If/eekUod ft 99 Vocaal Co*tud SCHOORL'S GEMENGD KOOR Biddag BERGEN Een nieuwe visie op de bemestingsleer LAUREN'S BOGTMAN, bariton SIMON HALIE, piano Geheime zender G 11 SCHOORL VRIJDAG 18 FEBRUARI 1949 26e JAARGANG No. 7 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef Matthaus- Passion Alkmaar Het Bestuur van de Ned. Herv. Oratorium-Vereniging te Alkmaar neemt de vrijheid om de in 1949 te houden uitvoeringen van Bach's Matthaus-Passion onder uw aan dacht te brengen. In verband met vele verzoeken, zullen de uitvoeringen thans in de lijdenstijd plaats vinden en wel op Zaterdag 12 en Zondag 13 Maart, aanvang resp. 19 en 14 uur. Behoudens de sopraan (deze partij wordt thans vervuld door Dora van Doorn-Lindeman) zullen de solisten, die er toe hebben bijgedragen om onze Alkmaarse uitvoering tot 'n traditie te maken, wederom hun medewerking ver lenen. De orkestbegeleiding zal als voorheen weer worden verzorgd door de Arnhemse Orkestvereni ging. De Grote Kerk is verwarmd. Kaarten bij de Muziekhandel Klooster Kiebert, Mient, telef. K 2200-2853. In 1948 schreef de pers: BIO VAC ANTIEOORD Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal steeds getroffen worden door de aardige filmpjes van het Bio- Vacantieoord, welke Stichting tweemaal per jaar in de bioscoop theaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse Kind collec teert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-Vacantie- oord", waarvan de Bestuursleden geheel belangeloos hunne functies waarnemen, zendt arme kinderen uit geheel Nederland, in de leef tijd van 6-14 jaar, naar het ideale Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee, ongeacht de religieuze of politieke gezindheid der ouders of verzorgers. Het enige doel, hetwelk door het Be stuur der Stichting „Bio-Vacantie oord" wordt nagestreefd, is, dat deze kinderen aldaar nieuwe krach ten en nieuwe levensvreugde zullen opdoen. Op Donderdag 17 Febr. a.s. vertrekken uit onze gemeente drie kinderen naar dit ideale vacantieoord en wij twijfelen er niet aan of ook dezen zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe ener gie terugkeren. VRIJE VERENIGING VAN HORECABEDRIJVEN De V.V.H.B. hield Dinsdag avond onder voorzitterschap van de heer J. M. de Lange een algemene ledenvergadering in het Oranje-Hotel. De verslagen van besprekingen met besturen van verschillende andere verenigingen gaven aanleiding tot een geani meerde discussie. Tot leden van de door de Hanze, de Berger Winkeliers vereniging en de V.V.H.B. samen te stellen commissie werden aan gewezen Mej. Kreb en de heren J. M. de Lange en Opmeer. Inzake de kwestie „Het Oude Hof" had het bestuur zich on middellijk gewend tot verschillende instanties om het gevaar, dat voor Bergen dreigt, te helpen afwenden. Er was een schrijven gericht tot Ministerie, Prov. Staten, Heemschut, Ned. Heide maatschappij, Staatsbosbeheer, Kamer van Koophandel, Rijks monumentenzorg enz., en reeds waren verschillende antwoorden binnengekomen. Op de Vrijdag a.s. te houden vergadering van V.V.V. zal worden geïnformeerd naar «de houding, die V.V.V. inneemt. Bij de bespreking van de agenda voor de algem. vergadering van V.V.V. stond men lange tijd stil bij de begroting, waartegen heel wat bedenkingen werd geopperd. Voor lid van de financiële commissie '49 van V.V.V. besloot de vergadering de heer Slikker te candideren. BONTE AVOND K.C.B. Gaarne vestigen wij de aan dacht op de „Bonte Avond", die de werkende leden van het KCB aan de begunstigers van het centrum aanbieden op Zaterdag 26 Febr. a,s. in De Rustende Jager te Bergen. Tot het gebodene behoort o.m. een poppenkast van vrolijk, critisch karakter met zelfver vaardigde poppen. Voorts is er hersengymnastiek van locale allure een plaatselijk bekende buikspreker en voorts enig blijmoedig variété. Tevens wordt de jaarlijkse ver loting van een schilderij ge houden, waaraan donateurs en kunstlievende leden gratis deel nemen. De programma's met houtsnede versierd, dienen tevens als lot voor tal van kunstzinnige prijzen. Een onschuldig dansje zal deze avond met artistieke inslag be sluiten, waarvoor wij verder ver wijzen naar de advertentie in dit nummer. Ir. CLEVERINGA over Bodem en Bemesting „Wat ons de wijzen als waarheid verkonden, Straks komt een wijzer, die 't wegredeneert" De Genestet Ir. Cleveringa uit Zutphen trad Woensdag in „Het Wapen van Bergen" voor de afd. Bergen van de Holl. Mij. van Landbouw op met het onderwerp „Bodem en Bemesting". Er was grote belang stelling ook uit aangrenzende gemeenten voor het nieuwe geluid, dat Ir. Cleveringa zou doen horen. De landbouwwetenschap zoals deze sedert 1910 gegroeid is, aldus spreker, heeft veel te danken aan andere wetenschappen, maar.... steunt op de studie van dood materiaal, dode grond, dood voedsel. Dit wreekt zich. Met onze schitterende medische, vete rinaire, plantenziektenkundige diensten, zou men verwachten, dat alles gezond wasHet tegen deel is waar, en geen wonder, aldus Ir. Cleveringa, de weten schap steunt op een verkeerd fundament. 30 jaren van onder zoek hadden spreker tot de over tuiging gebracht, dat men moet uitgaan van levende grond. Vele ouderen uit de praktijk bleken het intuïtief aan te hebben gevoeld, dat alleen organische mest de grond gezond kan houden, en anorganische meststoffen de grond dood maken. Met verschillende voorbeelden werd het slechter functionneren van de grond aan getoond: de erwtencultuur loopt vast, de suikerbietenteelt wil niet meer, het gaat met de aardappelen mis. Ziekten onder het vee nemen toe. Kortom, het kraakt overal. Men spitst zich toe op 't doden van parasieten, maar het hoofd doel van een moderne brandweer is niet het „blussen" van de brand, maar het „voorkomen" er van. Om zijn hoorders duidelijk te maken, waar de fout schuilt, nam spr. hen mee naar een tarweveld en groef daar een paar prachtige planten uit en enkele zieke. Wat bleek? De eerste stonden op gezonde, levende grond, de zwakkere broeders op dode grond. In de natuur komt alle afval weer op aarde terug en wordt door organismen in de grond, die hele veestapel van bacteriën, virussoorten, wormen, mollen enz. enz. opgegeten. Even min nu als men zijn vee voert met wat stikstof, phosforzuur en kali, evenmin kan men de onder grondse veestapel in conditie houden met een paar zakjes N., Ph. en K. Na de samenstelling van de grond te hebben geschetst, wees spr. er op, hoe zand, klei, humus aan elkaar gekit zijn, en door de inwerking van organische mest stoffen tot een kruimelige massa wordt, overgroeid met schimmels, die waarschijnlijk fungeren als stoottroepen en als het ware in de wortelharen van de planten groeien. Zo is alles gezond, heerst er harmonie als in het oerbos, in Eng. Indië, waarover Howard schreef. Onthoudt men de grond organische stof, en geeft men inplaats daarvan kunstmest, dan verstoort men de harmonie met al de funeste gevolgen. Uitvoerig stond spreker stil bij het grasland, een weide met melkvee, In de winter sterft veel af, wat weer wordt opgegeten door de z.g. ondergrondse vee stapel. Wordt het warmer, dan vermeerdert zich die veestapel, en gebruikt meer voedsel, tot het op is. De kritieke dag nadert: bacteriën sterven af, de schimmel voeding hapert, alle weerstand valt weg en het gras, dat tot begin Augustus zo mooi was, verliest zijn glans, krijgt roest, wordt smakeloos, zodat de koeien het uitrukken en weggooien. En, aldus vervolgt spreker, wat ziet men nu? Na 1 Aug. wordt het vee geplaagd door ziekten als gevoelige uiers, longjacht, mond en klauwzeer. Komt het vee op stal, waar het gevoerd wordt met hooi, dat in de goede tijd is gegroeid, en akkerbouwpro ducten, dan verdwijnt de epidemie. Dat vele boeren in de naweide wat akkerbouwproducten bij voeren en dat dan hun bedrijven vrij blijven van mond- en klauwzeer geeft te denken. Spreker gaf sprekende voorbeelden van de funeste gevolgen van het ont houden van stalmest en het uit sluitend gebruik van anorganische stoffen en wees vooral op de gevaren van stikstofbemesting. Hij voorspelde de veehouders, die 10 baaltjes stikstof per bunder zouden willen gebruiken om de veestapel zonder Marshall-hulp weer op te bouwen, dode weiden met alle gevolgen voor het vee, als onvruchtbaarheid enz. Gewezen werd verder nog op het achteruitgaan van de kwaliteit op verschillend gebied bij een te ruim gebruik van anorganische meststoffen. Spreker eindigde zijn met de meeste aandacht gevolgde causerie met zijn hoorders in overweging te geven het meer te zoeken in de richting van or ganische mest: gezonde bodem, gezonde plantengroei, gezonde dieren, gezonde mensen. Bij de beantwoording van vele vragen kreeg spr. nog gelegen heid verschillende zaken te ver duidelijken, waarna de voorzitter, de heer H. Bruin, hem onder instemming van de aanwezigen, hartelijk dank zei voor zijn inte ressante en leerzame uiteen zettingen. DE MASKERSPELERS MET „MENSEN IN PENSION" De toneelvereniging „De Mas kerspelers" gaf Dinsdagavond voor een goed bezette zaal in „De Rustende Jager" een opvoering van Bromet's comedie in vier be drijven „Mensen in Pension". De Maskerspelers handhaafden weer hun oude roem met dit stuk met zijn vlotte dialogen, ernstige scènes, komische gedeelten en een intrige, die de nodige spanning bracht en de aandacht vasthield tot de ontknoping. Het was een hele opgaaf voor de spelers al die figuren rond juffr. Govers uit te beelden, al die vogels van diverse pluimage, die de hospita onder haar hoede had, elk met zijn eigen moeilijkheden, zijn eigen „geduvel", maar zij kweten zich uitstekend van hun taak. Wies Meyer-v. Geemen was een goede hospita, het middel punt van dit grote gezin, Jaap Ellens de gesjochte student, die doorlopend in de penarie zat, Jan v. d. Zwan de acteur, die leed onder de vernietigende kri tieken, die de gewetenloze jour nalist, uitgebeeld door J. Beeld man, onder een pseudoniem in verschillende bladen schreef. To Oldenburg-van Geemen was het zielige onderwijzeresje, dat zo wreed ontgoocheld werd, toen zij tot de ontdekking kwam, dat de attenties van de journalist niet haar, maar haar spaarduitjes golden. Gerard Meyer maakte 'ets moois van de rol van de Kleptomaan, de arme jongen, die niet het verschil wist tussen het mijn en dijn. Chris Meyer ver vulde de rol van dokter-schrijver en fungeerde als vrederechter en geluksbrenger en Riek Hartland was het bijdehante dienstmeisje. De Maskerspelers en hun re gisseur Gerrit Kooyman kunnen met voldoening terugzien op deze avonder was in de zaal als in het pension van Gootje vreugde en tevredenheid. COMEDIA AMUSEERT de Berger Kunstkring De toneelgroep „Comedia" trad Donderdagavond in De Rustende Jager voor De Berger Kunstkring op met „De Herber gierster", een blijspel in drie be drijven van de 18e eeuwse Italiaanse toneelschrijver Carlo Goldoni. In een feestelijk décor van Nico Wijnberg speelde zich een spel van liefde en jalouzie af, omlijst door zang, muziek en dans. Mirandello, de herbergierster speelde met de harten van haar adelijke aanbidders, een markies, een verwaande armoedzaaier, een rijke graaf, die haar met kostbare geschenken zocht te winnen en een ridder, een vrouwenhater, die zij met veel vleierij, een lekker hapje en een flauwte ten val wist te brengen. Het was alles buitengewoon amusant. Tenslotte moesten alle aanbidders het veld ruimen voor de trouwe kellner. Prachtig werden de verschillende rollen vertolkt. Mimi Boesnath was de charmante herbergierster, die de spot dreef met haar aan bidders, Hans Bentz v.d. Berg de ten val gebrachte ridder, Lucas Wensing de markies, Jules Ver- straete de graaf, Fons Rademakers, de aan het eind tot echtgenoot gepromoveerde kellner en.... last but not least Cor Hermus, met zijn onnavolgbare mimiek de be diende van de ridder. Het amusante stuk en de prachtige vertolking waren dubbel en dwars een gang naar De Rustende Jager waard en het publiek gaf dan ook op ondubbel zinnige wijze blijk van zijn waar dering. Dirigent CORN. JONKER op Zaterdag 26 Februari a.s., in de zaal van de Heer Nic. Schuijt te Schoorl Aanvang 8 uur. Met medewerking van: Kaarten verkrijgbaar bij de leden en bij Café Nic. Schuijt, Schoorl. Plaatsbespreken op de dag der uitvoering van 23 uur aan de zaal. Entrée f 2,Tekstboekje gratis verkrijgbaar. Katholiek Thuisfront afd. Bergen Zondag a.s. zal door Kath. Thuisfront een Biddag worden georganiseerd voor een behouden thuiskomst van alle Bergense Jongemannen in Indonesië. 's Morgens om kwart over negen zal in de parochiekerk een 4-stemmige gezongen Hoogmis (Ph. Loots) worden opgedragen, 's middags om 3 uur algemeen gebed en tot sluiting 's avonds 7 uur een plechtig Lof met waar onder predicatie van de oud-aal moezenier F. van Vliet. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het bestuur van Kath. Thuisfront. De Vrije School Wij vestigen nog even uw aandacht op de elders in dit blad voorkomende advertentie, waarin melding gemaakt wordt van een bazar ten bate van de Vrije School. De bazar wordt ditmaal ge houden op 19 Februari a.s., in het Dorpshuis, een centraal gelegen punt, dat zeker er toe zal bijdragen, dat velen een kijkje komen nemen. Voor de jeugd zijn er verschei dene aardige attracties, o.a. een poppenkast en een grabbelton, waarvan de prijzen zo laag ge houden zijn, dat ieder hier van genieten kan. Voor ouders en ouderen zijn er nuttige en mooie geschenken, waarvan de prijzen heel laag gehouden zijn. Verder zullen er allerlei versnaperingen te koop aangeboden worden. Wij hopen, dat velen van U in de gelegenheid zullen zijn, hetzij 's middags of 's avonds, een bezoek aan onze gezellige bazar te brengen. De vereniging Paal 33 had Vrijdagavond in Hotel Prirs Mau- rits te Bergen aan Zee het voor recht de heer Verhagen uit Scheve- ningen in haar midden te zien, de man, die in de bezettingstijd de geheime zender G 11 had be diend en nu zijn oude herinne ringen nog eens weer ophaalde. Hij wist op boeiende wijze het oude te doen herleven, zodat de aanwezigen geheel meeleefden met de dappere ploeg met de zender, genoten bij elk succesje, trilden van spanning als er gevaar dreigde. Begin '43 begon de G 11 te werken in de buurt van het station te Alkmaar, om later te ver huizen naar een plaats dicht bij de Ortscommandantur. Enige tijd werkte men ongestoord, tot de peilwagens wat te vaak en te dicht in de buurt kwamen. Ge lukkig kon men, doordat men tijdig gewaarschuwd werd, steeds ontdekking voorkomen. Intussen trok men zelf op verkenning uit en vond tussen Dirkshorn en Oudkarspel iet peilstation van de bezetters. Even een berichtje naar Engeland ende volgende dag werd het station prompt van de kaart geveegd, ausradiert. Toch achtte men verplaatsing van de zender gewenst en ver huisde naar Wormerveer, waar men op verschillende adressen werkte en dikwijls veel moeilijk heden ondervond, ofschoon de ko mische noot niet ontbrak. De aanwezigen genoten weer, toen het peilstation Heemskerk eenzelfde lot onderging als dat bij Oudkarspel. Tot Januari '45 werd in de Zaanstreek doorgewerkt, op het laatst in een oude fabriek. G 11 was de enigste zender, die er overbleef van de 14; van de 32 man, waarmee de ploeg begon, mochten helaas slechts 14 het einde beleven. Met een hartelijk applaus werd de heer Verhagen dank gebracht voor zijn boeiende causerie. ZENDINGSAVOND De aandacht van de lezers wordt gevestigd op de elders in dit blad voorkomende advertentie betreffende de Zendingsavond, die op a.s. Donderdagavond om 8 uur belegd wordt in de Ruïne- kerk. Ds D. ten Haaft uit Zeist (oud-zendeling) zal daar spreken over de positie en de arbeid van de zending in Indonesië. Voor dit uitermate actuele onderwerp wordt veel belangstelling verwacht Gedachtenwisseling met de spr. over de Zending is mogelijk. Er zal een Zendingsfilm vertoond worden. De toegang is geheel vrij. DE LANGSTE TAXI-RIT De „Zeetax" is de eer te beurt gevallen de langste Taxi-rit uit te voeren, welke, zover is na te gaan, ooit is gereden. Een der wagens, met chauffeur A. de Wit, is door een bekend burger uit Bergen gehuurd een rit te maken naar Praag, Boedapest, Belgrado, en Boekarest, resp. de hoofdsteden van Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Joego-Slavië en Roemenië. Zaterdagmiddag j.l. is gestart. Voorwaar een goede reclame voor de heer J. Volkers, en voor de naam van zijn zeer goed be kend staand bedrijf „De Zeetax". Noordhollandse vereniging „HET WITTE KRUIS" Dat het Witte Kruis door het in het gebruik nemen van de douche-cellen in een behoefte heeft voorzien, blijkt wel door het druk bezoek, waarin deze inrichting zich mag verheugen. 't Is op 't ogenblik al zo, dat op Vrijdag en Zaterdag de cellen overbelast zijn. Vandaar dat het bestuur thans ook de gelegenheid zal geven om op Donderdag van 5-8 uur te kunnen baden. Om iedereen echter gelegen heid te geven een bad te nemen is het noodzakelijk, dat in over leg met de badmeester, meer spreiding komt. Nu komt het vaak voor, dat men lang moet wachten. Voor vele mensen zal het echter geen bezwaar zijn om inplaats van Vrijdag of Zaterdag, nu Donderdag een bad te nemen. Tevens dringt het bestuur er op aan om de kinderen zoveel mogelijk Vrijdag en Zaterdag middag te laten gaan, terwijl Zaterdag na 6 uur de douche cellen alleen gebruikt mogen worden door ouderen: dus geen kinderen meer na 6 uur. DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Nieuw Noordhollands Dagblad De totaal indruk van deze passie-uit voeringen was uitmuntend en dit vond zijn oorzaak voornamelijk wel in de zéér schone koorzang, welke wel een diepe indruk moest achterlaten.... Het knapen koor was ook nu weer perfect te noemen.... De solisten gaven sublieme interpretaties, Bach waardig.... De luisteraars hebben drie uur lang in stille maar intensieve aandacht de passie gevolgd en zijn vol daan huiswaarts gekeerd. Helderse Courant: Zittende daar te midden van dat grote aantal mensen, met boven ons het majes- tueuse lijnenspel van het kerkgebouw, achter de spitse ramen boomtakken met uitbottende knoppen tegen een blauwe voorjaarslucht en dichtbij de klare stem men van de in het wit gestoken jongens, die meezongen in het koor van gelovigen „Wer Gott vertraut, Fest auf ihn baut, Den wird er nicht erlassen....", onderging men een gevoel, dat wegvoert van de wereld en doet raken aan dat wat tijde- loos is. Dit alleen al te hebben mogen ondergaan, doet ons dankbaar zijn voor allen, die op deze middag Bach's schepping zijn komen vertolken..,. Vrije Alkmaarder i Wij hebben niets dan lof voor het prachtige koor..,. Ook het jongenskoor is bij deze lof inbegrepen.... Al met al was het een uitvoering waar de vereni ging en haar dirigent met voldoening op kunnen terugzien.... Alkmaarse Courant: Dirigent Jonker en zijn ensemble (de Ned. Herv. Oratorium-Vereniging) gaven hiervan een voortreffelijke Bach inter pretatie.... Het koor, dat zich door de jaren steeds beter in het werk van Bach thuis gevoelt, zong grandioos.... Zo ver lieten weer honderden bezoekers het kerk gebouw, die uiterst voldaan huiswaarts keerden.... Het Vrije Volk: Rein en gaaf klonk het knapenkoor in deze grote ruimte en in zuiver evenwicht met het geheel. Ook de koren waren paraat en reageerden zeer intelligent op de aanduidingen van de enthousiaste dirigent, die de gehele uitvoering in de devote sfeer wist te houden.... Het gebruik van de douche-cellen in de O. L. School

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1