ROB de <wA*tturiee N.V. NOORDER BANK U. j t.Puit, Opruiming Hel EefeMsUuweêift yeehoudees! Uw ftetmmrn Gevestigd G. CIJS j&ndtecksviek IwMituify vxMt UeÜfyyMtastiek Electrisch KOKEN Tech. Bureau MEIJER thans J. M. WITTEBROOD Wal een KAASBONNEN! G. van Schaik 3°|o grootboek 1946 Onze GEBAKJES U&stzh. 16 te*ii tnet ROOMBOTER-ce&ne WIJN's Bakkerij wacfawaUc-MMWeieHiHfy echte Zeeuwse JOH. BROERE B* HARING, Openfrot# biïe&tUwnst Kinderverhaal Kantoor Bergen: Dorpsstraat 13» Tel» 2554 Züdafytn: Dinsdag en Vrijdag v. 2—5.30 uur. ALLE BANKZAKEN. of FORNUIZEN vanaf f 215- reviseren moffelen verchromen DE GOEDE'S Rijwielhandel, □□□□□□□□□□□□□□□□aaaaaaaa WIJ HEBBEN Goedkope Groentenhal DORPSSTRAAT 86 ADVOCAAT BALANS FEUILLETON Bestelt nu weide-afrastering Catrijp Schoorl SPIRITISTEN »Harmonia« Kapsalon Ursem Tel. 2104 Groet er Zuivelhandel WW De deelnemers van de expe ditie waren gevaren gewend. De leiding was toevertrouwd aan prof. Prewe, een bekend oud heidkundige. De overige leden waren de secretaris van de pro fessor, de heer Sanders. Verder Rob en ouwe Daan, waarschijnlijk twee oude bekenden van de lezers. Rob's zuster, en een vriendin, Anna genaamd, die Rob's leven eenmaal in Afrika gered had, en nu de reis als verpleegsters mee maakten; verder enige bedienden van de plantage van Rob's vader. Dit uitgelezen troepje, dat ge zamenlijk al heel wat avonturen beleefd had, zou trachten hulp te brengen aan degenen, die reeds zovele weken hun draadloze roep door de aether zonden. Thans was de machine boven het onbekende bergland vanwaar de geheimzinnige S.O.S.-tekens verzonden werden. De professor besloot om te dalen en op de grond de onderzoekingen voort te zetten, toen Lorna, Rob's zuster, met een kreet naar beneden wees. Allen stormden naar het venster en inderdaad was er daar beneden wel iets merkwaardigs te zien. Twee reusachtig grote, onbekende monsterachtige beesten, wandelden daar beneden tussen de bomen. Ze trokken zich van het geraas boven hen niet veel aan; be wust van hun kracht. Allen waren verstomd van verbazing en zelfs de professor, die zijn projectie toestel op de monsters richtte, was te verbaasd om opgetogen te zijn over deze levende voor historische merkwaardigheden. Wij belasten ons met de verkoop van uw inschrijving tegen vrij geld. Tevens met de aankoop daarvan ter betaling van belastingen tegen een koers van minimum 98%. Inschrijvingen tot en met f 1000,- zijn vrij verhandelbaar. Vraagt inlichtingen 1 EGMOND AAN ZEE - Tel. 217 Behandeling op medisch advies voor particulieren en leden van het Ziekenfonds. Massage - Heilgymnastiek - Sportmassage Gymnastiek bij houdingsafwijkingen Kinderclubjes Hoogte-zon Infrarood Leraar M.O. Lichamelijke Oefening Staatsbevoegd Heilgymnast Masseur Dr. v. Peltlaan 24, Bergen Diverse Fornuizen, platen en reservoirs uit voorraad leverbaar. Voor inlichtingen en algehele demonstratie Ruïnelaan 3, Tel. 2514, Bergen Laat uw Rijwiel Dat voorkomt teleurstelling. BERGEN blauwe aardappelen en verkopen die voor 6'/2 ct- Per kg. bij afname van 25 kg. Deze week hebben wij een wagon Friese Kleiaardappelen aange kregen, die wij heel goedkoop van de hand doenNeemt een monster en U blijft klant. Want de beste en goed koopste aardappelen koop je in de DEZE WEEK 3 pd. lof 50 ct. 8 pd. uien 50 ct. 8 pd. rapen 50 ct. 8 pd. wortelen 50 ct. 1 kg. gare biet 25 ct. 1 kg. geschr. worteltjes 25 ct. Alléén Telefoon 2069 Waar ze van die heerlijke verkopen voor f 2,50 per fles I Grote flessen f 3,50 De laatste dag voor inlevering van Sinaasappelbon 573 en 579. D D □□□□□□□□□□(□□□□□□□□□□□CEIO KERKELAAN 17 - BERGEN VERZORGT UW BOEKHOUDING VERMOGENSBEHEER BELASTINGZAKEN van Radio- en verlichtings artikelen enz. Breelaan29 - Bergen - Tel. 2204 Roman van een menselijke vergissing door ilüiNK VAN HEEöWljK. 4. „Neemt U me niet kwalijk, juffrouw, ik ben degene, die zo even voox net loket stond, terwijl U mij te woord stond. Begrijp ik net goea, ais ik zeg, dat U zonder werk bent? jo cergsma, die was blijven staan, keek hem verwonderd aan en krukte Bevestigend. „Inderdaad, zei ze, min ot meer op alge- meten toon, „ik neb zoeven op staande voet mijn ontslag ge nomen.'' „uat komt dan mooi uit,'' antwoordde Kees opgewekt. „Ik kan U misscnien wel aan een goede, bovendien goed gesalarieer de betrekking heipen. Althans, indien U daarvoor interesse hebt. JJe verwondering in de ogen van het jonge meisje werd nog groter. Ze keek de man nogmaals lang en onderzoekend aan. rtij viel mee, boezemde wel vertrouwen in, doch je kunt nooit weten. Ze bieei daarom gereserveerd en antwoordde: „Het zal er van athangen, wat voor een betrekking het is „ik geloof wel, dat U er voor geschikt bent," meende Kees, die schik begon te krijgen in het niet onknappe meisje. En op min of meer ondeugende tooh liet hij er op volgen: „Wat denkt U ervan, als we eens een eenvoudige gelegenheid opzoeken, waar w wat kunnen drinken? Dan kunnen we meteen de zaak verder bespreken." Nog aarzelde Jo even. Ten slotte was het een vreemde man en zij .was maar een meisje. Maar in zon grote stad als Amsterdam, althans in het centrum, zou ze geen gevaar kunnen lopen en in een nette lunchroom was het ook veilig. „Laten we naar een melksalon gaan in de Kal verstraat," stelde ze voor. „Uitstekend," antwoordde Kees verheugd. „Misschien mag ik me even voorstellen? Mijn naam is Blokker, Kees Blokker." Hij stak zijn hand uit." Het meisje drukte deze en zei: „Mijn naam is Bergsma." Maar haar voornaam verzweeg ze. Het carrillon op de Dam speelde het middaguur, toen ze de Kalvestraat inliepen. Er werd niet veelgesproken. Kees had zo z'n eigen gedachten en overwoog, hoe hij straks zou moeten be ginnen om deze kwestie op delicate wijze uiteen te zetten, terwijl het meisje hem af en toe eens van tersloops op nam. Nee, ze kon toch niet anders dan een goede indruk van hem krijgen. Ze kon zich niet vergissen: hij zag er uit als een heer. Maar ze zou in ieder geval op haar hoede blijven en als iets haar niet aanstonds, onmiddellijk de benen nemen. Weinig vermoedde ze dan ook de aard van de betrekking, die Kees Blokker voor haar in petto nam. HOOFDSTUK IV. De melksalon was spoedig gevonden. Om vertrouwen in te boezemen, had Kees haar een geschikte gelegenheid laten uit zoeken. Jo koos een zaak, waar ze wel eens met Wim was ge weest. In ieder geval kende de eigenaar haar en zij hem. Dat was veiliger. In een rustig hoekje zochten ze een tafeltje uit. Jo ontdeed zich van haar mantel en zag er bekoorlijk uit in haar eenvoudige witte blouse en blauwe rok. Kees zag een ogenblik met bewondering naar het aardige figuutje. Was hij op weg om verliefd te wor den? Liefde op het eerste gezicht? Onzin. Eerst trouwen en de centen van oom Klaas. De rest was voorlopig bijzaak. „Mag ik U iets aanbieden?" vroeg hij. Even overwoog ze of ze dat wel kon aannemen, maar ten slotte had hij haar uitgenodigd en had misschien een betrekking voor haar en die had ze immers nodig. Nu ze voor de tweede maal op staande voet ontslag had genomen en dus ook van deze baas geen getuigschrift zou kunnen tonen bij eventuele volgende sollicitaties, zou het nog moeilijker voor haar worden iets ge schikt te vinden. Daarom moest ze nu maar niet al te scrupuleus zijn en dus antwoordde ze: „Graag een kop koffie." Kees bestelde twee koffie, alsmede een schaal met gebakjes. Hoewel hij zelden in gezeschap van vrouwen verkeerd had, wist hij wel, hoe hij met hen moest omgaan. Toen de koffie en het gebak geserveerd waren, voor welke laatste attentie zij hem met een vriendelijk knikje bedankte, zei hij: „Om nu eens tot de zaak in kwestie te komen, zoals ik al zeide, heb ik misschien een betrekking voor U.' „Het staat dus nog niet vast?" vroeg ze, een beetje teleurge steld?" „Hoe bedoelt U?" was zijn verwarde weervraag. „Nou, U sprak immers van misschien?" „Ja, dat wil zeggen, ik ben er van overtuigd dat U wel geschikt bent voor dieehbetrekking, die ik voor U op het oog heb, maar het is natuurlijk de vraag, of ze U zal aanstaan. „Dat zal er van afhangen, wat voor een betrekking het is." Kees wist niet goed hoe te beginnen en om tijd te winnen en bovendien om het meisje meer op haar gemak te stellen, vervolg de hij: „Wat kunt U alzo?" Jo zette een ongelukkig gezicht. „Om eerlijk te zijn, niet veel. Ik kan typen, maar een kraan ben ik er niet in. M n handschrift is ook al niet zo heel mooi en met berekeningen maak ik ook we leens een fout. Diploma's heb ik ook niet. Eigenlijk is het niet te verwondeen, dat men steeds aanmerkingen had op mijn werk, want inderdaad, ik maakte meer fouten, dan gebruikelijk is.' „Bent U ontslagen of nam U ontslag?" vroeg Kees geïnteres seerd. Het meisje kleurde. „Ik nam zelf ontslag," zei ze ongewoon kort. „Het spreekt vanzelf, dat dit Uw goed recht is," antwoordde hij beleefd," „maar hoewel u, volgens Uw eigen oordeel, eigenlijk nergens in uitblinkt, ben ik versterkt in mijn mening, dat Juist het meisje bent, dat ik nodig heb. Apropos, U bent toch niet ge trouwd?" Jo glimlachte, terwijl ze van haar gebakje genoot. „Nee," ant woordde ze. „Of verloofd misschien?" Even weifelde Jo met haar antwoord, maar het was ten slotte de waarheid, als ze hierop eveneens ontkennend antwoordde, hetgeen ze dan ook deed. Kees wachtte weer even, terwijl hij, om tijd te winnen, z'n kof fie dronk en een sigaret ging draaien. Drommels, dat viel toch niet mee. Je kon niet zo één-twee-drie zeggen: juffrouw Bergs ma, U kunt m'n vrouw worden als U wilt. Hij moest dat op een kalmere manier uitpikken. Maar hoe te beginnen? „Kijk eens," zo ging hij verder, „dat U geen uitblinker bent in het typen, is niet erg, want een typiste heb ik niet nodig. Althans voorlopig niet. De zaak is namelijk, dat ik meer eeneh huishoudster nodig heb. Begrijpt U?" „Een huishoudster?" „Ja, hoe zal ik het zeggen?. Een huishoudster eigenlijk ook niet. kweet niet bepaald, hoe ik het moet noemen. Jo wachtte kalm af. Ze begon belangstelling te krijgen. Het be gon dan ook ineens interessant te worden. Ze begreep evenwel vooralsnog niet, waarheen hij wilde. Geen typiste, althans voor lopig niet, maar een huishoudster, hoewel het dat ook niet was. Maar wat dan wel? Hij was toch op het bureau gekomen om een advertentie op te geven? Dus 'hij zocht in ieder geval iemand. Maar waarvoor? Kees zocht naar woorden. Hij kreeg het benauwd en trok een paar malen aan zijn boordje. „Wilt U nog een kopje koffie?" vroeg hij, om tijd te winnen. „Graag," antwoordde ze lachend. Toen het besteld was, ver volgde ze: „Ik geloof, dat U niet precies weet, hoe U het moet zeggen. Mag ik misséhien een beetje helpen?" Het meisje dacht een poosje na, terwijl Kees met een ongeluk kig gezicht in z'n koffie zat te turen. „Ik moet toegeven, dat het niet gemakkelijk is het te raden." Ze trok eensklaps de wenkbrauwen op. „Ik veronderstel toch, dat U me niet voor de gek zit te houden," zei ze kort. Kees schrok op, „Maar mijn lieve juffrouw Bergsma, ik verze ker U, dat het me heilige ernst is. Ik ben nog nooit van m'n leven zo zakelijk en serieus geweest als op dit ogenblik." „Ik kan toch niet begrijpen, wat voor betrekking U eigenlijk voor me hebt," vervolgde ze weer enigszins gerustgesteld. „Mag ik misschien een enigszins discrete vraag doen?" „Gaat Uw gang," nodigde Kees uit. „Het salaris, hoe staat het daarmee?" Nu moest Kees even lachen. „Dat moet ik even uitrekenen. Laat eens kijken, wat denkt U ehvan vijf procent van twee ton?" Het meisje zette grote ogen op van verbazing. „Vijf procent van twee ton? Twee honderd duizend gulden, bedoelt „Inderdaad, dat zal het zo ongeveer zijn. Misschien het eerste jaa wat minder, omdat het geld natuurlijk eerst een jaar moet staan, alvorens het zijn rente opbrengt, hoewel, nee, natuurlijk niet. Het staat naturlijk al veel langer. Nou ja, in ieder geval ruw geschat zal het vijf procent van een kleine twee honderd duizend gulden zijn." „Dat is," rekende het meisje uit, .ongeveer, nee, precies tien duizend gulden. En dat per jaar?" „Juist, dat wil zeggen: dat hebben wij samen." Opnieuw begreep ze hem niet. „Samen, zegt U?" „Jawel," knikte Kees lachend. „Is het niet genoeg? Meer zal ik U toch de eerste jaren niet kunnen bieden, vrees ik." Jo Bergsma begon er hoe langer hoe minder van te begijpen. En daardoor ging het wantrouwen weer groeien. „Ik vrees," zei ze langzaam, ,dat het geen eerlijke zaak is." Nu was het Kees' beurt om weer verbaasd te zijn. ,Niet eer lijk? Maar juffrouw Bergsma, het is de eerlijkste zaak van de we reld. U kunt, wat mij betreft, alle inlichtingen gaan inwinnen bij de notaris hoe heet die snuiter ook weer? oj a: Bronkhorst. En hij woont aan de Keizersgracht. Of is een erfenis soms geen eerlijke zaak?" Jo Bergsma moest tegen wil en dank lachen. Hij maakte zo'n onhandige indruk en ze had werkelijk met hem te doen. Ze dronk haar koffie leeg en zei resoluut: „Laten we nu eindelijk eens zo praten, dat we elkaar begrijpen. Dus we beginnen nog eens van voen af aan. U hebt voor mij een betrekking, nietwaar?" „Dat is zo. U bent immers zonder werk, momenteel? Neemt U de betrekking van mij aan, en U bent, als U wilt, voor Uw hele verdere leven geborgen." „Voor mijn hele leven?" Opnieuw keek ze verbaasd. Kees knikte heftig. „Ja, voor Uw hele leven. En een onbezorgd leven. Wat wilt U nog meer? Vijf procent van. „Twee honderd duizend gulden," viel het meisje hem in de rede, dat weet ik nu al. Inderdaad is het een mooie som. Meer als ik ooit verdiend heb." Nou," vervolgde Kees haastig, „wat is er dan tegen, om het aan te nemen?" ,Dit," antwoordde Jo, beminnelijk lachend, „dat ik nog steeds nietweet, wat ik voor die vijf procent zal moeten doen. Als het een erelijke zaak is, zoals U zegt, kom er dan ook eerlijk voor uit. Ik schrik niet zo gauw en als 'het moet, pak ik allerlei baan tjes aan, mits de zaak maar safe is.' Dat is ze," verzekerde Kees beslist, „zo safe als de bank. Het is alleen maar zo verdraaid moeilijk om te zeggen, hoe of wat Kees zuchtte. Vooruit dan maar. Dan zal ik het wel zeggen. Om te beginnen moet U vandaag nog uw geboorte-actie in orde laten maken. Verder moet U zorgen voor een verklaring van politieke betrouwbaarheid, als bewijs van goed gedag." „Het wordt mooi," onderbrak het meisje. „Misschien moeten m'n pokkenbriefje er ook nog 'bij en m'n loffelijk ontslag van de lagere school?" „Juffrouw Bergsma, ik zeide U zoëven, dat het een ernstige zaak is en nu steekt U er zelve de spot mee. Wat ik vroeg van die geboorte-acte en dat bewijs van goed gedrag, beide papieren zijn absoluut noodzaklijk. Die moeten vandaag nog in orde ge maakt worden." „Goed, als het moet, zal het gebeuren. En verder?" „Verder moet U dan met mij naar het stadhuis, hier in Am sterdam, gaan. Daar moeten we dan een bizondere volmacht hebben omomKees durfde het hoge woord niet uit te spreken. Het was ook niet nodig, want eindelijk ging Jo een licht op. Met open mond staarde ze hem aan en zei ten leste: „Maar U gaat me toch niet wijs maken, dat U met me wilt trou wen?" „Wijsmaken? Ik wil U niets wijsmaken. Ik vertel alleen maar feiten, hoogst noodzakelijke dingen. Ja, ik wil met U trouwen en wel zo spoedig mogelijk, in ieder geval binnen zes dagen, want anders heeft het geen zin meer." Hé, 'hé, het was er uit. Kees haalde zijn zakdoek voor de dag en wiste ziéh het zweet van het gezicht af. Oom Klaas had wat uitgehaald met zijn testament. Jo Bergsma zat hem geruime tijd verrast aan te staren. Ze wist nog niet, wat ze er van denken moest. Eindelijk zei ze: „Maar waarom wilt U zo hals over kop trouwen? En waarom wilt U dat juist met mij? We kennen elkaar nauwelijks een uur." (Wordt vervolgd.) Burgemeester Lovinklaan 9 - Bergen Telefoon 2640 Reparaties binnen kortst mogelijke tijd gereed. Adres voor Schoorl C. de Leeuw, Hereweg. Voor Catrijp Café Slijkerman. Voor GroetCafé Klop. Voor Egmond aan Zee Drog. Olsma de Graaff Voorstraat 85, Egmond aan Zee Ned. Vereniging van afd. BERGEN. op DINSDAG 2 Febr. 1949 in hotel KREB, Breelaan. Mej. GRÉ BONT uit Wormerveer geeft een uiteenzetting van door haar gekregen mediamieke schilderstukken die tevens te zien zijn. Entrée ook voor niet-leden f 0.25 Opening zaal 7.30 aanvang 8 uur. Niet-leden, heeft U boeken uit onze biblio theek gelezen Nee... doe het dan spoedig, het is zeer leerzaam f 0.10 per deel. Het Bestuur is nog beter, langer houdbaar en onschadelijk, omdat wij met de beste Franse vloeistof werken Nu even gauw een kaas halen bij de We hebben ze voor ieders smaak. Beleefd aanbevelend

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4