Het gezicht in de spiegel „GO WEST" Uitreiking Bonkaarten Paasvoorspelling Honderdduizend uitgaansplannen, Tochten groot en tochten klein; Hoe zal de Paasthermometer En de baro-dito zijn? Wat verwacht de Bilt voor Paasweer? Wordt het zonnig, zacht en goed? Kan 'k mijn mantelpakje dragen En mijn Paas-beste hoed? Of zal ik mijn wintermantel Met die kraag aan moeten doen? Hoe zal dit jaar Pasen wezen? Droog of nat, of wit, of groen? Zal het regenjassen-weer zijn? Wordt het weer een waterdoop? Zal het hei-, bos-, wandelweer zijn, Of wordt het een bioscoop 'k Vroeg het aan een kaartenlegster En die koffiedikster zei: Slechts drie dingen kan 'k voorspellen: 's Morgens, 's middags, 's avonds: ei. CLINGE DOORENBOS BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" Bergen die een diepte van 3000, 6000 en bij Formosa zelfs van 12000 meter hebben. Hoe tot de ge heimen, die deze oceanen ver bergen, door te dringen? De heer Köhnert, die echt op zijn praat stoeltje zat, vertelde van de mislukte pogingen van duikers om de schatten van de op een diepte van 100 meter liggende Lusitania machtig te worden. Is op die grote diepten van de oceanen nog leven mogelijk? Onderzoekingen hebben bewezen, dat er inderdaad leven is op die grote diepte. Met een door de Amerikaan William Beebe gecon strueerde ijzeren kogel met patrijs poorten van kwartsglas, gelukte het af te dalen tot 800 meter. In deze Egyptische duisternis krioelde het van zeedieren van de meest fantastische modellen en grootte. Spreker schilderde 'n paar van de diepzeevissen, de een met een lang gesteeld licht gevend orgaan op de kop, een ander met zeer grote ogen en aan weerskanten 50 lichtgevende organen. Veel te gauw kwam er een einde aan deze sprookjes geschiedenis de bus haalde de verteller van zijn praatstoeltje. De presidente van de afdeling was de tolk van de aanwezigen met de heer Köhnert dank te zeggen voor zijn interessante causerie. CABARETAVOND TE GROET Op Vrijdag 22 April a.s. zal het Cabaretgezelschap „Gemengde Berichten", optreden voor de E.V.C., in de zaal van de heer Klop. De naam „Gemengde Berichten" spreekt voor zichzelf, van alles wat. Drie uur lang zijn alle mede werkers, afzonderlijk of met el kaar op de planken, met scenes, muziek, tekenkunst, liedjes, mono logen, praatjes, humor, ernst, dwaasheid, plezier en actie, in één vlotte vaart door. Optreden zullen de twee ras- artisten Uut en Bert Huising met hun eigen liedjes, de sneltekenaar Pastello, met rake schetsen en Cor Zwart als Sijmen met zijn kreupele rijmen en manke ver gelijkingen. Voor voldoende variatie zorgt de accordeon-virtuoos Jan Oort, met populaire nummers. Gezien de enthousiaste recensies in ver schillende dagbladen, zal het 'n avond worden, met voortreffelijke Cabaretkunst, de kunst voor ieder die haar wil verstaan. De entréeprijs is zo laag mo gelijk gehouden, om iedereen in de gelegenheid te stellen, deze prachtige avond bij te wonen. De zaal is per N.H.A.D.O.- bus bereikbaar, de opbrengst van deze avond komt ten goede aan het fonds „Bijzondere Noden". Zie verder de advertentie in dit blad. EEN SCHITTERENDE PRESTATIE Klaas Boot kampioen turner van Nederland l De jeugdige Klaas Boot, in turnkringen te Schoorl een goede bekende, behaalde in Amsterdam na felle strijd het kampioenschap turnen in Nederland. 32 deelnemers demonstreerden in de Amsterdamse turnhal hun kunnen. 1 en Ned. kampioen werd Klaas Boot met 99,7 punt, 2 werd Linde uit Hengelo, de titel houder van het vorige jaar, met 98,3 punt en 3 de Amsterdammer Vos, eveneens oud-kampioen met 96 pnt. GEMEENTERAADS VERKIEZING B. en W. van Schoorl hebben besloten, in navolging van de grotere plaatsen in het land, de gemeenteraadsverkiezing te doen houden op Woensdag 22 Juni a.s. SCHOORL - SIJBEKARSPEL 1-1 In deze promotie-degradatie kamp hebben beide tegenstanders na een sportieve, door scheids rechter Hoek goed geleide wed strijd, de punten eerlijk gedeeld. Sijbekarspel had de eerste helft het voordeel van de schuin over het veld staande wind. Niettemin nam Schoorl al betrekkelijk gauw de leiding. Een fout van de keeper? Nadien kreeg Schoorl nog twee mooie kansen, die niet benut werden. Na hervatting van het spel kreeg Sijbekarspel meer overwicht, 'n Misverstand tussen de Schoorlse keeper en een der achterspelers was oorzaak, dat Sijbekarspel de gelijkmaker scoorde. 11. Schoorl kwam nu meer in de aanval, maar wist het winnende doelpunt niet te scoren. Met de Paasdagen heeft Schoorl I rust, doch het tweede speelt op tweede Paasdag in Warmenhuizen om 12 uur tegen Vios II. SCHOORLSE BRIDGECLUB De uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden paas-wedstrijd was Pinxter-Diederich 59,5 Mevr. Arpeau-IJssels 69,5 Half Jr-Jes 78,5 Half Sr-Mw. Timmerman 82 Aalders-Haasbroek 82,5 Bekker-Beeldman 84 Echtp. Limonard 86 v. Twuyver-v. d. Lelie 86,5 Mevr. de Wilde-v. Wijk 88 Dames van Wijk 95,5 Nieuwland-Visser 98 Mevr. Bouman-Repko 98 TE SCHOORL Wij maken onze lezers er op attent, dat de uitreiking van nieuwe bonkaarten te Schoorl zal plaats hebben op Vrijdag 13 Mei EGMOHD AAK ZEE Onderlinge Vereniging Ziekenhuisverpleging Onder voorzitterschap van de heer Roodhart vergaderde W oens dagavond de Onderlinge Vereni ging voor Ziekenhuisverpleging te Egmond aan Zee. De voorzitter heette de niet talrijke aanwezigen welkom. Bij de ingekomen stukken was een dankbetuiging van Mevr. Eijma voor de bloemen die de vereni ging had gebracht bij het overlijden van oud-burgemeester Eijma. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat in het afge lopen jaar de vereniging een ledental had van 1132. Het aantal verpleegdagen beliep 280. In de 20 jaar van haar bestaan heeft de vereniging 19116 verpleeg dagen vergoed. Uit het verslag van de kascommissie bleek, dat er in 1948 ontvangen was f 3374,75, terwijl de uitgaven f 2118,05 bedroegen. Er was dus een batig saldo van f 1256,70. In de kascommissie voor kas controle werden benoemd de heren W. Regter en A. v.d. Steen. In de bestuursvacature die ont staan is, wegens het vertrek van dokter Belonje, werd dokter J. C. M. Helle door het bestuur candidaat gesteld. Met algemene stemmen werd dokter Helle gekozen en het be stuur verzocht zich met dokter Helle in verbinding te stellen en de wens van de vergadering kenbaar te maken. Voor de bestuursfunctie, ont staan door het vertrek van de heer Clausing werd een vrije stemming gehouden, waarin de heer H. Rooohart met meerder heid van stemmen verkozen werd verklaard. Hierna kwam het bestuur met de volgende voorstellen In verband met de verhoogde ligkosten in het Centraal Zieken huis te Alkmaar, die nu voor de derde klasse f 6,50 per dag zullen bedragen, stelde het bestuur voor geen contributieverhoging voor te stellen, doch de meerdere kosten geheel door de kas te laten dragen. Met algemene stemmen. Vervolgens stelde het bestuur voor, onmiddellijk ingaande, bij overlijden aan de nabestaanden f 25,— bij te dragen in de te maken onkosten. De bedoeling is, dit bij wijze van proef voor één jaar vast te stellen. Ook hier tegen waren geen bezwaren. Vervolgens deelde de secretaris mede, dat er inlichtingen waren ingewonnen om aan de vereniging voor Ziekenhuisverpleging een begrafenisvereniging te verbinden. Op de volgende vergadering hoopt het bestuur met concrete voorstellen te komen. In zijn sluitingswoord bracht de voorzitter dank aan de beide bestuursleden, die hadden moeten bedanken wegens vertrek uit de gemeente. In het bijzonder bracht spreker dank aan dokter Belonje voor zijn gewaardeerde adviezen. Raadsverkiezing. De verkiezing voor de gemeente raad is voor Egmond aan Zee door B. en W. vastgesteld op Woensdag 15 Juni a.s. De nieuwe raad zal 11 leden tellen, inplaats van zoals de tegenwoordige 7 leden. Sociaal Werkster Door de stichting Maatschap pelijk Werk ten plattenlande is met ingang van 15 April a.s. als sociaal werkster voor de ge meenten Egmond aan Zee, Bergen en Egmondbinnen benoemd mej. G. Pompe uit IJselstein. DE EGMONDEN Uitslagen van de gespeelde wedstrijden A. 1 H. FranseJ. v.d. Pluim 0-1 2 A. v.d. BergJ. de Waal 0-1 3 J. Koopman—J. Zijp 0-1 4 A. HeereJ. van Don 0,5-0,5 5 A. Heere—A. v.d. Berg 1-0 B. N. KraakmanK. Groot 1-0 E. KonijnJ. C. Groen 0-1 Het bestuur deelt verder nog mede, dat de clubavonden voortaan gehouden zullen worden des Woensdagsavonds te half acht in het clubgebouw „De Wester- kim", Boulevard 13. VOETBAL Verleden Zondag was het met de Egmondia-elftallen ar moedig gesteld. Het eerste ver loor van Purmerland met 3-1, (competitie). Adspiranten A ver loor in een voorwedstrijd voor de bekerwedstrijd Bergen-Andijk van Bergen junioren met 3-0. Nu weten jullie meteen wat junioren zijn. Het tweede elftal speelde in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Zeevogels 2 en verloor ook met 3-0. Dat noemen ze met de kous op de kop thuiskomen. Van de wedstrijd aan de Hoef was ik ooggetuige. Voorde aan vang reikte met een toepasselijk woord de voorzitter van Zee vogels aan de Egmondia-aan- voerder bloemen over voor hun behaald kampioenschap. De wed strijd werd gespeeld onder leiding van de heer Koelink. Over het spel kunnen we kort zijn. Een verzwakt en daardoor onsamen hangend Egmondia-elftal tegen een sterk Zeevogelselftal. Door het in zeer goede vorm zijn van de Egmondia-keeper is erger voorkomen. Een echte De Graaf- kogel wilde ook al niet komen of het moest zijn, die welke bijna door de consumptietent ging. Het geheel sloot beter bij de gastheren. Als uitblinkers mag ik wel noemen de spil en vooral de Zeevogels-linksback. P.H. EGMONDI A-NIEUW S Voor Vrijdag 8 April had het bestuur van Egmondia een spel regelavond uitgeschreven. Door bemiddeling van de heer Koelink, oud-scheidsrechter waren hiervoor uitgenodigd de heren v.d. Schilde en Hakkert resp. voorzitter en sectetaris van de afdeling scheids rechters te Alkmaar. De opkomst was nu wel niet volledig voor wat de oudere voetballers betrof, maar de jeugd was in groten ge tale opgekomen. Ieder, die deze avond heeft verzuimd heeft ook werkelijk wat gemist. Een vol gende keer beter heren. De spr. van deze avond was de heer v. d. Schilden, die op zeer vlotte en aangename wijze eerst iets vertelde uit zijn scheidsrechters- loopbaan. Het zou mij te ver voeren om alle grieven en wensen van de scheidsrechters in het algemeen te vermelden. Alleen dit wil ik wel mededelen dat het nog geen koek en ei is, zo wel met de spelers in het veld als met de toeschouwers. Als er wat meer achting kwam voor de scheidsrechter die zijn taak naar Terwijl Gerben Wijnbergen in zijn bed lag. zag hij de lentezon nestralen door het hoge venster naar binnen dwalen. Hij keek er gespannen naar, hoe het gouden licht in schuine vlakken op het ge lige behang van zijn slaapkamer viel. Er zat leven in dat licht. Het trilde onafgebroken en zelfs de plekken, die het niet bereiken kon, kregen er een ander voor komen door. Gerben zocht met zijn vermoei de ogen de hele kamer af. Ja, het was of alles was veranderd. Toen zijn blik de witte vitrage voor het raam bereikte, moest hij zijn wim pers neerslaan. Het fel-witte licht beet hem scherp in de ogen. Hij liet ze daarom maar liever gesloten. Hij droomde weg uit zijn kamer en zag zich weer en kele maanden geleden op zijn mo tor op de weg van Arnhem naar Zutphen rijden. Onder hem klop te met feilloze regelmaat de zui ger in de cylinder. De knalpot knetterde in een onverdroten ca dans. En de man op het zadel zat daar breeduit. Zijn moede han den omvatten de rubber handvat ten, zijn knieën en armen regel den als vanzelf het stuur. Want het hoofd van de rijder was niet helder genoeg meer om aan het geheel de vereiste leiding te ge ven. De gedachten van de jonge man zweefden rond de voortsnel lende machine, zonder zich te be palen bij de bediening van het mechanisme. Er waren duizend andere din gen om aan te denken. Daar was bijvoorbeeld zijn werk als ver tegenwoordiger, dat zo'n succes had. Hij verdiende er een behoor lijk salaris mee en zou dus zeker binnen korte tijd kunnen trouwen met Reinie, zijn verloofde. Ha, met die Reinie had hij het toch maar geweldig getroffen. Een flinke meid was ze, ontwik keld, energiek en knap, tenmin ste in zijn ogen. Want je moest, vond Gerben, altijd wat critisch blijven, ook al hield je veel van een meisje. Ze was voor hem het ideaal, al stonden anderen er sceptisch tegenover, dat hij met haar gelukkig zou worden. Nu het zo goed ging met zijn werk interesseerde de mening van anderen hem nog maar nauwe lijks. Hij bouwde aan zijn toe komst, aan het leven, dat hij met Reinie tegemoet ging. 't Was te hopen, dat ze bij de fa. De Groot in Arnhem de vol gende week nu maar op zijn voor stel ingingen, dan was hij voor de eerste paar maanden onder dak. Kerels nog aan toe, dat kon een order worden! 't Zou aan Benders, de inkoper, niet liggen. Als de directie van De Groot de kwaliteit van zijn artikelen maar goed genoeg vond. Eigenlijk behoefde hij zich daar geen zorgen over te maken. Door het hele land wisten ze langza merhand wel, dat hij alleen in eerste klas producten reisde. Daaraan had hij immers ook zijn succes te danken. De motor legde zich, met zijn berijder, schuin in een bocht van de weg, zonder dat de vaart ver minderde of vermeerderde. Ger ben voelde het niet. Zijn gedach ten huppelden weer weg naar een volgend onderwerp. Die piano, die hij gehuurd had. Hij moest hem maar weer af- behoren vervult en niet steeds in zijn handelingen verkeerd wordt beoordeeld, dan zou er al veel gewonnen zijn. Vergeet niet dat zij voor hun genoegen leiden. En nu komt het er op aan dit genoegen toch vooral niet te vergallen. Na de pauze werden verschillende spelers op hun kunde van de spelregels getest. Dank zij onze spelregel avonden, gehouden door de heer Koelink gaven deze spelers over het geheel genomen nog al zeer goede antwoorden. Meteen woord van dank aan beide heren scheids rechters voor hun bereidwilligheid belangeloos aanwezig te zijn, werd deze leerzame avond ge sloten. P.H. schaffen. Dat kostte iedere maand een paar gulden en eigenlijk had hij de laatste maanden nooit vol doende lust of tijd gehad om zijn handen nog eens in gelukzalige vervoering over de toetsen te la ten glijden. Zijn werk eiste de volle man. De luttele uren, die hij Zondags thuis was, waren voor Reinie. De piano bleef ge sloten. Gerben voelde zich moe, die avond op zijn motor. Hij keek uit over het donkere plaveisel en liet zijn lichaam gemakkelijk in elkaar zakken. Nog een goed half uurtje en hij was thuis. De motor snorde voortreffelijk Maar Gerben kwam niet thuis die avond. Hij opende zijn ogen in zaal 3 van het Stedelijk Zie kenhuis en dat was midden op de morgen, de volgende dag. In zijn rug voelde hij een stekende pijn en zijn linkerarm lag onbe weeglijk in een stijf verband. Zijn hoofd dreunde en was voorzien van talrijke pleisters. ,,U bent waarschijnlijk op uw motor in slaap gesukkeld," ver klaarde de verpleegster. „Men heeft u naast een boom gevonden op het fietspad. Uw arm is ge broken en een paar ribben zijn ernstig gekneusd. Ook uw hoofd is gewond. U moet rustig blijven liggen, want u hebt een hersen schudding." Later had Gerben meer bijzon derheden vernomen. Zijn motor was totaal vernield door een pas serende trailer: hijzelf was bij de botsing tegen de boom op de berm geslingerd en met zijn hoofd tegen het stenen fietspad gesla gen. Een wielrijder had hem ge vonden en gezorgd voor de eei^ ste hulp. En nu lag Gerben thuis. Al een paar maanden. Kerstmis en Oud en Nieuw had hij er gevierd en nu naderde Pasen. Die feestda gen in bed, dat was nog het erg ste, dacht hij soms. Van zijn hersenschudding was hij hersteld. Zijn arm was weer gezond. Alleen zijn rug deed nog pijn. Daarom bleef hij liggen. Maar het was niet de enige re den. Gerben voelde zich luste loos. Zijn leven was, zo dacht hij, vernietigd. Zijn één-manszaak was verlopen; het verdiende geld door het ongeval en de nasleep opgeslokt. Zijn motor, waar hij zo zuinig op was geweest, met één slag veranderd in een hoopje oud roest. Zeker, hij had Reinie nog. En hij had nog meer. Hij had het geloof in een Redder der we reld, die een heel andere lijdens weg had afgelegd, dan hij die paar maanden in zijn bed. Maar het sprak dikwijls niet tot hem. Wat had hij Reinie nog te bie den? Hoe kon hij zich gelukkig voelen, terwijl hij geen toekomst meer voor zich zag? Het resultaat van al zijn wer ken resteerde in een ruïne. Zijn agenturen waren in andere han den overgegaan, zijn klanten kochten bij concurrenten. Steeds maar verduisterden die sombere gedachten ieder straaltje licht in zijn hart. o— HET SPEL van de zonnestra len op de geel behangen muur was opgehouden. Een laatste flits gluurde nog om de hoek van het kozijn. Gerben opende zijn ogen en zijn blik viel op een vlieg, die zich koesterde in die vroege voorjaarszon. Hé, bedacht hij, is dat nou al weer een vlieg of nog steeds een vlieg, 't Leek hem „nog steeds" een vlieg, want 't was een flinke grote, die zeker de winter zou hebben overleefd. Zo'n vlieg had het toch maar gemakkelijk. Hij moest alleen maar oppassen, dat geen mens hem doodsloeg ot een ander beest hem opvrat. Verder geen vuiltje aan de lucht. Gerben streek eens met de hand langs zijn kin. Poeh, 'n baard van vier dagen. Zijn broer schoor hem altijd, maar had een paar dagen geen tijd gehad. Zou hij het zelf doen? In bed? Dat was niets waard. Hij had ook geen spiegel. Bij de wastafel dan? Zijn rug voelde hij de laatste dagen eigenlijk niet meer. Dokter vond het best als hij opstond. Zou hij? Hij keek naar buiten, waar de zon naar het zuiden trok en de hemel zich strakblauw boven de straat koepelde. Mooi weer om er op uit te trekken met de motor. Maar hij had geen motor meer. Geen geld en geen motor. Je bent een vervelend stuk ma terialist geworden, schold Gerben zichzelf. Met een ruk sloeg hij de dekens van zich af en schuifelde naar de wastafel. Zijn handen omklemden de brede randen van de wasbak en even later zag hij zichzelf in de spiegel. Was hij dat? Die bleke slungel met die holle ogen? Hij bracht zijn gezicht dich ter bij het glas. Ja, hij was het. Met moeite herkende hij zichzelf. Terwijl hij zich inzeepte bekeek hij de bijbelse plaatjes, die rond de spiegel waren gestoken. En boven zijn bed ontdekte hij plot seling, of ze er juist was neerge hangen, zijn belijdenistekst: „Ik ben de Opstanding en het Leven, die in Mij gelooft zal leven, ook al ware hij gestorven". Het scherpe mes van zijn scheerapparaat gleed langs Ger- bens gezicht. Zijn ogen richtten zich gespannen op de spiegel, waar hij zijn gezicht met iedere streek van zijn rechterhand zag veranderen. Hij voelde weer kleur op zijn wangen komen, kreeg het idee of er iets in hem begon te zingen. Met een kam streek hij zijn haren in de oude scheiding. Verdraaid nog aan toe, als hij weer eens wat buitenlucht had genoten zou hij allicht weer meer kleur op die bleke wangen krijgen. Hij rekte zich eens uit en sloeg zich met een vuist op de borst. Dat zat nog allemaal patent in elkaar, al was hij dan ook ma ger geworden. Zijn oog viel weer op de tekst: Die in Mij gelooft zal leven, ook al ware hij gestorven. Plotseling besefte Gerben, dat hij de eigenlijke zin van die woor den tijdens zijn ziekte niet had verstaan. Immers, juist als je aan je bed gekluisterd was, lag er een grote troost in die uitspraak. En nu voelde hij, dat er voor hem nog een leven was weggelegd vóór het sterven. Moest hij dan in moedeloosheid zijn ziekte maar verlengen? Over vijf dagen zou het Pasen zijn. Het zou dit jaar meer voor hem betekenen dan een extra vrije dag met een gezellige fiets tocht, dat nam hij zich voor. Langzaam kleedde hij zich aan.... —o „Kijk, daar heb je die jongen van Wijnbergen ook weer", fluisterde juffrouw Zwart tegen buurvrouw Gluursma op Paas- morgen in de kerk. Gerben zag de vele hoofden, die zich wendden, toen hij, samen met Reinie, in een bank recht voor de preekstoel ging zitten. Ja, kijk maar goed, ik ben het helemaal, dacht hij sarcastisch bij zichzelf. Maar in zijn hart lag een stil geluk. Zo nu en dan keek hij tersluiks naar zijn meisje naast hem. Het orgelspel eindigde met een juichend accoord. De predikant besteeg de kansel en knikte, daar aangekomen, even naar de herstelde patiënt. Dan verkondigde hij de ge meente de oude boodschap: Hebt goede moed, Ik heb de wereld overwonnen! PAASVERTELLING dooi Wim Graafland. (Nadruk verboden) Vanaf ZATERDAG 16 April a.s. een amusant en vlot Paasprogramma met „THE MARX BROTHERS'1 in Toegang alle leeftijden. Metro film. Zaterdag-, Zondag-, en Maandagavond te 8 uur. Zaterdag-, Zondag- en Maandagmiddag te 2.30 uur.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2