaan wegens buitenspel was afgekeurd, nam Vrone de leiding met een on houdbare goal. Slechts 2 minuten later zette rechtsbuiten de Waard schitterend voor en Kleverlaan kogelde volkomen onhoudbaar in. 10 minuten voor rust miste Huibers. De bal rolde in het doelvlak van Zeevogels. Rechts half Dekker werkte weg. De scheidsrechter meende echter dat de doellijn gepasseerd was. Onder heftig protest van Zeevogels werd een doelpunt toegekend. 1-2. Weer was de vreugde van korte duur. Direct daarna zette Kleverlaan uit een vrije schop de bal keurig voor en invaller links buiten Groot loopt de bal in het doel. Onder heftig protest wegens hands kende de scheidsrechter ook dit doelpunt toe. 2-2 Met deze stand ging de rust in. Na de rust was Zeevogels steeds in de aanval. De keeper van Vrone was echter voortreffelijk en redde in menige hachelijke situatie. De wedstrijd eindigde met 2-2. DE EGMONDEN A klasse 1 Kareis—de Goede 68,5 2 HopmanRuiter 60 3 Heddes—van Pel 59 4 Nieuwenhuizen—Beers 56,5 5 Gebr. Hopman 56 6 Gebr. v. d. Molen 52 7 SmitDekker 50 8 ScholtenLeijen 48 9 Pepping.Groot 47 10 Kareis—de Waard 43 B klasse 1 Hopman—Modder 42,5 2 Gebr. Dekker 40,5 3 Hopman—Verver 38,5 4 BurgerDekker 37,5 5 ZwartDuin 36,5 6 Huibers—Baltus 35,5 7 DekkerGouda 34,5 7 Huidersde Raadt 31 9 Basv. Winsum 27,5 C klasse 1 Hartgrink—Burger 36 2 Tervoortde Raadt 28,5 3 Dames Hartgrink—Dekker 28 4 Goudawan Egmond 23,5 5 Groot—de Waard 17,5 6 JonkerGroen 16,5 BRIDGECLUB „DE EGMONDEN" Stand van 3 maanden Ingezonden stukken Groet, 17 Jan. 1949 Geachte Heer Redacteur, Beleefd verzoekt ondergetekende U een plaatsje voor onderstaande in de eerst uitkomende „Duin streek"; het is naar aanleiding van het verslag van de laatst gehouden Schoorlse Raadsver gadering in 1948 en het betreft een zorgenkind van de gemeente, maar dan het zorgenkind, dat in 1948, volgens dat verslag, aan de gemeente inbracht f 6619, en aan de kampeerterreinhouders plm. f 10000,— en aan de nering doenden ter plaatse een bedrag, dat zo maar niet te schatten is. Dit zorgenkind is de kampeerder. Een gast, die veel inbrengt en blijkbaar niet gezien is. Voorheen betaalde een kampeerder aan de gemeente 5 ct legesgeld p. p., vorige zomer is dit gebracht op 10 ct per persoon per etmaal, voor de kampeerterreinhouders werd dit gebracht van f 1,op f 15,—. Als er nu zakelijk be keken, winst gemaakt moet worden op de legesgelden, mij goed, maar legesgelden heffen van alle gasten en niet alleen van kamperende gasten. Of deze belasting goed is voor Schoorl en v.n. voor de nering doenden zal de tijd wel leren. Nu is weer in de genoemde Raadsvergadering besloten, dat met andere woorden, de kam perende gasten geen honden meer mee mogen brengen. Waarom kampeerders niet en andere gasten wel? Kunnen honden, die in pension zijn geen schapen of kip pen verscheuren, kunnen honden, die gem. huren, geen wegen of ter reinen bevuilen? Zijn dat andere honden, ander ras, met blauw bloed of rood bloed? Voor mij is dit alles nog maar niet duidelijk. Kampeercommissie, verordening op verordening en nog blijft het 'n zorgenkind en toch kan het beter. Waar blijft-de commissie voor pensions en gem. woningen. In elk geval is het wenselijk, dat de V.V.V.'s in hun uit te geven reclame er op wijzen, dat Schoorl niet zo gastvrij meer is als voorheen en er voor vele gasten grote belemmeringen in de weg gelegd worden. Met dank voor de plaatsing, P. KOS „DE KLEREN MAKEN DE MAN" zegen we, als onze echtge noot of oudste zoon zijn zondagse pak aan heeft en zich laat bewon deren. Maarhoe staat 't met de werkkleding? Is die verfomfaai de, vuil en versleten? Dan moet een vrouwenhand er aan te pas komen. Let op Om zo'n werkpak eens goed on der handen te kunnen nemen, zijn heel wat voorzorgen nodig. Aller eerst moet het stofvrij gemaakt worden. De zakken naaien we met de voering naar buiten dicht, zodat de stof niet uitrekt. Vlekken worden tevoren verwij derd en als dat niet lukt, geven we de blijvertjes aan met een gro ve rijgsteek. Veiligheidshalve nemen we eerst nog even de maat van broekspij pen, zitvlak en bovenwijdte van de broek, van bovenwijdte, schouders- breedte en lengte van jas en vest, en ock van lengte en breedte der mouwen. IN HET SOP. EEN DAG TEVOREN zetten we het werkpak in zout water (2 lepels zout op 10 liter water). Uit spoelen in schoon water en, als de stof dit toelaat, door de wringer halen. Voor het wassen gebruiken we liefst houtzeep en anders wortel- zeep of ingescheurde klimopblade ren of stukje gesneden kastanje, (houtzeep: 1 ons). Al deze midde len moeten enige tijd in heet water trekken op een lage vlam. We zeven de helft van het af treksel. kloppen dit op tot een flink schuimend sopje en vullen het met wat koud water aan tot het hand warm is. We beginr.en met de jas door het sop heen te knijpen, voe gen daarna een scheut vetoplos- send middel toe, knijpen de jas uit en leggen deze op wasplank of on geverfde tafel. Vuile plekken be handelen we extra met een bor steltje huishoudzeep. Tenslotte de jas in het sop stampen, zonodig een tweede sop geven en uitspoe len tot het water helder blijft. Broek en vest wassen we op de zelfde wijze in de andere helft van het klaargemaakte aftreksel. STRIJKEN. KLAAR is het pak nu nog lang niet. Eerst komt het nameten en bijrekken. Daarna het stijven, om er weer wat vorm in te krijgen. Dat gebeurt bv. met arabische gom of gelatine (3 gr. op 1 liter wa ter). Revers en broekspijpen legen we meteen in model, door met de hand de vouwen in te strijken. De broek hangen we op door lijn of lat dóór de pijpen heen te halen. Het gehele pak laten we rustig uitdruipen. Als het pak bijna droog is, ke ren we het binnenste buiten en rolen we het in. Gaan we strijken, dan controlen we regelmatig of de maten nog overeenstemmen met ons lijste. Eerst strijken we de binnenkant. De broek stomen we aan de goede kant door en persen we gelijk plat door dit kleding stuk metde bovenkant over de kop van de strijkplank heen te halen. Met een flink warm ijzer gaan we luchtig over een in water uitge knepen perslap, zodat de stoom doorde stof heenblaast. Met de platte kant van een kleerborstel drukken we stof plat. Voering van jas en vest zonodig met spons bijvochten. De mouwen strijken we aan de achterkant op de mouwplank glad en droog. Na den en zomen persen we op een harde plank plat, om doordruk ken op de goede kant tegen te gaan. Het lijkt een hele karwei, maar als u er eenmaal mee bezig bent, valt het heus wel mee. En is het geen grote voldoening, als uw man of uw zoon er ook in zijn werkpak weer keurig uitziet? Kleren maken nog altijd de man, zo lang de vrouw de kleren maakt In mijn tijd: schooi de veldwachter een kanon al „Toen ik nog een jongen was van jullie leeftijd", zo begon Opa te vertellen," was het in Drom- melshoek altijd de gewoonte, dat er op Oudejaarsdag om twaalf uur 's nachts de veldwachter een oud kanon afschoot, dat in het dorp was achtergebleven uit de tijd van Napoleon." „Jullie weten toch wel wie Na poleon was?" Pim en Frans wisten dat wel, maar besloten toch om na de va- cantie de meester op school eens te vragen om er iets over te ver tellen. „Dat kanon", ging grootvader verderd, „werd door de veldwach ter, die Streng heette (een toe passelijke naam, want het was een strenge politieman) altijd keu rig onderhouden. Als het regen de werd er een stevig zeil over heen gelegd en iedere week moest zijn vrouw de koperen ringen poet sen, die zaten om de loop (dat is waar de kogel uitkomt"). „Nu begrijp je wel, dat als het Oudejaarsavond was de veld wachter geen kogel in het kanon stopte, anders gebeurden er mis schien ongelukken en kon hij per ongeluk wel eens de haan van de kerktoren schieten. Toch was het altijd een erg be langrijke gebeurtenis, want in mijn tijd was er in lang geen oorlog ge weest en hoorden de mensen nooit een erg harde knal, dan alleen, wanneer er weer een jaar om was. Zo tegen de tijd, dat de maand December ten einde liep was de veldwachter altijd in de buurt van het kanon te vinden, net alsof hij bang was, dat er tegen die tijd wel eens iets mee kon gebeuren. Op zekere avond na Kerstmis liepen mijn vriend, dikke Hein en ik langs de woning van veldwach ter Streng en wat zagen we daar? Het kanon was verdwenen. Onmiddellijk trokken we bij de veldwachter aan de bel en vertel den hem wat er gebeurd was. Nou, wat was die veldwachter boos. Hij liep van kwaadheid viermaal om zijn huis heen en riep toen uit, dat hij de dieven wel vangen zou. Intussen was iedereen, die in de buurt woonde op het lawaai naar buiten gekomen en het werd een drukte van belang bij de veld wachter in de tuin. „Misschien is Napoleon wel te ruggekomen om het opte halen", meende een grappenmaker. Maar niemand lachte er. Napo leon leefde immers al lang niet meer en stel je voor, dat hij dan toch in Drommelshoek was ge weest. Hu, daar moest niemand aan denken. „Ik zal het spoor van de misda digers wel vinden, mompelde veldwachter Streng en hij haalde uit de schuur een grote stallan taarn en stak deze aan. „Opzij, mensen", baste hij. „Mijn werk neemt een aanvang." Iedereen ging vlug aan de kant, omdat de veldwachter anders niet kon zien waarheen het kanon was weggereden. Het was echter winter en de grond was zo hard bevroren, dat er niets op te zien was. De hele was geen spoor te vinden, avond werd er gezocht, maar er Op het laatst ging de veldwach ter naar bed en droomde 's nachts van een grote oorlog, waarbij wel duizend kanonnen voor zijn huis langs reden. Napoleon stond zelf bij hem in de tuin, stak zijn hoofd door het openstaande raam en vroeg of hij het kanon van veld wachter Streng mochtgebruiken. Het zou nog drie dagen duren precies op 31 December zwierf ik met dikke Hein langs de rand van het grote bos, dat bij Drommels- hoek lag en wat komen we daar tegen? „Het kanon", raadde Frans. „Mis", ginig Opa verder. „Al leen maar de wielen. Maar dan moest de rest ook in de buurt zijn en toen we goed rond keken scha terden we het uit. Vlak in de buurt stond namelijk het huisje van Teunis Klomp, de bezembin der en op de plaats van de schoor steen stak de loop van het kanon uit het dak. Wij vertelden het natuurlijk di rect aan veldwachter Streng, om Met veevoeder moeten we zui nig omspringen. De Regering heeft onlangs te kennen gegeven, dat er meer van moet worden ver bouwd, teneinde de invoer be langrijk te kunnen verminderen. Verbouw van veevoeder wordt het centrale punt van de nieuwe koers in de Nederlandse Land bouwpolitiek. Na de Minister van Landbouw heeft ook de directeur- generaal van de Voedselvoorzie ning daarvoor een hartig woordje gesproken tijdens een Landbouw studiebijeenkomst. Vergroting van de veevoederproductie aan de ene zijde zal naar onze mening kun nen worden gesteund door een zuiniger gebruik. En verder is er de mogelijkheid om minder graan voor dierlijke consumptie te be stemmen. Wat men minder aan graan behoeft te verbouwen kan ten goede komen aan de uitbrei dingsmogelijkheden van de voe- derbouw. Een van de mogelijkheden om minder graan op te voeren is het voorkiemen van graankorels al vorens ze te vervoederen. Voorgekiemde graankorrels zijn lichter verteerbaar en vitaminerij- ker dan de gewone, droge kor rels. In een kiemende graankor rel immers ontwaakt als het ware 't volle leven der jonge plant. Reeds het omzetten van zetmeel in druivensuiker is met het oog op de vervoedering te beschouwen als een soort vóór-spijsvertering, inwerking van de speekselklieren en het maagsap. Bij voorgekeimde graankorrels nemen de dieren dus voedsel op, dat minder energie vraagt en door het verweken van de bastdelen beter verteerbaar is. Dit laatste vooral is duidelijk als men weet, dat van 1000 gram dro ge haver, die men aan een paard toedienst, bijna de helft in de uit werpselen teredht komt doordat teerd. Het voorkiemen moet dus wel een besparing geven. 38% besparing. De Franse onderzoeker Rey- naud heeft proeven genomen ge durende een periode van zes maanden en bespaarde in die tijd 38% aan haver. De dieren bleken zwarder te zijn geworden. Ande re Franse onderzoekers namen proeven met twee spannen van dezelfde soort paarden: het ene span kreeg droge haver, het ande re span voorgekiemde. Beide paar denspannen verichten hetzelfde werk. Na de proef, die zestien we- goede maatjes met hem te wor den. Deze wilde oude Teunis di rect in de gevangenis stoppen en de burgemeester moest er aan te pas komen om het te verhinderen. Het bleek, dat de schoorsteen van het dak van Teun Klomp was gewaaid en de bezembinder had geen geld gehad om een nieuwe te kopen. Daarom had hij het oude kanon maar gebruikt. „In de zomer heb ik hem niet nodig", wist hij te vertellen. De burgemeester wist echter be ter raad. Hij zorgde er voor, dat Teunis Klomp een nieuwe schoor steen kreeg en gaf de opdracht het kanon te repareren. Zo kon de veldwachter nog juist op middernacht zijn schot la ten klinken, om aan te kondigen, dat er een nieuw jaar was aange broken. Het kanon is sindsdien nooit meer van zijn plaats weg geweest. Als je nog eens ooit in Drommels- hoek komt, moet je het maar eens gaan bekijken." (H.) ken duurde, was het itotale ge wicht van het span, dat met voor gekeimde haver was gevoerd, 1900 gram dus 950 gramper dier teruggelopen. Er stond echter te genover, dat dit span er physiek sterk op was vooruitgegaan. Ook melkvee reageert gunstig op voorgekiemde graankorrels. Men heeft een verhoogde melk- gift geconstateerd van een halve liter per dag en per dier. Ook zou de melk kwalitatief beter en ge schikter zijn voor zieken en kin dreen. Een nadeel is, dat de zet- meelwaarde achteruit gaat. Dit verlies is echter zeer gering. Men kan het trouwens tot een mini mum beperken door gebruik te maken van de gunstigste kie- mingstemperatuur (12-15 gr. C.), die bijvoorbeeld aanwezig is in een warme stal. Tegenover het klein verlies staat een zeer grote winst aan verteerbaarheid en verhoging van de vitaminewaarde. Op de Franse bedrijven, waar verwerpen en onvruchtbaarheid groot waren, liep het percentage mislukkingen terug bij toediening van voorge kiemde graankorrels. Ook de var kens, die men met voorgekiemde gerst voerde, ondervonden er de gunstige invloed van. Dat pluim vee, vooral foktomen en kuikens, er baat bij vinden, is algemeen be kend. Schapen, die harde, droge kor rels slecht kunnen kauwen, zijn verlekkerd op gekiemde korrels. Tegen ziekte. Voor zieke, herstellende of oververmoeide dieren is de voor gekiemde korrel een uitstekend opwekkingsmiddel. Dieren met ongeregelde eetlust of stoornissen in de spijsvertering knappen er van op. Bovendien sparen we er op de hoeveelheid voeder mee uit. Voor paarden, die niet al te zware arbeid verrichten, kan men reke nen op een besparing van 15 20% in de havergift. 's Morgens kan men ze droge haver geven en 's avonds voorgekiemde. Inplaats van pluimvee met 60 gram graan korrels, naast ander voeder, te voeren, kan men tot 40 gr. voor gekiemde korrels volstaan. Op 1.000 stuks is dit een besparing van 20 kg. per dag. Broedkuikens, die men op een leeftijd van vier weken voorgekiemde korrels toe dient, zullen op een leeftijd van drie maanden een paar honderd gram zwaarder wegen dan nor maal Belangrijke mededeling aan de Egmondse Middenstand Thans is het voor U geen vraag meer, in welke courant U zult adverteren om een zo groot mogelijk deel van het Egmondse publiek te berei ken. De laatste weken is het aantal abonné's op „De Duinstreek" in Egmond aan Zee zo gestegen, dat wij gerust mogen zeggen, als dit zo doorgaat, dat „De Duin streek" in ieder Egmonds gezin wordt gelezen. Daarom is „De Duinstreek" het aangewezen blad voor uw advertenties. Agent voor Egmond aan Zee: Boek handel Jonker, Voorstraat. OEFENING EGMONDSE BRANDWEER Zaterdagmiddag hield de Eg mondse vrijwillige brandweer 'n oefening. Verondersteld werd, dat er brand was uitgebroken in de O.L.-school. In minder dan geen tijd waren de slangen uit gelegd en met anderhalve minuut kon water worden gegeven. Deze oefening werd gehouden met het nieuwe materiaal, dat in zoverre van het oude ver schilt, dat de slangen niet meer op een haspel gewonden zitten, maar opgerold worden vervoerd, op een geheel nieuwe wagen. De oefening is uitstekend ge slaagd. AANBESTEDING B en W hebben aanbesteed het rijwerk voor de gasfabriek in '49. Laagste inschrijver was J. v. d. Pol te Egmond aan Zee tegen de volgende prijzen per 1000 kg. lossen, transporteren van gaskolen van schip Alkmaar f 2, lossen en transporteren uit wagon Heiloo f 2,75, lossen en tran sporteren uit wagon Alkmaar f 2,75, transport van koolteer, franco boord Alkmaar, inclusief ledige fusten retour' f 2.75. Hoogste inschiijver was Chr. Duinmeijer te Egmond aan de Hoef met f 2,80 voor elk onder deel. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. presenteert binnenkort onderstaande filmprogramma's De film voor IEDEREEN. HOOFD". (Toegang 14 jaar). Een komisch stuk met twee bekende „stars" nl. Irene Dunne en Charles Boyer. Een beklemmend epos uit het hoge Noorden, vooraf de ge kleurde film over het maken van het Engelse „STAAL". (Hollands Commentaar). 4 Febr. „ROBIN HOOD" (Toegang 14 jaar). De gekleurde avonturenfilm met ERROL FLYNN. 7 Febr. „TILL WE MEET AGAIN" (Toegang 18 jaar). Met de geweldige acteur GEORGE BRENT. 11 Febr. „MARIE LOUISE" (Toegang elke leeftijd). Het bekende Zwitserse filmwerk met de kleine Josianne. met Martha Eggerth en Jan Kiepura. (Toegang 14 jaar) De film, welke bewonderenswaardig is en blijft (Wijziging van programma's voorbehouden (zie reclamebiljetten) Gemidd. 1. P. de Goede—W. Koper 58,50 2. Gebroeders v. d. Molen 54,90 3. Echtpaar Zwart 54,60 4. Gebroeders Hopman 54,40 5 C. de Waard—Jn. Kareis 54. 6. Jn. HuibertsC. de Raadt 53,10 7. H. HartgrinkP. Burger 51,60 8. J. ScholtenB. Leijen 51,30 9. S. Hopman—Jo Ruiter 51, 10. Jn. HeddesH. v. Pel 50,99 11. Jac. ZwartB. Duin 50,92 12. A. Gouda—R. Dekker 50,70 13 Fr. NieuwenhuisC. Beers 50, 14 G. ApeldoornG. Liefting 49,90 15. KL BurgerG. Rozing 49.70 16. A. BasB. v Winsum 49,56 17. Jac. AdmiraalM. de Raadt 49.53 18 Gebroeders Dekker 49,30 19. T. KareisC. Klaij 49,04 20. Th. PeppingJo Groot 49, 21. W. DekkerT. Smit 48.90 22. Jn. HopmanJn. Modder 48,50 23. Jn. BurgerN. Dekker 48,40 24. W. Verver—E. Hopman Tz, 48,10 25. P. Huiberts—Jo Baltus 47,28 26. Jac. BerkhoutG. Belleman 47,26 27. Mevr. HartgrinkMevr. Dekker 46.40 28. Jn. GrootN. de Waard 44,90 29. Jo Bosman—A. Tervoort 44,20 30. P. JonkerC. Groen 43,

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2