ROB de avo*dudee fflfo y yHowee, Badtdaois DANSEN de eefetas van oom Hlitöem STAATSLOTEN N.H.A.D.O. NEVEDA BADWOL K. M. GERRITSEN CAMPERDUIN AAN ZEE Café NIEUWENDIJK HALLO HALLO Hollandse Nieuwe Radio defect? P. ROOS J. Ridder Plant ze buiten: A. KOFMAN Zoon Steek uw licht op»**** bij DE GOEDE Stationsstraat 5 T. VAN DIEPEN Bergen LOON MAAIEN Kinderverhaal Verkrijgbaar bij de collecteur DE GOEDE'S Rijwielbedrijf, Bergen Wij zijn wegens vacantie gesloten van 28 Mei, 13 uur, tot 7 Juni a.s. KERKSTRAAT 6 TELEFOON 2465 BERGEN dagelijks geopend □□□□□□□□□□□□□□□□□aaanciaa C. HOEBEN FEUILLETON Ze zijn er weer De Goedkope Groentehal Dorpsstraat 86 Bergen Tel. 2069 onze techniker helpt direct 1 Technisch Bureau MEIJER PLOMPER - BERGEN ERKEND VERHUIZER Rund-. Kalfs- cn Varkensslagerij A. de Waard, Egmond aZee JANUS door een PERMANENT von B.G.DOBBEN Alles met potkluit. Bloemisterij LUXE AUTO'S TE HUUR ZEE-TAX TEL. 242 9 Vol ontzag keken de krijgers naar het vreemde monster, dat zo gehoorzaam de bevelen van zijn meesters opvolgde. Stellig moesten die witte mensen machtige tovenaars zijn. Sommige waaghalzen klauterden op de rug van het grote beest en toen de auto langzaam voor uit reed, danste de hele troep krijgslieden er gillend om heen, als grote kinderen, die een nieuw stuk speelgoed gekregen hadden. Zo trok de optocht onder het gejoel en gejuich der inboorlingen langs een gebaande weg verder het onbekende land in. Alles scheen goed te gaan, men had vriendschap gesloten met de be woners en eindelijk zou men iets te weten komen over dit vreemde land. Voorweg C 121, Schoor 1 Telefoon 265 Giro 234936 Bij uitloting onmiddellijk nieuwe nummers Trekking le klasse 23 Mei a.s. Speciale Pinkster-aanbieding Dames- en Herenrijwielen. Fabrieksmerken uit voorraad leverbaar. in zeer veel tinten, 100 gr. f2,25 Sokken-, jaeger- en koordwol 100 gr. vanaf f 1,28 Alle kleuren breikatoen 100 gr. f 1,00 en f 1,05 Ongebleekte breikatoen, 1210—8 100 gr. f 0,73 en f 0,75 Dames pullovers k.m. vanaf f 16,70 100% wollen AaBe-dekens vanaf f 21,10 Verder grote sortering in d.- en m.-schorten, h.- en j.-bretels, kousen, sokken, sportkousen, ski-sokjes, badpakken, badbroekjes, d.-, h.-, j.- en m.-ondergoederen. Bandfluweel van tot 4 cm. en het gehele kleinvak Wilt U uw reparaties s.v.p. tijdig bezorgen zodat wij alles nog klaar kunnen maken Wij danken U voor uw medewerking Een rustige omgevinggeen mondain gedoeveel comfort Het Café-Restaurant „Camperduin" annex inrichting voor zeebaden, is vanaf heden Vergezicht vanaf het terras, 15 M. boven de zeespiegel, iets aparts langs de Noordzeekust Aanbevelend, Y. Minkema Zonen, Tel. 432 RIJWIELSTALLING AAN HET STRAND Iedere Zaterdag- en Zondagavond Aanvang 8 uur Ingaande Zondag 22 Mei route Autobus in Bergen van en naar Alkmaar, weer door v. Peltlaan Nieuweweg. Haltes op de bekende plaatsen A.s. Zaterdag weer verkrijgbaar die fijne haring, bij het welbekende adres Dorpsstraat 71 Bergen StandplaatsOldenburglaan Oorspronkelijk Nederlandse roman door Frank van Falckenoort. 6.) Nijdig kauwde hij op z'n sigaar, beet hem stuk en smeet het ding tenslotte in een asbak. Bah, met zo n erfenis zat je maar lelijk opgescheept! Dan kon je eigenlijk nog beter trambestuurder zijn, want bij trambestuurders wordt er in de regel niet ingebroken. Villa eigenaar, op deze manier, was geen pleziertje. Klaas bracht de nacht door met het betasten en bekloppen van deuren, muren, panelen en schoorstenen. Nergens kon hij ook maar iets ontdekken, dat op een verborgen ruimte wees. Hij haalde nogmaals alle boeken van de planken in de bibliotheek, half hopende, dat daarachter een geheim vak te vinden zou zijn. Al zijn moeite was tevergeefs. Er waren geen geheimzinnig heden in het huis te vinden en toen de zon was opgekomen, staakte hij zijn onderzoekingen en maakte een stevig ontbijt klaar. Slecht gehumeurd door het gebeurde met de hond, de slape loze nachten en omdat zijn onderzoekingen geen resultaten had den opgeleverd, was hij reeds voor zeven uur op het politie bureau. Daar deed hij mededeling van het gebeurde en men be loofde hem, dat de rechercheur, die met het onderzoek belast was, zo spoedig mogelijk komen zou. Thuis gekomen, opende hij, als iedere morgen en avond, de brievenbus om de krant er uit te halen. Tot zijn verwondering lag er, behalve het ochtendblad, ook een brief in. Hij nam de couvert in zijn handen en las het opschrift, dat met drukletters geschreven was: „Aan de eigenaar van „Schoonoord". Verder niets,. Er was geen postzegel op de brief, zodat hij door iemand be zorgd moest zijn. Nieuwsgierig liep hij er mee naar de bibilotheek, scheurde de enveloppe open en las het epistel, dat eveneens met drukletters geschreven was: „Mijnheer, Nog steeds ben ik verlangend om het spel kaarten, dat in Uw huis aanwezig is, in mijn bezit te krijgen. Ik kan niet gissen om welke reden U mij dit geringe verzoek weigert. Thans ben ik aan het einde van mijn geduld gekomen. Indien U niet a.s. Zaterdag vóór 10 uur 's avonds het spel kaarten hebt gedeponeerd in de holle eik, staande in het bos achter Uw woning, dan loopt U groot gevaar Uw leven te verliezen. Voldoet U aan mijn verzoek, dan hebt U verder geen last meer van me en verdwijn ik voor goed uit Uw leven. U vindt de holle eik, indien U aan de achterkant van Uw bezitting rechts over het prikkeldraad klimt. U volgt dan een klein pad. circa honderd meter. Er staat daar maar één eik, dus U kunt niet missen. Indien U de politie hiermee in kennis stelt, kunt U Uw testament wel maken. Dan zal Zaterdag de laatste dag van Uw leven zijn. P." Klaas floot eens tussen de tanden, toen hij deze dreigbrief gelezen had. „Zo, zo, mijnheer Pluijmers, dat begint er fraai uit te zien," zei hij opgewekt, terwijl hij opstond en heen en weer ging lopen om rustig te kunnen denken. „Het leven Begint nu gevaarlijk te worden ook nog. Zater dag moet mijnheer het spel kaarten hebben en anders komt mijn leven in gevaar. En dat allemaal om één stel speelkaarten. Néé, waarde heer, daar zit meer achter. Maar wat ter wereld bezielt de vent toch om zo'n drukte te maken om speelkaarten? Daar begrijp ik totaal niets van. In ieder geval, het begint nu interes sant te worden. Zó ben je wagenvoerder bij de tram, zo ben je villa-eigenaar en zo wordt je met de dood bedreigd als je geen spel kaarten afgeeft of de politie het dreigbriefje laat lezen. Enfin, waarde heer, je zult in één opzicht je zin hebben. De politie zal ik niet waarschuwen, niet omdat ik bang ben voor je dreigementen, maar omdat ik van plan ben, zelf dit probleempje op te lossen. Ik zal en moet weten, waarom die vent zo happig is op een spel kaarten, die ik nota bene niet eens kan vinden. Zelfs al zou ik hem dat genoegen willen verschaffen, waar ter wereld moet ik uit dit huis het spel kaarten vandaan halen? Ieder hoekje en gaatje heb ik onderzocht, maar geen speelkaarten." De bel riep hem uit zijn overpeinzingen tot de werkelijkheid terug. Vlug borg hij dreigbrief met enveloppe weg en liep naar de voordeur om open te doen. De rechercheur stond er. Klaas liet hem binnen, vertelde wat er de vorige avond gebeurd was en liet hem de dode hond zien, alsmede het stuk leverworst. Voorts deelde hij de politieman zijn vermoeden mede, dat de hond vergiftigd was. „We zullen de worst laten onderzoeken, mijnheer Sweers. Ik moet U eerlijk bekennen, dat ik het een vreemd geval vind." „Ik ook," antwoordde Klaas meesmuilend, onderwijl aan de dreigbrief denkend. Toen de rechercheur weer vertrokken was, sloot Klaas het huis en liep naar de achterzijde van zijn bezittingen. Daar had je het prikkeldraad, dat zijn eigendom scheidde met dat van een ander. Of was het nog onverkocht bouwterrein? Dat moest hij eens onderzoeken. Precies zoals in de brief geschreven was, klauterde hij aan de rechterzijde over het draad en vond al spoedig een klein paadje, dwars tussen de bomen door. Na een paar minuten kwam hij op een open terrein, dat hij overstak, wederom het verlengde van het paadje volgende. Even later zag hij een grote eik, die inderdaad gedeeltelijk hol was van onderen. Er was 'n groot gat in, waarin gemakkelijk een pakje geborgen kon worden. Oningewijden zouden het daar nooit ontdekken. „Zo," dacht Klaas wrevelig lachend, „hier komt de heer Pluij mers dus Zaterdag zijn kaarten halen. Laten we hopen, dat ik nog een paar hogere troeven in handen zal krijgen, zodat ik uiteindelijk dit interessante spelletje zal winnen. Tot nu toe is de heer Pluijmers nog aan slag. Nu komt het er maar op aan de juiste kaart uit te spelen. Dat zullen we eens op ons gemak gaan overleggen. De strijd om het spel kaarten is begonnen, maar het zal de vraag zijn, wie er uiteindelijk overwinnaar wordt. Je zult aan mij geen gemakkelijk heer hebben, vriend Pluijmers, reken daar maar op!" HOOFDSTUK IV. PIET KOMT EEN HANDJE HELPEN. Weer thuisgekomen, zag Klaas juist, dat de postbode het hek aan de voorzijde van zijn huis passeerde. Dat betekende dus, dat hij wat gebracht had. Maar wat? Wie wist hem hier te wonen? Alleen de notaris, de Rotterdamse Bank in Haarlem en zijn hospita in de Spaarnhovenstraat. Van een van de drie moest dus de post zijn. Vlug liep hij naar de voordeur en opende die morgen voor de tweede maal de brievenbus. Hè, dat was een brief, die eerst naar de Spaarnhovenstraat was gezonden, waar z'n hospita z'n nieuwe adres natuurlijk had opgegeven en zodoende was doorgezonden, waarschijnlijk met één dag vertraging. Hij draaide de enveloppe om en zag, dat het schrijven afkomstig was van zijn jeugdvriend Piet Stalman. Een blijde glimlach kwam over zijn gezicht. Jonge, dat was leuk. In drie jaar had hij niets van hem gehoord. Gauw lezen, wat hij te vertellen heeft. Klaas had samen met Piet school gegaan en naderhand waren ze nog enkele jaren vrienden gebleven. Klaas was, via ver schillende bazen, bij de tram gekomen en Piet had een betrekking gekregen op een electriciteitsfabriek in het Noorden des lands. Hij was daar zoiets als opzichter. Nu hadden ze elkaar in drie jaren niet meer gezien of geschreven. Leuk, dat hij nu weer wat van zich liet horen. Piet schreef, dat hij met vacantie dacht te gaan, maar dat hij nergens een geschikt vacantieverblijf had kunnen vinden. Overal was het vol. Of Klaas soms iets wist in de buurt van Haarlem. En of hij het dan spoedig wilde schrijven, want Vrijdag begon zijn vacantie reeds. Klaas verwenste het feit, dat hij de brief niet een dag eerder ontvangen had. Nu was het al Donderdag. Morgen zou z'n va cantie beginnen en hoe vond hij zo spoedig een onderkomen voor hem? In Overveen was ook alles eivol. Het was immers hoog seizoen? Een kwartier zat Klaas na te denken, doch hij wist geen oplossing te vinden. Naaf buiten turende, zag hij dat de dode bouvier er nog steeds lag. Zuchtend stond hij op. Eerst maar eens de hond begraven, dacht hij. Misschien dat hem onderwijl wat te binnen viel voor Piet. Hij liep naar buiten en haalde een schop uit de schuur. Achter de schuur bij de heg ging hij ijverig aan het graven. Hij sleepte de hond naderbij en begroef hem in een diep gat. Hij was zo druk in zijn arbeid verdiept, dat hij niet eens bemerkte, dat er aan de andere zijde van de heg iemand naar hem was komen kijken. Een bescheiden kuchje deed hem opschrikken, en toen hij over het groen keek, zag hij Loes, het kamermeisje van zijn buurman, staan. „Hè, ik had U niet eens opgemerkt," zei hij lachend, terwijl hij op de spade leunde en het zweet van zijn voorhoofd veegde. „Zo druk aan het werk?" vroeg ze, hem schalks aankijkend. „Ja," antwoordde hij, „er is altijd wel wat te doen, nietwaar?" Hij wilde haar het geval met de bouvier liever niet vertellen. Ze kon er eens over gaan kletsen en dat vond hij niet nodig. Het meisje scheen echter geen belangstelling te hebben in zijn werk, maar vroeg eensklaps: „En wanneer komt de familie nu?" Hij zag haar met grote ogen aan, even niet begrijpend. Toen besefte hij weer, dat ze hem nog altijd voor huisknecht hield en op nonchalante wijze antwoordde hij: O, ik denk morgen." „O, dat is al gauw, hè? Zijn het aardige mensen? Hebben ze kinderen?" Drommels, wat moest hij daar nu op antwoorden! Hij was wat begonnen met zich voor huisknecht uit te geven. Had hij haar maar onmiddellijk de waarheid gezegd. Om zich een hou ding te geven, haalde hij opnieuw zijn zakdoek te voorschijn en snoot met veel drukte zijn neus. „Eh, aardige mensen? Hoe bedoel je?" vroeg hij langzaam, zijn brein vruchteloos martelend om een geschikt antwoord te vinden. „Nu ja, ik bedoel, of je het druk bij ze hebt, of je veel vrij hebt?" „O, dat gaat wel. Ik ben zo'n beetje eigen baas, zie je?" „Eigen baas?" vroeg ze verwonderd. „Nu ja," hakkelde hij onhandig, „mijnheer is, ehvrij-gezel zie je eneh jong, begrijp je. We kunnen goed met elkaar overweg." Hij kreeg plotseling een ingeving. Als hij Piet nu eens hier liet komen en bij hem op „Schoonoord" liet logeren! Dan was er een „mijnheer" in huis en Piet kon een paar mooie vacantieweken hebben. Hij zou zich immers hier best kunnen vermaken, was dicht bij zee en ook niet ver van de stad. Top, dat deed hij. „Ikeh geloof, dat de telefoon gaat," zei hij eensklaps, de spade loslatende en zich omdraaiende. „We spreken elkaar mor- ken nog wel, denk ik. Morgen komt mijnheer. Waarschijnlijk in de namiddag!" En weg was hij, het meisje in een wonderlijke stemming achterlatende. Hemeltje, wat een eigenaardige jongen was dat. Zo onhandig, maar toch was hij knap. En zuchtend draaide ze zich om naar haar werk. Klaas verkleedde zich vlug en dacht na over z'n plan. Natuur lijk, hij zou Piet onmiddellijk telegraferen. Dan kon hij morgen ochtend meteen naar Overveen komen. Het zou hem best be vallen op „Schoonoord". Daarvan was hij overtuigd. Op weg naar het postkantoor moest hij inwendig glimlachen om het meisje. Wat had hij ook alweer gezegd om van haar weg te komen? O ja: ik geloof, dat de telefoon gaat! Haha, ze moest eens weten! Misschien wist ze wel, dat er geen telefoon in huis was. Enfin, het kon hem ook niets schelen. Maar een aardig kind was het, ongetwijfeld. In het postkantoor telegrafeerde hij naar zijn vriend, dat hij wat voor hem wist en hem morgen verwachtte om kwart voor drie in Haarlem. Klaas had zijn spoorboekje nagekeken en uit gerekend, dat, indien Piet de vroege sneltrein nam, hij om kwart voor drie in Haarlem kon zijn. Zelf zou hij zijn vriend aan de uitgang van het station afhalen. Wat zou Piet grote ogen op- zetten, als hij niet naar de Spaarnhovenstraat ging, maar naar zijn villa aan de Zeeweg! Inwendig genoot hij al bij deze ge dachte. Toen hij klaar was, viel hem opeens in, dat het nog zo gek niet zou zijn, wanneer hij telefoon had. Waarom zou hij het ook niet laten aanleggen? Natuurlijk, zoveel kostte dat immers niet! Op zijn vraag aan de loketbeambte werd hem medegedeeld, dat hij een formulier daarvoor moest invullen. Toen dat gebeurd was, werd hem gezegd, dat de aansluiting een kwestie van een paar dagen was. Verheugd ging Klaas weer terug naar huis. Hij liep naar boven en inspecteerde de slaapkamers. Hij zou zijn vriend de kamer geven aan de voorzijde. Die was mooi en ruim. Bovendien het enigste vertrek met grote ramen. Het zou hem hier best naar de zin zijn. (Wordt vervolgd) de 7de zending sinaasappelen is aangekomen. Alles sap. Deze week geven wij nogmaals 3 pond hand- of moesappelen voor f 1.. 1 pot appelmoes 42 cent Citroenen voor iedereen verkrijg baar zonder bon. Verder alle soorten verse groenten tegen marktprijs. Alleen in Ruïnelaan 3 - Tel. 2514 - Bergen Julianastraat. Telef. 373. Egmond aan Zee is na de oorlog. wel heel wat vooruitgegaan. Daar wordt gewerkt, gezwoegd, gezweten, alles voor het dorpsbestaan. Waar de Mof ons Boulevardje, zeer grondig had weggevaagd daar is hij opnieuw verrezen sinds onze bevrijders zijn verjaagd. Mooie bossen zijn in aanbouw en een schitterend voetbalveld. Voor de jeugd, mensen, 't is prachtig is een speeltuin zelfs besteld. En een mooie vuilnis-auto, doorkruist zo wekelijks de straat. Je kunt nu van de straat wel eten. nn ook dat mechanisch gaat. Een ding is nog niet in orde, daarvoor zorgt licht de nieuwe Raad: dat voor de groot-stroomverbruiker en gas, de prijs wat beter gaat. Egmond a/Zee negen en twintig, De Hoef 5 cent per Kilo-watt. Goede beste dorpsbestuurders, dat wil bij ons niet in het vat, en als dat nog lang gaat duren het klinkt, hoop ik, niet brutaal dan bouwen wij verder de badplaats, precies voorbij de blauwe paal. Laanweg C 181, Schoorl Duinweg D47 Schoorl Telef. 209 voor Uw Taxi Gedipt. Dames-en Herenkapper 00RPSTR.2Ï BERGEN - TEL 2266 Geraniums, Hanggeraniums, Margrieten, Salvia's, Begonia's, Petunia's, Lobelia's, Afrikanen, Leeuwenbekjes, Ageratum's Verspeende plantjes van Zinnia's, Asters, Afrikanen en Leeuwenbekjes. Russenweg 18. Telefoon 2229 - Bergen zonder chauffeur Ook erkend voor het geven van auto rijlessen. AdresZuidlaan 23, BERGEN Telef. 2526 In- en verkoop van gebruikte auto's Ae/ éed. JAAP VOLKEPS BERGEN

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4