Veertig jaren V.V.V. PUBLICATIE Zitdagen Gemeente-ontvanger EGMOND AAN ZEE „DITTE, 'N MENSENKIND" Samen schoonmaken Distributiedienst voor de Kring Alkmaar. NA-UITREIKING WERKKLEDING Personen of bedrijven, die verzuimd hebben in de vorige maand een aanvraag om werkkleding in te dienen, worden hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld tot en met 15 April 1949. MEDEDELING. Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. delen hierbij mede, dat het voor elke koop of verkoop van bouwterrein in de gemeente Bergen met het oog op de herziening van het Uitbreidingsplan, gewenst is om zich te overtuigen van de bebouwingsmogelijkheden. Inlichtingen hieromtrent worden verstrekt ten kantore van gemeentewerken, gevestigd aan de Karei de Grotelaan 25 te Bergen Nh. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Burgemeester, Dr. W. HUYGENS Secretaris, W. DE VRIES. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Bergen Nh. maken bekend, dat de gemeente-ontvanger voortaan zitting zal houden in het gemeentehuis op WOENSDAG van 912 uur en op VRIJDAG van 942 uur. BERGEN Nh., 30 Maart 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dr. W. HUYGENS, Burgemeester. W. DE VRIES, Secretaris. GEMEENTE SCHOORL Kosteloze inenting. Gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken wordt geboden op Dinsdag 5 April 1949, des voormiddags tussen 8 en 9 uur, ten huize van Dr. H. Heringa, Dokterslaantje C 235 en van Dr. F. H. Risselada, Hereweg A 39. Het trouwboekje der ouders dient te worden medegebracht. V.V.V. „Noord-Kennemerland" 1909—1949 De voorzitter, de heer v.d. Garde Jr. opende de 39ste voor jaarsvergadering van V.V.V. „Noord-Kennemerland gehou den in „De Rustende Jager" met een hartelijk woord van welkom. Van de ere-voorzitter, Burge meester Mr C. A. J. Jochems, was bericht ingekomen, dat zijn aanwezigheid dringend elders nodig was, zodat hij hier helaas verstek moest laten gaan. Aan het begin van het veelbelovende seizoen, (er was al veel verhuurd en besproken) liet de voorzitter een dichte regen van mededelingen op de talrijke aanwezigen neder dalen. De nieuwe weg naar zee zal vóór het seizoen klaar zijn, waarmee een lang gekoesterde wens in vervulling zal gaan. Aan het einde zal verrijzen een fietsen stalling en een gelegenheid waar de bezoeker lafenis wacht, en langs de zeeweg zullen door VVV. banken en papiermanden worden geplaatst. Over de nieuwe Gids was men bijzonder tevreden, lof werd toegezwaaid aan de heer Oldenburg voor de keurige ver zorging van dit drukwerk en dank gebracht aan de heer Blankenstijn voor het vele werk, dat hij zich getroost had bij de samenstelling. In verschillende treinstellen van de N.S., rijdende van Amster dam naar het Noorden, naar Maastricht, tussen Den Haag en Utrecht en in Pullmanrijtuigen naar Parijs zullen foto's van mooi Schoorl, ware kunstwerken, een pracht-reclame vormen voor dit vacantie-oord. Ter gelegenheid van de op 12 Mei in Schoorl te houden ver gadering van de Federatie zullen weer velen kennis kunnen maken met het land van Teun de Jager. Besloten was weer te adver teren in het voor- en naseizoen, en zo tfbdig ook in het hoofd seizoen. Van de vacantiespreiding werd veel goeds verwacht. Met grote voldoening werd gewag gemaakt 'van de medewerking, die V.V.V. mocht ondervinden van het Gemeentebestuur en het Staatsbosbeheer. Het bestuur had er van afgezien, dit jaar nieuwe kaarten te laten drukkenV.V.V. bezat nog een kleine voorraad zwarte en de heer Oldenburg gekleurde wandelkaarten en men meende deze eerst te moeten opruimen alvorens nieuwe te drukken. De verloting was in kannen en kruiken; aller mede werking werd gevraagd bij het plaatsen der loten. Aller medewerking werd verder ingeroepen om de kom van het dorp 's avonds wat gezelliger te maken door veel licht in étalages enz. In de contributieregeling waren hier en daar kleine cor recties aangebracht om aan geuite bezwaren tegemoet te komen. Omtrent de busdiensten werd medegedeeld dat de z.g. blauwe bussen nog blijven rijden en verder dat er 4 maal daags een andere bus langs het kanaal naar Petten gaat. Aan Mej. H. Zuurbier, die vóór haar huwelijk, als rechterhand van de bureauhouder de heer K. P. Zuurbier, zoveel voor de V.V.V. had gedaan, werd van de bestuurstafel hartelijk dank gezegd. En last but not least, er was met de zusterver eniging „Groet-Camperduin" ver gaderd en na aangename be spreking overeengekomen in het vervolg voor elke vergadering eerst voeling met elkaar te houden. De Benelux-gedachte ook naar Schoorl en Groet, merkte een der aanwezigen op. De auto's van het expeditiebedrijf van Gebr. de Boer zullen deze gedachte verder uitdragen door overal te verkondigen„Schoorl, Groet, Camperduin, uw vacantieoord. Zee, bos en duin". De notulen van de vergadering van 25 Oct '48 werden onver anderd vastgesteld met dank zegging aan de samensteller. Bestuursverkiezing In de vacature, ontstaan door het naar Canada emigreren van de heer J. v.d. Plas, werd na 2 stemmingen voorzien, door de verkiezing van de heer S. de Jong. Jaarverslag De secretaris begon zijn ver slag over 1948 met op te merken, dat de verwachtingen na het top jaar '47 niet hooggespannen waren er was een verbetering in de textielvoorziening ingetreden en velen meenden, dat na het aan schaffen van kleding en aanvullen van linnenkasten de kas wel niet zou toelaten te genieten van vacantie en dan vreesde men na delige gevolgen van de regen van belastingpapiertjes die over ons landje neerdaalde. Niettemin, aldus de samensteller van het jaarverslag, werd 1948 een goed seizoen voor Schoorl. Vervolgens maakte het verslag melding van het vele werk, dat door het bestuur was verzet. Het ledental, dat op 31 Dec. '47 134 bedroeg, steeg tot 187 (op de avond van deze vergadering 197). Om het kamperen in goede banen te leiden was een dank baar gebruik gemaakt van de adviezen van de Ned. Kampeer- raad en de Stichting Veilig Tehuis. Met de hoop, dat 1949 aan alle gerechtvaardigde wensen tegemoet mocht komen, werd het verslag besloten. Financiën De ontvangsten hadden be dragen f 2321,37 en de uitgaven f 2432,57. De vereniging was dus f 111,20 achteruit geboerd. Dit tekort kon nu nog gedekt worden uit het op 1 Januari '48 aanwezige saldo van f 783,645, maar de penningmeester gaf toch in overweging om voor elke buitengewone uitgave dekking te zoeken door buitengewone inkomsten. De heer K. P. Zuur bier maakte de opmerking, dat men hier in dit geval niets ver ontrustends behoeft te ziendoor het besteden van f 300,voor deurplaatjes en f 150,voor papiermanden enz., was het bezit van de vereniging z.i. niet aan getast, maar was het bezit aan geld eenvoudig omgezet in een bezit aan goederen. Nadat de financiële commissie bij monde van de heer I. Tak had gerapporteerd, dat zij alle stukken en bescheiden in de beste orde had bevonden, werd de penningmeester de heer J. v. Wijk, gedéchargeerd met dank voor zijn accuraat beheer. 40-jarig jubileum Opgericht 6 Aug. 1909 zal de vereniging dit jaar haar 40-jarig bestaan kunnen vieren. Met het oog op de seizóendrukte in Au gustus stelde het bestuur voor met de herdenking te wachten tot September. Als voorlopig pro gramma werd voorgesteld: 's na middags receptie, 's avonds een toneeluitvoering voor de leden en hun dames (met het oog op de beschikbare zaalruimte zal de toegang strikt persoonlijk moeten zijn) en verder een gezellig samen zijn met alles wat daar al zo bij behoort. Naar aanleiding van een vraag van de heer v. d. Garde Sr merkte de voorzitter op, dat van de oprichters nog slechts een in leven is, n.l. de heer F. Stenneberg, de eerste, die indertijd droomde van een weg naar zee en die nu zijn droom ziet verwezenlijken. Het bestuur zal deze medeoprichter niet vergeten, de laatste van de mannen, die met ver vooruit ziende blik in 1909 zagen, dat voor de landbouwende en vee teelt bedrijvende plattelandsge meente Schoorl een toekomst lag als seizoenplaats. Het bestuur kreeg vrij mandaat het 40-jarige feest verder te regelen. Bij de rondvraag werd ge wezen op de wenselijkheid van een andere huisnummering en dan straatsgewijze en van ge dachten gewisseld over ver schillende interne aangelegen heden. „DE LAATSTE EER" De begrafenisvereniging „De laatste Eer"" hield gisteravond haar algemene vergadering in „De Rode Leeuw" onder voorzitter schap van de heer Fr. Mosk. In zijn openingswoord wenste de waarnemende voorzitter, de voor zitter de heer R. Wognum, die nog steeds ziek is, een spoedig en algeheel herstel toe. 1948 was voor de vereniging een vrij rustig jaar geweestde financiën waren iets achteruitgegaan. Helaas had de penningmeester, de heer Hoog land, na rijp beraad gemeend te moeten bedanken voor de functie, die hij gedurende de 25 jaren, dat de vereniging bestaat, had vervuld. De voorzitter bracht hem dank voor wat hij in deze kwart eeuw voor „De laatste Eer" had gedaan. Het voorstel van het bestuur om de scheidende functionaris een stoffelijk blijk van waardering aan te bieden, werd door de vergadering met grote instemming begroet. Be sloten werd verder om het penning meesterschap te verenigen met het secretariaat. Ingekomen was de agenda voor de op 9 April te Alkmaar te houden bondsvergadering. Tot afgevaardigden naar deze ver gadering werden benoemd de heren M. Boschman en C. Koel. Medegedeeld werd, dat voortaan bij begrafenissen gebruik mag worden gemaakt van de Molen weg. Uit het jaarverslag van de secretaris Boschman stippen we aan, dat het ledental 1037 be droeg en er in het afgelopen jaar 12 leden en 2 niet-leden waren begraven. Ingevolge besluit van de bondsvergadering blijven leden van de vereniging, die de 60- jarige leeftijd hebben bereikt, bij verhuizing lid van hun oude ver eniging. Bij overlijden zal de ter aardebestelling geschieden door de vereniging in hun nieuwe woonplaats, maar komen de kos ten voor rekening van de oude vereniging. De rekening van de penning meester ïloot in ontvangsten en uitgaven met f 2479,26. Het batig saldo, dat op 1 Januari 1948 f 931,04 bedroeg was terugge lopen tot f 702,26. De vereni ging was dus f 228,82 achteruit geboerd. Nadat de kascommissie bij monde van de heer A. Duin- meyer had gerapporteerd, dat zij alle stukken en bescheiden in de beste orde had bevonden, werd de scheidende penning meester, de heer J. Hoogland, gedechargeerd onder dankzegging voor zijn accuraat beheer. Tot lid van de financiële com missie voor '49 werden aan gewezen de heren A. Duinmeyer, A. Kooy en A. Selhorst. Bij de bestuursverkiezing wer den de aan de beurt van af treden zijnde leden, de heren C. Koel, J. Hoogland en W. Damiaans, herkozen. Allen ver klaarden zich bereid hun functie weer te aanvaarden. Bij de rondvraag werden nog heel wat interne kwesties be sproken, waarna sluiting volgde. HET POLDERBESTUUR BIJEEN. Het Algemeen Bestuur van de Vereniging van Polders en On- ingepolderde landen onder Schoorl en Petten hield zijn jaarvergade ring in „De Rustende Jager", onder voorzitterschap van de heer C. M. Winder. Van de heer D. Swaan was bericht van verhindering inge komen. Notulen en ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot discussie. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven van de gewone dienst met f 30904,98 en vertoonde een batig saldo van f 2453,96. De kapitaaldienst had aan ontvangsten f 10000 en aan uitgaven f 19481,46. Het nadelig saldo bedroeg f9481,46 De penningmeester, de heer Fr. Mosk, werd onder dankzegging voor zijn accuraat beheer ge déchargeerd. De begroting voor de dienst 1949 werd post voor post be handeld en vastgesteld op de na volgende bedragen. Gewone dienstontvangsten en uitgaven f31301.36 met een post onvoorzien van f397.11. Kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven f 10000. Besloten werd voor de Kapi taaldienst een Kasgeldlening aan te gaan van f 8000 tegen een rente van ten hoogste l°/0 boven het disconto van de Ned. Bank. Met algemene stemmen werd de wegwerker D. C. Voeteemet ingang van 1 April '49 aangesteld in vaste dienst van het Water schap op een jaarwedde van f 1860. Zijn pensioensgrondslag werd op hetzelfde bedrag vast gesteld. Van de heer I. C. Tak, op zichter, was ingekomen een ver zoek om enige vergoeding voor het gebruik van zijn rijwiel in de dienst van het Waterschap. De vergadering besloot een jaar lijkse vergoeding van f 12.50 toe te kennen. De rondvraag leverde niets bijzonders op, waarna sluiting volgde. VOETBAL Zondag a.s. beginnen voor Schoorl I de promotie- en degra datiewedstrijden met een wedstrijd aan de Molenweg tegen L.S. V. V. I. Aanvang half 3. De plaatselijke ontmoeting voor het Gouden Kruis tussen Schoorl II en de Duinranders I, welke reeds op hetzelfde uur was vastgesteld, zal vermoedelijk nu wel op een vroeger uur gesteld worden. Verder spelen: R.K.A.F.C. 5Schoorl 3 12 u. Alcmaria dSchoorl a 10 u. SCHOORLSE BRIDGECLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. ge houden wedstrijd: Dames Verboom-IJssels 72,5 Mevr. de Wilde-van Wijk 77,5 Haasbroek- Aaldërs 78 Bekker Beeldman 78 Pinxter-Diederich 79,5 Half Jr.-Jes 81,5 Dames v. Wijk Sr-Bouman 82,5 fam. Jochems 84 Jonker-Half Sr 86 v. Twuyver-v. d. Lelie 87 Visser-N ieuwland 96 Repko-Pasma 106,5 HET NUT Het Departement Egmond, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield Woensdag voor leden en belangstellenden een avond in de zaal van ,,'t Haasje'^ te Egmondbinnen. Het bestuur BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN „GOLGOTHA had zorg gedragen, dat de leden uit Egmond aan Zee op gemak kelijke wijze daarheen werden vervoerd. Na de opening door de voor zitter, Ds Plug kreeg de heer Jhr Dr J. C. Mollerus het woord, die op de bekende prettige wijze ons een en ander mededeelde over zijn reis naar de Neger- republiek Liberia. Na een reis met veel afwisse ling, zowel per vliegtuig als per kolenboot bereikte spreker Mon- grovia. Van een oponthoud te Dakar en Casa Blanca werden enige interessante bijzonderheden verteld. Zo doet Gasa Blanca (Witte Stad) de naam wel eer aan. Alles is er werkelijk wit, tot het asphalt van de straten toe. Van de republiek Liberia ver telde spreker, dat men er spoor wegen, hotels en pensions tever geefs zoekt. Het land wordt geregeerd door een president bijgestaan door 35 ministers en 50 Secretarissen-Generaal. De bevolking bestaat uit de in 1863 uit Amerika overgebrachte vrij gekomen slaven, plus een 24-tal stammen, die daar reeds woonden. Dat dit enige wrijving veroor zaakte en nog veroorzaakt is te begrijpen, daar de z.g. Americo- Libérianen door de oorspronkelijke bewoners als indringers worden beschouwd. Liberia is een rijk land, maar export is er nagenoeg niet omdat de verkeersmiddelen ontbreken. De producten moeten naar de haven worden gedragen. Alleen de rubberplantages van „Firestone" bezit eigen boten om de rubber te vervoeren. Als bijzonderheid deelde spreker nog mede, dat deze boten in Neder land zijn gebouwd. Na de pauze vertoonde de heer Mollerus enige lantaarnplaatjes, die zeer in de smaak vielen. Aan het slot van de avond dankte de Voorzitter de spreker en deelde voorts mede, dat er binnenkort een ledenvergadering wordt gehouden. ONZE KLEINE KAMPIOENEN Met een 100 overwinning op Randers A hebben onze kampioen- adspiranten de competitie afgeslo ten. De Randers waren volgens mij over het algemeen wat klein van stukik kreeg de indruk, dat dit elftal wel een B-elftal had kunnen zijn. Als beloning voor hun werk en het behaalde kampioenschap, waren de onzen Zondag getooid® met een embleem op hun short, zijnde het wapen van de gemeente Egmond met een ondergrond van goud, daardoorheen zes strepen in rood. Als herkenning waren de letters V.V.E. in zwart aan gebracht. Zij zagen er beslist keurig uit. Het geheel was ge borduurd door de dames van Tavenu, die 't voornemen hebben alle spelers van Egmondia van een dergelijk embleem te voorzien. Een woord van dank is hiervoor zeker op zijn plaats. P.H. UITSLAG BRIDGEDRIVE van de Bridgeclub „De Egmonden" A-klasse Gebr. v. d. Molen 69,5 Karels-de Waard 60,5 Hopman-Ruiter 56,5 Gebr. Hopman55 Bas-v. Winsum 51,5 Nieuwenhuizen-Beers 51,5 Dames Hartgrink-Dekker 50 Heddes-v. Pel 49,5 de Goede-Koper 48 Dekker-Smit 48 B-klasse Apeldoorn-Liefting 46 Huiberts-de Raadt 45 Karels-Kleij 44 Rozing-de Raadt 43,5 Scholten-Leijen 43,5 Gebr. Dekker 41,5 Burger-Dekker 40,5 Hartgrink-Burger 32 C-klasse Pepping-Groot 48,5 Gouda-Dekker 47 Huiberts-Baltus 46,5 Modder-Hopman 45 Hopman-Verver 42,5 Groot-de Waard 39 Zwart-Duin 38 Jonker-Groen 29,5 We hebben tot nog toe in het voorjaar altijd de schoonmaak aanvaard, geprezen of gehpkeld net naar het uitkwam en ook net naar de luimen van de redac teur of redactrice, die in 't voor jaar die schoonmaak had te aan vaarden, te prijzen of te hekelen. Maar ditmaal willen we toch eens ernstiger zijn en even het oog richten op die ontelbare ge zinnen, die samenwonen. Hoe zal, ja: hoe kan daar een schoonmaak verlopen? En nu praten we nog niet eens over de (helaaé zo weinige) ge vallen, waarin die samenwoning vlot verloopt. Zonder moeilijk heden,* zonder wantrouwen en zonder haken en ogen. In wonin gen, waar een goede geest heerst, kan elk gezin z'n eigen kamers en goede beurt geven en de ge zamenlijk gebruikte trappen, keu ken, w.c. enzovoorts, die doen zij natuurlijk samen. Waar wel moeilijkheden rijzen, dat zijn de huizen waar de één de ander niet aankijkt, Waar men elkaar het liefst met staande voet op straat zou zetten als de auto riteiten daar geen stokje voor staken, waar men pleizier schijnt te hebben in onderlinge plagerij en, kortom: waar van samenwer king, in welke vorm ook, eenvou dig geen sprake kan zijn zolang die mensenkooi onder één dak toeft. Ideaal voor een grote schoon maak Overlegt gezamenlijk Het probleem zou nog zijn op te lossen, als beide gezinnen te gelijk wilden beginnen. Maar nee, als de één zegt: ,,ik ga schoonmaken", doet de ander na tuurlijk niets. „Ga je gang maar" zeggen ze vriendelijk in je ge zicht, maar achter je rug zitten ze je dwars. In de keuken, door in en uit te lopen als de vloer gedweild wordt en afval te laten slingeren, in de gang door de kapstok op zijn plaats te willen houden, enzovoorts. En als alles klaar is, zijn ze ontstemd als hun keukengerei, hün trap en hun zol dergedeelte niet meegedaan zijn! Tja, eigenlijk zou ieder z'n eigen boontjes moeten doppen. Dus ook eigen kamers een beurt moeten geven. Van twee geza menlijk gebruikte trappen kan elk er één nemen. Op zolder doet ieder z'n eigen gedeelte. De keu ken zou de hoofdbewoner kun nen doen, mits de ander eigen spulletjes opknapt. Ja, een beetje overleg komt er nu eenmaal bij te pas. Lukt dat niet, dan is een schoonmaak zinloos. Ruzie over gangen en portaal tje? Goed, dan maar verdelen. De één dit, de ander dat. Vertikt de één het om een bepaald gedeelte te doen, overleg dan rustig over een andere indeling. Ik kan me voorstellen, dat u graag de w.c. aan de andere partij laat, maar dat zij niet het smerigste werk willen doen als er ook nog iets anders is. Geef in zo'n geval het goede voorbeeld en neem ditmaal Zélf eens een minder prettig werk je onder handen. Tenslotte zou u het óók moeten doen als u geen inwoning had, maar alleen in dat huis zat. Doet uw eigen apartementen Wellicht is een andere oplos sing de toerbeurt. We zitten nu eenmaal de eerstvolgende jaren nog wel aan die inwoning vast. Daar is niet veel aan te doen. Dan kunnen we dus redeneren: ik maak dit voorjaar schoon, maar volgend voorjaar doe jij het. Eerlijkheidshalve kunt u er om loten. Dan hebt u elkaar niets te verwijten als de één eerder aan de beurt is dan de ander. In zo'n geval moet één gezin natuurlijk alles schoonmaken. Ook de kamers van het andere gezin. De kasten, die ge zelf te voren hebt gedaan, blijven dan natuurlijk zo lang op slot. Uit veiligheidsoverwegingen en om latere moeilijkheden weer te voorkomen! Wilt u iets buiten het bereik houden van de ande ren, dan doet u dat in zo'n kast, of u zet het in een kamer, die nog niet aan de beurt is, en geen haan kraait er naar. Vanaf Vrijdag 1 April a.s. de geheel zuivere en tedere film Toegang 18 jaar. N.V. Fan-film. Vanaf 8 April a.s. een subliem filmwerk.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2