ROB <U av/ynturivc AVIA DANSEN RADIO teuke cadeautjes de etfeuis van aam Idittem °AN Se kunstharmel 'n geschenk ZOMERDIENSTREGELING Voor MOEDERDAG K MOEDERDAG! Boekendag De Haan's Boekhandel Bergen Bloemkwekerij Lijtweg 44, Bergen N.H.A.D.O. «BERGEN-BINNEN" N.V. H. Ui. Qewfa&i, Calé NIEUWENDIJK Moeder Moederdag Bloemendag „CARPE DIEM" Telefoon 323 GROET J. Ridder ZONDAG 8 Mei MOEDERDAG! - BLOEMENDAG! De belangrijk gewijzigde ingaande 15 Mei 1949, is vanaf Woensdag 11 Mei verkrijgbaar bij de chauffeurs en op het kantoor a 5 cent* Techn, Bureau MEIJER URSEM TEL. 2104 It Taxi FEUILLETON SPIRITISTEN Openbare bijeenkomst TuUh. Üuceau Jfleifet Kinderverhaal Geef een geschenk van blijvende waarde. Een ruime keuze vindt U bij na 3 5" a het horloge voor iedere beurs Goedkope Grtenienhal Alleen Dorpsstraat 86 LUXE AUTO'S TE HUUR PLOMPER - BERGEN ERKEND VERHUIZER Ned. Vereniging van „HARMONIA" Afd. Bergen. Weide afrasterings- apparaten Zondag - MOEDERDAG HEIJBLOM ATTENTIE De kapper aan huis Modelslagerij A. DE WAARD A. DE WAARD Café „DUINZICHT P. DUIN - SCHOORL Vrij Entrée! Verras! moeder a.« zondag Vlug reek de tank het water in en draaide zo, dat hij de dino saurus in de flank reed. Met een flinke gang stoof de tank op het monster af, dat veel te druk met zijn gevecht was, om veel aan dacht aan zijn nieuwe vijand te schenken. De botsing was hevig, zelfs te krachtig voor de zwaar bepantser- de dinosaurus. Het beest viel op zij, kantelde over de rand van de afgrond, waarin de ondiepe rivier een waterval vormde en tuimelde naar beneden. Vlak voor de rand van de diepte hield de tank stil. Met luid geschreeuw en gejuich hadden de inboorlingen de afloop van de strijd afgewacht en thans waren ze gereed de vijanden van hun vijand als vrienden te be groeten. Cfl a> D 3 O n CL GD n Mooie, gevulde plantbakjes vanaf f 1.75 Primula's, Cineraria's, Azalia's, Hortensia's, Geraniums, Dwerg- Geraniums, Begonia's, alles tegen uiterst lage prijzen. Bovendien ontvangt ieder koper bij aankoop van f 1.- als reclame een bloeiend plantje CADEAU* Bestelt nu reeds uw zomerplanten voor de tuin Grote voorraad Petunia's, Lobelia's Ageratum Ursinia Salvia, Nemesia, Afrikanen, Heliotroop, verbana enz. Planttijd half Mei. Ui r* ft 3 O rt CL GD Prins Hendriklaan 5—7 - BERGEN - Tel. 2276 Alléén verkoop Kerkstraat 6, BERGEN Telef. 2465 □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□O Iedere Zaterdag- en Zondagavond Aanvang 8 uur koopt graag in de Bergense Kunsthandel koopt U bij ons r. HOVMaM I iitoTiAATvoor haar 1 Mooie collectie kamerplanten, gevulde bloem- bakjes en losse bloemen 1 Koopt U toch ook daar waar U een uiterst vak kundige service geniet Wij hebben een door Philips erkende reparatie inrichting! Ruïnelaan 3 - Bergen Telefoon 2514 hebben wij Parfumerie Kapsalon Duinweg D47 Schoort Telef. 209 voor Uw Oorspronkelijk Nederlandse roman door Frank van Falckenoort. 4.) De volgende dag keek hij uit, of hij het aardige dienstmeisje ook zag, doch Loes was blijkbaar binnenshuis aan het werk, want hij sprak haar die morgen niet. Als hij geweten had, dat het vrolijke kind reeds een paar malen door de heg had gekeken, oi' ze de huisknecht" niet zag, dan was hij vast en zeker wel naar buiten gekomen. Doch gedurende die ogenblikken was hij bezig geweest in de keuken. Toen hij 's middags in de bibliotheek aan het snuffelen was, werd er plotseling gebeld, dat was de eerste maal, sinds hij hier domicilie had en nieuwsgierig richtte Klaas z'n schreden naar de voordeur, om te zien, wie er was. „Misschien een leveran cier," dacht Klaas, „voor brood of melk." Tot nu toe had hij zijn inkopen in het dorp gedaan. Toen hij de deur opende, stond 'n kleine, ineengedrongen man voor hem, die hem met een vriendelijke grijns aanzag, beleefd zijn bruine gleufhoed afnam en zei: „Mijn naam is Pluijmers, kan ik U misschien even spreken?" „Dat kan," antwoordde Klaas rustig. „Komt 11 binnen." Terwijl de man binnentrad en zijn hoed op de gebeeldhouwde eiken bank legde, kreeg Klaas het idee, dat deze hier meer was geweest. Hij maakte nu niet bepaald een gunstige indruk op hem, maar dat kon verbeelding zijn. Klaas ging zijn bezoeker voor naar de salon en wees hem een stoel aan, waarop de man plaats nam. „U zult wel enigszins verwonderd zijn, dat ik U kom bezoe ken, doch ik zal U vertellen, hoe dat komt. Ik ben namelijk een vriend geweest van de kortelings overleden oude heer Sweers en ik kwam dikwijls hier bij hem aan huis, begrijpt U?" „O juist," antwoordde Klaas beleefd. „Ik ben de nieuwe eigenaar van dit huis en mijn naam is eveneens Sweers. Ik ben namelijk een neef van de overledene. Hij was mijn oud-oom." „Aha," sprak de ander, „dus U bent de erfgenaam, als ik het goed begrijp. Nu, jongeman, dan feliciteer ik U met dit bezit, want „Schoonoord" is een mooi huis. Uw oom woonde hier prachtig. Wij hebben hier verscheidene avonden samen zitten kaarten, want Uw oom was een liefhebber van kaarten en ik, hm, ik moet bekennen, dat ik het ook graag mag doen." „O juist," antwoordde Klaas op afgemeten toon, nog steeds niet begrijpende, wat het doel was van het bezoek. De ander scheen hem te doorgronden, want hij gooide het gesprek eensklaps over een andere boeg en vervolgde: „Het zal U misschien een beetje eigenaardig aandoen, dat ik U kom be zoeken, doch ik heb een doel daarvoor. Zoals ik U reeds zei, hebben Uw oom en ik veel gekaart met elkaar. En nu moet hier in huis nog een spel kaarten zijn, dat mijn eigendom is. Dat klinkt misschien een beetje vreemd, want ik kan natuurlijk in de eerste de beste winkel in Haarlem of ergens anders voor enkele dubbeltjes een nieuw spel kaarten krijgen. Echter zit er aan dat spel een herinnering verbonden. Ik heb het indertijd eens gekocht en aangezien ik veel heb opgehad met de oude heer Sweers, zou ik het zeer op prijs stellen, indien U mij dat spel kaarten als aandenken aan mijn gestorven vriend zoudt willen teruggeven,daar wij er altijd samen mee kaartten." „O," antwoordde Klaas, „wat mij betreft, is daartegen niet het minste bezwaar. Alleen weet ik niet, waar het bewuste spel kaarten zich bevindt. Maar ik ben toch van plan om vandaag of morgen het hele huis eens op te ruimen en als ik het spel vind, kunt U er op aan, dat ik het voor U zal bewaren. Indien U over een dag of wat nog eens wilt terugkomen, of wanneer U Uw adres wilt geven, zal ik het U doen toekomen." „Mijnheer Sweers," ik wist wel, dat U mij dit kleine verzoek niet zoudt weigeren. Ik dank U bij voorbaat voor Uw bereid willigheid en ik zal U niet meer moeite veroorzaken dan nodig is. Over enkele dagen moet ik hier toch in de buurt zijn en zal ik zo vrij zijn om even aan te komen. Is dat goed?' „Uitstekend," antwoordde Klaas. De bezoeker stond op. „Dan zal ik U niet langer ophouden, mijnheer Sweers." „Een ogenblikje nog, mijnheer ehKruipers„Par don, Pluijmers is mijn naam." „Mijnheer Pluijmers, hoe bent U er achter gekomen, dat „Schoonoord" weer bewoond is?" Was het verbeelding of schrok de bezoeker enigszins? In ieder geval herstelde hij zich weer onmiddellijk en antwoordde glimlachend: „Dat wist ik niet, mijnheer Sweers. Ik ben al een paar malen hier geweest en heb aangebeld, doch geen gehoor gekregen, zodat ik onverrichterzake weer ben teruggegaan. Maar ik dacht zo bij mezelf: eens zal er toch wel iemand komen, die eigenaar is geworden van het huis en dan zal ik hem wel spreken. Tot ziens, mijnheer Sweers!" Even later was de bezoeker weer vertrokken en Klaas zag hem peinzend na, totdat hij uit het gezicht verdwenen was. Neen, dacht hij, die mijnheer vertrouw ik niet helemaal. Hij wil een spel kaarten hebben, als herinnering aan oom Willem. Best, als ik het vind, zal hij het krijgen. Maar daar zit meer achter. Ik geloof, dat die mijnheer Pluijmers inderdaad hier eerder is geweest en iedere keer, als hij op zijn bellen geen gehoor kreeg, op eigen houtje maar eens een onderzoek is gaan instellen in mijn huis. Mijnheer Pluijmers, ik durf er duizend gulden om te verwedden, dat jij de inbreker bent geweest! Alleen is het niet te bewijzen, natuurlijk niet. Daarvoor zal hij wel gezorgd hebben. Enfin, nu weet ik in ieder geval, aan nemende dat Pluijmers de inbreker is geweest, waar naar ge zocht is tijdens de inbraken: een spel kaarten. Maar wat kan de vent in 's hemelsnaam aan een spel doodgewone speelkaarten hebben? Dat snap ik eigenlijk niet. Als hij nu een oud schrijf bureautje had gevraagd, zou er een geheim laadje in hebben kunnen zitten met edelstenen of een bundeltje bankpapier of iets anders. Maar een spel kaarten. Nee, dat gaat mijn petje te boven. In ieder geval, we zullen eens rustig en op ons gemak gaan zoeken naar dat spel kaarten en dan eens kijken, of er wat bijzonders aan te zien is. Mijn kop er af, als er niet meer achter zit, want voor een gewoon spel kaarten ga je niet driemaal in een huis een inbraak plegen!" Toen Klaas gegeten had, begon hij systematisch het hele huis te onderzoeken. Ieder kast, elke lade en het kleinste kistje werd nauwkeurig onderzocht. Het meeste werk had hij in de grote bibliotheek, waar hij boek voor boek van de planken nam en uitschudde, of de kaarten misschien ook tussen de bladen lagen. Geen hoekje van elk vertrek werd overgeslagen, maar toen Klaas na drie dagen het gehele huis ondersteboven had gehaald en daarbij niet de garage en de beide schuren had vergeten, had hij nog geen spel kaarten gevonden. Na dit tijdrovende werk, ging hij rustig in een fauteuil zitten en stak een sigaar op. Hoofdschuddend dacht hij nog eens na over het zonderlinge verzoek. Ergens moest een geheime berg plaats zijn en anders was er in het gehele huis geen speelkaart te vinden, laat staan een heel spel. Klaas begon er aan te twijfelen, of er inderdaad wel een spel kaarten aanwezig was geweest in huis. „Ben je mal," dacht hij," die vent zoekt heel iets anders en hij heeft van de week geprobeerd, of er iemand in huis was. Dat zulks wel zo was, betekende voor hem een onverwachte misrekening, want hij was er natuurlijk van over tuigd geweest, dat er niemand in huis zou zijn. En dan zou hij voor de vierde maal een inbraak gepleegd hebben. Nee, mijn heer Pluijmers, je zoekt heel iets anders dan een spel kaarten. Maak jij dat de kat maar wijs, maar mij niet. En ik betwijfel, •of je nog ooit terug komt, om dat spel kaarten te halen!" Maar tot Klaas' grote verbazing kwam de man Zaterdags middags terug. Hij was net klaar met eten en was juist van plan om de pannen en schalen af te wassen, toen er gebeld werd. Klaas trok vlug een colbertje aan en liep naar de voordeur. Waarachtig, daar stond de vent. „Mijnheer Sweers, zoals ik beloofd heb, ben ik hier weer. Mag ik U vragen, of U succes gehad hebt?" „Succes?" vroeg Klaas onnozel, zogenaamd het gehele geval vergeten zijnde, „ik begrijp niet, wat U bedoelt." De ander fronste ongeduldig zijn wenkbrauwen. „Wel, ik heb U immers gevraagd naar een spel kaarten, dat Uw oom en ik altijd gebruikten. Zogls ik U van de week gezegd heb, zou ik dat spel kaarten gaarne als aandenken aan mijn vriend willen hebben. Een verzoek, dat toch niet te veel gevergd is, zou ik menen." „Nee, o nee," antwoordde Klaas, kwasi-verstrooid. „Ik moet erkennen, dat Uw verzoek zeer bescheiden is." „Nietwaar?" vervolgde de ander hoopvol. „Ik mag dus aan nemen, dat U het spel gevonden hebt?" „Neen," antwoordde Klaas vast en hij keek de bezoeker scherp aan.. Een trek van ergernis gleed over het gezicht van Pluijmers. doch vrijwel onmiddellijk beheerste hij zich weer. „U hebt waar schijnlijk nog geen tijd gehad om het te zoeken misschien?" „Waarde heer," antwoordde Klaas rustig, doch met vaste stem, „ik ben drie dagen bezig geweest om dat verwenste spel kaarten te zoeken en ik geef U de verzekering, dat er geen hoekje of gaatje in het hele huis is, dat ik niet ondersteboven heb ge haald. Maar wat ik ook gevonden heb, geen spel kaarten. Het spijt me, maar ik moet U teleurstellen." De bezoeker keek hem aan met een gezicht, waaruit niet veel goeds sprak. Klaas was er van overtuigd, dat de man hem niet geloofde en ongetwijfeld dacht, dat hij in het geheel niet naar een spel kaarten had gezocht. Doch hij beheerste zich en antwoordde slechts: „Jammer, mijnheer Sweers, heel jammer. Ik zou zo graag alleen maar dat spel kaarten als aandenken heb ben gehad. Als herinnering aan de gezellige avonden, die wij samen hier hebben doorgebracht. Maar dan moet het op de een of andere wijze zijn weggeraakt, nietwaar? Een andere oplossing weet ik er niet voor te vinden." „Ik ook niet," antwoordde Klaas bruusk, omdat de vent hem begon te vervelen. „Mocht ik het op de een of andere dag nog eens vinden, dan zal ik het voor U bewaren. Indien U mij Uw adres wilt geven, zal ik het naar U toezenden. Tot zolang zult U dan geduld moeten hebben." „Och," antwoordde de ander plotseling op onverschillige toon, „doet U verder geen moeite, mijnheer Sweers, werkehjk, doet U geen moeite. Het heeft ook eigenlijk niets te betekenen. Het was maar een gril van me. Het spijt me, dat ik U zoveel last veroorzaakt heb. Maar enfin, ik ben U in ieder geval dankbaar voor die moeite. Goede middag!" En voor Klaas nog antwoord had kunnen geven, had de man zich op zijn hakken omgedraaid en verdween langs het pad in de richting van de weg. Hoofdschuddend sloot Klaas de zware deur en liep terug naar de keuken om het vaatwerk af te wassen. „Van die vent kan ik geen hoogte krijgen," mompelde hif verstoord. „Eerst is hij wild op dat spel kaarten en nu ik het niet heb kunnen vinden, betekent het ook eigenlijk niets. Had hij ook wel dadelijk kunnen zeggen, dan had ik me niet voor hem behoeven uit. te sloven. Maar dat het geen zuivere koffie is, dat staat voor mij als een paal boven water en ik durf er een lief ding om te verwedden, dat we met dat speelkaartengeval nog niet de finale gehad hebben!" Spoedig zou dan ook blijken, dat dit nog maar het begin was van een zeer bijzonder geval. Maar daar dacht Klaas nu al niet meer aan, want hij stond midden in de keuken een vrolijk wijsje te fluiten, onderwijl hij een grote schaal afdroogde. Als de aardige Loes hem zo had gezien, gekleed in een oud, versleten schort, dat hij ergens in een hoek van de schuur had gevonden, dan zou ze wel heel verbaasd zijn geweest. (Wordt vervolgd Mevrouw, ook UW adres is de Wij staan aan de SPITS in prijs en kwaiteit. Als reclame deze wtek am, prima, per pot f 0.40 Puddingsaus, per flesje f 0.28 Alleen Zaterdag 3 pond mooie ïandappels voor f 1. zonder chauffeur Ook erkend voor het geven van auto rijlessen. Adres: Zuidlaan 23, BERGEN Telef. 2526 In- en verkoop van gebruikte auto's op Woensdag 11 Mei '49 in Hotel KREB, Breelaan, door de Heer FEEKE uit Zaandam met zijn 3 medewerkers. 1. Een Trance-rede over Magnetisme en eventueel stellen van vragen. 2. Demonstratie van Magnetische invloed en uitwerkingen op de wichelroede. 3. Aantonen van zieke en zwakke plek ken op het menselijk lichaam. Een avond die niemand mag missen. Entrée Aanvang 8 uur. Zaal open 7.30 uur. Met blijvende service Ruïnelaan 3 - Telef, 2514 Bergen GERANIUMS voor de tuin en voor de kamer, vanaf 35 ct, per stuk. Verder alle soorten kamer planten, Begonia's, witte en rode 4 voor f 1. St. Antoniusstraat 56 Tel. 2490 Bergen Door de buitengewone resultaten die ik mocht hebben van een kruiden- recept tegen Maagaandoening, slechte eetlust enz., kan ik niet nalaten U aan te raden van dit onschadelijk, heilzaam natuurproduct gebruik te maken. Verkrijgbaar bij A. J. ONNEWEER, Postweg D 52 - SCHOORL - Tel. 371 Stations straat 15a Julianastraat 4, Egmond a Zee Als de zon zijn zachte stralen Uitzendt over stad en land Gaat de stadsmens aan het peinzen Naar een plaats volgens zijn stand. Is bij ons hier aan de duinstreek Alles druk in rep en roer, Om alles weer gereed te maken Van bakker tot slager en groenteboer. Bibliotheken vol mooie boeken. Bakkerswinkels vol banket. De slagerswinkel, mensen schrik niet, Vol hammen, bacon en vet spek. Mansholt zal dan licht wel zorgen Dat de bon beeft afgedaan. Ge kunt dus met een gerust geweten Dit jaar naar de duinstreek gaan. 't Zonnetje krijgt ge gans gratis Vlees en worst licht zonder bon. Janus verwacht U deze zomer Dan ook als haringen in een ton. Beleefd aanbevelend, met een aardig doosje bonbons, een grote gevulde reep of een paar ons losse bonbons (reeds vanaf 38 cent. Komt een kijken in de speciaal zaak van H. Wijbenga, Oosterweg 13, Bergen Zondag geopend van 9-1 en van 2-6 u.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4