ff 99 EEN GROTE DAG BERGEN tfomnastieU en wat SCHOORL VRIJDAG 11 FEBRUARI 1949 26e JAARGANG No. 6 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef JEUGDREGISTRATIE door het Gew. Arbeidsbureau te Alkmaar In de komende weken zal in de plattelandsgemeenten rondom Alkmaar een enquête worden gehouden onder dat gedeelte van de jeugd, dat niet meer be hoort tot de schoolbevolking. In de week van 12 tot 17 Februari wordt een begin gemaakt in de gemeenten Schoorl en Limmen en in de daarop volgende week in de Egmonden, terwijl de gem. Bergen spoedig zal volgen. Men hoopt op deze wijze antwoord te krijgen op de vraag, in hoeverre de jeugd maatschappelijk nuttige arbeid verricht, in hoeverre de jeugd een vakopleiding volgt en of het uitgeoefende beroep aansluit bij de genoten opleiding. De gegevens, die deze enquête zal verstrekken, kunnen mogelijk de wenselijkheid aantonen van uitbreiding van mogelijkheden voor de jeugd, om een degelijke vakopleiding te kunnen volgen op basis van aanleg en capaciteit. De registratie is geheel in het belang van de jeugd, zodat op volledige medewerking van jeugd en ouders mag worden gerekend in de gemeente Alkmaar heeft deze enquête tot resultaat gehad, dat 95 pet. van de jeugdigen, die daarvoor in aanmerking kwamen, aan de oproep voor het geven van inlichtingen gevolg heeft gegeven. DE NIEUWE KLEUTERSCHOOL Nu het oude smeerstation naast de Openbare Lagere School bin nenkort haar gedaanteverwisseling tot een moderne kleuterschool zal hebben ondergaan, rijzen bij velen de plannen om op deze kleuter school in alle opzichten en voor zover de omstandigheden dat toe laten tot een modelschool te maken. Iedereen beseft tenslotte, dat men dit doet in het belang van het opgroeiend geslacht. Ook de onlangs verkozen Oude- rencommissie heeft een plan en wel om namens de ouders en andere belangstellenden 'n piano ten geschenke te geven. De Commissie is er zich van bewust, dat een nieuw instrument buiten haar financiële bereik ligt, doch acht het niet uitgesloten, dat er wellicht in onze Gemeente iemand is, wien het belang van onze kleuters zeer ter harte gaat en die nog een goede gebruikte piano beschikbaar heeft, die hij met het oog op de beperkte woonruimte, waarover men tegen woordig vaak beschikt, wel van de hand zou willen doen. De Commissie zou het zeer op prijs stellen, indien de nieuwe kleuter school op die wijze in het zo zeer begeerde bezit van een piano zou kunnen komen en haar secre taresse, Mevr. R. v. d. Meide, Burg. Lovinklaan 7 ziet met be langstelling berichten in dit op zicht tegemoet. De Ouderencommissie E. J. van Rees Vellinga, Voorz. Kunsi na arbeid Voor de tweede opvoering in dit seizoen, op Donderdag 24 Februari in „De Rustende Jager", wacht donateurs en be zoekers een zeer mooi en actu eel Indisch Toneelwerk van de schrijver v. d. Lugt, auteur van „De Stormbal hangt uit, Ver schroeide aarde", en andere to neelwerken. Opgevoerd wordt „Boeng Toni", onze jongens op Javaeen episode tijdens de po litionele actie in Indonesië. Een nachtelijke overval van T.R.I.- soldaten onder aanvoering van een Jappen-officier op een Hol landse plantagetaferelen, die de bezoekers in grote spanning zullen houden. De aankleding van 't toneel en de costuums zullen het publiek in een echt Indische stemming brengen. Als altijd zijn er buiten de donateurs nog enkele plaatskaarten te verkrijgen bij de Boekhande laren de Haan en Schoelink. voor Brandweer, Rode Kruis, Gem. werken en Sociale Zaken Velen richtten Zaterdagmiddag hun schreden naar het terrein aan de Karei de Grotelaan, waar de vrolijk wapperende driekleur en de vlag van het Rode Kruis er al op wezen, dat er iets bij zonders stond te gebeuren. Keurig opgesteld stonden daar de mannen van de brandweer en de dames en heren van de Transportcolonne van het Rode Kruis. Onder de vele aanwezigen merkten we o.m. op Burgemeester Dr W. Huygens, de gemeentesecretaris, beide wet houders, de raadsleden, vele ambte naren, Baron Taets van Ame- rongen, voorz. van de afd. Bergen van het Rode Kruis, de oud- voorzitter de heer G. van Ter- wisga, de seer. Mr Sluys, Dr van Gelder, commandant van de Transportcolonne, de heer Blauw directeur Gemeentewerken en commandant van de brandweer, de heer van Maarleveld, com mandant van de brandweer te Alkmaar, de commandanten van de brandweer te Zaandijk en te Koedijk. Om drie uur liet de sirene zich horen en begaf Burgemees ter Huygens zich naar het spreek gestoelte om als bekroning van een stukje gemeentelijke activiteit over te gaan tot de officiële ope ning van de nieuwe kazerne voor de brandweer, die steeds met zoveel enthousiasme haar taak verrichtte, van de garage met magazijn en cursuslokaal voor de transportcolonne, deze gemeente lijke gezondheidsdienst en van de barakken voor de Dienst van Gem. Werken en Soc. Zaken. Spr. bracht hulde en dank aan allen, die hadden medegewerkt aan de tot standkoming van al dit nuttige en nodige. Vervolgens voerden nog het woord Baron Taets van Ame- rongen als voorzitter van de afd. Bergen van het Rode Kruis, de heer Blauw als commandant van de brandweer en als directeur van gemeentewerken eu Dr van Gelder als commandant van de transportcolonne en allen spraken heel veel vriendelijke waarderende woorden. Hierna werd een rond gang gemaakt door de gebouwen, waarbij een ieder zich kon over tuigen van de doelmatige in richting en keurige afwerking. In de garage van het Rode Kruis onthulde de voorzitter van het Rode Kruis een tableau, aange boden door de transportcolonne en verraste hij de heer Finken- sieper, die verschillende malen bloed had afgestaan voor de bloedtransfusiedienst, met de Prof. Karl Landsteinerpenning. Brandweer en Rode Kruis in actie Terwijl de aanwezigen reeds aanstalten maakten om hun warme haard weer op te zoeken, deed een hevige explosie Bergen trillen op zijn grondvesten: in een der fabrieksgebouwen aan de Jan Oldenbiirglaan had een ketelont ploffing een geweldige ravage aangericht, grote vlanmen sloegen uit het gebouw en het gekerm van gewonden deed het ergste vrezen. Brandweer en Rode Kruis kwamen in actie, reeds zaten de mannen achter het stuurrad en in vliegende vaart ging het naar de plaats des on- heils. Hoe het gebouw te naderen, nu de enige brug, die toegang gaf tot het fabrieksterrein, was weggeslagen? In een minimum van tijd was een hulpbrug ge legd en spoedden mannen en vrouwen zich naar de gevaarlijke plek. Slangen werden uitgelegd, ladders geplaatst, de babyspuit ingeschakeld om de druk op het water te verhogen en daar werd het vuur krachtig aangetast. Het schuimapparaat beveiligde de be lendende gebouwen. De transport colonne had inmiddels een hulp- verbandplaats opgezet waar al spoedig een zestal gewonden werd binnengedragen om na voor lopig verbonden te zijn zo spoedig mogelijk met ambulance-wagens te worden afgevoerd naar het ziekenhuis. Nog klonken kleinere ont ploffingen en laaiden de vlammen hier en daar op, maar tenslotte was het gevaar bezworen. Zo had het kunnen zijn, maar deze middag was het slechts een demonstratie, die intussen de be woners van Bergen groot ver trouwen doet stellen in Brand weer en Transportcolonne. V.V.D. afd. BERGEN Nh. OPGERICHT Jarenlang heeft Bergen geen eigen afdeling van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie gehad. In de lacune is thans voorzien en naast andere politieke groeperingen heeft de V.V.D. nu ook haar plaats ingenomen. Het begin was bemoedigend. Bij de oprichtingsvergadering toonde men levendige belang stelling en velen traden reeds toe als lid. In principe werd besloten aan de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld dat de V.V.D. zich ook in het bijzonder interesseert voor de Gemeente politiek. Als voorzitter der afd. Bergen fungeert de heer van Rees Vel linga, oud-secretaris der afdeling 's Gravenhage, terwijl tot secre taris werd benoemd Mr. G. van Hilten, Buerweg 55, Bergen. De heer P. Kluitman treedt op als penningmeester, terwijl als leden van het Bestuur zijn benoemd Mw L. M. J. Lugten-Gregory en H. L. Baron Taets van Ame- rongen. Het Bestuur heeft grote plannen en zal nader van zich doen horen. Onder auspicieën van het Theosofisch Centrum in Bergen sprak op Donderdagavond 3 Februari Prof. Ir. J. N. van der Ley voor een goed bezette zaal in Hotel Kreb over „oude wijs heid voor een moderne wereld". Nadat spreker heeft aangetoond, hoe in de laatste wereldoorlog de totale vernieling in alle landen wordt geschat op één billioen dollars, een som waarvoor dui zenden en nog eens duizenden gezinnen zich een comfortabele woning konden verschaffen, toont hij aan, hoe het de levensbeschou wing van de mensheid is, die haar belet de juiste samenwerking te betrachten, die oorlog en ver nieling voorkomen zou. Hij wijst er op, hoe we ook thans weer, ternauwernood opgestaan uit de vorige catastrophe, bezig zijn enorme uitgaven te doen ten bate van de zogenaamde „ver dediging". Na dit alles met getallen te hebben verduidelijkt, stelt spreker de vraag: „Welke levensbeschou wing zal dan de juiste wezen? Welke levensbeschouwing zal leiden tot opbouw en niet tot afbraak en vernietiging?". Volgens spreker is een juiste levensbeschouwing niet mogelijk, wanneer zij uitsluitend gegrond is op dat, wat uiterlijk waar neembaar is. Als hoopvol ver schijnsel van de moderne tijd wijst Prof. van der Ley aan, hoe na een lange periode van uitsluitend materialistische beschouwing, de wetenschap er thans toe komt, bij monde van vooraanstaande geleerden, een scheppend denk vermogen te erkennen achter alle verschijnselen, die wij gewoon zijn samen te vatten in het woord „Natuur". Vele namen en uit spraken van bekende geleerden, verspreid over de hele wereld, worden dan aangehaald, waaruit inderdaad blijkt, dat velen, die in deze moderne tijd aan de spits staan van het wetenschappelijk denken, door eigen methode van waarneming zijn gekomen tot erkenning van een besturende Intelligentie, die door de categorie der „gelovigen" wordt aangeduid als „God". Waar, vooral in de vorige eeuw, de stof door de wetenschap als oppermachtig en alleen-be staand werd beschouwd en haar tegenpool, de geest, werd weg geredeneerd, daar komt de geleerde er thans toe de stof „weg te redeneren" als niet werkelijk be staand, terwijl zij langzaam, maar zeker de geestelijke pool gaat erkennen als de leidende en be sturende Intelligentie. Dit zal, volgens spreker, voeren tot de ware levensbeschouwing, tot de bewuste vereniging van de mens met de geestelijke Bron, waaruit hij voortkwam. Het is deze levensbeschouwing, deze „Oude Wijsheid", die door alle eeuwen heen te vinden was in de geschriften of die mondeling werden overgedragen van meester naar leerling. Het is de taak van de moderne Theosofie, deze Oude Wijsheid in nieuwe, vaak begrij pelijker taal weer te geven, opdat de mensheid haar taak lere ver staan, die bestaat in het opbou wend meehelpen ten aanzien van het werk dezer scheppende Intelligentie. Na afloop van de toespraak worden door de hoorders enige vragen gesteld, waarna Prof. Ir. E. L. Selleger de spreker dankt en de avond besluit met de mede deling, dat voor hen, die in deze denkwijze belangstellen, gelegen heid bestaat tot het volgen van een cursus, Rondelaan 2, alhier. OUDERAVOND O.L.S. Belangrijke lezing Op de laatste ouderavond van -de openbare school hield, nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, de heer Vellinga uit Alkmaar, beroepskeuze adviseur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, een lezing over het onderwerpBeroepskeuzevoor lichting als wegwijzer voor school en beroep. Spreker begon met er op te wijzen, dat vroeger, toen het aantal beroepen misschien even veel honderden bedroeg als nu duizenden, alles veel eenvoudiger ging. Vaak ging het beroep van vader op zoon over, en zag men als het ware fanilieberoepen. Later zag men het grote belang in van juiste voorlichting en thans bestaat er gelegenheid tot oplei ding voor beroepsadviseur, die kennis moet hebben van een groot aantal beroepen, de organisatie van het schoolwezen, psychologie en vele andere terreinen. Tot de taak van deze adviseur behoort o.m. het kosteloos verstrekken van studie-adviezen, het geven van advies bij beroepskeuze, een buitengewoon verantwoordelijk werk, daar een verkeerd advies funeste gevolgen kan hebben. Spreker gaf zijn hoorders enig idee van het onderzoek, dat aan zo'n advies vooraf gaat. Met de meeste aandacht volgden de ouders en verzorgers deze voor hen en hun pupillen zo belang rijke problemen. DE BRANDWEER RUKTE UIT l Vrijdagmorgen omstreeks tien uur loeide de sirene. Er was brand in een perceel aan de Komlaan. Vermoedelijk door vonken uit de schoorsteen had het rieten dak vuur gevat. De brandweer, die in een minimum van tijd ter plaatse was, tastte het vuur van buiten en binnen met twee stralen aan en was de toestand spoedig meester. Met wat waterschade en een beschadigd rieten dak liep het geval af. ZONDAGSDIENST ARTSEN De gymnastiekvereniging Be Quick gaf, nu met haar nieuwe directeur de heer Jac. Schuit, weer haar jaarlijkse uitvoering en weer mocht zij zich verheugen in grote belangstelling. Geen plaatsje in De Rustende Jager bleef onbezet en het publiek juichte de ganse avond de execu tanten hartelijk toe. De opening was al dadelijk 'n succestoen de ratelende klepper man op zijn grauwtje de poorten binnenreed en de „boeren, burgers en buitenlui" het grote gebeuren aankondigde, brak een storm van applaus los. Na de vaandelgroet, waarbij alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven, sprak de voorzitter een kort welkomst woord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de afgevaar digden van de Turnkring Alkmaar en omstreken, van verschillende zusterverenigen en tot de oud directeur de heer van Zoonen en familie. De voorzitter sprak verder nog een enkel propagandistisch woord, wat wel achterwege had kunnen blijvende hele uitvoering immers was één grote reclame voor lichamelijke opvoeding onder goede leiding. Het 26 nummers tellende elck- wat-wils-programma werd in vlot tempo afgewerkt. Het ene viel wat beter uit dan het andere, maar er viel heel wat te waarderen, te bewonderen. Om enkele num mers te noemende correct uitge voerde vrije oef. heren, het ringen- zwaaien voor dames, de in vlug tempo keurig uitgevoerde vrije oefe ningen dames, het mooie nummer hoogbrug heren, het als steeds weer dankbare nummer hoogrek heren, de lange stok oefeningen voor jongens, die met een extra applaus werden gewaardeerd, de rhyth- mische oefening dames, die helaas door slechte belichting niet geheel tot haar recht kwam, de bal oefening aan het slot. De lichamelijke oefeningen werden afgewisseld met zang en voordrachteen vijftal dames kweelden hun nachtegalenzang, een ander drietal, dat hoopvol zat te wachten op de steller van een huwelijksadvertentie, ging zich maar troosten met een kopje koffie, toen ze beseften dat ze waren bedrogen, enz. enz. Al met al werd het een avond, waarop Be Quick met haar nieuwe directeur, met voldoening kan terugzien. Aan Mevr. Moree-Dol, die geheel belangeloos de liedjes had ingestudeerd met de meisjes, werd hartelijk dank gezegd met woorden en bloemen. HETELUCHTKACHEL Doelmatig en voordelig De heer G. de Goede brengt in de handel een zogenaamde heteluchtkachel, een in deze tijd van kolenschaarste en hoge brand- stoffenprijs, zeer welkome vinding. Door een bijzondere constructie, waarbij de eigenlijke pot is om geven door een dubbelwandige cylinder, waarbinnen de gassen circuleren, bereikt men, dat de koudere lucht uit de kamer wordt aangezogen en na in de ruimte tussen pot en cylinder te zijn ver warmd, weer naar alle hoeken van het te verwarmen vertrek gaat. Hierbij geen koude bij de ramen en overmatige warmte door uitstraling vlak bij de warmtebron, maar overal een aangename, ge lijkmatige warmte. Naar ons werd verzekerd, is bij gebruik van deze hetelucht kachel voor twee vertrekken niet meer brandstof nodig, dan bij andere kachels voor één vertrek, een voordeel dus, dat bij de hoge kolenprijzen van groot belang is. Men zie verder de advertentie. Een mooie promotie De heer M. v. d. Woude, controleur bij de Rundveefokver- eniging „De Duinstreek" is be noemd tot controleur-stamboek houder der Rundveefokvereniging Haarlem. BerdosWatervogels! 0-1 Een talrijk publiek genoot van de sportieve strijd tussen Berdos en Watervogels. Er viel vaak mooi spel te bewonderen. Het eerste half uur golfde het spel van doel tot doel, beide partijen kregen hun kansen, maar geen enkele aanval werd met een be slissend schot bekroondelk kreeg een enkele corner te nemen. Even vóór de rust wisten de gasten te scoren, het enige doel punt van de hele wedstrijd. 0-1. Na hervatting van de wed strijd eenzelfde spelbeeld. Gasten en gastheren kregen hun kansen en misten hun kansen. De stand was en bleef 0-1. Gelijk spel had wel de juiste verhouding aangegeven, maar Fortuna besliste anders. AANBESTEDING Woensdagmorgen had ten Raad- huize de aanbesteding plaats van het doortrekken van de Munniken- weg naar zee. Er waren vijf inschrijvingsbil jetten binnengekomen. Opgave was gevraagd van twee verschil lende uitvoeringen. De inschrijvingen luidden als volgt Fa. Ooms f 39702,- f 44971,- Fa. De Groot f 46984, f 52274,- Fa. Daalder f 39000, f 43900,- De Moei Hermes f 43900, f 48830,- Gebr. Min f 37328,— f 42468,- De gunning zal nader worden bekendgemaakt. TOEWIJZING DER 9 nieuwe woningen Binnenkort zullen de vijf ge meentewoningen, welke aan de Voorweg in aanbouw zijn, ge reedkomen, terwijl niet lang daar na de vier huizen aan de Wage- makersweg voltooid zullen worden. Het gemeentebestuur komt thans voor de moeilijke taak, deze woningen aan de daarvoor het meest in aanmerking komenden toe te wijzen. Weliswaar zijn reeds een groot aantal aanvragen van gegadigden binnengekomen en heeft het gemeentebestuur ten naaste bij dus wel een inzicht in de behoefte, doch teneinde de verdeling zo billijk mogelijk te doen plaats vinden, is het ge wenst, dat het gemeentebestuur een volledig inzicht in de be hoefte aan woonruimte krijgt, zoals die zich thans, nu het op het punt van verdelen staat, laat gevoelen. Destijds, toen verschillende ge gadigden zich reeds meldden, toen met de bouw der woningen nog nauwelijks was begonnen, is door de burgemeester in de gevallen, waarin men zich rechtstreeks tot hem wendde, medegedeeld, dat men geen haast behoefde te maken, want dat voor met de verdeling begonnen zou worden, een ieder in de gelegenheid zou worden gesteld om een aanvraag in te dienen en dat dan tegen het ge reedkomen van de woningen aan de hand van alle ingediende aan vragen de toewijzing zou plaats vinden. Naar wij vernemen, bestaat tot uiterlijk 1 Maart de mogelijkheid voor gegadigden voor de nieuwe woningen, (dus die zich nog niet gemeld hebben) een aanvraag bij het Gemeentebestuur in te dienen. Formulieren zijn ter secretarie verkrijgbaar. DE SCHOORLSE BUSDIENST Naar aanleiding van de ver gadering bij de heer Schuyt, in zake de kwestie van het opnieuw verlenen van de vergunning aan de bestaande busdienst, kwam o.a. ter sprake het rijden van de bus van „De Rode Leeuw" langs de Ueekètad DE DUINSTREEK 13 Februari Dr POOT, Tel. 2423 Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1