99 ff \Jocaal SCHOORL'S GEMENGD KOOR LAURENS BOGTMAN, bariton SIMON HALIE, piano YRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 26e JAARGANG No. 8 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef BERGEN V. V. V. te Bergen vergadert. De V.V.V. te Bergen hield Vrijdagavond in de dancing van De Rustende Jager een buiten gewoon druk bezochte ledenver gadering onder voorzitterschap van de heer J. H. Roggeveen. De atmosfeer was drukkend, er zat onweer in de lucht. Al spoedig kwam de kwestie „Het Oude Hof" aan de orde, de zaak, die al wekenlang Bergen in beroering hield. Zonder stem ming en onder stormachtig applaus werd tenslotte een motie aange nomen, waarin met de grootste aandrang een beroep werd gedaan op allen, die bij de zaak betrokken zijn, om te bevorderen dat de terreinen rond en nabij Het Oude Hof in hun geheel, zonder enige beperking, tot openbaar natuur reservaat worden bestemd, en daartoe geen middel onbeproefd te laten. Tijdens de verdere behandeling van de agenda werd de lucht zoetjesaan dreigender, en al gauw was het gerommel niet meer van de lucht. Ondertussen werd het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurs lid, de heer Roggeveen herkozen met 143 stemmen. De door V.V.H. gestelde tegencandidate Mej. Kreb verenigde 46 stemmen op zich. Tot lid van de financiële com missie voor 1949 werd verkozen de heer Slikker. Bij de behandeling van de be groting rommelde het maar steeds door en felle schichten doorkliefden soms de lucht, maar tenslotte werd de begroting, die in Ont vangsten en Uitgaven sloot met f 10250,— aangenomen. Nadat' bij de rondvraag nog op enkele zaken was gewezen, maakte de voorzitter eindelijk om bijna half twee, met een hamerslag een einde aan de vergadering en het onweer. DE BERGER KUNSTKRING De gunstige exploitatie van de reeds gepresenteerde 3 kunst avonden hebben het financiëel mogelijk gemaakt nog 'n vierde- gelijkwaardige-avond de leden aan te bieden. Deze zal plaats hebben op Donderdag 3 Maart en verzorgd worden door het Ensemble Wim Sonneveld met medewerking van Cruijs Voorbergh, Lia Dorana, Hetty Blok, Georgette Hagedoorn en anderen. De muzikale leiding is in handen van Peter Kellenbach. O.a. staat op het gevarieerde programma Het Lied van Pierrot, een mimo-drame in 3 delen, een pantomime door Wim Sonneveld uit Parijs geïntroduceerd. Voor de pauze treedt het ensemble op in een artistiek ca baret-programma. Voor deze avond zijn de plaat sen gelijk aan die van de tweede avond. Het bestuur houdt wederom zitting in De Rustende Jager op Woensdag 2 Maart van 5 tot 6 uur voor het oplossen van even tuele moeilijkheden en ruiling. BONTE AVOND K.C.B. Wij herinneren aan de Bonte Avond, die het Kunstenaars Centrum op Zaterdag 26 dezer in De Rustende Jager aan zijn kunstlievende leden en donateurs aanbiedt. Introductie is toegestaan. Een waarlijk bont programma met o.a. poppenkast en buikspreker zal door de kunstenaars uit Bergen en Schoorl worden geboden. Wij bevelen een bezoek aan deze vrolijk getinte avond van het K.C.B.dat deze winter tal van ernstige manifestaties op kunst gebied organiseerde, ten zeerste aan. Voor bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit nummer. NATUURSPORT De beide jonge natuurvorsers Ivangh en Scholtz hielden Woens dagavond in het Oranje-Hotel weer een lezing met lichtbeelden voor natuurvrienden. Het pogen van deze heren om door excursies en lezingen hun dorpsgenoten te brengen tot liefde voor de om ringende natuur, die voor allen een bron van rein en goedkoop genot kan zijn, is niet genoeg toe te juichen. Geeft uw ogen de kost, aldus Jan Ivangh en dan laat hij op het witte doek zien, wat hier dan zoal is op te merken in Bergen en naaste omgeving. De heer Ivangh, die ook de tekenstift weet te hanteren, heeft veel van wat hij op zijn tochten ontmoet te, op papier vastgelegd en pro jecteerde zijn schetsen per epidias coop op het witte scherm. De eerste, die voor het voetlicht kwam, was de kluut, zoals hij zich zelf noemt, de kluit, zoals de boeken- schrijvers het hebben gewild. Na deze zwart-witte vogel, kwamen kieviten, zwaluwen enz. zich mel den en spreker wist met ver schillende bijzonderheden belang stelling te wekken voor zijn ge vederde vriendjes, de aanwezigen de ogen te openen voor veel moois. Dat ook de gierzwaluw hier in de zomer rond de oude Ruïne is te zien, zal voor velen een nieuwtje zijn. Enkele vogels beginnen zeld zamer te worden: de kiekendief bijv. door verlaging van de water stand in de duinen en ook van de griel treft men slechts een enkel exemplaar aan in de Ver brande Pan. Er verdwijnt trouwens meer: ook de mooie Parnassia- bloem zal spoedig tot de zeld zaamheden behoren. Ach wij vin den, waar wij staren, niets be stendigs hier beneên en als de boze gerücnten omtrent de bossen rond het Oude Hof onverhoopt bewaarheid mochten worden, dan zullen de natuurliefhebbers nog meer moois moeten missen. Interessant waren ook de schet sen van de rupsendoder en het voorbeeld van kleuraanpassing, mimiery bij poppen van de ko- ninginnepage, die de kleur van de omgeving aannemen om aan de aandacht van eventuele vij anden te ontsnappen. Met een uitstapje in de buurt van Petten besloot Ivangh zijn causerie. Na de pauze tradt Scholtz op als gids. Hij nam het gezelschap wat verder mee van huis en nam een kijkje in de lagere landen bij de Zaan en Landsmeer, waar eveneens veel valt te genieten, mits men zijn ogen goed de kost geeft. Met muziek door 't leven De nauwelijks één jaar oude Berger Accordeonvereniging, die in het laatst van November bij een toneeluitvoering enkele num mers ten gehore bracht op een wijze, die een goede belofte voor de toekomst inhield, gaf Zater dagavond in het Oranje Hotel o.l.v. haar dirigent, de heer A. van der Wolff en met medewerking van haar twee jaar oudere zusje uit Castricum, haar eerste concert. Het werd een volledig succes. De bij haar eerste optreden ge wekte verwachtingen werden niet beschaamd en het in groten getale opgekomen publiek heeft op on dubbelzinnige wijze blijk gegeven van zijn grote waardering van het gebodene. De zaal was meer dan vol de belangstelling had, aldus de voorzitter de heer Van 't Hof in zijn welkomstwoord, de stoutste verwachtingen overtroffen. Met een pittige mars openden de jeugdige dilettanten uit Bergen het concert en brachten daarna nog heel wat mooie composities ten gehore. „La Festa Splendora" „Zonsopgang over West-Fries land", de wals „Tour Billon", het „Andante Grazioso" om maar enkele uit het lange programma te noemen, werden met een luid applaus beantwoord. Ook het solistisch optreden van verschillende leden had alle waar dering Ant van 't Hof en W. Duin toonden hun meesterschap op hun instrument en de baby van het gezelschap, de jonge Elly Schotten verraste haar auditorium met haar „Wonderdroom". Plankenkoorts kenden de de- butantjes niet. Het twee jaar oudere zusje uit Castricum kwam met een zeven tal nummers, waarvan vooral La Frissonnette en Veritas Vincent bijzonder werden gewaardeerd. Het publiek overlaadde de gasten met bijvalsbetuigingen. Al met al een avond, waarop de jeugdige accordeonisten en hun dirigent met grote voldoening kunnen terugzien. ORANJE COMMISSIE Op 1 Maart begint de lijst- collecte, huis aan huis, ten einde bijdrageA te verkrijgen voor een passende viering der Nationale feestdagen in 1949. Voor deze viering zijn natuur lijk allereerst geldmiddelen nodig. Het bestuur der Oranje Vereniging te Bergen hoopt dan ook, dat allen, die op de viering van deze feestdagen prijs stellen, door op de lijsten te tekenen 't mogelijk zullen maken, dat zij hare plannen, o.a. Kinderfeesten, ten uitvoer zal kunnen brengen. Rundveefokvereniging „DE DUINSTREEK" en haar nieuwe laboratorium De grote belangstelling van de veehouders langs de duinkant in de rundveefokvereniging „De Duinstreek", die zich steeds mag verheugen in druk bezochte ver gaderingen, was aanleiding, dat wij dezer dagen eens aanklopten bij 't nieuwe Kantoorlaboratorium van bovengenoemde vereniging, waar de controleur-stamboek- houder, de heer Broersen zo vriendelijk was, zijn werk een ogenblik te onderbreken om ons enig idee te geven van wat hier gebeurde. Hier in dit betrekkelijk kleine gebouw, keurig ingericht, volop licht, gas-radiator-verwarming, hebben de onderzoekingen plaats, die voor de boeren en voor de gemeenschap van zo groot be lang zijn, die kunnen leiden tot de zo zeer gewenste productie verhoging. Acht mensen staan thans in dienst der vereniging om melkmonsters te nemen van de 2200 koeien op de 140 be drijven, die bij de vereniging zijn aangesloten. Alle monsters wor den hier onderzocht en de resul taten opgetekend. Op onze vraag of al deze moeite, al deze kosten, die de veehouders gezamenlijk moeten dragen, wel verantwoord zijn, gaf de heer Broersen een ant woord, dat aan duidelijkheid niet te wensen overliet. De onkosten bedroegen in 1948 aan arbeids lonen, sociale lasten, afschrijvingen, melkonderzoek- en administratie benodigdheden enz. enz. ruim f 15000 of plm. f 7.per koe. Aangenomen, dat de veehouders nog boerden als hun grootouders en zich niet ophielden met melk- contröle en registratie, dan zouden zij gemiddeld met de productie nog op hetzelfde peil staan. Nu steeg het vetgehalte van 3,17 pet. in 1926 tot 3,63 pet. in 1948, een vooruitgang, waar van men de waarde kan schatten als men bedenkt, dat alle ver enigingskosten al gedekt zijn met een gemiddelde stijging van 0,04 pet. vetgehalte. Met een vet gehalte van 3,17 pet. en een melkprijs van f 5,30 per kg melk vet zou de opbrengst van de 2200 koeien der leden in 1948 in 300 melkdagen ruim f 1500000,- hebben bedragen. Met het vetgehalte van gemid deld 3,63 pCt. steeg de opbrengst in 1948 tot ruim f 1.725.000. Dit betekent een meeropbrengst van f 225.000 in 1 jaar of ruim f 100 per koe. Wat betekenen hiertegenover f 15000 fokverenigingsonkosten of f 7per koe?! Of nu alle veehouders lid zijn van deze hoogst nuttige vereni ging Alle jaren melden zich nog nieuwe leden aan, die zodra de werkzaamheden het toelaten, worden aangenomen. Helaas zijn er ook nog veehouders, die niet te overtuigen zijn, tegenstanders van het moderne, die redeneren: „Ik houd maar, wat ik heb; dat nieuwe! 'k Gruw er van!" De Génestet zou zeggen„Goed, gruw maar zeg, wat hebt ge dan?" Nadat de heer Broersen, deze kenner van de 2200 aan zijn controle toevertrouwde koeien, ons nog heel wat cijfers had laten zien, verlieten wij het kleine gebouw, in de volle over tuiging, dat hier groot werk wordt verricht tot heil van boer en gemeenschap. BERDOS-RANDERS 0-3 Een talrijk publiek was op 't Berdos-terrein getuige van de mooie, spannende wedstrijd tussen Berdos en de candidaten voor 't kampioenschap in de 4e klasse A, de Randers. De eerste twintig minuten oefende Berdos een ge weldige druk op het vijandelijke doel, maar de roodbroeken wisten alle gevaar te bezweren. Dan plotseling een verrassende aan val van de Randers en J. Stroet geeft zijn club de leiding. 01. Meermalen komen de gastheren weer gevaarlijk opzetten en ook de gasten krijgen nog een kans, maar doelpunten blijven uit. Met 0.1 gaat de rust in. Na hervatting van het spel dringt Berdos het eerste kwartier z'n tegenpartij weer terug op eigen helft, tot plotseling J. Teigeler met een verre trap de keeper van de thuisclub verrast met een tweede doelpunt. 02. Beide clubs strijden onvermoeid verder. Berdos krijgt z'n kansen, een doelpunt schijnt in de lucht te hangen, maar de keeper van de Oudorpers is in prima con ditie enFortuna is de gast heren minder welgezind. Het einde is in zicht. Dan 5 minuten voor het eindsignaal klinkt weten de Randers na een ver rassende aanval nogmaals te scoren. 03. Met deze stand eindigde de mooie wedstrijd, die tot het laatste moment vol spanning was. SCHOORL RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Schoorl kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Mr. Jochems. Op deze eerste vergadering in 1949 sprak de voorzitter de hoop uit, dat als in '48 de vergade ringen weer even hartelijk zou den verlopen. Ingekomen stukken Van de heer P. Blankenstijn was een schrijven ingekomen, waarin hij op grond van zijn uit treding uit de Partij van de Arbeid, ontslag verzocht als lid van de Raad. De voorz. van het Hoofdstem bureau deelde mede, dat hij de heer H. J. Meedendorp als op volger had aangewezen. B. en W. stelden voor het schrijven voor lopig als kennisgeving aan te nemen, in afwachting van de be slissing omtrent de toelating van de nieuwbenoemde. De Raad ging hiermee accoord. Van de Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid was in gekomen een verzoek om subsidie beschikbaar te willen stellen, be rekend naar 10 ct per inwoner. Dit zou een meerdere uitgave voor de gemeente betekenen van f 225,— wat naar B. en W. menen, de momentele staat der gemeente-financiën niet gedoogt. Andere stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Begroting '49 De in de vergadering van 12 Dec. '48 aangeboden begrotingen voor het dienstjaar '49 werden, nadat de commissie van onder zoek bij monde van de heer N. Kaag rapport had uitgebracht vastgesteld als volgt Dirigent CORN. JONKER op Zaterdag 26 Februari a.s., in de zaal van de Heer Nic. Schuijt te Schoorl Aanvang 8 uur. Met medewerking van: Kaarten verkrijgbaar bij de leden en bij Café Nic. Schuijt, Schoorl. Plaatsbespreken op de dag der uitvoering van 23 uur aan de zaal. Entrée f 2,—. Tekstboekje gratis verkrijgbaar. a. Maatschappelijk Hulpbetoon, in ontvangsten en uitgaaf, ge wone dienst f 19305,54, met een gemeentelijke bijdrage ad. f 16500. b. Gasdistributiebedrijf, in ont vangst en uitgaaf gewone dienst f 36664, met een batig saldo ad. f 1100. KapPaaldienst in ontvangst en uitgaaf f 6900. c. Gemeenschappelijke Vleeskeur ingsdienst, kring Schoorl, in ont vangst en uitgaaf, gewone dienst f 2560 met een gemeentelijke bij drage ad. nihil. d. Gemeentebegroting, in ont vangsten en uitgaven gewone dienst f 242970,21 met een post voor onvoorziene uitg f 1968,66, in ontvangsten en uitgaven kapi- taaldienst' f 2649,53. Mw. Jansen deed naar aan leiding van de op de begroting gebrachte post van f 2200 voor verbetering van de Laanweg het voorstel een som van f 30000 op de kapitaaldienst te brengen voor grondige verbetering van Laan weg en Duinweg. Resultaat: geen geld geen Zwitsers. Kleuteronderwijs De post subsidie kleuteronder wijs gaf aanleiding tot een breed voerige discussie. De bestaande neutrale kleuterschool genoot een subsidie van f 20 per leerling en telde 70 kinderen. Met het oog op een subsidie-aanvraag voor een op te richten bijzondere R.K. Kleuterschool stelden B en W weer een post van 2000 of hoog stens 2200 gld. op de begroting te brengen, te verdelen onder beide scholen. Mevr. Jansen achtte hierdoor het voortbestaan der bestaande school in gevaar gebracht, zij betreurde de voor genomen oprichting van een bij zondere school en hield een warm pleidooi voor de neutrale kleuter school, die voor ieder kind toe gankelijk was. De heer C. Duin zei de splitsing evenzeer te be treuren en stelde voor alleen de neutrale bestaande school te sub sidiëren. De heer Sevenhuysen wilde eveneens dat de subsidie niet mocht worden toegekend, als het ging ten koste van de bestaande school. De heer Blanken stijn wilde de neutrale school niet in gevaar gebracht zien, en om die veilig te stellen, stelde hij voor de 70 X f 20,— voor de oude kleuterschool te handhaven en de rest ter beschikking te stellen van de op te richten R.K. School. Nadat ook de R.K. raads leden hun mening hadden gezegd, werd de openbare vergadering een ogenblik onderbroken, om B. en W. gelegenheid te geven zich nader te beraden. Na heropening der openbare vergadering kwamen B. en W. met het voorstel de f 2200,zo te verdelen, dat de oude school f 20,per leerling kreeg tot 'n maximum van f 1400,en de R.K. de rest, berekend naar f 20, per leerling. De heer Blankenstijn stelde voor de f 1400,— voor de'neu trale school te handhaven, onge acht het aantal leerlingen, en een post van f 800,op de begroting te brengen voor de R.K. school, met dien verstande, dat deze post zal worden verminderd, als de subsidie voor de neutrale school niet veilig gesteld is. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen en het voorstel Blanken stijn met dezelfde stemverhouding aangenomen. Gasprijs verhoogd Met het oog op de verhoging van de prijs voor levering engros van gas aan de gemeente stelden B. en W. voor de gasprijs voor kleinverbruikers zowel als voor grootverbruikers met ingang van 1 Febr. '49 te verhogen met 1,5 cent per m3. Aangenomen. Advies-commissie Gevolg gevend aan het in de vorige vergadering genomen be sluit om aan de commissie van advies der woonruimtewet alsnog een vijfde lid toe te voegen die geacht kan worden de moderne vakbeweging te vertegenwoordi gen, deden B. en W. de volgende aanbeveling: 1. W. H. P.Pastoor, 2. J. J. Siekman. Benoemd werd de heer Pastoor. Wijziging suppletoire begrotingen Met het door B. en W. ge dane voorstel tot opnieuw vast stelling in gewijzigde vorm van de 2e, 3e en 4e suppletoire be grotingen voor de dienst 1948 kon de Raad zich verenigen. Onderwijs Ter bestrijding van de kosten bedoeld in art. 55 onder e tot en met h en o der Lageronder- wijswet stelde de Raad voor het dienstjaar '49 een bedrag vast van f 17,23 per leerling. Rondvraag De rondvraag leverde niet veel bijzonders op. Alvorens de vergadering te sluiten richtte de voorzitter zich tot het scheidende lid, de heer Blankenstijn, met hartelijke, waar derende woorden. Deze sprak zijn dank uit voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en nam vervolgens afscheid van de secre taris en zijn mederaadsleden. CONCERT Schoorl's Gemengd Koor Het concert van ons Schoorl's Koor dat morgenavond 26 Febr. plaats vindt belooft iets zeer bijzonders. Alle werken van het keurig samengestelde programma zullen door een kort woord van de heren Bogtman en Jonker worden ingeleid en verklaard. Wij zijn er van overtuigd dat het publiek dit zeer zal waarderen. Onze meesterbariton Laurens Bogtman zingt prachtige liederen van Schubert, Strauss, Wolf enz. Het koor zingt oude werken o.a. van Palestrina en Haydn, terwijl ook de moderne componisten niet vergeten zijn. De Amsterdamse pianist Simon Halie speelt o.a. de bekende Ruiter polonaise in A van Chopin. Wij hopen en vertrouwen dat de inwoners van Schoorl en omstreken dit concert op prijs zullen stellen. W. SCHOORLSE BRIDGECLUB De uitslagen van de Dinsdag j.l. gehouden wedstrijd luidde als volgt: Bekker-Beeldman 50,5 Mw. van Wijk Sr.-Aalders 55,5 Half Jr.-Jes 56.5 Mw. de Wilde-van Wijk 58,5 Jonker-Half Sr. 59 van Twuyver-v. d. Lelie 63,5 Visser-N ieuwland 65 Pinxter-Diderich 65,5 Dames IJssels-Verboom 66 Weekêt&d DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijs: f 3,24 per jaar f 0,81 pei kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1