ft 99 Schoorl steunt geen kunstenaars meer! Uitbeelding, petsoneel iet Sucetatie BERGEN VRIJDAG 13 MEI 1949 26e JAARGANG No. 19 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schooridam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen en Egmond a. d. Hoef DE SCHOORLSE VROEDSCHAP BIJEEN De Gemeenteraad kwam Maan dagavond bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Mr. C.V A. J. Jochems. Eerst delibereerden de vroede vaderen een paar uurtjes in comité en luidde het devies: „Al wat hier wordt overleid, dient onder de roos gezeid." Tegen half tien opende de voor zitter de openbare vergadering. De notulen van de vergadering van 20 April j.l. werden onver anderd vastgesteld en een viertal ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen. Met het voorstel om de reke ning van Maatschappelijk Hulp betoon over 1945 tot een bedrag van f 10877,06 in ontvangst en uitgaaf, goed te keuren, ging de Raad accoord. Aankoop van gronden Voor de bouw van een 6-tal gemeentewoningen op de hoek van de Laanweg en het Dokters laantje stelden B. en W. voor gronden aan te kopen, resp. toebehorende aan C. v.d. Pol te Bergen en Dr H. Heringa. De Raad kon zich hiermee verenigen. Uitbreiding personeel Het voorstel van B. en W. tot tijdelijke aanstelling van een deskundige, speciaal op het gebied van financiën en tot aanstelling van 'n Commies ter Secretarie per 1 Juni of later, beschikkende over voldoende ervaring in financiële aangelegenheden, werd na uit voerige toelichting van de voor zitter aanvaard. De Raad stelde een 2e suppletoire begroting vast tot een bedrag van f 1500, voor de tijdelijke personeelsassis- tentie en verleende B. en W. een crediet gelijk aan de bezol diging van een Commies aan te stellen boven de formatie. Noodlijdende kunstenaars Het voorstel van B. en W. om f 5000,beschikbaar te stellen voor financiering van de z.g. contra-prestatieregeling ten behoeve van noodlijdende kunste naars werd na langdurige discus sie verworpen. De voorzitter lichtte het voorstel uitvoerig toe. Voor het dienstjaar 1949 was 'n post uitgetrokken van f 1500, voor kosten van sociaal-econo mische hulpverlening aan kleine zelfstandigen waaronder ook vallen de kunstschilders. Van dit bedrag wordt 50 pCt. van het Rijk terug ontvangen. Ten aanzien van deze steunverlening, welke ten goede is gekomen aan een vijftal be hoeftige kunstenaars heeft de Raad zich op het standpunt ge steld, dat zij zich in verband met de beschikbare middelen niet verder kon uitstrekken dan over het eerste kwartaal. Het bedrag is nu uitgeput. Zowel van de zijde van de Minister van Sociale Zaken als van de kunstenaars zelf wordt thans grote aandrang op het gemeentebestuur uitge oefend om deze steunverlening te continuëren op de voet van de inmiddels tot stand gekomen „Regeling voor Sociale Bijstand aan beeldende kunstenaars". Deze regeling stelt zich ten doel noodlijdende kunstenaars gedurende een zekere tijd bijstand te verlenen door aankoop van door hem vervaardigde werk stukken. Nadat een commissie voor sociale kunstopdrachten zal hebben beslist of een bepaalde kunstenaar voor toepassing van de regeling in aanmerking komt, zullen dan door de betrokken gemeente werkstukken van hen worden aangekocht tegen een door de commissie bepaalde prijs en uit de opbrengst wordt hun dan een wekelijkse uitkering ver strekt aan de hand van een be paalde schaal, welke voor Schoorl aanwijst f 36,per week voor kostwinners en f 32,per week voor ongehuwden (niet-kostwin- ners). In beginsel zal deze hulp maxi maal 26 weken duren. Het Rijk draagt 75 pCt. der kosten. Ofschoon het college van B. en W. eerst gemeend had zich afzijdig te moeten houden, meent het bij nadere overweging dat de nieuwe regeling toch wel de aan dacht verdient, mede uit financiëel oogpunt. Mochten een vijftal kunstenaars voor toepassing der regeling in aanmerking komen, dan zou dit betekenen een uit gave van rond f 5000,waar van f 1250,ten laste der ge meente zou komen. Uitkering door Maatschappelijk Hulpbetoon, waarbij de kunstenaars uiteindelijk terecht zouden kunnen komen, zou een uitgave vergen van f 2700,waarvan f 2430,— ten laste der gemeente zou komen. De voorzitter wijst er nadruk kelijk op, dat, mocht de Raad het voorstel goedkeuren, belang hebbenden daaraan geen enkele aanspraak of verwachting voor volgende jaren mogen ontlenen en eindigt met de verzekering, dat B. en W. gaarne willen steunen, maar.... ligt het niet meer op de weg der regering om te steunen, en het hele bedrag voor haar rekening te nemen, waar het geldt een cultureel belang van heel het land? Mw Jansen acht het niet ver antwoord dit voorstel te aan vaarden. Er moet worden ge werkt en wat Maatschappelijk Hulpbetoon betreft, meent zij, dat daar voor valide personen niet op steun zal zijn te rekenen. De heer N. Kaag zegt zich evenmin met het voorstel te kunnen verenigen en vraagt of een kleine gemeente, waar het natuurschoon lokt, de noodlijdende kunstenaars moet steunen. Ook de heer Sevenhuysen meent, dat het rijkszaak moet zijn, en hij kan gezien de begroting, geen vrijheid vinden, vóór te stemmen. Een werkeloos kantoorbediende wordt verwezen naar de DUW, al staan zijn handen ook niet naar de schop. De heer C. Duin laat eenzelfde geluid horen en H. Meedendorp is ook niet en thousiast. Nadat de voorzitter nog eens verschillende sprekers van ant woord heeft gediend, wordt tot stemming overgegaan. Met 5 tegen 2 stemmen wordt het voorstel verworpen. Na de rondvraag, die niets oplevert, sluit de voorzitter de vergadering. ONZE KLEUTERSCHOOL De nu ongeveer anderhalf jaar werkende Stichting „OnzeKleuter school" mag zich in steeds groeien de belangstelling verheugen. Het aantal leerlingen is groter, dan men had verwacht. Dit mag verheugend zijn, het plaatst het bestuur echter voor moeilijk op losbare financiële problemen. Dank zij de financiële offers, die Ouders en donateurs zich steeds getroos ten, wist men de eindjes aan el kaar te knopen. Binnenkort echter zal het kleuteronderwijs niet langer gegeven kunnen worden in het oude gebouw, maar zal een nieuw tehuis moeten worden ingericht, wat grote kosten met zich zal brengen. Om ook deze moeilijk heden te overwinnen organiseert het bestuur een grote bazar op 5, 6 en 7 Aug. a.s. Waar het hier gaat om belangen van heel de dorpsgemeenschap, de kleuter school toch is toegankelijk voor kleuters van alle gezindten, mag worden verwacht, dat iedereen zal medewerken om de bazar schitterend te doen slagen. GOEDE TIJDING Moesten wij onlangs melden, dat de bekende toonkunstenaar Corn. Jonker zijn werkzaamheden tijdelijk moest staken en volkomen rust houden, thans bereikt ons de heuglijke tijding, dat hij weer geheel hersteld is en al zijn werk zaamheden heeft hervat. Ge feliciteerd heer Jonker! Ingeleverde Candidatenlijsten voor de Gemeenteraads verkiezingen op Woensdag 22 Juni 1949 P. v. d. A: 1. H. Selhorst 2. W. Sevenhuijsen 3. W. Pastoor 4. H. Meedendorp 5. Mevr. Roos-Breed 6. J. van Dijk 7. H. Bredewout 8. H. Mulder 9. J. J. Korver 10. R. P. Goettsch 11. C. de Leeuw 12. P. van Duin 13. K. L. Otsen Sr. 14. G. J. Brouwer K. V. P.: 1. C. Kaandorp 2. N. Kaag 3. Th. A. Meereboer 4. A. J. Dapper 5. J. Nanne 6. P. J. Bijl 7. S. Opdam 8. B. v. d. Ploeg Schoorl's Belang: 1. P. Blankenstijn 2. M. W. van de Garde 3. S. Gutker 4. C. Hoogvorst Az. 5. Mevr. Jansen-Breevaart 6. T. Leeuwenkamp 7. P. van Lienen 8. J. van der Oort C. P. N.: 1. C. Duin 2. C. Kleijer 3. J. Pool 4. W. Aartsen Gemeenteraadsverkiezingen 1946: P.v.d.A. 533 stemmen, 3 zetels ^K.V.P. 455 st„ 2 Schoorl's Belang 257 St., 1 C.P.N. 255 st„ 1 Wegens stijging van het inwo nertal zullen in 1949 niet 7 maar 11 leden naar de gemeenteraad worden afgevaardigd. JEUGDHERBERG „TEUN DE JAGER" Het laatste enigszins teken achtige dorp aan Hollands weste lijke kustkant is, om met een kleine wijziging de woorden van de auteur van de Camera Ob- scura te gebruiken, zonder twijfel mooi Schoorl. De wandelaar, die de moed heeft om even vóór 't dorp de steile Klimweg te be stijgen, wordt na de klimpartij verrast met een onvergetelijk panorama, een schitterend ver gezicht over duinen en polders. Het is naar dit punt, dat Zater dagmiddag velen hun schreden zullen richten, om tegenwoordig te zijn bijde officiële opening van de jeugdherberg „Teun de Jager". Toen de oude jeugdherberg, de Bregthoeve, waaraan zovele trekkers prettige herinneringen bewaren, na de bevrijding niet meer beschikbaar was, zag het bestuur rond naar een andere gelegenheid en wist na maanden lange, moeizame onderhandelingen beslag te leggen op het gebouwen complex van het Radarstation boven de Klimweg. Het heeft heel wat maanden geduurd vóór dit voor oorlogsdoeleinden ge bouwde station was omgetoverd in een drietal nette en van binnen verrassend mooie en practische jeugdgebouwen met dagverblijf, slaapzalen, kantoor, bergruimte en woning voor herbergouders. Het zal nu niet meer dienen tot vernietigen, maar om jonge mensen in de gelegenheid te stellen in deze prachtige omgeving nieuwe krachten op te doen voor lichaam en geest, hier kunnen ze als Teun de Jager zwerven naar hartelust. De trekkers uit binnen- en buiten land worden verwacht en zullen komen. Zaterdagmiddag 3 uur zal de officiële opening plaats vinden en dan zal reeds dadelijk een grote groep padvindsters het hele gebouw bezetten. „DE DUINRANDERS" De voetballiefhebbers wacht Zondag een mooie dag. In het kader van de door de R.K.V.V. „De Duinranders" te houden Sportdag, worden op het terrein aan de Smeerlaan de volgende wedstrijden gespeeld: 12 uur Duinranders A - Vios A, om een medaille; 1 uur Duinranders 1- Berdos 3, om een lauwertak. 3 uur Berdos 1-Zeevogels 1 om een beker. VOETBAL Vier minuten voor het einde van de wedstrijd Sporters Schoorl had Schoorl nog de leiding in de eerste helft van de wed strijden om twee plaatsen in de vierde klasse van de K.N.V.B. Toen kwam een mooi schot van Sporters, dat onhoudbaar was voor Mooy, en na enkele minu ten verliet Sporters juichend het veld. Schoorl was met 1-0 ge slagen, en was van de kop ver drongen. Het was niet nodig geweest. Schoorl had verschillende kansen gehad, maar de voorhoede wist ze niet te benutten. Door deze nederlaag heeft Schoorl haar kansen geenszins verspeeld. Alles is nog mogelijk, maar.... dan moet er aangepakt worden. Zondag half drie komt Sybekarspel aan de Molenweg op bezoek. In Benningbroek be haalde Schoorl een gelijk spel, zodat mits terstond flink wordt aangepakt een Schoorlse over winning niet tot de onmogelijk heden behoort. De kansen van Schoorl zouden daardoor sterk stijgen, want als Schoorl uit deze en uit de wedstrijden, die nog volgen (achtereenvolgens uit tegen Z.A.P., L.S.V.V. en thuis tegen Sporters) in totaal zes punten weet te halen, is zij van het be houd van haar 4e klasseschap wel verzekerd. Dus: Zet op, blauwe leeuwen! De adspiranten hebben het van het jaar schitterend gedaan. Hun laatste wedstrijd tegen H.C.S.C. wonnen ze Zaterdag met 3-1. Door deze fraaie overwinning eindigden de adspiranten op de tweede plaats. Dat worden de jongens voor de toekomst! Schoorl III moet Zondag naar de R.K.A.F.C. V. Half drie zou worden begonnen maar de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat op een vroeger uur wordt ge speeld. SCHOORLSE BRIDGECLUB Uitslag van de Dinsdag j.l. gehouden wedstrijd Pinxter-Diederich 88 Jonker-Half Sr 97,5 Mevr. Arpeau-IJssels 105,5 Dames van Wijk 106,5 Haasbroek-Arpeau 107,5 Bekker-Beeldman 110,5 Visser-Nieuwland 112,5 Echtpaar Repko 115 Mevr. de Wilde-van Wijk 115,5 fam. Jochems 115,5 Half Jr.-Jes 115,5 Echtp. Limonard 122 Dames Bouman-Timmerman 124,5 v. Twuyver-v. d. Lelie 132 BLAUWE WEEK Verwijzend naar de advertentie in dit nummer vragen wij uw aandacht voor het volgende. De traditionele blauwe week heeft ditmaal plaats van 16 tot 21 Mei. In die week zult u, na ontvangst van een propagandakrant, in de gelegenheid worden gesteld uw bijdrage te geven voor het drank- bestrijdingswerk. Een actie, die meer dan ooit nodig is. In een land als Nederland, waar in '48 een half milliard aan borrel, bier en wijn werd uitgegeven, mag men de ogen niet sluiten voor de gevolgen hiervan. We zijn er van overtuigd, dat vele burgers, ook niet-geheelonthouders verontrust moeten zijn door een dergelijke mentaliteit van een groot deel der bevolking. Een groot percentage van de opbrengst van deze zo noodzakelijke actie zal dan ook besteed moeten worden voor 't stichten van een consultatie-bureau voor Alcoho lisme. Gaarne vestigen wij dan ook uw aandacht op deze ernstige kwestie. Ook de bloempjesdag, welke op Zaterdag 21 Mei ge houden wordt, bevelen wij zeer dringend bij u aan. NATIONALE FEESTDAG Na Woensdag vijf jaar leed en ellende te hebben herdacht; uitte Bergen Donderdag zijn dankbaarheid voor de bevrijding. Overal vlaggen, in de Katho lieke Kerk werd een H. Mis op gedragen en 's avonds speelde Bergen's Harmonie o.l.v. de heer J. C. Beekman bij de Ruïnekerk vaderlandse liederen, afgewisseld door voordrachten van de heer G. J. Stockman. Met de grootste aandacht beluisterde het talrijke publiek „O, Nederland let op uw saeck (Valerius), „Holland", (Marsman), „Weerom worden, wie we waren" (Jac. van Hattum), „Europese vrede" (J. v. Hattum), „Ballade van de waarheid" (be kroond gedicht van J. Engelman), „Holland is weer vrij" (Willem van Iependaal) en 9 coupletten van het Wilhelmus. Burgemeester Dr W. Huygens hield een toespraak tot de ver zamelde menigte, waarin hij er op wees, dat we de Voorzienig heid mogen prijzen, die gewild heeft, dat de dreiging uit het Oosten is voorbijgegaan. Maar, aldus spr. we mogen ons na het ontwaken uit de bange droom niet overgeven aan zoete mijme ring: we zien nieuwe dreigingen opkomen uit het Oosten. Met goede wil om te blijven dokteren en met bewapening is misschien vrede te bewaren. Nodig is ver der sociale rechtvaardigheid, eco nomische gezondheid en internatio nale samenwerking en samen smelting. De tot standkoming van een Verenigd Europa, waarin wij niet alleen Nederlander maar tevens Europees burger zouden zijn, scbijnt in niet te verre toe komst te verwezenlijken. De van 29 April tot 4 Mei gehouden etalage-wedstrijd werd een groot succes. 84 winkeliers hadden hun beste beentje voor gezet en heel wat moois getoverd. De jury kende eerste prijzen toe aan K. M. Gerritsen, W. Busker, H. K. Finkensieper, Nic. Volkers, G. M. Blommesteyn, M. de Sain, A. Maasen en J. Kokkes. Verder werden nog 8 tweede prijzen en 6 eervolle vermeldingen toegekend. Aan het publiek, dat zich ge durende de wedstrijd onledig ge houden had met het opsporen van eventuële fouten in de eta lage, konden 94 prijzen worden uitgedeeld. De drie matador- speurders waren J. Kaptijn, Alie de Waard en J. Schoelink-de Vries. 850 speurders hadden de resultaten van hun werk inge leverd, 100 inzenders hadden overal de juiste fout ontdekt. Ds Telkamp gaat heen „Ds. J. H. Telkamp, emeritus predikant van Utrecht, die 2lj2 jaar werkzaam geweest is in de Geref. Kerk van Bergen, heeft deze verbintenis thans beëindigd. Zondag werd aan de Gemeente medegedeeld, dat een aanvang zal gemaakt worden met het beroe- pingswerk. VOOR NATUURLIEFHEBBERS We kunnen natuurliefhebbers mededelen, dat Zondag 15 Mei a.s. o.l.v. de heer J. Ivangh weer een excursie zal worden gemaakt. Vertrek 2 uur vanaf de Oude Linde aan het begin van de Hoflaan. BENOEMING Onze plaatsgenoot de heer C. Ruiter werd benoemd tot hulp keurmeester bij het Gem. Slacht huis te Rotterdam. Gemeenteraads verkiezingen Woensdag 22 Juni 1949 CANDIDATENLIJSTEN P.v.d.A. 1. C. Brak 2. L. den Das 3. J. Hemelijk 4. A. Maasen 5. T. v. d. Meijden 6. D. P. Arkenbout 7. P. Blankendaal 8. J. Onrust 9. S. Graftdijk MiddenblokV.V.D. 1. Mr. G. van Hilten 2. Jb. Swaag Jnz. 3. H. L. Baron Taets van Amerongen 4. A. M. de Lange 5. E. J. van Rees Vellinga 6. Mej. J. Kreb 7. P. Kluitman 8. G. Franzen K.V.P. 1. C. W. Ellis 2. J. Oldenburg 3. J. A. Ranzijn 4. J. J. Wittebrood 5. F. L. Driessen 6. P. J. Borst 7. J. H. W. Schmidt 8. B. Min 9. S. Louwe 10. K. Veldt Prot. Chr. 1. Mr. S. D. Sluis 2. P. Algra 3. P. Frans 4. W. W. van Rennes 5. J. van der Lely C.P.N. 1. J. Broersma 2. W. H. van Hattum 3. A. Oukes Gemeenteraadsverkiezingen 1946 P.v.d.A. 1148 st., 4 zetels Middenblok 501 st., 2 K.V.P. 1489 st., 5 Prot. Chr. 280 st., 1 C.P.N. 305 st., 1 Het behoud van BERGENS NATUURSCHOON Reeds geruime tijd houdt bo venvermelde belangrijke aange legenheid de gemoederen in beroering. Het bestuur der afd. Bergen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie meent, dat, hangende de lopende onder handelingen, het noodzakelijk is, dat de Bergense burgerij in haar geheel, niet werkeloos de uitslag daarvan blijft afwachten. Het bestuur van de V.V.D., zich stellende boven het partij politiek belang, wenst door deze oproep het initiatief te nemen tot een actie, die kan leiden tot het behoud van de Berger Lust warande. Ieder, die het grote belang hiervan inziet, wordt hierbij uit genodigd tot bijwoning van een openbare vergadering, te houden op Maandag 16 Mei 1949 te 20.00 uur in de dancing van „De Rustende Jager", met het oog merk om alsdan uit de burgerij, ongeacht ieders politieke over tuiging of godsdienstige gezind heid, een comité tot stichting van een „Fonds Behoud Berger Na tuurschoon" te komen. De initiatiefnemers achten het noodzakelijk de actie uit te breiden tot een landelijke, ervan uitgaande, dat het behoud van het Bergens natuurschoon niet slechts een Gemeente-, doch een landsbelang is, waaraan de talrijke gasten, die in het nu komende seizoen Bergen zullen bezoeken, onge twijfeld hun daadwerkelijke steun zullen willen verlenen. BERGER LUCHTPOST Zondag werden de duiven te 8.10 uur gelost in Vilvoorde (België) een afstand van 195 km. De eerste duif, die te Bergen aankwam heeft over deze afstand precies 3 uur gevlogen, met een gemiddelde snelheid van 75 km per uur. 1 P. Oldenburg, 2 N. V. d. Kamer, 3 N. Vrasdonk, 4 P. Worm, 5 H. Druiven, 6 N. Tesselaar. Ueekttad DE DUINSTREEK De besturen van de afd. Bergen en Schoorl der BLAUWE N. V. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker. Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1