de vtouw dde kleine Uleuted^es ff \J(*6t sdnOOWnCUiU KASTPAPIER BOEKHANDEL OLDENBURG Waar nu aan denkt Als de huisbel telkens rinkelt Zitdagen in de buitengemeenten* OPROEP Concierge voor de „Merelhof, wit en gekleurd Laan weg C 164 Schoorl Telefoon 268 Distributiedienst voor de Kring Alkmaar Met ingang van Maandag 28 Maart 1949 zal in de volgende gemeenten éénmaal per veertien dagen zitting worden gehouden. Ie week (28 Maart t/m 1 April 1949) Maandag HEILOO van 9—12 en van 2—3 uur. Woensdag EGMOND AAN ZEE van 9,30—12 uur v.m. EGMOND-BINNEN van 1-3 uur n.m. Vrijdag SCHOORL van 9.30.12 uur v.m. 2e week (4 t/m 8 April 1949) Dinsdag BERGEN van 9.3012 en van 1.30.3 uur. N.B. Voor spoedgevallen (tijdelijke voorziening verlofgangers e.d.) kan men zich dagelijks (uitgezonderd op Dinsdag en op Zaterdag) op het Hoofdkantoor te Alkmaar vervoegen (8.45-12 en van 2-3.30 u.) De inleveringsdagen voor detaillisten blijven voorlopig ongewijzigd. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. maken bekend dat de Raad der gemeente Bergen Nh., gelet op artikel 36 sub 4 der Woningwet, in zijn vergadering van 15 Maart 1949 heeft bepaald dat de herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Bergen Nh. wordt voorbereid. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dr. W. HUYGENS, Burgemeester. W. DE VRIES, Secretaris. Burgemeester en Weihouders der gemeente Bergen Nh, roepen bij deze GEGADIGDEN op voor de functie van een complex van 18 woningen voor oude lieden. In aanmerking komen echtparen met ten hoogste 2 kin deren, waarvan de vrouw een beperkte verzorging van de bewoners op zich kan nemen en de man de centrale verwarming stookt. Zij, die zich reèds voor deze functie hebben opgegeven, dienen alsnog te solliciteren. Brieven met uitvoerige inlichtingen aan Burgemeester en Wethouders in te zenden vóór 29 Maart 1949. Oliejassen als gordijnenstof In Juli 1946 werd door mij 'n artikel geplaatst in de Langedijker courant over de slechte boven kleding van de vissers in het al gemeen en in het bijzonder van die van Egmond aan Zee. Door de algemeen slechte toestand op het gebied van textielgoederen was er te weinig kleding voor deze mensen. Zij hadden alleen datgene wat zij meenamen naar zee. Bij hun thuiskomst moesten deze kleren gewassen, gedroogd en versteld worden, dan nog meestal binnen de 48 uur, die zij thuis waren. Ieder kan begrijpen hoe of het er uitzag, het waren dan ook vodden en anders niet. Ik heb toen gezegd geef hun voldoende textielpunten want er wordt goed verdiend, dan kunnen ze wat aanschaffen. Zij helpen toch ook mede aan de voedsel voorziening. Door niet uit te varen zijn hun toen eindelijk punten verstrekt. Thans is er een soort gelijk geval. Op zee heeft de visser een oliejas aan die hem tegen het water beschermt. Deze oliejassen zijn nu zo slecht dat hun onder kleding nat wordt. Te recht hoorde ik zeggen „het lijkt wel gordijnenstof Elke reis hebben zij zo een jas nodig en de prijs is nog 25 gulden. In het magazijn in Egmond konden zij rubber- jassen kopen welke goed voldeden maar zij zijn uitverkocht en wor den wegens deviezenschaarste niet aangevuld. In Engeland zijn deze in de stores wel te verkrijgen. Wanneer zij deviezen hadden en een Engelse haven aandeden, dan zouden zij ze wel kunnen kopen, maar deviezen daar wringt de schoen. Waar moeten zij zijn om deze te verkrijgen, toch niet bij de E.V.C. hoop ik. Een vriend van de vissers GVO 5—EGMONDIA 2 1-4 Het was Zondag j.l. al weer een vreugdevolle dag. Het tweede elftal werd door een klinkende 4-1 overwinning op GVO de kampioen in hun afdeling. Het kon ook niet anders, gezien de grote aansporing. 4 autobussen met supporters, die mede waren gekomen om hun jongens aan te vuren. Het veld was nogal glad zodat goed voetbal niet mogelijk was, wel was het goed voor de toe schouwers om de lachspieren in werking te brengen. Alhoewel de keeper van GVO naar vier doelpunten kon vissen, heb ik toch grote bewondering voor hem gehad. Hij verrichtte somwijlen staaltjes van keeperswerk, die buitengewoon waren. Gelukkig voor hem kwam een gloeiende kogel van de Graaf tegen de bovenlat. Als hij deze had moeten vangen kon hij daarna met Kraak uit wandelen gaan. Met de karn- pioensvlag op de voorste bus, werd de terugtocht naar Egmond aan Zee aanvaard. In Heiloo even stoppen om bloemen te kopen, want er was geen vuiltje meer aan de lucht, 's Avonds werden in het verenigingsgebouw van O.K. de spelers gehuldigd. Na een zeer opwekkend woord van de voorzitter Pastoor van Zanten, sprak de Burgemeester (Beschermheer der vereniging) een pittig woord en legde hierbij de nadruk op de prettige onderlinge verstandhouding, die er thans heerst in de vereniging. Ook werd het woord nog gevoerd door de hoofdonderwijzer, waar bij de meeste spelers op school waren geweest. Door de mede werking van enige dames van de Gymvereniging Achilles werd het een zeer geslaagde avond. De traditioneel geworden taart ontbrak ook nu niet dank zij ons elftal-commissielid de bakker Visser. En hij was voor de bakker. R.H. DE EGMONDEN De uitslag van de wedstrijd, gehouden op 22 Maart j.l. luidt: A klasse 1 HopmanRuiter 67,5 2 Gebr. v. d. Molen 62,5 3 DekkerSmit 60,5 4 Bas—v. Winsum 60 5 NieuwenhuizenBeers 58 6 Heddesvan Pel 56 7 Gebr. Hopman 55,5 8 HartgrinkBurger 47,5 9 KareisGouda 42 10 Burger—Rozing 30,5 B klasse 1 Baltus—de Raadt 27,5 2 de Goede—Koper 26,5 3 Dames HartgrinkDekker 25,5 4 Scholten Leijen 24,5 5 Kareis—Kley 24 6 Grootde Waard 21 7 Gouda—Dekker 19 C klasse 1 Gebr. Dekker 29,5 2 Admiraal—de Raadt 27,5 3 HopmanModder 25,5 4 HopmanVerver 23,5 5 Zwart—Duin 23,5 6 JonkerGroen 20,5 BERGEN A—EGMONDIA A 1-5 Voor de aanvang van de wed strijd Zondag j.l. stelden beide elftallen zich op het middenterrein op om de voorzitter van Bergen gelegenheid te geven Egmondia als kampioen te huldigen. Na de hartelijke toespraak van deze bood de aanvoerder van Bergen de kampioenen bloemen aan. De voorzitter van Egmondia dankte voor de toespraak van de voor zitter van Bergen en hoopte dat de zeer goede verstandhouding tussen beide verenigingen hechter mocht worden. Voor de rust had Egmondia de handen vol om Bergen de baas te blijven. Met een 1 1 stand ging de rust in. Na de rust even aan elk der Egmondiaspelers een kauwgomme- tje en er was geen houden meer aan, met een 5-1 overwinning gingen de kampioenen huiswaarts, om dadelijk daarna mede te gaan om het tweede elftal kampioen te zien worden om te genieten van hun roemrijke overwinning. Niemand zal ons kwalijk nemen, dat wij even uit ons evenwicht kwamen en een hoge borst op zetten. Het is ook haast niet te geloven in twee weken twee kampioenen. R.H. JA EINDELIJK zullen we al onze plannen toch eens kunnen uitvoerenDe winter blaast de aftocht, zij het ook met een gure wind die ons wel even deed aarzelen of de kachel nu \^erkelijk naar zolder kon. Hoe het ook zij, we den ken allemaal over de schoonmaak, die een dezer dagen beginnen gaat. Hoe onze mannen daar over denken, laten we maar buiten beschouwing. In elk geval, hier zijn de tips voor de vrouw! ALS WE DAN aan de schoon maak gaan beginnen, zorgen we vanzelfsprekend voor een goed plan, een schema in ons hoofd of op papier, hoe we alles het een voudigst regelen kunnen zonder schoongemaakte kamers weer vuil te maken. Wilt u van de gelegenheid ge bruik maken om te laten behan gen, te schilderen, schoorstenen te vegen, een nieuwe vloer te la ten leggen of dergelijke, dan moeten die werkzaamheden na tuurlijk eerst gebeuren. Trek ge rust een ruime tijd daarvoor uit, want met dat werkvolk vlot het wel eens niet zo hard als we wel willen. En de volgorde is: 1. schoorsteenveger, 2. behanger, 3. schilder, 4. vloer. Andere werk jes, die loodgieter of timmerman moeten opknappen, kunnen daar voor weer gebeuren. Hebt u losse snoeren liggen naar stopcontacten of zelf aange brachte lampen, laat dan ook even een electricien komen om wat minder gevaarlijke leidingen aan te leggen, die door de be hanger meteen weggewerkt kun nen worden. Opgeruimd staat netjes! De laatste dagen voor de schoonmaak begint u natuurlijk aan de kasten. Dat kan ook als er nog werkvolk in huis is, de schilder zou zelfs de binnenkanten van die kastruimten eens mee kunnen nemen. Ze zullen er van opknappen. Daarna gaan de kas ten op slot tot de gehele kamer aan de beurt geweest is. De boog kan niet altijd gespannen zijn SCHOONMAKEN doen we niet in één dag. Het gemakkelijkst is, om niet meer dan één kamer per dag te doen. Maar we behoe ven ook niet alle dagen achter el kaar schoon te maken, er mag best een rustdag tussen vallen. Begin dus, als u een groot huis hebt, midden in de week, zorg dat Zaterdag en Zondag huiskamer en keuken gedaan zijn, en ga dan Maandag verder met de rest. Men zegt wel eens, dat het lo gisch zou zijn om met de zolder te beginnen en dan trap voor trap af te dalen naar de kelder. Dat is beslist onhandig. Juist met de schoonmaak komen er in alle ver trekken dingen te voorschijn, die „nu wel eens" naar zolder kun nen. Zoals de kachels. Maak dus eerst de meest gebruikte, daarna de minder gebruikte kamers en tenslotte de nooitgebruikte (waar onder de zolder) aan kant. Het laatst doen we het trappenhuis, zodat we niet met vuile emmers enz. over pas geboende treden kunnen schommelen. Bent u niet sterk om zware meubelstukken te verplaatsen? Geen nood, til ze op rolschaatsen van uw kinderen en rol ze opzij! Denk om u zelf DEEL DE DAGEN zo in, dat er behoorlijke rustpauzen overblij ven om het eten te verzorgen. Een kwartiertje voor de koffie, een uur voor het 12-uurtje, een kwartier voor de thee en een uur voor de BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER", BERGEN (N.h.) „ADAM HAD VIER ZONEN" „DE DOKTER KIEST EEN VROUW'' warme maaltijd moeten er in elk geval overblijven, 's Avonds leest u een boek of gaat met uw man gezellig uit, in ieder geval mag u dan niet in een rommelige kamer blijven zitten, dat geeft maar zor gen! Neem een heet bad en ga vroeg naar bed, dan bent u de volgende dag weer fris om met dubbele energie te kunnen be ginnen. Enne... denkt u ook even aan uw man en uw kinderen??? (G.) DRIE KLEINE kleutertjes gaan met moeder op voorjaarsbezoek. Wat dragen ze beeldige kleertjes! „Uk" heeft nog een manteltje aan, je moet oppassen in April. Het is gemaakt van een Schotse wollen ruit, niet te dik en heeft de welhaast klassieke Engelse kinderlijn met schouderpas, drie knoopjes, plooiruimte van voren en van achteren engeen zak ken. Dat spaart heel wat verbie den. (Marion knippatroon P 60.) „Puk" is wat trots op haar ge streepte katoentje (Marion knip patroon P 61Het is gemakkelijk wasbaar, er valt niet veel aan te strijken en staat keurig en fleurig. De mouwtjes raglan, de lijn van de schouderpas geschulpt, het rokje ruim aangerimpeld. Ons mo delletje is in contrast met het jurk je afgebiesd met een frisse kleur, maar één die niet gauw vuil wordt. Onder het kraagje komt de grote strik in dezelfde kleur, die heel zorgvuldig genaaid kan worden en dan met drukknoop of hecht- steek vastgezet, omdat juist dat „valletje" zo een eigenwijs leuk effect geeft. „Rie" heeft een wijdgeplooid feestjurkje (Marion knippatroon P 62) aan, met een ronde pas door moeder zelf geborduurd. Ze kan in dit jurkje, als u het van lichte wollen stof maakt, ook de hele herfst netjes zijn. Het op staande kraagje en de schouder pas sluiten -van achteren met knoopjes die meteen net als bij de groten, versiering zijn. Mogen wij u nog even, ten overvloede, aanraden de zijnaden en zoompjes van het kindergoed héél ruim te nemen. Marion's knippatronen P 60, P 61 en P 62 kunt u bestellen a 90 cents bij de redactie van ons blad. Geeft u vooral de maat even op? MARION. goed model, kunnen ze eigenlijk heel flatteus zijn. De meeste vrouwen zien er juist in een leuk schort alleraardigst uit. De dame aan de telefoon (wat heerlijk hè, je boodschappen te kunnen doen zonder het huis te verlaten) draagt een echte werk- schort (knippatroon P 56) van gestreept katoen met effen af stekende biezen, met een grote zak. Dit schort moet echt een alles-bedekker zijn. Niet krap geknipt, flink lang, beschermt het uw jurk bij de grootste schoonmaak. De jonge vrouw in de keuken draagt een coquet schortje (knip patroon nr. P 57) van een lapje gebloemde stof met ruches en hartvormig uitgeknipte bovenlijn en zak. Haar man ziet haar graag in een fris schortje als hij thuis komt. Het staat huiselijk en beschermt de schone blouse als we nog even in de pan moeten roeren voor het eten op tafel komt. Nummer drie (knippatroon P 58) draagt een echt japonschort, een soort vrouwen-overall van popeline, katoen, kunstzijde of welk stevig en wasbaar materiaal u maar heeft. Ze draagt er 's zomers geen jurk onder en des winters kan elk versleten oudje een warm onderlaagje zijn. Dit schortje is bij uitstek ge schikt voor wie zijn kleren in het werk wil sparen en er toch netjes wil uitzien. Dit is ook een aardig model voor huishoudsters, kinderjuffrouwen, kapsters en al le vrouwen, die in hun werk hun kleren moeten beschermen tegen stof, vuil, draadjes en vocht. U kunt het garneren met soutache of dóódsimpel laten. Dit japonschort vervult velerlei nut tige functies, niet in de laatste plaats maakt het u aantrekkelijk bij het werk. MARION-KNIPPATRONEN nr P 56, P 57, P 58 verkrijgbaar a 90 ets. bij de redactie van ons blad. Geeft U schriftelijk de maat even op? DE BEL! Lieve help wat zie ik er uit! Helemaal niet nodig, mevrouw. Een flink royaal schort bij het huiswerk bedekt voldoen de een rok en blousje dat u er onder draagt. Een schort dragen is geen schande en als we het maar netjes houden, het maken van een aardige stof en van een Vanaf 25 Maart a.s. INGRID BERGMAN in (Toegang 18 jaar) Een film van luperklasse. Vanaf 28 Mrt. LORETTE YOUNG en RAY MILLAND in een kostelijke comedie (Toegang 14 jaar).

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2