ROB de cm^dudee ïiuketnieftee Vltod, mm tiet Ufeuiskmetiik SCHOONMAAK- EN VOORJAARSARTIKELEN H. v. d. ELSKEN 1/ft. \Jddtn04t J. Ridder VIOLEN T. van DIEPEN MANEGE Warenhuis en Ijzerhandel H. K. Finkensieper Schildersbedrijf van wijlen J. Leegwater JAPONNEN Mevr. S. Keijzer LEO PLAS I GOUD ZILVER UURWERKEN Uw adres Voor Verhuizingen Wegens enorm succes 4 pd. Spinazie f 1.- Goedkope Groentenhal wij Tfcakken eter rood NU Bloemkwekerij Lijtweg 44 JOH. BROERE profiteert hiervan A. (j. VOH du Hitst S, J- SCHOUTEN, Techn. Bureau MEIJER, Kinderverhaal koopt II het voordeligst bij Kastpapier, per rol, gekl. 46 ct. Radion 39 ct. 54 ct. Persil 40 ct. Punaises per doosje 15 ct. Rinso 28 ct. Gocos boenders vanaf 31 ct. Sunlightzeep, dubbel stuk 33 ct. luiwagen 94 ct. Vim, grote bus 40 ct. stoffer 95 ct. Toiletzeep 30 ct. Haren stoffer 2,49 Grondverf per kg 2,25 Ragebollen 1,10 Glansverf per kg 2,52 Dweilen vanaf 60 ct. Waterverf per pond 35 ct. Closetborstel 94 ct. Wasbeits per kg 1,41 Closetborstelbakken 2,38 Behangersplakmeel 40 ct. Mattenkloppers 1,47 Witkalk per pak 25 ct. Zwabbers vanaf 1,33 Verf- en witkwasten, alle maten Sponzen 70 ct. Plamuur Stopverf Terpentijn Mevr. W. G. LEEGWATER-HEERTJES. Gedipl. Pedicure □□□□□□□□□□anaciDciaaDciaaoa Heeft U de weistandsgrens van het Ziekenfonds overschreden? Vraagt dan inlichtingen over onze specialeZiekenhuis-Specialistenhulp en Operatiekosten MOOI... een Kapsel van B.G.DOBBEN FEUILLETON □□□□aDaaaaaaanaDaDaDaaaa „DE PION" „Spoorzicht" Bakkerij Van der Schinkel TANDTECHNICUS telefonisch aangesloten onder No. 2610. Weide afrasteringsapparaten 0000 Groot was de vreugde geweest toen eindelijk het vliegtuig was komen opdagen. Nadat de drie geredden heerlijk waren verfrist en wat op hun verhaal gekomen waren werd besloten gemeen schappelijk te beraadslagen wat nu gedaan moest worden. De leider van de tank-expedi tie, de heer Armstrong, voelde er evenmin als de professor met zijn gezelschap veel voor om nu al terug te keren. Daar waren gevaarlijke avonturen te beleven, geheimzinnige volken en dieren te ontdekken; en op een platte grond wees dp heer Armstrong aan, waar het land moest zijn, en hoe men er moest komen. Besloten werd, dat de auto de weg zou aanwijzen en de vlieg machine inde omtrek van de tank zou blijven. Spoedig trok men op weg. De auto, met een ver nieuwde voorraad benzine, snelde voorwaarts, maar vond spoedig tegenstanders op zijn weg. t* wit Erres wringers f 56, Houten wringers f 44,75 Wringerbokken f 13,85 Gasfornuizen f 220,— 2-pits gascomforen f 17,90 Gasbakoven f 14,75 Voor electriciteit Schakelaars Stopcontacten Plafondfittings Stoppen Bananenstekkers Isolatieband Gloeilampen per rol 110 en 220 volt 135 ct. 93 ct. 72 ct. 15 ct. 26 ct. 20 ct. Gordijnfourni turen Houten roeden, alle maten Koperen roeden, alle maten Traproeden Spiraalveerroeden Gordijnrails, kompleet Duimen en schroefogen Gordijnringen per trede Keukentrappen Keukenstoelen Keukentafels Wasborden Raamhorren, uitschuifbaar Messenbakken Poetsdozen Houten lepels vanaf f 1,67 f 17,75 f 10,15 2,90 2,23 2,15 3,60 0,24 PRIMA BURG WRIJFWAS Emaille naamplaten op bestelling JAN OLDENBURGLAAN 17-19 BERGEN N. H. Hiermede bericht ik U dat het door mij op dezelfde wijze zal worden voortgezet. Met beleefde aanbeveling, Van Reenenpark 9, Bergen Nh. Vanaf heden maken wij ook japonnen. Jan Oldenburglaan 29 Bergen Telefoon 2546 Let op 't juiste adres. LUXE AUTO'S TE HUUR zonder chauffeur per uur, per dag of per week AdresZuidlaan 23, BERGEN Telef. 2526 In- en verkoop van gebruikte auto's Broekbeeklaan 23, Bergen Spreekuur Donderdag 2-5 uur Ook aan huis te ontbieden. Spoorstraat 27 Alkmaar koopt nog steeds oude KOPERWERKEN tegen de hoogste prijs, Richt U tot: Van Borselenlaan 7, Bergen Agentschap van de Ned. 1845 ALLE VERZEKERINGEN. Kleine Dorpsstraat 9 Tel. 2778, Bergen voor vakkundige reparatie van alle soorten uurwerken. Duinweg D47 Schoort Telef. 209 voor Uw Taxi PLOMPER - BERGEN Gedipl. Dome s - en Herenkapper DORPSTR.2! BERGEN TEL 2266 Roman van een menselijke vergissing 12. door HENK VAN HEESWIJK Het duurde geruime tijd, toen was het weer stil beneden. Kees bleef gespannen luisteren, maar hij hoorde niets meer, totdat hij zijn vrouw de trap op hoorde komen. Hij hield zich weer slapende. Zacht kwam ze zijn kamer binnen, keek naar hem en drukte toen zacht een kus op zijn voorhoofd. Een traan viel van haar gezicht op zijn wang; zij merkte het blijkbaar niet. Even nog bleef ze staan, waarna ze naar haar eigen kamer ging. Hij hoorde haar in bed gaan en toen was alles stil in huis. Lang bleef Kees wakker liggen en dacht na over hetgeen beneden, in de huiskamer, was voorgevallen. Ze was dus, voor ze hem leerde kennen, verloofd geweest met een ander, die ze Wim had genoemd. En nog hield ze van deze man, maar ze wilde Kees, haar eigen man, trouw blijven. Ondanks haar liefde voor de ander. Nu begreep Kees, dat hij zijn vrouw nooit echt had bezeten, dat ze in wezen het eigendom was van de ander, waarmee ze verloofd was geweest en dat hij ook nooit de liefde van zijn vrouw zou kunnen verwerven. Natuurlijk, ze zou lief voor hem zijn, want het waren haar eigen woorden hij had recht op haar. Maar de oudste rechten had de ander, waarmee ze van jongsaf aan was opgegroeid. De wettelijke rechten op haar bezat Kees, doch de oudste, natuurlijke rechten waren voor de ander, die Wim. En de natuurrechten waren de sterkste. Daar vermocht zelfs geen wet iets aan te doen. Langzaam rijpte zijn besluit. Hij wilde Jo niet langer aan zich binden. Vrijwillig had ze de ander verzocht te vertrekken en niet meer terug te komen. Ze wilde haar woord, dat ze gedaan had, gestand houden. Maar dit woord gaf Kees haar terug. Hij zou haar weer vrij maken, opdat ze met die ander, wie ze lief had, kon trouwen. Hun huwelijk was immers meer een grap dan ernst geweest! Was het niet een erfenishuwelijk? Was het niet om het geld van oom Klaas te doen geweest? En weer dacht hij aan de woorden van oom Klaas in diens laatste brief: „Geld is een slechte basis om er het geluk op te bouwen.'' Ja, oom Klaas, je hebt het goed gezien. Geld is een slechte basis; het geluk is niet gekomen; het bleef weg. Wat kwam, was slechts schijngeluk. Alleen de liefde is de enige deugdelijke basis voor het geluk. Een echte liefde, zoals die tussen man en vrouw moest bestaan, was er in hun huwelijk niet, want haar hart behoorde aan een ander. Zelfs een kapitaal aan geld vermocht daarin geen verandering te brengen. Liefde was niet te koop, zelfs voor geen erfenis. Duidelijk en sonoor liet de grote hangklok in de hal twaalf slagen horen. Het was middernacht. Nu stond zijn besluit vast. Hij ging heen, om plaats te maken voor die andere, die meer recht op haar had. Hij ging weer terug naar de auto-fabrieken in Clermont-Farrand, waar hij altijd weer kon komen werken, zoals de directeur had gezegd. Daar was hij gelukkig geweest, vóór die onzalige erfenis hem in de schoot was geworpen. Daar zou hij ook nu wel weer geluk vinden. Om half een stond hij op. Even duizelde hij en kwam hij tot de ontdekking, dat hij nog lang niet beter was. Onzin, dat was natuurlijk zwakte. Dat ging vanzelf wel over. Langzaam kleedde hij zich aan, pakte wat kleren in een koffer en luisterde toen aan de deur van Jo's slaapkamer. Ze sliep: de geregelde ademhaling bewees, dat ze het leed van de afgelopen avond vergeten was. En als de morgen straks aan brak, dan zou ook voor zijn kleine Jo het geluk komen. Hij zou uit haar leven verdwijnen, voorgoed. Het huis, de erfenis, de auto, alles zou van haar zijn en van die Wim. Hij wilde, dat ze gelukkig zou zijn naast de man, die ze liefhad. Kees kon haar dat geluk niet geven. Hij kon haar geluk echter vervol maken door haar alles te geven, wat hij zelf verkregen had door de erfenis. Wanneer hij werkte in de autofabrieken, had hij verder niets meer nodig. Toen Kees klaar was, ging hij voorzichtig naar beneden, stak het licht boven het schrijfbureautje aan en schreef een brief. Dit werk viel hem zwaar, doch het moest. Het was de laatste, zware stap. Qan was hij klaar. Hij wilde slechts het geluk van zijn kleine vrouwtje en daarvoor was hem geen offer te groot. Nadat hij ermee gereed gekomen was, las hij nog eenmaal de brief over, drukte er eindelijk een kus op en sloot hem toe. Toen pakte hij zijn koffer, trok zijn winterjas aan en stapte zacht de deur uit. Het was een flinke wandeling naar de Amsterdamse straatweg in Haarlem, maar daar zou hij wel een auto aantreffen die hem meenam naar de hoofdstad. En vandaar ging hij dan met de'vroege morgentrein naar Frankrijk. Nog eenmaal keek hij om naar het kleine villa'tje, waar het geluk zo kortstondig en eigenlijk nooit echt was geweest. Maar hij vermande zich gn liep door, een nieuwe toekomst tegemoet. HOOFDSTUK 11. De klok sloeg acht uur, toen Jo de volgende morgen met een schrik wakker werd. Terstond herinnerde ze zich, wat er de vorige avond was gebeurd en opnieuw kwam de stekende pijn in haar hart terug. Wim of Kees? De strijd was uitgestreden ten koste van haar diepe liefde voor )Wim en de beslissing was gevallen ten gunste van haar man. Nu móest ze de consequenties voortvloeiende uit deze beslissing, ten volle dragen, hoe moeilijk het misschien ook nog zou zijn. Ze stond op en kleedde zich aan. Ze moest naar Kees; hij zou ook wel wakker zijn. Toen ze de deur van zijn slaapkamer opende en zag, dat hij niet in bed lag, stond ze even sprakeloos van schrik. Dat komt er nu van, dacht ze, als je te lang slaapt. Nu was hij, tegen het verbod van de dokter in, toch uit bed gegaan en misschien zat hij reeds beneden aan het ontbijt. Vlug liep ze de trap af naar de eetkamer, waar het meisje reeds bezig was het ontbijt gereed te maken. Maar Kees zag ze niet. Ze beheerste haar onrust en vroeg zo kalm, als mogelijk was: „Heb je mijn man al gezien, Antje?" Het meisje keek verwonderd. „Neen, mevrouw, maar mijn heer ligt toch immers in bed?" Jo antwoordde niet, maar er kwam een onbestendig gevoel van angst in haar op. Er was nog een laatste hoop: hij kon in de badkamer zijn. Snel liep ze weer naar boven, maar de bad kamer was verlaten. Weer ging ze naar de slaapkamer en toen ontdekte ze, dat de klerenkast half open stond en dat één der koffers en een aantal kleren verdwenen waren. Hij is weg! flitste het door haar heen. Maar dat kon toch niet? Hij was immers ziek? Voor de tweede maal liep ze naar beneden, keek in alle kamers, tot grote verwondering van het meisje, zelfs in de keu ken, maar Kees was nergens te vinden. Ze liep de tuin in, klampte de tuinman aan, maar ook hij had Kees niet gezien. Eindelijk liep ze naar de garage, maar de wagen stond er nog. Met geweld drong ze haar tranen terug, maar ze wankelde op haar schreden, toen ze de woning weer binnenging. Ze liet het ontbijt staan en liep rusteloos door de grote voorkamer, totdat haar oog viel op de brief, die op het schrijfbureautje lag. Ze ging in de stoel zitten en maakte met bevende vingers de envelop open, en las wat ze reeds begon te vermoeden: „Mijn liefste Jo, Als je deze brief opent, ben ik reeds ver van je van daan en op weg naar een nieuwe toekomst. Ik heb gister avond het gesprek tussen jou en je vroegere verloofde Wim gehoord. Ik ben wakker geworden en hoorde stem men. Doordat je de deuren open liet staan, kon ik alles horen. Ik weet nu, dat je altijd die ander hebt liefgehad en dat je nog van hem houdt. Dat je desondanks hem wilt vergeten en hem verzocht hebt heen te gaan en waar je hem zelfs geen zoen tot afscheid wilde geven, weet ik, dat ik een vrouw heb, die liefde waard is. Je weet, dat ik van je houd en ik weet, dat jij mij nooit zo zult kunnen liefhebben, zoals je van die Wim houdt. Ik wil daarom weggaan, opdat jij gelukkig kunt worden met de vriend uit je jeugd, die je nog altijd liefhebt. Ik wil en mag jouw geluk niet in de weg staan. Ik begrijp nu de volle betekenis van de woorden uit oom Klaas' laatste brief: „Geld is een slechte basis, om er het geluk op te bouwen." Ik weet nu, dat alleen liefde het ware geluk kan geven. Waar wij tezamen niet gelukkig kunnen worden, omdat jouw liefde een ander behoort, geef ik je de vrijheid weer terug, opdat jij met die ander gelukkig kunt worden. Ik zal alles in orde maken voor de scheiding; de erfenis, het huis en alles, wat oom Klaas mij naliet, zal ik op jouw naam laten over schrijven, zodat je in ieder geval geen zorgen zult hebben. Probeer niet mij terug te vinden, want ik kom toch niet. Ik ga daarheen, waar ik ongetwijfeld mijn geluk zal vinden. Denk niet, dat ik ondankbaar ben, integendeel. Ik ben zelfs heel dankbaar voor wat je mij in deze zes maanden ge geven hebt. Dat je mij niet volmaakt gelukkig kunt maken, weet ik nu. Daarom wil ik niet, dat je jezelf voor mij op offert. Ons huwelijk was voor beiden een vergissing en meer een dwaasheid, omdat het een erfenishuwelijk was. Man en vrouw mogen alleen een huwelijk aangaan, wan neer echte, onbaatzuchtige liefde de basis ervan is. Ons huwelijk was in strijd met alle natuurwetten. Die vermag men niet straffeloos te overtreden. Wij hebben dat gedaan en ik ben degene, die daaraan de meeste schuld heeft. Daarom ga ik verdwijnen uit je leven, uit dank voor wat je mij gegeven hebt. Mijn innigste wens is, dat jullie, jij en Wim, gelukkig zult worden. Denk aan de woorden uit de brief van oom Klaas: „Heb lief, wees steeds opgewekt, verspreid zon om je heen, maak anderen zoveel mogelijk gelukkig, dan zul je ongetwijfeld ook zelf eens dat hoogste geluk ontvangen." Dat wil ik ook; ik wil anderen gelukkig maken: jou en Wim. Wees daarom gelukkig met elkander en denk van tijd tot tijd nog eens terug aan de man, die het gepoogd heeft en het niet vermocht. Je KEES." Toen het meisje een poosje later kwam zeggen, dat het ontbijt gereed was, vond ze haar mevrouw in tranen, voorovergebogen over het schrijfbureautje. Discreet trok ze zich terug. Ze was zelf vrouw genoeg, om te begrijpen, dat men in zulke ogen blikken het liefst alleen wil zijn. (Wordt vervolgd). van de vorige week geven wij deze week weer 6 pond Uien 25 ct. 6 pond Wortelen 25 ct. Ook hebben wij mooie spinazie, andijvie, witlof, sla, veldsla enz. Als reclame geven wij Zaterdag Alléén Dorpsstraat 86 in de Telefoon 2069 Waar ze van die heerlijke aard appelen hebben van 6'/2 ct- Per kg. bij afname van 25 kg. o a □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□a schaakt iedere Donderdag om 8 uur in B Wij hebben heden weer slag roomgebak. is het de tijd om te planten. Gemengde Violen f2,- per bak. Primula Obconica f 1,25 - f 1,00 per stuk. Begonia's f 0,30 Speciaal adres voor plantbakjes Bergen KERKELAAN 17 - BERGEN VERZORGT UW BOEKHOUDING VERMOGENSBEHEER BELASTINGZAKEN Alles prima kwaliteit. Geminderde dames-kousen 1 pnt. Standaard kousen 2 pra. 1 pnt. Dames-onderjurken 1 pnt. Zalm breikatoen 1 pnt. Wollen D.pulloversen vesten 1 pnt. Meisjes-truitjes 1 pnt. Baby-pakjes en jurkjes 1 pnt. 1 pnt. 1 pnt. 1 pnt. 1 pnt. 1 pnt. Wol-flanel Hemden Meisjes-directoirs Meisjes-onderjurken Werksokken Heren-overhemden, 2 b. Stationsstraat 5 - Bergen Breelaan 5, Bergen, tegenover 't station Vanaf heden Reparaties na afspraak in 4 uur gereed Wilt U genieten van prachtige duinritten? Wij zijn speciaal overgegaan tot aan schaffing van prima zadelpaarden. Oosterweg 30 Bergen Telef. 2557 voor net- en batterijvoeding Blessing Nervus Blessing Etra. dus goedgekeurd. Verder isolatoren, draad en paaltjes Tevens speciale spoed-reparatie-dienst door aanwezigheid van meet-apparaten, reserve onderdelen en apparaten. Ruïnelaan 3, Telef. 2514, Bergen.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4