Steunt de Reclasseringscollecte te Schoorl en Bergen ULO- EN HBS- AGENDA'S Verhoging Electriciteits-tarieven* EGMOND AAN ZEE EGMOND-BINNEN FILMNIEUWS. DE ZON vergat te schijnen.... Boekh. Oldenburg Schoorl - Tel. 268 GEMEENTE BERGEN Nh, Burgemeester en Wethouders van Bergen Nh. maken bekend, dat bij raadsbesluit van 15 Juni 1949 de tarieven van het Gem. Electr.- bedrijf, te rekenen van 1 Mei 1949 af met 1 cent per kWh. zijn verhoogd, overeenkomstig de Beschikking van de Minister van Economische Zaken, 24 Jan. 1949, Afd. Energie, No. 1776044.2. Over de thans reeds geïnde periode April-Mei- 1949, zal bij de volgende meteropneming een verrekening plaats vinden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Dr. W. HUYGENS, Burgemeester. W. DE VRIES, Secretaris. uit de lijst kiezen die U het beste vindt, zodat de kiezers daadwer kelijk invloed uit kunnen oefenen op de verkiezing van diegene van de candidaten, die naar hun mening de voorkeur verdient. Bij andere lijsten mist U dit persoonlijk element. Dc Reddingsboot vaart uit A.s. Vrijdag, 's avonds om half tien vaart de reddingsboot „Prins Bernhard" der NZHRM te Egmond aan Zee uit voor 'n oefentocht. Zoals U misschien nog niet, of misschien ook wel weet, is Egmond aan Zee het enige station tussen Den Helder en IJmuiden, dat is uitgerust met een motor-reddingsboot, zodat het nogal eens voorkomt, dat de hulp van de reddingsboot wordt in geroepen. Sinds het bestaan der N ,Z. HR. M te Egmond aan Zee zijn er al heel wat prachtige prestaties ge leverd door de bemanning der reddingsboot. U, die aan de kust of in de directe omgeving daarvan woont, weet wat het zeggen wil, als het stormt. Als U dan rustig bij de kachel zit, dan moet de reddings boot soms uitvaren, het gevaar tegemoet, met dat grote doel: Zoveel mogelijk mensen te redden Ongetwijfeld zult U deze oefen tocht bij willen wonen. U kunt, bij mooi weer, heel rustig zittend op de terrassen van de verschillende gelegenheden langs de boulevard, de manoeuvres aanschouwen. Bij minder mooi weer lenen de Serre's van deze gelegenheden zich zeer goed voor dit laatste. Ten laatste wil ik hier nog even het eerste couplet neer schrijven van het echt-Neder landse lied, dat gewijd is aan de bemanning de» reddingsboot Wakkere jongens, Hollands trots, Waar ons hart van kan verdragen, Als je 't rappe lijf durft wagen In het woedend golfgeklots. Die gevaren vreest noch dood, Als je redden kunt uit nood. V.V.V. VERGADERT Dit seizoen weer een groot vuurwerk Woensdagavond vergaderde de V.V.V. van Egmond aan Zee, onder voorzitterschap van Burge meester Niele in de zaal van Hotel Bellevue. Nadat de voorzitter ieders medewerking had ingeroepen voor een vlotte en zakelijke afwerking van het programma, werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat in het afge lopen jaar de maanden Juni, Juli en Augustus als volgt bezet waren 60 pCt. 75 pCt. en 100 pCt. De strandfeesten waren weer 'n groot succes, want niet minder dan 400 kinderen namen er aan deel, om van de groteren nog maar niet te spreken. Bijzonder geslaagd was ook het vuurwerk, waarbij in het jaarverslag tevens woorden van dank werden gebracht aan de politie voor haar medewerking, wat betreft de verkeersregeling en aan de Naco, voor wat betreft het vervoer. Uit het verslag van de penning meester bleek o.a., dat de kosten voor het grote vuurwerk, in hoofdzaak bestreden waren uit vrijwillige bijdragen van de leden. Bij het aanbieden van de be groting over 1949 werd wederom medegedeeld, dat, indien de leden prijs stellen op een groot vuur werk, deze begroting alleen sluitend kon worden gemaakt met een post vrijwillige bijdragen. Eenstemmig werd besloten bij te dragen, om het bestuur in de gelegenheid te stellen een groot vuurwerk te geven. De datum zal nader worden vastgesteld. Bij monde van de heer Van der Haagen Sr. deed de kas- commissie verslag van haar be vindingen. De bescheiden werden in orde bevonden en de heer van der Haagen stelde voor de pen ningmeester te déchargeren. Op voorstel van het bestuur werd besloten een hulp voor de secretaris te benoemen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de motorraces in de duinen, die het vorig jaar zo'n groot succes zijn geworden, dit jaar weder te doen plaats hebben op 16 Juli a.s. De aanvang werd gesteld om half drie. In verband hiermede verzocht de voorzitter de heer W. ten Bruggencate, rentmeester van de Noorderduinen aanwezig te zijn bij besprekingen en uit zetting van het circuit. De heer ten Bruggencate zegde zijn medewerking toe. Voorts zal Dr. Eeuwe gevraagd worden door de Schaakclub „De Egmonden", om in Egmond te komen schaken. Hierna bracht de voorzitter dank aan de houder van het Informatiebureau voor het vele werk, dat door hem verricht wordt. Met een oogopslag kunnen de zoekende gasten worden inge licht, waar nog iets te huren is. Van zelfsprekend, dienen de leden het informatiebureau op de hoogte te houden. Met 25 van de 46 stemmen werd besloten de volgende ver gadering te houden in de zaal van de heer P. v.d. Pol, in „De Nieuwe Boei!" De heer Kockx, die voor de Egmondse V.V.V. iri de werk vergadering van de Federatie zitting heeft, deed enige mede delingen over het werk der Fe deratie, o.a. de organisatie van een grote tentoonstelling. Vervolgens vroeg de heer Kockx de mening van de ver gadering over het voorstel van de Federatie om alle leden van de V.V.V.'s boven het IJ in Noordholland van een schildje te voorzien, dat op of naast de deur bevestigd kan worden. De leden waren van oordeel, dat Egmond aan Zee hierin moest medewerken. Bij de rondvraag bracht de heer Wijn, als voorzitter van de Egmondse Middenstandsvereni ging een verzoek ter tafel, om de V.V.V. er voor te spannen om te bereiken, dat de stand plaatsen van de Naco-bussen blijven, waar zij nu zijn. De voorzitter merkte op, dat het opbouwplan goedgekeurd is, en daar ligt het autobustation zo dicht mogelijk bij het strand. Dit onderwerp lokte nog een hevige discussie uit, de meeste leden steunden het voorstel van de heer Wijn, anderen daaren tegen waren van mening, dat de bestaande toestand van voor de oorlog moest terugkeren. Op voorstel van de heer Jonker zal aan de provincie worden ge vraagd om de prijs van de dag kaarten te verlagen, De heer Jonker noemde een voorbeeld, dat een familie, bestaande uit 6 personen, thans f 1,20 moet be talen om enige uurtjes in de duinen te mogen vertoeven. Te ongeveer 11 uur sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering. Uitslag Gemeenteraadsverkiezing Lijst 1 P. v.d. A. 748 (5 zetels) Lijst 2 K.V.P. 221 (2 zetels) Lijst 3 Oud Kath. 333 (2 zetels) Lijst 4 Alg. Belang 197 (1 zetel) Lijst 5 Comm. 117 (1 zetel) ALS..... De thans zittende, evenals de nieuwe raad ook uit 7 zetels had bestaan, dan had bij de thans uitgebrachte stemmen de raad er als volgt uitgezien. P. v.d. A. 3 zetels (5), K.V.P. 2 zetels (1), Oud Kath. 2 zetels (0), Alg. Be lang 1 zetel (1). De tussen haakjes geplaatste getallen geven de thans zittende leden aan. op ZATERDAG 18 JUNI a.s. RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Egmond- binnen vergaderde Vrijdagavond onder voorzitterschap van burge meester Niele. De heer Klok was afwezig. Uitbreidingsplan Aan de orde was allereerst de vaststelling van het uitbreidings plan, waaraan reeds jarenlang gedokterd is. Het door proffessor Wieger Bruin uit Amsterdam ontworpen plan, is een compromis tussen de gemeenteraad en de provinciale planologische dienst. De strijd ging voornamelijk over de omlegging van wegen buiten de dorpskommen, die de prov. dienst wel en de gemeenteraad niet wenste. Deze wegen zijn thans niet in het plan opgenomen, maar wel is er voor de toekomst ruimte voor gelaten. Op grond hiervan werden de ingediende bezwaren van de bloembollenkwekers J. de Waard en J. Valkering uit Limmen niet ontvankelijk ver klaard, daar hun bezwaren zich richten tegen wegen, die hun land zouden doorsnijden, maar niet in het plan zijn opgenomen. Aan de bezwaren van J. Schuit en C. Klaver werd tegemoet gekomen door wijziging van het plan, zodat hun land wel als bouwterrein benut kan worden. Na eindeloze discussies werd het plan, aldus met algem. stemmen vastgesteld, nadat de voorzitter niet had verheeld, dat het nog wel zware strijd zou kosten om het plan zelfs in deze vorm door Ged. Staten of de Kroon goed gekeurd te krijgen. Wijziging begroting 1948 Aangenomen werd een wijzi ging van de begroting 1948, waarbij ter sprake kwam de aan merkelijke overschrijding van de begroting van het burg. armbe stuur. Aan wethouder v.d. Reep, als vertegenwoordiger van de gemeente in het armbestuur werd opgedragen, e.e.a., in het armbe stuur ter sprake te brengen. Wijziging gem. regeling wederopbouw Aangenomen werd een kleine wijziging in de gem. reg. inzake de wederopbouw met de ge meenten Velsen, Callantsoog, Zijpe en Castricum. Subsidie electr. leiding op De Bleek Besloten werd f 150,bij te dragen in de kosten ad f 699, van aansluiting van 4 percelen op De Bleek aan het electr. net. Commissie tot wering van schoolverzuim In de vacature van Don werd benoemd de heer H. Docter. Subsidie Middenstandscursus Besloten werd aan het bestuur van de middenstandscursus, die over 1948 een tekort van ruim f200,had, f 150,subsidie te verlenen. Subsidie Bijz. Bewaarscholen Door de besturen der bijz. bewaarscholen was thans een exploitatie-overzicht ingediend voor 1949, waaruit bleek dat de school te Egmond aan den Hoef een tekort had van f 915, en die te Egmond-binnen van f440, Besloten werd beide scholen voor 1949 een subsidie te verlenen van f 250,— en te overwegen voor 1950 een subsidie te geven van f 10,per leerling. Vergoeding reiskosten buitengewoon lager onderwijs Na uitvoerige discussie werd afgewezen een verzoek van H. Levering om vergoeding van de reiskosten van een kind naar de bijz. school voor buitengewoon lager onderwijs te Alkmaar. Rondvraag De heer C. Apeldoorn ver zocht zo mogelijk de aanleg van trottoirs langs de Abdijlaan nog in 1949 geheel uit te voeren. Voorts protesteerde hij tegen de bouw van een silo op de hoek van de Peperstraat en de Ven- newatersweg, waarvoor z.i. nooit toestemming had moeten worden gegeven. Hierover bleek in B. en W. verschil van mening te hebben bestaan, terwijl tenslotte toestemming verleend was, omdat geen andere plaats beschikbaar was, hetgeen volgens hem wel het geval was. Getracht zal als nog worden een oplossing te vinden. De heer P. Simons informeerde naar de verbouwing van de ambts woning van de dokter. Volgens de voorzitter was hiermede f 3700,gemoeid, waarvan f 1000,voor onder houd, zodat dr. Moons van de overige f 2700,.als huurver hoging 10 pCt. dus f 270, per jaar zal moeten betalen. Daarover zal met de dokter eerst overleg worden gepleegd. Voorts drong de heer Simons aan op woningbouw. Nu voor Noordholland 1000 woningen extra gebouwd mogen worden in 1949 zal z.i. de gemeente Egmond- binnen, die stiefmoederlijk bedeeld is, daarin aandeel moeten hebben. De voorzitter was hierover reeds in bespreking geweest met de bevoegde instanties. Als dit lukt, zullen echter eerst de oor logsslachtoffers mogen bouwen. Pas daarna is woningwetbouw aan de orde. De heer W. Wittebrood ver zocht bij het Hoogheemraadschap aan te dringen op verbetering van de Herenweg. Er zijn aan beide kanten slechte fietspaden en voor de voetgangers is hele maal geen ruimte. Besloten werd in deze geest met het H.H.schap te praten. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 's avonds 8 uur, Zondagmiddag 2.30 uur, „De Vrijgezel en het Bakvisje." Eén vrouw is duizend mannen te erg, meende J. v.d. Vondel. Hier zijn twee vrouwen één man te erg. Intussen weet Amor met z'n pijl en boog alle drie te treffen. Maandag, Dinsdag en Woens dag 's avonds 8 uur. Woensdag middag 2.30 uur, „Kismet". Deze onder regie van William Dieterle vervaardigde kleurenfilm verplaatst de toeschouwer naar het Bagdad van een duizend jaar geleden en brengt hem in een sprookjesachtige omgeving met de meest betoverende kleuren. Het is een spel van liefde en list, teleurstelling en overwinning, waarin Mariene Dietrich gevaar lijker en charmanter is dan ooit. In het voorprogramma Beeldreportage van de Voet balwedstrijd „HollandDenemar ken: 2-1." Dialecten-, Volkskunde- en Namenonderzoek In Amsterdam zetelt de „Cen trale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen", die zich bezig houdt met het dialect-, volkskunde- en namen- onderzoek in Nederland. Hier mee werd in 1930 een begin ge maakt. Men had toen in verge lijking met andere landen een grote achterstand in te halen. Wel was er door verschillende belang stellenden op dit gebied al wat aan dit werk gedaan en was er al veel opgetekend, maar tot een goed gefundeerd wetenschappelijk onderzoek was het nog niet ge komen. De Commissie beschikt over een groot aantal mede werkers, die over het gehele land verspreid zijn en vrijwel alle lagen der bevolking vertegenwoordigen. Deze vullen geheel belangeloos de drie vragenlijsten in, die ten behoeve van het onderzoek meestal eens per jaar worden verzonden. De lijsten bestaan uit een dialect lijst, waarin gevraagd wordt naar een aantal woorden en zinnen in het dialect, een volkskundelijst, waarin gevraagd wordt naar volksgebruiken en -gewoonten en een toponymische lijst, waarin gevraagd wordt naar landerij- namen, namen van velden, bossen, land- en waterwegen enz., Door het tegenwoordige snel verkeer, de radio enz., komen ook die gebieden, die vroeger vrijwel geïsoleerd waren, steeds meer met de bevolking uit de grote steden in aanraking, waar door zich bij de bevolking uit deze gebieden meer en meer vreemde invloeden doen gelden en hun eigen volksaard en hun dialect gevaar lopen langzamer hand te verdwijnen. Het is dus zaak, willen wij deze dingen voor het nageslacht bewaren, dat wij met dit onderzoek de nodige spoed betrachten. Het aantal medewerkers, dat hun steun aan het onderzoek ver leent is echter nog steeds niet groot genoeg om een volledig overzicht te kunnen verkrijgen over de te bestuderen onder werpen. De kaarten, die aan de hand van de gegevens uit de vragenlijsten getekend worden, vertonen nog steeds leemten, die dringend aanvulling behoeven. De Commissie verzoekt daarom degenen die zich voor dit werk interesseren, en die zich in staat achten de vragenlijsten te beant woorden, zich als medewerker op te geven bij de Centrale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen, Klo veniersburgwal 29, Amsterdam-C. Men zal U daar voor Uw mede werking zeer dankbaar zijn en U gaarne alle gewenste inlich tingen verschaffen. „Toen ik weer eens een paar dagen in Drommelshoek logeer de, stond ik op zekere morgen vroeg op om de tuin te gaan wieden. Mijn vader had nogal last van spit in de rug en ik wilde hem verrassen en dat werkje stilletjes voor hem op knappen. Het was nog half donker toen ik in de tuin kwam en tamelijk koud. Ik had een oude regenjas aangetrokken en ging direct aan de slag. Dan zou ik vanzelf wel warm worden. En over een half uurtje zou de zon natuurlijk heer lijk warm gaan schijnen. Zo was ik een hele tijd bezig geweest tot ik «ineens ontdekte, dat het nog niets warmer gewor den was. Én toch stond de zon al hoog aan de hemel. Ook was het niet veel lichter geworden. Ik keek op mijn horloge en zag dat het al acht uur was. Ik bracht schoffel en hark naar de schuur en zocht mijn vader op, die in de keuken koffie zat te drinken. „Wat is er toch met de zon, vader?" vroeg ik. „Ze staat al tamelijk hoog en toch is het nog donker en wordt het niet war mer." „Ach, jongen, 't i^ toch nog vroeg in de morgen." „Nee, vader. Kijk maar op de klok. 't Is al acht uur geweest." Omdat het nog zo donker was, had mijn vader zich verslapen. Samen snelden we naar buiten, waar we al gauw zagen, dat het hele dorp was uitgelopen om naar de zon te kijken. Het was bitter koud, ook al wees de ka lender al Juni aan. Bijna alle mensen hadden hun dikste win terjas aan en een wollen das om. „We gaan naar de burgemees ter," stelde mijn vader voor aan bakker Krentebol en de smid, die vlak bij ons stonden. De beide mannen vonden het een goed plan en zo stapten we met z'n vieren naar het gemeen tehuis. Daar was het een drukte van belang. De burgemeester stond in een warme zwarte jas pp het balcon naar de hemel te turen. Na een tijdje schudde hij zijn wijze hoofd. Hij begreep er niets van. Wij stapten vastbesloten de hoge trappen op en even later stonden we bij de burgemeester in zijn grote werkkamer. „Alle wijze mannen uit het dorp moeten bij mij komen,'' be sloot deze, nadat hij drie minu ten had staan denken. Hij vroeg mij om die mensen bij elkaar te roepen. Nou, dat was geen ge makkelijke taak, omdat iedereen vond, dat hijzelf de verstandigste was. In vijf minuten was de grootste zaal van het gemeente huis al vol met mannen en ze stonden allemaal door elkaar te schreeuwen. Veldwachter Streng' klom toen op een stoel en riep: „Stil alle maal, anders moet ik de orde herstellen." Nou, toen was het stil, hè? Al dié grote mensen hielden hun mond en wachtten tot de burge meester begon te spreken. De zon was ingeslapen! „Burgers van Drommelshoek!" sprak hij even later, „ons is een groot ongeluk overkomen. De zon is vanmorgen wel opgegaan maar vergeet te schijnen! In een heel dik boek heb ik eens ge lezen, dat zoiets al eens eerder is gebeurd. De zon is vannacht ingeslapen en moet wakker wor den gemaakt. Het helpt niets of we allemaal hard staan te schreeuwen, want de afstand is veel te groot. Als de zon niet op tijd weer wakker wordt, gaat in de weiden al het gras dood en ook het koren op de akkers. Het zal koud en guur zijn en we moe ten dan midden in de zomer de kachel roodgloeiend stoken. Wie weet er een manier om de zon te waarschuwen?" Iedereen zweeg. Dat was me even een moeilijk geval! Vlieg machines waren er nog niet in mijn tijd. Je kon horen in de stille zaal, dat alle wijze mannen stonden te denken. De burgemeester stak een verse sigaar op en verviel toen ook in een somber gepeins. Óch, och, wat een treurige boel was dat. Opeens riep veldwachter Streng: „Ik weet het!" Metéén stormde hij de zaal uit, terwijl hij van blijdschap met zijn armen zwaai de en per ongeluk de koster op zijn tenen trapte. Iedereen rende Streng achter na om te kijken wat hij ging doen. Het werd een dolle ren door het dorp tot vlak voor het huis van de veldwachter. Daar stond immers een oud kanon! Het kanon van keizer Napoelon. Veldwachter Streng stopte er een flinke kogel in en een hele kist kruit. Aan de kant, mensen, riep hij toen. Een vreselijk hard schot dreunde door het dorp en daar ging de kogel. Recht op de zon af. De veldwachter had precies op het puntje van zijn neus ge richt. Het duurde een paar mi nuten en ja hoor, ineens begon de zon weer te schijnen. En warm, dat het toen werd! De zon moest de verloren tijd natuurlijk inhalen. Iedereen liep de rest van dié dag in zijn hemdsmouwen rond. Veldwachter Streng werd be noemd tot Ridder van de Droe vige Figuur. Nooit is het nadien nog eens voorgekomen, dat de zon heeft vergeten om te schij nen." BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN (Nh.) Vanaf 17 Juni a,s. Cary Grant - Myrna Loy - Shirley Temple in een kostelijke comedie „DE VRIJGEZEL EN HET BAKVISJE" Toegang alle leeft, R.K.O.-film Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagavond 8 uur Zondagmiddag te 2.30 uur. Vanaf 20 Juni a.s. Ronald Colman, Mariene Dietrich in een betoverende kleurenfilm „KISMET" Toegang alle leeft. Metro-film Maandag-, Dinsdag- Woensdag avond te 8 uur. Woensdagmiddag te 2.30 uur.

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2