ROB de cu/Atdudec i WOKKE H. K. fUtkettsiewt dcut&spd (fatale - &edti$ de eefetdsvou oom Witöem DANSEN »THE ROYAL SCOTS GREYS« Firma SIDONIUS DE JONG fkacUiuaat Openluchttheater V.V.V. Bergen Warenhuis en Ijzerhandel 1001 artikelen op elk gebied Grote keuze in emaille en Alluminium Pannen, Melkkokers, Vergieten, Steelpannen, Braadpannen, Ketels 29Mi TREKKING 29Juli De HOPEC Rijwielen Ritsevoort 31, Alkmaar. Café KLOP, Groet Klassieke-, Landelijke- en Hofdansen annex luxe Verbuur-Inrichting R. BREED Zn., Breelaan 50 - Bergen Abonneert U op „De Duinstreek" SPECIALE AANBIEDING FEUILLETON ZEE-TAX Kinderverhaal Een reuze gemak voor iedere huisvrouw worden steeds beter in kwaliteit en lager in prijs Uit voorraad leverbaar Zaterdag 25, Zondag 26 Juni Donderdagavond 30 Juni 9 uur door de Kamer van de Dans „Terpsichore" van de Studentenvereniging „Veritas" te Utrecht Zaterdag 25 Juni a.s. n.m. 4 uur openen wij ons nieuw gerestaureerd P. BOOD A. DE WAARD TEL. 242 9 Met één sprong was Rob in het water en met een paar slagen bij de boot, die bedenkelijk dicht nabij de waterval gekomen was. Rob klauterde in de kano, maakte de boeien van het meisje los, stuurde de kano naar de kant en greep een overhangende tak, terwijl zijn nieuwe kennis zich aan hem vastklemde. Dit was niet naar de zin van enige waterbewoners, die dreigend dichterbij kwamen en slechts door enige goed gemikte schoten op een afstand konden worden ge houden. gesneden soepgroenten en Andijvie. heeft uitsluitend de beste aardappelen, gratis geschrapt, (in water) thuisbezorgd, De mooiste Kersen en Aardbeien spotgoedkoop. Onze groenteprijzen natuurlijk de beste kwaliteit, zijn beneden elke concurrentie Thuisbezorgen gratis en op gewenste tijd Jan Oldenburglaan 1 - Bergen Telefoon 2037 Oldenburglaan 17-19 BERGEN Nh. Telefoon 2152 Snijboonmolen, 2 gaats 4,90 Gasoven 14.15 Asemmers 9.- 11.26 Wasketels 11.50 Allum. fluitketels vanaf 1.85 Allum. steelpannen 1.», 1.25, 1.75 Witte pedaalemmer 14.75 Gascomforen, 2 vlams 32.- Ladenkast met glas 25.70 Drinkservies, 24 dig. 14.75 Likeurglaasjes vanaf 60 Nest schalen, glas 2.55 5.55 Nest schalen, steen 4.25 6.- Bekers, steen 45, 55 Kop en schotels 1.- Theepotten vanaf 2.65 Waterglazen 18, 24, 45 Kamerpo, steen 2.65 Emaille schalen vanaf 1.30 Rieten stoelen Ligstoelen 7.7 5 Vouwstoelen Gegalv. gieter, 10 Lt. Draaisproeiers Tuinslang per meter Gummi badmatten Gummi W.C.-matten Cocos deurmatjes Vliegengaas, per M2 Traproeden per stuk Sponzen Bak. bekers Strandscheppen Zonnebrillen Vistuigjes Gummi ballen 125 papier servetjes, wit Mooie bloempotten 9.50 10.75, 14.95 14.95 tot 26.- 5.78 5.- 1.20 2.73 1.44, 2.40 vanaf 5.75 2.50 45 1.25 tot 2.55 38 85, 1.40, 1.50 vanaf 1.50 vanaf 55 25, 60, 1.35 85 48 tot 1.95 15e Jaarlijkse Verloting der Koninklijke Ned, Ver. v. Luchtvaart 3 Verlotingen A.B.C. ieder met hoofdprijs t.w.v. 10.000 (3 x Tien mille) ieder pracht-prijzen uitvoerig vermeld oldraambiljetten K.L.M., Kiosken, Lissone, Giro 241.000 |Verkoop^ln^vollej^ngJ^JiJ^v^J^Ï6-l£-48^jïeA£d^A1506J50L1508j LUVA LOTEN 60 cent te Bergen: sig. Drieënhuizen, lotag. GrootGroeft 't Kap pershuis; Schoorlcoif. Bekker; bureau van „De Duinstreek" en in Juli elke Woensdag, Zaterdag en Zondag Vrij entrée Aanvang 8 uur Bij ongunstig weer wordt het Dansspel gegeven in „Duinvermaak" Zaterdag 9 Juli 8 uur De beroemde Militaire Schotse Band, de enige Cavalry Regiment Band uit Schotland. Highland dansen - Pijpers - Drummers - Schitterende uniformen - Trompetfanfares. Voorverkoop voor beide voorstellingen aan het V.V.V.-Bureau (Telefoon 2124), tevens plaatsbespreken, f 1.50 en f 1. 's Avonds aan de kassa f2.- en f 1.50. Scholieren en militairen beneden de rang van officier f 0.50 (3e rang). Verkoop nieuwe auto's en motoren, als FIAT, SIMCA enz. Stalling - Benzine - Olie - Banden. Reparatie-werkplaats auto's en motoren. Ook gebruikte auto's en motoren voor verkoop en verhuur in voorraad. U tot bezichtiging uitnodigend, bevelen wij ons beleefd aan Divanbed met solide spiraalmatras, 80 x 190 Divanbed 80 x 190 met prima gezondheidsmatras. Ledikant 1-pers. met prima gezondheidsmatras Ledikant 2-pers. met prima gezondheidsmatras Gezondheidsmatrassen 2-pers„ prima kwaliteit Matrasstel 1-pers. 3-dlg. met kussen Matrasstel 2-pers. 3-dlg. met 2 kussens Java-kapokmatrasstel 2-pers. met 2 kussens Verend matrasstel 2-pers, 3-dlg. Kinderledikanten prima uitvoering Opklapbedden 1-pers. met prima gezondheidsmatras Opklapbedden 2-pers. met prima gezondheidsmatras Ombouwkasten voor opklapbedden Harmonicabedden Wollen dekens 1-pers. 20.35 16.85 Wollen dekens extra grote maat 26.65 Witte molton dekens Kampeerdekens flinke maat 14.35 20.90 7.35 23.90 33.90 39.85 54.90 31.90 46.65 69.50 109 85 98.00 22.90 43.90 58.90 24.90 29.85 11.90 16.90 5 56 6 40 S Speciale Beddenzaak - Koorstraat 37, Alkmaar Tclef. 2726 Oorspronkelijk Nederlandse roman door Frank van Falckenoort. 10.) En de daad bij het woord voegende, rolde hij het tapijtje op en nam het onder zijn arm mee naar boven. Een paar minuten later hoorde Piet hem fluitend de trap afkomen. Hij keek eens naar de plek, waar het tapijt gelegen had. Slechts een eenvoudige vloerbedekking van linoleum lag op de grond. „Ziezo," zei Klaas opgewekt, „wat zeg je van dit Persje? Toen ik laatst de zolder nasnuffelde naar dat verwenste spel kaarten, zag ik dit kleedje in een hoek liggen. Wat denk je, dit harmoni eert beter met het geheel nietwaar?" Piet antwoordde niet, maar keek nog steeds naar de kale vloerplek. Onwillekeurig volgde Klaas zijn blik naar de grond. Hij haalde de schouders op. „Zeg, wat is er? Zie je spoken?" vroeg hij. Zijn gast zweeg nog steeds, maar legde met een eigenaardige blik in zijn ogen het boek, waarin hij had zitten lezen, op de tafel. Toen rees hij langzaam op en stapte naar voren. Klaas begreep er nog niets van, ook niet toen de ander hem bij de arm greep en op geheimzinnige toon zei: „Ik geloof, dat ik nu weet, waar dat zozeer begeerde spel kaarten is." Zijn vriend schudde het hoofd. „Ik ben een boon, als ik je volgen kan." „Daarom is het maar goed, dat we met z'n tweeën zijn. Jij vond, dat het schrijfbureau daar een beetje eigenaardig stond, nietwaar? Welnu, dat is ook zo. Dat bracht mij tot na denken, want heeft dat meubelstuk hier niet me een speciale bedoeling gestaan? Slome, zet je ogen nu toch eens wijd open! Zie je dan niet, dat er precies vier gleuven zijn in het linoleum?" Als gefascineerd bleef nu ook Klaas naar de plek voor z'n voeten kijken. Het tapijtje ontgleed aan z'n vingers, zonder dat hij er erg in had. Eensklaps ging hem een licht op. „Zegstotterde hij, „d. d. dat is dan een luik, een ge heime bergplaats!" „Je zou zo zeggen," antwoordde Piet spot lachend. „Laten we het gauw open maken," vervolgde de ander en de daad bij het woord voegende, knielde hij neer en pro beerde met z'n vingers tussen de naden te komen. „Dat zal wel zo gemakkelijk niet gaan, beste jongen. Daar voor moet je een breekijzer of een koevoet hebben. Desnoods een beitel." Klaas kwam weer overeind en keek besluiteloos in het rond. „Een breekijzer? Ik denk, dat we zoiets niet hebben. Of wacht eens, met een spa zal het misschien ook gaan. In de schuur heb ik er een staan. Even halen, ik ben zo terug." Klaas stormde het verrtek uit, naar buiten. Loes, het aardige dienstmeisje van Klaas' buren, had „haar" huisknecht, zoals ze hem in stilte noemde, al een paar dagen niet gesproken en dat verdroot haar een beetje. De knappe jongen had een diepe indruk op haar gemaakt en ondanks de regen besloot ze even naar de heg te lopen. Misschien dat ze hem zag. Het toeval wilde, dat ze juist bij de heg stond, toen Klaas de keuken uitstormde naar buiten om een spade te halen. „Hallo!" riep ze verheugd. Klaas keek even haar kant uit, maakte een beweging en riep kortweg: „Dag!" Meteen was hij in de sch uur verdwenen. Een geluid en gerammel van neervallend tuingereedschap en Klaas kwam mei dezelfde snelheid weer uit de schuur, ditmaal gewapend met een spade. Vluchtig keek hij nog eens naar het lieve meisje, maar hij had nu geen idee om een praatje met haar te maken, zozeer was hij vervuld van de ontdekking in de bibliotheek. „Dag!" riep hij nogmaals, en het volgende ogenblik was hij in de keuken verdwenen, terwijl het meisje hem verwonderd en met open mond stond na te kijken. Een grote druppel, die van de boomtak viel op haar neus, deed haar weer tot zichzelf keren. Ze schudde haar hoofd, niet begrijpend en keerde terug. Hoe langer hoe minder begon ze van Klaas te begrijpen, een huisknecht, die zo familiair omging met zijn „mijnheer"En wat moest hij nu met een schop in huis doen? Nee, dat ging haar verstand te boven. Inmiddels was Klaas als een moderne schatgraver met zijn spade in de bibliotheek teruggekeerd. Gedurende de korte tijd, dat hij afwezig was, had Piet met zijn zakmes het linoleum hier en daar al wat los gepeuterd. Klaas plantte de schop in een der vier groeven, terwijl de ander met belangstelling toezag. Het blad van de spade zakte halver wege. Klaas wrikt, een gekraak en langzaam ging nu een luik omhoog. Piet bukte zich en hielp verder, zodat enkele ogen blikken later het luik opzij geschoven kon worden. Zenuwachtig graaiden beiden de inhoud van de verborgen schuilplaats er uit: een oude jas, een dito broek, een pet, een masker „Kijk eens, een revolver ook!" riep Piet, die van de ene ver bazing in de andere viel. Beiden keken naar het wapn, dat te voorschijn was gekomen. „Zeg, dat moet hier al een behoorlijke tijd gelegen hebben," meende zijn vriend, „want het diing is door en door verroest." Piet knikte, maar had inmiddels een grote bos sleutels en lopers opgediept, alsmede een breekijzer. „Lieve help," riep Klaas verwonderd uit, terwijl hij op z'n elleboog steunde, „dat is een compleet stel inbrekerswerktuigen. Hier, nog een paar handschoenen, natuurlijk om geen vinger afdrukken na te laten." Opnieuw haalde de ander wat naar boven. Het was zo zwaar, dat hij het ternauwernood over de rand van de vloer kon krijgen. Klaas stond perplex. „Wat is dat nu voor een ding?" „Ik denk, dat het een soort boor is met zuurstofapparaat. Met zo'n werktuig kan een vakkundige inbreker binnen korte tijd de dikste wanden doorboren. Maar snap jij, hoe zo'n complete verzameling inbrekersmateriaal hier verzeild is geraakt?" Klaas antwoordde niet dadelijk, want op zijn beurt haalde hij wat uit de bergruimte, Het bleek het laatste voorwerp te zijn, en wel een pakje, dat met een eindje touw was dichtge bonden. Zenuwachtig peuterde hij aan de knoop en toen dit geen resultaat had, nam hij z'n zakmes en sneed het touw stuk. Toen wikkelde hij het papier er af eneen splinternieuw spel kaarten kwam te voorschijn. Klaas loosde een zucht van verlichting. „Eindelijk," mompel de hij verlicht: „daar hebben we dat verwenste spel kaarten. Lieve help, die Pluijmers had wel honderd inbraken kunnen plegen en dan was hij misschien nog niet op het idee gekomen van deze geheime bergplaats." „Enfin," antwoordde de ander lachend, „je leven is intussen gered, nu de kaarten gevonden zijn. Vind je dat niet een ge ruststelling?" „Ik zou heel wat meer gerustgesteld zijn, als ik kon uitvissen, welk geheim aan dit vermaledijde spel kaarten verbonden is. Hij nam de kaarten in de hand en kwam overeind. „Laten we ze eens zorgvuldig bekijken," adviseerde z'n vriend, terwijl hij hem volgde in de richting van het raam. „Misschien zijn er wel tekens op geschreven, die aanwijzingen geven naar een of ander verborgen schat „Zeg, je fantasie is bewonderenswaardig," zei Klaas spottend. Onderwijl had hij verschillende kaarten nauwkeurig bekeken. Ook de ander draaide enkele speelkaarten om en om, maar noch hij, noch Klaas konden er iets bijzonders aan ontdekken. „Als er werkelijk wat op geschreven is, dan is het zo micros copisch klein, dat het niet met het blote oog zichtbaar is, of het is met onzichtbare inkt er op gepend. In dat geval wordt het pas leesbaar, als de kaart in een of andere chemische oplossing wordt gedompeld," meende Stalman. Klaas knikte bedachtzaam. „Dat kon wel zo zijn. Maar hoe komen we de juiste chemische oplossing te weten?" Ja, daarop kon de ander ook geen antwoord geven. „Overigens, wie zegt ons, dat er wat op geschreven staat? Het zijn 52 gewone kaarten, een bridge-spel dus. Ach wat, allemaal grote onzin. Ik begin er schoon genoeg van te krijgen en ik denk, dat ik morgen het spel maar aan die mijnheer Pluijmers breng, dan ben ik van al dat gezanik af. Ik wil rustig in m'n huis wonen, meer niet." Piet had de kledingstukken, dqie uit de schuilplaats waren gekomen, opgenomen en voelde alle zakken na, maar er was niets te vinden. Het papier, waarin de kaarten gewikkeld gaf evenmin een aanwijzing, zodat hij zich ten slotte in een fauteuil liet neervallen. Z'n vriend stond met zn rug naar hem toe, door het raam naar buiten te kijken. „Eén ding begrijp ik niet goed," sprak de man in de stoel na een poosje. „Ik zie het verband niet tussen deze verborgen in brekerswerktuigen en dat geheimzinnige spel kaarten. Zeg, wat deed die oom van jou eigenlijk voor de kost?" „Inbreker," antwoordde Klaas nuchter. Piet schoot in een lach. ,.'t Is zonde! Je zou het haast ge- tt t loven De ander draaide zich met een ruk om. „Geloven? Ik ben er nu wel zeker van. Ik heb nooit veel van oom Willem gehoord, maar datgene, wat ons bereikte van hem, was in de regel niet veel goeds. Hij is dikwijls met de politie in conflict geweest Enfin, sorry, ik wil geen kwaad spreken van de doden. Maar nu is het me toch wel heel duidelijk, dat al dit inbrekersspul van oom Willem zelf was. Hoe kan het anders hier, in zijn huis, onder de vloer verborgen zijn?" „De vorige bewoner kan net zo goed degene geweest zijn, die het gereedschap verborgen heeft," meende de gast. „Goed, dat zouden we kunnen onderzoeken. Ik zal straks de politie eens bellen en vragen, of zij ook weten, hoe lang oom Willem hier gewoond heeft." Ze vielen beiden in hun stoelen terug en staken een sigaret op. Een poosje was het stil tussen hen. Elk was met zijn eigen gedachten bezig. Klaas nam nog eens achteloos het spel kaarten in zijn handen en liet ze één voor één door zijn vingers glijden. (Wordt vervolgd.) fraaie, snelle en betrouw bare rijwielen van Rijwiel- en Motorhandel Dorpsstraat 6 - BERGEN Telefoon 2453 Rund-, Kalfs- en Varkensslachterij EGMOND AAN ZEE Julianastraat, Tel. 373, Giro 373793 Door de drukte van 't seizoen, Beste mensen uit de duinstreek, Zult ge wel eens zitten zoeken Naar de rijm van iedere week. Want haast iedere gast kent Janus, Maakt kennis met zijn kwaliteit. Zij ontdekten ook al spoedig Janus was voor hen bereid. Vragen zij om fijne biefstuk Zonder draad en zonder pees, Janus zegthet komt in orde En ze krijgen prima vlees. En als ze 's avonds dan gaan wandelen Van het strand hier in de straat, Is voor de meesten steeds het padje Naar Janus' fijne automaat. Ze pikken dan een heerlijk worstje Of een warme croquet, En dan gaan ze weer tevreden Met gevulde maag naar bed. JANUS. ONZE WACENS (TAAN AlE/JD ECO/t l/XEAAR JAAP VOLKERi BERGEN

De Duinstreek | 1949 | | pagina 4