Ueelttlad ft 99 De öpfi&öitCe haati b&Utzeii FEEST DER VERLEGENHEID V*V*V*-vergadering Bergen NA DE STORM VRIJDAG 3 JUNI 1949 26e JAARGANG No. 22 Verschijnt te Bergen, Bergen aan Zee, Schoorl, Schoorldam, Groet, Camperduin, Egmond aan Zee, Egmond~Binnen en Egmond a. d. Hoef Voor ieder, die achter het Pinksterfeest iets meer wil zien dan twee vrije dagen, zijn er op dit laatste hoogtij van het kerke lijk jaar verschillende vragen. Dit geldt zowel voor de godsdiensti- gen als voor degenen die zelf niet ter kerk gaan, maar die toch min of meer de achtergrond van de dingen willen zien. Kerstn preekt iedereen toe; of men nu in Christus gelooft of niet, de herdenking van zijn ge boorte is begrijpelijk. Er worden dagelijks kinderen geboren en Christus kwam op dezelfde ma nier ter wereld als de babies van heden. Precies zo liggen de stuk ken op de Goede Vrijdag. Chris tus stierf; al was het dan een ge welddadige dood. Wij zien elke dag mensen sterven, dus de dood van Christus verwondert nie mand. Vreemd wordt het pas met Pa sen. Opstaan uit het graf is een gebeuren, dat wij nooit meema ken. Dit is onbegrijpelijk. Maar wie aan een lichamelijke opstan ding geen geloof hecht, ontvangt in elk geval steun uit de natuur: immers daar voltrekt zich even eens een soort opstanding. Het nieuwe leven keert terug. Nog vreemder is de hemel vaartsdag. Wij leven in de eeuw van stratosfeervluchten. Maar bij een hemelvaart staat ons verstand toch stil. In overdrachtelijke zin kunnen wij ons in die hemelvaart enigermate verplaatsen, wanneer we voortbouwen op de nieuw- leven-theorie van Pasen. Het her rijzende leven vindt zijn hoogste bekroning. Van Pasen af gaat er een opwaartse lijn naar de hemel vaart. Pinksteren is echter een myste rie, waar de onkerkelijke wereld geen weg mee weet: het feest der verlegenheid. Kerstfeest mag de kerstman ten tonele voeren, Pa sen brengt de paashaas, Pinkste ren kent geen populaire figuren. Feest zonder Christus! Nu valt diezelfde verlegenheid op te merken in de kerk. Alle bo vengenoemde feesten groepeer den zich rond de persoon van Christus. Bij zijn geboorte ziet men Hem als 't ware in de kribbe liggen en bij Zijn sterven ont waart men Hem aan het kruis. Bij Zijn opstanding wordt Hij minder vaak gesignaleerd: alleen in de kring Zijner geestverwan ten verschijnt Hij. Nog enger is de ruimte waarbinnen Hij op de Hemelvaartsdag wordt aange troffen. Al pratend zien zijn leer lingen Hem plotseling van de aarde opstijgen. Maar goed: Hij is op die dag toch nog waarge nomen. Zodra echter Pinksteren aanbreekt, moet men het zonder Christus stellen. Er komt iets an ders naar voren, namelijk de Hei lige Geest. Maar een geest kan men niet aanschouwen. In de Handelingen der Apostelen het bijbelboek dat ons het pink stergebeuren beschrijft staat duidelijk, dat de komst van de Heilige Geest werd aangeduid door een geluid als van de wind en door tongen als van vuur. Met andere woorden: er was geen wind en er was geen vuur, het léék er alleen maar op. Wel heel magertjes dus! Ook de kerk moet het vrijwel zonder een voorstelling doen. Sprekend is het feit, dat schilders musea vol panelen met geboorte, sterven en opstanding van Chris tus hebben geleverd; dat dichters deze heilsfeiten op duizenden ma nieren hebben bezongen; dat toonkunstenaars millioenen noten hebben geschreven voor muziek op kerstmis, in de lijdenstijd en op het paasfeest. Maar met het pinkstergebeuren zijn ook de kunstenaars verlegen. Beroemde schilderijen, gedichten, composi ties bestaan er haast niet met be trekking tot Pinksteren. Toch is het Pinksterfeest uiter mate belangrijk. De principiële atheïst breekt op Pinksteren voorgoed met de kerk: dit wordt hem te gek. De echte gelovige daarentegen beleeft op Pinkste ren eerst waarlijk zijn hoogte punt. Pinksteren of Pentecoste betekent: de vijftigste dag (na Pasen). Het feest van de Heilige Geest ligt onmiddellijk in het ver lengde van de opstanding; het voltooit de verrijzenis van Chris tus, het zegt na Zijn hemelvaart dat de leerlingen het nu zelf moe ten opknappen. Hun Heer is in de hemel, Hij werkt daar. Zijzelf staan op de aarde en arbeiden hier. Een dubbel offensief wordt geopend. Nu gaat het pas begin nen! Vandaar, dat op Pinksteren in alle christelijke kerken gaven worden ingezameld voor zending en missie, alsof men daarmede zeggen wil: wij zetten de strijd voor het Koninkrijk van Christus voort. En men doet dat in Zijn Geest van Wie beleden wordt, dat Hij op het eerste Pinkster feest werd uitgestort in de harten der gelovigen. Dit alles moge demonstreren, hoe het „feest der verlegenheid" ten diepste het „feest der vast beradenheid" is. De ongelovige joden in Jeruzalem keerden zich welbewust van Christus af. De gelovige apostelen wisten onder aanvoering van Petrus ineens heel zeker wat hen te doen stond. Maar ieder die zijn overtuiging (geloof of ongeloof) maar half kan funderen, blijft op Pinksteren in de verlegenheid staan. H. de Jong. AANBESTEDING van 8 duplex-woningen Burgemeester en Wethouders van Bergen besteedden Vrijdag morgen ten Raadhuize aan het, bouwen van 8 duplexwoningen in 2 blokken van 4 woningen op een terrein gelegen aan de Jacob Wyandweg. Er werden 25 biljetten inge leverd J. Beeldman, Bergen f 96600,- A. v. Duin, Noordwijk, f 88590,- Fa. Ekkers, Heiloo, f 94000,- Fa. Faus, N.Niedorp f 95929,- Fa. Hes, St. Pancras f 92600,- Jn Houtenbos, Bergen f 114592,- Jac. Houtenbos, Bergen f 109964,- Fa. Kolman, Beverwijk f 92000.- Fa. Koppen, Den Helder f 93100,- Gebr. Kops, Bergen, f 92800,- IJs Kops, Heiloo. f 97500,- A. en J. Kroon, Bergen, f 91369,- Jb Lugtig, H.Hugowaard. f 85840,- MMarqueringBergen f 98580,- P. Meier, Beverwijk f 103320,- C. Noort, Bergen, f 110236,- J. Orij, Alkmaar f 86100,- Jb. Rampen, Bergen f 94800,- R. Reek, Alkmaar f 90460,- A.Rijkenberg, Alkmaar, f 94464,- D. Seibel, Alkmaar f 92525,- J. Seisener, Hillegom, f 88320,- Fa. A. Smit Zn, St. Pancras f 106933,- N. Visser, Heemskerk f 105116,- P. Kaandorp. Heiloo f 90000,- De begroting bedroeg f 91600,- Zegevierende intocht van de Voorzitter De V.V.V. hield Vrijdagavond een buitengewone algemene leden vergadering in de dancing „De Rustende Jager". Er was buiten gewoon grote belangstelling voor deze bijeenkomst; de ruimte was geheel bezet en vol verwachting klopte aller hart, wat de avond zou brengen. Achter de groene tafel, waarop een prachtig bouquet rozen met de leuze van Jan Pie- tersz. Coen „ende desespereert niet" zat het dimissionaire bestuur, dat besloten had zijn functie neer te leggen uit solidariteit met de afgetreden voorzitter, de heer J. H. Roggeveen, die de brug had menen te moeten verlaten, toen leden van de V.V.H.B. en de V.V.D. zijns inziens vruchtbaar werk onmogelijk maakten. Nadat de notulen van de ver gadering van 18 Febr. j.l. waren voorgelezen, ging, om het te zeggen met de woorden van Paljas van Leon Cavallo, „ging het spel beginnen" dat zou duren tot één uur in de nacht, en dat eindigde met een ovatie, die de zegevierende intocht van een over winnaar bij de oude Romeinen minstens evenaardde. In tal van ingekomen stukken spraken velen hun vertrouwen uit in de afgetreden voorzitter en drongen er bij hem op aan, dat hij op zijn besluit zou terug komen. Heel wat discussie volgde, moties werden ingediend, de heer Rees Vellinga deed de suggestie de moeilijkheden voor te leggen aan 'n commissie v. goede diensten of de oppositie in het bestuur te kiezen enz. enz. En al die tijd slingerde het V.V.V.-schip in de branding, maar de man op de brug de heer P. Blankendaal, met de spreuk van J. P. Coen „ende desespereert niet" voor ogen, wist met groot zeemanschap alle gevaar te omzeilen, dapper bijge staan door zijn rechterhand, Mr. F. Zeiler, die de oppositie o.m. duidelijk maakte, dat medewerking voor de logiesinlichtingendienst onmisbaar is voor een juist functioneren van het bureau. Eindelijk, het klokje van mid dernacht had al geslagen, werd overgegaan tot een vrije stemming. Uitgebracht werden 257 stemmen, waarvan 3 op Rees Vellinga, 3 op L. Schuil, 6 op Peetoom, 1 op Baron Taets van Amerongen, 1 op F. L. Driessen, 1 op Mej. Kreb, 1 van onwaarde, 25 blanco en216 op de afgetreden voor zitter J. H. Roggeveen. Met een donderend hoera werd deze uitslag begroet. Nog waren de moeilijkheden niet overwonnen. Het kostte nog heel wat over redingskracht de heer Roggeveen te bewegen zijn functie weer te aanvaarden. Pas toen hij bij monde van de heer Peetoom de verzekering kreeg, dat de oppositie met de V.V.V. zou samenwerken, nam hij de voorzittershamer weer over en trokken de andere bestuurs leden hun ontslagaanvrage in. Op hoop van zegen zet V.V.V. de reis voort en zal alle aandacht besteden aan vliegveld, tram, natuurschoon en wat verder in het belang is van Bergen en de gasten. „Ende desespereert niet!" HET NED. RODE KRUIS De afd. Bergen van het Ned. Rode Kruis (w.o. ook de ge meenten Schoorl, Koedijk, War- menhuizen en St. Pancras) met haar 1564 leden hield in „De Oude Prins" haar algemene leden vergadering onder voorzitterschap van Baron Taets van Amerongen. Het jaarverslag van de secr. Mr Sluis memoreerde allereerst het op zo tragische wijze over lijden van het bestuurslid Mevr. Taets van Amerongen-van Ree- nen, die zoveel voor de Rode Kruis afdeling had betekend. Mevr. Heringa-Schuyling had namens de afdeling in gevoel volle woorden de verdiensten van Mevr. Taets van Ameron gen herdacht ter gelegenheid van de begrafenis. De heer A. de Lange, in de vorige jaarvergadering benoemd tot penningmeester, had gemeend voor deze functie te moeten be danken. De voorzitter had daarom het hele jaar de financiële zaken der afdeling behartigd. Het aantal leden was in '48 gedaald en bedroeg op 31 Dec. j.l. nog 1564. Het verslag maakte verder melding van het vele werk, dat de transportcolonne o.l.v. Dr. Van Gelder en de heer Min, onlangs door het Hoofdbestuur bevorderd tot reserve sectiecom mandant, in het afgelopen jaar heeft verricht. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. C. Reinders, welke de functie van penningmeester zal uitoefenen. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met een totaal van f 4831,—. Het batig saldo over 1948 bedroeg f 1724,86. Aan contributie was ontvangen f 2653,25 De financiële commissie rap porteerde, dat zij alle stukken en bescheiden in de beste orde had bevonden, waarna de ver gadering de penningmeester dé charge verleende. Tot leden van de financiële commissie voor 1949 werden aangewezen de heren C. Knook en J. Chr. Kettenborg. EEN VERREGENDE LANDDAG De afd. Bergen van de P.v.d.A. had voor Hemelvaartsdag een grote Landdag georganiseerd op het B.S.V.-terrein aan de Kerke- dijk. Als sprekers zouden op treden Mr A. M. Joekes, Min. van Soc. Zaken en W. Thomassen burgemeester van Zaandam. Zangers uit Bergen, Alkmaar en Wormerveer zouden liederen ten gehore brengen, en de afd. Wormerveer zou een Meispel opvoeren. MaarPluvius trad als spel breker op. Het grote terrein met de weinige bezoekers, diep in de kragen van regenjassen ge doken of onder regenscherm, bood een droeve aanblik. De heer Thomassen liet zich echter niet van het podium verjagen door het hemelwater en sprak zijn partijgenoten vol vuur over doel en streven van de P.v.d.A. Hij wees er op hoe de partij conservatief is op 't ene gebied en progressief op ander terrein. Conservatief is de partij, waar het gaat om het behouden van de bij de grondwet gewaarborgde rechten. Wat het progressieve betreft wees hij op de gemeentepolitiek van de P.v.d.A. bij openbare werken en bedrijven, sociale zaken, onderwijs. Ook de houding in de wereldpolitiek werd belicht. Het Atlantisch Pact werd toege juicht als het historische licht punt van deze tijd. De zangers, die o.l.v. de heer Sombroek de morgen hadden geopend, met de Socialistenmars, Eens en andere nummers besloten de morgen en daarmee de hele landdag, met „Aan de Strijders." SEXUELE OPVOEDING VAN HET KIND Dr v. d. Grient van Bussum sprak Dinsdagavond in het ge bouw van de Ver. v. Chr. Nat. Schoolonderwijs voor de Ouders van schoolgaande kinderen over het onderwerp„Sexuele op voeding van het Kind". Spr. begon zijn met de meeste aandacht gevolgde uiteenzettingen met de vraag Hoe staat het met onze wijsheid ten opzichte van dit probleem? En het antwoord luiddeheel treurig, of om het te zeggen met de woorden van een Amerikaans psycholoog: „de mensheid is deerlijk te kort ge schoten in het oudste beroep, d.i. Vader en Moeder zijn". Spr. vervolgde met er op te wijzen, dat het vooral aankomt op onze innerlijke levenshouding tegenover het kind, dat aan onze zorgen is toevertrouwd. Opvoeden, aldus Drv. d. Grient is loslaten van het kind, het kind een kans geven vrij te worden. Het grootste struikelblok op deze weg zijnwijzelf. De ouderliefde, of vaak apen liefde, verhindert ons het kind los te laten, het de kans te geven vrij te worden. De opvoeding begint al bij de geboorte en de persoonlijkheids vorming voltrekt zich de eerste zeven jaren. Elke fout wreekt zich. Wat u zegt, interesseert het kind niet, alleen wat u bent. Het kind leeft in de sfeer van de Ouders, de sfeer in huis is beslissend. In Mattheus 19 5 lezen we„Daarom zal een mens Vader en Moeder verlaten". Dus Vader en Moeder zullen hem de kans moeten geven. Juist op dit terrein is het egoïsme van de Ouders zo groot. Wat het sexuele probleem be treft, vervolgt Dr v. d. Grient, is men juist in Christelijke kringen veelal geneigd dit te ontlopen en tochis het even gewoon als eten, slapen enz. enz. Ook de sexuele opvoeding be gint al bij de geboorte. Het jonge wezentje kent van af de le deg sexuele gevoelens, waartoe ook de lustbevredigende gevoelens moeten worden ge rekend. De zuigeling wordt niet alleen door honger tot zuigen gedreven, maar het zuigen zelf verschaft lustgevoelens. Spr. waar schuwde in dit verband tegen 't zoenen van zo'n kleuter op de mond en het duim zuigen. Verder is af te keuren kinderen bij zich in bed te nemen. Met de kleinen erotisch aan zich te binden, loopt men gevaar ze sexueel te ver knoeien. Hoe te handelen als een kind met een vraag naar geboorte komt? Het met een kluitje in het riet sturen? Neen, eerlijk zijnVooral voor het buitenleven noemde spr. dit heel gemakkelijk. Dit is de enige ma nier om te voorkomen, dat het kind het elders vandaan haalt. Dr v. d. Grient eindigde met de moeilijkheden, die zich in de sterk bewogen fase van de puber teit kunnen voordoen en gaf ook hier vele nuttige wenken aan Vaders en Moeders. 60 JAREN lief en leed gedeeld Donderdag 2 Juni was het zestig jaar geleden dat Piet Duin van Heiloo en Grietje van Wonderen te Bergen in de echt verenigd werden. Donderdag konden de nog krasse oudjes met hun twee getrouwde dochters, acht kleinkinderen en tien achter kleinkinderen en vele vrienden en bekenden de dag herdenken, waarop zij voor zestig jaren in het huwelijksbootje stapten, kon den zij kalm terugzien „langs de baren, doorkruist in twaalf maal vijf tesaamgesleten jaren", en zich verheugen in „de schone boom van eer en welstand, door beider zorg geplant en opgekweekt. De moeite en zorgen en het leed, dat ook hun niet gespaard bleef, zij waren vergeten, er was alle reden tot tevredenheid en blijdschap. „De herfst loont, wat de Lente wrocht,", na wel bestede tocht rusten de thans 85-jarige jubilaris met zijn 82 lentes tellende echtgenote in hun huisje aan de Loudelsweg en het veehoudersbedrijf vraagt al lang niet meer hun zorgen. Donderdag was het feest. De diamanten bruiloft werd ingeluid in de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus waar een H. Mis werd opgedragen door een achter neef van het jubilerende echtpaar Kap. N. Duin uit Reeuwijk en werd verder gevierd ten huize van een der dochters aan de Stroomerlaan. Aan belangstelling ontbrak het niet bij dit zeldzame jubileum. Moge het jubilerende paar nog menigwerf van 's levens kommer vrij, hun huwelijksdag vieren met familie en vrienden 1 EEN GROTE DAG VOOR 'T KLEUTERONDERWIJS Woensdag na Pinksteren zal 's namiddags om 3 uur de offi ciële opening plaats vinden van het nieuwe tehuis voor de kleuter school van de afd. Bergen van Volksonderwijs. Hiermee gaat een lang gekoesterde wens in vervulling en komt er een einde aan het telkens maar weer ver huizen. Opgericht 1 Febr., '36 moest de school in '39 wegens het be zetten van de openb. school door Hollandse militairen verhuizen naar een leegstaand perceel aan de Midden Geestweg, wat weer moest worden ontruimd in Mei '40. De eerste klasse verhuisde toen naar een garage aan de Broekbeeklaan, de tweede naar het zomerhuis van de heer Taapken Sept. '40 werden beide klassen weer verenigd in een perceel aan de Dr v. Peltlaan. In 1941 kwam weer de ver huiswagen voor de deur om alles over te planten naar de Karei de Grotelaan. In 1942 besloot het bestuur de school te sluiten: mede door de evacuatie liep het aantal leer lingen sterk terug. 3 Januari '44 werd de school weer geopend en kreeg de beschikking over twee lokalen van café Spoorzicht. Toen in September opnieuw een groot gedeelte van de bevolking werd geëvacueerd werd de kleuter school weer gesloten. In Juni '45 kon in een lokaal van de openbare school het onderwijs worden voortgezet. Het leerlingental liep intussen op tot 80 en een twintigtal wachtte nog op plaatsing. Ook het aan tal leerlingen van de openbare school groeide gestadig, zodat er in de naaste toekomst geen ruimte meer zou kunnen worden afge staan aan de kleuters. Waarheen? Het oog viel op het voormalige z. g. Smeerstation, dat door de gemeente voor het Kleuteronder wijs werd ingericht. Eindelijk zal er nu een einde komen aan het telkens verhuizen en zal het kleuterschooltje van Volksonder wijs zich rustig verder kunnen ontwikkelen. Het Bestuur der V.V.D.afd. Bergen Nh„ verzoekt ons het navolgende mede te delen Het kan geen kwaad aan de storm, die over Bergen gevaren is, inzake het behoud van Bergens Natuurschoon en de moeilijkheden, welke tussen het Bestuur der V.V.V. en dat der V.V.H.B. bestonden een korte nabeschou wing te wijden. Het waren ongetwijfeld moei lijkheden, die opgehelderd moesten worden. Deze opheldering heeft de buitengewone algemene ledenver gadering van de V.V.V., gehouden op 27 Mei j.l. in „De Rustende Jager" in principe gebracht. Dat er wellicht bezoekers zijn geweest, die een oplossing van verschillende detailpunten gemist hebben, is van weinig belang. Het was ter voorkoming van een wellicht eindeloze bespreking dier detailpunten dat onzerzijds reeds bij het begin der vergadering naar voren werd gebracht dat men er beter aan deed, de moei lijkheden binnenskamers te be spreken met behulp van moge het zo genoemd worden een Commissie van Goede Diensten, terwijl een andere remedie ook zou kunnen zijn "-het opnemen van een vertegenwoordiger der oppositie in het V.V.V.-bestuur. Het getuigt van wijs beleid niet alleen, doch ook van goede wil, dat het V.V.V.-bestuur zich bereid verklaarde de Heer Peet oom, bestuurslid der V.V.H.B. en lid van het comité tot het behoud van Bergens Natuurschoon op de eerstvolgende ledenver gadering als bestuurscandidaat naar voren te brengen. Daarmede is de stap gedaan, die nodig was om de verschillende opvattingen naar elkaar te doen groeien en wij twijfelen er niet aan of dit zal leiden tot beter begrip en ook waardering van eikaars standpunt en uiteindelijk tot volledige overeenstemming. Het wijs beleid der terugge keerde V.V.V.-bestuurders kan dan gepaard worden aan de zakelijke inzichten der belang hebbenden en de stuwkracht van de uit alle lagen der bevolking komende enthousiasten voor het zelfde grote doel. Wij prijzen ons gelukkig ons steentje tot dit resultaat te hebben kunnen bijdragen. ZONDAGSDIENST ARTSEN DE DUINSTREEK Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen De Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef P, Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Abonnementsprijsf 3,24 per jaar f 0,81 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m,m. met een minimum van f 1, Zondag 5 Juni Dr POOT, tel. 2423 2e Pinksterdag Dr VAN GELDER tel. 2027

De Duinstreek | 1949 | | pagina 1