B. DIJKSTRA BEKENDMAKING Opheffing zitdagen in de buitengemeenten We gaan een theemuts maken Het Gemeentebestuur van Bergen maakt bekend, dat de ouders (verzorgers) van leerlingen van de dagscholen voor lager en uit gebreid lager Nijverheidsonderwijs, die voor het schooljaar 1949- 1950 in aanmerking wensen te komen voor een toelage ter tegemoet koming in de reiskosten, de kosten van leermiddelen (en in bijzondere gevallen de kosten van onderhoud) hun aanvraag daartoe moeten indienen bij de directeur(trice) van de te bezoeken school. a. indien het schooljaar aanvangt omstreeks April, vóór 1 Juni b. indien het schooljaar aanvangt omstreeks September, vóór 15 September. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar tei; gemeente-secretarie, afd. onderwijs. BERGEN Nh., 28 Juni 1949 Distributiedienst voor de Kring Alkmaar In verband met de verminderde distributiewerkzaamheden, zullen met ingang van Maandag 4 Juli a.s. de vaste zitdagen in alle buitengemeenten van. deze distributiekring worden opgeheven. Wel zullen in de gebruikelijke lokalen nog uitreikingen plaats vin den (o.m. van toeslagkaarten voor bijzondere arbeid), waartoe persoonlijke oproepen zullen worden verzonden. Voor de inlevering door winkeliers zullen nog nadere mededelin gen volgen. Voor alle overige aangelegenheden kan men zich na bovenstaande datum te Alkmaar, Oudegracht 168, vervoegen, dagelijks (behalve 's Zaterdags) van 9-12 en van 14-15.30 uur, waar in het algemeen een onmiddellijke afwikkeling zal kunnen plaats vinden. Men gelieve echter steeds stamkaarten en/of andere nodige bewijsstukken mede te nemen. Inlevering vandistributiebescheiden wegens overlijden of defi nitief vertrek naar het buitenland zal voortaan ook kunnen ge schieden op de gemeentesecretarie in de plaats van inwoning. Door militaire dienst is TANDARTS te Bergen uedUftdetd Gastarief voor grootver bruikers verlaagd B en W stellen voor om in gaande 1 Juli a.s. een reductie toe te passen op de aan groot verbruikers in rekening te stellen gasprijzen. Uit de toelichting blijkt, dat grootverbruikers bij de tegenwoordige prijzen er over denken het eens te pro beren met electriciteit. Het blijkt mogelijk een kleine verlaging toe te staan, waardoor verlies van klanten wordt voor komen en zelfs de kans op een verhoogd gebruik niet is uitge sloten. De Raad kon zich met de voorstellen verenigen. Rondvraag De voorzitter wijst er op, dat aan het einde van de nieuwe zeeweg straks moet komen een fietsenstalling, een consumptie tent enz. enz. en acht het daar om wenselijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over een vierhonderd meter strand. Mw Jansen wijst op ongewenste toestanden op de Alg. Begraaf plaats, de heer Kaag op de oude stenen langs de weg, die een gevaar voor het verkeer bekekenen en de heer Duin zegt ten slotte het te betreuren, dat het pittoreske bruggetje bij de Oorsprong is veranderd in een gewone dam, wat zeer zeker niet de bedoeling is geweest. Ook het burenbleekveld bij het Groeter Kerkje beveelt hij aan in de goede zorgen van de ge meente. Hierna ging de Raad in comi té ter behandeling van ver schillende reclames ter zake van aanslagen in hetschoolgeld '47-'48. HOEVEEL STEMMEN HADDEN ONZE CANDIDATEN? Lijst I K.V.P. Kaandorp 431 Kaag 13 Meereboer 12 Dapper 2 Nanne 1 Bijl 1 Lijst II P.v.d.A. Selhorst 3 77 Sevenhuysen 22 Pastoor 37 Meedendorp 21 Mw Roos-Breed 22 v. Dijk 5 Mulder 1 Breedewout Korver Goettsch de Leeuw v. Duin Otsen 6 7 10 1 1 1 Lijst III Schoorl's Belang Blankenstijn 149 v.d. Garde Jr. 19 Gutker 26 Hoogvorst 30 Mw Jansen-Breevaart 105 Leeuwenkamp 38 v. Lienen 35 v. d. Oort Lijst IV C.P.N. Duin Kleyer Pool Aartsen 31 158 12 4 6 EGMOND AAN ZEE HET TROELSTRA-OORD HERBOUWD Schoner dan het voor de oorlog was, is het Troelstra-Oord aan de Boulevard te Egmond aan Zee herbouwd en wie de ravage na de oorlog heeft aanschouwd, kan slechts bewondering hebben voor hetgeen hier tot stand is gebracht. Niet veel meer dan een stenen karkas was er overgebleven van het eens zo mooi gebouw. Het was nooit officieel gesloopt, maar wie er binnen stapte vond geen vloer meer om zijn voet op te zetten, zag geen plafond meer, geen trap naar boven, geen raam om door te kijken, kortom alles was verdwenen. Na het overwinnen van vele moeilijkheden, is men er thans in geslaagd het gebouw te her stellen, zodat het deze week kan worden heropend. Het ligt in de bedoeling het gebouw voortaan ook des winters te gebruiken en door de aanleg van centrale verwarming is daarop nu dan ook gerekend. Voor welke doeleinden het dan gebruikt zal worden staat nog niet precies vast, maar o.a. zullen er scholingscursussen van 1 of meer dere weken worden gehouded, zodat het Troelstra-oord niet meer alleen benut zal worden als va- cantie-centrum. Zo heeft het energieke bestuur, met veler medewerking iets schoons tot stand gebracht, dat nauwelijks bereikbaar leek voor ieder, die de puinhopen na de oorlog aan schouwde. Het is te begrijpen, dat men dit heuglijke feit feestelijk wil vieren en zo zal dan ook op Donderdag 30 Juni a.s. de feeste lijke officiële opening plaats heb ben in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en andere ge nodigden. De opening heeft plaats des morgens te 11 uur waarna omstreeks 1 uur door het bestuur een feestelijke lunch wordt aan geboden. HET BADSEIZOEN 1949 Alles is weer in het werk ge steld door het gemeentebestuur, het bestuur van VVV, de Zee badmaatschappijen en de vele anderen, die bij het badbedrijf betrokken zijn, om het badsei zoen 1949 zo goed mogelijk te doen slagen, door de gasten de meest mogelijke service te ver lenen en zoveel mogelijk ver tier te bezorgen. Het laat zich dan ook aanzien, dat dit seizoen voor beide partijen weder be vredigend zal verlopen, want het aantal badgasten, dat reeds aan wezig is in het voor-seizoen en dat reeds geboekt staat voor het zomer-seizoen doet niet onder voor dat van vorige jaren. De strandexploitatie zal dit seizoen weder worden uitgebreid. Niet alleen hebben de diverse ex ploitanten weder het nodige materiaal vernieuwd en uitge breid, maar ook zijn er verschillen de nieuwe attracties. Natuurlijk blijft de vereniging voor vreemdelingenverkeer niet ten achter, daarvoor staat het actieve bestuur borg. Behalve de bekende strandfeesten e.d. staat dit jaar op het programma een groot vuurwerk, een kermesse d'été van 16-24 Juli, een reprise van de motorraces door de duinen, die verleden jaar zulk een groot succes waren en die nu op Zater dag, 16 Juli zullen worden ge houden en nog verschillende kleinere attracties. Tijdens het bad-seizoen, name lijk op Zaterdag 23 Juli, zal het sportpark der gemeente officieel in gebruik worden genomen. De fraaie kleedgelegenheid, thans in aanbouw, zal dan inmiddels ge reed zijn en met een wedstrijd Ajax-Stormvogels zal de feeste lijke ingebruikneming dan plaats hebben. Voor hen, die vermaak zoeken, zal er gelegenheid tot dansen zijn in het verder gemoderniseerde gezellige „Zeezicht", terwijl ook in hotel Bellevue, dat deze winter is verbouwd en uitgebreid, in be sloten kring gelegenheid tot dansen zijn. Voor de kinderen is er dit jaar voor het eerst een nieuwe attractie in de vorm van de speeltuin „de Egmonden", aan de voet van de uikijktoren bij het sportpark, waar zij zich ook bij wat minder gunstig strandweer dus rustig zullen kunnen ver maken, Voor de ouderen zal er waar schijnlijk dit seizoen ook een speelgelegenheid zijn, echter tfan geheel andere aard, namelijk het in vele badplaatsen reeds be kende „Strapallo". Het is echter nog niet zeker of hiermede een proef zal worden genomen om te zien of dit ook voor onze bad plaats gewenst is. Zo ontwikkelt Egmond aan Zee zich steeds meer tot een badplaats van betekenis en zal het zijn gasten, ondanks de druk der tijden, in het badseizoen '49 de nodige ontspanning kunnen bieden, om die druk voor enige tijd te vergeten. Zangvereniging „ZIVEO" Onder leiding van haar bekwame directeur, de heer Sombroek uit Bergen, gaf de Gemengde Zang vereniging „Ziveo" Zaterdag avond haar eerste uitvoering in de zaal van het O.K. Vereni gingsgebouw. Deze zangvereniging heeft ge toond wat er met bekwame leiding en intensief repeteren te bereiken is. Het Symphonie Orkest van de Mij. t.b.v. Toonkunst uit Alkmaar had voor deze avond de mede werking toegezegd. Het programma begon met het optreden van het orkest, dat de Egmont Ouverture van L. van Beethoven ten gehore bracht, gevolgd door Herzwunden en Letzter Frühling van E. Grieg. Het orkest vond een aandachtig gehoor en mocht een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Hierna trad de zangvereniging voor het voetlicht. Als eerste nummer werd uit gevoerd Gods Eer in de Natuur van L. van Beethoven, gevolgd door Paaschlied, eveneens van Beethoven. Reeds dadelijk bij het eerste optreden bleek, dat Ziveo een vereniging is, waar Egmond trots op kan zijn „O Roosegaart" van Jos des Prés als laatste nummer van het eerste gedeelte, oogstte een overweldigend applaus. Als extra nummer werd een muziekstuk voor 3 fluiten ten gehore gebracht van James Hook. Dit werd zeer goed uitgevoerd. Na de pauze kwam de zang vereniging met Morgenwandeling van V. E. Becker, dat evenals „Avondrust" en „Ons lied van de Zee" van - P. Hartog op uitste kende wijze werden gezongen. Met de symphonie no. 11 van J. Haydn, uitgevoerd door het orkest, werd deze avond besloten. Aan het eind van de avond dankte de voorzitter de leden van het symphonieorkest voor hun medewerking. Deze eerste uitvoering van Ziveo is een groot succes ge worden. DE OMROEPER Aris voelde zich de laatste tijd niks lekker, wanneer hij iets om roepen moest. Eigenlijk ging hij tegen zijn zin de nieuwtjes ver spreiden. »Wat is er dan?" zullen velen zich afvragen, want we zagen Aris graag met z'n gulle lach en zijn nieuwtjes. Niet alleen kwam hij omroepen, dat er er een porte- monnaie of zo verloren was, maar hij wist nog veel meer. En dan hielden ze hem aan met de woorden: „Wat is dat, onze Aris Schijnheilig, natuurlijk, want ze hadden allang z'n luide stem achter de open ramen ge hoord. „O mad zo en zo en dat en dat". Maar ze hielden hem aan de praat, „eije et al 'hoord van die en die? Verskrikkel uk, hè?" Maar Aris trapte er nooit in. „Wal ninnut, wat is er den noow weer?" En uiterlijk kalm en ge duldig, inwendig op 't springen staan, stond hij dan te luisteren. Maar ineens alsof het hem te binnen schoot, dat hij nog verder moest, veerde hij overeind met een „Ie mad, leet ik gaen, aars is ie al terecht, terwijl ik nag bezig ben", tippelde hij dan verder, met vlugge lenige stap, nadat hij eerst nog even gauw de een of andere mop aan een aandachtig gehoor verteld had, dat luidkeels begon te lachen zodra hij verder ging. Maar nou was dat voorbij, want z'n kling was kapot. Bij de eerste klap op diezelfde kling schoot een halve straat overeind, huilende kindertjes lijmend met een snoepje, één en al gehoor. En nu moest hij het doen met een stuk ijzer. De aardigheid voor hem was er af en een stuk traditie van Egmond was weg. Maar nu is er in Egmond, be halve een diamantslijperij ook nog een ijzerfabriek gekomen, waar met stampende machines, wentelende wielen en schijven, geroep en gelach een lied gevormd wordt, dat heet „Het lied van de Arbeid". Als er ergens een vreemdeling komt, dient hij zich meestal aan met een visitekaartje. Firma Veltkamp deed dit op zijn manier. Ook hij dient zich aan met een kaartje in de vorm van een met de hand bewerkte kling voor Aris. En als de galm en van over Egmond schalt, denken wij met dankbaarheid aan de firma Velt kamp, die ons geen beter bewijs had kunnen geven, dat het in zijn fabriek leeft. BUSLICHTING in aansluiting op de nachttrein Vanaf heden hebben de poste rijen in Egmond aan Zee des avonds een extra buslichting in gesteld, waardoor het mogelijk is aansluiting te geven op de nacht posttrein. De buslichtingen in 't dorp zullen geschieden om 18.30 uur. Stukken, die voor 19 uur nog in de bus aan het postkan toor worden gedeponeerd, gaan ook nog met deze verzending mee. Dit is een belangrijke verbete ring, daar tot heden, de brieven die na 15 uur gepost werden, eerst de volgende morgen wer den verzonden. Luva Verloting 1949 3 hoofdprijzen elk tér waarde van f 10000, TREKKING 29 JULI Ten bate van de vakafdeling Modelvliegtuig-sport van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, ten bate van de Motor Luchtvaart van de Kon. Nederl. Ver. van Luchtvaart n ten bate van de Stichting Nationaal Luchtvaart fonds, heeft de Minister van Jus titie de goedkeuring gehecht aan het houden van de jaarlijkse (dit maal de 15e) Luva (Luchtvaart) verloting. Voor elk dezer verlotingen A B en C is als hoofdprijs uitge loofd een prijs ter' waarde van f 10000,-. Naar keuze f 10000,op de aankoop van een huis overal in Nederland, f 10000,op de aankoop van een auto (prijs-klasse f 6500,met gratis benzine, olie, banden, verzekering, belasting en dergelijke: veestapel, stamboek vee, n.l. 4 paarden ter waarde van f 5000,en 4 koeien ter waarde van f 5000.—. De prijs per lot is 60 cent. Evenals vorige verlotingen ge schiedt de trekking te 's Graven- hage ten overstaan van het Notaris-kantoor Waldorp. De datum is vastgesteld op 29 Juli. Advertenties in dit blad ver melden nadere bijzonderheden ten aanzien van de verdere prijzen, enz. FILMNIEUWS. „Rio-Rita" Appels als Radio's, Radio's als Appels, Dwazer dan ooit. Het is alles zotternij, deze ver rukkelijke sensationele film, echt iets voor de Kermisdagen. „Dwaalwegen" (The secret Heart) De film plaatst ons voor de vraagHeeft een Moeder recht op liefde, wanneer het hart van haar dochter breekt Een jonge weduwe ontmoet op zekere dag de man met wie zij vlak voor haar huwelijk kennis maakte. In de liefde op het eerste gezicht bleek geen verandering te zijn gekomen in de tien jaren dat ze elkaar niet hadden gezien. Maar nu blijkt dat de dochter van het jonge weeuwtje dweept met de man. Wat nu? Heeft een Moeder recht op liefde, wanneer dat het hart breekt van haar dochter? Dood aan de vlieg! Een moordernaar met dui zend ogen, zó wordt wel eens de vlieg beschreven. Die gewone huis-, tuin- en keukenvlieg, waar we alle maal in 't voorjaar last van krijgen en die we soms toch maar stil laten vliegen omdat zon vlieg geen kwaad doet. Geen kwaad doet? Weet u dat zeker? Helaas hebben de onderzoekingen dat wel an ders bewezen! Hier zijn dan enkele cijfers over de dodelijke terreur van dit venijnig monster: elke vlieg, die u in deze maand niet doodslaat, kan in September het leven heb ben geschonken aan 5.598.720 millioen vliegen. Elke vrouwelij ke vlieg legt namelijk 5 tot 6 maal 120 tot 150 eieren tegelijk. De maden, die uit deze eitjes ko men, zijn in enkele dagen vol wassen vliegen, die na twee we ken al eieren kunnen leggen. Met haar poten, voorzien van kleverige borstels, wandelt de vlieg het liefst door vuil en af val. Elke voetstap laat een spoor na van millioenen schadelijke kiemen. Als zij zich de poten wast, likt ze al die kiemen op en komt de verderfelijke bacte- riënspijs via haar maag weer in ons voedsel. Want als een vlieg gaat eten, spuugt ze eerst haar speeksel in de spijs en slurpt deze daarna op als door een rietje. U kunt dus wel eens een vlieg van uw bord of jampot verjagen, naar vraag dan niet hoevee' bacteriën inmiddels al in het eten zijn terecht gekomen! Om maar te zwijgen van een vlieg in uw soep. En zo veroorzaakt de vlieg kinderverlamming, typheuse koortsen, dysenterie, cholera en de z.g. zomer-diarrhee, waaraan tal van babies sterven tengevolge van het drinken van besmette melk. Zo is een vlieg de oorzaak van de tuberculose, meningitis, diphterie en roodvonk in uw fa milie. En toch zou u die „onschuldi ge" vliegjes laten vliegen! Zeven kansen Geen enkel middel mag de huisvrouw onbeproefd laten om deze huisplaag uit te roeien. Wat kunnen wij doen? Ten eerste op de plaatsen, die steeds door vliegen bezocht wor den, een mengseltje te strijken van wonderolie en hars. Ten tweede zoveel mogelijk vliegen vangen met de bekende vliegenvangers. Hebt u deze niet voorhanden, dan maakt u reepjes papier of u zet schoteltjes neer, bestreken met een mengsel van een theelepel formaline, 2 lepel tjes suiker en een glas warm water. Ten derde door de vliegen van aanrecht, tafel, provisiekast e.d. vandaan te houden. We zetten daartoe een doos neer met een doodgewone spons er in, die we even drenken in lavendel of pe permuntolie. Ten vierde door alle etenswa ren voortdurend te bewaken. Dus als u ze niet gebruikt, direct wegsluiten. Gebruikt eetgerei on middellijk afwassen en hebt u daar geen tijd voor in elk ge val in het water zetten. Ten vijfde door tomatenplan ten neer fe leggen of in een bloempot te kweken op plaat sen, die u niet geregeld kunt bewaken. Vliegen verdragen de geur hiervan niet. Ten zesde door een schoteltje azijn te verhitten, indien ondanks alle maatregelen plaatselijk vlie gen blijven nestelen. Als u dan het raam openzet, zullen zij er onmiddellijk door verdwijnen. Ten zevende door uw vuilnis bak met creoline te besprenke len. Dan komen daar geen in secten op af. En de beruchte hor? Laat u die maar heel rustig op zolder staan. Vliegen nestelen in huis of buitenshuis, maar de loeders die u eenmaal binnen hebt en zich daar rustig vermenigvuldi gen, krijgt u met een hort tóch niet naar buiten. Integendeel, u belet ze uw huis te verlaten Hebt u véél vliegen in huis? Grijp dan de flitspuit. Begin een offensief. Maar doe iets. In het belang van uw gezin, uw kinde ren en uzelf! Klaprozen en korenaren vor men van oudsher gewilde motie ven voor allerlei borduurwerk. Dat zal wel niemand verwonde ren. De sierlijke vormen, waar mee niet alleen iedere platte landsvrouw, maar zelfs iedere dame „uit de stad" van jongsaf bekend is, zijn zonder enige ver andering al direct geschikt als motief. De heldere, felle kleuren rood, blauw en groen en geel lenen zich bij uitstek tot spre kende en frisse combinaties. U hebt maar weinig ervaring in de borduurkunst nodig om met deze motieven toch iets aardigs te ma ken. Het hierbij afgebeelde pa troon werd ontworpen voor een theemuts. Met een klein beetje eigen fantasie kunt u het natuur lijk ook een andere bestemming geven. Het motief in spiegelbeeld te gen elkaar vormt b.v. een fris middenmotief voor een tafel kleed, 2 of 3 keer naast elkaar geven een overhanddoek. kunt het motief gebruiken als kussen, als rugleuning, ja zelfs voor een boodschappentas. De mogelijkheden om het afgebeelde motief te gebruiken zijn werke lijk onuitputtelijk. De klaprozen vult u het best met een platsteek in glanzend rood. De meeldraden kunt u met een knoopjessteek maken naar uw eigen smaak in geel of zwart. De stengels en de bloemkroon blaadjes van de klaprozen wor den in een heel fijn festonsteek je geborduurd en de overige stengels in steelsteek, voor sten gels en blaadjes gebruikt u na tuurlijk een frisse groene kleur. De korenbloemen maakt u in 'n lichtblauwe kleur in steelsteek, de korenaren in een rijgsteek in geel met een knoopjessteek voor de korrel. Het geheel zal een vrolijk, fleurig effect geven. Van de afgebeelde tekening is een flink strijkpatroon op for maat 30 x 40 cm te krijgen voor slechts 35 ets. Mocht u soms de verschillen de borduursteken vergeten zijn, dan kunt u in strijkpatronen een aardig mapje met 12 verschillen de steken bij ons bestellen. Zo'n mapje kost slechts 90 ets. Abonneert U op „De Duinstreek" BIOSCOOP „DE RUSTENDE JAGER" BERGEN (Nh.) g Vanaf 1 Juli a.s. Bud Abboth en Lou Costello in een daverend succes programma sa „RIO RITA" Toegang alle leeft, g Vrijdag-, Zaterdag-, Zondagav. 8 u. g en Zondagmiddag te 2.30 uur. U In verband met de Kermis op Zater- tdagav, en Zondagav. te 10.30 uur een tweede filmvoorstelling. Vanaf 4 Juli a.s. Claudette Colbert, Walter Pidgeon, June Allyson in een gelijkwaardige film als Mrs. Miniver „DWAALWEGEN" Toegang 14 jaar. Maandag-, Dinsdag- Woensdagavond te 8 uur en Woensdagmiddag 2.30 uur Vrijdagavond en Zaterdag SPREEKUUR te houden. f 1.75. Ce vulde BLOEMBAKJES vanaf Bloemkwekerij Lijtweg 44, Bergen

De Duinstreek | 1949 | | pagina 2