DREIGING VAN MOND- EN KLAUWZEER intiup van Me vee kan eaiasttofe na# vaatkamen! keiels Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf huispantoflels Koude kachels en BIOSCOOP »DE RUSTENDE JAGER« BERGEN (Nh.) Schoenen Bergen (N.-H.) Aan de aangeslotenen wordt bekend gemaakt dat: le. In de nacht van 1 op 2 Febr. '49 de stroom in de gehele ge- gemeente Bergen (Nh.) zal zijn afgesloten van 1 uur tot 7 uur. 2e. dat met ingang van 1 Febr. '49 een andere methode van in ning der stroomkwitanties zal worden ingevoerd. Bij de op neming der meter zal gelijktijdig de kwitantie worden aange boden. Daar door deze maatregel de kwitanties over de perioden Nov.- Dec. '48 en Jan./Febr. '49 met een kortere tussenpoos zullen worden aangeboden als voorheen het geval was, vertrouwen wij op de algehele medewerking van de verbruikers te mogen rekenen. Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf Bergen (N.-H.) Gemeente Bergen Nh. Aangifte hondenbelasting 1949 Houders van honden in de gemeente Bergen (N worden er op gewezen, dat zij ingevolge de desbetreffende belastingverordening verplicht zijn hun hond(en) voor 15 Februari a.s. op te geven. De desbetreffende aangifte-formulieren zijn op de gemeente-secretarie verkrijgbaar. Ook zij, die een aangifte-formulier hebben ontvangen moeten dit ingevuld voor genoemde datum inleveren. Aangifte na bovengenoemde datum kan beboet worden met 40 pCt. van de aanslag. Burgemeester en Wethouders van Schoorl maken bekend, dat zij het maximum der uit te reiken vergunningen tot het exploiteren van kampeerterreinen en/of -localiteiten gedurende het seizoen 1949 hebben bepaald op 28. SCHOORL, 26 Januari 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr C. A. J. JOCHEMS, Burgemeester W. K. BELONJE, Secretaris EGMONDIA Het Bestuur van Egmondia heeft een belangrijke wijziging ondergaan. Voorzitter de heer Hettema, nieuwe leden van het Bestuur de heren: H. Bos, J. Stentrop en J. A. J. van Zanten. De elftalcommissie is van 3 tot 7 leden uitgebreid met de heren: A. Vuil, J. Visser, A. Visser en J. Koelink. Een paar warme OP VERZOEK van enkele le zeressen plaatsen wij dit maal een patroon voor een paar damespan toffels om zelf te maken. Een goed idee in deze dure tijd. Nu de avonden zo lang zijn heb ben we zeker de tijd om zelf van alleste maken, en het scheelt di- riect een stuk als we al die kleinig heden niet behoeven te kopen. Bo vendien beginnen we gemakkelij ker aan werkjes, zoals het maken van handschoenen en pantoffels, dan aan grote stukken, waar we de naaimachine bij gebruiken moe ten. het flanel, maar nu met een naad er bij. Het flanel trekken we nu over de bovenzijde van de karton nen zooltjes, door de randen er omheen te naaien of te plakken. Nu meten we nauwkeurig de lengte en de omtrek van het zool tje, en maken dan op papier de tekening voor de bovenkant van de pantoffel. Is de helft van de omtrek van het zooltje bijv. 30 cm, dan krijgt ook de tekening een lengte van 30 cm. Is het zooltje dat II zojuist klaar hebt gemaakt langer of korter, dan maakt U de tekening op papier evenredig gro ter of kleiner. De andere maten kunnen meestal aangehouden wor den: middenvoor 8 cm, zijkanten 6 cm. Volgens het patroon wordt de bovenkant van de pantoffel zo wel uit de dikke stof als uit het flanel geknipt. De voering wordt nu met een fijn steekje tegen de stof genaaid en dan wordt de bo venkant eerst gegarneerd door het bont er langs te zetten of met kra len en wol een aardig motief aan te brengen. Daarna kan de bo venkant onder de binnenzool be vestigd worden. Van jute of vilt wordt nu de buitenzooi op maat geknipt en on der de pantoffels genaaid. Voor Als materiaal voor deze aardi ge panoffels hebben we allereerst een lapje stevige stof, bijv. mantel stof of vilt nodig, dat gebruikt wordt voor de bovenkant van de pantoffels. Verder een lapje fla nel, waarmee de pantoffels en de zooltjes gevormd worden, en een stukje jute of stevig vilt voor de buitenzooi. Voor de zooltjes zelf nemen we en stukje karton. Ten slotte zoeken we voor de garne ring nog wat knoopjes en draad jes wol bij elkaar of een randje bont. Hoe we ze maken. WE BEGINNEN met het knip pen van de binnen ooitjes. Hier voor zetten we en schoen of pan toffel op het karton en trekken daar met potlood omheen. Het zooltje wordt nu één cm binnen deze lijn uitgeknipt. Daarna knip pen we de zooltjes nog eens uit het naaiwerk langs de zool en aan de achterkant van de pantoffels gebruiken we ijzergaren, want pantoffels hebben bij het lopen nu eenmaal veel te lijden, ook al zou den we ze alleen maar in huis dra gen. ELVIRA. HUIS- TUIN- EN KEUKEN MATEN. HOEWEL DE FEEST MAAND December voorbij is, mag er toch nog wel even aandacht worden geschonken aan de maten, die in zoveel van die handige menu'tjes door de huisvrouw moeten worden afgepast. Dat normale recepten bere kend zijn voor 4 personen, weet u natuurlijk. Maar houdt u er ook rekening mee, dat bij een enkele gang de por ties groter genomen dienen te worden, terwijl ze in een uitgebreide maaltijd veel klei ner kunnen zijn? In moderne recepten wordt steeds gesproken van kilogrammen en grammen, liters en deciliters, maar niet elke huisvrouw heeft een weegschaal of litermaat bij de hand en dus hebben wij eens de moeite genomen de vaak voorko mende eenheden voor u om te re kenen in bruikbaarder huis-, tuin en keukenmaten. Voor een decilitermaat kunt u een klein kopje gebruiken, dat op een randje na gevuld wordt. Even zo kan voor het vaststellen van gewichten de normale eetlepel ge bruikt worden. De inhoud daar van komt bij vrijwel alle fabrieks merken overeen. Zo'n lepel strijkt u glad af en dan vindt u als ge wicht van zout, suiker en rijst pre cies 10 gram. Dat wil zeggen, dat u in een recept, waarin een half ons suiker en 10 gram zout nodig zijn, eenvoldig met de zelfde le pel 5 X suiker schept en 1 X zout. Hier volgen nog enkele voor beelden: 1 lepel boter of margarine 15 gr. 1 lepel bloem 6 gr. 1 lepel aardappelmeel 8 gr. 1 lepel maizena 8 gr. 1 lepel rijst 10 gr. 1 lepel grutten 9 gr. 1 lepel griesmeel 8 gr. 1 lepel havermout 4 gr. 1 lepel water 11 gr. HOEVEEL SAUS? Een zeer belangrijke vraag bij een uitgebreid menu is de dikwijls veronachtzaamde afdeling SAUS. Veelal wordt er niet eens over ge sproken bij de recepten, die in kookboeken, couranten of tijd schriften verschijnen. De aandui ding „gekookte aardappelen" acht men blijkbaar voldoende. En als er eens aangegeven is, welke jus bij die aardappelen behoort, dan nog geen sprake van hoeveelhe den. En juist die hoeveelheden baren de huisvrouw de meeste zorg en menig huiselijk dinertje is mislukt omdat de gasten hun heerlijkste aardappelen gedeeltelijk droog naar binnen moesten werken. In een normale maaltijd ttnet gekookte aardapelen is per per soon noodzakelijk: 2 dl saus als er slechts één gang gegeven wordt; 1 dl saus indien de maaltijd uit 2 gangen bestaat; 3/4 dl saus als er 3 of meer gangen zijn. Natuurlijk dient er altijd reke ning te worden gehouden met de soort gasten, die u ontvangt. Kin deren vragen meer saus dan oude ren, opgroeiende jongens eten heel wat meer dan een bezadigd ge zelschap. Verwerkt men de saus in ge rechten, dan is er nodig voor ra gout, e.d. 3/4 dl op 100 gr. vlees of vis of 2 eieren. Voor schelpge rechten 1 dl op de 100 gram. Voor aardappelpuree of macaroni 1 Z2 dl op 100 gr. En voor haché enz. 2 dl op de 100 gram. Is er een sausje nodig op de groenten, dan kan men met 3/4 dl toe, bij Brussels lof en andijvie met V2 dl. want deze sausen zijn, net als de bloemkoolsaus, wat dik ker. Knipt u dit overzichtje maar eens uit, het kan u goede dien sten bewijzen! Ongeveer tweerderde van de Nederlandse veestapel is in de af gelopen twee jaar onvatbaar ge maakt voor mond- en klauwzeer. Deze immunisatie vormt een ster ke barrière tegen uitbreiding van de ziekte. In November van het vorige jaar bijvoorbeeld was de Nederlandse veestapel geheel be vrijd van mond- en klauwzeer en men liet hier en daar al min of meer een juichtoon horen, menen de dat men thans alle factoren in de 'hand had om de ziekte ook voor de toekomst totaal uitgeban nen te houden. Dit uaatste is helaas niet het geval gebleken te zijn. De vorige maand werd de ziekte bij een aan tal runderen in Brandwijk (Al- blasserwaard) geconstateerd en enkele weken later waren veer tien bedrijven in verschillende an dere gemeenten aangetast. De be smetting schijnt afkomstig te zijn uit West-Duitsland en Vlaande ren. Thans zijn er in ons land 60 gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd, waarvan alleen al in Zuid-Holland 48. Tot nu toe, zo verklaarde ons de Inspecteur in algemene dienst v. d. Veeartsenijkundige Dienst, de heer L. P. de Vries, in een vraaggesprek,.is de ziekte alleen voorgekomen in niet-geënte be drijven. Alle bedrijven, waar het vee het vorige jaar wel met vac cin was behandeld, zijn gezond gebleven. Enting maakt het vee immuum tegen mond- en klauw zeer voor circa negen maanden. GEWICHT EN MELK- GIFT NEMEN AF. Het feit, dat de geënte bedrij ven vrij van de ziekte zijn geble ven, vormt een sterk bewijs van de noodzaak om al het vee aan een dergelijke behandeling te on derwerpen, teneinde een catastro fe te voorkomen. Mond- en klauwzeer is zeer besmettelijk, al heeft zij over het algemeen een goedaardig verloop en treedt na twaalf dagen spoedig herstel in. Gewicht en melkgift neen echter tijdelijk af en bij vele dieren duurt het geruime tijd eer de oorspron kelijke melkproductie is terugge keerd. Er zijn bovendien compli caties mogelijk, die wel degelijk ernstiger gevolgen kunnen heb ben, zodat vele aangetaste dieren niet meer in staat zijn zich geheel te herstellen, voortdurend in voe dingstoestand achterblijven en voor het bedrijf waardeloos wor den. De besmetting geschiedt door overbrenging van dier op dier of door voorwerpen en personen, die met de besmette runderen in aan raking zijn geweest en dan min of meer als „tussendragers" van smetstof zijn te beschouwen. Door inspuiting met een vaccin dat bereid wordt in het Staats- veeartsenijkundig Onderzoekings instituut te Amsterdam kan de ziekte worden tegengegaan. Voor de bereiding van het vaccin moet gebruik worden gemaakt van de smetstof van levende runderen. Daar waar het op grote schaal wordt bereid, moeten wekelijks soms 500600 dieren worden b.e- smet om de benodigde hoeveel heid smetsof te kunnen leveren en dit betekent ook, dat er een even groot aantal runderen telkens moet worden geslacht. Volgens de nieuwe onderzoe kingen in het genoemde onderzoe kingsinstituut is het mogelijk het virus, dat nodig is voor de berei ding vn het vaccin, geheel door kweken in overlevende cellen te verkrijgen. Er mag daarom wor den verwacht, dat voor de virius- winning op den duur geen runde ren meer behoeven te worden ge ïnfecteerd, hetgeen de bereiding van het vaccin aanmerkelijk zal vereenvoudigen en de kosten zeer doen verminderen. NU WIJ de kachel flink moe ten opstoken en in vrijwel alle huishoudens zuinig met brandstof fen dient te worden omgespron gen, mogen we wel eens nazien ofonze kachels geen open naden vertonen. Niet alleen doen deze teveel lucht toetreden waarvan de toevloed nie tgeregeld kan wor den, maar ook dringen daardoor verbrandingsproducten de kamer binnen en die veroorzaken spoedig hoofdpijn, moeheid en lusteloos heid, zo niet erger. Met een beetje ijzerkit kan dit allemaal voorkomen worden. Men maakt het grijze papje met water aan tot een dikke brei en smeert er alle naden mee dicht. Het ijzer- kit wordt hard, zodra het aan de lucht is blootgesteld en kan met de kachel worden meegepotlood, zodat er later niets meer van te zien is. Hebt u moeite met het aanma ken van de kachel? Restanten van waxinelichtjes bewijzen hier goe de diensten; u pakt ze in kranten en gebruikt ze als vuurmakers. Ook kunt u een kamferballetje in (Wijziging van programma's voorbehouden (zie reclamebiljetten) een prop papier rollen en deze aansteken. Natuurlijk moet u dagelijks de as/a nakijken, of er geen onver- brande kolen in liggen. Het lijkt een kleinigheid, maar in deze tij den van kolenschaarste is elk kooltje het opzoeken waard (als u een kolenzeef bezit, is het nog veel eenvoudiger!) en dan staat u straks verbaasd hoeveel brand stoffen u nog hebt uitgespaard. Vergeet ook niet, om zoveel mo gelijk profijt van uw kachel te trekken. Warm water hebt u ge regeld nodig, dus telkens kunt u een nieuwe ketel opzetten. Een droogrekje bewijst ook goede diensten. U plaatst het met de luiers, vaatdoeken en andere da gelijkse was in de huiskamer en als er niemand is en komt er be zoek, dan kunt u het zó weer in zijn geheel wegzetten. (Zelf te maken van 2 kleerhangers, waar tussen 6 draden). Kunt u de kamer niet warm krijgen, zorg dan voor tochtband of tochtlatten langs de ramen. En kijk ook een door de naden boven en onder de deuren, wie weet hoe groot die kieren zijn. Hangt de deur iets scheef in de scharnieren en is er wel eens iets afgeschaafd tegen het klemmen, dan moet de timmerman er bijkomen om een wigvormig stukje aan te zetten. Dat kost niet veel enu spaart er kapitalen door aan brandstof fen. Tochtrollen kunt u goedkoop en gemakkelijk zelf fabriceren. Neem de benen van een of meer paren oude kousen en vul deze op met reepjes krantenpapier. Daarna dichtnaaien en versieren met ge kleurde wol, waaraan bv. kwast jes. Ook kunt u deze tochtrollen maken van oude gordijnstof, opge vuld met zand. Vallen er bij het oppoken van haard of kachel gloeiende koltjes op het kleed? U kunt ze opvangen door een extra stukje zeil netjes af te snijden en dit voor het deur tje te leggen. En als u pookt, pook dan goed. Het gaat er om, het vuur van onder af lucht te ver schaffen. Por dus nooit van boven af, maar zorgt dat onder de gloei ende kolen de verstikkende aslaag verdwijnt. Al de uitgebrande deel tjes en grijze steenstof moeten in de asla terechtkomen. Krijgt het vuur voldoende lucht, dan niet meer poken, anders stoot u de gloeiende kolen uit elkaar zodat ze uitdoven. Tot slot nog iets over uw wa terketel. Hebt u last van ketel steen, waardoor het water haast niet aan de kook komt? Zet uw ketel dan even droog op de ka chel, giet er dan ijskoud water in en die hinderlijk laag zal stuk springen, zodat u de brokken ke telsteen er gewoon uit kunt spoe len. Mist u de knop van het dek sel, doe dan een kurk in die ope ning. Kurk geleidt de warmte niet en kan dus goed aangepakt wor den. Zo kunt u zelf allerlei huishou delijke problemen veelal oplossen zonder er een vakman bij te halen. Handschoenen Tassen ZOALS DE MODE zich thans ontwikkelt, blijkt het steeds nood zakelijker om meer zorg aan ande re onderdelen van ons toilet te be steden. De langere rok dwingt als het ware de vrouw een elegante schoen en keurige kousen aan te trekken. Ook vergeten we dan hoed, handschoenen en tas niet. Dit alles heeft het buitengewoon nuttige effect dat de vrouwen be ter gaan lopen. De rokken eisen een zekere soepelheid bij het lopen en het is opvallend met hoeveel fierheid en gratie de Hollandse vrouw het zwierige kleed weet te dragen. Daarnaast heeft deze dracht de vrouw „vrouwelijker" gemaakt, zonder dat het invloed had op de sportiviteit. V/elke handschoenen? WELKE handschoenen zijn op het ogenblik in de mode? Het ant woord op deze vraag is niet zo één-twee-drie te geven. Immers de glacé's blijven er altijd „in". Dit uiterst solide en prettige ma teriaal komt ieder jaar weer terug, terwijl het gemakkelijk te onder houden is. Alleen de modellen veranderen iets. De kappen zijn veel groter en breder, terwijl er meer garnering is aangebracht. Het meeste vertoont men op het ogenblik de gehaakte handschoe nen in velerlei variaties en in even veel kleuren. Gehaakte hand schoenen van teer materiaal geven aan het toilet iets verfijnds en zijn vooral geschikt voor middagbe- zoeken. Met weinig moeite en kos ten kunnen we deze zelf maken, al zijn ze voor de winter natuur lijk minder geschikt. Leer of plastic? DE TAS vormt eveneens een belangrijk onderdeel. De schou dertas heeft afgedaan, maar ove rigens is het moeilijk te zeggen, welk model overheerst. De een voudige, leren tas, die flink ruim te beidt, is nog steeds het meest practisch, omdat deze voor alle gelgeenheden bruikbaar is. Peau de suède wordt weer meer als ma teriaal gebruikt; het is erg mooi, maar moeilijk te onderhouden. Het plastic heeft niet het succes gehad dat men er eerst van verwachtte. Toch is zo'n fantasiemodelletje echt iets om „erbij" te hebben, vooral ook omdat de plastic-tasjes niet duur zijn, want voor de leer- prijzen schrikken we nog al eens terug. Schoenen, schoenen ALS WE onze ogen de kost ge ven, zien we dat er op het gebied van de schoenen de laatste tijd ook heel wat veranderd is. Enkele jaren geleden was de spek- en rubberzooi nog lang niet zo gewild als nu en ook het peau de suède vond nog niet zo'n aftrek. Geluk kig zijn er weer allerlei middeltjes in de handel om onze peau de suè de schoenen goed schoon te hou den. De schoenindustrie heeft dit laatste jaar alles gedaan wat mo gelijk is om de lijn van de schoe nen aan te passen bij de toiletten. Even talrijk als de kleuren van japonnen en mantels, zijn die van schoenen. Behalve de gewone mo dellen tonen de etalages ons over welk een fantasie de schoenenont werpers eigenlijk beschikken. Schoenen met vreemdsoortige hakken, zowel hoog als laag, en bandjes over de wreef en om de enkel. In Frankrijk wordt een mo del met gekruiste banden tot aan de knie al veel gedragen. Dat heb ben we in ons land echter nog niet kunnen bewonderen! De slee- hak is geheel van het toneel ver dwenen; deze deed de voet alleen maar lomper en groter schijnen. De zg. ballerina schoen met plat te hak en enkelblaadje, is plotse ling favoriet geworden. Aangepast bij het toilet is het dan ook een heel aardig model, althans voor jonge meisjes. Oudere vrouwen moesten zich aan dit kinderlijke schoentje liever niet wagen. presenteert binnenkort onderstaande filmprogramma's 31 Jan. „NANOOK" (toegang 14 jaar.) Een beklemmend epos uit het hoge Noorden, vooraf de ge kleurde film over het maken van het Engelse „STAAL". (Hollands Commentaar). 4 Febr. „ROBIN HOOD (Toegang 14 jaar). De gekleurde avonturenfilm met ERROL FLYNN. 7 Febr. „CASSABLANCA (Toegang 18 jaar), met Humphrey Bogart, Peter Lorre en Ingrid Bergman. 11 Febr. „MARIE LOUISE (Toegang elke leeftijd). Het bekende Zwitserse filmwerk met de kleine Josianne. 18 Febr. „BETOVERING OM LA BOHÈME" met Martha Eggerth en Jan Kiepura. (Toegang 14 jaar) 21 Febr. „DE ROVERSSYMPHONIE". De film, welke bewonderenswaardig is en blijft 25 Febr. „^VOESTE HOOGTE (Toegang 14 jaar) Met Laurence Olivier en Merle Oberon. 28 Febr. „BATHING BEAUTY (Toegang 18 jaar.) Met Esther WilliamsHarry James.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2