ROB de auoniucu ROB de aventudcc OLYMPIA - SCH00RL mm De ecfem Huishoud- en Industrieschool heeft yeldm bescUU&ooc De eefenis Mm WiMetn Cabaret ELECTR C A H* H* Winkeliers ETALAGES! heesters, bomen, vaste planten en rozen. Kwekerij „Sursum Corda" - Schoorl - Telefoon 285 Bergen's Mannenkoor, Bergen Nh. Makelaarskantoor C. HAP Zn., Bergen Voor Verhuizingen Kinderverhaal Kinderverhaal De E KOELC jCevecU i.) goed verzorgde moderne en verkoopkrachtige van Etalage- en Reclame-Bureau „De Waag". Westerweg 320, Alkmaar. Emmastraat 52, Alkmaar Aangifte van leerlingen (leerjaar 1949-'50) voort PLANT NU UW CONCERT I °P Donderdag 28 April 1949 tegen 3'/z a 33/« °/o op eerste HYPOTHEEK. LUXE AUTO'S TE HUUR De Ned. Vereen, van SPIRITISTEN »HARM0NIA« afd. Bergen OPENBARE LEZING MOOI... een Kapsel van B.G.DOBBEN FEUILLETON WEER GEOPEND Een kudde v dieren kwam plotst smal bergpad aar waren grote, loggi leken veel op rhinoi Bij de tank hielden ze halt. Verbaasde kreten weerklonken en een ogenblik later werd het ongewone monster van alle kanten beklommen door de bruine krijgers. De toestand voor de blanken werd er niet beter op. Maar weer kwam er hulp op dagen van onverwachte zijde. Twee dinosaurussen, misschien wel dezelfde van straks, waren op het toneel verschenen en de aanvallers kenden wellicht deze gevaarlijke vijanden. Vlug kozen ze het hazenpad. Een der monsters snelde de tank voorbij om allereerst met zijn gewone, bekende vijanden af te rekenen. Gillend renden de inboorlingen voor het ondier uit. over de ondiepe rivier. CITEX komt 1 in zaal NIC. SCI Een aangrijpendt Vooraf Holland een C de za; X Aanvang 8 uur. X Zaal open 7.30 X Kaarti Dr. SCHI Wat zoud U doen, een brief vond naast deelde, dat U erf genas inboedel plus een niet een tamelijk onbekend genvoerder van de ti nieuwe feuilleton. Maarer is iets DE ERF1 Er wordt steeds i'ng een andere kamer ovt enkele keer iets vern eigenlijk? )a, er is inderdaad vreemde inbreker in 1 dit aardige, spannend aanvang gemaakt hebi U zult elke keer rei DE ERFl Verzekert U voor het komende V.V.V.-seizoen van Verzorgd door allround gediplomeerd etaleur-decorateur a. Primaire opleiding voor meisjes die 6 kl. v. d. L. S. door lopen hebben (geen leeftijdsgrens), duur v.d. opl. 2 jaar. b. Opleiding voor costuum- en linnennaaien voor meisjes in het bezit van het getuigschrift v.d. primaire opl. Duur van de opleiding 2 jaar. c. Opleiding voor hulp in de huishouding voor meisjes die enkele klassen v.d. U.L.O. gevolgd hebben. Duur van de opleiding 2 jaar. d. Alg. huish. opl. (vormingsklas) voor meisjes in het bezit van het U.L.O.-diploma (of daarmee gelijk te stellen onderwijs). Duur van de opleiding 1 jaar. e. Opl. voor kinderverzorgster (in koloniehuizen) v. meisjes in het bezit van het getuigschrift genoemd onder c en d. f. Dag- en avondcursussen in koken, dekken en dienen, kinder verzorging, naaien. Prospectus op aanvrage. Aangifte liefst zo spoedig mogelijk iedere Dinsdag- en Vrijdagmiddag v. 2-4 u. Op Zaterdag 23 APRIL 1949, 's avonds half acht, in de zaal van de heer N. SCHUIJT te Schoorl, onder leiding van Mej. T. Ens. DirecteurK. Boot Prijscourant op aanvrage. Opgericht 5 October 1921 DirigentKarei Böhne, Amsterdam Beschermheer Dr. W. Huygens, Burgemeester van Bergen in de Ruïnekerk te Beraen Nh. met medewerking van LAURENS BOGTMAN, bas-bariton, Hilversum en BRAM BRUIN, orgel, Alkmaar Aanvang 8 uur. Toegang f 1.25 (belasting inbegrepen). Toegangsbewijzen verkrijgbaar bij de boekhandel P. J. de Haan, StationsstraatA. Prins, Karei de Grotelaan 40M. W. van Gulik, Studler van Surcklaan 8 en des avonds aan de Kerk. zonder chauffeur Ook erkend voor het geven van auto rijlessen. Adres: Zuidlaan 23, BERGEN Telef. 2526 In- en verkoop van gebruikte auto's Op Donderdag 28 April des avonds 8 uur in Hotel KREB, Breelaan. door Mej. W. LEBBING uit Bussum. Onderwerp Haar 25-jarige ervaringen aan sterf bedden. Bezoekt deze mooie avond. Vrij entree ook voor niet-leden. Zaalopening 7.30 uur. Aanvang 8 uur. Onze bibliotheek is Ruïnelaan 17. Boeken beschikbaar ook voor niet-leden. Gedipt. O a we s - en Herenkapper DORPSTR.2I BERGEN TEL 2266 PLOMPER - BERGEN EEN WAGENGl Gierend door de bo. Soendaplein oprijden, de stroom uit en trok bracht hij de zware w, knipoogje tot zijn com de enkele passagiers g Ziezo," Piet," zei 1 op." „Zo is het," beaan nam en de wagen ver te gaan afrekenen. Kl<- als bijzonderheid, dat nacht in de remise w leveren en dan naar ht Nadat hij zijn dien: hij, vrolijk fluitend, n. en nam zijn nummer i zijn collega's, die de kantoor en liep de z minuten lopen van de hij in de kost was. Vroege dienst was Als je late had, dan f treuzelde wat met wa wel erg in had, was het al tijd om op je wagen te klimmen tot 's avonds laat. Maar met de vroege dienst reed je om een uur of zes de remise uit en was je om klokke twee klaar. Had je nog een hele middag en avond voor je. Kon je een eind gaan fietsen of, als het minder goed weer was, dan pikte je een bios- coopje! Och, het leven als wagenbestuurder van de tram was Oorspronkelijk Nederlandse roman door Frank van Falckenoort. 2.) „Goede middag," groette Klaas vriendelijk-grijnzend. „Mijn naam is Klaas Sweers en ik geloof, dat hier een erfenis op mij ligt te wachten, is het niet? Ik heb tenminste vanmorgen een brief van U ontvangen." De notaris gümlachte, stond op en reikte zijn bezoeker de hand. Hij wees hem een gemakkelijke stoel en bood hem een sigaar aan, die Klaas gretig aanvaardde. Nadat Klaas zijn sigaar had aangestoken, zei de notaris: „Indien U Klaas Sweers zelf bent en neef van mijn overleden cliënt, dan bent U inderdaad de rechthebbende. Maar U zult het mij niet kwalijk nemen, als ik U om identiteitspapieren vraag." „O nee," antwoordde Klaas luchtig, terwijl hij zijn portefeuille uit zijn jas haalde. „Iedereen kan zich wel voor Klaas Sweers uitgeven. Maar ik ben het toch werkelijk. Overtuig U zelf maar." En Klaas reikte de man tegenover hem enkele papieren over, die de notaris nauwkeurig nazag. Na enige tijd knikte hij en gaf de papieren terug. „Inderdaad," sprak hij vriendelijk. „U bent de rechthebbende. Misschien mag ik nog een vraag stellen. Hebt U de overledene persoonlijk gekend?" „Niet, voor zover ik mij kan herinneren," antwoordde Klaas, behaaglijk aan de fijne sigaar trekken. „Maar ik weet wel, dat mijn vader me wel eens van oom Willem heeft verteld en dat was nu niet bepaald veel fraais. Ik hoop, dat U me niet verkeerd zult begrijpen, want het ligt niet in mijn bedoeling om kwaad te spreken van mijn overleden oom." „Natuurlijk niet. Maar toch zou ik graag willen horen uit uw mond, wat U van de overledene weet." „Niets dan van horen zeggen, mijnheer de notaris. Mijn vader heeft me vroeger wel eens verteld, dat oom Willem in zijn jonge jaren nooit heeft willen deugen. Hij is al vroeg de deur uitgegaan en nadien hebben wij zelden meer wat van hem gehoord. Van tijd tot tijd kwam oom Willem in conflict met de politie, maar de laatste tien jaren heb ik nooit meer iets van hem gehoord en ik moet U eerlijk bekennen, dat ik hem al helemaal vergeten was." „Juist," knikte de notaris bedachtzaam, meer tot zichzelf dan tot zijn bezoeker. „Uw mededelingen kloppen en bevestigen tevens nog eens Uw verwantschap met de overledene. Wat is Uw beroep?" „Ik ben wagenbestuurder op de tram, mijnheer de notaris." „Ook dat k lopt. Nu, mijnheer Sweers, ik kan U feliciteren. Zoals ik U reeds geschreven heb, bent U de enigste nog in leven zijnde bloedverwant van de overledene, dus volgens de Nederlandse wet komt U de nalatenschap van mijn cliënt geheel toe. Hoe wilt U, dat ik het financiële deel van Uw erfenis be handel? De obligatiën en aandelen liggen op het ogenblik in een banksafe „Stil laten liggen, mijnheer de notaris. Ik vermoed, dat er ook nog wel een klein banksaldo zal zijn?" „Jawel, op de Rotterdamse Bank staat ongeveer duizend gul den, die volledig ter Uwer beschikking zijn. Ik zal U een chéque- boek geven en een machtiging. De directie hier weet morgen, dat U gerechtigd bent om over dit geld te beschikken." „Nu, kijk eens aan, dan heb ik voorlopig geld genoeg. Over die andere papieren praten we nog wel eens. Ik zou wel graag de woning van oom Willm eens willen zien." „Dat spreekt vanzelf, mijnheer Sweers." De notaris trok een lade open en haalde daaruit een bos sleutels. „Ik moet U echter nog iets mededelen ten aanzien van het huis. Zoals ik U reeds schreef, is Uw oom op 23 Juli overleden. Daar wij enige tijd bezig zijn geweest om uit te zoeken of er nog erfgenamen waren, was het natuurlijk niet mogelijk U uit te nodigen voor de be grafenis. Wij wisten eerst sedert gisteren van Uw bestaan af. Na de begrafenis heb ik persoonlijk het huis gesloten, doch een beambte van de nachtveiligheidsdienst heeft geconstateerd, dat er na het overlijden tweemaal is ingebroken in de woning. Voor zover ik heb kunnen nagaan, is er niets vermist, hoewel een paar vertrekken overhoop gehaald zijn. Het gebeurt wel eens meer, dat er in die omgeving ingebroken wordt in leegstaande villa's en dat er wat vermist wordt. Maar zoals ik U reeds zeide, is er beide malen niets ontvreemd, zodat ik vermoed, dat de in brekers beide malen gestoord zijn geworden en op de vlucht sloegen. Sindsdien heb ik het huis extra laten bewaken en zal dit nog laten doen zo lang U zulks wenst. Hier hebt U de sleutels van de woning. Deze Lipssleutel is van de voordeur. Met de andere sleutels moet U maar op goed geluk af te werk gaan. Na de eerste inbraak heb ik alle vertrekken gesloten." Klaas nam de sleutelbos in ontvangst en stond op. „Mijnheer de notaris, ik dank U hartelijk voor al het werk, dat U gedaan hebt en ik zal deze erfenis in dank aanvaarden en dan ga ik nu eerst maar eens naar m'n villa kijken!" De notaris lachte, toen hij de uitgestoken hand drukte van de jonge man, die zichtbaar verblijd was met de schat, die hem plotseling in de schoot was gevallen. Bij de deur vroeg de notaris eensklaps: „En wat denkt U nu te gaan doen, mijnheer Sweers?" Met een ruk draaide Klaas? die de deurknop reeds in zijn hand had, om. „Wat of ik nu ga doen? Hoe bedoelt U dat?" „Wel, U bent nu, hoewel niet bepaald rijk, toch vanaf dit ogenblik goed gesitueerd een eigen huis, een behoorlijk kapitaal tje, nietwaar? U zult nu toch geen wagenbestuurder meer blijven op de tram?" Klaas krabde zich eens achter het oor en dacht na. „Lieve hemel," riep hij verbaasd uit. „Daar heb ik nog helemaal niet over nagedacht. Ja, eigenlijk is het wat gek voor een villa-be zitter om trambestuurder te zijn, niet? Maar ik denk, dat ik voor lopig mijn werk toch maar zal houden. Ik moet toch wat om handen hebben!" „Enfin, dat moet U natuurlijk zelf maar zien, mijnheer Sweers. Ik wens U het beste en U weet, wanneer ik U nog op de een of andere wijze van dienst kan zijn, komt U me maar opzoeken." Even later zat Klaas weer op zijn fiets en floot een vrolijk wijsje, toen hij via de Zijlweg in de richting Overveen reed. Bij een sigarenwinkel stapte hij af. „Ik heb de smaak te pakken gekregen," prevelde hij, inwendig lachend naar het peukje sigaar kijkend, dat nu bijna opgerookt was. „Ik kan het me nu permi- teren om dezelfde sigaren te roken." En de daad bij het woord voegende, stapte hij de winkel in en bestelde, tot grote ver bazing van de winkelier, tien van de duurste sigaren, die er te krijgen waren. Maar Klaas trok zich van het verbaasde gezicht niets aan, beet nonchalant de punt van een der sigaren af en stak haar aan. Met een vrolijke groet verdween hij, na onver schillig een rijksdaalder op de toonbank gelegd te hebben. Verder fietsend had hij nog schik om de winkelier. „Lieve help," dacht hij grinnekend, „vroeger vond ik sigaren van een stuiver nog te duur en boog ik als een knipmes, als een der passagiers me er een van een dubbeltje gaf. En nu rook ik ze zo maar van een kwartje! Misschien nog beter dan m'n bazen!" In Overveen sloeg hij rechtsaf, reed het spoor over en sloeg toen linksaf de Zeeweg op. Zo, dacht hij, nu eens uitkijken naar nummer 189. Er stonden niet veel villa's, meestal allemaal ver scholen achter dennen en andere bomen, bijna onzichtbaar van de weg af. Eindelijk ontdekte hij aan een der hekken het bordje met nummer 189. Zo, dus hier was nu zijn huis! Leuk, als je het zelf nog nooit gezien had! Nieuwsgierig tuurde hij naar de villa, die er vriendelijk uitzag en als naam „Schoonoord" droeg op de gevel. Nou, dacht hij, die naam is zo gek nog niet. Oom Willem heeft het wel goed bekeken hier! Het is een aardig plekje en als het huis me van binnen ook zo bevalt, dan geloof ik, dat ik mijn domicilie maar verplaats. Hé, wat is dat? Klaas had net de klink van het poortje, dat toegang gaf tot zijn domein, opgelicht, toen hij bemerkte, dat er iemand uit het zijraam van de villa kwam. Het was een man, die ongetwijfeld in huis was geweest en gemerkt had, dat iemand de villa naderde en daarom zo spoedig mogelijk de benen wenste te nemen. Natuurlijk, dacht Klaas, zich de mededeling van de notaris herinnerende, de inbreker. Hij smeet zijn fiets tegen de binnen kant van het hek en snelde in de richting van het raam. Maar de inbreker was vlugger en verdween in een minimum van tijd in de tegenovergestelde richting en was binnen enkele seconden tussen de bomen achter het huis verdwenen. jonge jaren nooit had willen oppassen en die toen de deur uit was gegaan. Naderhand had nooit iemand van de familie ooit meer wat van hem gehoord, hetgeen op zichzelf niet zo heel vreemd was, want er was nooit veel familie geweest. Zijn vader en moeder waren al jaren geleden gestorven en zijn grootouders kon hij zich nog maar vaag herinneren: die waren al lang over- zijn naam en voegde er bij, dat de notaris hem verwachtte. Enkele ogenblikken later werd hij in een ouderwets-degelijk ge meubileerd privékantoor gelaten. De notaris, een lange man van middelbare leeftijd, zat achter zijn bureau en keek de bezoeker scherp aan. vanaf Zaterdag 16 April a.s. Werkdagen vanaf 17.30 uur Zon- en feestdagen 15.30 uur

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4