steunt de EMMABLOEM-COLLECTE op MAANDAG (2e PINKSTERDAG) te SCHOORL SCHOORL Ingezonden stukken Officiële Bonnenlij st EGH0HD AAN ZEE Het Bestuur v.d. Afd. Schoorl v.h. Witte Kruis Kunstenaars op Tournée Maandagmiddag arriveerde het gezelschap kunstschilders en beeld houwers uit België, dat op uit nodiging der Regering een drie daags bezoek brengt aan ons land te Bergen. Tevoren had men een kijkje genomen op de Hoge Veluwe en in Amsterdam, waar naast een bezoek aan ver schillende musea een rondvaart door de grachten werd gemaakt. Het hele gezelschap waarbij Mej. Ten Holte als vertegenwoordigster van het Dep. van O., K. en W. en de heer Langui als „officiële personaliteit van de Belgische regering (zoals hij het zelf uit drukte) stapte af aan de Volks hogeschool „Het Oude Hof", waar door de goede zorgen van het Kunstenaars Centrum Bergen enig werk van de Bergense school „uit particulier bezit" was bijeen gebracht. Tot de Belgische gasten behoorden o.m. de beeldhouwers Jozef Cantré (bekend als illustra tor), Oscar Jespers, Henri Tuvrez, en de moderne Ch. Leplae en Pierre Caille en de kunstschilders Tijtgat, Leon Desmet (broer van Guus D.), de ouderen Ochs en Paulus en de jongeren Jan Vaerten en Mare Mendelson. Mr. Kamp, voorz. van het K.C.B. heette allen hartelijk welkom en sprak zijn grote er kentelijkheid uit jegens de inge zetenen, die voor deze gelegen heid verschillende werken hadden afgestaan, en aan de Volkshoge school voor de gulle gastvrijheid. De heer Voskuil, voorzitter van de Federatie achtte het geheel overbodig om in dit gezelschap veel te zeggen over de Bergense School. Wat de kunstenaars naar Bergen heeft getrokken? Die het weet, mag het zeggen. Een kaartje uit de 17e eeuw be kijkende, zou men vragen: wie heeft de moed om in Noord holland te gaan wonen? Water, water en nog eens water. De Hollanders hebben het land op het water moeten veroveren of zoals men wel eens hoort: „God heeft de zee, de Nederlanders hebben het land gemaakt". Eén van de eersten, die hier zijn tenten opsloeg, was Leo Gestel, later gevolgd door de Wiegman's Wyand, van Blaade- ren, Ponstijn en anderen. Allen hebben, aldus de heer Voskuil, het idee van het expressionnisme beleden en verwerkt naar Hol landse aard. Zij namen, vervolgde spreker, hun eigen „maecenas" mee. Het was Piet Boendermaker, die als kunstbeschermer de Ber gense kunstenaars een hart onder de riem stak. De Bergense school, aldus eindigde de heer Voskuil zet zich voort, jongeren zoeken nieuwe wegen te openen. Van onze zuiderburen voerde de heer Langui het woord, „een van de officiële personaliteiten" zoals hij zichzelf voorstelde. Een „Bergense school" verklaarde hij, hebben wij in België ook, n.l. de academie te Mons (Bergen) met pater Buisserd als directeur. Van grote invloed op het Vlaamse expressionnisme is geweest Leo Gestel, dezelfde die in Bergen een der pioniers was. Spreker eindigde zijn van humor tintelend betoog met het uitspreken van de hoop, dat de nadere kennis making met het werk van de jongeren zal leiden tot samen werking tussen Noord en Zuid. Nadat de verschillende geëxpo seerde werken waren bezichtigd werd nog een hele rij werken van de hedendaagse Bergense schilders vertoond. De heer Guermonprez, directeur van de Volkshogeschool gaf ten slotte een uiteenzetting van doel en streven van de V. H., waarbij Mevr. Kamp optrad als tolk. En toen was het goede reis en tot weerziens. 40 jaar bij het Staatsbosbeheer Koninklijke onderscheiding 1 Juni was het veertig jaar geleden, dat de heer Th. E. Jansen in dienst trad bij het Staatsbosbeheer. Van deze 40 jaar is de jubilaris 33 jaar in Schoorl werkzaam geweest, eerst als boswachter, later als bos wachter le klasse en thans als ambtenaar in algemene dienst. Ter gelegenheid van dit jubi leum kwam de directie van het Staatsbosbeheer de heer Jansen Woensdagmiddag complimente ren, waarbij hem de Koninklijke onderscheiding, de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, werd overhandigd. Wij wensen de heer Jansen, die aan dit jubileum geen ruchtbaar heid wilde geven, van harte geluk met deze hoge onderscheiding. EEN BELANGRIJKE AANWINST VOOR SCHOORL „Klein Zwitserland" Het aan duizenden bezoekers van mooi Schoorl bekende hotel- café-rest. „Klein - Zwitserland", gelegen aan de voet der 70 m hoge duinen, is niet meer: het Zaterdagmiddag geopende ge heel vernieuwde hotel heeft alleen de naam gemeen met het oude. Uitwendig en inwendig heeft het 'n volkomen metamorphose onder gaan. Onder architectuur van de heer J. Plat uit Purmerend is hier iets tot stand gekomen, wat door allen, die bij de opening aanwezig waren, als een grote aanwinst voor Schoorl werd ge roemd. Dank zij de aan natuur schoon zo rijke omgeving, heeft Schoorl zich in de laatste de cennia van een landbouw en vee teelt bedrijvende plattelandsge meente ontwikkeld tot een typische badplaats, die jaarlijks duizenden vreemdelingen trekt, maar, aldus Burgemeester Mr C. A. J. Jochems, de gasten vragen meer dan na tuurschoon, vragen meer dan mooie wandelwegen, die dank zij de goede zorgen van de heren van het staatsbosbeheer overal in het grote duingebied worden aangelegd, zij vragen ook ge legenheid om te eten en te slapen. „Klein Zwitserland" met zijn 20 kamers en 45 bedden voor zien van alle comfort, zijn ruime eetzaal enz. draagt het zijne bij om in de behoefte daaraan te voorzien. De velen, die zich Zaterdagmiddag verzamelden in de met tal van bloemstukken versierde eetzaal, waren vol be wondering voor wat Gebr. Schotvanger en hun staf van medewerkers hier hebben ge wrocht en roemden om strijd de hele inrichting. Burgemeester Mr Jochems was de eerste, die de heer Dorré complimenteerde om de buiten gewone wijze, waarop de ver nieuwing en restauratie van Klein Zwitserland is tot stand gebracht. Hij noemde het verblijdend, dat Schoorl was verrijkt met een hotel, dat in elk opzicht zon keurige indruk maakte. Spr. zei er niet aan te twijfelen, dat straks een stroom van gasten naar Klein-Zwitserland zal gaan en wenste de heer en Mevr. Dorré groot succes met hun onderneming. De heer M. W. v. d. Garde Jr., voorzitter van de V.V.V. „Noord-Kennemerland," kwam de heer en mevr. Dorré geluk wensen namens de V.V.V. en bood als zichtbaar blijk van be langstelling een schilderstuk aan. De heer C. de Leeuw voegde namens de Buurtwinkeliers Schoorl zijn beste wensen bij de vele, die de heer Dorré al had ont vangen en de Secretaris van de V.V.V. Den Helder wenste de heer en mevr. Dorré en.... de gemeente Schoorl, geluk met deze aanwinst. De heer H. A. Dorré dankte voor de getoonde belangstelling en de vele vriendelijke woorden en bracht hulde aan Gebr. Schot vanger, aannemers, P. Meyer, loodgieter, C. Meyer, schilder, Ruiter uit Bergen, electricien en firma Klerk, uit den Helder, stoffering, voor de grote voort varendheid, waarmee zij in be trekkelijk korte tijd dit grote werk hadden tot stand gebracht. Algemene Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank De Heer C. Koel 25 jaren lid van de Raad van Toezicht De Coöp. Boerenleenbank te Schoorl hield Woensdagavond in de zaal van de heer Nic. Schuyt een algemene ledenver gadering onder voorzitterschap van de heer C. Koel, voorz. v.d. Raad van Toezicht. De notulen werden zonderop-of aanmerkingen goedgekeurd. De aan de beurt van aftreden zijnde heren W. Sevenhuysen en C. Koel werden resp. als lid van het bestuur en van de Raad van Toezicht met grote meerderheid van stemmen herkozen. Beiden aanvaardden hun benoeming. Aan de heer C. Koel, die 25 jaren deel had uitgemaakt van de Raad van Toezicht, werd hulde en dank gebracht en onder applaus van de vergadering een fraaie oorkonde aangeboden van de Coöp. Centr. Raiffeisenbank te Utrecht „als blijk van waardering voor zijn verdienstelijke arbeid in het belang van het landbouw- credietwezen". Jaarverslag Kassier De kassier herinnerde in zijn 44ste jaarverslag allereerst aan het feestelijk herdenken van het vijftigjarig bestaan van de Cen trale Bank te Utrecht, bij welke gelegenheid o.m. de Minister van Landbouw de voortreffelijke wer king van de Raiffeisenorganisatie belichtte. Verder memoreerde de samen steller van het jaarverslag, dat in begin 1948 de slotfase inzette van de afwikkeling geldzuivering. Alle sedert Oct. '45 geblok keerde tegoeden voor zover zij niet meer voor het betalen van oude belasting en de extra heffingen nodig waren, konden van de z.g. optierekening geleidelijk worden overgeheveld naar de vrije sfeer. Dit „geleidelijk" betekent met een termijn van 3—5 jaar. Van f 426530,— geblokkeerd geld bij de Coöp. Bank te Schoorl werd in 1948 ongeveer f 250660, overgebracht naar de optiereke ning en verder naar belegging of vrije rekening doorgeboekt, terwijl ruim f 95355,afvloeide voor het betalen van belastingen, zodat per 31 Dec. '48 nog ruim f 80513 wachtte op verdere af wikkeling. 1948 kenmerkte zich door af name van geblokkeerde tegoeden, terwijl de vrije spaargelden aan vankelijk eveneens terugliepen maar in enkele maanden van 1948 een verheugende stijging te zien gaven, zodat de achter uitgang van het totale spaartegoed beperkt bleef tot f 85118,81. Het aantal nieuwe spaarders bedroeg over het afgelopen jaar 65. De credietfunctie van de bank is niet in die mate op de voor grond getreden als algemeen in het bestuur werd verwacht. De liquiditeitspositie van de Bank is daardoor nog vrij ruim, d.w.z. dat er verhoudingsgewijze nog grote bedragen beschikbaar zijn. Het giroverkeer werd in '48 verder geïntensiveerd. Het aantal giroposten bij de Bank bedroeg over 1948 twaalf honderd. De bank verleende in 1948 haar medewerking tot uitbetaling van de zomermelktoeslag over '47 Het aantal leden is uit gebreid met 21één lid bedankte wegens verhuizing, terwijl 5 leden zijn overleden, een toename dus van 15 leden, waardoor het leden tal is gebracht op 232. Het aantal spaarrekeningen be droeg aan het einde van het jaar 1031, waarvan 38 geblokkeerde, 9 optie en 142 beleggingsreke ningen; lopende rekeningen 89, persoonlijke rekeningen 80 waar van 4 geblokkeerde. 19 voorschotten stonden nog uit. De voorzitter dankte de kassier voor zijn uitgebreid en keurig jaarverslag, waarmee de vergade ring met een hartelijk applaus instemde. Winst- en Verliesrekening en Balans De Rekening sloot in Ont vangsten en Uitgaven met een totaal van f 1654372,32. Aan spaargelden waren terug betaald f965726,46 en ontvangen f 880607,65. De Balans sloot met een totaal van f 1170674,09. Spaargelden beliepen f 1047378,32. Het winst saldo bedroeg f 2525,67. Met het voorstel om de winst over '48 op de reserve bij te schrijven, ging de vergadering accoord. Na de rondvraag werd de vergadering onthaald op een filmvoorstelling „Het geld van de boer" en „Boeren vechten voor de toekomst". M. de Redacteur, De discussies in de Raadsver gadering van 19 Mei j.l. naar aanleiding van het verzoek van de heer Schoorstra, heeft naar ik verneem bij sommigen de indruk gewekt alsof ik „de kleine man" zou beconcurreren, de kleine man geen broodje zou gunnen. Hier is echter van concurrentie van de zijde van Duin ver maak geen sprake. Duinvermaak zit voor hoge lasten en is begonnen met de verkoop van fruit, chocolade enz. in een tijd dat er geen kraampjes stonden. De kiosk is een onderdeel van de zaak, die reeds 40 jaar bestaat en bij de Kamer van Koophandel is inge schreven, dus niet clandestien. De verkoop alleen voor het publiek, dat de tuin bezoekt, is ontoereikend om de kiosk lonend te maken. Duinvermaak is groot geworden door de hoge bomen en het speelduin. Men mene niet, dat Duinvermaak gratis de beschik king heeft over het drukbezochte speelduinde exploitant heeft daarvoor jaarlijks aan de pro vincie f 260,pacht te betalen, verder voor helmbeplanting te zorgen, wat f 140,— eist en ten slotte door een jongen dagelijks het terrein te laten zuiveren van papier enz. enz. Het enige ge noegen dat hij van dit speelduin beleeft, is dat hij in het seizoen aan duizenden kinderen gelegen heid mag geven hun dorst te lessen en gebruik te maken van de toiletten, alles gratis en zijn parkeerterrein ook voor niet-be- zoekers gratis mag open stellen. Verwachtend hiermede een misverstand uit de weg geruimd te hebben. D. N. BRUIN Egmondzeeër Reddingsbrigade De Egmondzeeër reddings brigade hield Vrijdagavond haar voorjaarsvergadering in de zaal van de heer Kager. Wegens ver hindering van de voorzitter werd deze vergadering gepresideerd door de secretaris, de heer A. v. d. Steen, die de leden verwel komde en de hoop uitsprak, dat de besprekingen een vlot ver loop mochten hebben. Daar de secretaris wegens drukke werkzaamheden zijn be- stuursplaats ter beschikking stelde, werd besloten, de verkiezing van 2 bestuursleden, die volgens roos ter moesten aftreden, uit te stellen tot de najaarsvergadering. De heer Koen Wijker werd als nieuw bestuurslid gekozen, terwijl de scheidende secretaris de correspondentie blijft voeren, als assistent van de secretaris. Vervolgens werd besloten een tweetal dames aan het bestuur toe te voegen, in verband met de werkzaamheden bij de voor bereiding van de Bondsstranddag. De dames A. Wijker en Wijker- Kap stelden zich hiervoor beschik baar. Hierna kwam het program ma van de bondsstranddag ter sprake. Daar de technische commissie bezwaar maakte tegen het houden van wedstrijden in zee moest er een kleine verandering in het programma worden gebracht. Op voorstel van de heer J. Glas, werd besloten een komisch num mer aan de demonstratie toe te voegen. Een zevental heren-leden stelden zich beschikbaar om de technische leider behulpzaam te zijn bij het plaatsen van de Brigadetent op het strand. De mogelijkheid zal worden onderzocht om een telefonische verbinding tot stand te brengen met het Zuidelijk gedeelte van het strand. Vroeger bestond een optische verbinding, door middel van sein vlaggen, doch dit bleek in de pracktijk niet te voldoen. De heren de Graaff en Medik, als deskundigen, zullen het be stuur hieromtrent van advies dienen. Voorts werd besloten aan de medische leider te verzoeken enige herhalingslessen te geven aan de bezitters van het E.H.B.O.-diplo ma, opdat de Egmondzeeër red dingsbrigade ook weer deze zomer paraat kan zijn. Na nog een woord van dank te hebben gebracht aan de dames A. Wijker en IJ. Koeman, voor het vele werk, dat zij verricht hebben, bij de voorbereiding van de laatst gehouden feestavond, sloot de voorzitter de vergadering. Wonder in de Tempel. BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN (Nh.) Vanaf 3 Juni a.s. Claudette Colbert en Shirley Temple in „NU JE WEG BENT" (since you went away) Toegang alle leeftijden Vrijdag-, Zaterdag- Zondagav. 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur. Vanaf de 2e Pinksterdag Een film sterk en teder „LASSIE KOMT THUIS" Geheel in kleuren. Toegang alle leeft. Maandag-, Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagavond 8 uur. Maandag- en Woensdagmidd. 2.30 uur Voor het tijdvak van 5 t/m 18 Juni '49 geven de volgende bonnen recht op het kopen van: Voedlngsmiddelenkaarten 905 161 Vlees (A, B, D) 100 gram vlees 162 Vlees (A. B) 300 gram vlees 163 Vlees (D) 100 gram vlees 164 Algemeen (A, B, D) 250 gram rijst 165 Algemeen (A, B, D) 250 gram boter ef mar garine of vet. 166 Algemeen (A, B) 250 gram boter of mar garine of vet. 167 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 172 Algemeen (B) 500 gram boter of mar garine of vet 174 Algemeen (D) 125 gram boter of mar garine of vet 175 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabakskaarten 903 85, 86 Tabak (QA) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 87 Tabak (QC) 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MP, MH 907 (bi)z. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter P Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 Juni worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 144, 149, 150, 151, 153, 156, 157, 158, en 159 kunnen worden vernietigd. Door Wim Graafland. Iedere morgen, lang voordat de zon haar eerste stralen over de koepel van de tempel liet spelen, sleepte Lamech zich met moeite van het vuile leger in zijn lemen hut, die zijn vader had ge bouwd in de kom tussen twee van de zeven heuvels, waarop Jeruzalem troon de. De wereld en zichzelf verwensend, tastte hij in een hoek van de duistere ruimte tot zijn hand de waterkruik en een stuk brood had gevonden. Eigenlijk moest hij gelukkig zijn, dat hij die ochtend te eten had. Hoe dik wijls gebeurde het niet, dat hij de ge hele dag honger moest lijden? Lamech leefde in de diepste ellende. Zijn benen waren beide verlamd en hij was zodoende niet tot enige arbeid in staat. Zolang zijn oude vader nog had geleefd was er altijd goed voor hem gezorgd. Wel was ook zijn geldbuidel nimmer gevuld geweest met vele zilver lingen, doch de handel in kleine offer dieren had steeds voldoende opgebracht om vader en zoon de dagelijkse bete broods te verschaffen. Zijn moeder had Lamech nooit gekend. Zij was van verdriet gestorven, enkele jaren na zijn geboorte. Zij had het niet kunnen aanzien, dat haar jongen zo on gelukkig ter wereld was gekomen en de overtuiging, dat dit de straf van God was voor de vele malen, dat het volk van Israël zondigde tegen de Wet des Heren, had haar alle levensmoed ont nomen. Had zijn vader hem maar wat geleerd hoe men manden kon vlechten of een ander handwerk verrichten! Maar La mech s vader had dat nimmer gewild. „Wanneer ik er niet meer ben, jon gen", had hij dikwijls gezegd, „zal de Here voor u zorgen, zoals hij dat doet voor de vogelen des velds. God zal de Zijnen niet verlaten, Lamech. Vertrouw steeds op hem". 0 Zeven jaren waren er voorbijgegaan sinds de dag, waarop Lamech zijn vader voor de laatste maal de ogen zag slui ten. De wagenmaker, die naast hem woonde had hem naar de begraafplaats buiten de stad gebracht. Nooit was de zoon in staat geweest het graf van zijn vader te bezoeken. Toen de laatste penning uit de oude geldbuidel was besteed, stond er voor Lamech nog maar één weg om in het leven te blijven open: bedelen bij de tempel. Zo had hij zich in de loop van de jaren een vaste plaats verzekerd bij de Schone Poort. Maar het waren moeilijke tijden en de gaven van de tempelgan- gers werden steeds geringer. Het leven als bedelaar had voor La mech langzamerhand niets onnatuurlijks meer. In de uren, dat er geen volk door de Schone Poort kwam, zat hij te filo soferen over de gebeurtenissen rondom hem en de laatste tijd waren er dat vele. Nog vers in zijn herinnering lag de Vrijdag na het Pascha. Toen was op de heuvel van Golgotha een man gekrui sigd, die zoveel wonderen had gedaan. Ach, had Lamech ook maar vrienden ge had, die hem voor deze profeet hadden gebracht om genezen te worden! Van een klein schooiertje, aan wie hij van zijn armoede wel eens een klein stukje brood gaf, had hij gehoord over de wonder bare daden, die in Judea en Samaria waren verricht door die man, die zich de Messias noemde. Helaas, hij was gekruisigd en het schooiertje had hem later verteld, dat de profeet een godslasteraar was geweest. Maar Lamech had er toch wel door ge nezen willen worden. Die Vrijdag zou hij echter zijn gehele leven niet vergeten, want terwijl hij tegen de door de zon verwarmde muur van de tempel lag te soezen, was de hemel plotseling verduisterd geworden en felle bliksemschichten hadden zijn ogen bij kans verblind. Later op de dag ging het gerucht rond, dat het voorhang van de tempel in tweeën was gescheurd. Maar Lamech had het niet kunnen zien. Hoe zou hij met zijn lamme benen de trappen van het godshuis kunnen bestijgen? 0 Op zijn sterke armen sleepte de bede laar zich voort door de duistere straten van Jeruzalem. Het ongelijke plaveisel was stoffig en bezaaid met scherpe ste nen, maar dat deerde Lamech niet. Zijn eeltige handen legden deze weg twee maal daags af en zijn vuile lompen kon den zelfs van de gemeenste drek niet smeriger worden. Ja, overdacht hij op zijn tocht door de stille straten, eigenlijk was het giste ren in de tempel ook een veelbewogen dag geweest. Een week lang zou het Feest der Eerstelingen worden gevierd en gis teren was daartoe een grote schare in de tempel gekomen. Uit alle landen der wereld waren de Joden naar Jeruzalem getrokken om eerst het Paascha en vijftig dagen later dit oogstfeest in de Heilige Stad te vieren. Het was een goede dag voor hem ge weest, want rijke kooplieden uit Frygië en Cyrene hadden met een trots gebaar zilver en goudstukken aan zijn voeten geworpen. Later was het schooiertje bij hem gekomen en had hem verteld van nieuwe profeten, die in de tempel hadden gesproken, terwijl tongen van vuur bo ven hun hoofden dansten. En er was groot rumoer geweest, omdat enkele priesters meenden, dat de mannen dron ken waren. Maar één van hen, genaamd Petrus, die een volgeling was van de gekruisigde profeet, had gesproken van de opstanding uit de doden en het volk gemaand om zich te bekeren tot het ge loof in Hem, die op Golgotha was ge storven. Lamech wist nog niet, wat hij er van denken moest. Stel, dat zijn vader weer opstond uit de doden! Dan behoefde hij niet meer aan de Schone Poort te lig gen. Maar dat kon immers niet. Iedereen moest sterven. Zo had zijn vader hem onderwezen en het was de wil des He ren. 1 oen Lamech op zijn vaste plek bij de tempelpoort aankwam, tekenden de con touren van het gebouw zich reeds af tegen de lichter wordende oostelijke he mel. Maar de bedelaar sloot zijn ogen voor het spel van licht en schaduw, dat over het godshuis speelde. Het zou nog lang genoeg duren voor de eerste be zoekers kwamen om eerst een dutje te kunnen doen. 0 Door een ruwe plagerij van twee op geschoten bengels schrok Lamech enkele uren later wakker. Met één oogopslag bemerkte hij, dat hij zich verslapen had, want de tempelgangers kwamen reeds in flinke getale aanstromen. Hij zette zich zittende tegen de muur en begon met klagende stem de voorbijgangers aan te roepen: „God zal u zegenen voor een aalmoes voor een kreupele. God zal u zegenen voor een aalmoes voor een kreupele En als er een penning in zijn schoot werd geworpen, prevelde hij als dank: „De Here zal u belonen". Plotseling bleven twee mannen stil staan vlak voor zijn lamme voeten. Dat was ongewoon, want wie nam er nu de moeite om een bedelaar, die hij iets geven wilde, nauwkeurig op te nemen? Mis- zilverstuk of een goudstuk geven? schien zouden deze mannen hem een „God zal u zegenen voor een aalmoes voor een kreupele", herhaalde Lamech zijn eentonige vraag en hij keek ver wachtend naar de beide mannen op. Maar hij schrok van zijn eigen bruta liteit. Wat een felle blik lag er in de ogen van die beide mannen! „Zie op ons sprak één. van hen en hij vervolgde: „Zilver of goud heb ik niet, maar hetgeen ik heb geef ik u: in de naam van Jezus Christus, de Naza- rener, sta op en wandel!" Wat was dat? Moest hij, Lamech, de kreupele aan de Schone Poort, opstaan? Maar tegelijkertijd voelde Lamech zich bij zijn rechterhand gegrepen en de bei de mannen richtten hem op. En o, won der, hij voelde kracht in zijn voeten en in zijn benen. Hij kon staan! „Wandel, Lamech! beval nogmaals de man, die hem toegesproken had. Voorzichtig verzette de bedelaar zijn voet. Ja, het ging! Tussen de beide man nen in leerde Lamech zijn eerste stappen zetten en weldra liep hij geheel zelf standig over het voorplein van de tem pel. „God zij geloofd!" riep Lamech uit en hij snelde van Petrus naar Joannes, zoals de mannen bleken te heten. En alle tem pelgangers, die in de voorhof aanwezig waren, dromden rond de beide mannen om hen te vragen hoe dit wonder toch was geschied. Want allen kenden de kreupele bedelaar aan de Schone Poort, die daar reeds zeven jaren had gelegen. Petrus en Johannes, en Lamech met hen, verkondigden die gehele dag de naam van Jezus Christus in wiens kracht de lamme was genezen. Des avonds echter werden de beide weldoeners van Lamech door joodse mannen gegrepen en voor het Sanhedrin gebracht, de rechtbank die Christus ter dood had veroordeeld. Lamech sloop de volgende dag de rechtszaal binnen en hoorde hoe de over sten van het joodse volk de beide Apos- stelen met listigheden trachtten te van gen. Terwijl hij daar stond als de le vende getuige van het grote wonder, dat aan hem was verricht, sprak ook hij van het geloof dat hij had gevonden. Petrus en Johannes zagen gelijk alle mannen, die in die zaal waren, verdeelde tongen als van vuur boven zijn hoofd.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2